vlc 0.8.5-svn - en to oc translation catalogue (421 entries)

en: VLC preferences
oc: Preférencias VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
oc: Seleccionatz "Opcions avançadas" per véser totas las opcions.

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Settings for VLC's interfaces
oc: Paramètres de las interfaces de VLC

en: Main interfaces
oc: Interfaces principalas

en: Settings for the main interface
oc: Paramètres de l'interfaç principala

en: Control interfaces
oc: Reglatge

en: Hotkeys settings
oc: Paramètres acòrchas

en: Audio settings
oc: Paramètres audio

en: General audio settings
oc: Paramètres audio generals

en: Filters
oc: Filtres

en: Visualizations
oc: Visualisacion

en: Audio visualizations
oc: Visualisacion audio

en: Output modules
oc: Sortida

en: These are general settings for audio output modules.
oc: Paramètres generals per lo module de sortida audio.

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Miscellaneous audio settings and modules.
oc: Paramètres divèrses audio e modules

en: Video settings
oc: Paramètres video

en: General video settings
oc: Paramètres video

en: Choose your preferred video output and configure it here.
oc: Causir la vòstra sortida video favorida e la configurar aquí.

en: Subtitles/OSD
oc: Jos-titols/OSD

en: Input / Codecs
oc: Dintradas/Codecs

en: Access modules
oc: Accès modulis

en: Settings related to the various access methods used by VLC. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
oc:  ..

en: Access filters
oc: Accès filtres

en: Demuxers
oc: Desseparar

en: Video codecs
oc: Codecs video

en: Audio codecs
oc: Codecs audio

en: Other codecs
oc: Autres codecs

en: General input settings. Use with care.
oc: Paramètres generals d'intrada.

en: Stream output
oc: Sortida flus

en: General stream output settings
oc: Paramètres generals sortida flus

en: Muxers
oc: Mesclaire

en: Packetizers
oc: Preprocès

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
oc:  ...

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
oc:  ...

en: Playlist
oc: Tièra de lectura

en: Services discovery
oc: Servicis

en: Advanced
oc: Avançat

en: Advanced settings. Use with care.
oc: Paramètres avançats. D'utilisar amb precaucion.

en: CPU features
oc: CPU

en: Other advanced settings
oc: Autres paramètres avançats

en: Network
oc: Ret

en: Packetizer modules settings
oc: Paramètres Preprocès

en: Encoders settings
oc: Paramètres de codificacion

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
oc:  ...

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
oc:  ...

en: Video filters settings
oc: Paramètres dels filtres video

en: No help available
oc: Cap ajuda

en: Title
oc: Titol

en: Author
oc: Autor

en: Artist
oc: Artista

en: Copyright
oc: Proprietat

en: Description
oc: Descripcion

en: Rating
oc: Velocitat

en: Date
oc: Data

en: Setting
oc: Paramètres

en: Language
oc: Lenga

en: Now Playing
oc: Legís

en: CDDB Artist
oc: CDDB Artista

en: CDDB Category
oc: CDDB Categoria

en: CDDB Disc ID
oc: CDDB ID Disc

en: CDDB Extended Data
oc: CDDB Donadas Espandidas

en: CDDB Year
oc: CDDB An

en: CDDB Title
oc: CDDB Titol

en: CD-Text Arranger
oc: CD-Text : Adobar

en: CD-Text Composer
oc: CD-Text : Compausar

en: CD-Text Disc ID
oc: CD-Text : ID del Disc

en: CD-Text Genre
oc: CD-Text : Genre

en: CD-Text Message
oc: CD-Text : Messatge

en: CD-Text Songwriter
oc: CD-Text : Autor

en: CD-Text Performer
oc: CD-Text : Interprète

en: CD-Text Title
oc: CD-Text : Titol

en: Codec Name
oc: Nom del codec

en: Codec Description
oc: Descripcion del codec

en: Disable
oc: Desactivat

en: Spectrometer
oc: Spectromètre

en: Equalizer
oc: Egalisaire

en: Audio filters
oc: Filtres audio

en: Audio Channels
oc: Sortidas audio

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: %s: option `%s' is ambiguous
oc: %s: opcion `%s' es ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
oc: %s: option `--%s' es sens argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
oc: %s: opcion `%c%s' es sens argument

en: %s: option `%s' requires an argument
oc: %s: opcion `%s' a besonh d'un argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
oc: %s: opcion desconeguda `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
oc: %s: opcion desconeguda `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
oc: %s: opcion illegala -- %c

en: %s: invalid option -- %c
oc: %s: opcion invalida -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
oc: %s: opcion a besonh d'un argument -- %c

