Galeon - en to da translation catalogue (1020 entries)

en: %.2f%% - Downloading
da: %.2f%% - henter

en: %Y-%m-%d
da: %d/%m-%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
da: %d/%m-%Y %H-%M-%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
da: %d kb af %s kb med %s kb/sek

en: %s (%d kB loaded)
da: %s (%d kb hentet)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
da: %s (%d%% fuldført, %d kb af %d kb hentet%s)

en: %s = URL, %f = destination folder
da: %s = adresse, %f = destinationsmappe

en: %s = page title
da: %s = sidetitel

en: %s not found
da: %s blev ikke fundet

en: %s not found
da: %s blev ikke fundet

en: ) does not match the detected version (
da: ) passer ikke til den fundne version (

en: ).
    
    You may experience segfaults and other oddities, please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
da: ).
    
    Du kan støde på nedbrud og andre mærkelige fænomener, test venligst med en passende version af Mozilla før du rapporter nogen fejl.
    
    Fortsæt alligevel?

en: , %02d:%02d:%02d remaining
da: , %02d:%02d:%02d tilbage

en: 0.5
da: 0,5

en: A GNOME browser based on Mozilla
da: Internetsurfningsprogram til Gnome baseret på Mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
da: En fil blev valgt når en mappe skulle bruges.

en: A folder was selected when a file was expected.
da: En mappe blev valgt når en fil skulle bruges.

en: A_nimate images
da: A_nimér billeder

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÆæØøÅå

en: About _plugins
da: Om _udvidelsesmoduler

en: About this application
da: Om dette program

en: Ac_tion
da: Han_dling

en: Accept _from current server only
da: Acceptér kun fra _samme vært

en: Action
da: Handling

en: Add URLs to a bookmarks folder
da: Tilføj adresser til en bogmærkemappe

en: Add _bookmark
da: Tilføj _bogmærke

en: Add _bookmark here
da: Tilføj _bogmærke her

en: Add _folder here
da: Tilføj _mappe her

en: Add a bookmark (don't open any window)
da: Tilføj et bogmærke (åbn ikke noget vindue)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
da: Tilføj et bogmærke for den nuværende side til en angiven mappe

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
da: Tilføj et bogmærke for den nuværende side til standardmappen

en: Add alias for r_oot bookmark
da: Opret alias til r_odbogmærket

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add bookmark for frame
da: Tilføj bogmærke for ramme

en: Added:
da: Tilføjet:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Al_ways use these colors
da: Benyt altid disse _farver

en: Albanian (sq)
da: Albansk (sq)

en: All Files
da: Alle filer

en: Allow Java code to be executed
da: Tillad Java-kode at blive kørt

en: Allow JavaScript code to be executed
da: Tillad Javascript-kode at blive kørt

en: Allow Java_Script
da: Tillad _Java

en: Allow _Java
da: Tillad _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
da: Tillad _Java (kræver udvidelsesmodul)

en: Allow _popups
da: Tillad _pop op-vinduer

en: Allow cookies from this site
da: Tillad infokager fra dette sted

en: Allow image source
da: Tillad billedkilde

en: Allow images from %s
da: Tillad billeder fra %s

en: Allow images from this site to be loaded
da: Tillad billeder fra dette sted at blive hentet

en: Allow pages to create popup windows
da: Tillad sider at oprette pop op-vinduer

en: Allow statusbar _messages
da: Tillad st_atuslinjebeskeder

en: Allowed
da: Tilladt

en: Always
da: Altid

en: Always Use
da: Benyt altid

en: Always _use this helper
da: Benyt altid dette _hjælpeprogram

en: Always us_e these fonts
da: Benyt altid disse _skrifttyper

en: An error ocurred loading your bookmarks.
da: Der opstod en fejl under indlæsningen af bogmærkerne.

en: Animate images continuously
da: Afspil animationer igen og igen

en: Animate images once through
da: Afspil animationer én gang

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (IBM-864)
da: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
da: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
da: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
da: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
da: Arabisk (MacArabisk)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
da: Arabisk (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
da: Spørg efter _destinationsmappe ved hver hentning

en: Ask the user
da: Spørg

en: Ask user
da: Spørg

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
da: Nogle steder, f.eks. bag et firmas dørvogterprogrammer, er det
    nødvendigt at bruge en mellemvært til forbindelsen til internettet.
    
    Hvis du ikke kender indstillingerne, så spørg din systemadministrator.
    
    Hvis du ikke er sikker på om du bruger en mellemvært, kan du prøve at
    lade disse felter være tomme og så senere indstille en mellemvært
    under indstillingerne i Galeon om nødvendigt.

en: At the _bottom of each folder
da: Undermenu _nederst i hver mappe

en: At the _top of each folder
da: Undermenu _øverst i hver mappe

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
da: Forsøg at indlæse adresse i eksisterende Galeon-vindue

en: AutoBookmarks
da: Autobogmærker

en: AutoFill Anonymous
da: Udfyld automatisk anonymt

en: Autoconfigure _URL:
da: Autokonfigureringsadresse:

en: Autodetec_t
da: _Ordn automatisk

en: Automatically
da: Automatisk

en: Available Controls
da: Tilgængelige kontroller

en: Azerbaidjani (az)
da: Aserbadjansk (az)

en: Back
da: Tilbage

en: Back history
da: Tilbage i historik

en: Baltic
da: Baltisk

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Basque (eu)
da: Baskisk (eu)

en: Block cookies from this site
da: Blokér infokager fra dette sted

en: Block image source
da: Blokér billedkilde

en: Block images from %s
da: Blokér billeder fra %s

en: Block images from this site from being loaded
da: Tillad ikke billeder fra dette sted at blive hentet

en: Blocked
da: Blokeret

en: Bookmarklets
da: Bogmærkeprogrammer

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmarks successfully exported
da: Bogmærker blev eksporteret uden problemer

en: Bookmarks successfully imported/merged
da: Import/indfletning af bogmærker fuldført

en: Bottom
da: Bund

en: Breton (br)
da: Bretonsk (br)

en: Browsing
da: Surfning

en: Bulgarian (bg)
da: Bulgarsk (bg)

en: Byelorussian (be)
da: Hviderussisk (be)

en: Bypass cache
da: Forbigå diskmellemlager

en: Bypass cache and proxy
da: Forbigå diskmellemlager og mellemvært

en: Bypass proxy
da: Forbigå mellemvært

en: C_ut
da: K_lip

en: Cache
da: Mellemlager

en: Catalan (ca)
da: Katalansk (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Central European (IBM-852)
da: Centraleuropæisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
da: Centraleuropæisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Charsets
da: Tegntabeller

