vlc 0.8.6b1 - en to fa translation catalogue (1802 entries)

en: VLC preferences
fa: ترجیحات وی‌ال‌سی

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fa: برای دیدن همهٔ گزینه‌ها، «گزینه‌های پیشرفته» را انتخاب کنید.

en: General
fa: عمومی

en: Interface
fa: واسط

en: Settings for VLC's interfaces
fa: تنظیمات واسط‌های وی‌ال‌سی

en: General interface settings
fa: تنظیمات عمومی واسط

en: Main interfaces
fa: واسط‌های اصلی

en: Settings for the main interface
fa: تنظیمات واسط اصلی

en: Control interfaces
fa: واسط‌های کنترلی

en: Settings for VLC's control interfaces
fa: تنظیمات واسط‌های کنترلی وی‌ال‌سی

en: Hotkeys settings
fa: تنظیمات میان‌برها

en: Audio
fa: صدا

en: Audio settings
fa: تنظیمات صدا

en: General audio settings
fa: تنظیمات عمومی صدا

en: Filters
fa: صافی‌ها

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream.
fa: صافی‌های صوتی برای پس‌پردازش جریان صدا به کار می‌روند.

en: Visualizations
fa: تصویرسازی‌ها

en: Audio visualizations
fa: تصویر‌سازی‌های صوتی

en: Output modules
fa: پیمانه‌های خروجی

en: These are general settings for audio output modules.
fa: اینها تنظیمات عمومی پیمانه‌های خروجی صدا هستند.

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fa: تنظیمات و پیمانه‌های صوتی متفرقه

en: Video
fa: ویدئو

en: Video settings
fa: تنظیمات ویدئو

en: General video settings
fa: تنظیمات عمومی ویدئو

en: Choose your preferred video output and configure it here.
fa: خروجی ویدئوی مورد نظرتان را اینجا انتخاب و پیکربندی کنید

en: Video filters are used to postprocess the video stream.
fa: صافی‌های ویدئویی برای پس‌پردازش جریان ویدئو به کار می‌روند.

en: Subtitles/OSD
fa: زیرنویس‌ها/نمایش بر صفحهٔ نمایش

en: Miscellaneous settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures".
fa: تنظیمات متفرقه مربوط به موارد نمایش داده شده بر صفحهٔ نمایش، زیرنویس‌ها و «عکس‌های روی تصویر».

en: Input / Codecs
fa: ورودی / کُدک‌ها

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here.
fa: این تنظیمات مربوط به بخش‌های ورودی، یک‌لایه‌سازی و کدگشایی وی‌ال‌سی هستند. تنظیمات کد‌گذاری را هم می‌توانید اینجا انجام دهید.

en: Access modules
fa: پیمانه‌های دسترسی

en: Settings related to the various access methods used by VLC. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fa: تنظیمات مربوط به روش‌های دسترسی مختلف مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی. تنظیماتی که بیشتر ممکن است تغییر دهید تنظیمات پیشکار HTTP یا حافظهٔ نهان هستند.

en: Access filters
fa: صافی‌های دسترسی

en: Access filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. You should not touch anything here unless you know what you are doing.
fa: صافی‌های دسترسی پیمانه‌های ویژه‌ای هستند که عملیات پیشرفته‌ای در ورودی وی‌ال‌سی را ممکن می‌سازند. به تنظیمات اینجا دست نزنید مگر آن که بدانید چه می‌کنید.

en: Demuxers
fa: جداسازها

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fa: جداسازها برای تفکیک جریان‌های صدا و تصویر به کار می‌روند.

en: Video codecs
fa: کُدک‌های ویدئو

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاهای فقط ویدئویی.

en: Audio codecs
fa: کُدک‌های صدا

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاهای فقط صوتی.

en: Other codecs
fa: کُدک‌های دیگر

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاهای صدا+تصویر و متفرقه.

en: General input settings. Use with care.
fa: تنظیمات عمومی ورودی. با احتیاط استفاده شود.

en: Stream output
fa: خروجی جاری

en: General stream output settings
fa: تنظیمات عمومی خروجی جریان

en: Access output
fa: دسترسی به خروجی

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fa: پیمانه‌های دسترسی به خروجی روش ارسال جریان‌های سرهم را کنترل می‌کنند. با این تنظیمات می‌توانید به اجبار از یک روش دسترسی به خروجی خاص را استفاده کنید. هرچند احتمالاً بهتر است این کار را نکنید.
    همچنین می‌توانید پارامترهای پیش‌فرض هر دسترسی خروجی را تنظیم کنید.

en: VOD
fa: ویدئوی درخواستی

en: VLC's implementation of Video On Demand
fa: پیاده‌سازی ویدئوی درخواستی برای وی‌ال‌سی

en: Playlist
fa: فهرست پخش

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fa: تنظیمات مربوط به رفتار فهرست پخش (مثلاً حالت پخش) و پیمانه‌هایی که به طور خودکار مواردی به فهرست پخش اضافه می‌کنند (پیمانه‌های «کشف سرویس»).

en: General playlist behaviour
fa: رفتار عمومی فهرست پخش

en: Services discovery
fa: کشف سرویس

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fa: پیمانه‌های کشف سرویس وسایلی هستند که به طور خودکار مواردی به فهرست پخش اضافه می‌کنند.

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Advanced settings. Use with care.
fa: تنظیمات پیشرفته. با احتیاط استفاده شود.

en: CPU features
fa: امکانات پردازنده

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. You should probably not change these settings.
fa: اینجا می‌توانید بعضی امکانات شتاب‌دهندهٔ‌ پردازشگر را از کار بیاندازید. احتمالاً بهتر است این تنظیمات را تغییر ندهید.

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Other advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفتهٔ دیگر

en: Network
fa: شبکه

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
fa: این پیمانه‌ها کارکردهای شبکه را برای همهٔ بخش‌های دیگر وی‌ال‌سی فراهم می‌کنند.

en: Chroma modules settings
fa: تنظیمات پیمانه‌های رنگ

en: These settings affect chroma transformation modules.
fa: این تنظیمات بر پیمانه‌های تبدیلات رنگی تأثیر می‌گذارند.

en: Encoders settings
fa: تنظیمات کدگذارها

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
fa: اینها تنظیمات عمومی پیمانه‌های کدگذاری ویدئو/صدا/زیرنویس وی‌ال‌سی هستند.

en: Dialog providers settings
fa: تنظیمات سازندگان محاورات

en: Dialog providers can be configured here.
fa: سازندگان محاورات را اینجا پیکربندی کنید.

en: Subtitle demuxer settings
fa: تنظیمات جداساز زیرنویس

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
fa: در این بخش می‌توانید رفتار جداساز زیرنویس را به طور اجباری تعیین کنید، به عنوان مثال نوع یا نام پروندهٔ زیرنویس را تنظیم کنید.

en: Video filters settings
fa: تنظیمات صافی‌های ویدئو

en: No help available
fa: راهنما موجود نیست

en: There is no help available for these modules.
fa: راهنمایی برای این پیمانه‌ها موجود نیست.

en: Meta-information
fa: اطلاعات متا

en: Title
fa: عنوان

en: Author
fa: مؤلف

en: Artist
fa: اجرا

en: Genre
fa: ژانر

en: Copyright
fa: حق تکثیر

en: Album/movie/show title
fa: عنوان آلبوم/فیلم/نمایش

en: Track number/position in set
fa: شمارهٔ قطعه/موقعیت در مجموعه

en: Description
fa: شرح

en: Rating
fa: درجه‌بندی

en: Date
fa: تاریخ

en: Setting
fa: محیط

en: URL
fa: نشانی

en: Language
fa: زبان

en: Now Playing
fa: در حال پخش

en: Publisher
fa: ناشر

en: CDDB Artist
fa: اجرا کنندهٔ CDDB

en: CDDB Category
fa: مقولهٔ CDDB

en: CDDB Disc ID
fa: شناسهٔ دیسک CDDB

en: CDDB Extended Data
fa: داده‌های بیشتر CDDB

en: CDDB Genre
fa: ژانر CDDB

en: CDDB Year
fa: سال انتشار CDDB

en: CDDB Title
fa: عنوان CDDB

en: CD-Text Composer
fa: آهنگ‌ساز سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Disc ID
fa: شناسهٔ دیسک سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Genre
fa: ژانر سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Message
fa: پیغام سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Songwriter
fa: ترانه‌سرای سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Performer
fa: اجرا کنندهٔ سی‌دی‐تکست

en: CD-Text Title
fa: عنوان سی‌دی‐تکست

en: ISO-9660 Application ID
fa: شناسهٔ برنامهٔ ایزو‐۹۶۶۰

en: ISO-9660 Publisher
fa: ناشر ایزو‐۹۶۶۰

en: Codec Name
fa: نام کُدک

en: Codec Description
fa: شرح کُدک

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fa: این برنامه تا جایی که قانون اجازه می‌دهد بدون هیچ تضمینی ارائه می‌شود.
    شما می‌توانید آن را تحت شرایط مجوز عمومی همگانی گنو مجدداً توزیع کنید.
    برای جزئیات بیشتر پروندهٔ COPYING را ببینید.
    نوشتهٔ تیم ویدئولَن؛ پروندهٔ AUTHORS را ببینید.

en: Disable
fa: خاموش

en: Spectrometer
fa: طیف نما

en: Scope
fa: حوزه

en: Spectrum
fa: طیف

en: Equalizer
fa: اکولایزر

en: Audio filters
fa: صافی‌های صدا

en: Audio Channels
fa: کانال‌های صدا

en: Stereo
fa: استریو

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Dolby Surround
fa: دالبی سراند

en: Reverse stereo
fa: استریوی معکوس

en: Bookmark %i
fa: نشانک %Ii

en: Track %i
fa: شیار %Ii

en: Program
fa: برنامه

en: Stream %d
fa: جریان %Id

en: Codec
fa: کُدک

en: Type
fa: نوع

en: Channels
fa: کانال‌ها

en: Sample rate
fa: نرخ نمونه

en: %d Hz
fa: %Id هرتز

en: Bits per sample
fa: بیت بر نمونه

en: Bitrate
fa: نرخ بیتی

en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

en: Display resolution
fa: تفکیک‌پذیری نمایش

en: Frame rate
fa: سرعت فریم‌ها

en: Subtitle
fa: زیرنویس

en: Stream
fa: جریان

en: Duration
fa: مدت پخش

en: Errors
fa: خطاها

en: Bookmark
fa: نشانک

en: Programs
fa: برنامه‌ها

en: Chapter
fa: فصل

en: Navigation
fa: ناوش

en: Video Track
fa: شیار ویدئو

en: Audio Track
fa: شیار صدا

en: Subtitles Track
fa: شیار زیرنویس

en: Next title
fa: عنوان بعدی

en: Previous title
fa: عنوان قبلی

en: Title %i
fa: عنوان %Ii

en: Chapter %i
fa: فصل %Ii

en: Next chapter
fa: فصل بعدی

en: Previous chapter
fa: فصل قبلی

en: Password
fa: گذرواژه

en: Switch interface
fa: تعویض واسط

en: Add Interface
fa: اضافه کردن واسط

en: Console
fa: پیشانه

en: Telnet Interface
fa: واسط تِلنت

en: Web Interface
fa: واسط وبی

en: Debug logging
fa: ثبت اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Mouse Gestures
fa: حرکت‌های موشی

en: C
fa: fa

en: Help options
fa: مخفی کردن گزینه‌ها

en: string
fa: رشته

en: integer
fa: عدد صحیح

en: float
fa: عدد اعشاری

en:  (default enabled)
fa:  (پیش‌فرض روشن)

en:  (default disabled)
fa:  (پیش‌فرض خاموش)

en: VLC version %s
fa: وی‌ال‌سی نسخهٔ %s

en: Auto
fa: خودکار

en: American English
fa: انگلیسی آمریکا

en: British English
fa: انگلیسی بریتانیا

en: Arabic
fa: عربی

en: Catalan
fa: کاتالانی

en: Czech
fa: چکی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: German
fa: آلمانی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Persian
fa: فارسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Georgian
fa: گرجی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Malay
fa: مالزیایی

en: Nepali
fa: نپالی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Brazilian Portuguese
fa: پرتغالی برزیل

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Simplified Chinese
fa: چینی ساده شده

en: Chinese Traditional
fa: چینی سنتی

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید واسط‌های مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی را پیکربندی کنید. می‌توانید واسط اصلی یا پیمانه‌های واسط اضافی را انتخاب کنید و یا گزینه‌های مرتبط مختلف را تعیین کنید.

en: Interface module
fa: پیمانهٔ واسط

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fa: این واسط اصلی مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌فرض آن انتخاب بهترین پیمانهٔ موجود است.

en: Extra interface modules
fa: پیمانه‌های واسط اضافی

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fa: می‌توانید «واسط‌های اضافی» وی‌ال‌سی را انتخاب کنید. این واسط‌ها در کنار واسط اصلی در پس‌زمینه راه‌اندازی خواهند شد. فهرستی از پیمانه‌های واسط ایجاد کنید که با ویرگول از یکدیگر جدا شده‌اند. (مقادیر معمول «rc» (کنترل از راه دور)، ‏«http»، ‏‏«gedtures» و ... هستند)

en: You can select control interfaces for VLC.
fa: می‌توانید واسط‌های کنترلی وی‌ال‌سی را انتخاب کنید.

en: Verbosity (0,1,2)
fa: تفصیل (۰‏،۱،‏۲)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fa: سطح تفصیل (۰ = فقط خطاها و پیغام‌های استاندارد، ۱ = اخطارها، ۲ = اشکال‌زدایی)

en: Be quiet
fa: بی سر و صدا

en: Turn off all warning and information messages.
fa: همهٔ اخطارها و پیغام‌های اطلاعاتی خاموش شوند

en: Default stream
fa: جریان پیش‌فرض

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fa: این جریان همیشه در آغاز وی‌ال‌سی باز خواهد شد.