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
oc: %s: opcion `-W %s' es sens argument

en: Bookmark %i
oc: Favorit %i

en: Track %i
oc: Camin %i

en: Program
oc: Programa

en: Stream %d
oc: Flus %d

en: Type
oc: Tipe

en: Channels
oc: Sortidas

en: Subtitle
oc: Jostitol

en: Stream
oc: Flus

en: Duration
oc: Durada

en: Bookmark
oc: Favorit

en: Programs
oc: Programas

en: Chapter
oc: Capitol

en: Navigation
oc: Navegacion

en: Video Track
oc: Pista Video

en: Audio Track
oc: Pista Audio

en: Subtitles Track
oc: Pista Jostitols

en: Next title
oc: Titol seguent

en: Previous title
oc: Titol precedent

en: Title %i
oc: Titol %i

en: Chapter %i
oc: Capitol %i

en: Next chapter
oc: Capitol seguent

en: Previous chapter
oc: Capitol precedent

en: Login
oc: Se connectar

en: Switch interface
oc: Interfàcia

en: Add Interface
oc: Ajustar Interfàcia

en: C
oc: oc

en: Help options
oc: Opcion de l'Ajuda

en:  (default enabled)
oc: (activat per defaut)

en:  (default disabled)
oc: (desactivat per defaut)

en: VLC version %s
oc: Version de VLC %s

en: Compiled by %s@%s.%s
oc: Compilat per %s@%s.%s

en: Interface module
oc: Interfàcia

en: Extra interface modules
oc: Interfàcia Extra

en: Verbosity (0,1,2)
oc: Verbositat (0,1,2)

en: Be quiet
oc: Silenci

en: Default stream
oc: Flus per defaut

en: Color messages
oc: Color dels messatges

en: Show advanced options
oc: Opcions avançadas

en: Audio output module
oc: Sortida audio

en: Enable audio
oc: Activar audio

en: Force mono audio
oc: Mono

en: Default audio volume
oc: Volume audio per defaut

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
oc: Entre 0 e 240

en: Audio output saved volume
oc: Save volume audio

en: Audio output volume step
oc: Pas del volume audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
oc: Entre 0 e 1024

en: On
oc: Òc

en: Off
oc: Non

en: Top
oc: Amont

en: Bottom
oc: Aval

en: Top-Left
oc: Amont senèstra

en: Top-Right
oc: Amont dreta

en: Bottom-Left
oc: Aval senèstra

en: Bottom-Right
oc: Aval dreta

en: Fullscreen video output
oc: Sortida video plen finestron

en: Overlay video output
oc: Sortida video Overlay

en: Always on top
oc: Totjorn davant

en: Disable screensaver
oc: Desactivar screensaver

en: Disable the screensaver during video playback.
oc: Desactivar estalvi de finestron