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese (zh)
da: Kinesisk (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
da: Kinesisk, forenklet (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Kinesisk, forenklet (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
da: Kinesisk, forenklet (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
da: Kinesisk, forenklet (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
da: Kinesisk, forenklet (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Kinesisk, traditionelt (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
da: Kinesisk, traditionelt (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
da: Kinesisk, traditionelt (EUC-TW)

en: Choose Helper App
da: Vælg hjælpeprogram

en: Choose Helper Application
da: Luk hjælpeprogram

en: Choose a file to print to
da: Vælg en fil at udskrive til

en: Choose destination folder
da: Vælg destinationsmappe

en: Choose helper application
da: Vælg hjælpeprogram

en: Clear
da: Ryd

en: Clear _Disk Cache
da: Ryd _diskmellemlager

en: Clear _Memory Cache
da: Ryd _hukommelsesmellemlager

en: Clear location
da: Ryd adressefelt

en: Clear the location entry field
da: Ryd adresseindtastningsfeltet

en: Close all Galeon windows
da: Luk alle Galeon-vinduer

en: Close dock
da: Luk dok

en: Close the current tab or window
da: Luk det aktulle faneblad eller vindue

en: Colors
da: Farver

en: Completions
da: Fuldførelser

en: Configure Internet Connection
da: Indstil internetforbindelse

en: Configure the application
da: Indstil programmet

en: Context Menus
da: Kontekstmenuer

en: Control how proxies should be used
da: Kontrollér hvordan mellemværter bliver brugt

en: Control whether images are animated
da: Kontrollér om billeder bliver animeret

en: Control whether images are displayed
da: Kontrollér om billeder bliver vist

en: Coo_kie Sites
da: Info_kagesteder

en: Cookie Information
da: Infokageoplysninger

en: Cookie Name
da: Infokagenavn

en: Cookie _Sites...
da: Infokage_steder...

en: Cookie management
da: Infokagehåndtering

en: Cookies
da: Infokager

en: Cookies that are being stored
da: Gemte infokager

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy frame location
da: Kopiér rammens adresse

en: Copy image location
da: Kopiér billedets adresse

en: Copy link location
da: Kopiér adressen

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: Copyright (C) 2000-2002 Marco Pesenti Gritti
da: Copyright © 2000-2002 Marco Pesenti Gritti

en: Could not create a temporary file
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil

en: Could not open file: %s
da: Kunne ikke åbne filen: %s

en: Couldn't load session from %s
da: Kunne ikke indlæse session fra %s

en: Crash Recovery
da: Genopretning

en: Create a new alias
da: Opret et nyt alias

en: Create a new bookmark
da: Opret et nyt bogmærke

en: Create a new folder
da: Opret en ny mappe

en: Create a new separator
da: Opret en ny separator

en: Create a new tab
da: Start et nyt faneblad

en: Create a new window
da: Start et nyt vindue

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
da: Opret det første vindue med de givne dimensioner. Se X(1) for formatet af GEOMETRI

en: Croatian (MacCroatian)
da: Kroatisk (MacKroatisk)

en: Croatian (hr)
da: Kroatisk (hr)

en: Current Controls
da: Nuværende kontroller

en: Custom Stylesheet
da: Brugerdefineret stilark

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic (IBM-855)
da: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
da: Kyrillisk (MacKyrillisk)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
da: Kyrillisk/russisk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
da: Kyrillisk/ukrainsk (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
da: Kyrillisk/ukrainsk (MacUkrainsk)

en: Czech (cs)
da: Tjekkisk (cs)

en: DYNAMIC
da: DYNAMISK

en: D_ebian Packages
da: D_ebian-pakker

en: Danish (da)
da: Dansk (da)

en: Default
da: Standard

en: Default (recommended)
da: Standard (anbefalet)

en: Default Window Layout
da: Forvalgt vinduesudseende

en: Default entry _width
da: Forvalgt _indtastningsboksbredde

en: Detach dock
da: Frigør dok

en: Detailed proxy configuration
da: Detaljeret _mellemværtsopsætning

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dis_k cache
da: Dis_kmellemlager

en: Display the latest content of the current page
da: Vis det sidste nye indhold på den nuværende side

en: Do not automatically _wrap search
da: Start ikke automatisk søgning _forfra igen

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
da: Hæv ikke vinduet ved åbning af en side i en eksisterende Galeon-proces

en: Dock
da: Dok

en: Does nothing
da: Hentning

en: Don't ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: Don't load any images
da: Hent ikke nogen billeder

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
da: Åbn ikke nogen vinduer; betjen i stedet andre Galeon-processer så de starter hurtigt

en: Don't save
da: Gem ikke

en: Done.
da: Færdig.

en: Down
da: Ned

en: Download Paused
da: Hentning på pause

en: Download link
da: Hent adresse

en: Downloader
da: Hentningsværktøj

en: Downloading
da: Hentning

en: Drag handle
da: Trækkehåndtag

en: Drag page location from here
da: Træk sideplacering herfra

en: Duplicate Page
da: Kopiér side

en: Dutch (nl)
da: Hollandsk (nl)

en: E_xit
da: Af_slut

en: East asian
da: Østasiatisk

en: Edit
da: Redigér

en: Enable smart bookmarks _history
da: Aktivér _historik for dynamiske bogmærker

en: English (US-ASCII)
da: Engelsk (US-ASCII)

en: English (en)
da: Engelsk (en)

en: Enter URL to add:
da: Indtast adresse der skal tilføjes:

en: Enter the URL of the location to open:
da: Indtast adressen på det sted du vil åbne:

en: Entry width:
da: Indtastningsboksbredde:

en: Error
da: Fejl

en: Estonian (et)
da: Estisk (et)

en: Ever
da: Nogen sinde

en: Every time
da: Hver gang

en: Example
da: Eksempel

en: Exit
da: Afslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Exit the program, saving the current session
da: Afslutter programmet, men gemmer den nuværende session

en: Exit with _session
da: _Forlad session

en: Export bookmarks in X_BEL...
da: Eksportér bogmærker i X_BEL...

en: Export in XBEL as...
da: Eksportér i XBEL som...

en: Export to Mo_zilla bookmarks...
da: Eksportér bogmærker til Mo_zilla...

en: Export to Net_scape bookmarks...
da: Eksportér bogmærker til Net_scape...

en: Export to o_ther location...
da: Eksportér til et an_det sted...

en: Export to...
da: Eksportér til...

en: Exporting bookmarks failed
da: Eksport af bogmærker mislykkedes

en: FTP download sites
da: FTP-hentningssteder

en: F_ile
da: F_il

en: Faeroese (fo)
da: Færøsk (fo)

en: Failed due to connection timeout.
da: Tidsfristen overskredet. Afbrudt.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
da: Kommunikationen med GTM mislykkedes.
    