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
fa: می‌توانید زبان واسط را دستی انتخاب کنید. اگر اینجا «خودکار» را انتخاب کنید زبان سیستم به طور خودکار تشخیص داده خواهد شد.

en: Color messages
fa: پیغام‌های رنگی

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
fa: این گزینه رنگ‌آمیزی پیغام‌های ارسالی به پیشانه را به کار می‌اندازد. برای کار کردن آن لازم است پایانهٔ شما از رنگ‌های لینوکسی پشتیبانی کند.

en: Show advanced options
fa: نمایش گزینه‌های پیشرفته

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fa: وقتی این گزینه روشن باشد، ترجیحات و/یا واسط‌ها همهٔ گزینه‌های موجود، از جمله آنهایی که بیشتر کاربران هیچ‌وقت تغییر نمی‌دهند را نمایش می‌دهند.

en: Show interface with mouse
fa: نمایش واسط با موشی

en: When this is enabled, the interface is shown when you move the mouse to the edge of the screen in fullscreen mode.
fa: وقتی این گزینه روشن باشد، در حالت تمام‌صفحه وقتی موشی را به لبهٔ صفحه ببرید واسط نمایش داده می‌شود.

en: Interface interaction
fa: تعامل با واسط

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fa: وقتی این گزینه روشن باشد، واسط هر وقت ورودی کاربر لازم باشد محاوره‌ای نمایش می‌دهد.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید رفتار زیرسیستم صوتی را تغییر دهید و صافی‌های صدایی که برای پس‌پردازش جلوه‌های تصویری (تحلیل‌گر طیفی و غیره...). این صافی‌ها را در اینجا به کار بیاندازید، و در قسمت انتخاب پیمانه‌های «صافی‌های صدا» پیکربندی کنید.

en: Audio output module
fa: پیمانهٔ خروجی صدا

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fa: این روش خروجی صدای مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌فرض انتخاب خودکار بهترین روش موجود است.

en: Enable audio
fa: به کار انداختن صدا

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fa: می‌توانید خروجی صدا را به کلی از کار بیاندازید. مرحلهٔ کدگشایی صدا انجام نخواهد یافت و بنابراین مقداری از قدرت پردازشی صرفه‌جویی خواهد شد.

en: Force mono audio
fa: اجبار صدای مونو

en: This will force a mono audio output.
fa: این گزینه سبب اجبار به خروجی صدای مونو خواهد شد.

en: Default audio volume
fa: بلندی صدای پیش‌فرض

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
fa: می‌توانید بلندی صدای پیش‌فرض را، در محدودهٔ ۰ تا ۱۰۲۴، اینجا تنظیم کنید.

en: Audio output saved volume
fa: بلندی صدای ضبط شدهٔ خروجی صدا

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
fa: این گزینه هنگامی که صدا را قطع می‌کنید، بلندی صدای خروجی را ذخیره می‌کند. نباید این گزینه را دستی تغییر دهید.

en: Audio output volume step
fa: گام تغییر صدای خروجی صدا

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
fa: اندازهٔ هر گام تغییر صدا اینجا در محدودهٔ ۰ تا ۱۰۲۴، تنظیم می‌شود.

en: Audio output frequency (Hz)
fa: بسامد خروجی صدا (هرتز)

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
fa: می‌توانید بسامد خروجی صدا را اینجا تنظیم کنید. مقادیر معمول عبارتند از ‎-۱ (پیش‌فرض)، ۴۸۰۰۰، ۴۴۱۰۰، ۳۲۰۰۰، ۱۶۰۰۰، ۱۱۰۲۵، ۸۰۰۰.

en: High quality audio resampling
fa: نمونه‌برداری مجدد صدا با کیفیت بالا

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
fa: این گزینه از الگوریتمی برای نمونه‌برداری مجدد صدا با کیفیت بالا استفاده می‌کند. این کار ممکن است فشار زیادی به پردازنده تحمیل کند به همین خاطر می‌توانید آن را خاموش کنید و به جایش از الگوریتم نمونه‌برداری کم‌هزینه‌تری استفاده کنید.

en: Audio desynchronization compensation
fa: مقدار جبرانی ناهمگامی صدا

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds.This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fa: این گزینه سبب تأخیر خروجی صدا می‌شود. تأخیر باید به میلی‌ثانیه داده شود. این امکان مواقعی به درد می‌خورد که بین تصویر و صدا اختلاف زمان وجود داشته باشد.

en: Audio output channels mode
fa: حالت کانال‌های خروجی صدا

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
fa: این گزینه حالت کانال‌های خروجی صدا را که در مواقع امکان به صورت پیش‌فرض استفاده خواهد شد تنظیم می‌کند (یعنی اگر سخت‌افزار شما و همین طور جریان صدای در حال پخش پشتیبانی کند).

en: Use S/PDIF when available
fa: استفاده از S/PDIF در صورت وجود

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
fa: هر وقت سخت‌افزار شما و همین طور جریان صدای در حال پخش پشتیبانی کند، می‌توان به صورت پیش‌فرض از S/PDIF استفاده کرد.

en: Force detection of Dolby Surround
fa: اجبار به تشخیص دالبی سراند

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fa: وقتی می‌دانید جریانتان با دالبی سراند کدگذاری شده (یا نشده) ولی این مسأله تشخیص داده نمی‌شود از این گزینه استفاده کنید. حتی وقتی جریان واقعاً با دالبی سراند کدگذاری نشده، روشن کردن این گزینه ممکن است سبب بهبود صدایی که می‌شنوید شود، به‌خصوص وقتی با میکسر کانال هدفون ترکیب شود.

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fa: این گزینه صافی‌های پس‌پردازش صدا را اضافه می‌کند و صدای خروجی را تغییر می‌دهد.

en: Audio visualizations
fa: تصویرسازی‌های صوتی

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fa: این گزینه پیمانه‌های تصویرسازی (تحلیل‌گر طیفی و غیره) را اضافه می‌کند.

en: Video output module
fa: پیمانهٔ خروجی ویدئو

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fa: این روش خروجی ویدئوی مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌فرض انتخاب خودکار بهترین روش موجود است.

en: Enable video
fa: به کار انداختن ویدئو

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fa: می‌توانید خروجی ویدئو را کاملاً از کار بیاندازید. مرحلهٔ کدگشایی ویدئو انجام نمی‌شود و بنابراین در انرژی پردازش صرفه‌جویی خواهد شد.

en: Video width
fa: عرض ویدئو

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fa: می‌توانید عرض ویدئو را به طور اجباری مشخص کنید. به طور پیش‌فرض (‎-۱) وی‌ال‌سی با خصوصیات ویدئو تطبیق پیدا می‌کند.

en: Video height
fa: ارتفاع ویدئو

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fa: می‌توانید ارتفاع ویدئو را به طور اجباری مشخص کنید. به طور پیش‌فرض (‎-۱) وی‌ال‌سی با خصوصیات ویدئو تطبیق پیدا می‌کند.

en: Video X coordinate
fa: مختصات X ویدئو

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fa: می‌توانید موقعیت گوشهٔ بالا و چپ پنجرهٔ ویدئو (مختصات X) را به طور اجباری مشخص کنید.

en: Video Y coordinate
fa: مختصات Y ویدئو

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fa: می‌توانید موقعیت گوشهٔ بالا و چپ پنجرهٔ ویدئو (مختصات Y) را به طور اجباری مشخص کنید.

en: Video title
fa: عنوان ویدئو

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fa: عنوان سفارشی برای پنجرهٔ ویدئو (در حالتی که ویدئو به صورت توکار در واسط جاسازی نشده باشد).

en: Video alignment
fa: چینش ویدئو

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fa: تعیین اجباری محل قرار گرفتن ویدئو در پنجره‌اش. به طور پیش‌فرض (۰) در وسط قرار خواهد گرفت (۰=وسط، ۱=چپ، ۲=راست، ۴=بالا، ۸=پایین، در ضمن می‌توانید ترکیب این موارد را هم استفاده کنید، مثلاً ۶=۴+۲ یعنی بالا و چپ).

en: Center
fa: وسط

en: Top
fa: بالا

en: Bottom
fa: پایین

en: Top-Left
fa: بالا و چپ

en: Top-Right
fa: بالا و راست

en: Bottom-Left
fa: پایین و چپ

en: Bottom-Right
fa: پایین و راست

en: Zoom video
fa: زوم ویدئو

en: You can zoom the video by the specified factor.
fa: می‌توانید به اندازهٔ عامل مشخص شده ویدئو را زوم کنید.

en: Grayscale video output
fa: خروجی ویدئوی بی‌رنگ

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fa: خروجی دادن بی‌رنگ ویدئو. چون اطلاعات رنگ کدگشایی نمی‌شوند، این کار باعث صرفه‌جویی در مصرف پردازنده می‌شود.

en: Fullscreen video output
fa: خروجی ویدئو تمام‌صفحه

en: Start video in fullscreen mode
fa: آغاز ویدئو در حالت تمام‌صفحه

en: Always on top
fa: همیشه رو

en: Always place the video window on top of other windows.
fa: پنجرهٔ ویدئو همیشه روی دیگر پنجره‌ها قرار بگیرد.

en: Disable screensaver
fa: از کار انداختن محافظ صفخهٔ نمایش

en: Disable the screensaver during video playback.
fa: از کار انداختن محافظ صفحهٔ نمایش هنگام پخش ویدئو.

en: Window decorations
fa: تزئینات پنجره

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fa: می‌توانید جلوی ایجاد عنوان پنجره، چهارچوب و غیره در اطراف ویدئو را بگیرید تا یک پنجرهٔ «حداقل» ساخته شود.

en: Video filter module
fa: پیمانهٔ صافی ویدئو

en: Video snapshot directory (or filename)
fa: شاخهٔ عکس‌های ویدئو (یا نام پرونده)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fa: شاخه‌ای که عکس‌های ویدئو آنجا ذخیره می‌شوند.

en: Video snapshot file prefix
fa: پیشوند پروندهٔ عکس‌های تصویر

en: Video snapshot format
fa: قالب عکس‌های تصویر

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fa: قالب تصویری که برای ذخیرهٔ عکس‌های ویدئو استفاده می‌شود

en: Display video snapshot preview
fa: پیش‌نمایش عکس‌های ویدئو

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fa: پیش‌نمایش عکس در گوشهٔ بالا و چپ صفحهٔ نمایش.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fa: استفاده از دنبالهٔ اعداد به جای مُهر زمان

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fa: استفاده از دنبالهٔ اعداد به جای مُهر زمان برای شماره‌گذاری عکس‌ها

en: Video cropping
fa: حاشیه‌گیری ویدئو

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fa: سبب حاشیه‌گیری ویدئوی مبدأ می‌شود. قالب‌های پذیرفته شده عبارتند از x:y ‏(۴:۳، ۱۶:۹ و غیره) که نسبت‌های سراسری تصویر را بیان می‌کنند.

en: Source aspect ratio
fa: نسبت طول و عرض مبدأ

en: Custom crop ratios list
fa: فهرست نسبت‌های حاشیه‌گیری سفارشی

en: Comma seperated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fa: فهرست نسبت‌های حاشیه‌گیری که با ویرگول جدا شده‌اند و در فهرست نسبت‌های حاشیه‌گیری واسط اضافه می‌شوند.

en: Custom aspect ratios list
fa: نسبت‌های طول به عرض سفارشی

en: Comma seperated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fa: فهرست نسبت‌های طول به عرض تصویر که در فهرست نسبت‌های طول به عرض واسط اضافه می‌شوند.

en: Fix HDTV height
fa: تعمیر ارتفاع HDTV

en: Monitor pixel aspect ratio
fa: نسبت طول به عرض نقاط نمایشگر

en: Network synchronisation
fa: همگام‌سازی شبکه

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Enable
fa: روشن

en: UDP port
fa: درگاه UDP

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
fa: درگاه پیش‌فرض مورد استفاده برای جریان‌های UDP. مقدار پیش‌فرض ۱۲۳۴ است.

en: Audio track
fa: شیار صدا

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fa: شمارهٔ جریان شیار صدای مورد استفاده (از ۰ تا n)

en: Subtitles track
fa: شیار زیرنویس

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fa: شمارهٔ جریان شیار زیرنویس مورد استفاده (از ۰ تا n)

en: Audio language
fa: زبان صدا

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code).
fa: زبان شیار صدایی که می‌خواهید استفاده شود (کد کشور دو یا سه حرفی جدا شده با ویرگول)

en: Subtitle language
fa: زبان زیرنویس

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or tree letter country code).
fa: زبان شیار زیرنویسی که می‌خواهید استفاده شود (کد کشور دو یا سه حرفی جدا شده با ویرگول)

en: Audio track ID
fa: شناسهٔ شیار صدا

en: Stream ID of the audio track to use.
fa: شناسهٔ جریان شیار صوتی مورد استفاده.

en: Subtitles track ID
fa: شناسهٔ شیار زیرنویس

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fa: شناسهٔ جریان شیار زیرنویس مورد استفاده.

en: Input repetitions
fa: تکرارهای ورودی

en: Number of time the same input will be repeated
fa: تعداد دفعات تکرار یک ورودی

en: Start time
fa: زمان آغاز

en: The stream will start at this position (in seconds).
fa: جریان از این موقعیت (به ثانیه) آغاز می‌شود.

en: Stop time
fa: زمان توقف

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fa: جریان در این موقعیت (به ثانیه) متوقف می‌شود.

en: Input list
fa: فهرست ورودی

en: Force subtitle position
fa: تعیین اجباری موقعیت زیرنویس

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fa: با این گزینه می‌توانید زیرنویس‌های را به جای روی فیلم، زیر فیلم قرار دهید. چند جای مختلف را امتحان کنید.

en: On Screen Display
fa: نمایش روی صفحه

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fa: وی‌ال‌سی می‌تواند پیغام‌ها را روی ویدئو نشان دهد. این امکان OSD ‏(نمایش روی صفحه) نامیده می‌شود.

en: Text rendering module
fa: پیمانهٔ رسم متن

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fa: وی‌ال‌سی معمولاً برای رسم متن از فری‌تایپ استفاده می‌کند، ولی با این گزینه می‌توانید مثلاً از svg استفاده کنید.

en: Autodetect subtitle files
fa: تشخیص خودکار پرونده‌های زیرنویس

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fa: تشخیص خودکار پروندهٔ زیرنویس در صورتی که نام پروندهٔ زیرنویسی مشخص نشده باشد (تشخیص بر مبنای نام پروندهٔ فیلم صورت می‌گیرد).

en: Subtitle autodetection paths
fa: مسیرهای تشخیص خودکار زیرنویس

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fa: در صورتی که پروندهٔ زیرنویس در شاخهٔ فعلی پیدا نشد، در این مسیرها هم به دنبال زیرنویس جستجو شود.

en: Use subtitle file
fa: استفاده از پروندهٔ زیرنویس

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fa: بار کردن این پروندهٔ زیرنویس. مواقعی استفاده شود که وی‌ال‌سی به طور خودکار پروندهٔ زیرنویستان را تشخیص نمی‌دهد.

en: DVD device
fa: دستگاه دی‌وی‌دی

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
fa: این دی‌وی‌دی‌گردان پیش‌فرض

en: This is the default DVD device to use.
fa: این دستگاه دی‌وی‌دی‌گردان مورد استفادهٔ پیش‌فرض است.

en: VCD device
fa: دستگاه وی‌سی‌دی

en: This is the default VCD device to use.
fa: این دستگاه وی‌سی‌دی‌خوان مورد استفادهٔ پیش‌فرض است.

en: Audio CD device
fa: دستگاه سی‌دی صوتی

en: This is the default Audio CD device to use.
fa: این دستگاه سی‌دی صوتی مورد استفادهٔ پیش‌فرض است.

en: SOCKS user name
fa: نام کاربری SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fa: نام کاربری‌ای که برای اتصال به پیشکار SOCKS استفاده شود.

en: SOCKS password
fa: گذرواژهٔ SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fa: گذرواژه‌ای که برای اتصال به پیشکار SOCKS استفاده شود.

en: Title metadata
fa: متادادهٔ عنوان

en: Author metadata
fa: متادادهٔ مؤلف

en: Copyright metadata
fa: متادادهٔ حق تکثیر

en: Description metadata
fa: متادادهٔ شرح

en: Date metadata
fa: متادادهٔ تاریخ

en: URL metadata
fa: متادادهٔ نشانی

en: Preferred decoders list
fa: فهرست کدگشاهای مرجح

en: Preferred encoders list
fa: فهرست کدگذارهای مرجح

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fa: در این قسمت می‌توانید قهرستی از کدگذارهایی را که وی‌ال‌سی در استفاده از آنها اولویت قائل خواهد بود انتخاب کنید.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید گزینه‌های سراسری پیش‌فرض زیرسیستم خروجی جریان را تنظیم کنید.

en: Default stream output chain
fa: زنجیرهٔ خروجی جریان پیش‌فرض

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains.Warning: this chain will be enabled for all streams.
fa: می‌توانید یک زنجیرهٔ خروجی جریان پیش‌فرض را اینجا وارد کنید. برای چگونگی ساخت چنین زنجیره‌هایی به مستندات مراجعه کنید. اخطار: این زنجیره برای همهٔ جریان‌ها به کار خواهد افتاد.

en: Display while streaming
fa: نمایش در حال جریان‌سازی

en: Play locally the stream while streaming it.
fa: پخش محلی جریان در حین ساختن آن.

en: Enable video stream output
fa: به کار انداختن خروجی جریان ویدئو

en: Enable audio stream output
fa: به کار انداختن خروجی جریان صدا

en: Enable SPU stream output
fa: به کار انداختن جریان SPU

en: Keep stream output open
fa: باز نگاه داشتن خروجی جریان

en: Enable FPU support
fa: به کار انداختن پشتیبانی FPU

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
fa: اگر پردازندهٔ شما واحد محاسبات ممیز شناور داشته باشد، وی‌ال‌سی می‌تواند از آن استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU MMX support
fa: به کار انداختن پشتیبانی MMX پردازنده

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات MMX پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU 3D Now! support
fa: به کار انداختن پشتیبانی 3D Now!‎ پردازنده

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات 3D Now!‎ پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU MMX EXT support
fa: به کار انداختن پشتیبانی MMX EXT پردازنده

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات MMX EXT پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU SSE support
fa: به کار انداختن پشتیبانی SSE پردازنده

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات SSE پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU SSE2 support
fa: به کار انداختن پشتیبانی SSE2 پردازنده

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات SSE2 پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Enable CPU AltiVec support
fa: به کار انداختن پشتیبانی AltiVec پردازنده

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
fa: اگر پردازندهٔ شما از مجموعه دستورات AltiVec پشتیبانی می‌کند، وی‌ال‌سی می‌تواند از این دستورات استفادهٔ بهینه کند.

en: Memory copy module
fa: پیمانهٔ نسخه‌برداری از حافظه

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
fa: می‌توانید انتخاب کنید از کدام پیمانهٔ نسخه‌برداری از حافظه استفاده کنید. وی‌ال‌سی به طور پیش‌فرض از سریع‌ترین پیمانهٔ مورد پشتیبانی سخت‌افزار شما استفاده می‌کند.

en: Access module
fa: پیمانهٔ دسترسی

en: Access filter module
fa: پیمانهٔ صافی دسترسی

en: Minimize number of threads
fa: حداق کردن تعداد رشته‌ها

en: This option minimizes the number of threads needed to run VLC.
fa: این گزینه تعداد رشته‌های مورد نیاز برای اجرای وی‌ال‌سی را به میزان ممکن تقلیل می‌دهد.

en: Modules search path
fa: مسیر جستجوی پیمانه‌ها

en: Additional path for VLC to look for its modules.
fa: مسیر اضافی برای جستجوی پیمانه‌های وی‌ال‌سی.

en: VLM configuration file
fa: پروندهٔ پیکربندی VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fa: خواندن یک پروندهٔ پیکربندی VLM به محض آغاز وی‌ال‌سی.

en: Collect statistics
fa: جمع‌آوری آمار

en: Collect miscellaneous statistics.
fa: جمع‌آوری آمار متفرقه.

en: Run as daemon process
fa: اجرای به صورت شبح

en: Runs VLC as a background daemon process.
fa: وی‌ال‌سی را به صورت یک فراروند شبح در پس‌زمینه اجرا می‌کند.

en: Log to file
fa: ثبت در پرونده

en: Log all VLC messages to a text file.
fa: ثبت همهٔ پیغام‌های وی‌ال‌سی در یک پروندهٔ متنی.

en: Log to syslog
fa: ثبت در syslog

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
fa: ثبت همهٔ پیغام‌های وی‌ال‌سی در syslog (برای سیستم‌های یونیکسی).

en: Allow only one running instance
fa: فقط یک نمونه اجرا شود

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fa: اجازه برای اجرای فقط یک نمونهٔ وی‌ال‌سی بعضی مواقع مفید است، از جمله هنگامی که بعضی انواع رسانه‌ای را با وی‌ال‌سی متحد کرده‌اید و نمی‌خواهید هر بار که روی پرونده‌ای دو بار کلیک می‌کنید یک وی‌ال‌سی جدید باز شود. با این گزینه می‌توانید پرونده را با همان وی‌ال‌سی در حال اجرا پخش کنید.

en: VLC is started from file association
fa: وی‌ال‌سی به دلیل اتحاد با پرونده آغاز می‌شود

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fa: به وی‌ال‌سی گفته شود به دلیل اتحادش با یک نوع پرونده در سیستم‌عامل راه‌اندازی می‌شود

en: One instance when started from file
fa: یک نمونه هنگام آغاز از پرونده

en: Allow only one running instance when started from file.
fa: هنگامی که از پرونده آغاز می‌شود فقط یک نمونه از برنامه اجرا شود.

en: Increase the priority of the process
fa: افزایش اولویت فراروند

en: Services discovery modules
fa: پیمانه‌های تشخیص سرویس‌ها

en: Specifies the services discovery modules to load, separated by semi-colons. Typical values are sap, hal, ...
fa: پیمانه‌های تشخیص سرویسی که بار شوند را، که با نقطه ویرگول از یکدیگر جدا شده‌اند، مشخص می‌کند.مقادیر معمول عبارتند از sap، ‏hal، ...

en: Play files randomly forever
fa: پخش تصادفی پرونده‌ها برای همیشه

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fa: وی‌ال‌سی پرونده‌های موجود در فهرست پخش را به صورت تصادفی پخش می‌کند تا زمانی که متوقف شود.

en: Repeat all
fa: تکرار همه

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fa: وی‌ال‌سی موارد فهرست پخش را به دفعات نامحدود پخش خواهد کرد.

en: Repeat current item
fa: تکرار همین مورد

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fa: وی‌ال‌سی به پخش همین مورد از فهرست پخش ادامه می‌دهد.

en: Play and stop
fa: پخش و توقف

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fa: توقف فهرست پخش پس از پخش هر یک از موارد فهرست پخش.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fa: این تنظیمات مقیدسازی‌های کلیدی سراسری وی‌ال‌سی هستند که «میان‌بر» نامیده می‌شوند.

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای تعویض حالت پخش تمام‌صفحه را انتخاب کنید.

en: Play/Pause
fa: پخش/مکث

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای تعویض وضعیت مکث را انتخاب کنید.

en: Pause only
fa: فقط مکث

en: Select the hotkey to use to pause.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای مکث را انتخاب کنید.

en: Play only
fa: فقط پخش

en: Select the hotkey to use to play.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای پخش را انتخاب کنید.

en: Faster
fa: سریع‌تر

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای پخش با حرکت سریع را انتخاب کنید.

en: Slower
fa: آهسته‌تر

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای پخش با حرکت آهسته را انتخاب کنید.

en: Next
fa: بعدی

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای گذشتن از مورد بعدی در فهرست پخش را انتخاب کنید.

en: Previous
fa: قبلی

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای گذشتن از مورد قبلی در فهرست پخش را انتخاب کنید.

en: Stop
fa: توقف

en: Select the hotkey to stop playback.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای توقف پخش را انتخاب کنید.

en: Position
fa: موقعیت

en: Select the hotkey to display the position.
fa: میان‌بر نمایش موقعیت را انتخاب کنید.

en: Very short backwards jump
fa: پرش بسیار کوتاه به عقب

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fa: میان‌بر پرش بسیار کوتاه به عقب را انتخاب کنید.

en: Short backwards jump
fa: پرش کوتاه به عقب

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fa: میان‌بر پرش کوتاه به عقب را انتخاب کنید.

en: Medium backwards jump
fa: پرش متوسط به عقب

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fa: میان‌بر پرش متوسط رو به عقب را انتخاب کنید.

en: Long backwards jump
fa: پرش بلند به عقب

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fa: میان‌بر پرش بلند به عقب را انتخاب کنید.

en: Very short forward jump
fa: پرش بسیار کوتاه به جلو

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fa: میان‌بر پرش بسیار کوتاه به جلو را انتخاب کنید.

en: Short forward jump
fa: پرش کوتاه به جلو

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fa: میان‌بر پرش کوتاه به جلو را انتخاب کنید.

en: Medium forward jump
fa: پرش متوسط به جلو

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fa: میان‌بر پرش متوسط به جلو را انتخاب کنید.

en: Long forward jump
fa: پرش بلند به جلو

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fa: میان‌بر پرش بلند به جلو را انتخاب کنید.

en: Very short jump length
fa: طول پرش بسیار کوتاه

en: Very short jump length, in seconds.
fa: طول پرش بسیار کوتاه، به ثانیه.

en: Short jump length
fa: طول پرش کوتاه

en: Short jump length, in seconds.
fa: طول پرش کوتاه، به ثانیه.

en: Medium jump length
fa: طول پرش متوسط

en: Medium jump length, in seconds.
fa: طول پرش متوسط، به ثانیه.

en: Long jump length
fa: طول پرش بلند

en: Long jump length, in seconds.
fa: طول پرش بلند، به ثانیه

en: Quit
fa: خروج

en: Select the hotkey to quit the application.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای خروج از برنامه را انتخاب کنید.

en: Navigate up
fa: ناوش به بالا

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای بالا بردن مکان‌نما در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Navigate down
fa: ناوش به پایین

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای پایین بردن مکان‌نما در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Navigate left
fa: ناوش به چپ

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای بردن مکان‌نما به چپ در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Navigate right
fa: ناوش به راست

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای بردن مکان‌نما به راست در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fa: میان‌بر مورد استفاده برای فعال‌سازی مورد در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Go to the DVD menu
fa: رفتن به منوی دی‌وی‌دی

en: Select the key to take you to the DVD menu
fa: میان‌بر مورد استفاده برای رفتن به منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select previous DVD title
fa: انتخاب عنوان دی‌وی‌دی قبلی

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fa: کلید انتخاب عنوان قبلی در دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select next DVD title
fa: عنوان دی‌وی‌دی بعدی را انتخاب کنید

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fa: کلید انتخاب عنوان بعدی در دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select prev DVD chapter
fa: انتخاب فصل قبل دی‌وی‌دی

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fa: کلید انتخاب فصل قبلی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select next DVD chapter
fa: انتخاب فصل بعدی دی‌وی‌دی

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fa: کلید انتخاب فصل بعدی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Volume up
fa: زیاد کردن صدا

en: Select the key to increase audio volume.
fa: کلید زیاد کردن صدا را انتخاب کنید.

en: Volume down
fa: کم کردن صدا

en: Select the key to decrease audio volume.
fa: کلید کم کردن صدا را انتخاب کنید.

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Select the key to mute audio.
fa: کلید قطع صدا را انتخاب کنید.

en: Subtitle delay up
fa: زیاد کردن تأخیر زیرنویس

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fa: کلید افزایش تأخیر زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Subtitle delay down
fa: کم کردن تأخیر زیرنویس

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fa: کلید کاهش تأخیر زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Audio delay up
fa: زیاد کردن تأخیر صدا

en: Select the key to increase the audio delay.
fa: کلید افزایش تأخیر صدا را انتخاب کنید.

en: Audio delay down
fa: کم کردن تأخیر صدا

en: Select the key to decrease the audio delay.
fa: کلید کاهش تأخیر صدا را وارد کنید.

en: Play playlist bookmark 1
fa: پخش نشانک ۱ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 2
fa: پخش نشانک ۲ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 3
fa: پخش نشانک ۳ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 4
fa: پخش نشانک ۴ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 5
fa: پخش نشانک ۵ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 6
fa: پخش نشانک ۶ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 7
fa: پخش نشانک ۷ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 8
fa: پخش نشانک ۸ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 9
fa: پخش نشانک ۹ فهرست پخش

en: Play playlist bookmark 10
fa: پخش نشانک ۱۰ فهرست پخش

en: Select the key to play this bookmark.
fa: کلید پخش این نشانک را انتخاب کنید.

en: Set playlist bookmark 1
fa: تنظیم نشانک ۱ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 2
fa: تنظیم نشانک ۲ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 3
fa: تنظیم نشانک ۳ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 4
fa: تنظیم نشانک ۴ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 5
fa: تنظیم نشانک ۵ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 6
fa: تنظیم نشانک ۶ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 7
fa: تنظیم نشانک ۷ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 8
fa: تنظیم نشانک ۸ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 9
fa: تنظیم نشانک ۹ فهرست پخش

en: Set playlist bookmark 10
fa: تنظیم نشانک ۱۰ فهرست پخش

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fa: کلید تنظیم این نشانک فهرست پخش را انتخاب کنید.

en: Playlist bookmark 1
fa: نشانک ۱ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 2
fa: نشانک ۲ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 3
fa: نشانک ۳ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 4
fa: نشانک ۴ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 5
fa: نشانک ۵ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 6
fa: نشانک ۶ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 7
fa: نشانک ۷ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 8
fa: نشانک ۸ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 9
fa: نشانک ۹ فهرست پخش

en: Playlist bookmark 10
fa: نشانک ۱۰ فهرست پخش

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fa: به این ترتیب می‌توانید نشانک‌های فهرست پخشتان را تعیین کنید.

en: Go back in browsing history
fa: عقب رفتن در مرور تاریخچه

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
fa: کلید رفتن به عقب (به مورد پخش شدنی قبل) در مرور تاریخچه را انتخاب کنید.

en: Go forward in browsing history
fa: جلو رفتن در مرور تاریخچه

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
fa: دکمهٔ رفتن به جلو (به مورد پخش شدنی بعد) در مرور تاریخچه را انتخاب کنید.

en: Cycle audio track
fa: چرخش در شیار صوتی

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fa: چرخیدن در شیارهای صوتی (زبان‌های) موجود

en: Cycle subtitle track
fa: چرخش در شیار زیرنویس

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fa: چرخیدن در شیارهای زیرنویس موجود.

en: Cycle source aspect ratio
fa: چرخش در نسبت طول و عرض مبدأ

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fa: چرخیدن در فهرست از پیش تعیین شدهٔ نسبت‌های طول و عرض مبدأ

en: Cycle video crop
fa: چرخش در حاشیه‌گیری ویدئو

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fa: چرخیدن در فهرست از پیش تعیین شدهٔ قالب‌های حاشیه‌گیری.

en: Cycle deinterlace modes
fa: چرخش در حالت‌های نادرهم‌بافی

en: Cycle through deinterlace modes.
fa: چرخیدن در حالت‌های نادرهم‌بافی.

en: Show interface
fa: نمایش واسط

en: Raise the interface above all other windows.
fa: آوردن واسط روی بقیهٔ پنجره‌ها.

en: Hide interface
fa: مخفی کردن واسط

en: Lower the interface below all other windows.
fa: پایین کشیدن واسط به زیر بقیهٔ پنجره‌ها.

en: Take video snapshot
fa: عکس گرفتن از ویدئو

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fa: یک عکس از ویدئو می‌گیرد و آن را در دیسک ذخیره می‌کند.

en: Record
fa: ضبط

en: Record access filter start/stop.
fa: آغاز/توقف صافی دسترسی ضبط.

en: Dump
fa: تخلیه

en: Crop one pixel from the top of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ بالای ویدئو

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fa: لغو حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ بالای ویدئو

en: Crop one pixel from the left of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ چپ ویدئو

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ چپ ویدئو

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ پایین ویدئو

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ پایین ویدئو

en: Crop one pixel from the right of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ راست ویدئو

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ راست ویدئو

en: Snapshot
fa: عکس

en: Window properties
fa: ویژگی‌های پنجره

en: Subtitles
fa: زیرنویس‌ها

en: Track settings
fa: تنظیمات شیار

en: Playback control
fa: کنترل پخش

en: Default devices
fa: دستگاه‌های پیش‌فرض

en: Network settings
fa: تنظیمات شبکه

en: Socks proxy
fa: پیشکار SOCKS

en: Metadata
fa: متاداده

en: Decoders
fa: کدگشاها

en: Input
fa: ورودی

en: CPU
fa: پردازنده

en: Special modules
fa: پیمانه‌های ویژه

en: Plugins
fa: متصل شونده‌ها

en: Performance options
fa: گزینه‌های کارآیی

en: Hot keys
fa: میان‌برها

en: Jump sizes
fa: اندازهٔ پرش‌ها

en: main program
fa: برنامهٔ اصلی

en: boolean
fa: بولی

en: key
fa: کلید

en: Afar
fa: آفاری

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Amharic
fa: امهری

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Assamese
fa: آسامی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Aymara
fa: آیمارایی

en: Azerbaijani
fa: ترکی آذربایجانی

en: Bashkir
fa: باشغیری

en: Basque
fa: باسکی

en: Belarusian
fa: بلوروسی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Bihari
fa: بیهاری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Breton
fa: برتانیایی

