wget 1.5.2-b1 - en to it translation catalogue (160 entries)

note: Login to the server: First: Establish the control connection.
en: Connecting to %s:%hu...
it: Mi sto connettendo a %s:%hu...

en: Connection to %s:%hu refused.
it: Connessione a %s:%hu rifiutata.

note: Second: Login with proper USER/PASS sequence.
en: connected!
it: connesso!

en: Logging in as %s ...
it: Accesso come utente %s ...

en: Error in server response, closing control connection.
it: Errore nella risposta del server, chiudo la connessione di controllo.

en: Error in server greeting.
it: Errore nel codice di benvenuto del server

en: Write failed, closing control connection.
it: Errore in scrittura, chiudo la connessione di controllo

en: The server refuses login.
it: Il server rifiuta il login.

en: Login incorrect.
it: Login non corretto.

en: Logged in!
it: Login eseguito!

en: Unknown type `%c', closing control connection.
it: Tipo `%c' sconosciuto, chiudo la connessione di controllo.

en: done.
it: fatto.

en: ==> CWD not needed.
it: ==> CWD non necessaria.

en: No such directory `%s'.
it: La directory `%s' non esiste.

en: done.
it: fatto.

note: do not CWD
en: ==> CWD not required.
it: ==> CWD non necessaria.

en: Cannot initiate PASV transfer.
it: Non riesco ad inizializzare il trasferimento PASV.

en: Cannot parse PASV response.
it: Non riesco a comprendere la risposta PASV.

en: Will try connecting to %s:%hu.
it: Proverò a connettermi a %s:%hu.

en: done.
it: fatto.

en: Bind error (%s).
it: Errore di bind (%s).

en: Invalid PORT.
it: PORT non valido.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
it: 
    REST fallito, ricomincio dall'inizio.

en: No such file `%s'.
it: Il file `%s' non esiste.

en: No such file or directory `%s'.
it: Il file o la directory `%s' non esiste.

en: Length: %s
it: Lunghezza: %s

en:  [%s to go]
it:  [%s alla fine]

en:  (unauthoritative)
it:  (non autorevole)

en: %s: %s, closing control connection.
it: %s: %s, chiudo la connessione di controllo.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
it: %s (%s) - Connessione dati: %s;

en: Control connection closed.
it: Connessione di controllo chiusa.

en: Data transfer aborted.
it: Trasferimento dati abortito.

en: File `%s' already there, not retrieving.
it: Il file `%s' è già presente, non lo scarico.

en: (try:%2d)
it: (provo:%2d)

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld]
it: %s (%s) - `%s' salvato [%ld]

en: Using `%s' as listing tmp file.
it: Utilizzo `%s' come file temporaneo per il listing.

en: Removed `%s'.
it: `%s' rimosso.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
it: La profondità di %d nella ricorsione eccede il massimo ( %d ).

en: Local file `%s' is more recent, not retrieving.
it: Il file locale `%s' è più recente, non lo scarico.

en: The sizes do not match (local %ld), retrieving.
it: Le dimensioni non coincidono (locale %ld), lo scarico.

en: Invalid name of the symlink, skipping.
it: Il nome del link simbolico non è valido, passo oltre.

en: Already have correct symlink %s -> %s
it: Ho già il link simbolico %s -> %s

en: Creating symlink %s -> %s
it: Creo il link simbolico %s -> %s

en: Symlinks not supported, skipping symlink `%s'.
it: Link simbolici non supportati, ignoro il link `%s'.

en: Skipping directory `%s'.
it: Ignoro la directory `%s'.

en: %s: unknown/unsupported file type.
it: %s: tipo di file sconosciuto/non supportato.

en: %s: corrupt time-stamp.
it: %s: time-stamp corrotto.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
it: Non scarico le directory perché la profondità é %d (max %d).

en: Not descending to `%s' as it is excluded/not-included.
it: Non scendo nella directory `%s' perché è esclusa/non inclusa.

en: Rejecting `%s'.
it: Rifiuto `%s'.

note: No luck. #### This message SUCKS.  We should see what was the reason that nothing was retrieved.
en: No matches on pattern `%s'.
it: Nessun corrispondenza con il modello `%s'.

en: Wrote HTML-ized index to `%s' [%ld].
it: Scrivo l'indice in formato HTML in `%s' [%ld].