    Kontrollér venligst at programmet er installeret korrekt.
    Det kan hentes fra: http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
da: Kunne ikke få fat i siden.

en: Failed to execute download command:
    "%s"
da: Det mislykkedes at køre hentningskommandoen:
    "%s"

en: False
da: Falsk

en: Fetch bookmark _icon
da: Hent bogmærke_ikon

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
da: Hent et bogmærkeikon for siden (hvis tilgængeligt)

en: File
da: Fil

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
da: Filen %s vil blive overskrevet.
    (%li byte, ændret %s)
    Hvis du fortsætter, vil indholdet gå tabt.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: File transfer
da: Filoverførsel

en: Filtering
da: Filtrering

en: Find bookmarks
da: Find bogmærker

en: Find bookmarks whose
da: Find bogmærker hvis

en: Find entry
da: Søgeindtastning

en: Find in page
da: Søg på side

en: Find text or regular expression:
da: Søg efter tekst eller regulært udtryk:

en: Find text...
da: Søgning...

en: Finnish (fi)
da: Finsk (fi)

en: First visited
da: Først besøgt

en: Folder
da: Mappe

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Fonts/Colors
da: Farver/skrifttyper

en: Forward
da: Frem

en: Forward history
da: Fremad i historik

en: Fr_om first page
da: Fra f_ørste side

en: French (fr)
da: Fransk (fr)

en: Fro_m last page
da: Fra _sidste side

en: Full screen
da: Fuldskærm

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: GConf error:
      %s
da: GConf-fejl:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
da: GConf-fejl:
      %s
    Alle følgende fejl vises kun i terminalen.

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GNOME
da: Gnome

en: GNOME Default
da: Gnome-forvalg

en: GNOME Help Index
da: _Gnome-hjælpeindeks

en: GNOME Integration
da: Gnome-integration

en: GNOME User's Guide
da: Gnomes brugervejledning

en: GNOME default
da: Gnome-forvalg

en: GNOME help
da: _Gnome-hjælp

en: G_NOME Bugzilla
da: G_nome Bugzilla

en: Galeon Bookmarks Editor
da: Galeon bogmærkeredigering

en: Galeon Downloader
da: Galeon hentningsværktøj

en: Galeon New User
da: Ny Galeon-bruger

en: Galeon Web Browser
da: Galeon internetsurfningsprogram

en: Galeon _home page
da: Galeons _hjemmeside

en: Galeon _manual
da: _Brugervejledning til Galeon

en: Galeon already running, using existing process
da: Galeon kører allerede, bruger eksisterende proces

en: Galeon appears to have crashed or been killed last time it was run
    
    Would you like to recover the state of your last browsing session?
da: Galeon ser ud til at være gået ned eller blevet dræbt sidst programmet blev kørt.
    
    Ønsker du at genoprette tilstanden fra forrige session?

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
da: Galeon kan automatisk blive benyttet af andre
    Gnome-programmer til at læse sider fra internettet.
    
    Hvilke protokoller skal Galeon håndtere?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
da: Galeon kan importere dine bogmærker fra Netscape eller Mozilla,
    og desuden importere nogle af dine Netscape-indstillinger.
    
    Hvad vil du?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
da: Galeon kan ikke håndtere denne protokol, og der
    er ikke valgt et standardværktøj i Gnome.

en: Galeon object already active, server registration failed
da: Galeon-objekt er allerede aktivt, server-registrering mislykkedes

en: Galeon question
da: Galeon-spørgsmål

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
da: Fjernopstart af Galeon mislykkedes.
    
    Prøv at afslutte andre OAF-programmer
    (fx Evolution og Nautilus), og kør
    "oaf-slay" fra kommandolinjen.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
da: Opsætningen af Galeon er nu færdig!
    
    
    
    Galeon er meget fleksibel; der er mange andre
    indstillinger tilgængelige under opsætningsmenuen.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
da: Galeon bruger dynamiske bogmærker til at gøre
    internetsøgning nemmere.
    
    Der kan oprettes en værktøjslinje som indeholder nogle
    nyttige netsøgninger, nu (du kan ændre dette senere under
    bogmærkeredigeringen).

en: Galician (gl)
da: Galisisk (gl)

en: General
da: Generelt

en: Georgian (GEOSTD8)
da: Georgisk (GEOSTD8)

en: German (de)
da: Tysk (de)

en: Get icon
da: Hent ikon

en: Gif Image
da: GIF-billede

en: Go
da: Afsted

en: Go To In-Page Bookmark
da: Gå til bogmærke i side

en: Go To Selected URL
da: Gå til markeret adresse

en: Go back - Right button: History
da: Gå tilbage - højre knap: historik

en: Go back in history
da: Gå tilbage i historikken

en: Go back several pages
da: Gå flere sider tilbage

en: Go forward - Right button: History
da: Gå frem - højre knap: historik

en: Go forward in history
da: Gå frem i historikken

en: Go forward several pages
da: Gå flere sider frem

en: Go to specified location
da: Gå til det angivne sted

en: Go to the Galeon homepage
da: Gå til Galeons _hjemmeside

en: Go to your home page
da: Gå til startsiden

en: Go up a level from the current location
da: Gå et niveau op fra det nuværende sted

en: Google G_roups
da: Google diskussionsg_rupper

en: Google I_mages
da: Google billeder

en: Graphic arts:
da: Grafik:

en: Greek
da: Græsk

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
da: Græsk (MacGræsk)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Greek (el)
da: Græsk (el)

en: Group by host
da: Gruppér efter vært

en: HTML Files
da: HTML-filer

en: HTML GNOME Documents
da: HTML Gnome-dokumenter

en: HTTP _version
da: HTTP-_version

en: H_ome page
da: St_artside

en: Handlers
da: Håndteringer

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew (IBM-862)
da: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
da: Hebraisk (MacHebraisk)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
da: Hebraisk (he)

en: Help
da: Hjælp

en: Helper
da: Hjælpeprogram

en: Helper processes _URL
da: Hjælpeprogram behandler _URL

en: Hide toolbar
da: Skjul værktøjslinje

en: Hindi (MacDevanagari)
da: Hindu (MacDevanagari)

en: History
da: Historik

en: Home
da: Hjem

en: Home Page
da: Startside

en: Hungarian (hu)
da: Ungarsk (hu)

en: I_mport / Export
da: I_mport/eksport

en: Icelandic (MacIcelandic)
da: Islandsk (MacIslandsk)

en: Icelandic (is)
da: Islandsk (is)

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Identif_y as
da: _Identificér som

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Illegal toolbar item type
da: Ulovlig værktøjslinjeelementtype

en: Image Loading
da: Billedhentning

en: Image blocking management
da: Billedblokeringshåndtering

en: Import Netscape _preferences
da: Importér Netscape-_indstillinger

en: Import bookmarks from _Mozilla
da: Importér bogmærker fra _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
da: Importér bogmærker fra _Netscape

en: Import from _Galeon's own format...
da: Importér fra _Galeons eget format...