en: Video filter module
oc: Module de filtre video

en: Video snapshot format
oc: Format de captura video

en: Default
oc: Defaut

en: Enable
oc: Activar

en: UDP port
oc: Pòrt UDP

en: Audio track
oc: Pista audio

en: Subtitles track
oc: Pista jos-titols

en: Audio language
oc: Lenga per l'audio

en: Subtitle language
oc: Lenga dels jos-titols

en: Use subtitle file
oc: Utilisar fiquièr jos-titol

en: Force IPv6
oc: Fòrçar IPv6

en: Force IPv4
oc: Fòrçar IPv4

en: Repeat all
oc: Tot repetir

en: Play and stop
oc: Legir e arrestar

en: Fullscreen
oc: Plen ecran

en: Play/Pause
oc: Legir/Pausar

en: Play only
oc: Sonque legir

en: Faster
oc: Mai viste

en: Slower
oc: Mai lent

en: Next
oc: Seguent

en: Previous
oc: Precedent

en: Stop
oc: Arrèst

en: Window properties
oc: Proprietats Fenèstra

en: Subtitles
oc: Jostitols

en: Track settings
oc: Paramètres Pista

en: Network settings
oc: Paramètres Ret

en: Unknown
oc: Desconegut

en: By category
oc: Per categoria

en: Manually added
oc: Ajustat a la man

en: 1:4 Quarter
oc: 1:4 Quart

en: 1:2 Half
oc: 1:2 Mitat

en: 2:1 Double
oc: 2:1 Doble

en: Caching value in ms
oc: Donadas del Tampon (ms)

en: Audio CD
oc: CD Audio

en: Audio CD input
oc: Dintrada CD Audio

en: Audio CD - Track
oc: CD Audio - Pista

en: Audio CD - Track %i
oc: CD Audio - Pista %i

en: CDDB server port
oc: Pòrt servidor CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
oc: Lo servidor CDDB utilisa aqueste pòrt per comunicar

en: Directory
oc: Repertòri

en: Video device name
oc: Nom Dispositiu Video

en: Audio device name
oc: Nom Dispositiu Audio

en: Video size
oc: Talha video

en: Video input chroma format
oc: Format chroma dintrada Video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
oc: ...

en: Video input frame rate
oc: Nombre imatges dintrada Video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
oc: ...

en: Device properties
oc: Proprietats

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
oc: ...

en: Tuner properties
oc: Tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
oc: ...

en: Tuner TV Channel
oc: Tuner TV

en: Tuner country code
oc: Còde país

en: Tuner input type
oc: Tipe dintrada tuner

en: DirectShow input
oc: Dintrada DirectShow

en: Refresh list
oc: Actualisar

en: Configure
oc: Config.

en: File
oc: Fichièr

en: play list
oc: Tièra de lectura

en: Port
oc: Pòrt

en: First Played
oc: Primièr legit

en: Load
oc: Cargar

en: Other
oc: Autre

en: Open
oc: Dobrir

en: Preferences
oc: Preférencias

en: Messages
oc: Messatges

en: Open File
oc: Dobrir Fiquièrs

en: Open Disc
oc: Dobrir disc

en: Open Subtitles
oc: Dobrir jos-titols

en: About
oc: A prepaus

en: Prev Title
oc: Titol precedent

en: Next Title
oc: Titol seguent

en: Go to Title
oc: Sautar cap al titol

en: Go to Chapter
oc: Sautar cap al capitol

en: Speed
oc: Velocitat

en: Window
oc: Finèstra

en: OK
oc: Òc

en: VLC media player: Open Media Files
oc: VLC media player : Dobrir Fiquièrs Media

en: VLC media player: Open Subtitle File
oc: VLC media player : Dobrir Fiquièr Jos-titol

en: playlist
oc: tièra de lectura

en: Close
oc: Tampar

en: Edit
oc: Editar

en: Select All
oc: Tot seleccionar

en: Select None
oc: Tot levar

en: Sort Reverse
oc: Capvirar

en: Sort by Name
oc: Ordenar los noms

en: Sort by Path
oc: Ordenar los camins

en: Randomize
oc: Aleatòri

en: Remove
oc: Levar

en: Remove All
oc: Tot levar

en: View
oc: Vèire

en: Path
oc: Camin

en: Name
oc: Nom

en: Apply
oc: Aplicar

en: Save
oc: Salvar

en: Defaults
oc: Per defaut

en: Stay On Top
oc: Totjorn davant

en: About VLC media player
oc: A prepaus

en: Bookmarks
oc: Favorits

en: Add
oc: Ajustar

en: Clear
oc: Netejar

en: Extract
oc: Extraire

en: Time
oc: Temps

en: Untitled
oc: Sens Nom

en: Random On
oc: Aleatòri activat

en: Random Off
oc: Aleatòri desactivat

en: Repeat One
oc: Repetir un còp

en: Repeat All
oc: Tot repetir

en: Repeat Off
oc: De pas repetir

en: Random
oc: Aleatòri

en: Fast Forward
oc: Lèu endavant

en: Play
oc: Legir

en: Pause
oc: Pausa

en: Video filters
oc: Filtres video

en: More Info
oc: Mai d'entresenhas

en: Yes
oc: Òc

en: VLC media player
oc: Lector media VLC

en: Open CrashLog
oc: Dobrir CrashLog

en: Preferences...
oc: Preférencias...