en: Wrote HTML-ized index to `%s'.
it: Scrivo l'indice in formato HTML in `%s'.

en: %s: option `%s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `%s' è ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `--%s' non ammette argomenti

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `%c%s' non ammette argomenti

en: %s: option `%s' requires an argument
it: %s: l'opzione `%s' richide un argomento

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
it: %s: opzione non riconosciuta`--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
it: %s: opzione non riconosciuta `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione illegale -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: Cannot determine user-id.
it: %s: Impossibile determinare lo user-id .

en: %s: Warning: uname failed: %s
it: %s: Attenzione: uname fallita: %s

en: %s: Warning: gethostname failed
it: %s: Attenzione: gethostname fallita

en: %s: Warning: cannot determine local IP address.
it: %s: Attenzione: impossibile determinare l'indirizzo IP locale.

en: %s: Warning: cannot reverse-lookup local IP address.
it: %s: Attenzione: impossibile fare la risoluzione inversa dell'indirizzo
          IP locale.

note: This gets ticked pretty often.  Karl Berry reports that there can be valid reasons for the local host name not to be an FQDN, so I've decided to remove the annoying warning.
en: %s: Warning: reverse-lookup of local address did not yield FQDN!
it: %s: Attenzione: la risoluzione inversa dell'indirizzo locale non ha
          prodotto un FQDN!

en: Host not found
it: Host non trovato

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Index of /%s on %s:%d
it: Indice della directory /%s su %s:%d

en: time unknown
it: data sconosciuta

en: Not sure
it: Incerto

en:  (%s bytes)
it:  (%s byte)

en: Failed writing HTTP request.
it: Non riesco a scrivere la richiesta HTTP.

en: %s request sent, awaiting response...
it: %s richiesta inviata, aspetto la risposta...

en: End of file while parsing headers.
it: Raggiunta la fine del file durante l'analisi degli header.

en: Read error (%s) in headers.
it: Errore di lettura degli header (%s).

en: No data received
it: Nessun dato ricevuto

en: Malformed status line
it: Riga di stato malformata

en: (no description)
it: (nessuna descrizione)

note: If we have tried it already, then there is not point retrying it.
en: Authorization failed.
it: Autorizzazione fallita.

en: Unknown authentication scheme.
it: Schema di autotentificazione sconosciuto.

en: unspecified
it: non specificato

en:  [following]
it:  [segue]

note: No need to print this output if the body won't be downloaded at all, or if the original server response is printed.
en: Length:
it: Lunghezza:

en:  (%s to go)
it:  (%s per finire)

en: ignored
it: ignorato

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
it: Attenzione: le wildcard non sono supportate in HTTP.

note: If opt.noclobber is turned on and file already exists, do not retrieve the file
en: File `%s' already there, will not retrieve.
it: Il file `%s' è già presente, non lo scarico.

en: Cannot write to `%s' (%s).
it: Non riesco a scrivere in `%s' (%s).

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
it: ERRORE: Redirezione (%d) senza posizione.

en: %s ERROR %d: %s.
it: %s ERRORE %d: %s.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
it: Manca l'header last-modified -- date disattivate.

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
it: Header last-modified non valido -- data ignorata.

en: Remote file is newer, retrieving.
it: Il file remoto è più recente, lo scarico.

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld]
it: %s (%s) - `%s' salvato [%ld/%ld]

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld.
it: %s (%s) - Connessione chiusa al byte %ld.

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld])
it: %s (%s) - `%s' salvati [%ld/%ld])

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld/%ld.
it: %s (%s) - Connessione chiusa al byte  %ld/%ld.

en: %s (%s) - Read error at byte %ld (%s).
it: %s (%s) - Errore di lettura al byte %ld (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %ld/%ld (%s).
it: %s (%s) - Errore di lettura al %ld/%ld (%s).

en: %s: Cannot read %s (%s).
it: %s: Impossibile leggere %s (%s).

en: %s: Error in %s at line %d.
it: %s: Errore in %s alla linea %d.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to `%s'.
it: %s: Attenzione: Sia il wgetrc di sistema che quello personale puntano
                      a `%s'.

en: %s: BUG: unknown command `%s', value `%s'.
it: %s: BUG: comando `%s' sconosciuto, valore `%s'.

en: %s: %s: Please specify on or off.
it: %s: %s: Specificare on oppure off.

en: %s: %s: Invalid specification `%s'.
it: %s: %s: Specificazione non valida `%s'

en: %s: Invalid specification `%s'
it: wget: %s: Specificazione non valida `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
it: Uso: %s [OPZIONE]... [URL]...