en: Import from _Mozilla bookmarks
da: Importér bogmærker fra _Mozilla

en: Import from _Netscape bookmarks
da: Importér bogmærker fra _Netscape

en: Import from _XBEL...
da: Importér fra _XBEL...

en: Import from _other location...
da: Importér fra et _andet sted...

en: Import from...
da: Importér fra...

en: Importing bookmarks failed
da: Import af bogmærker mislykkedes

en: Indian
da: Indisk

en: Indonesian (id)
da: Indonesisk (id)

en: Info Pages
da: Info-sider

en: Insensitive close _buttons
da: _Ufølsomme lukknapper

en: Irish (ga)
da: Irsk (ga)

en: Italian (it)
da: Italiensk (it)

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
da: Japansk (ja)

en: JavaScript
da: Javascript

en: Java_Script console...
da: Java_script-konsol...

en: Jpeg Image
da: JPEG-billede

en: Korean
da: Koreansk

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
da: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
da: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
da: Koreansk (UHC)

en: Korean (ko)
da: Koreansk (ko)

en: L_eft
da: V_enstre

en: Languages
da: Sprog

en: Last visited
da: Sidst besøgt

en: Latvian (lv)
da: Lettisk (lv)

en: Left
da: Venstre

en: Lithuanian (lt)
da: Lituaisk (lt)

en: Load all images
da: Hent alle billeder

en: Load from...
da: Indlæs fra...

en: Load images from current server only
da: Hent kun billeder fra den aktuelle vært

en: Load selected bookmark in the browser
da: Indlæs det valgte bogmærke i browseren

en: Loading site...
da: Indlæser side...

en: Loading tab text _color
da: Tekstfarve for _hentende fane

en: Local disk browsing
da: Lokal filgennemsening

en: Local files
da: Lokale filer

en: Location
da: Sted

en: Location entry
da: Stedindtastning

en: Log of visited pages
da: Log over besøgte sider

en: Looking for a bookmarks icon
da: Leder efter et bogmærkeikon

en: MIME Type
da: Dataformat

en: MIME Types
da: Mime-typer

en: MIME type: %s
da: MIME-type: %s

en: Macedonian (mk)
da: Makedonsk (mk)

en: Mailer
da: Postprogram

en: Man Pages
da: Man-sider

en: Manual _proxy configuration
da: Manuel _mellemværtsopsætning

en: Margins
da: Margener

en: Match _entire word
da: Søg kun efter _hele ord

en: Memor_y cache
da: _Hukommelsesmellemlager

en: Migrate bookmarks and preferences
da: Overflyt bogmærker og indstillinger

en: Min. Size
da: Min. størrelse

en: Modified:
da: Ændret:

en: Month
da: Måned

en: More Bookmarklets
da: Flere bogmærkeprogrammer

en: More Info About...
da: Flere oplysninger om....

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Buttons
da: Museknapper

en: Mouse Wheel
da: Musehjul

en: Move _down
da: Flyt _ned

en: Move _up
da: Flyt _op

en: Move bookmark down
da: Flyt bogmærke ned

en: Move bookmark up
da: Flyt bogmærke op

en: Move in the browsing history
da: Flyt i surfningshistorikken

en: Move tab _left / up
da: Flyt fane til _venstre/op

en: Move tab _right / down
da: Flyt fane til _højre/ned

en: Move the current tab left / up
da: Flyt den aktive fane til venstre/op

en: Move the current tab right / down
da: Flyt den aktive fane til _højre/ned

en: Move the current tab to a different window
da: Flyt den aktive fane til et andet vindue

en: Move the current tab to a new window
da: Flyt den aktive fane til et nyt vindue

en: My Portal
da: Min portal

en: N_icknames:
da: And_re navn:

en: N_o proxy for
da: _Ingen mellemvært til

en: N_otes:
da: N_oter:

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Nautilus theme
da: Nautilus-tema

en: Network
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: Never animate images
da: Afspil aldrig animationer

en: Never use proxies
da: Brug aldrig mellemværter

en: New
da: Ny

en: New _alias
da: Nyt _alias

en: New _folder
da: Ny _mappe

en: New _item
da: Nyt _element

en: New _separator
da: Ny _separator

en: New _tab
da: Nyt fane_blad

en: New bar
da: Ny linje

en: New folder
da: Ny mappe

en: New item
da: Nyt element

en: New mime item
da: Ny datatype

en: Nicknames:
da: Andre navne:

en: No document is loaded
da: Intet dokument er hentet

en: None
da: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
da: Normale internetsider

en: Norwegian (no)
da: Norsk (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
da: Norsk/bokmål (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
da: Norsk/nynorsk (no)

en: Notes:
da: Noter:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
da: Intet at lukke: ingen åbnede Galeon-vinduer fundet.

en: Off
da: Slået fra

en: On New Page
da: Ved ny side

en: On Startup
da: Ved opstart

en: Once per session
da: En gang pr. session

en: One _Level (folders first)
da: Ét _niveau (mapper først)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
da: Ændr dette udelukkende for at få adgang til netsider som kun accepterer nogle bestemte surfningsprogrammer. Du kan skrive hvilken som helst tekst her.

en: Only in context _menu
da: Kun i en _kontekstmenu

en: Op_en session...
da: Åbn s_ession...

en: Open URL
da: Åbn adresse

en: Open _URL...
da: Åbn a_dresse...

en: Open _popups in tabs
da: Åbn _pop op-vinduer i faneblade

en: Open a URL
da: Åbn en adresse

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a new tab in an existing Galeon window
da: Åbn et nyt faneblad it eksisterende Galeon-vindue

en: Open a new window in an existing Galeon process
da: Åbn et nyt vindue med en eksisterende Galeon-proces

en: Open as a panel applet
da: Åbn som panelprogram

en: Open folder in My _Portal
da: Åbn mappe i 'Min portal'

en: Open frame in new tab
da: Åbn ramme i et nyt faneblad

en: Open frame in new window
da: Åbn ramme i et nyt vindue

en: Open frame in window
da: Åbn ramme i dette vindue

en: Open image (%s)
da: Åbn billede (%s)

en: Open image in new tab
da: Åbn billede i nyt faneblad

en: Open image in new window
da: Åbn billede i nyt vindue

en: Open in a new tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Open in a new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open in new tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open new browser
da: Åbn ny browser

en: Open new tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Open new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open session...
da: Åbn session

en: Open the Galeon manual
da: Vis brugervejledningen til Galeon

en: Open the Java console
da: Åbn Java-konsollen

en: Open the JavaScript console
da: Åbn Javascript-konsollen

en: Open the bookmarks editor
da: Åbn bogmærkeredigeringen

en: Open the filter editor
da: Åbn filterredigeringen

en: Open whole folder in _windows
da: Åbn hele mappen i _vinduer

en: Options
da: Indstillinger

en: Order
da: Orden

en: Other
da: Andet

en: P_assword Sites
da: Ad_gangskodesteder

en: Page Color...
da: Sidefarve...