en: Hide VLC
oc: Amagar VLC

en: Hide Others
oc: Amagar autris

en: Show All
oc: Tot vèire

en: Quit VLC
oc: Quitar VLC

en: 1:File
oc: 1:Fiquièr

en: Open File...
oc: Dobrir Fiquièrs...

en: Quick Open File...
oc: Dobrir...

en: Open Disc...
oc: Dobrir Disc...

en: Open Network...
oc: Dobrir Ret...

en: Open Recent
oc: Dobrir Recents

en: Clear Menu
oc: Netejar Menut

en: Cut
oc: Copar

en: Copy
oc: Copiar

en: Paste
oc: Pegar

en: Volume Up
oc: Volume +

en: Volume Down
oc: Volume -

en: Close Window
oc: Tampar Finèstra

en: Help
oc: Ajuda

en: ReadMe...
oc: De Legir...

en: VideoLAN Website
oc: Siti VideoLAN

en: Open Messages Window
oc: Dobrir Finèstra Messatges

en: Open Source
oc: Dobrir la sorga

en: Browse...
oc: Navegar...

en: Device name
oc: Lector

en: Address
oc: Adreiça

en: Allow timeshifting
oc: Activar Timeshifting

en: Settings...
oc: Paramètres...

en: Open VIDEO_TS Directory
oc: Dobrir Repertòri VIDEO_TS

en: Save File
oc: Salvar fichièr

en: Advanced Information
oc: Informacions avançadas

en: Delete
oc: Suprimir

en: Search
oc: Cercar

en: Search in Playlist
oc: Cercar dins la Tièra de Lectura

en: Select a directory
oc: Causir un repertòri

en: Select a file
oc: Causir un fichièr

en: Select
oc: Causir

en: Choose input
oc: Causir la dintrada

en: Choose...
oc: Causir...

en: From
oc: De

en: To
oc: Cap a

en: Finish
oc: Acabar

en: yes
oc: Òc

en: no
oc: Non

en: Filename
oc: Nom Fichièr

en: Size
oc: Talha

en: Port:
oc: Pòrt:

en: Address:
oc: Adreiça:

en: enable
oc: activat

en: Audio:
oc: Video:

en: Channel:
oc: Sortida:

en: Size:
oc: Talha:

en: Frequency:
oc: Frequéncia:

en: Quality:
oc: Qualitat:

en:  Clear
oc:  Netejar

en:  Save
oc:  Salvar

en:  Apply
oc:  Aplicar

en:  Cancel
oc:  Abandonar

en: Preference
oc: Preferéncia

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
oc: Autors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/

en: Open a skin file
oc: Dobrir fiquièr pèl

en: Open playlist
oc: Dobrir tièra de lectura

en: Save playlist
oc: Salvar tièra de lectura

en: Open skin...
oc: Dobrir pèl...

en: Open:
oc: Dobrir:

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
oc: Podètz tanben utilisar çai-jos las butas predefinadas:

en: Bytes
oc: Octets

en: Advanced information
oc: Informacions avançadas

en: &Close
oc: Tampar

en: Save Messages As...
oc: Salvar messatges coma...

en: Advanced options...
oc: Mai d'Opcions...

en: Advanced options
oc: Mai d'Opcions

en: Options:
oc: Opcions:

en: Open...
oc: Dobrir..

en: Change the default caching value (in milliseconds)
oc: Cambiar donadas de Caching (ms)

en: File:
oc: Fichièr :

en: DVD (menus)
oc: DVD (menuts)

en: Disc type
oc: Tipe de Disc

en: Title number.
oc: ...

en: Shuffle
oc: Aleatòri

en: &Simple Add File...
oc: Ajustar Fichièr...

en: Add &Directory...
oc: Ajustar Repertòri...

en: &Open Playlist...
oc: &Dobrir Tièra de Lectura...

en: &Save Playlist...
oc: &Salvar Tièra de Lectura...

en: D&elete
oc: Suprimir

en: &Manage
oc: Gestion

en: S&ort
oc: Ordenar

en: &Selection
oc: &Seleccion

en: &View items
oc: Afichatge

en: Subtitle options
oc: Opcions Jostitols

en: Options
oc: Opcions

en: Open file
oc: Dobrir fichièr

en: Choose
oc: Causir

en: Output
oc: Sortida

en: Enabled
oc: Activat

en: Loop
oc: Bloca

en: Stopped
oc: Arrestat

en: Playing
oc: Es a legir

en: Previous track
oc: Pista precedenta

en: Next track
oc: Pista seguenta

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
oc: &Dobrir...	Ctrl-O

en: Open &File...	Ctrl-F
oc: Dobrir &Fichièr...	Ctrl-F

en: Open Dir&ectory...	Ctrl-E
oc: Dobrir Rep&ertòri...	Ctrl-E

en: Open &Disc...	Ctrl-D
oc: Dobrir &Disc...	Ctrl-D

en: Open &Network Stream...	Ctrl-N
oc: Dobrir Adreiça...	Ctrl-N

en: Open C&apture Device...	Ctrl-A
oc: Dobrir C&aptura...	Ctrl-A

en: &Wizard...	Ctrl-W
oc: Assistent...	Ctrl-W

en: E&xit	Ctrl-X
oc: Quitar	Ctrl-X

en: &Playlist...	Ctrl-P
oc: &Tièra de Lectura...	Ctrl-P

en: &Messages...	Ctrl-M
oc: &Messatges...	Ctrl-M

en: VLM Control...	Ctrl-V
oc: VLM Contraròtle...	Ctrl-V

en: About...
oc: A prepaus...

en: &File
oc: &Fichièr

en: &View
oc: &Vèire

en: &Settings
oc: &Paramètres

en: &Navigation
oc: &Navegacion

en: &Help
oc: &Ajuda

en: Previous playlist item
oc: Fichièr precedent

en: Next playlist item
oc: Fichièr seguent

en: Play slower
oc: Mai lent

en: Play faster
oc: Mai viste

en: Extended &GUI	Ctrl-G
oc: Espandit &GUI	Ctrl-G

en: &Bookmarks...	Ctrl-B
oc: Favorits...	Ctrl-B

en: Preference&s...	Ctrl-S
oc: Pref&eréncias...	Ctrl-S

en: Quick &Open File...
oc: &Dobrir...

en: Open &File...
oc: Dobrir &Fichièr...

en: Open D&irectory...
oc: Dobrir Repertòri...

en: Open &Disc...
oc: Dobrir &Disc...

en: Open &Network Stream...
oc: Dobrir Adreiça...

en: Open &Capture Device...
oc: Dobrir &Captura...

en: &Messages...
oc: &Messatges...

en: SAP Announcements
oc: Anóncia SAP

en: Shoutcast radio listings
oc: Lista radio Shoutcast

en: Audio port
oc: Pòrt audio

en: Video port
oc: Pòrt video

en: Files
oc: Fichièrs

en: Command UDP port
oc: Pòrt comanda UDP

en: UDP port to listen to for commands.
oc: ...

en: Number of rows
oc: Nombre de linhas

en: Number of columns
oc: Nombre de colonas

en: Enable wallpaper mode
oc: Activar mòde fons de pagina

en: DirectX video output
oc: Sortida video DirectX

en: Wallpaper
oc: Fons de pagina

en: OpenGL video output
oc: Sortida video OpenGL

en: Image format
oc: Format de l'imatge

en: Recording ratio
oc: Velocitat de gravadura

en: Filename prefix
oc: Prefixe del nom de fiquièrs

en: Effects list
oc: Tièra dels efèits

en: Number of bands
oc: Nombre de bendas

en: Visualizer
oc: Veire

en: Visualizer filter
oc: Veire filtre

en: XOSD interface
oc: Interfàcia XOSD