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
it: GNU Wget %s, un programma non interattivo per scaricare file dalla rete.

note: Had to split this in parts, so the #@@#%# Ultrix compiler and cpp don't bitch.  Also, it makes translation much easier.
en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
it: 
    Gli argomenti obbligatori per le opzioni lunghe lo sono anche per quelle
    corte.

en: Startup:
      -V,  --version           display the version of Wget and exit.
      -h,  --help              print this help.
      -b,  --background        go to background after startup.
      -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc' command.
it: Avvio:
      -V,  --version           mostra la versione di Wget ed esce.
      -h,  --help              mostra questo aiuto.
      -b,  --background        va in background dopo l'avvio.
      -e,  --execute=COMANDO   esegue un comando `.wgetrc'.

en: Logging and input file:
      -o,  --output-file=FILE     log messages to FILE.
      -a,  --append-output=FILE   append messages to FILE.
      -d,  --debug                print debug output.
      -q,  --quiet                quiet (no output).
      -v,  --verbose              be verbose (this is the default).
      -nv, --non-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
      -i,  --input-file=FILE      read URL-s from file.
      -F,  --force-html           treat input file as HTML.
it: File di log e d'ingresso:
      -o,  --output-file=FILE     registra i messaggi su FILE.
      -a,  --append-output=FILE   accoda i messaggi a FILE.
      -d,  --debug                mostra l'output di debug.
      -q,  --quiet                silenzioso (nessun output).
      -v,  --verbose              prolisso (questo è il comportamento
                                  predefinito).
      -nv, --non-verbose          meno prolisso, senza diventare silenzioso.
      -i,  --input-file=FILE      legge gli URL da FILE.
      -F,  --force-html           tratta il file di input come HTML.

en: Download:
      -t,  --tries=NUMBER           set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
      -O   --output-document=FILE   write documents to FILE.
      -nc, --no-clobber             don't clobber existing files.
      -c,  --continue               restart getting an existing file.
           --dot-style=STYLE        set retrieval display style.
      -N,  --timestamping           don't retrieve files if older than local.
      -S,  --server-response        print server response.
           --spider                 don't download anything.
      -T,  --timeout=SECONDS        set the read timeout to SECONDS.
      -w,  --wait=SECONDS           wait SECONDS between retrievals.
      -Y,  --proxy=on/off           turn proxy on or off.
      -Q,  --quota=NUMBER           set retrieval quota to NUMBER.
it: Download:
      -t,  --tries=NUMERO           imposta il numero di tentativi a NUMERO
                                    (0 = illimitati)
      -O   --output-document=FILE   scrive l'output su FILE.
      -nc, --no-clobber             non sovrascrive i file già esistenti.
      -c,  --continue               riprende a scaricare un file già esistente.
           --dot-style=STILE        imposta lo stile di visualizzazione dello
                                    scaricamento.
      -N,  --timestamping           non scarica i file se sono più vecchi di
                                    quelli locali.
      -S,  --server-response        mostra le risposte del server.
           --spider                 non scarica niente.
      -T,  --timeout=SECONDI        imposta il timeout di lettura a SECONDI.
      -w,  --wait=SECONDI           aspetta SECONDI tra i vari scarichi.
      -Y,  --proxy=on/off           attiva o disabilita l'uso del proxy.
      -Q,  --quota=NUMERO           imposta la quota di scarico a NUMERO.

en: Directories:
      -nd  --no-directories            don't create directories.
      -x,  --force-directories         force creation of directories.
      -nH, --no-host-directories       don't create host directories.
      -P,  --directory-prefix=PREFIX   save files to PREFIX/...
           --cut-dirs=NUMBER           ignore NUMBER remote directory components.
it: Directory:
      -nd  --no-directories             non crea directory.
      -x,  --force-directories          forza la creazione delle directory.
      -nH, --no-host-directories        non crea directory sull'host.
      -P,  --directory-prefix=PREFISSO  salva i file in PREFISSO/...
           --cut-dirs=NUMERO            ignora NUMERO componenti delle
                                        directory remote.