en: Page Freshness?
da: Sidefriskhed?

en: Page-Specific Settings
da: Sidespecifikke indstillinger

en: Page_s
da: _Sider

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
da: Paneltilstand. Ignorerer servertilstandtilvalg.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Passwor_d Sites...
da: Ad_gangskodesteder...

en: Password
da: Adgangskode

en: Password management
da: Adgangskodehåndtering

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Pastes and loads selection as URL
da: Indsætter og indlæser markering som adresse

en: Persistent Data
da: Gemte data

en: Persistent Data Manager
da: Håndtering af gemte data

en: Personal Toolbar Folder
da: Personlig værktøjslinje-mappe

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick an image file
da: Vælg en billedfil

en: Pick the background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Pick the color for visited links
da: Vælg farve for besøgte henvisninger

en: Pick the color unvisited links
da: Vælg farve for ubesøgte henvisninger

en: Pick the text color
da: Vælg tekstfarve

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: Please enter the name of the bookmark
da: Indtast venligst et navn til bogmærket

en: Please enter the name of the folder
da: Indtast venligst et navn til mappen

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
da: Angiv venligst en startside i indstillingerne.

en: Png Image
da: PNG-billede

en: Polish (pl)
da: Polsk (pl)

en: Portuguese (pt)
da: Portugisisk (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
da: Brasilianskportugisisk (pt-BR)

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preview
da: Vis udskrift

en: Print
da: Udskriv

en: Print current page
da: Udskriv den nuværende side

en: Print range
da: Udskrive interval

en: Print the current page
da: Udskriv den nuværende side

en: Pro_xy
da: _Mellemvært

en: Programs
da: Programmer

en: Protocol
da: Protokol

en: Proxies
da: Mellemværter

en: Read Cookie for Site
da: Læs infokage for stedet

en: Recursively (_folders first)
da: Rekursivt (_mapper først)

en: Redirecting to site...
da: Omdirigeret til anden adresse...

en: Regenerate _autobookmarks
da: Regenerér _autobogmærker

en: Reload
da: Opdatér

en: Reload all tabs
da: Opdatér alle faneblade

en: Reload all windows
da: Opdatér alle vinduer

en: Reload frame
da: Opdatér ramme

en: Reload the current page
da: Genindlæs den aktuelle side

en: Remove
da: Fjern

en: Remove _All Cookies
da: Fjern _alle infokager

en: Remove _All Pairs
da: Fjern _alle par

en: Remove _All Sites
da: Fjern _alle steder

en: Remove and _Block Cookie
da: Fjern og _blokér infokage

en: Remove bookmark
da: Slet bogmærke

en: Removing this category will remove all its children.
    Are you sure that you want to continue?
da: Sletning af denne kategori vil slette alle dens
    underpunkter. Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Rendering
da: Fremvisning

en: Reopen windows
da: Åbn vinduer igen

en: Report a bug in Galeon
da: Rapportér en fejl i Galeon

en: Reset zoom level to 100%
da: Nulstil zoomniveauet på 100%

en: Restore a previous session from a file
da: Gendan en tidligere session fra en fil

en: Resume
da: Genoptag

en: Revert
da: Forkast

en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
da: Ricardo Fernández Pascual <ric@users.sourceforge.net>

en: Right
da: Højre

en: Right click on back/forward items activates _history popup
da: _Højreklik på frem/tilbage aktiverer historikvindue

en: Romanian (ISO-8859-16)
da: Romansk (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
da: Romansk (MacRomansk)

en: Romanian (ro)
da: Romansk (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
da: Kør Galeon i fuldskærmstilstand

en: Run in _terminal
da: Kør i en _terminal

en: Run in a _terminal
da: Kør i en _terminal

en: Run the first time druid again
da: Start hjælperen til nye brugere igen

en: Run with Helper App
da: Kør via hjælpeprogram

en: Russian
da: Russisk

en: Russian (ru)
da: Russisk (ru)

en: SGML GNOME Documents
da: SGML Gnome-dokumenter

en: Sa_ve session as...
da: _Gem session som...

en: Same as --close, but exits server mode too
da: Samme som --close, men afslutter også servertilstanden

en: Save
da: Gem

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save As:
da: Gem som:

en: Save _as...
da: Gem _som...

en: Save as %s failed
da: Gemning som %s mislykkedes

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save background as...
da: Gem baggrund som...

en: Save image
da: Gem billede

en: Save image as...
da: Gem billede som...

en: Save session as...
da: Gem session som...

en: Save the current page
da: Gem den aktuelle side

en: Save the current session to a file
da: Gem den aktuelle session i en fil

en: Save to disk
da: Gem på disk

en: Save with content
da: Gem med indhold

en: Saved as %s
da: Gemt som %s

en: Scottish (gd)
da: Skotsk (gd)

en: Scroll Page (fast)
da: Rul side (hurtigt)

en: Scroll Page (slow)
da: Rul side (langsomt)

en: Scroll Page (very fast)
da: Rul side (meget hurtigt)

en: Scroll Page (very slow)
da: Rul side (meget langsomt)

en: Scroll Page... (variable)
da: Rul side... (variabalt)

en: Scroll by one page
da: Rul en side af gangen

en: Scroll by one step
da: Rul et skridt af gangen

en: Search for a word or phrase in the current page
da: Søg efter et eller flere ord på den nuværende side

en: Search for entered phrase
da: Søg efter indtastede ord

en: Secure web sites
da: Sikre internetsider

en: Select Animation Folder
da: Vælg animationsmappe

en: Select Download Folder
da: Vælg hentningsmappe

en: Select a file to use as custom stylesheet
da: Vælg en fil der skal bruges som stilark

en: Select printer
da: Vælg printer

en: Select the file to open:
da: Vælg en fil der skal åbnes:

en: Select the file to save
da: Angiv filen der skal gemmes

en: Serbian (sr)
da: Serbisk (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
da: Værter som brugernavn/adgangskode-par ikke gemmes for

en: Servers from which images will not be loaded
da: Værter som billeder ikke hentes fra

en: Servers that can and cannot store cookies
da: Værter som har lov eller ikke har lov til at gemme infokager på din maskine

en: Set In-Page Bookmark
da: Angiv bogmærke i selve siden

en: Set current page as home page
da: Lad den aktuelle side være startsiden

en: Set size of smart bookmark entry
da: Angiv størrelse af indtastningbokse til dynamiske bogmærker

en: Set to "_My Portal"
da: Sæt til "_Min portal"

en: Set to _Current Page
da: Sæt til _nuværende side

en: Set to default
da: Benyt som standard

en: Setup Complete
da: Opsætningen er færdig

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
da: Forkort alle navne ved at droppe fælles _begyndelser