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Chamorro
fa: چامورویی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Chinese
fa: چینی

en: Church Slavic
fa: اسلاوی کلیسایی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Cornish
fa: کرنوالی

en: Dzongkha
fa: جونخایی

en: English
fa: انگلیسی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Faroese
fa: فارویی

en: Fijian
fa: فیجیایی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Frisian
fa: فریسی

en: Gaelic (Scots)
fa: گالیسیایی (اسکاتلندی)

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Manx
fa: مانی

en: Greek, Modern ()
fa: یونانی، جدید ()

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Herero
fa: هریرویی

en: Hindi
fa: هندی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Inuktitut
fa: اینوکتیتوت

en: Interlingua
fa: میان‌زبان

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Inupiaq
fa: اینوپیک

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Kalaallisut (Greenlandic)
fa: گرینلندی

en: Kannada
fa: کناده‌ای

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Khmer
fa: خمری

en: Kikuyu
fa: کیکویویی

en: Kinyarwanda
fa: کینیارواندایی

en: Kirghiz
fa: قرقیزی

en: Komi
fa: کومیایی

en: Kurdish
fa: کردی

en: Lao
fa: لائوسی

en: Latin
fa: لاتینی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Lingala
fa: لینگالا

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Marshall
fa: مارشالی

en: Malayalam
fa: ملایامی

en: Maori
fa: مائوریایی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Malagasy
fa: مالاگاسیایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Moldavian
fa: مولداویایی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Nauru
fa: نائورویی

en: Navajo
fa: ناواهویی

en: Ndonga
fa: ندونگایی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Norwegian Nynorsk
fa: نرس جدید نروژی

en: Norwegian Bokmaal
fa: بوکسمال نروژی

en: Chichewa; Nyanja
fa: چوایی؛ نیانجایی

en: Oriya
fa: اوریه‌ای

en: Ossetian; Ossetic
fa: آسی

en: Panjabi
fa: پنجابی

en: Pali
fa: پالی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Pushto
fa: پشتو

en: Quechua
fa: کچوایی

en: Raeto-Romance
fa: رتو‐رومیایی

en: Rundi
fa: روندیایی

en: Sango
fa: سانگویی

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Serbian
fa: صربی

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Sinhalese
fa: سینهالی

en: Samoan
fa: ساموآیی

en: Shona
fa: شونایی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Sardinian
fa: ساردینیایی

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Swahili
fa: سواحلی

en: Tahitian
fa: تاهیتیایی

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Tagalog
fa: تاگالوگی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Tigrinya
fa: تیگرینیایی

en: Tswana
fa: تسوانایی

en: Tsonga
fa: تسونگایی

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Twi
fa: توی‌یایی

en: Uighur
fa: اویغوری

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Volapuk
fa: ولاپوک

en: Welsh
fa: ولزی

en: Wolof
fa: ولوفی

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Yoruba
fa: یوروبایی

en: Zhuang
fa: چوانگی

en: Zulu
fa: زولویی

en: Unknown
fa: نامعلوم

en: All items, unsorted
fa: همهٔ موارد، مرتب نشده

en: Undefined
fa: تعیین نشده

en: Deinterlace
fa: نادرهم‌بافی

en: Discard
fa: دور انداختن

en: Blend
fa: ترکیب

en: Mean
fa: میانگین

en: Linear
fa: خطی

en: Zoom
fa: زوم

en: 1:4 Quarter
fa: ۱:۴ ربع

en: 1:2 Half
fa: ۱:۲ نصف

en: 1:1 Original
fa: ۱:۱ اصلی

en: 2:1 Double
fa: ۲:۱ دو برابر

en: Crop
fa: حاشیه‌گیری

en: Aspect-ratio
fa: نسبت طول و عرض

en: Caching value in ms
fa: مقدار حافظهٔ نهان به میلی‌ثانیه

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار پیش‌فرض حافظه‌ٔ نهان برای سی‌دی‌های صوتی. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: Audio CD
fa: سی‌دی صوتی

en: Audio CD input
fa: ورودی سی‌دی صوتی

en: CDDB Server
fa: کارگزار CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
fa: نشانی کارگزار CDDB مورد استفاده.

en: CDDB port
fa: درگاه CDDB

en: CDDB Server port to use.
fa: درگاه مورد استفادهٔ کارگزار CDDB.

en: Audio CD - Track
fa: سی‌دی صوتی - قطعهٔ

en: Audio CD - Track %i
fa: سی‌دی صوتی - قطعهٔ %Ii

en: none
fa: هیچ‌کدام

en: overlap
fa: هم‌پوشانی

en: full
fa: کامل

en: Caching value for CDDA streams. This value should be set in millisecond units.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های CDDA. این مقدار باید به واحد میلی‌ثانیه وارد شود.

en: How many CD blocks to get on a single CD read. Generally on newer/faster CDs, this increases throughput at the expense of a little more memory usage and initial delay. SCSI-MMC limitations generally don't allow for more than 25 blocks per access.
fa: تعداد بلوک‌های سی‌دی که در یک خوانش سی‌دی خوانده شود. این مقدار عموماً در سی‌دی‌های جدیدتر و سریع‌تر ظرفیت پذیرش را بالا می‌برد هرچند موجب مصرف کمی بیشتر حافظه مصرف می‌کند و تأخیر کوتاهی در آغاز می‌شود. محدودیت‌های SCSI-MMC معمولاً بیش از ۲۵ بلوک درهر دسترسی را مجاز نمی‌دانند.

en: Enable CD paranoia?
fa: سی‌دی پارانویا به کار انداخته شود؟

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
fa: ورودی دیسک فشردهٔ صوتی دیجیتال (CD-DA)

en: Audio Compact Disc
fa: دیسک فشردهٔ صوتی

en: Additional debug
fa: اشکال‌زدایی اضافی

en: Caching value in microseconds
fa: مقدار حافظهٔ نهان به میلی‌ثانیه

en: Number of blocks per CD read
fa: تعداد بلوک‌های هر خوانش سی‌دی

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
fa: قالب مورد استفاده در فیلد «عنوان»  فهرست پخش وقتی CDDB موجود نیست

en: Use CD audio controls and output?
fa: از کنترل‌ها و خروجی سی‌دی صوتی استفاده شود؟

en: If set, audio controls and audio jack output are used
fa: اگر علامت بخورد، کنترل‌های صدا و گیرهٔ خروجی صدا استفاده می‌شوند

en: Do CD-Text lookups?
fa: جستجوی سی‌دی‐تکست انجام شود؟

en: If set, get CD-Text information
fa: اگر علات خورد باشد، اطلاعات سی‌دی‐تکست گرفته می‌شود

en: Use Navigation-style playback?
fa: پخش با سبک ناوش استفاده شود؟

en: Tracks are navigated via Navagation rather than a playlist entries
fa: قطعات به جای مداخل فهرست پخش با ناوش قابل دسترسی خواهند بود

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
fa: قالب مورد استفاده در فیلد «عنوان» فهرست پخش هنگام استفاده از CDDB

en: CDDB lookups
fa: جستجو در CDDB

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
fa: اگر علامت بخورد، اطلاعات قطعات CD-DA با استفاده از قرارداد CDDB جستجو می‌شود

en: CDDB server
fa: کارگزار CDDB

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
fa: برای جستجوی اطلاعات CD-DA با این کارگزار CDDB تماس برقرار شود

en: CDDB server port
fa: درگاه کارگزار CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
fa: کارگزار CDDB برای برقراری اتصال از این شمارهٔ درگاه استفاده می‌کند

en: email address reported to CDDB server
fa: نشانی پست الکترونیک به کارگزار CDDB گزارش شد

en: Cache CDDB lookups?
fa: جستجوهای CDDB در حافظهٔ نهان ذخیره شود؟

en: If set cache CDDB information about this CD
fa: اگر علامت بخورد اطلاعات CDDB در مورد این سی‌دی

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
fa: از طریق قرارداد HTTP با CDDB تماس حاصل شود؟

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
fa: اگر علامت بخورد، کارگزار CDDB اطلاعات را از طریق قرارداد CDDB HTTP دریافت خواهد کرد

en: CDDB server timeout
fa: مدت انقضای کارگزار CDDB

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
fa: زمان انتظار (به ثانیه) برای پاسخ کارگزار CDDB

en: Directory to cache CDDB requests
fa: شاخهٔ حافظهٔ نهان درخواست‌های CDDB

en: Prefer CD-Text info to CDDB info?
fa: اطلاعات سی‌دی‐تکست به CDDB ترجیح داده شود؟

en: If set, CD-Text information will be preferred to CDDB information when both are available
fa: لگر علامت بخورد، در زمانی که هر دو موجود باشند، اطلاعات سی‌دی‐تکست به CDDB ترجیح داده می‌شود

en: Disc
fa: دیسک

en: Tracks
fa: قطعه

en: Track
fa: قطعه

en: Track Number
fa: شمارهٔ قطعه

en: Subdirectory behavior
fa: رفتار زیرشاخه‌ها

en: collapse
fa: جمع شود

en: expand
fa: باز شود

en: Ignored extensions
fa: پسوندهای ندیده گرفته شده

en: Directory
fa: شاخه

en: Standard filesystem directory input
fa: ورودی شاخهٔ استاندارد سیستم پرونده‌ای

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Cable
fa: کابل

en: Antenna
fa: آنتن

en: Caching value for DirectShow streams. This value should be set in millisecondss.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های دیرکت‌شو. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: Video device name
fa: نام دستگاه ویدئو

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fa: نام دستگاه ویدئویی که متصل شوندهٔ دیرکت‌شو استفاده می‌کند. اگر چیزی مشخص نکنید، دستگاه پیش‌فرض استفاده خواهد شد.

en: Audio device name
fa: نام دستگاه صدا

en: Video size
fa: اندازهٔ ویدئو

en: Video input chroma format
fa: قالب رنگ وردی ویدئو

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fa: اجبار ورودی ویدئوی دیرکت‌شو که از یک قالب رنگ خاص استفاده کند (مثلاً I240 (پیش‌فرض)، RV24 و غیره)

en: Device properties
fa: ویژگی‌های دستگاه

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fa: نمایش محاورهٔ ویژگی‌های دستگاه انتخاب شده پیش از آغاز جریان.

en: Tuner properties
fa: ویژگی‌های تیونر

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fa: نمایش صفحهٔ [انتخاب کانال] ویژگی‌های تیونر.

en: Tuner TV Channel
fa: کانال تلویزیونی تیونر

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fa: تنظیم کانال تلویزیونی تیونر (۰ یعنی پیش‌فرض).

en: Tuner country code
fa: کد کشور تیونر

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fa: تنظیم کد کشور تیونر که نگاشت کانال به بسامد فعلی را به دست می‌دهد (۰ یعنی پیش‌فرض).

en: Tuner input type
fa: نوع ورودی تیونر

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fa: نوع ورودی تیونر (کابل/آنتن) را انتخاب کنید.

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fa: منبع ورودی صدا را انتخاب کنید. گزینهٔ «ورودی ویدئو» را ببینید.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fa: نوع خروجی ویدئو را انتخاب کنید. گزینهٔ «ورودی ویدئو» را ببینید.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fa: نوع خروجی صدا تعیین کنید. گزینهٔ «ورودی ویدئو» را ببینید.

en: DirectShow
fa: دیرکت‌شو

en: DirectShow input
fa: ورودی دیرکت‌شو

en: Refresh list
fa: نوسازی فهرست

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Satellite number in the Diseqc system
fa: شماره‌ٔ ماهواره در سیستم Diseqc

en: LNB voltage
fa: ولتاژ LNB

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
fa: به ولت [۰، ۱۳=عمودی، ۱۸=افقی].

en: High LNB voltage
fa: ولتاژ LNB بالا

en: HTTP user name
fa: نام کاربری HTTP‏

en: User name the administrator will use to log into the internal HTTP server.
fa: نام کاربر‌ی‌ای که مدیر برای ورود به سیستم کارگزار HTTP داخلی استفاده خواهد کرد.

en: HTTP password
fa: گذرواژهٔ HTTP‏

en: Password the administrator will use to log into the internal HTTP server.
fa: گذرواژه‌ای که مدیر برای ورود به سیستم کارگزار HTTP داخلی استفاده خواهد کرد.

en: Private key file
fa: پروندهٔ کلید خصوصی

en: CRL file
fa: پروندهٔ CRL

en: DVB input with v4l2 support
fa: ورودی DVB با پشتیبانی v412

en: HTTP server
fa: کارگزار HTTP

en: Caching value for DV streams. Thisvalue should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های DV. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
fa: ورودی ویدئوی دیجیتال (فایروایر/ieee1394)

en: DVD angle
fa: زاویهٔ دی‌وی‌دی

en: Default DVD angle.
fa: زاویهٔ پیش‌فرض دی‌وی‌دی.

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای دی‌وی‌دی‌ها. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: Start directly in menu
fa: آغاز مستقیماً از منو

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fa: آغاز دی‌وی‌دی‌ها از منوی اصلی. سعی می‌کند از همهٔ مقدمات و اخطارهای بی‌فایدهٔ اولیه بگذرد.

en: DVD with menus
fa: دی‌وی‌دی با منو

en: DVDnav Input
fa: ورودی DVDnav

en: Method used by libdvdcss for decryption
fa: روش مورد استفادهٔ libdvdcss برای رمزگشایی

en: title
fa: عنوان

en: Key
fa: کلید

en: DVD without menus
fa: دی‌وی‌دی بدون منو

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های قلابی. این مقدار باید به میلی‌ثانیه تنظیم شود.

en: Framerate
fa: سرعت فریمی

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
fa: تعداد فریم بر ثانیه (مثلاً ۲۴، ‏۲۵،‏ ۲۹٫۹۷، ‏۳۰).

en: ID
fa: شناسه

en: Duration in ms
fa: مدت به میلی‌ثانیه

en: Fake
fa: قلابی

en: Fake input
fa: ورودی قلابی

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای پرونده‌ها. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: File input
fa: ورودی پرونده

en: File
fa: پرونده

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان در جریان‌های FTP. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: FTP user name
fa: نام کاربری FTP

en: User name that will be used for the connection.
fa: نام کاربری که برای اتصال استفاده می‌شود.

en: FTP password
fa: گذرواژهٔ FTP

en: Password that will be used for the connection.
fa: گذرواژه‌ای که برای اتصال استفاده می‌شود.

en: FTP account
fa: حساب FTP

en: Account that will be used for the connection.
fa: حسابی که برای اتصال استفاده می‌شود.

en: FTP input
fa: ورودی FTP

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های GnomeVFS. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: GnomeVFS input
fa: ورودی GnomeVFS

en: HTTP proxy
fa: پیشکار HTTP

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های HTTP. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داه شود.

en: Auto re-connect
fa: اتصال مجدد خودکار

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fa: در صورت قطع ناگهانی به طور خودکار سعی در جریان دوباره متصل شود.

en: Continuous stream
fa: جریان پیوسته

en: HTTP input
fa: ورودی HTTP

en: Caching value for MMS streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های MMS. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: Force selection of all streams
fa: اجبار به انتخاب همهٔ جریان‌ها

en: Maximum bitrate
fa: حداکثر نرخ بیتی

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fa: جریان دارای حداکثر نرخ بیتی زیر این حد انتخاب شود.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fa: ورودی کارگزار رسانه‌ای مایکروسافت (MMS)‏

en: Caching value (ms)
fa: مقدار حافظهٔ نهان (میلی‌ثانیه)‏

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان پیش‌فرض برای جریان‌های PVR. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: Device
fa: دستگاه

en: PVR video device
fa: دستگاه ویدئوی PVR‏

en: Radio device
fa: دستگاه رادیو

en: PVR radio device
fa: دستگاه رادیوی PVR‏

en: Width
fa: عرض

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
fa: عرض جریانی که ضبط می‌شود (‎-۱ برای تشخیص خودکار).

en: Height
fa: ارتفاع

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
fa: ارتفاع جریانی که ضبط می‌شود (‎-۱ برای تشخیص خودکار).

en: Frequency
fa: بسامد

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
fa: بسامدی که ضبط شود (به کیلوهرتز)، اگر قابل استفاده بود.

en: Bitrate to use (-1 for default).
fa: نرخ بیتی مورد استفاده (‎-۱ برای پیش‌فرض).

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
fa: حالت نرخ بیتی مورد استفاده (VBR یا CBR)

en: Volume
fa: بلندی صدا

en: Audio volume (0-65535).
fa: بلندی صدا (۰-۶۵۵۳۵).

en: Channel
fa: کانال

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
fa: کانال مورد استفاده در کارت (معمولاً ۰ = تیونر، ۱ = ترکیبی، ۲ = svideo)

en: Automatic
fa: خودکار

en: SECAM
fa: سِکام

en: PAL
fa: پال

en: NTSC
fa: ان‌تی‌اس‌سی

en: vbr
fa: VBR

en: cbr
fa: CBR

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های RTSP. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: Real RTSP
fa: ‏RTSP واقعی

en: Caching value for screen capture. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای ضبط از صفحهٔ نمایش. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: Screen Input
fa: ورودی صفحهٔ نمایش

en: Screen
fa: صفحهٔ نمایش

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های سامبا. این مقدار باید به میلی‌ثانیه وارد شود.

en: SMB user name
fa: نام کاربری سامبا

en: SMB password
fa: گذرواژهٔ سامبا

en: SMB domain
fa: دامنهٔ سامبا

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fa: دامنه/گروه کاری‌ای که برای اتصال استفاده خواهد شد.

en: SMB input
fa: ورودی سامبا

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های TCP. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: TCP
fa: TCP‏

en: TCP input
fa: ورودی TCP‏

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای جریان‌های UDP. این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: Autodetection of MTU
fa: تشخیص خودکار MTU‏

en: UDP/RTP
fa: ‏‎UDP/RTP‏

en: UDP/RTP input
fa: ورودی UDP/RTP‏

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
fa: نام دستگاه ویدئوی مورد استفاده. اگر چیزی مشخص نکنید، هیچ دستگاه ویدئویی استفاده نمی‌شود.

en: Name of the audio device to use. If you don't specify anything, no audio device will be used.
fa: نام دستگاه صدای مورد استفاده. اگر چیزی مشخص نکنید، هیچ دستگاه صدایی استفاده نمی‌شود.

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo).
fa: کانال مورد استفاده در کارت صدا (معمولاً ۰ = تیونر، ۱ = ترکیبی، ۲ = svideo)

en: Audio Channel
fa: کانال صدا

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
fa: کانال صدای مورد استفاده، اگر چند کانال موجود باشد.

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
fa: عرض جریانی که ضبط می‌شود (‎-۱ برای تشخیص خودکار)

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
fa: ارتفاع جریانی که ضبط می‌شود (‎-۱ برای تشخیص خودکار)

en: Brightness
fa: روشنی

en: Brightness of the video input.
fa: روشنی ورودی ویدئو.

en: Hue
fa: فام

en: Hue of the video input.
fa: فام ورودی ویدئو.

en: Color
fa: رنگ

en: Color of the video input.
fa: رنگ ورودی ویدئو.

en: Contrast
fa: کنتراست

en: Contrast of the video input.
fa: کنتراست ورودی ویدئو

en: Tuner
fa: تیونر

en: Tuner to use, if there are several ones.
fa: تیونر مورد استفاده، اگر چند تیونر موجود است.

en: Capture the audio stream in stereo.
fa: ضبط جریان صدا به صورت استریو.

en: Quality
fa: کیفیت

en: Quality of the stream.
fa: کیفیت جریان.

en: Caching value for VCDs. This value should be set in milliseconds.
fa: مقدار حافظهٔ نهان برای وی‌سی‌دی.این مقدار باید به میلی‌ثانیه داده شود.

en: VCD
fa: وی‌سی‌دی

en: VCD input
fa: ورودی وی‌سی‌دی

en: The above message had unknown log level
fa: پیغام فوق سطح ثبتی نامعلومی داشت

en: The above message had unknown vcdimager log level
fa: پیغام فوق سطح ثبتی vcdinager نامعلومی داشت

en: Entry
fa: مدخل

en: Segments
fa: قطعات

en: Segment
fa: قطعه

en: VCD Format
fa: قالب وی‌سی‌دی

en: Album
fa: آلبوم

en: Application
fa: برنامه

en: System Id
fa: شناسهٔ سیستم

en: Entries
fa: مداخل

en: First Entry Point
fa: اولین نقطهٔ مدخل

en: Last Entry Point
fa: آخرین نقطهٔ مدخل

en: Track size (in sectors)
fa: اندازه‌ٔ شیار (به قطاع)

en: type
fa: نوع

en: end
fa: پایان

en: play list
fa: فهرست پخش

en: extended selection list
fa: فهرست انتخاب گسترش‌یافته

en: selection list
fa: فهرست انتخاب

en: unknown type
fa: نوع نامعلوم

en: List ID
fa: شناسهٔ فهرست

en: Flat
fa: تخت

en: Classical
fa: کلاسیک

en: Club
fa: کلوب

en: Dance
fa: رقص

en: Headphones
fa: هدفون

en: Large Hall
fa: سالن بزرگ

en: Live
fa: زنده

en: Party
fa: مهمانی

en: Pop
fa: پاپ

en: Reggae
fa: رگه

en: Rock
fa: راک

en: Soft
fa: ملایم

en: Soft rock
fa: راک ملایم

en: Techno
fa: تکنو

en: Audio filter for PCM format conversion
fa: صافی صوتی برای تبدیل قالب PCM

en: Number of audio buffers
fa: تعداد میان‌گیرهای صدا

en: Max level
fa: حداکثر بلندی

en: Volume normalizer
fa: متعادل‌سازی صدا

en: Parametric Equalizer
fa: اکولایزر پارامتری

en: Low freq (Hz)
fa: بسامد پایین (هرتز)‏

en: High freq (Hz)
fa: بسامد بالا (هرتز)‏

en: Freq 1 (Hz)
fa: بسامد ۱ (هرتز)‏

en: Audio filter for linear interpolation resampling
fa: صافی صدا برای نمونه‌برداری مجدد با درون‌یابی خطی

en: default
fa: پیش‌فرض

en: ALSA audio output
fa: خروجی صدای ALSA

en: ALSA Device Name
fa: نام دستگاه ALSA

en: Audio Device
fa: دستگاه صدا

en: Mono
fa: مونو

en: 2 Front 2 Rear
fa: ۲ جلو ۲ عقب

en: Unknown soundcard
fa: کارت صدای نامعلوم

en: aRts audio output
fa: خروجی صدای aRts

en: Output device
fa: دستگاه خروجی

en: DirectX audio output
fa: خروجی صدای دیرکت‌اکس

en: 3 Front 2 Rear
fa: ۳ جلو دو عقب

en: Output format
fa: قالب خروجی

en: Number of output channels
fa: تعداد کانال‌های خروجی

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fa: به طور پیش‌فرض همهٔ کانال‌های دریافتی ذخیره می‌شوند ولی می‌توانید تعداد کانال‌ها را از اینجا محدود کنید.

en: Output file
fa: پروندهٔ خروجی

en: File to which the audio samples will be written to.
fa: پرونده‌ای که نمونه‌های صدا در آن نوشته می‌شوند.

en: File audio output
fa: خروجی صدا در پرونده

en: JACK audio output
fa: خروجی صدای JACK

en: CVD subtitle decoder
fa: کدگشای زیرنویس CVD

en: Encoding quality
fa: کیفیت کدگذاری

en: Quality of the encoding between 1.0 (low) and 10.0 (high).
fa: کیفیت کدگذاری، بین ۱٫۰ (پایین) و ۱۰٫۰ (بالا)‏

en: Dirac video decoder
fa: کدگشای ویدئوی دیراک

en: Dirac video encoder
fa: کدگذار ویدئوی دیراک

en: DTS parser
fa: تجزیه کنندهٔ DTS

en: Decoding X coordinate
fa: مختصات X کدگشایی

en: X coordinate of the rendered subtitle
fa: مختصات X زیرنویس رسم شده

en: Decoding Y coordinate
fa: مختصات Y کدگشایی

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fa: مختصات Y زیرنویس رسم شده

en: Encoding X coordinate
fa: مختصات X کدگذاری

en: X coordinate of the encoded subtitle
fa: مختصات X زیرنویس کدگذاری شده

en: Encoding Y coordinate
fa: مختصات Y کدگذاری

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fa: مختصات Y زیرنویس کدگذاری شده

en: DVB subtitles decoder
fa: کدگشای زیرنویس DVB

en: DVB subtitles encoder
fa: کدگذار زیرنویس DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fa: کدگشای صدای AAC (با استفاده از libfaad2‏)

en: AAC extension
fa: ضمیمهٔ AAC‏

en: Image file
fa: پروندهٔ تصویر

en: Path of the image file for fake input.
fa: مسیر پروندهٔ تصویر برای ورودی قلابی.

en: Output video width.
fa: عرض خروجی ویدئو.

en: Output video height.
fa: ارتفاع خروجی ویدئو.

en: Keep aspect ratio
fa: حفظ نسبت طول و عرض

en: Consider width and height as maximum values.
fa: حداکثر مقدار ممکن برای طول و عرض در نظر گرفته شود.

en: Background aspect ratio
fa: نسبت طول و عرض پس‌زمینه

en: Aspect ratio of the image file (4:3, 16:9). Default is square pixels.
fa: نسبت طول و عرض پروندهٔ تصویر (‎۴:۳، ‏‎۱۶:۹). پیش‌فرض نقطهٔ مربعی است.

en: Deinterlace video
fa: نادرهم‌بافی ویدئو

en: Deinterlace the image after loading it.
fa: نادرهم‌بافی تصویر پس از بار کردن آن.

en: Deinterlace module
fa: پیمانهٔ نادرهم‌بافی

en: Deinterlace module to use.
fa: پیمانهٔ نادرهم‌بافی مورد استفاده.

en: Bidir
fa: دو جهتی

en: All
fa: همه

en: bits
fa: بیت

en: simple
fa: ساده

en: Decoding
fa: کدگشایی

en: Quality level
fa: سطح کیفی

en: Subtitles text encoding
fa: کدگذاری متنی زیرنویس‌ها

en: Set the encoding used in text subtitles
fa: کدگذاری مورد استفاده در زیرنویس‌های متنی را تنظیم کنید

en: Subtitles justification
fa: تراز زیرنویس‌ها

en: Set the justification of subtitles
fa: تنظیم تراز زیرنویس‌ها

en: UTF-8 subtitles autodetection
fa: تشخیص خودکار زیرنویس‌های یوتی‌اف‐۸

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
fa: این گزینه سعی می‌کند کدگذاری یوتی‌اف‐۸ در پرونده‌های زیرنویس را به طور خودکار تشخیص دهد.

en: Formatted Subtitles
fa: زیرنویس‌های قالب‌بندی شده

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fa: بعضی قالب‌های زیرنویس اجازه‌ می‌دهند متن قالب‌بندی شود. وی‌ال‌سی تا حدودی این امکان را پیاده‌سازی کرده، ولی می‌توانید همهٔ قالب‌بندی‌ها را از کار بیاندازید.

en: Text subtitles decoder
fa: کدگشای زیرنویس‌های متنی

en: failed to convert subtitle encoding.
    Try manually setting a character-encoding before you open the file.
fa: تبدیل کدگذاری زیرنویس با شکست مواجه شد.
    سعی کنید پیش از باز کردن پرونده، کدگذاری آن را دستی تنظیم کنید.

en: Enable debug
fa: به کار انداختن اشکال‌زدایی

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fa: کدگشای OGT فیلیپس (زیرنویس SVCD)

en: SVCD subtitles
fa: زیرنویس‌های SVCD

en: Tarkin decoder module
fa: پیمانهٔ کدگشای تارکین

en: Theora video decoder
fa: کدگشای ویدئوی تئورا

en: Theora video encoder
fa: کدگذار ویدئوی تئورا

en: Theora comment
fa: توضیح تئورا

en: Stereo mode
fa: حالت استریو

en: Handling mode for stereo streams
fa: حالت تصدی جریان‌های استریو

en: VBR mode
fa: حالت VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fa: استفاده از نرخ بیتی متغیر (VBR).پیش‌فرض استفاده از نرخ بیتی ثابت (CBR) است.

en: Maximum encoding bitrate
fa: حداکثر نرخ بیتی کدگذاری

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fa: حداکثر نرخ بیتی به کیلوبیت بر ثانیه. برای جریان‌سازی مفید است.

en: Minimum encoding bitrate
fa: حداقل نرخ بیتی کدگذاری

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fa: حداقل نرخ بیتی به کیلوبیت بر ثانیه. برای کدگذاری کانال‌های دارای اندازهٔ ثابت مفید است.

en: CBR encoding
fa: کدگذاری CBR

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fa: اجبار به کدگذاری با نرخ بیتی ثابت (CBR).

en: Vorbis audio decoder
fa: کدگشای صدای وُربیس

en: Vorbis audio encoder
fa: کدگذار صدای وُربیس

en: Vorbis comment
fa: توضیح وُربیس

en: Maximum GOP size
fa: حداکثر اندازهٔ GOP

en: Minimum GOP size
fa: حداقل اندازهٔ GOP

en: fast
fa: سریع

en: normal
fa: عادی

en: slow
fa: آهسته

en: all
fa: همه

en: spatial
fa: فضایی

en: temporal
fa: زمانی

en: auto
fa: خودکار

en: RTSP password
fa: گذرواژهٔ RTSP

en: Video Manager
fa: مدیر ویدئو

en: ----- Title
fa: ----- عنوان

en: Auto start
fa: آغاز خودکار

en: Podcast Info
fa: اطلاعات پادکَست

en: Podcast Link
fa: پیوند پادکَست

en: Podcast Copyright
fa: حق تکثیر پادکَست

en: Podcast Category
fa: مقولهٔ پادکَست

en: Podcast Keywords
fa: کلیدواژه‌های پادکَست

en: Podcast Subtitle
fa: زیرنویس پادکَست

en: Podcast Size
fa: اندازهٔ پادکَست

en: Podcast Type
fa: نوع پادکَست

en: Mime type
fa: نوع MIMR

en: Load
fa: بار کردن

en: Fast udp streaming
fa: جریان‌سازی UDP سریع

en: Append
fa: پیوست

en: Blues
fa: بلوز

en: Classic rock
fa: راک کلاسیک

en: Country
fa: کانتری

en: Disco
fa: دیسکو

en: Jazz
fa: جاز

en: Metal
fa: متال

en: Other
fa: غیره

en: Rap
fa: رَپ

en: Soundtrack
fa: موسیقی فیلم

en: Vocal
fa: آوازی

en: Game
fa: بازی

en: Gothic
fa: گوتیک

en: Electronic
fa: الکترونیک

en: Comedy
fa: کمدی

en: Christian rap
fa: رَپ مسیحی

en: Native American
fa: سرخ‌پوستی

en: New wave
fa: موج نو

en: Polka
fa: پولکا

en: Retro
fa: قدیمی

en: Musical
fa: موسیقی

en: Rock & roll
fa: راک اند رول

en: Hard rock
fa: هارد راک

en: Use DVD Menus
fa: استفاده از منوهای دی‌وی‌دی

en: Open files from all sub-folders as well?
fa: پرونده‌های همهٔ زیرپوشه‌ها هم باز شوند؟

en: Cancel
fa: انصراف

en: Open
fa: باز کردن

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Open File
fa: باز کردن پرونده

en: Open Disc
fa: باز کردن دیسک

en: Open Subtitles
fa: باز کردن زیرنویس

en: About
fa: درباره

en: Prev Title
fa: عنوان قبلی

en: Next Title
fa: عنوان بعدی

en: Go to Title
fa: رفتن به عنوان

en: Go to Chapter
fa: رفتن به فصل

en: Speed
fa: سرعت

en: Window
fa: پنجره

en: OK
fa: تأیید

en: playlist
fa: فهرست پخش

en: Close
fa: بستن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select None
fa: انتخاب هیچ‌کدام

en: Sort Reverse
fa: ترتیب معکوس

en: Sort by Name
fa: مرتب کردن بر مبنای نام

en: Sort by Path
fa: مرتب کردن بر مبنای مسیر

en: Randomize
fa: تصادفی‌سازی

en: Remove
fa: حذف

en: Remove All
fa: حذف همه

en: View
fa: نمایش

en: Path
fa: مسیر

en: Name
fa: نام

en: Apply
fa: اِعمال

en: Save
fa: ذخیره

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Show Interface
fa: نمایش واسط

en: 50%
fa: ٪۵۰

en: 100%
fa: ٪۱۰۰

en: 200%
fa: ٪۲۰۰

en: Take Screen Shot
fa: عکس گرفتن از صفحه

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Add
fa: اضافه

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Extract
fa: استخراج

en: Time
fa: زمان

en: Untitled
fa: بی‌عنوان

en: No input
fa: بدون ورودی

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fa: ورودی‌ای پیدا نشد. برای کار کردن نشانک‌ها باید جریانی در حال پخش یا مکث باشد.

en: Input has changed
fa: ورودی تغییر کرد

en: Invalid selection
fa: انتخاب نامعتبر

en: Two bookmarks have to be selected.
fa: باید دو نشانک انتخاب شود.

en: No input found
fa: ورودی‌ای پیدا نشد

en: Jump To Time
fa: پرش به زمان

en: sec.
fa: ثانیه

en: Jump to time
fa: پرش به زمان

en: Random On
fa: تصادفی روشن

en: Random Off
fa: تصادفی خاموش

en: Repeat One
fa: تکرار یکی

en: Repeat Off
fa: تکرار خاموش

en: Half Size
fa: اندازهٔ نصف

en: Normal Size
fa: اندازهٔ عادی

en: Double Size
fa: اندازهٔ دو برابر

en: Fit to Screen
fa: جا کردن در صفحه

en: Random
fa: تصادفی

en: Step Forward
fa: یک قدم به جلو

en: Step Backward
fa: یک قدم به عقی

en: Rewind
fa: برگرداندن به عقی

en: Play
fa: پخش

en: Pause
fa: مکث

en: Extended controls
fa: کنترل‌های بیشتر

en: Video filters
fa: صافی‌های ویدئو

en: Image adjustment
fa: تنظیم تصویر

en: More Info
fa: اطلاعات بیشتر

en: Blurring
fa: محو کردن

en: Image clone
fa: تاگ تصویر

en: Image cropping
fa: حاشیه‌گیری تصویر

en: Image inversion
fa: تصویر نگاتیو

en: Inverts the colors of the image
fa: رنگ‌های تصویر را نگاتیو می‌کند

en: Transformation
fa: تبدیل

en: Rotates or flips the image
fa: تصویر را می‌چرخاند یا پشت و رو می‌کند

en: Volume normalization
fa: متعادل‌سازی بلندی صدا

en: Prevents the audio output from going over a predefined value.
fa: نمی‌گذارد صدای خروجی از مقدار از پیش تعیین شده‌ای بلندتر شود.

en: Headphone virtualization
fa: تصویرسازی هدفون

en: Maximum level
fa: حداکثر بلندی

en: Restore Defaults
fa: بازگرداندن مقادیر پیش‌فرض

en: Gamma
fa: گاما

en: Saturation
fa: غلظت

en: Opaqueness
fa: کدری

en: More Information
fa: اطلاعات بیشتر

en: (no item is being played)
fa: (موردی در حال پخش نیست)

en: Error
fa: خطا

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: VLC - Controller
fa: وی‌ال‌سی - کنترل کننده

en: VLC media player
fa: پخش‌کنندهٔ صدا و تصویر وی‌ال‌سی

en: Open CrashLog
fa: باز کردن ثبت وقایع فروپاشی

en: Preferences...
fa: ترجیحات...

en: Services
fa: سرویس‌ها

en: Hide VLC
fa: مخفی کردن وی‌ال‌سی

en: Hide Others
fa: مخفی کردن بقیه

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Quit VLC
fa: خروج از وی‌ال‌سی

en: 1:File
fa: ۱:پرونده

en: Open File...
fa: باز کردن پرونده...

en: Quick Open File...
fa: باز کردن سریع پرونده...

en: Open Disc...
fa: باز کردن دیسک...

en: Open Network...
fa: باز کردن شبکه...

en: Open Recent
fa: باز کردن موارد اخیر

en: Clear Menu
fa: پاک‌سازی منو

en: Streaming/Exporting Wizard...
fa: راهنمای گام به گام جریان‌سازی/صدور...

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: نسخه‌برداری

en: Paste
fa: چسباندن

en: Playback
fa: پخش

en: Volume Up
fa: زیاد کردن صدا

en: Volume Down
fa: کم کردن صدا

en: Video Device
fa: دستگاه ویدئو

en: Minimize Window
fa: حداقل کردن پنجره

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Controller
fa: کنترل کننده

en: Extended Controls
fa: کنترل‌های بیشتر

en: Information
fa: اطلاعات

en: Bring All to Front
fa: جلو آوردن همه

en: Help
fa: راهنما

en: Online Documentation
fa: مستندات برخط

en: Report a Bug
fa: گزارش اشکال

en: VideoLAN Website
fa: وب‌گاه ویدئولَن

en: License
fa: مجوز

en: An error has occurred which probably prevented the proper execution of the program:
fa: خطایی رخ داد که احتمالاً مانع اجرای درست برنامه شده است:

en: If you believe that it is a bug, please follow the instructions at:
fa: اگر فکر می‌کنید این یک اشکال است، لطفاً دستورالعمل‌های اینجا را دنبال کنید:

en: Open Messages Window
fa: باز کردن پنجرهٔ پیغام

en: Volume: %d%%
fa: بلندی صدا: ٪%Id

en: No CrashLog found
fa: ثبت فروپاشی پیدا نشد

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
fa: اثری از فروپاشی قبلی دیده نمی‌شود.

en: Embedded video output
fa: خروجی ویدئوی توکار

en: Display the video in the controller window instead of a in separate window.
fa: نمایش ویدئو در پنجرهٔ کنترلر به جای پنجرهٔ جداگانه.

en: Video device
fa: دستگاه ویدئو

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fa: شمارهٔ صفحهٔ مورد استفادهٔ پیش‌فرض برای نمایش ویدئو در حالت «تمام‌صفحه». شمارهٔ صفحهٔ مرتبط را می‌توان در منوی انتخاب دستگاه ویدئو پیدا کرد.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fa: شفافیت ویدئوی خروجی را تنظیم کنید. ۱ غیر شفاف است (پیش‌فرض) و ۰ کاملاً شفاف.

en: Stretch video to fill window
fa: کش آوردن ویدئو تا جایی که پنجره را پر کند

en: Stretch the video to fill the entire window when resizing the video instead of keeping the aspect ratio and displaying black borders.
fa: هنگام تغییر اندازهٔ پنجره، به جای حفظ نسبت طول و عرض، ویدئو همهٔ پنجره را پر کند.

en: Crop borders in fullscreen
fa: گرفتن حاشیه‌ها در حالت تمام‌صفحه

en: In fullscreen mode, crop the picture if necessary in order to fill the screen without black borders (OpenGL only).
fa: در حالت تمام‌صفحه، در صورت لزوم تصویر حاشیه‌گیری شود تا بدون حاشیهٔ سیاه صفحه را پر کند.

en: Black screens in fullscreen
fa: صفحهٔ سیاه در حالت تمام‌صفحه

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fa: در حالت تمام‌صفحه، وقتی ویدئویی نمایش داده نمی‌شود صفحهٔ سیاه نشان داده شود

en: Use as Desktop Background
fa: استفاده به عنوان پس‌زمینهٔ رومیزی

en: Use the video as the Desktop Background Desktop icons cannot be interacted with in this mode.
fa: استفاده از ویدئو به عنوان پس‌زمینهٔ رومیزی. در این حالت نمی‌توان با شمایل‌ها کار کرد.

en: Show Fullscreen controller
fa: نمایش کنترل کنندهٔ تمام‌صفحه

en: Remember wizard options
fa: به خاطر سپردن گزینه‌های راهنمای گام به گام

en: Remember the options in the wizard during one session of VLC.
fa: به خاطر سپردن گزینه‌های راهنمای گام‌به‌گام در یک اجرای وی‌ال‌سی

en: Mac OS X interface
fa: واسط اُ اس ایکس مکینتاش

en: Quartz video
fa: ویدئوی کوارتز

en: Open Source
fa: باز کردن مبدأ

en: Media Resource Locator (MRL)
fa: یابندهٔ منابع رسانه‌ای (MRL)

en: Browse...
fa: مرور...

en: Treat as a pipe rather than as a file
fa: به عنوان لوله برخورد شود نه پرونده

en: Device name
fa: نام دستگاه

en: Use DVD menus
fa: استفاده از منوهای دی‌وی‌دی

en: VIDEO_TS directory
fa: شاخهٔ VIDEO_TS

en: DVD
fa: دی‌وی‌دی

en: Address
fa: نشانی

en: UDP/RTP Multicast
fa: مولتی‌کَست UDP/RTP

en: HTTP/FTP/MMS/RTSP
fa: ‏‎HTTP/FTP/MMS/RTSP

en: Allow timeshifting
fa: مجاز بودن انتقال زمانی

en: Load subtitles file:
fa: بار کردن پروندهٔ زیرنویس:

en: Settings...
fa: تنظیمات...

en: Override parametters
fa: ارجحیت بر پارامترها

en: Delay
fa: تأخیر

en: FPS
fa: ‏EPS

en: Subtitles encoding
fa: کدگذاری زیرنویس

en: Font size
fa: اندازهٔ قلم

en: Subtitles alignment
fa: چینش زیرنویس

en: Font Properties
fa: ویژگی‌های قلم

en: Subtitle File
fa: پروندهٔ زیرنویس

en: No %@s found
fa: %@s پیدا نشد

en: Open VIDEO_TS Directory
fa: باز کردن شاخهٔ VIDEO_TS

en: Streaming/Saving:
fa: جریان‌سازی/ذخیره‌سازی:

en: Streaming and Transcoding Options
fa: گزینه‌های جریان‌سازی و تبدیل کد

en: Display the stream locally
fa: نمایش محلی جریان

en: Dump raw input
fa: تخلیهٔ ورودی خام

en: Transcoding options
fa: گزینه‌های تبدیل کد

en: Bitrate (kb/s)
fa: نرخ بیتی (کیلوبیت بر ثانیه)‏

en: Scale
fa: مقیاس

en: Stream Announcing
fa: اعلام جریان

en: SAP announce
fa: اعلام SAP

en: RTSP announce
fa: اعلام RTSP

en: HTTP announce
fa: اعلام HTTP

en: Export SDP as file
fa: صدور SDP به صورت پرونده

en: Channel Name
fa: نام کانال

en: SDP URL
fa: نشانی SDP

en: Save File
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: URI
fa: نشانی

en: Advanced Information
fa: اطلاعات پیشرفته

en: Input bitrate
fa: نرخ بیتی ورودی

en: Stream bitrate
fa: نرخ بیتی جریان

en: Decoded blocks
fa: بلوک‌های کدگشایی شده

en: Displayed frames
fa: فریم‌های نمایش داده شده

en: Lost frames
fa: فریم‌های گم‌شده

en: Streaming
fa: جریان‌سازی

en: Sent packets
fa: بسته‌های ارسالی

en: Sent bytes
fa: بایت‌های ارسالی

en: Send rate
fa: سرعت ارسال

en: Played buffers
fa: میان‌گیرهای پخش شده

en: Lost buffers
fa: میان‌گیرهای گم‌شده

en: Save Playlist...
fa: ذخیرهٔ فهرست پخش...

en: Delete
fa: حذف

en: Expand Node
fa: باز کردن گره

en: Get Stream Information
fa: گرفتن اطلاعات جریان

en: Sort Node by Name
fa: مرتب کردن گره بر مبنای نام

en: Sort Node by Author
fa: مرتب کردن گره بر مبنای مؤلف

en: No items in the playlist
fa: موردی در فهرست پخش نیست

en: Search
fa: جستجو

en: Search in Playlist
fa: جستجو در فهرست پخش

en: Add Folder to Playlist
fa: اضافه کردن پوشه به فهرست پخش

en: File Format:
fa: قالب پرونده:

en: Extended M3U
fa: ‏M3U گسترش‌یافته

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fa: قالب فهرست پخش قابل اشتراک XML ‏(XSPF)

en: %i items in the playlist
fa: ‏%Ii مورد در فهرست پخش

en: 1 item in the playlist
fa: ‏۱ مورد در فهرست پخش

en: Save Playlist
fa: ذخیرهٔ فهرست پخش

en: Empty Folder
fa: خالی کردن پوشه

en: Reset All
fa: برگرداندن همه به مقادیر اولیه

en: Reset Preferences
fa: برگرداندن ترجیحات به مقادیر پیش‌فرض

en: Continue
fa: ادامه

en: Some options are hidden. Check "Advanced" to display them.
fa: بعضی گزینه‌ها مخفی هستند. برای نمایش داده شدن آنها «پیشرفته» را علامت بزنید.

en: Select a directory
fa: یک شاخه انتخاب کنید

en: Select a file
fa: یک پرونده انتخاب کنید

en: Select
fa: انتخاب

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
fa: قالب صدا برای MPEG4 (قابل استفاده با MPEG TS و MPEG4)

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
fa: قالب صدای دی‌وی‌دی (قابل استفاده با MPEG PS، ‏MPEG TS، ‏MPEG1، ‏ASF، ‏OGG و RAW)

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
fa: وُربیس یک کُدک صوتی آزاد است (قابل استفاده با OGG)

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
fa: ‏FLAC یک کُدک صوتی بدون خسارت است (قابل استفاده با OGG و RAW)

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
fa: یک کُدک صوتی آزاد برای فشرده‌سازی صدای انسان (قابل استفاده با OGG)

en: MPEG Program Stream
fa: جریان برنامهٔ MPEG

en: MPEG Transport Stream
fa: جریان انتقال MPEG

en: Back
fa: عقب

en: Streaming/Transcoding Wizard
fa: راهنمای گام به گام جریان‌سازی/تبدیل کد

en: Video:
fa: ویدئو:

en: Audio:
fa: صدا:

en: Channel:
fa: کانال:

en: Size:
fa: اندازه:

en: Frequency:
fa: بسامد:

en: Quality:
fa: کیفیت:

en: Tuner:
fa: تیونر:

en: Sound:
fa: صدا:

en: 240x192
fa: ‏‎۲۴۰×۱۹۲

en: 320x240
fa: ‏‎۳۲۰×۲۰۰

en: kHz
fa: کیلوهرتز

en: Hz/s
fa: هرتز بر ثانیه

en: mono
fa: مونو

en: stereo
fa: استریو

en: Camera
fa: دوربین

en: Video Codec:
fa: کُدک ویدئو:

en: Update
fa: به‌هنگام‌سازی

en:  Clear
fa:  پاک‌سازی

en:  Save
fa:  ذخیره

en:  Apply
fa:  اِعمال

en:  Cancel
fa:  انصراف

en: Preference
fa: ترجیحات

en: Open:
fa: باز کردن:

en: Choose directory
fa: انتخاب شاخه

en: Choose file
fa: انتخاب پرونده

en: Embed video in interface
fa: نصب توکار ویدئو در واسط

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
fa: نصب ویدئو داخل واسط به صورت توکار به جای نمایش در یک پنجرهٔ جداگانه.

en: Edit bookmark
fa: ویرایش نشانک

en: Bytes
fa: بایت

en: &OK
fa: &تأیید

en: &Cancel
fa: ان&صراف

en: &Delete
fa: &حذف

en: &Clear
fa: &پاک‌سازی

en: Adds a bookmark at the current position in the stream
fa: نشانکی در موقعیت فعلی به جریان اضافه می‌کند

en: Removes the selected bookmarks
fa: همهٔ نشانک‌های انتخاب شده را حذف می‌کند

en: Removes all the bookmarks for that stream
fa: همهٔ نشانک‌ها را از جریان حذف می‌کند

en: Edit the properties of a bookmark
fa: ویرایش ویژگی‌های نشانک

en: You must select two bookmarks
fa: باید دو نشانک انتخاب کنید

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work
fa: جریان باید در حال پخش یا مکث باشد تا نشانک‌ها کار کنند.

en: No input found. The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fa: ورودی‌ای پیدا نشد. باید جریان در حال پخش یا مکث باشد تا نشانک‌ها کار کنند.

en: Input has changed
fa: ورودی تغییر کرد

en: All Files (*.*)|*|Sound Files (*.mp3, *.ogg, etc.)|
fa: همهٔ پرونده‌ها (*.*)|‏*|پرونده‌های صدا ‏(‎*.mp3، ‏‎*.ogg و غیره)|

en: Stream and Media Info
fa: اطلاعات جریان و رسانه

en: Advanced information
fa: اطلاعات پیشرفته

en: &Close
fa: بس&تن

en: The following errors occurred. More details might be available in the Messages window.
fa: خطاهای زیر رخ دادند. ممکن است جزئیات بیشتر در پنجرهٔ پیغام‌ها موجود باشد.

en: &Yes
fa: &بله

en: &No
fa: &نه

en: Don't show further errors
fa: خطاهای دیگر نشان داده نشوند

en: Playlist item info
fa: اطلاعات مدخل فهرست پخش

en: Save &As...
fa: ذخیره ب&ه نام...

en: Save Messages As...
fa: ذخیرهٔ پیغام به صورت...

en: Advanced options...
fa: گزینه‌های پیشرفته...

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Options:
fa: گزینه‌ها:

en: Open...
fa: باز کردن...

en: Stream/Save
fa: جریان/ذخیره

en: Use VLC as a stream server
fa: استفاده از وی‌ال‌سی به عنوان کارگزار جریان

en: Caching
fa: حافظهٔ نهان

en: Change the default caching value (in milliseconds)
fa: مقدار پیش‌فرض حافظهٔ نهان (به میلی‌ثانیه) را تغییر دهید

en: Customize:
fa: سفارشی‌سازی:

en: Use a subtitles file
fa: استفاده از پروندهٔ زیرنویس

en: Use an external subtitles file.
fa: استفاده از پروندهٔ زیرنویس خارجی.

en: Advanced Settings...
fa: تنظیمات پیشرفته...

en: File:
fa: پرونده:

en: DVD (menus)
fa: دی‌وی‌دی (منو دار)

en: Disc type
fa: نوع دیسک

en: Probe Disc(s)
fa: کاوش دیسک(ها)

en: DVD device to use
fa: دستگاه دی‌وی‌دی مورد استفاده

en: Name of CD-ROM device to read Video CD from. If this field is left empty, we will scan for a CD-ROM with a VCD in it.
fa: نام دستگاه سی‌دی‌رامی که ویدئو سی‌دی از آن خوانده شود. اگر این فیلد خالی گذاشته شود، دنبال سی‌دی‌رامی که وی‌سی‌دی داخلش باشد جستجو خواهد شد.

en: CD-ROM device to use
fa: دستگاه سی‌دی‌رام مورد استفاده

en: Name of CD-ROM device to read audio CD from. If this field is left empty, we will scan for a CD-ROM with an audio CD in it.
fa: نام دستگاه سی‌دی‌رام که سی‌دی‌های صوتی از آن خواند می‌شوند. اگر این فیلد خالی گذاشته شود، دنبال سی‌دی‌رامی که سی‌دی صوتی داخلش باشد جستجو خواهد شد.

en: Open subtitles file
fa: باز کردن پروندهٔ زیرنویس

en: Title number.
fa: شمارهٔ عنوان.

en: The first entry (the beginning of the first MPEG track) is 0.
fa: مدخل اول (شروع اولین شیار MPEG) ۰ است.

en: Track number.
fa: شمارهٔ قطعه.

en: Audio CDs can have up to 100 tracks, the first track is usually 1. If 0 is given, then all tracks are played.
fa: سی‌دی‌های صوتی می‌توانند تا ۱۰۰ قطعه داشته باشند و قطعهٔ اول معمولاً شمارهٔ ۱ است.اگر ۰ داده شود، همهٔ قطعات پخش خواهند شد.

en: Audio CDs can have up to 100 tracks, the first track is usually 1.
fa: سی‌دی‌های صوتی می‌توانند تا ۱۰۰ قطعه داشته باشند و قطعهٔ اول معمولاً شمارهٔ ۱ است.

en: Shuffle
fa: تصادفی

en: &Simple Add File...
fa: اضافه کردن پروندهٔ &ساده...

en: Add &Directory...
fa: اضافه کردن &شاخه...

en: &Add URL...
fa: ا&ضافه کردن نشانی...

en: Services Discovery
fa: شاخهٔ سرویس‌ها

en: &Open Playlist...
fa: &باز کردن فهرست پخش...

en: &Save Playlist...
fa: &ذخیرهٔ فهرست پخش...

en: Sort by &Title
fa: مرتب بر مبنای &عنوان

en: &Reverse Sort by Title
fa: &ترتیب معکوس بر مبنای عنوان

en: &Shuffle
fa: ت&صادفی

en: D&elete
fa: &حذف

en: &Manage
fa: &مدیریت

en: S&ort
fa: م&رتب‌سازی

en: &Selection
fa: &انتخاب

en: &View items
fa: ن&مایش موارد

en: Play this Branch
fa: پخش این شاخه

en: Preparse
fa: پیش‌تجزیه

en: Sort this Branch
fa: مرتب‌سازی این شاخه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Add Node
fa: اضافه کردن گره

en: %i items in playlist (%i not shown)
fa: %Ii مورد در فهرست پخش (%Ii مورد نشان داده نشده‌اند)

en: %i items in playlist
fa: %Ii مورد در فهرست پخش

en: M3U file
fa: پروندهٔ M3U

en: XSPF playlist
fa: فهرست پخش XSPF

en: Playlist is empty
fa: فهرست پخش خالی است

en: Can't save
fa: نمی‌توان ذخیره کرد

en: Normal
fa: عادی

en: Sorted by Artist
fa: به ترتیب اجرا کننده

en: Sorted by Album
fa: به ترتیب آلبوم

en: Please enter node name
fa: لطفاً نام گره را وارد کنید

en: Add node
fa: اضافه کردن گره

en: New node
fa: گرهٔ جدید

en: &Save
fa: &ذخیره

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
fa: برخی گزینه‌ها موجودند ولی مخفی هستند. برای دیدن آنها «گزینه‌های پیشرفته» را علامت بزنید.

en: Alt
fa: دگرساز

en: Ctrl
fa: مهار

en: Shift
fa: تبدیل

en: Select the desired modules. For more advanced control, the resulting "chain" can be modified.
fa: پیمانه‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای کنترل پیشرفته‌تر، می‌توانید «زنجیرهٔ» حاصل را تغییر دهید.

en: Target:
fa: هدف:

en: Outputs
fa: خروجی‌ها

en: Play locally
fa: پخش محلی

en: Group name
fa: نام گروه

en: Channel name
fa: نام کانال

en: Video codec
fa: کُدک ویدئو

en: Audio codec
fa: کُدک صدا

en: Subtitles codec
fa: کُدک زیرنویس

en: Save file
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: Subtitle options
fa: گزینه‌های زیرنویس

en: Subtitles file
fa: پروندهٔ زیرنویس

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Open file
fa: باز کردن پرونده

en: Updates
fa: به‌هنگام‌سازی‌ها

en: Check for updates
fa: بررسی وجود به‌هنگام‌سازی

en: Save file...
fa: ذخیرهٔ پرونده...

en: Load Configuration
fa: بار کردن پیکربندی

en: Save Configuration
fa: ذخیرهٔ پیکربندی

en: Choose
fa: انتخاب

en: Output
fa: خروجی

en: Enabled
fa: روشن

en: Loop
fa: حلقهٔ

en: VLM stream
fa: جریان VLM

en: Use this to stream on a network.
fa: استفاده از این جریان در یک شبکه.

en: Use this to stream on a network
fa: استفاده از این جریان در یک شبکه

en: You must choose a stream
fa: باید یک جریان انتخاب کنید

en: Unable to find playlist
fa: فهرست پخش پیدا نمی‌شود

en: Please enter an address
fa: لطفاً یک نشانی وارد کنید

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Save to file
fa: ذخیره در پرونده

en: Magnify
fa: بزرگ‌نمایی

en: Magnifies part of the image
fa: قسمتی از تصویر را بزرگ‌نمایی می‌کند

en: Video Options
fa: گزینه‌های ویدئو

en: Aspect Ratio
fa: نسبت طول و عرض

en: Stopped
fa: متوقف

en: Paused
fa: در حال مکث

en: Playing
fa: در حال پخش

en: Menu
fa: منو

en: Previous track
fa: قطعهٔ قبل

en: Next track
fa: قطعهٔ بعد

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
fa: باز کردن سری&ع پرونده...	مهار+ع

en: Open &File...	Ctrl-F
fa: باز کردن &پرونده...	مهار+پ

en: Open Dir&ectory...	Ctrl-E
fa: باز کردن &شاخه...	مهار+ش

en: Open &Disc...	Ctrl-D
fa: باز کردن &دیسک...	مهار+د

en: Open &Network Stream...	Ctrl-N
fa: باز کردن &جریان شبکه‌ای...	مهار+ج

en: Open C&apture Device...	Ctrl-A
fa: باز کردن دستگاه &ضبط...	مهار+ض

en: &Wizard...	Ctrl-W
fa: را&هنمای گام به گام...	مهار+ه‍

en: E&xit	Ctrl-X
fa: &خروج	مهار+خ

en: &Playlist...	Ctrl-P
fa: &فهرست پخش...	مهار+ف

en: &Messages...	Ctrl-M
fa: &پیغام‌ها...	مهار+پ

en: Stream and Media &Info...	Ctrl-I
fa: ا&طلاعات رسانه و جریان...	مهار+ط

en: VLM Control...	Ctrl-V
fa: کنت&رل VLM...	مهار+ر

en: About...
fa: درباره...

en: &File
fa: &پرونده

en: &View
fa: ن&مایش

en: &Settings
fa: تن&ظیمات

en: &Audio
fa: &صدا

en: &Video
fa: &ویدئو

en: &Navigation
fa: &ناوش

en: &Help
fa: &راهنما

en: Embedded playlist
fa: فهرست پخش توکار

en: Previous playlist item
fa: مورد قبلی فهرست پخش

en: Next playlist item
fa: مورد بعدی فهرست پخش

en: Play slower
fa: پخش آهسته‌تر

en: Play faster
fa: پخش سریع‌تر

en: Extended &GUI	Ctrl-G
fa: واسط &گرافیکی گسترش‌یافته	مهار+گ

en: &Bookmarks...	Ctrl-B
fa: نشان&ک‌ها...	مهار+ک

en: Preference&s...	Ctrl-S
fa: ترجی&حات...	مهار+ح

en: About %s
fa: دربارهٔ %s

en: Show/Hide Interface
fa: نمایش/مخفی کردن واسط

en: Quick &Open File...
fa: باز کردن پروندهٔ &سریع...

en: Open &File...
fa: باز کردن &پرونده...

en: Open D&irectory...
fa: باز کردن شا&خه...

en: Open &Disc...
fa: باز کردن &دیسک...

en: Open &Network Stream...
fa: باز کردن جریان &شبکه‌ای...

en: Open &Capture Device...
fa: باز کردن دستگاه &ضبط...

en: Media &Info...
fa: ا&طلاعات رسانه...

en: &Messages...
fa: پی&غام‌ها...

en: &Preferences...
fa: ترجی&حات...

en: Empty
fa: خالی

en: Bookmarks dialog
fa: محاورهٔ نشانک‌ها

en: Show bookmarks dialog at startup
fa: نمایش محاورهٔ نشانک‌ها هنگام آغاز برنامه

en: Extended GUI
fa: واسط گرافیکی گسترش‌یافته

en: Show extended GUI (equalizer, image adjust, video filters...) at startup
fa: نمایش واسط گرافیکی گسترش‌یافته (اکولایزر، تنظیم تصویر، صافی‌های ویدئو...) هنگام آغاز

en: Size to video
fa: اندازه به ویدئو

en: Resize VLC to match the video resolution.
fa: تغییر اندازهٔ وی‌ال‌سی مطابق با تفکیک‌پذیری ویدئو.

en: Show labels in toolbar
fa: نمایش برچسب‌ها در نوار ابزار

en: Show labels below the icons in the toolbar.
fa: نمایش برچسب‌ها زیر شمایل‌ها در نوار ابزار.

en: Playlist view
fa: نمای فهرست پخش

en: Embedded
fa: توکار

en: Both
fa: هردو

en: last config
fa: آخرین پیکربندی

en: Save raw codec data
fa: ذخیرهٔ اطلاعات کِدک خام

en: Font
fa: قلم

en: Filename for the font you want to use
fa: نام پروندهٔ قلمی که می‌خواهید استفاده کنید

en: Font size in pixels
fa: اندازهٔ قلم به نقطه

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
fa: این اندازهٔ پیش‌فرض قلم‌هایی است که روی ویدئو رسم خواهند شد. این گزینه اگر چیزی غیر از ۰ تنظیم شود بر اندازهٔ نسبی قلم ارجحیت خواهد داشت.

en: Opacity
fa: کدری

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fa: کدری (عکس شفافیت) متن که بر ویدئو رسم خواهد شد. ۰ = شفاف، ۲۵۵ = کاملاً مات.

en: Text default color
fa: رنگ پیش‌فرض متن

en: Smaller
fa: ریزتر

en: Small
fa: ریز

en: Large
fa: درشت

en: Larger
fa: درشت‌تر

en: Font Effect
fa: جلوهٔ قلم

en: It is possible to apply effects to the rendered text to improve its readability.
fa: می‌توان جلوه‌هایی بر متن رسم شده اِعمال کرد تا خواناتر شود.

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Outline
fa: خط دور

en: Fat Outline
fa: خط دور ضخیم

en: Black
fa: سیاه

en: Gray
fa: خاکستری

en: Silver
fa: نقره‌ای

en: White
fa: سفید

en: Maroon
fa: قهوه‌ای

en: Red
fa: قرمز

en: Yellow
fa: زرد

en: Olive
fa: زیتونی

en: Green
fa: سبز

en: Teal
fa: سبزآبی

en: Lime
fa: سبز لیمویی

en: Purple
fa: بنفش

en: Navy
fa: سورمه‌ای

en: Blue
fa: آبی

en: Aqua
fa: نیلی

en: Text renderer
fa: رسم‌کنندهٔ متن

en: Growl server
fa: کارگزار گرول.

en: Growl password
fa: گذرواژهٔ گرول:

en: Growl UDP port
fa: درگاه UDP گرول

en: (no title)
fa: (بدون عنوان)

en: (no artist)
fa: (بدون اجرا کننده)

en: (no album)
fa: (بدون آلبوم)

en: Text
fa: متن

en: Log format
fa: قالب ثبت

en: Logging
fa: ثبت وقایع

en: File logging
fa: ثبت وقایع در پرونده

en: Log filename
fa: نام پروندهٔ ثبتی

en: Specify the log filename.
fa: نام پروندهٔ ثبتی را مشخص کنید.

en: RRD output file
fa: پروندهٔ خروجی RRD

en: Timeout (ms)
fa: زمان انقضا (میلی‌ثانیه)

en: How long the notification will be displayed
fa: هر اطلاع چه مدت نمایش داده شود

en: Notify
fa: اطلاع

en: M3U playlist exporter
fa: صادر کنندهٔ فهرست پخش M3U

en: Old playlist exporter
fa: صادر کنندهٔ فهرست پخش قدیمی

en: XSPF playlist export
fa: صدور فهرست پخش XSPF

en: video
fa: ویدئو

en: RTSP host address
fa: نشانی میزبان RTSP

en: Maximum number of connections
fa: حداکثر تعداد اتصال‌ها

en: C module that does nothing
fa: یک پیمانهٔ C که هیچ کاری نمی‌کند

en: Win32 font renderer
fa: رسم کنندهٔ قلم win32

en: XML Parser (using libxml2)
fa: تجزیه کنندهٔ XML

en: Simple XML Parser
fa: تجزیه کنندهٔ XML ساده

en: Comment
fa: توضیح

en: Packet Size
fa: اندازهٔ بسته

en: Crypt audio
fa: رمزنگاری صدا

en: Crypt audio using CSA
fa: رمزنگاری صدا با استفاده از CSA

en: Crypt video
fa: رمزنگاری ویدئو

en: Crypt video using CSA
fa: رمزنگاری ویدئو با استفاده از CSA

en: CSA Key
fa: کلید CSA

en: Devices
fa: دستگاه‌ها

en: Podcast URLs list
fa: فهرست نشانی پادکَست‌ها

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fa: فهرست پادکَست‌هایی که آورده شوند (با «|» از هم جدا شوند) را وارد کنید.

en: Podcasts
fa: پادکَست‌ها

en: Podcast
fa: پادکَست

en: Output URL
fa: نشانی خروجی

en: This is the default output URI.
fa: این نشانی اینترنتی خروجی پیش‌فرض است.

en: Audio output URL
fa: نشانی خروجی صدا

en: This is the output URI that will be used for audio.
fa: این نشانی اینترنتی خروجی برای صدا استفاده خواهد شد.

en: Video output URL
fa: نشانی خروجی ویدئو

en: Session name
fa: نام نشست

en: Session description
fa: شرح نشست

en: Audio port
fa: درگاه صدا

en: Video port
fa: درگاه ویدئو

en: Output destination
fa: مقصد خروجی

en: Standard
fa: استاندارد

en: Standard stream output
fa: خروجی جریان استاندارد

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Full paths of the files separated by colons.
fa: مسیر کامل پرونده‌ها که با دونقطه از یکدگر جدا شده باشند.

en: Sizes
fa: اندازه‌ها

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
fa: فهرست اندازه‌ها که با دونقطه از یکدیگر جدا شده باشند (‎۷۲۰×۵۷۶:‏‎۴۸۰×۵۷۶).

en: Aspect ratio
fa: نسبت طول و عرض

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
fa: نسبت طول و عرض (‎۴:۳، ‎۱۶:۹).

en: Command UDP port
fa: درگاه UDP فرمان

en: UDP port to listen to for commands.
fa: درگاه UDP که فرمان‌ها از آن دریافت می‌شوند.

en: Command
fa: فرمان

en: Initial command to execute.
fa: فرمان آغازین که اجرا شود.

en: Mute audio
fa: قطع صدا

en: Mute audio when command is not 0.
fa: وقتی فرمان ۰ نیست صدا قطع شود.

en: Video encoder
fa: کدگذار ویدئو

en: Destination video codec
fa: کُدک ویدئوی هدف

en: This is the video codec that will be used.
fa: این کدک ویدئو مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: Video bitrate
fa: نرخ بیتی ویدئو

en: Video scaling
fa: بزرگ‌نمایی ویدئو

en: Maximum video width
fa: حداکثر عرض ویدئو

en: Maximum output video width.
fa: حداکثر عرض ویدئوی خروجی.

en: Maximum video height
fa: حداکثر ارتفاع ویدئو

en: Maximum output video height.
fa: حداکثر ارتفاع ویدئوی خروجی

en: Video filter
fa: صافی ویدئو

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You must enter a comma-separated list of filters.
fa: صافی‌های ویدئو روی جریان‌های ویدئویی (پس از اِعمال رونویس‌ها) اِعمال خواهند شد. باید فهرستی از صافی‌ها وارد کنید که با ویرگول از هم جدا شده باشند.

en: Video crop (top)
fa: حاشیه‌گیری ویدئو (بالا)

en: Number of pixels to crop at the top of the video.
fa: تعداد نقاطی که از بالای ویدئو حاشیه‌گیری شود.

en: Video crop (left)
fa: حاشیه‌گیری ویدئو (چپ)

en: Number of pixels to crop at the left of the video.
fa: تعداد نقاطی که از لبهٔ چپ ویدئو حاشیه‌گیری شود.

en: Video crop (bottom)
fa: حاشیه‌گیری ویدئو (پایین)

en: Number of pixels to crop at the bottom of the video.
fa: تعداد نقاطی که از پایین ویدئو حاشیه‌گیری شود.

en: Video crop (right)
fa: حاشیه‌گیری ویدئو (راست)

en: Number of pixels to crop at the right of the video.
fa: تعداد نقاطی که از لبهٔ راست ویدئو حاشیه‌گیری شود.

en: Video padding (top)
fa: لایی ویدئو (بالا)

en: Size of the black border to add at the top of the video.
fa: اندازهٔ حاشیهٔ سیاهی که به بالای ویدئو اضافه شود.

en: Video padding (left)
fa: لایی ویدئو (چپ)

en: Size of the black border to add at the left of the video.
fa: اندازهٔ حاشیهٔ سیاه که به سمت چپ ویدئو اضافه شود.

en: Video padding (bottom)
fa: لایی ویدئو (پایین)

en: Size of the black border to add at the bottom of the video.
fa: اندازهٔ حاشیهٔ سیاه که به پایین ویدئو اضافه شود.

en: Video padding (right)
fa: لایی ویدئو (راست)

en: Size of the black border to add at the right of the video.
fa: اندازهٔ حاشیهٔ سیاه که به سمت راست ویدئو اضافه شود.

en: Video canvas width
fa: عرض بوم ویدئو

en: Video canvas height
fa: ارتفاع بوم ویدئو

en: Video canvas aspect ratio
fa: نسبت طول و عرض بوم ویدئو

en: Audio encoder
fa: کدگذار صدا

en: Destination audio codec
fa: کُدک صدای مقصد

en: This is the audio codec that will be used.
fa: این کدک صدا استفاده خواهد شد.

en: Audio bitrate
fa: نرخ بیتی صدا

en: Audio sample rate
fa: نرخ نمونهٔ صدا

en: Audio channels
fa: کانال‌های صدا

en: Subtitles encoder
fa: کدگذار زیرنویس

en: This is the subtitles encoder module that will be used (and its associated options).
fa: این پیمانهٔ کدگذاری زیرنویس (و گزینه‌های مرتبط با آن) استفاده خواهد شد.

en: Destination subtitles codec
fa: کُدک زیرنویس مقصد

en: This is the subtitles codec that will be used.
fa: این کدک زیرنویس استفاده خواهد شد.

en: Number of threads
fa: تعداد رشته‌ها

en: High priority
fa: اولویت بالا

en: Brightness threshold
fa: آستانهٔ روشنی

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brighness defined below.
fa: وقتی این حالت روشن باشد، نقاط سیاه یا سفید نمایش داده می‌شوند. مقدار آستانه روشنی تعیین شده در پایین است.

en: Image contrast (0-2)
fa: کنتراست تصویر (۰-۲)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
fa: تنظیم کنتراست تصویر، بین ۰ و ۲. پیش‌فرض ۱ است.

en: Image hue (0-360)
fa: فام تصویر (۰-۳۶۰)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
fa: تنظیم فام تصویر، بین ۰ و ۳۶۰. پیش‌فرض ۰ است.

en: Image saturation (0-3)
fa: غلظت تصویر (۰-۳)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
fa: تنظیم غلظت تصویر، بین ۰ و ۳. پیش‌فرض ۱ است.

en: Image brightness (0-2)
fa: روشنی تصویر (۰-۲)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
fa: تنظیم روشنی تصویر، بین ۰ و ۲. پیش‌فرض ۱ است.

en: Image gamma (0-10)
fa: گامای تصویر (۰-۱۰)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
fa: تنظیم گامای تصویر، بین ۰٫۰۱ و ۱۰. پیش‌فرض ۱ است.

en: Image adjust
fa: تنظیم تصویر

en: Automatic cropping
fa: حاشیه‌گیری خودکار

en: Crop video filter
fa: صافی ویدئوی حاشیه‌گیری

en: Deinterlace mode
fa: حالت نادرهم‌بافی

en: Gradient image type
fa: نوع تصویر طیف

en: Apply cartoon effect
fa: اِعمال جلوهٔ کاریکاتور

en: Wave
fa: موج

en: Gradient
fa: طیف

en: Logo filenames
fa: نام پرونده‌های نشان

en: X coordinate
fa: مختصات X

en: Y coordinate
fa: مختصات Y

en: Transparency of the logo
fa: شفافیت نشان

en: X offset
fa: فاصلهٔ X

en: X offset, from the left screen edge.
fa: فاصلهٔ X از لبهٔ چپ صفحهٔ نمایش.

en: Y offset
fa: فاصلهٔ Y

en: Y offset, down from the top.
fa: فاصلهٔ Y از لبهٔ بالای صفحهٔ نمایش.

en: Timeout
fa: مدت انقضا

en: Font size, pixels
fa: اندازهٔ قلم، به نقطه

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
fa: اندازهٔ قلم به نقطه. پیش‌فرض ‎-۱ است (استفاده از اندازهٔ قلم پیش‌فرض).

en: Marquee
fa: تاق‌نما

en: Misc
fa: متفرقه

en: Marquee display
fa: نمایش تاق‌نما

en: Transparency
fa: شفافیت

en: Border width
fa: عرض کناره

en: Border height
fa: ارتفاع کناره

en: Number of rows
fa: تعداد ردیف‌ها

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Elements order
fa: ترتیب عناصر

en: Bluescreen
fa: صفحهٔ آبی

en: fixed
fa: ثابت

en: A file containing a simple playlist
fa: پرونده‌ای حاوی یک فهرست پخش ساده

en: Configuration file
fa: پروندهٔ پیکربندی

en: Menu position
fa: موقعیت منو

en: Menu timeout
fa: زمان انقضای منو

en: Menu update interval
fa: بازهٔ به‌هنگام‌سازی منو

en: On Screen Display menu
fa: منوی نمایش بر صفحه

en: Feed URLs
fa: نشانی‌های خورد

en: Max length
fa: حداکثر طول

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fa: حداکثر تعداد نویسه‌های نمایش داده شده بر صفحه.

en: Refresh time
fa: زمان نوسازی

en: Bilinear
fa: دوخطی

en: Experimental
fa: تجربی

en: Gauss
fa: گوسی

en: Transform type
fa: نوع تبدیل

en: Rotate by 90 degrees
fa: چرخش ۹۰ درجه

en: Rotate by 180 degrees
fa: چرخش ۱۸۰ درجه

en: Rotate by 270 degrees
fa: چرخش ۲۷۰ درجه

en: Flip horizontally
fa: پشت و ور کردن افقی

en: Flip vertically
fa: پشت و رو کردن عمودی

en: Video transformation filter
fa: صافی تبدیل ویدئو

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fa: تعداد پنجره‌های افقی که ویدئو به آنها تفکیک می‌شود.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fa: تعداد پنجره‌های عمودی که ویدئو به آنها تفکیک می‌شود.

en: Active windows
fa: پنجره‌های فعال

en: Wall video filter
fa: صافی ویدئوی دیوار

en: Image wall
fa: دیوار تصویر

en: Wallpaper
fa: کاغذ دیواری

en: OpenGL video output
fa: خروجی ویدئوی OpenGL

en: HD1000 video output
fa: خروجی ویدئوی HD1000

en: Image format
fa: قالب تصویر

en: Format of the output images (png or jpg).
fa: قالب تصاویر خروجی (png یا hpg(.

en: Image width
fa: عرض تصویر

en: Image height
fa: ارتفاع تصویر

en: Recording ratio
fa: نسبت ضبط

en: Filename prefix
fa: پیشوند نام پرونده

en: Always write to the same file
fa: همیشه در همان پرونده نوشته شود

en: Image video output
fa: خروجی ویدئوی تصویر

en: Cube
fa: مکعب

en: Transparent Cube
fa: مکعب شفاف

en: Cylinder
fa: استوانه

en: Torus
fa: مخروط

en: Sphere
fa: کُره

en: Effect
fa: جلوه

en: Several visual OpenGL effects are available.
fa: چند جلوهٔ تصویری OpenGL موجود است.

en: Snapshot width
fa: عرض عکی

en: Width of the snapshot image.
fa: عرض تصویر عکس‌برداری شده.

en: Snapshot height
fa: ارتفاع عکس

en: Height of the snapshot image.
fa: ارتفاع تصویر عکس‌برداری شده.

en: Chroma
fa: رنگ

en: Effects list
fa: فهرست جلوه‌ها

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum.
fa: فهرستی از جلوه‌های تصویری که با ویرگول از هم جدا می‌شوند.
    جلوه‌های فعلی شامل dummy، scope و spectrum هستند.

en: The width of the effects video window, in pixels.
fa: عرض پنجرهٔ ویدئوی جلوه، به نقطه.

en: The height of the effects video window, in pixels.
fa: ارتفاع پنجرهٔ ویدئوی نقطه، به نقطه.

en: Number of bands
fa: تعداد نوارها

en: Number of bands used by spectrum analyzer, should be 20 or 80.
fa: تعداد نوارهای به کار رفته در تحلیل‌گر طیفی، باید بین ۲۰ تا ۴۰ باشد.

en: Number of bands used by the spectrometer, from 20 to 80.
fa: تعداد نوارهای به کار رفته در تحلیل‌گر طیفی، بین ۲۰ و ۸۰.

en: Number of blank pixels between bands.
fa: تعدد نقاط خالی بین نوارها.

en: Amplification
fa: تقویت

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
fa: این ضریبی است که بر ارتفاع نوارها اعمال می‌شود.

en: Enable peaks
fa: قله استفاده شود

en: Draw "peaks" in the spectrum analyzer.
fa: رسم «قله‌ها» در تحلیل‌گر طیفی.

en: Enable original graphic spectrum
fa: به کار انداختن طیف گرافیکی اصلی

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
fa: به کار انداختن تحلیل‌گر طیفی «تخت» در طیف‌سنج.

en: Enable bands
fa: نوار استفاده شود

en: Draw bands in the spectrometer.
fa: رسم نوار در طیف‌سنج.

en: Enable base
fa: رسم پایه

en: Defines whether to draw the base of the bands.
fa: تعیین می‌کند پایهٔ نوارها رسم شود یا نه.

en: Base pixel radius
fa: شعاع پایه به نقطه

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
fa: اندازهٔ شعاع پایهٔ نوارها (شروع) را به نقطه تعیین می‌کند.

en: Spectral sections
fa: قسمت‌های طیفی

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
fa: مشخص می‌کند چند قسمت طیف وجود داشته باشند.

en: Peak height
fa: ارتفاع قله

en: Number of stars
fa: تعداد ستاره‌ها

en: Number of stars to draw with random effect.
fa: تعداد ستاره‌هایی که همراه با جلوهٔ تصادفی رسم شوند.

en: Visualizer
fa: تصویرساز

en: Visualizer filter
fa: صافی تصویرساز

en: Spectrum analyser
fa: تحلیل‌گر طیفی

en: Vertical offset
fa: فاصلهٔ عمودی

en: Shadow offset
fa: فاصلهٔ سایه
