galeon 0.12.0.99 - en to tr translation catalogue (1010 entries)

en: Galeon Web Browser
tr: Galeon Web Tarayıcısı

en: URL Clicked
tr: Adres Tıklandı

note: no, create the folder
en: AutoBookmarks
tr: Otomatik Yer İmleri

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Error
tr: Hata

en: An error ocurred loading your bookmarks.
tr: Yer imlerini yüklerken bir hata oluştu.

en: Unable to save bookmark file.
tr: Yer imi dosyası kaydedilemiyor

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: _File
tr: _Dosya

note: File
en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Revert
tr: Ç_evir

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Close
tr: K_apat

en: _Edit
tr: _Düzenle

note: Edit
en: C_ut
tr: _Kes

en: _Copy
tr: K_opyala

en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: _View
tr: _Görüntüle

en: New _item
tr: Y_eni öğe

en: New _separator
tr: Yeni ay_raç

en: New _folder
tr: Yeni _klasör

en: New _alias
tr: Yeni _takma ad

en: _One Level
tr: _Bir Seviye

en: _Recursively
tr: _Tekrarlı

en: One _Level (folders first)
tr: Bir _Seviye (önce klasörler)

en: Recursively (_folders first)
tr: Tekrarlı (önce _klasörler)

en: _Remove bookmark
tr: Y_er imini kaldır

en: _Go to bookmark target
tr: _Hedef yer imine git

en: _Set as default folder
tr: _Varsayılan klasör olarak ata

en: Move _up
tr: Y_ukarı taşı

en: Move _down
tr: _Aşağı taşı

en: Fetch bookmark _icon
tr: _Yer imleri simgesini getir

en: Add alias for r_oot bookmark
tr: _Kök yer imi için takma ad ekle

en: Sort fold_er
tr: Kl_asörü sırala

en: _Find bookmarks...
tr: Yer imlerini _bul...

en: _Show editing controls
tr: _Düzenleme kontrollerini göster

en: _Expand all categories
tr: _Bütün kategorileri genişlet

en: _Collapse all categories
tr: Bütün kate_gorileri çökert

en: Show only _this folder
tr: Sade_ce bu klasörü göster

en: Show _all bookmarks
tr: Tü_m yer imlerini göster

en: _Dock
tr: Ya_naş

en: Import from _Galeon's own format...
tr: Galeon'un kendi formatından al...

en: Import from _XBEL...
tr: _XBEL'den yükle...

en: Import from _Netscape bookmarks
tr: _Netscape yer imlerini al

en: Import from _Mozilla bookmarks
tr: _Mozilla yer imlerini al

en: Import from _other location...
tr: Başka _adresden al...

en: Export bookmarks in X_BEL...
tr: Yer imlerini X_BEL'e gönder...

en: Export to Net_scape bookmarks...
tr: Net_scape yer imlerine gönder...

en: Export to Mo_zilla bookmarks...
tr: Mo_zilla yer imlerine gönder...

en: Export to o_ther location...
tr: Baş_ka bir adrese gönder...

en: I_mport / Export
tr: A_l / Gönder

en: You are going to remove (at least) a non empty 
    bookmark folder. All its bookmarks will be deleted.
    Do you want to continue?
tr: En az bir tane dolu yer imi klasörünü sileceksiniz. 
    İçindeki bütün yer imleri silinecektir.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Separator
tr: Ayraç

en: _Icons only
tr: _Sadece Simgeler

en: _Text only
tr: Sadece _Metin

en: Text _under icons
tr: Si_mgeler altında metin

en: Save as...
tr: Farklı kaydet...

en: Load from...
tr: Farklı yükle...

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
tr: Şu anki yer imleriniz %s 'in içeriği ile değiştirilecektir.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: _Folder actions
tr: _Klasör hareketleri

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _Remove bookmark folder
tr: Y_er imi klasörünü kaldır

en: Add _bookmark here
tr: Ye_r imini buraya ekle

en: Add _folder here
tr: Ye_r imini buraya ekle

en: _Open whole folder in tabs
tr: _Bütün klasörü sekmeler içinde aç

en: Open whole folder in _windows
tr: Bütün _klasörü pencereler içinde aç

en: Open folder in My _Portal
tr: K_lasörü Portalımda aç

en: _Show as toolbar
tr: Ar_aç çubuğu olarak göster

en: Regenerate _autobookmarks
tr: Oto_matik yer imlerini yeniden oluştur

en: Open in a new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open in a new tab
tr: Yeni sekmede aç

en: Copy link location
tr: Bağlantı adresini kopyala

en: Please enter the name of the folder
tr: Klasör adını giriniz

en: Removing this category will remove all its children.
    Are you sure that you want to continue?
tr: Bu kategoriyi sildiğinizde altındaki tüm bilgiler silinecektir.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Please enter the name of the bookmark
tr: Yer imi adını giriniz

en: Importing bookmarks failed
tr: Başarısız yer imleri yükleme

en: Bookmarks successfully imported/merged
tr: Yer imleri başarı ile birleştirildi

en: Import from...
tr: Farklı al...

en: Export to...
tr: Farklı gönder...

en: Export in XBEL as...
tr: XBEL içinde farklı gönder...

en: Exporting bookmarks failed
tr: Başarısız yer imi gönderme işlemi

en: Bookmarks successfully exported
tr: Yer imleri başarı ile gönderildi.

en: Show/hide the smartbookmark's combo box
tr: Akıllı Yer İmleri seçim kutusunu göster/gizle

en: Search for entered phrase
tr: Girilen kelimeler için ara

en: Hide toolbar
tr: Araç çubuğunu gizle

en: _Resize entry...
tr: _Girdiyi ayarla..

note: common menus are these still needed? do we need to make them all like this?
en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Up
tr: Yukarı

en: Reload
tr: Yenile

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open in new tab
tr: Yeni sekmede aç

en: Download link
tr: Kısayolu indir

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Open image in new window
tr: Resimi yeni pencerede aç

en: Open image in new tab
tr: Resimi yeni sekmede aç

en: Save image
tr: Resimi kaydet

en: Save image as...
tr: Resimi farklı kaydet...

en: Use image as background
tr: Resimi arka plan olarak kullan

en: Copy image location
tr: Resim adresini kopyala

en: Open frame in window
tr: Çerçeveyi pencerede aç

en: Open frame in new window
tr: Çerçeveyi yeni pencerede aç

en: Open frame in new tab
tr: Çerçeveyi yeni sekmede aç

en: Reload frame
tr: Çerçeveyi yenile

en: Copy frame location
tr: Çerçeve adresini kopyala

en: Add bookmark for frame
tr: Çerçeve için yer imi ekle

en: View source
tr: Kaynağı görüntüle

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Full screen
tr: Tam Ekran

en: Show menubar
tr: Menü Çubuğunu göster

en: Save background as...
tr: Arka planı farklı kaydet...

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: _Appearance
tr: _Görünüş

en: Text _beside icons
tr: _Metin simge yanında

en: _Edit toolbar...
tr: _Araç çubuğunu düzenle...

en: Open image (%s)
tr: Resimi aç (%s)

en: Block images from %s
tr: %s'den gelen resimleri engelle

en: Block image source
tr: Resim kaynağını engelle

en: Allow images from %s
tr: %s'den gelen resimlere izin ver

en: Allow image source
tr: Resim kaynağına izin ver

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
tr: Dosya %s 'in üzerine yazılacak.
    (%li bayt, %s değiştirilmiş)
    Dosyanın içeriği silinecektir.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Choose destination folder
tr: Hedef klasörü seç

en: Failed to execute download command:
    "%s"
tr: İndirme komutu çalıştırma hatası:
    "%s"

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
tr: GTM ile iletişim hatası.
    