en: HTTP options:
           --http-user=USER      set http user to USER.
           --http-passwd=PASS    set http password to PASS.
      -C,  --cache=on/off        (dis)allow server-cached data (normally allowed).
           --ignore-length       ignore `Content-Length' header field.
           --header=STRING       insert STRING among the headers.
           --proxy-user=USER     set USER as proxy username.
           --proxy-passwd=PASS   set PASS as proxy password.
      -s,  --save-headers        save the HTTP headers to file.
      -U,  --user-agent=AGENT    identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
it: Opzioni HTTP:
           --http-user=UTENTE    imposta l'utente http a UTENTE.
           --http-passwd=PASS    Imposta la password http a PASS.
      -C,  --cache=on/off        permette o non permette la cache dei dati sul
                                 server (normalmente permessa).
           --ignore-length       ignora il campo `Content-Length' degli header.
           --header=STRINGA      inserisce STRINGA tra gli header.
           --proxy-user=UTENTE   usa UTENTE come nome utente per il proxy.
           --proxy-passwd=PASS   usa PASS come password per il proxy.
      -s,  --save-headers        salva gli header HTTP sul file.
      -U,  --user-agent=AGENT    si identifica come AGENT invece che come
                                 Wget/VERSIONE.

en: FTP options:
           --retr-symlinks   retrieve FTP symbolic links.
      -g,  --glob=on/off     turn file name globbing on or off.
           --passive-ftp     use the "passive" transfer mode.
it: Opzioni FTP:
           --retr-symlinks   scarica i link simbolici FTP.
      -g,  --glob=on/off     abilita o disabilita il file name globbing.
           --passive-ftp     usa il modo di trasferimento "passivo".

en: Recursive retrieval:
      -r,  --recursive             recursive web-suck -- use with care!.
      -l,  --level=NUMBER          maximum recursion depth (0 to unlimit).
           --delete-after          delete downloaded files.
      -k,  --convert-links         convert non-relative links to relative.
      -m,  --mirror                turn on options suitable for mirroring.
      -nr, --dont-remove-listing   don't remove `.listing' files.
it: Scarico ricorsivo:
      -r,  --recursive             web-suck ricorsivo -- usare con cautela!
      -l,  --level=NUMERO          profondità massima di ricorsione
                                   (0 = illimitata).
           --delete-after          cancella i file scaricati.
      -k,  --convert-links         converti i link simbolici non relativi in
                                   relativi.
      -m,  --mirror                abilita le opzioni adatte per il mirroring.
      -nr, --dont-remove-listing   non rimuove i file `.listing'.

en: Recursive accept/reject:
      -A,  --accept=LIST                list of accepted extensions.
      -R,  --reject=LIST                list of rejected extensions.
      -D,  --domains=LIST               list of accepted domains.
           --exclude-domains=LIST       comma-separated list of rejected domains.
      -L,  --relative                   follow relative links only.
           --follow-ftp                 follow FTP links from HTML documents.
      -H,  --span-hosts                 go to foreign hosts when recursive.
      -I,  --include-directories=LIST   list of allowed directories.
      -X,  --exclude-directories=LIST   list of excluded directories.
      -nh, --no-host-lookup             don't DNS-lookup hosts.
      -np, --no-parent                  don't ascend to the parent directory.
it: Accetto/rifiuto ricorsivo:
      -A,  --accept=LISTA                lista di estensioni accettate.
      -R,  --reject=LISTA                lista di  estensioni rifiutate.
      -D,  --domains=LISTA               lista di domini accettati.
           --exclude-domains=LISTA       lista separata da virgole di domini
                                         rifiutati
      -L,  --relative                    segue solo i link relativi.
           --follow-ftp                  segue i link FTP dai documenti HTTP.
      -H,  --span-hosts                  in modo ricorsivo passa anche ad altri
                                         host
      -I,  --include-directories=LISTA   lista di directory permesse.
      -X,  --exclude-directories=LISTA   lista di directory escluse.
      -nh, --no-host-lookup              non effettua la risoluzione DNS degli
                                         host.
      -np, --no-parent                   non risale alla directory genitrice.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
it: Inviare segnalazioni di bug e suggerimenti a <bug-wget@gnu.org>.