en: Shorten long names by dropping _vowels
da: Forkort lange navne ved at droppe _vokaler

en: Shorten names to fixed _width
da: Forkort navne til _fast længde

en: Shorten names to target _length
da: Forkort navne til _mållængde

en: Show "_go to" button
da: Vis "_gå til"-knappen

en: Show Folder Actions
da: Vis mappehandlinger

en: Show _all bookmarks
da: Vis _alle bogmærker

en: Show _blank page
da: Vis _tom side

en: Show _bookmarks toolbars
da: Vis _bogmærkeværktøjslinjer

en: Show _history dock
da: Vis _historikdok

en: Show _home page
da: Vis _startside

en: Show _last page
da: Vis fo_rrige side

en: Show _menubar
da: Vis _menulinje

en: Show _statusbar
da: Vis st_atuslinje

en: Show blan_k page
da: Vis t_om side

en: Show bookm_arks toolbars
da: Vis bogm_ærkeværktøjslinjer

en: Show bookmarks _dock
da: Viser bogmærke_dok

en: Show edit bookmarks controls
da: Vis kontroller til redigering

en: Show hom_e page
da: Vis st_artside

en: Show information about the currently installed plugins
da: Vis information om de i øjeblikket installerede udvidelsesmoduler

en: Show las_t page
da: Vis forri_ge side

en: Show menu
da: Vis menu

en: Show menu_bar
da: Vis menu_linje

en: Show menubar
da: Vis menulinje

en: Show only _this folder
da: Vis kun _denne mappe

en: Show statusba_r
da: Vis stat_uslinje

en: Show t_oolbars
da: Vis værktøjsl_injer

en: Show too_lbars
da: Vis værktøjslin_jer

en: Show/hide the smartbookmark's combo box
da: Vis/skjul det dynamiske bogmærkes indtastningsboks

en: Shows bookmarks
da: Viser bogmærker

en: Shows menu on button press
da: Viser menu ved tryk på knappen

en: Shows menu on button press + mouse motion
da: Viser menu ved tryk på knap og bevægelse med musen

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Site
da: Netsted

en: Site not found.
da: Netstedet blev ikke fundet.

en: Slovak (sk)
da: Slovakisk (sk)

en: Slovenian (sl)
da: Slovensk (sl)

en: Smart Bookmarks
da: Dynamiske bogmærker

en: Smart Bookmarks Toolbar
da: Værktøjslinje til dynamiske bogmærker

en: Sort fold_er
da: Sortér m_appe

en: Sort on _simplified URL
da: Sortér efter _forenklet adresse

en: Sort on _whole URL
da: Sortér efter _hele adressen

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
da: Spansk (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
da: Angiv stilarksindstillingerne for den aktuelle side

en: Spinner
da: Aktivitetsikon

en: St_ylesheet
da: St_ilark

en: Ste_p size
da: Skridtst_ørrelse

en: Step si_ze
da: Skridtst_ørrelse

en: Stop current data transfer
da: Stop igangværende dataoverførsel

en: Stop the loading of the current page
da: Stop indlæsningen af den aktuelle side

en: Swedish (sv)
da: Svensk (sv)

en: Switch to the next tab
da: Gå til næste faneblad

en: Switch to the previous tab
da: Gå til foregående faneblad

en: T_ools
da: _Værktøjer

en: Tab Colors
da: Fanefarver

en: Tab Names
da: Fanenavne

en: Tabbed Browsing
da: Fanebladssurfning

en: Tabs
da: Faneblade

en: Text _beside icons
da: Tekst _ved siden af ikoner

en: Text _under icons
da: Tekst _under af ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Text under icons
da: Tekst under ikoner

en: Thai (TIS-620)
da: Thailandsk (TIS-620)

en: That is not a valid URL
da: Det er ikke en gyldig adresse

en: The URL %s has MIME type %s
da: Adressen %s har MIME-typen %s

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
da: Den angivne protokol genkendes ikke.
    
    Vil du prøve med det forvalgte alternativ i Gnome?

en: The specified path does not exist.
da: Den angivne sti eksisterer ikke.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (
da: Den version af Mozilla som Galeon var oversat til (

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
da: Dette vil slette alle punkter gemt i din historik.
    Er du sikker på at du vil det?

en: Time elapsed
da: Brugt tid

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
da: Inaktivitetstid (i sekunder) før serveren lukker sig selv ned. Standardværdien er en time, angiv 0 for at slå funktionen fra.

en: Time remaining
da: Resterende tid

en: Times visited
da: Antal besøg

en: Title
da: Titel

en: Today
da: I dag

en: Toggle bookmark toolbars visibility
da: Vis/skjul bogmærkeværktøjslinjer

en: Toggle bookmarks sidebar
da: Vis/skjul bogmærkesidepanelet

en: Toggle full screen mode
da: Skift mellem fuldskærmstilstand og almindeligt vindue

en: Toggle history sidebar
da: Vis/skjul historiksidepanelet

en: Toggle menubar visibility
da: Vis/skjul menulinje

en: Toggle offline mode
da: Skift mellem tilsluttet og frakoblet tilstand

en: Toggle statusbar visiblity
da: Vis/skjul statuslinje

en: Toggle toolbar visibility
da: Vis/skjul værktøjslinje

en: Toolbar Appearance
da: Værktøjslinjeudseende

en: Toolbar Contents
da: Værktøjslinjeindhold

en: Toolbar Theme
da: Værktøjslinjetema

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Toussaint Frederic (fred@linuxgraphic.org)
da: Toussaint Frédéric (fred@linuxgraphic.org)

en: Traditional Chinese
da: Traditionelt kinesisk

en: Transferring data from site...
da: Overfører data fra vært...

en: Translate to English
da: Oversæt til engelsk

en: Translation:
da: Oversættelse: Ole Laursen <olau@hardworking.dk>

en: True
da: Sand

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish (IBM-857)
da: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
da: Tyrkisk (MacTyrkisk)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
da: Tyrkisk (tr)

en: Two days ago
da: Forgårs

en: URL
da: Adresse

en: URL Clicked
da: Klik på adresse

en: URL:
da: Adresse:

en: URLs opened before crashing
da: Adresser åbnet før nedbrud

en: U_nderline links
da: U_nderstreg henvisninger

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Ukrainian (uk)
da: Ukrainsk (uk)

en: Unable to save bookmark file.
da: Kunne ikke gemme bogmærkefil.

en: Unicode
da: ISO-10646

en: Unicode (UTF-16BE)
da: ISO-10646 (UTF-16BE)

en: Unicode (UTF-16LE)
da: ISO-10646 (UTF-16LE)

en: Unicode (UTF-32BE)
da: ISO-10646 (UTF-32BE)

en: Unicode (UTF-32LE)
da: ISO-10646 (UTF-32LE)

en: Unicode (UTF-7)
da: ISO-10646 (UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
da: ISO-10646 (UTF-8)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Untitled
da: Unavngiven

en: Up
da: Op

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
da: Benyt Gnome filoverførselsprogram (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
da: Benyt den forvalgte FTP-håndtering i Gnome