    Doğru yüklendiğini kontrol edin.
    	http://gtm.sourceforge.net adresinde yükleyebilirsiniz.

en: GConf error:
      %s
tr: GConf hatası:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
tr: GConf hatası:
      %s
    Bundan sonraki bütün hatalar sadece uç birimde gösterilecektir.

en: No document is loaded
tr: Hiç bir döküman yüklenmedi

en: Select the file to save
tr: Kaydetmek için dosya seçin

en: Saved as %s
tr: %s olarak kaydedildi

en: Save as %s failed
tr: Farklı kaydetme %s hatası

en: Could not create a temporary file
tr: Geçici dosya yaratılamıyor

en: Looking for a bookmarks icon
tr: Yer imi simgesi aranıyor

note: if so, put it in a folder named "Local files"
en: Local files
tr: Yerel dosyalar

note: seems to happen with https URLs, GnomeVFS bug?
en: Other
tr: Diğer

en: Open a new tab in an existing Galeon window
tr: Varolan Galeon penceresinde yeni bir sekme aç

en: Open a new window in an existing Galeon process
tr: Varolan Galeon işleminde yeni bir pencere aç

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
tr: Varolan Galeon işlemi sırasında sayfa açarken pencereyi yükseltme

en: Run Galeon in full screen mode
tr: Galeon'u tam ekran kipinde çalıştır

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
tr: Varolan Galeon penceresinden internet adresi yüklenmeye çalışılıyor

en: Open as a panel applet
tr: Panel apleti olarak aç

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
tr: Hiç bir pencereyi açma; yeni Galeon nesnelerinin hızlı başlaması için sunucu gibi davran

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
tr: Sunucunun kendisini kapatmasına kadar bekleme süresi (saniye). varsayılan 1 saattir. İptal etmek için 0 yazın

en: Add a bookmark (don't open any window)
tr: Yer imi ekle (hiç bir pencere açma)

en: URL
tr: Adres

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
tr: Verilen geometride başlangıç penceresini yarat.
    GEOMETRİ biçimi için X(1)'e bakınız

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: Close all Galeon windows
tr: Bütün Galeon pencerelerini kapat

en: Same as --close, but exits server mode too
tr: --close gibi, fakat sunucu modunundan da çıkar

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
tr: Panel kipi. Sunucu modu seçeneği ihmal edildi.

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
tr: Kapatacak bir şey yok: Açık Galeon penceresi bulunamadı.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (
tr: Mozilla galeon versiyonu farklı derlenmiş (

en: ) does not match the detected version (
tr: ) hazır olan versiyon ile uyuşmuyor (

en: ).
    
    You may experience segfaults and other oddities, please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
tr: ).
    
    Derleme hataları ile karşılaşabilirsiniz, uyan bir Mozilla versiyonu ile denedikten sonra hataları raporlayın.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Version mismatch!
tr: Versiyon uyuşmazlığı!

en: Don't ask me again
tr: Bir daha sorma

note: otherwise we'll be opening windows, so warn
en: Galeon already running, using existing process
tr: Galeon zaten çalışıyor, varolan işlem kullanılıyor

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
tr: Galeon'u uzaktan başlatma hatası.
    
    Diğer OAF uygulamalarından çıkmayı deneyin
    (Evolution ve Nautilus gibi), ve komut satırından
    "oaf-slay" komutunu koşturun

en: Galeon object already active, server registration failed
tr: Galeon objesi zaten aktif, sunucu kaydı başarısızlığı

note: if your encoding allows it, use aacute (U00E1) * for the 'a' of 'Fernandez'
en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
tr: Ricardo Frenandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>

note: dont delete the space
en: Graphic arts:
tr: Grafik sanatları:

note: Translators should localize the following string * which will be displayed at the bottom of the about * box to give credit to the translator(s). * Translate the "Translation:", add your name and an * email address. You can span several lines with a * newline character if needed, but it shouldn't be 
en: Translation:
tr: Çeviri:
    Kemal YILMAZ (kyilmaz78@hotmail.com)
    Ömer Fadıl Usta <omer_fad@hotmail.com>
    Görkem Çetin <gorkem@gelecek.com.tr>

en: A GNOME browser based on Mozilla
tr: Mozilla tabanlı GNOME web tarayıcısı

en: Save session as...
tr: Oturumu farklı kaydet...

en: Open session...
tr: Oturum aç...

en: Open a file
tr: Dosya aç

en: E_xit
tr: Çı_kış

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: Cut the selection
tr: Seçileni kes

en: Copy the selection
tr: Seçileni kopyala

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

note: Settings
en: _Preferences...
tr: _Tercihler...

en: Configure the application
tr: Uygulamayı konfigüre et

note: Help
en: _About...
tr: _Hakkında...

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _New window
tr: Yeni _pencere

en: Create a new window
tr: Yeni pencere yarat

en: New _tab
tr: Yeni _sekme

en: Create a new tab
tr: Yeni sekme yarat

en: Open _URL...
tr: _Adres aç...

en: Open a URL
tr: Adres aç

en: Save _as...
tr: F_arklı kaydet...

en: Save the current page
tr: Şu anki sayfayı kaydet

en: _Print...
tr: Ya_zdır

en: Print the current page
tr: Şu anki sayfayı yazdır

en: _Work offline
tr: Ç_evrimdışı çalış

en: Toggle offline mode
tr: Çevrimdışı kipini değiştir

en: Sa_ve session as...
tr: _Oturumu farklı kaydet...

en: Save the current session to a file
tr: Şu anki oturumu dosyaya kaydet

en: Op_en session...
tr: O_turum Aç...

en: Restore a previous session from a file
tr: Önceki oturumunu dosyadan geri yükle

en: Close the current tab or window
tr: Şu anki sekme veya pencereyi kapat

en: Exit with _session
tr: _Oturum ile çık

en: Exit the program, saving the current session
tr: Şu anki oturumu kaydederek programdan çık

en: _Find...
tr: _Bul...

en: Search for a word or phrase in the current page
tr: Şu anki sayfadan kelime veya kelime dizisi ara

en: _In
tr: İç_inde

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Reset zoom level to 100%
tr: Yakınlık seviyesini %100'e ayarla

en: _Out
tr: _Dışında

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: _Menubar
tr: _Menü Çubuğu

en: Toggle menubar visibility
tr: Menü çubuğunun görünümünü değiştir

en: _Toolbar
tr: A_raç Çubuğu

en: Toggle toolbar visibility
tr: Araç çubuğunun görünümünü değiştir

en: _Bookmarks toolbars
tr: Y_er İmleri Araç Çubukları

en: Toggle bookmark toolbars visibility
tr: Yer imi araç çubuklarının görünümlerini değiştir

en: _Statusbar
tr: _Durum çubuğu

en: Toggle statusbar visiblity
tr: Durum çubuğunun görünümünü değiştir

en: _Full screen
tr: _Tam Ekran

en: Toggle full screen mode
tr: Tam ekran kipini değiştir

en: _Zoom
tr: Yakı_nlaştır

en: Use a different font size
tr: Farklı font büyüklüğü kullan

en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: Use a different character encoding
tr: Farklı dil kodlaması kullan

en: Specify stylesheet settings for the current page
tr: Şu anki sayfanın stylesheet ayarlarını belirle

en: _Page source
tr: S_ayfa kaynağı

en: View the source code of the current page
tr: Şu anki sayfanın kaynak kodunu gör

en: _Detach tab
tr: Ay_rık sekme

en: Move the current tab to a new window
tr: Şu anki sekmeyi yeni pencereye taşı

en: _Move tab to another window
tr: _Sekmeyi başka bir pencereye taşı

en: Move the current tab to a different window
tr: Şu anki sekmeyi başka pencereye taşı