en: %s: debug support not compiled in.
it: wget: %s: supporto per il debug non attivato in fase di compilazione.

en: Copyright (C) 1995, 1996, 1997, 1998 Free Software Foundation, Inc.
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
it: Copyright (C) 1995, 1996, 1997, 1998 Free Software Foundation, Inc.
    Questo programma è distribuito nella speranza che possa essere utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; anche senza la garanzia implicita di
    COMMERCIABILITA` o di ADEGUATEZZA AD UN PARTICOLARE SCOPO. Si consulti
    la GNU General Public License per maggiori dettagli.

en: 
    Written by Hrvoje Niksic <hniksic@srce.hr>.
it: 
    Scritto da Hrvoje Niksic <hniksic@srce.hr>.

en: %s: %s: invalid command
it: %s: %s: comando non valido

en: %s: illegal option -- `-n%c'
it: %s: opzione illegale -- `-n%c'

note: #### Something nicer should be printed here -- similar to the pre-1.5 `--help' page.
en: Try `%s --help' for more options.
it: Usare `%s --help' per ulteriori opzioni.

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
it: Non posso essere prolisso e silenzioso allo stesso tempo.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
it: Non posso impostare le date e contemporaneamente non modificare
    i vecchi file.

note: No URL specified.
en: %s: missing URL
it: %s: manca l'URL

en: No URLs found in %s.
it: Non ci sono URL in %s.

en: 
    FINISHED --%s--
    Downloaded: %s bytes in %d files
it: 
    FINITO --%s--
    Scaricati: %s byte in %d file

en: Download quota (%s bytes) EXCEEDED!
it: Quota per lo scarico (%s byte) SUPERATA!

note: Please note that the double `%' in `%%s' is intentional, because redirect_output passes tmp through printf.
en: %s received, redirecting output to `%%s'.
it: %s ricevuti, redirigo l'output su `%%s'.

en: 
    CTRL+Break received, redirecting output to `%s'.
    Execution continued in background.
    You may stop Wget by pressing CTRL+ALT+DELETE.
it: 
    CTRL+Break intercettato, ridirigo l'output su `%s'.
    L'esecuzione continuerà in background
    Wget può essere fermato premendo CTRL+ALT+DELETE.

note: parent, no error
en: Continuing in background.
it: Continuo in background.

en: Output will be written to `%s'.
it: L'output sarà scritto su `%s'.

en: Starting WinHelp %s
it: Avvio WinHelp %s

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
it: %s: Non riesco a trovare un driver utilizzabile per i socket.

en: %s: %s:%d: warning: "%s" token appears before any machine name
it: %s: %s:%d: attenzione: il token "%s" appare prima di un nome di macchina

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
it: %s: %s:%d:  token "%s" sconosciuto

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
it: Uso: %s NETRC [HOSTNAME]

en: %s: cannot stat %s: %s
it: %s: stat su %s fallita: %s

en: Removing %s.
it: Rimuovo %s.

en: Removing %s since it should be rejected.
it: Rimuovo %s poiché deve essere rifiutato.

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
it: Carico robots.txt; si ignorino eventuali errori.

en: 
              [ skipping %dK ]
it: 
             [ salto %dK ]

en: Could not find proxy host.
it: Non riesco a trovare il proxy host.

en: Proxy %s: Must be HTTP.
it: Proxy %s: Deve essere HTTP.

en: %s: Redirection to itself.
it: %s: Redirezione su se stesso.

en: Giving up.
it: Rinuncio.

en: Retrying.
it: Ritento.

en: Error (%s): Link %s without a base provided.
it: Errore (%s): Link %s fornito senza una base.

en: Error (%s): Base %s relative, without referer URL.
it: Errore (%s): Base %s relativa, senza URL di riferimento

en: Converting %s...
it: Converto %s...

en: Cannot convert links in %s: %s
it: Non riesco a convertire i link in %s: %s

en: %s: %s: Not enough memory.
it: %s: %s: Memoria insufficiente.

en: Unknown/unsupported protocol
it: Protocollo sconosciuto/non supportato

en: Invalid port specification
it: Porta specificata non valida

en: Invalid host name
it: Nome host non valido

en: Failed to unlink symlink `%s': %s
it: Non riesco a rimuovere il link simbolico `%s': %s