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
da: Benyt _Galeon til at vise Gnome hjælpedokumenter

en: Use _built-in downloader
da: Benyt _indbygget hentningsværktøj

en: Use _command
da: Benyt _kommando

en: Use a different character encoding
da: Brug en anden tegnkodning

en: Use a different font size
da: Brug en anden skrifttypestørrelse

en: Use automatic proxy configuration
da: Brug automatisk mellemværtsopsætning

en: Use default colors instead of page-requested colors
da: Benyt egne farver i stedet for dem som siden angiver

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
da: Benyt egne skrifttyper i stedet for dem som siden angiver

en: Use image as background
da: Benyt billede som baggrund

en: Use manual proxy configuration
da: Brug manuel mellemværtsopsætning

en: Use own _colors
da: Benyt egne _farver

en: Use own _fonts
da: Benyt egne _skrifttyper

en: User Agent Identification
da: Programidentifikation

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: User Interface
da: Grænseflade

en: Username
da: Brugernavn

en: Username/password pairs that are being stored
da: Brugernavn/adgangskode-par som huskes

en: Version mismatch!
da: Forkert version!

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Vietnamese (TCVN)
da: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
da: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
da: Vietnamesisk (vi)

en: View Source
da: Vis kildetekst

en: View _cookies...
da: _Vis infokager...

en: View _passwords...
da: Vis adgangs_koder...

en: View cookie _sites...
da: _Vis infokagesteder...

en: View password _sites...
da: Vis adgangskode_steder...

en: View sites for which images will not be loaded
da: Vis steder som billeder hentes eller ikke hentes fra

en: View sites for which passwords will not be stored
da: Vis steder som brugernavn/adgangskode ikke gemmes for

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
da: Vis steder hvor infokager accepteres eller nægtes

en: View source
da: Vis kildetekst

en: View stored cookies
da: Vis gemte infokager

en: View stored passwords
da: Vis gemte adgangskoder...

en: View the source code of the current page
da: Vis det kildekoden bag den nuværende side

en: Visited:
da: Besøgt:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: Visuel hebraisk (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
da: Venter på godkendelse...

en: Walloon (wa)
da: Walesisk (wa)

en: Week
da: Uge

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
da: Velkommen til Galeon
    
    
    
    Galeon er et internetsurfningsprogram til
    Gnome som bygger på Mozillas fortolknings-
    og optegningsmotor.
    
    De følgende sider vil hjælpe dig med at
    indstille Galeon.

en: Western
da: Vestligt

en: Western (IBM-850)
da: Vestligt (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestligt (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestligt (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
da: Vestligt (MacRomansk)

en: Western (Windows-1252)
da: Vestligt (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
da: Hvad vil du gøre med det?

en: When Adding Bookmarks
da: Ved tilføjelse af bogmærker

en: Windows
da: Vinduer

en: Yesterday
da: I går

en: You are going to remove (at least) a non empty 
    bookmark folder. All its bookmarks will be deleted.
    Do you want to continue?
da: Du er ved at slette en eller flere bogmærkemapper
    der ikke er tomme. Alle bogmærkerne inden i vil blive
    slettet. Vil du fortsætte?

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
da: Manuelle fuldførelser kan altid fås med tabulatortasten

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
da: Dine nuværende bogmærker vil blive erstattet af indholdet af %s.
    Ønsker du at fortsætte?

en: Zoom control
da: Zoomkontrol

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom on First Image...
da: Zoom på første billede...

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: _About...
da: _Om...

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add bookmark to
da: _Tilføj bogmærke til

en: _Add to context menu
da: _Tilføj til kontekstmenu

en: _All pages
da: _Alle sider

en: _Allow cookies from this site
da: Till_ad infokager her

en: _Allow images from this site
da: Ti_llad billeder her

en: _Allow popups
da: Tillad _pop op-vinduer

en: _Always
da: _Altid

en: _Always accept
da: Acceptér _altid

en: _Always do the same with this type of file
da: Behandl _altid denne filtype på samme måde

en: _Always load
da: Hent _altid

en: _Always save session at exit
da: Gem _altid session ved afslutning

en: _Always show tab labels
da: _Vis altid faneetiketter

en: _Always use this helper in future
da: Benyt for fremtiden _altid dette hjælpeprogram

en: _Appearance
da: _Udseende

en: _Ask user
da: Spør_g

en: _Ask user for a title
da: _Spørg efter en titel

en: _Auto
da: _Automatisk

en: _Auto download enabled
da: _Auto-hentning slået til

en: _Autocompletion enabled
da: _Autofuldførelse aktiveret

en: _Automatic proxy configuration
da: _Automatisk mellemværtsopsætning

en: _Back
da: Til_bage

en: _Background
da: _Baggrund

en: _Block cookies from this site
da: _Blokér infokager her

en: _Block images from this site
da: _Blokér billeder her

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
da: _Bogmærkeprogramsamling (kræver Javascript)

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Bookmarks toolbars
da: _Bogmærkeværktøjslinjer

en: _Bottom
da: _Bund

en: _Clear History
da: _Ryd historik

en: _Clear smart bookmarks after use
da: _Ryd dynamiske bogmærker efter brug

en: _Close
da: _Luk

en: _Collapse all categories
da: _Sammenfold alle kategorier

en: _Compare page
da: _Sammenlign sider

en: _Continuously
da: _Fortløbende

en: _Cookies
da: _Infokager

en: _Cookies...
da: _Infokager...

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
da: _Opret en værktøjslinje til dynamiske bogmærker?

en: _Cursive
da: _Kursiv

en: _Days before expiring history items
da: Antal _dage før historikpunkter udløber

en: _Default charset
da: Standardtegn_tabel

en: _Default font
da: Standard_skrifttype

en: _Delete
da: _Slet

en: _Detach tab
da: Fr_igør faneblad

en: _Dictionary
da: Or_dbog

en: _Disabled
da: _Deaktiveret

en: _Display close buttons on tabs
da: Vis _luk-knapper på faner

en: _Dock
da: _Dok

en: _Don't import bookmarks
da: _Importér ikke bogmærker

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Edit bookmarks...
da: R_edigér bogmærker...

en: _Edit toolbar...
da: R_edigér værktøjslinje...

en: _Edit...
da: R_edigér...

en: _Enable proxy keep-alive
da: Hold forbindelsen til mellemværten _åben

en: _Enabled
da: _Aktiveret

en: _Encoding
da: _Kodning

en: _Expand all categories
da: _Udfold alle kategorier

en: _Expires
da: _Udløber

en: _External program
da: _Eksternt program:

en: _FTP proxy
da: _FTP-mellemvært

en: _Fantasy
da: _Fantasi

en: _Fetch bookmark icons
da: _Hent bogmærkeikoner

en: _File
da: _Fil

en: _Filters...
da: _Filtre...

