PostgreSQL 7.2 - en to sv translation catalogue (146 entries)

en: Warning: This syntax is deprecated.
sv: Varning: Denna syntax är förlegad.

en: Invalid command \%s. Try \? for help.
sv: Ogiltigt kommando \%s. Forsök med \? för hjälp.

en: invalid command \%s
sv: ogiltigt kommando \%s

en: could not get home directory: %s
sv: kan inte hämta hemkatalogen: %s

en: \%s: could not change directory to '%s': %s
sv: \%s: kan inte byta katalog till "%s": %s

en: no query buffer
sv: ingen frågebuffert

en: %s: invalid encoding name
sv: %s: ogiltig kodningnamn

en: \%s: multibyte support is not enabled
sv: \%s: flerbyte stöds ej

en: \%s: missing required argument
sv: \%s: obligatoriskt argument saknas

en: Query buffer is empty.
sv: Frågebufferten är tom.

en: Query buffer reset (cleared).
sv: Frågebufferten har blivit borttagen.

en: Wrote history to %s.
sv: Kommandohistorien har skrivits till %s.

en: out of memory
sv: minnet slut

en: \%s: error
sv: \%s: fel

en: \%s: extra argument '%s' ignored
sv: \%s: överflödigt argument "%s" ignorerat

en: parse error at the end of line
sv: parsfel vid radslutet

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Previous connection kept
sv: Föregående förbindelsen bevarad

en: You are now connected to database %s.
sv: Du är nu förbunden till databasen %s.

en: You are now connected as new user %s.
sv: Du är nu förbunden som ny användar %s.

en: You are now connected to database %s as user %s.
sv: Du är nu förbunden till databasen %s som användar %s.

en: could not start editor %s
sv: kan inte starta editorn %s

en: could not start /bin/sh
sv: kan inte starta /bin/sh

en: could not open temporary file %s: %s
sv: kan inte öppna temporär fil %s: %s

en: \pset: allowed formats are unaligned, aligned, html, latex
sv: \pset: tillåtna formaten är unaligned, aligned, html, latex

en: Output format is %s.
sv: Utdataformatet är "%s".

en: Field separator is '%s'.
sv: Fältseparatorn är "%s".

en: Record separator is <newline>.
sv: Postseparatorn är <newline>.

en: Record separator is '%s'.
sv: Postseparatorn är "%s".

en: Title is "%s".
sv: Titeln är "%s".

en: Title is unset.
sv: Titeln är inte satt.

en: \pset: unknown option: %s
sv: \pset: okänd parameter: %s

en: \!: failed
sv: \!: misslyckades

en: You are currently not connected to a database.
sv: Du är för närvarande inte förbunden till en databas.

en: connection to server was lost
sv: förbindelsen till servern har blivit förlorad

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
sv: Förbindelsen till servern har blivit förlorad. Försök att omstarta:

en: Failed.
sv: Misslyckades.

en: Succeeded.
sv: Lyckades.

en: Asynchronous NOTIFY '%s' from backend with pid %d received.
sv: Asynkront NOTIFY "%s" mottaget från backenden med pid %d.

en: \copy: arguments required
sv: \copy: argument krävs

en: \copy: parse error at '%s'
sv: \copy: parsfel vid "%s"

en: \copy: parse error at end of line
sv: \copy: parsfel vid radslutet

en: \copy: unexpected response (%d)
sv: \copy: oväntat svar (%d)

en: could not get current user name: %s
sv: kan inte hämta det aktuella användarnamnet: %s

en: This is psql, the PostgreSQL interactive terminal.
sv: Detta är psql, den interaktiva PostgreSQL-terminalen.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   psql [options] [dbname [username]]
sv:   psql [flaggor] [dbnamn [användarnamn]]

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -c COMMAND      Run only single command (SQL or internal) and exit
sv:   -c KOMMANDO     Kör enkelt kommando (SQL eller internt) och avsluta sedan

en:   -d DBNAME       Specify database name to connect to (default: %s)
sv:   -d DBNAMN       Ange databasen att förbinda till (standard: %s)

en:   -e              Echo commands sent to server
sv:   -e              Visa kommandona som blir skickade till servern

en:   -f FILENAME     Execute commands from file, then exit
sv:   -f FILNAMN      Kör kommandona från fil och avsluta sedan

en:   -F STRING       Set field separator (default: "%s") (-P fieldsep=)
sv:   -F STRÄNG       Sätt fältseparatorn (standard: "%s") (-P fieldsep=)

en:   -h HOSTNAME     Specify database server host (default: %s)
sv:   -h VÄRDNAMN     Ange databasserver-värdnamnet (standard: %s)

en: local socket
sv: lokalt uttag

en:   -l              List available databases, then exit
sv:   -l              Visa befintliga databaser och avsluta sedan

en:   -o FILENAME     Send query results to file (or |pipe)
sv:   -o FILNAMN      Skriv frågeresultater till fil (eller |rör)

en:   -p PORT         Specify database server port (default: %s)
sv:   -p PORT         Ange databasserverporten (standard: %s)

en:   -q              Run quietly (no messages, only query output)
sv:   -q              Kör tyst (inga meddelanden, endast frågeutdata)

en:   -R STRING       Set record separator (default: newline) (-P recordsep=)
sv:   -R STRÄNG       Sätt postseparatorn (standard: newline) (-P recordsep=)

en:   -t              Print rows only (-P tuples_only)
sv:   -t              Visa endast rader (-P tuples_only)

en:   -U NAME         Specify database user name (default: %s)
sv:   -U NAMN         Ange databasanvändarnamnet (standard: %s)

en:   -V              Show version information and exit
sv:   -V              Visa versionsinformation och avsluta

en:   -W              Prompt for password (should happen automatically)
sv:   -W              Fråga om lösenord (bör sker automatiskt)

en:   -X              Do not read startup file (~/.psqlrc)
sv:   -X              Läs inte startfilen (~/.psqlrc)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help"
    (for SQL commands) from within psql, or consult the psql section in
    the PostgreSQL documentation.
    
    Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sv: 
    För mer information, slå "\?" (för de interna kommandona) eller
    "\help" (för de SQL-kommandona) inom psql, eller läs avsnittet om psql
    i PostgreSQL-dokumentationen.
    
    Rapportera fel till <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en:  \a             toggle between unaligned and aligned output mode
sv:  \a             byt mellan ojusterat och justerat utdataformat

en:  \c[onnect] [DBNAME|- [USER]]
                    connect to new database (currently "%s")
sv:  \c[onnect] [DBNAMN|- [ANVÄNDAR]]
                    förbind till en ny databas (för närvarande "%s")

en:  \C TITLE       set table title
sv:  \C TITEL       sätt tabelltiteln

en:  \cd [DIRNAME]  change the current working directory
sv:  \cd [KATALOG]  byt den aktuella katalogen

en:  \copyright     show PostgreSQL usage and distribution terms
sv:  \copyright     visa PostgreSQL-upphovsrättsinformationer

en:  \d TABLE       describe table (or view, index, sequence)
sv:  \d TABELL      beskriv tabell (eller sikt, index, sekvens)

en:  \d{t|i|s|v}... list tables/indexes/sequences/views
sv:  \d{t|i|s|v}... visa tabeller/indexen/sekvenser/sikter

en:  \d{p|S|l}      list access privileges, system tables, or large objects
sv:  \d{p|S|l}      visa åtkomsträttigheter, systemtabeller och large objects

en:  \da            list aggregate functions
sv:  \da            visa aggregatfunktioner

en:  \dd NAME       show comment for table, type, function, or operator
sv:  \dd NAMN       visa beskrivning av tabell, typ, funktion eller operatör

en:  \df            list functions
sv:  \df            visa funktioner

en:  \do            list operators
sv:  \do            visa operatörer

en:  \dT            list data types
sv:  \dT            visa datatyper

en:  \echo TEXT     write text to standard output
sv:  \echo TEXT     skriv text till standard ut

en:  \f STRING      set field separator
sv:  \f STRÄNG      sätt fältseparatorn

en:  \g FILENAME    send SQL command to server (and write results to file or |pipe)
sv:  \g FILNAMN     skicka SQL-kommando till servern (och skriv resultater till fil eller |rör)

en:  \i FILENAME    execute commands from file
sv:  \i FILNAMN     kör kommandona från fil

en:  \l             list all databases
sv:  \l             visa befintliga databaser

en:  \q             quit psql
sv:  \q             lämna psql

en:  \s FILENAME    print history or save it to file
sv:  \s FILNAMN     visa kommandohistorien eller spara den i fil

en:  \set NAME VALUE  set internal variable
sv:  \set NAMN VÄRDE  sätt intern variabel

en:  \t             show only rows (currently %s)
sv:  \t             visa endast rader (aktuellt: %s)

en:  \unset NAME    unset (delete) internal variable
sv:  \unset NAME    ta bort intern variabel

en:  \w FILENAME    write current query buffer to file
sv:  \w FILNAMN     skriv nuvarande frågebuffert till fil

en:  \z             list table access privileges
sv:  \z             visa tabellåtkomsträttigheter

en:  \! [COMMAND]   execute command in shell or start interactive shell
sv:  \! [KOMMANDO]  kör kommando i skal eller starta interaktivt skal

en: Available help:
sv: Tillgänglig hjälp:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
sv: Kommando:    %s
    Beskrivning: %s
    Syntax:
    %s

en: No help available for '%-.*s'.
    Try \h with no arguments to see available help.
sv: Ingen hjälp tillgänglig för "%-.*s".
    Försök med \h utan argument för att ser den tillgängliga hjälpen.

en: could not save history to %s: %s
sv: kan inte skriva kommandohistorien till %s: %s

en: \lo_export: not connected to a database
sv: \lo_export: inte förbunden till en databas

en: \lo_import: not connected to a database
sv: \lo_import: inte förbunden till en databas

en: \lo_unlink: not connected to a database
sv: \lo_unlink: inte förbunden till en databas

en: Description
sv: Beskrivning

en: Use "\q" to leave %s.
sv: Använd "\q" för att lämna %s.

en: (No rows)
sv: (Inga rader)

en: (1 row)
sv: (1 rad)

en: (%d rows)
sv: (%d rader)

en: %s: out of memory
sv: %s: minnet slut

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Welcome to %s, the PostgreSQL interactive terminal.
    
    Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help on internal slash commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
sv: Välkommen till %s, PostgreSQLs interaktiv terminal.
    
    Slå:  \copyright för upphovsrättsinformationer
          \h för hjälp om SQL-kommandon
          \? för hjälp om interna bakstreck-kommandon
          \g eller semikolon för att köra en fråga
          \q för att avsluta

en: %s: could not delete variable %s
sv: %s: kan inte ta bort variabeln %s

en: %s: could not set variable %s
sv: %s: kan inte sätta variabeln %s

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Forsök med "%s --help" för mer information.

en: %s was compiled without support for long options.
    Use --help for help on invocation options.
sv: %s har inte blivit kompilerat med stöd för långa flaggor.
    Använda --help för hjälp om flaggor.

en: %s: warning: extra option %s ignored
sv: %s: varning: överflödig flagga "%s" ignorerad

en: %s: Warning: The -u option is deprecated. Use -U.
sv: %s: Varning: Flaggan -u är förlegad. Använd -U istället.

en: contains support for:
sv: innehåller stöd för:

en: history
sv: kommandohistoria

en: Portions Copyright (c) 1996-2001, PostgreSQL Global Development Group
    Portions Copyright (c) 1996, Regents of the University of California
    Read the file COPYRIGHT or use the command \copyright to see the
    usage and distribution terms.
sv: Delar Copyright (c) 1996-2001, PostgreSQL Global Development Group
    Delar Copyright (c) 1996, Regents of the University of California
    Läs filen COPYRIGHT or eller använd kommandot \copyright för att beskåda
    användnings- och kopieringsvillkor.

en: SSL connection (cipher: %s, bits: %i)
sv: SSL-förbindelse (cipher: %s, bits: %i)

en: Name
sv: Namn

en: (all types)
sv: (alla typer)

en: Data type
sv: Datatyp

en: Owner
sv: Ägare

en: Language
sv: Språk

en: Source code
sv: Källkod

en: Encoding
sv: Kodning

en: Table
sv: Tabell

en: Access privileges
sv: Åtkomsträttigheter

en: Access privileges for database "%s"
sv: Åtkomsträttigheter för databasen "%s"

en: Object
sv: Objekt

en: function
sv: funktion

en: operator
sv: operatör

en: table
sv: tabell

en: view
sv: sikt

en: sequence
sv: sekvens

en: Object descriptions
sv: Objektbeskrivningar

en: Type
sv: Typ

en: Table "%s"
sv: Tabell "%s"

en: View "%s"
sv: Sikt "%s"

en: Sequence "%s"
sv: Sekvens "%s"

en: Special relation "%s"
sv: Särskild relation "%s"

en: TOAST table "%s"
sv: "TOAST"-tabell "%s"

en: Index predicate: %s
sv: Indexpredikat: %s

en: View definition: %s
sv: Siktdefinition: %s

en: Indexes
sv: Indexen

en: User name
sv: Användarnamn

en: User ID
sv: Användar-ID

en: special
sv: särskild