en: _Previous tab
tr: Önceki _sekme

en: Switch to the previous tab
tr: Önceki sekmeye dön

en: _Next tab
tr: _Sonraki sekme

en: Switch to the next tab
tr: Sonraki sekmeye dön

en: Move tab _left / up
tr: Sekmeyi s_ol / yukarı taşı

en: Move the current tab left / up
tr: Sekmeyi sol / yukarı taşı

en: Move tab _right / down
tr: Sekmeyi _sağ / aşağı taşı

en: Move the current tab right / down
tr: Sekmeyi sağ / aşağı taşı

en: _Always
tr: _Her zaman

en: Load all images
tr: Bütün resimleri yükle

en: _From current server only
tr: Sade_ce şu anki sunucudan

en: Load images from current server only
tr: Resimleri sade_ce şu anki sunucudan yükle

en: _Never
tr: Hiçbir _zaman

en: Don't load any images
tr: Resimleri yükleme

en: _Continuously
tr: De_vamlı

en: Animate images continuously
tr: Resimleri devamlı oynat

en: _Once
tr: Bir k_ez

en: Animate images once through
tr: Resimleri bir kez oynat

en: Never animate images
tr: Resimleri hiç oynatma

en: View _cookies...
tr: Çerezleri _görüntüle...

en: View stored cookies
tr: Kayıtlı çerezleri görüntüle

en: View cookie _sites...
tr: Çerez _sitelerini görüntüle...

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
tr: Çerezlerinin kabul edilip edilmeyeceği siteleri görüntüle

en: _Allow cookies from this site
tr: Bu siteden gelen çerezlere izin ver

en: Allow cookies from this site
tr: Bu siteden gelen çerezlere izin ver

en: _Block cookies from this site
tr: B_u siteden gelen çerezleri engelle

en: Block cookies from this site
tr: Bu siteden gelen çerezleri engelle

en: _Allow images from this site
tr: _Bu siteden gelen resimlere izin ver

en: Allow images from this site to be loaded
tr: Bu siteden gelen resimlere yüklenmesine izin ver

en: _Block images from this site
tr: Bu siteden ge_len resimleri engelle

en: Block images from this site from being loaded
tr: Bu siteden gelen resimlerin yüklenmesini engelle

en: _View image sites...
tr: _Resim sitelerini görüntüle...

en: View sites for which images will not be loaded
tr: Resimlerin yüklenemeyeceği internet sitelerini görüntüle

en: View _passwords...
tr: _Parolaları görüntüle...

en: View stored passwords
tr: Kayıtlı parolaları görüntüle

en: View password _sites...
tr: P_arola sitelerini görüntüle...

en: View sites for which passwords will not be stored
tr: Parolalarının saklanmadığı internet sitelerini görüntüle

en: _Disabled
tr: _Etkin değil

en: Never use proxies
tr: Ara sunucu kullanma

en: Use manual proxy configuration
tr: Manual ara sunucu ayarlarını kullan

en: _Auto
tr: _Otomatik

en: Use automatic proxy configuration
tr: Otomatik ara sunucu ayarlarını kullan

en: _Settings...
tr: _Ayarlar...

en: Detailed proxy configuration
tr: Ayrıntılı ara sunucu ayarları

en: _Load images
tr: _Resimleri yükle

en: Control whether images are displayed
tr: Resimlerin gösterilmesini kontrol et

en: A_nimate images
tr: Re_simleri oynat

en: Control whether images are animated
tr: Resimlerin oynatılmasını kontrol et

en: Pro_xy
tr: Ara _sunucu

en: Control how proxies should be used
tr: Ara sunucuların nasıl kullanılacağını kontrol et

en: Use own _fonts
tr: Kendi y_azı tiplerini kullan

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
tr: Dokümanın istediği yazı tipleri yerine hazır yazı tiplerini kullan

en: Use own _colors
tr: Kendi _renklerini kullan

en: Use default colors instead of page-requested colors
tr: Dokümanın istediği renkler yerine hazır renkleri kullan

en: Allow _Java
tr: _Java'ya izin ver

en: Allow Java code to be executed
tr: Java kodunun çalışmasına izin ver

en: Allow Java_Script
tr: Java_Script'e izin ver

en: Allow JavaScript code to be executed
tr: JavaScript kodunun çalışmasına izin ver

en: _Allow popups
tr: _Popuplar'a izin ver

en: Allow pages to create popup windows
tr: Sayfaların popup pencereler yaratmasına izin ver

en: Add _bookmark
tr: Y_er imi ekle

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
tr: Şu anki sayfa için varolan klasöre yer imi ekle

en: _Add bookmark to
tr: Ye_r imini ekle

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
tr: Şu anki sayfa için belirli klasöre yer imi ekle

en: _Edit bookmarks...
tr: Yer imlerini _düzenle...

en: Open the bookmarks editor
tr: Yer imleri düzenleyicisini aç

en: _Back
tr: _Geri

en: Go back in history
tr: Geriye git

en: _Forward
tr: İ_leri

en: Go forward in history
tr: İleriye git

en: _Up
tr: Y_ukarı

en: Go up a level from the current location
tr: Şu anki adresden bir seviye yukarı çık

en: _Reload
tr: Y_enile

en: Reload the current page
tr: Şu anki sayfayı yeniden yükle

en: H_ome page
tr: _Başlangıç sayfası

en: Go to your home page
tr: Giriş sayfasınıza gider

en: _Stop
tr: _Dur

en: Stop the loading of the current page
tr: Şu anki sayfanın yüklenmesini durdur

en: _Cookies
tr: Ç_erezler

en: Cookie management
tr: Çerez yönetimi

en: _Images
tr: _Resimler

en: Image blocking management
tr: Resim engelleme yönetimi

en: _Passwords
tr: _Parolalar

en: Password management
tr: Parola yönetimi

en: _Filters...
tr: _Filtreler...

en: Open the filter editor
tr: Filtre düzenleyicisini aç

en: _History...
tr: G_eçmiş...

en: Log of visited pages
tr: Ziyaret edilen sayfaların kaydı

en: _Java console...
tr: _Java Konsol...

en: Open the Java console
tr: Java Konsolu aç

en: Java_Script console...
tr: Java_Script Konsol...

en: Open the JavaScript console
tr: JavaScript Konsolu aç

en: _Rerun first time druid...
tr: İ_lk zaman kaynağını yeniden çalıştır...

en: Run the first time druid again
tr: İlk zaman kaynağını tekrar çalıştır

en: Galeon _manual
tr: Galeon e_l kitabı

en: Open the Galeon manual
tr: Galeon el kitabını aç

en: Galeon _home page
tr: Galeon _başlangıç sayfası

en: Go to the Galeon homepage
tr: Galeon başlangıç sayfasına git

en: _Report a bug
tr: _Hata gönder

en: Report a bug in Galeon
tr: Galeon'da oluşan hatayı gönder

en: About _plugins
tr: _Pluginler hakkında

en: Show information about the currently installed plugins
tr: Şu anda yüklü olan pluginler hakkında bilgi göster

en: _Tab
tr: _Sekme

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Bookmarks
tr: Y_er İmleri

en: _Go
tr: G_it

en: T_ools
tr: _Araçlar

en: _Help
tr: Ya_rdım

en: disabled
tr: etkin değil

en: %s not found
tr: %s bulunamadı

note: TRANSLATOR: Put in this string those characters that can be skipped without making a word totally irrecognizable. In most languages, those are the vowels (with and without accents)
en: aeiouyAEIOUY
tr: aeıioöuüAEIİOÖUÜ

note: format into string this is used whenever a brief date is needed, like * in the history (for last visited, first time visited)
en: %Y-%m-%d
tr: %d-%m-%Y

note: format into string this is used when querying overwriting, as in "are you * sure you want to overwrite file foo, last modified ..."
en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
tr: %d-%m-%Y %H:%M:%S

en: Redirecting to site...
tr: Siteye yönlendiriliyor...

en: Transferring data from site...
tr: Siteden bilgi transfer ediliyor...

en: Waiting for authorization...
tr: Yetkilendirme için bekleniyor...

en: Loading site...
tr: Site yükleniyor...

en: Done.
tr: Bitti.

en: Site not found.
tr: Site bulunamadı.

en: Failed to connect to site.
tr: Siteye bağlantı başarısızlığı.

en: Failed due to connection timeout.
tr: Zaman aşımından dolayı bağlantı başarızlığı.

en: Save As:
tr: Farklı Kaydet:

en: None
tr: Hiçbiri

en: The URL %s has MIME type %s
tr: Adres %s MIME tiplerine sahiptir: %s

en: GNOME Default
tr: GNOME Varsayılan

en: MIME type: %s
tr: MIME tipleri: %s

en: %.2f%% - Downloading
tr: %.2f%% - İndiriliyor

en: Download Paused
tr: İndirme Durduruldu

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
tr: %dK baytı %sK'sı %sK bayt/sn hızında

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Pause
tr: Durdur

en: Resume
tr: Devam Et

en: Choose Helper Application
tr: Yardımcı Uygulamayı Seç

note: throw the error
en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
tr: Galeon bu protokolü kotaramıyor,
    ve her hangi bir GNOME kotarıcısı belirlenmemiş

note: offer the choice
en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
tr: Belirlenen protokol tanınamadı.
    
    GNOME geçerli olanı denemek ister misiniz?

en: Save with content
tr: İçerikle birlikte kaydet

en: The specified path does not exist.
tr: Belirtilen yol bulunamadı.

en: A file was selected when a folder was expected.
tr: Klasör beklenirken dosya seçildi.

en: A folder was selected when a file was expected.
tr: Dosya beklenirken klasör seçildi.

en: All Files
tr: Bütün Dosyalar

en: HTML Files
tr: HTML Dosyaları

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Jpeg Image
tr: Jpeg Resim

en: Gif Image
tr: Gif Resim

en: Png Image
tr: Png Resim

en: My Portal
tr: Portalım

en: %s not found
tr: %s bulunamadı

en: Save
tr: Kaydet

en: Revert
tr: Çevir

en: Don't save
tr: Kaydetme

en: GNOME Help Index
tr: GNOME Yardım Indeksi

en: GNOME User's Guide
tr: GNOME Kullanıcı Rehberi

en: Man Pages
tr: <Man> Sayfaları

en: Info Pages
tr: <Info> Sayfaları

en: HTML GNOME Documents
tr: GNOME HTML Dökümanları

en: SGML GNOME Documents
tr: GNOME SGML Dokümanları

en: Info
tr: Bilgi

en: pages
tr: sayfalar

en: Allowed
tr: İzin verildi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Default
tr: Varolan

en: Arabic
tr: Arapça

en: Baltic
tr: Baltık Dili

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chinese
tr: Çince

en: Cyrillic
tr: Kiril Dili

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Indian
tr: Hinduca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Western
tr: Batı Avrupa

en: Arabic (IBM-864)
tr: Arapça (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
tr: Arapça (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr: Arapça (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
tr: Arapça (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
tr: Arapça (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
tr: Arapça (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık Dili (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
tr: Baltık Dili (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık Dili (Windows-1257)

en: Central European (IBM-852)
tr: Orta Avrupa (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
tr: Orta Avrupa (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
tr: Orta Avrupa (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
tr: Çince Basitleştirilmiş (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Çince Basitleştirilmiş (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
tr: Çince Basitleştirilmiş (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
tr: Çince Basitleştirilmiş (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
tr: Sadeleştirilmiş Çince (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Çince Geleneksel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
tr: Çince Geleneksel (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
tr: Çince Geleneksel (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
tr: Hırvatça (MacCrotian)

en: Cyrillic (IBM-855)
tr: Kiril Dili(IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr: Kiril Dili (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
tr: Kiril Dili (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril Dili (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
tr: Kiril Dili (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril Dili (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
tr: Kiril/Rusça (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
tr: Kiril/Ukraynaca (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
tr: Kiril/Ukraynaca (MacUkrainian)

en: English (US-ASCII)
tr: İngilizce (US-ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
tr: Farsça (MacFarsi)

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
tr: Yunanca (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
tr: Gucerat Dili

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
tr: Gurmuki Dili

en: Hebrew (IBM-862)
tr: İbranice (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
tr: İbranice (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
tr: İbranice (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
tr: Hintçe (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
tr: İzlandaca (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
tr: Japonca (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
tr: Japonca (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tr: Korece (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
tr: Korece (JOHAB)

en: Korean (UHC)
tr: Korece (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Nordça (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
tr: Romence (MacRomanian)

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
tr: Taylandca (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
tr: Türkçe (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
tr: Türkçe (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Vietnamese (TCVN)
tr: Vietnamca (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
tr: Vietnamca (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
tr: Görsel İbranice (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
tr: Batı Avrupa (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı Avrupa (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı Avrupa (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
tr: Batı Avrupa (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
tr: Batı Avrupa(Windows-1252)

en: Default (recommended)
tr: Varsayılan (önerilen)

en: Personal Toolbar Folder
tr: Kişisel Araç çubuğu Klasörü

en: Could not open file: %s
tr: Dosya açılamıyor: %s

note: create the toolbar
en: Smart Bookmarks Toolbar
tr: Akıllı Yer İmleri Araç Çubuğu

note: URL marked as translatable so that non-English * dictionaries can be used -- don't forget to * make the equivalent change in the glade file
en: Dictionary
tr: Sözlük

en: More Bookmarklets
tr: Daha Fazla Yer İmleri

en: More Info About...
tr: Hakkında...

en: Zoom on First Image...
tr: İlk Resimi yakınlaştır...

en: Page Color...
tr: Sayfa Rengi...

en: Scroll Page (very slow)
tr: Adım adım kaydır(çok yavaş)

en: Scroll Page (slow)
tr: Adım adım kaydır(yavaş)

en: Scroll Page (fast)
tr: Adım adım kaydır(hızlı)

en: Scroll Page (very fast)
tr: Adım adım kaydır(çok hızlı)

en: Scroll Page... (variable)
tr: Adım adım kaydır... (değişken)

en: Page Freshness?
tr: Sayfa Tazeliği?

en: Go To Selected URL
tr: Seçili Adrese git

en: Duplicate Page
tr: İkiz Sayfa

en: Set In-Page Bookmark
tr: Sayfa içi yer imi ata

en: Go To In-Page Bookmark
tr: Sayfa içi yer imine git

en: Read Cookie for Site
tr: Site için Çerez oku

en: AutoFill Anonymous
tr: Otomatik Anonim Doldur

en: Bookmarklets
tr: Yer İmleri

en: Persistent Data Manager
tr: Kalıcı Veri Yöneticisi

en: General
tr: Genel

en: History
tr: Geçmiş

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Windows
tr: Pencereler

en: Toolbars
tr: Araç Çubukları

en: Mouse
tr: Fare

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Programs
tr: Uygulamalar

en: MIME Types
tr: MIME Tipleri

en: Fonts/Colors
tr: Yazı Tipleri/Renkler

en: Languages
tr: Diller

en: Network
tr: Ağ

en: Filtering
tr: Süzgeç

en: Persistent Data
tr: Kalıcı Veri

en: Crash Recovery
tr: Çökme geri kazanımı

en: Browsing
tr: Gezinme

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Handlers
tr: Kotarıcılar

en: Rendering
tr: Oynama

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Save to disk
tr: Bilgisayara Kaydet

en: Run with Helper App
tr: Yardımcı uygulama ile birlikte koştur

en: Ignored
tr: İptal et

en: Ask the user
tr: Kullanıcıya sor

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: GNOME default
tr: GNOME varsayılan

en: Nautilus theme
tr: Nautilus teması

en: New mime item
tr: Yeni mime öğesi

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
tr: Geçmiş dizininizde saklanan bütün bilgiler silinecek.
    Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Galeon appears to have crashed or been killed last time it was run
    
    Would you like to recover the state of your last browsing session?
tr: Galeon son çalıştığı zaman çökmüş veya öldürülmüş
    
    Son gezindiğiniz oturum durumunu geri kazanmak istiyor musunuz?

en: URLs opened before crashing
tr: Çökmeden önceki adresler açıldı

en: Couldn't load session from %s
tr: Oturum yüklenemiyor: %s

en: New
tr: Yeni

en: Open new browser
tr: Yeni gezgin aç

en: Go back - Right button: History
tr: Geri - Sağ tuş: Geçmiş

en: Go forward - Right button: History
tr: İleri - Sağ buton: Geçmiş

en: Display the latest content of the current page
tr: Şu anki sayfanın son içeriğini göster

en: Home
tr: Giriş

en: Stop
tr: Dur

en: Stop current data transfer
tr: Veri transferini durdur

en: Go
tr: Git

en: Go to specified location
tr: Belirlenen adrese git

en: Zoom control
tr: Yakınlaştır kontrol

en: Drag handle
tr: Sürükle kotarıcısı

en: Location entry
tr: Adres girişi

en: Spinner
tr: Döndürücü

en: Find entry
tr: Girdi bul

en: Find in page
tr: Sayfada bul

en: Toggle bookmarks sidebar
tr: Yer İmleri kenar çubuğunu değiştir

en: Toggle history sidebar
tr: Geçmiş kenar çubuğunu değiştir

en: Print
tr: Yazdır

en: Print current page
tr: Şu anki sayfayı yazdır

en: Back history
tr: Geçmiş

en: Go back several pages
tr: Bir kaç sayfa geri git

en: Forward history
tr: İleri

en: Go forward several pages
tr: Bir kaç sayfa ileri git

en: Clear location
tr: Adresi sil

en: Clear the location entry field
tr: Adres _girişi alanını sil

en: Drag page location from here
tr: Sayfa adresini buradan sürükle

en: Illegal toolbar item type
tr: Geçersiz araç çubuğu öğe tipi

en: , %02d:%02d:%02d remaining
tr: , %02d:%02d:%02d kaldı

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
tr: %s ( %d%% bitti, %d kB / %d kB yüklendi%s)

note: fill the status bar text with progress info: only kb
en: %s (%d kB loaded)
tr: %s (%d kB yüklendi)

en: Select the file to open:
tr: Açmak için dosya seçin:

en: Set current page as home page
tr: Şu anki sayfayı giriş sayfası olarak kaydet

en: Open new window
tr: Yeni pencere aç

en: Open new tab
tr: Yeni sekme aç

en: Reload all tabs
tr: Bütün sekmeleri yenile

en: Reload all windows
tr: Bütün pencereleri yenile

en: Bypass cache
tr: Ön belleği atla

en: Bypass proxy
tr: Ara sunucuyu atla

en: Bypass cache and proxy
tr: Ön belleği ve ara sunucuyu atla

en: Added:
tr: Eklendi:

en: Alias
tr: Takma ad

en: Close dock
tr: Kapat

en: Create a new alias
tr: Yeni takma ad yarat

en: Create a new bookmark
tr: Yeni yer imi yarat

en: Create a new folder
tr: Yeni klasör yarat

en: Create a new separator
tr: Yeni ayraç yarat

en: Detach dock
tr: Ayır

en: Down
tr: Aşağı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Entry width:
tr: Girdi genişliği:

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
tr: Bu site için yer imi simgesini al (eğer varsa)

en: Find bookmarks
tr: Yer imlerini bul

en: Find bookmarks whose
tr: Yer imilerini bul

en: Find:
tr: Bul:

en: Folder
tr: Klasör

en: Galeon Bookmarks Editor
tr: Galeon Yer İmi Düzenleyicisi

en: Get icon
tr: Simgeyi Al

en: Load selected bookmark in the browser
tr: Tarayıcının içindeki seçilmiş yer imlerini yükle

en: Modified:
tr: Değiştirildi:

en: Move bookmark down
tr: Yer imini aşağıya taşı

en: Move bookmark up
tr: Yer imini yukarı taşı

en: N_icknames:
tr: T_akma Adlar:

en: N_otes:
tr: N_otlar:

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: New bar
tr: Yeni çubuk

en: New item
tr: Yeni öğe

en: Nicknames:
tr: Takma Adlar:

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Pick an image file
tr: Resim dosyasını seç

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove bookmark
tr: Yer imini kaldır

en: Set size of smart bookmark entry
tr: Akıllı yer imlerinin büyüklüğünü ata

en: Set to default
tr: Varsayılan olarak ata

en: Show edit bookmarks controls
tr: Yer imi düzenleme kontrollerini göster

en: Show menu
tr: Menüyü göster

en: URL:
tr: Adres:

en: Visited:
tr: Ziyaret edilmiş:

en: _Add to context menu
tr: İç_erik menülerine ekle

en: _Name:
tr: İ_sim:

en: _URL:
tr: _Adres:

en: contains
tr: içeriyor

en: doesn't contain
tr: içermiyor

en: ends with
tr: ile bitiyor

en: is
tr: aynı

en: is not
tr: değil

en: name
tr: isim

en: nicknames
tr: takma adlar

en: notes
tr: notlar

en: starts with
tr: ile başlıyor

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
tr: Bazı şirketlerin ateş duvarlarında olduğu gibi, internet'e bağlanmak
    için bir ara sunucuya ihtiyaç duyabilirsiniz.
    
    Eğer ara sunucunun ayarlarını bilmiyorsanız sistem yöneticinize sorun.
    
    Eğer sizin bulunduğunuz yerin ara sunucu kullandığından emin değilseniz
    Bu alanları boş bırakarak deneyebilirsiniz, ve ara sunucu ayarlarını daha 
    Galeon seçenekleri kısmından ayarlayabilirsiniz.

en: Choose a file to print to
tr: Yazdırmak için dosya seçiniz

en: Choose helper application
tr: Yardımcı uygulamayı seç

en: Clear
tr: Sil

en: Configure Internet Connection
tr: İnternet Bağlantısını Ayarla

en: Coo_kie Sites
tr: Çe_rez Siteleri

en: Cookie Information
tr: Çerez Bilgisi

en: Cookie Name
tr: Çerez İsmi

en: Cookies that are being stored
tr: Kayıtlı çerezler

en: D_ebian Packages
tr: D_ebian Paketleri

en: Do not automatically _wrap search
tr: Arama işlemini otomatik olarak _daraltma

en: Dock
tr: Yanaş

en: E_xecutive
tr: Yü_rütücü

en: Enter the URL of the location to open:
tr: Açmak isteğiniz internet adresini giriniz:

en: Ever
tr: Her zaman

en: FTP download sites
tr: FTP siteleri

en: F_ile
tr: _Dosya

en: File
tr: Dosya

en: File transfer
tr: Dosya transferi

en: Find text or regular expression:
tr: Metin veya düzenli ifade bul:

en: Find text...
tr: Metin bul...

en: First visited
tr: İlk defa ziyaret edilen

en: Fr_om first page
tr: İ_lk sayfadan

en: Fro_m last page
tr: _Son sayfadan

en: GNOME help
tr: GNOME yardım

en: Galeon New User
tr: Galeon Yeni Kullanıcı

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
tr: Diğer GNOME uygulamalarını kullanırken Galeon varsayılan internet
    tarayıcınız olarak ayarlanabilir.
    
    Galeon'un hangi protokolleri kullanabilmesini istersiniz?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
tr: Galeon Netscape veya Mozilla'dan yer imlerini alabilir.
    Ayrıca bazı Netscape ayarlarınızı da getirebilir.
    
    Ne yapmak istiyorsunuz?

en: Galeon question
tr: Galeon sorusu

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
tr: Galeon yüklendi!
    
    
    
    Galeon yüksek derecede ayarlanabilir; Bir çok farklı ayarlama
    opsiyonları Ayarlar menüsünde mevcuttur.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
tr: Galeon "Akıllı Yer İmleri"ni kolay internet araması için kullanır
    
    Kullanışlı internet araması icin bir araç çubugu yaratıyoruz
    (Bunu daha sonra yer imi düzenleyici ile duzenleyebilirsiniz)

en: Google G_roups
tr: Google G_rupları

en: Google I_mages
tr: Google R_esimleri

en: Group by host
tr: Bilgisayara göre grupla

en: Helper processes _URL
tr: Yardımcı işlemler _Adres

en: I_nformation
tr: B_ilgi

en: Import Netscape _preferences
tr: Netscape _tercihlerini al

en: Import bookmarks from _Mozilla
tr: _Mozilla yer imlerini al

en: Import bookmarks from _Netscape
tr: _Netscape yer imlerini al

en: L_eft
tr: _Sol

en: Last visited
tr: Son ziyaret edilen

en: Le_gal
tr: _Yasal

en: Local disk browsing
tr: Bilgisayarda gezinme

en: Location
tr: Adres

en: MIME Type
tr: MIME Tipleri

en: Margins
tr: Kenarlar

en: Match _entire word
tr: Bütün _kelimeyi kontrol et

en: Migrate bookmarks and preferences
tr: Yer imlerini ve seçeneklerini taşı

en: Month
tr: Ay

en: Normal web sites
tr: Normal internet siteleri

en: Open URL
tr: Adres aç

en: Order
tr: Sırala

en: P_assword Sites
tr: P_arola Siteleri

en: Page_s
tr: _Sayfalar

en: Paper size
tr: Sayfa boyutu

en: Preview
tr: Önizleme

en: Print range
tr: Aralığı yazdır

en: Remove _All Cookies
tr: Bü_tün Çerezleri kaldır

en: Remove _All Pairs
tr: Bütün _ikilileri kaldır

en: Remove _All Sites
tr: Bütün _siteleri kaldır

en: Remove and _Block Cookie
tr: Çerezi kaldır ve _bloke et

en: Secure web sites
tr: Güvenli internet siteleri

en: Select printer
tr: Yazıcı seç

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
tr: Kullanıcı/parola iklililerinin saklanmayacağı sunucular

en: Servers from which images will not be loaded
tr: Resimlerin getirilmeyeceği sunucular

en: Servers that can and cannot store cookies
tr: Çerezlerinin bilgisayarınıza kaydedilip ve kaydedilemeyeceği sunucular

en: Setup Complete
tr: Yükleme Bitti

en: Status
tr: Durum

en: Time elapsed
tr: Geçen süre

en: Time remaining
tr: Kalan süre

en: Times visited
tr: Ziyaret sayısı

en: Title
tr: Başlık

en: Today
tr: Bugün

en: Toolbar Contents
tr: Araç Çubuğu İçerikleri

en: Two days ago
tr: İki gün önce

en: Username
tr: Kullanıcı

en: Username/password pairs that are being stored
tr: Kullanıcı/parola ikilileri.

en: Week
tr: Hafta

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
tr: Galeon'a Hoşgeldiniz!
    
    
    
    Galeon Mozilla tabanlı GNOME internet tarayıcısıdır.
    
    Bundan sonraki sayfalar size Galeon'u kurarken yardım edecektir.

en: What do you want to do with it?
tr: Bununla ne yapmak istiyor sunuz?

en: Yesterday
tr: Dün

en: _All pages
tr: _Bütün sayfalar

en: _Always do the same with this type of file
tr: Bu _tip dosyalar için her zaman aynısını yap

en: _Always use this helper in future
tr: Bu _yardımcıyı gelecekte otomatik olarak kullan

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
tr: Yer i_mleri Kolleksiyonu (JavaScript gerekli)

en: _Bottom
tr: _Alt

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
tr: _Akıllı Yer İmleri Araç Çubuğu Yarat?

en: _Dictionary
tr: _Sözlük

en: _Don't import bookmarks
tr: _Yer imlerini yükleme

en: _Expires
tr: _Süresi Dolanlar

en: _FTP proxy
tr: _FTP vekil sunucusu

en: _Find:
tr: _Bul:

en: _GNOME helpers
tr: _GNOME yardımcıları

en: _Group by host
tr: _Bilgisayar ile grupla

en: _HTTP proxy
tr: _HTTP vekil sunucu

en: _Helper runs in a terminal
tr: _Yardımcı uç birimde çalışsın

en: _Host
tr: _Bilgisayar

en: _IMDb Movies
tr: _IMDb Filmleri

en: _Image Sites
tr: _Resim Siteleri

en: _Letter
tr: _Harf

en: _Match upper/lower case
tr: _Büyük/küçük duyarlı

en: _Name
tr: İ_sim

en: _Other application
tr: _Diğer Uygulama

en: _Path
tr: _Yol

en: _Printer
tr: _Yazıcı

en: _Remove Cookie
tr: Çe_rezi Kaldır

en: _Remove Pair
tr: İkili_yi Kaldır

en: _Remove Site
tr: _Siteyi Kaldır

en: _Right
tr: _Sağ

en: _SSL proxy
tr: _SSL vekil sunucu

en: _Save to disk
tr: _Bilgisayara kaydet

en: _Search in frames
tr: Ç_erçevelerde ara

en: _Selection
tr: _Seçim

en: _Server secure
tr: _Güvenli sunucu

en: _Stock Quotes
tr: _Borsa Kotaları

en: _Time:
tr: _Zaman:

en: _Top
tr: Ü_st

en: _View with helper application
tr: _Yardımcı uygulama ile görüntüle

en: f_ile
tr: _dosya

en: from:
tr: kimden:

en: to:
tr: kime:

en: %s = URL, %f = destination folder
tr: ADres = %s, Hedef Klasör = %f

en: %s = page title
tr: Sayfa başlığı = %s

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
tr: AaBbCcÇçDdEeFfGgĞğHhIıİiJjKkLlMmNnOoÖöPpQqRrSsŞşTtUuÜüVvWwXxYyZz

en: Ac_tion
tr: Ey_lem

en: Accept _from current server only
tr: Sadece şu _anki sunucudan kabul et

en: Action
tr: Eylem

en: Add URLs to a bookmarks folder
tr: Adresleri yer imleri klasörüne ekle

en: Afrikaans (af)
tr: Afrikanca (af)

en: Al_ways use these colors
tr: Her zaman bu _renkleri kullan

en: Albanian (sq)
tr: Arnavutça (sq)

en: Allow _Java (requires plugin)
tr: _Java'ya izin ver(pulg-in gerekli)

en: Allow _popups
tr: _Popuplar'a izin ver

en: Allow statusbar _messages
tr: Du_rum çubuğu mesajlarına izin ver

en: Always
tr: Her zaman

en: Always Use
tr: Her zaman kullan

en: Always _use this helper
tr: Her zaman bu _yardımcıyı kullan

en: Always us_e these fonts
tr: Her zaman bu _fontları kullan

en: Arabic (ar)
tr: Arapça (ar)

en: Ask for _destination folder on each download
tr: _Her indirmede yüklenecek dizini sor

en: Ask user
tr: Kullanıcıya sor

en: At the _bottom of each folder
tr: Her _klasörün altında

en: At the _top of each folder
tr: Her bir k_lasörün üstünde

en: Autoconfigure _URL:
tr: _Adresi otomatik ayarla

en: Autodetec_t
tr: _Otomatik bul

en: Automatically
tr: Otomatik

en: Available Controls
tr: Varolan Kontroller

en: Azerbaidjani (az)
tr: Azerice (az)

en: Basque (eu)
tr: Bask Dili (eu)

en: Bottom
tr: Alt

en: Breton (br)
tr: Britanyaca (br)

en: Bulgarian (bg)
tr: Bulgarca (bg)

en: Byelorussian (be)
tr: Beyaz Rusça (be)

en: Cache
tr: Önbellek

en: Catalan (ca)
tr: Katalanca (ca)

en: Charsets
tr: Dil Kodlamaları

en: Chinese (zh)
tr: Çince (zh)

en: Choose Helper App
tr: Yardımcı Uygulamayı seç

en: Clear _Disk Cache
tr: Ön Disk _Belleğini Sil

en: Clear _Memory Cache
tr: Ön Hafıza _Belleğini Sil

en: Colors
tr: Renkler

en: Completions
tr: Tamamlananlar

en: Context Menus
tr: İçerik Menüleri

en: Cookie _Sites...
tr: Çe_rez Siteleri...

en: Cookies
tr: Çerezler

en: Croatian (hr)
tr: Hırvatça (hr)

en: Current Controls
tr: Şu anki Kontroller

en: Custom Stylesheet
tr: Özel _Stylesheet

en: Czech (cs)
tr: Çekce (cs)

en: Danish (da)
tr: Danimarkaca (da)

en: Default entry _width
tr: Varolan _girdi genişliği

en: Dis_k cache
tr: _Disk ön belleği

en: Does nothing
tr: Hiç bir şey yapmıyor

en: Downloader
tr: İndirme Kotarıcısı

en: Dutch (nl)
tr: Flemenkçe (nl)

en: East asian
tr: Doğu Asyalı

en: Enable smart bookmarks _history
tr: Akıllı yer imleri geçmişini etkinleştir

en: English (en)
tr: İngilizce (en)

en: Estonian (et)
tr: Estonyaca (et)

en: Every time
tr: Her zaman

en: Example
tr: Örnek

en: Exit
tr: Çıkış

en: Faeroese (fo)
tr: Faroece (fo)

en: Finnish (fi)
tr: Finlandaca (fi)

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: French (fr)
tr: Fransızca (fr)

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Galician (gl)
tr: Gallerce (gl)

en: German (de)
tr: Almanca (de)

en: Greek (el)
tr: Yunanca (el)

en: HTTP _version
tr: HTTP _versiyonu

en: Hebrew (he)
tr: İbranice (he)

en: Help
tr: Yardım

en: Helper
tr: Yardımcı

en: Home Page
tr: Başlangıç Sayfası

en: Hungarian (hu)
tr: Macarca (hu)

en: Icelandic (is)
tr: İzlandaca (is)

en: Icons only
tr: Sadece Simgeler

en: Identif_y as
tr: Far_klı tanımla

en: Image Loading
tr: Resim Yükleme

en: Indonesian (id)
tr: Endonezyaca (id)

en: Insensitive close _buttons
tr: _Duyarsız kapatma butonları

en: Irish (ga)
tr: İrlandaca (ga)

en: Italian (it)
tr: İtalyanca (it)

en: Japanese (ja)
tr: Japonca (ja)

en: Korean (ko)
tr: Korece (ko)

en: Latvian (lv)
tr: Letonyaca (lv)

en: Left
tr: Sol

en: Lithuanian (lt)
tr: Litvanyaca (lt)

en: Loading tab text _color
tr: _Sekme metin rengi yükleme

en: Macedonian (mk)
tr: Makedonyaca (mk)

en: Mailer
tr: Postacı

en: Manual _proxy configuration
tr: Manual a_ra sunucu konfigürasyonu

en: Memor_y cache
tr: _Hafıza ön belleği

en: Min. Size
tr: En küçük Boyut

en: Mouse Buttons
tr: Fare Butonları

en: Mouse Wheel
tr: Fare Tekerleği

en: Move in the browsing history
tr: Gezinme geçmişinden taşı

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
tr: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; tr-tr) Gecko/25250101

en: N_o proxy for
tr: _Vekil sunucu yok

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Norwegian (no)
tr: Norveççe (no)

en: Off
tr: Kapalı

en: On New Page
tr: Yeni sayfada

en: On Startup
tr: Başlangıçda

en: Once per session
tr: Her oturum için bir kez

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
tr: Sadece limitli sayıda tarıyıcı kabul eden sitelere girmek istediğinizde burayı deiştirin. Buraya herhangi bir kelime dizisi koyabilirsiniz.

en: Only in context _menu
tr: Sadece _içerik menülerinde

en: Open _popups in tabs
tr: _Popupları sekme içinde aç

en: Options
tr: Seçenekler

en: Page-Specific Settings
tr: Sayfaya Özel Tercihler

en: Passwor_d Sites...
tr: P_arola Siteleri...

en: Passwords
tr: Parolalar

en: Pastes and loads selection as URL
tr: Seçileni adres olarak yapıştır ve yükle

en: Pick a Font
tr: Yazı tipini seç

en: Pick the background color
tr: Duvar kağıdı rengi seç

en: Pick the color for visited links
tr: Ziyaret edilmiş bağlantılar için renk seç

en: Pick the color unvisited links
tr: Ziyaret edilmemiş bağlantılar için renk seç

en: Pick the text color
tr: metin rengini seç

en: Polish (pl)
tr: Polonyaca (pl)

en: Portuguese (pt)
tr: Portekizce (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
tr: Brezilya Portekizcesi (pt-BR)

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Protocol
tr: Protokol

en: Proxies
tr: Vekil Sunucular

en: Reopen windows
tr: Pencereleri yeniden aç

en: Right
tr: Sağ

en: Right click on back/forward items activates _history popup
tr: İleri/geri üzerinde sağ tuşu basmak _geçmiş popup'ını aktif eder

en: Romanian (ro)
tr: Romence (ro)

en: Run in _terminal
tr: Uç _birimde çalıştır

en: Run in a _terminal
tr: Uç _birimde çalıştır

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian (ru)
tr: Rusça (ru)

en: Scottish (gd)
tr: İskoçyaca (gd)

en: Scroll by one page
tr: Sayfa sayfa kaydır

en: Scroll by one step
tr: Adım adım kaydır

en: Select Animation Folder
tr: Animasyon Klasörünü Seç

en: Select Download Folder
tr: İndirme Klasörünü Seç

en: Select a file to use as custom stylesheet
tr: Özel stylesheet olarak kullanılacak dosyayı seç

en: Serbian (sr)
tr: Sırpça (sr)

en: Set to "_My Portal"
tr: "_Portalım"a ata

en: Set to _Current Page
tr: Şu _anki sayfaya ata

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
tr: Genel e_klerini kaldırarak bütün isimleri kısalt

en: Shorten long names by dropping _vowels
tr: Ses_li harfleri kaldırarak uzun isimleri kısalt

en: Shorten names to fixed _width
tr: İ_simleri sabit genişliğe göre kısalt

en: Shorten names to target _length
tr: İsimleri _hedef uzunluğuna göre kısalt

en: Show "_go to" button
tr: "_Git" butonunu göster

en: Show Folder Actions
tr: Klasör Hareketlerini Göster

en: Show _blank page
tr: Boş s_ayfayı göster

en: Show _bookmarks toolbars
tr: Yer _imleri çubuklarını göster

en: Show _history dock
tr: Geçmişi göster

en: Show _home page
tr: _Başlangıç sayfasını göster

en: Show _last page
tr: S_on sayfayı göster

en: Show _menubar
tr: _Menü Çubuğunu göster

en: Show _statusbar
tr: Du_rum çubuğunu göster

en: Show blan_k page
tr: Boş sa_yfayı göster

en: Show bookm_arks toolbars
tr: Yer _imleri araç çubuklarını göster

en: Show bookmarks _dock
tr: Ye_r imlerini göster

en: Show hom_e page
tr: _Başlangıç sayfasını göster

en: Show las_t page
tr: _Son sayfayı göster

en: Show menu_bar
tr: _Menü çubuğunu göster

en: Show statusba_r
tr: Du_rum çubuğunu göster

en: Show t_oolbars
tr: Ar_aç çubuklarını göster

en: Show too_lbars
tr: Araç ç_ubuklarını göster

en: Shows bookmarks
tr: Yer imlerini gösterir

en: Shows menu on button press
tr: Butona basıldığında menüyü gösterir

en: Shows menu on button press + mouse motion
tr: Buttona basıldığında ve fare hareketinde menüyü gösterir

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Slovak (sk)
tr: Slovakça (sk)

en: Slovenian (sl)
tr: Slovence (sl)

en: Smart Bookmarks
tr: Akıllı Yer İmleri

en: Sort on _simplified URL
tr: Kı_saltılmış adreslerde sırala

en: Sort on _whole URL
tr: Bü_tün adreslerde sırala

en: Spanish (es)
tr: İspanyolca (es)

en: Ste_p size
tr: Basamak _boyutu

en: Step si_ze
tr: Basamak _boyutu

en: Swedish (sv)
tr: İsveçce (sv)

en: Tab Colors
tr: Sekme Renkleri

en: Tab Names
tr: sekme İsimleri

en: Tabbed Browsing
tr: Sekmelerle Gezinme

en: Text beside icons
tr: Metin simgelerin yanında

en: Text only
tr: Sadece Metin

en: Text under icons
tr: Metin simgelerin altında

en: Thai
tr: Taylandça

en: Toolbar Appearance
tr: Araç Çubuğu Görünüşü

en: Toolbar Theme
tr: Araç Çubuğu Teması

en: Top
tr: Üst

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: Turkish (tr)
tr: Türkçe (tr)

en: U_nderline links
tr: Bağla_ntıların altını çiz

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian (uk)
tr: Ukraynaca (uk)

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
tr: GNOME _Transfer Yöneticisini (GTM) kullan

en: Use _GNOME default FTP handler
tr: _GNOME'un hazır FTP kotarıcısını kullan

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
tr: GNOME Yardım dökümanları için _Galeon'u kullan

en: Use _built-in downloader
tr: H_azır indirme kotarıcısı kullan

en: Use _command
tr: _Komut kullan

en: User Agent Identification
tr: Kullanıcı Tarayıcısı Tanımı

en: Vietnamian (vi)
tr: Vietnamca (vi)

en: View Source
tr: Kaynağı Görüntüle

en: When Adding Bookmarks
tr: Yer İmleri Eklenirken

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
tr: TAB tuşuna basarak her zaman açık bitiriş elde edebilirsiniz.

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Always accept
tr: _Her zaman kabul et

en: _Always load
tr: _Her zaman yükle

en: _Always save session at exit
tr: _Her zaman çıkışta oturumu kaydet

en: _Always show tab labels
tr: H_er zaman sekme etiketlerini göster

en: _Ask user
tr: _Kullanıcıya sor

en: _Ask user for a title
tr: _Başlığı kullanıcıya sor

en: _Auto download enabled
tr: _Otomatik indirme etkinleştirildi

en: _Autocompletion enabled
tr: _Otomatik tamamlama etkinleştirildi

en: _Automatic proxy configuration
tr: _Otomatik ara sunucu konfigürasyonu

en: _Background
tr: _Duvar Kağıdı

en: _Clear History
tr: _Geçmişi Sil

en: _Clear smart bookmarks after use
tr: _Akıllı yer imleri kullandıktan sonra sil

en: _Compare page
tr: K_arşılaştırma sayfası

en: _Cookies...
tr: Ç_erezler...

en: _Days before expiring history items
tr: _Geçmişteki öğelerin silinme süresi

en: _Default charset
tr: _Hazır dil kodlaması

en: _Default font
tr: _Hazır yazı tipi

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Display close buttons on tabs
tr: _Kapama butonlarını sekmelerde göster

en: _Enable proxy keep-alive
tr: Ara _sunucusunu etkin tut

en: _Enabled
tr: _Etkinleştirildi

en: _External program
tr: _Harici uygulama

en: _Fantasy
tr: _Fantazi

en: _Fetch bookmark icons
tr: _Yer imleri simgelerini getir

en: _Folder
tr: _Klasör

en: _How to recover
tr: _Nasıl geri kazanacağım

en: _Image Sites...
tr: _Resim Siteleri...

en: _Insert new tabs after current tab
tr: Şu _anki sekmeden sonra yeni sekmeler ekle

en: _Jump to new tabs automatically
tr: Ye_ni sekmelere otomatik atla

en: _Keep fullscreen window above all other windows
tr: _Tam ekran penceresini diğer pencerelerin üstünde tut

en: _Keep location entry on main toolbar
tr: Adres _girişini ana araç çubuğunda sakla

en: _Language encoding
tr: _Dil kodlama

en: _Load from current server only
tr: Sade_ce şu anki sunucudan yükle

en: _MIME type
tr: _MIME tipleri

en: _Mail handler
tr: _Posta kotarıcısı

en: _Middle button
tr: _Orta buton

en: _Monospace
tr: _Tek satır

en: _Never accept
tr: Hiçbir _zaman kabul etme

en: _Never load
tr: Hiçbir _zaman yükleme

en: _New
tr: Y_eni

en: _No modifier key
tr: _Değişiklik tuşu yok

en: _No proxies
tr: _Ara sunucu yok

en: _Number to generate
tr: _Oluşturulacak numara

en: _Open in tabs by default
tr: _Sekmeler içinde aç

en: _Passwords...
tr: _Parolalar...

en: _Processes URL
tr: _İşlemler Adresi

en: _Recover from crashes
tr: Çö_kmelere karşı geri kazan

en: _Remember passwords
tr: _Parolaları hatırla

en: _Remember zoom settings
tr: Ya_kınlaştırma ayarlarını hatırla

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Right button
tr: S_ağ buton

en: _Run with helper
tr: Y_ardımcı ile birlikte koştur

en: _Shorten long names by looking for common separators
tr: Genel ayıraçlara bakarak _uzun isimleri kısalt

en: _Shorten titles to length
tr: _Başlıkları uzunluğa göre kısalt

en: _Tabs appear along
tr: _Sekmeler boyunca göster

en: _Text
tr: _Metin

en: _Title
tr: _Başlık

en: _URL
tr: _Adres

en: _Unviewed tab text color
tr: _Görülmemiş sekme metin rengi

en: _Unvisited link
tr: _Ziyaret edilmemiş bağlantı

en: _Use built-in FTP handler
tr: Hazır F_TP kotarıcısını kullan

en: _Use external program to view source files
tr: _Kaynak dosyalarını görmek için dış program kullan

en: _Use page title
tr: Sayfa _başlığını kullan

en: _Use system default step size
tr: _Sistemin hazır olan basamak büyüklüğünü kullan

en: _Visited link
tr: Z_iyaret edilmiş bağlantı

en: _Warn before accepting a cookie
tr: Çe_rezi kabul etmeden önce uyar

en: DYNAMIC
tr: DİNAMİK

en: Password
tr: Parola
