lilypond 1.6.0 - en to da translation catalogue (85 entries)

en: Invoking `%s'
da: Starter "%s"

en: Running %s...
da: Kør %s...

en: can't open file: `%s'
da: kan ikke åbne fil: "%s"

en: write output to FILE
da: skriv uddata til FIL

en: FILE
da: FIL

en: Copyright (c) %s by
da: Copyright © %s af

en: be verbose
da: vær udførlig

en: show warranty and copyright
da: vis garanti og copyright

en: Writing `%s'...
da: Skriver "%s"...

en: warning:
da: advarsel:

en: error:
da: fejl:

en: Exiting ...
da: Afslutter...

en: %s output to `%s'...
da: %s udskrevet til "%s"...

en: Convert MIDI to LilyPond source.
da: Konvertér MIDI til LilyPond-klide.

en: DUR
da: LÆNGDE

en: print explicit durations
da: udskriv eksplicitte længder

en: no files specified on command line.
da: ingen filer angivne på kommandolinjen.

en: option `%s' requires an argument
da: flag "%s" kræver et argument

en: option `%s' doesn't allow an argument
da: flag.gan "%s" tillader intet argument

en: unrecognized option: `%s'
da: ukendt flag: "%s"

en: invalid argument `%s' to option `%s'
da: ugyldigt argument "%s" til flag "%s"

en: can't find font: `%s'
da: kan ikke finde skrifttype: "%s"

en: can't find default font: `%s'
da: kan ikke finde standardskrifttype: "%s"

en: (search path: `%s')
da: (søgesti: "%s")

en: barcheck failed at: %s
da: taktkontrol mislykkedes ved: %s

en: already have a beam
da: har allerede en bjælke

en: unterminated beam
da: uafsluttet bjælke

en: stem must have Rhythmic structure
da: nodehals skal have en rytmisk struktur

en: stem doesn't fit in beam
da: nodehalsen passer ikke i bjælke

en: beam was started here
da: bjælken startede her

en: No spacing entry from %s to `%s'
da: Ingen mellemrums-indgang fra %s til `%s'

note: FIXME: uncomprehensable message
en: none of these in my family
da: ingen af disse i min familie

en: unterminated chord tremolo
da: ikke-afsluttet akkordtremolo

en: no one to print a tremolos
da: der er ingen som kan skrive en tremolo

en: can't find: `%s'
da: kan ikke finde: "%s"

en: can't find or create: `%s'
da: kan ikke finde eller oprette: "%s"

en: can't find start of (de)crescendo
da: kan ikke finde starten på crescendo/diminuendo

en: already have a decrescendo
da: har allerede et diminuendo

en: already have a crescendo
da: har allerede et crescendo

en: unterminated (de)crescendo
da: uafsluttet crescendo/diminuendo

en: unterminated extender
da: uafsluttet udvider

en: no one to print a repeat brace
da: der er ingen som kan skrive et gentagelsestegn

en: elapsed time: %.2f seconds
da: tidsforbrug: %.2f sekunder

en: can't find `%s' context
da: kan ikke finde omgivelsen "%s"

en: decrescendo too small
da: diminuendo for lille

en: crescendo too small
da: crescendo for lille

en: can't find file: `%s'
da: kan ikke finde fil: "%s"

en: position unknown
da: ukendt position

en: no right bound
da: Ingen højrekant

en: no left bound
da: Ingen venstrekant

en: (load path: `%s')
da: (indlæsningssøgesti: "%s")

en: error at EOF: %s
da: fejl ved filslutning: %s

en: Parsing...
da: Tolker...

en: EXPR
da: UDTR

en: print this help
da: denne hjælp

en: FIELD
da: FELT

en: DIR
da: KATALOG

en: add DIR to search path
da: tilføj KATALOG til søgestien

en: use FILE as init file
da: brug FIL som init-fil

en: print version number
da: vis versionsnummer

en: Options:
da: Flag:

en: silly pitch
da: tåbelig tone

en: no one to print a percent
da: der er ingen som kan skrive et procent-tegn

en: Creator:
da: Skaber:

en: at
da: ved

en: MIDI output to `%s'...
da: MIDI-uddata til "%s"...

en: unterminated phrasing slur
da: uafsluttet fraseringsbue

en: can't find start of piano pedal: `%s'
da: kan ikke finde start på pianopedal: "%s"

en: too many colliding rests
da: for mange kolliderende pauser

en: unterminated slur
da: uafsluttet legatobue

en: Element count %d.
da: Elementantal %d.

en: can't find start of text spanner
da: kan ikke finde start på tekstbro

en: already have a text spanner
da: har allerede en tekstbro

en: unterminated text spanner
da: uafsluttet tekstbro

note: Not using ngettext's plural feature here, as this message is more of a programming error.
en: TFM header of `%s' has only %u word (s)
da: TFM-rubrik i "%s" har kun %u ord

en: %s: TFM file has %u parameters, which is more than the %u I can handle
da: %s: TFM-fil har %u parametre, hvilket er mere end de %u jeg kan håndtere

en: can't find ascii character: %d
da: kan ikke finde ASCII-tegn: %d

en: lonely tie
da: ensom bindebue

en: no one to print a tuplet start bracket
da: der findes ingen som kan skrive en startklamme for tuppel

en: unknown translator: `%s'
da: ukendt oversætter: "%s"

en: not a duration: %d
da: ikke en tidslængde: %d

en: EOF found inside a comment
da: filslutning fundet inden i en kommentar

en: wrong or undefined identifier: `%s'
da: fejlagtig eller udefineret identificerer: "%s"

en: invalid character: `%c'
da: ugyldigt tegn: "%c"

en: unknown escaped string: `\%s'
da: ukendt "escaped" streng: "\%s"