en: _Find bookmarks...
da: _Find bogmærker...

en: _Find...
da: _Søgning...

en: _Folder
da: _Mappe

en: _Folder actions
da: _Mappehandlinger

en: _Forward
da: _Frem

en: _From current server only
da: _Kun fra samme vært

en: _Full screen
da: _Fuldskærm

en: _GNOME helpers
da: _Gnome-hjælpeprogrammer

en: _Go
da: N_avigering

en: _Go to bookmark target
da: _Gå til bogmærkets mål

en: _Group by host
da: _Gruppér efter vært

en: _HTTP proxy
da: _HTTP-mellemvært

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Helper runs in a terminal
da: _Hjælpeprogram kører i en terminal

en: _History...
da: _Historik...

en: _Host
da: _Vært

en: _How to recover
da: _Genopretningsmetode

en: _IMDb Movies
da: _IMDb-film

en: _Icons only
da: Kun _ikoner

en: _Image Sites
da: _Billedsteder

en: _Image Sites...
da: _Billedsteder...

en: _Images
da: _Billeder

en: _In
da: _Ind

en: _Insert new tabs after current tab
da: _Indsæt nye faneblade efter det aktive

en: _Java console...
da: _Java-konsol...

en: _Jump to new tabs automatically
da: Skift automatisk til nye fane_blade

en: _Keep fullscreen window above all other windows
da: Anbring _fuldskærmsvinduer over alle andre vinduer

en: _Keep location entry on main toolbar
da: Vis _adresselinjen på hovedværktøjslinjen

en: _Language encoding
da: Sprog_kodning

en: _Load from current server only
da: Hent kun fra _samme vært

en: _Load images
da: _Hent billeder

en: _MIME type
da: _MIME-type

en: _Mail handler
da: _Posthåndtering

en: _Manual
da: _Manuel

en: _Match upper/lower case
da: _Skeln mellem store og små bogstaver

en: _Menubar
da: _Menulinje

en: _Middle button
da: _Mellemste knap

en: _Monospace
da: _Fast bredde

en: _Move tab to another window
da: _Flyt fane til et andet vindue

en: _Name
da: _Navn

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Never
da: _Aldrig

en: _Never accept
da: Acceptér ald_rig

en: _Never load
da: Hent ald_rig

en: _New
da: _Ny

en: _New window
da: _Nyt vindue

en: _Next tab
da: N_æste faneblad

en: _No modifier key
da: _Ingen tast

en: _No proxies
da: _Ingen mellemvært

en: _Number to generate
da: _Antal

en: _Once
da: _Én gang

en: _One Level
da: _Ét niveau

en: _Open in tabs by default
da: _Åbn automatisk i faneblade

en: _Open whole folder in tabs
da: Åbn hele mappen i _faneblade

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Other application
da: _Andet program

en: _Out
da: _Ud

en: _Page source
da: _Kildetekst

en: _Passwords
da: _Adgangskoder

en: _Passwords...
da: _Adgangskoder...

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Path
da: _Sti

en: _Preferences...
da: _Indstillinger

en: _Previous tab
da: F_orrige faneblad

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: _Processes URL
da: _Behandler URL

en: _RPMFind
da: _RPMFind:

en: _Recover from crashes
da: Gen_opret efter nedbrud

en: _Recursively
da: _Rekursivt

en: _Reload
da: _Opdatér

en: _Remember passwords
da: _Husk adgangskoder

en: _Remember zoom settings
da: _Husk zoomindstillinger

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove Cookie
da: _Fjern infokage

en: _Remove Pair
da: _Fjern par

en: _Remove Site
da: _Fjern sted

en: _Remove bookmark
da: _Slet bogmærke

en: _Remove bookmark folder
da: _Slet bogmærkemappe

en: _Report a bug
da: _Rapportér en fejl

en: _Rerun first time druid...
da: Kør første_gangshjælperen igen...

en: _Resize entry...
da: _Skift størrelse på boks...

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Right
da: Høj_re

en: _Right button
da: _Højre knap

en: _Run with helper
da: _Kør via hjælpeprogram

en: _SSL proxy
da: _SSL-mellemvært

en: _Save
da: _Gem

en: _Save to disk
da: _Gem på disk

en: _Search in frames
da: _Søg vha. rammer

en: _Selection
da: _Markering

en: _Server secure
da: _Sikker vært

en: _Set as default folder
da: _Benyt som standardmappe

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Settings...
da: _Indstillinger...

en: _Shift
da: _Skift

en: _Shorten long names by looking for common separators
da: Forkort lange navne ved at se efter fælles _separatorer

en: _Shorten titles to length
da: _Forkort titler til længde

en: _Show as toolbar
da: Vis som _værktøjslinje

en: _Show editing controls
da: Vis _kontroller til redigering

en: _Statusbar
da: _Statuslinje

en: _Stock Quotes
da: _Aktiekurser

en: _Tab
da: _Faneblade

en: _Tabs appear along
da: _Placering af faner

en: _Text
da: _Tekst

en: _Text only
da: Kun _tekst

en: _Time:
da: _Tid:

en: _Title
da: _Titel

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _URL
da: _Adresse

en: _URL:
da: _Adresse:

en: _Unviewed tab text color
da: Tekstfarve for _ubesøgt fane

en: _Unvisited link
da: _Ubesøgt henvisning

en: _Up
da: _Op

en: _Use built-in FTP handler
da: _Benyt indbygget FTP-værktøj

en: _Use external program to view source files
da: _Brug eksternt program til at vise kildefiler

en: _Use page title
da: _Benyt sidetitel

en: _Use system default step size
da: _Brug systemets standardskridtstørrelse

en: _View
da: _Vis

en: _View image sites...
da: _Vis billedsteder...

en: _View with helper application
da: _Vis med hjælpeprogram

en: _Visited link
da: _Besøgt henvisning

en: _Warn before accepting a cookie
da: _Advar før der tages mod en infokage

en: _Work offline
da: Arbejd _uden tilslutning

en: aeiouyAEIOUY
da: aeiouyAEIOUYæøåÆØÅéèáàóòÉÈÁÀÓÒ

en: contains
da: indeholder

en: darxget %s
da: darget %s

en: disabled
da: deaktiveret

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: ends with
da: slutter med

en: from:
da: fra:

en: http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?va=%s
da: http://www.dsn.dk/cgi-bin/ordbog/ro96?M=1&P=%s

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: kB
da: kb

en: name
da: navn

en: nicknames
da: andre navne

en: notes
da: noter

en: pages
da: sider

en: starts with
da: begynder med

en: to:
da: til:
