gtk+ - en to it translation catalogue (996 entries)

en: A GdkImage to display
it: GdkImage da visualizzare

en: A GdkPixbuf to display
it: GdkPixbuf da visualizzare

en: A GdkPixmap to display
it: GdkPixmap da visualizzare

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
it: Un GtkPackType che indica se il widget è inserito all'inizio o alla fine del widget padre

en: A column in the data source model to get the strings from
it: La colonna nel modello dei dati sorgente dal quale prendere le stringhe

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
it: Una lista degli attributi di stile applicabili al testo dell'etichetta

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
it: Lista degli attributi di stile da applicare al testo del visualizzatore

en: A name for the action group.
it: Un nome per il gruppo dell'azione.

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the horizontal alignment of the text in the progress widget
it: Un numero tra 0.0 e 1.0 per specificare l'allineamento orizzontale del testo nel widget di avanzamento

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the vertical alignment of the text in the progress widget
it: Un numero tra 0.0 e 1.0 per specificare l'allineamento verticale del testo nel widget di avanzamento

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
it: Un puntatore ai dati dei pixel nel pixbuf

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
it: Un'etichetta più breve da utilizzare nei pulsanti della barra strumenti.

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
it: Una stringa con caratteri «_» in certe posizioni indica i caratteri che nel testo devono essere sottolineati

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
it: Titolo che può essere visualizzato dal gestore di finestre se il menu viene staccato

en: A tooltip for this action.
it: Un suggerimento per questa azione.

en: A unique name for the action.
it: Un nome univoco per l'azione.

en: A widget to display in place of the usual expander label
it: Un widget visualizzato al posto dalla tipica etichetta dell'estensore

en: A widget to display in place of the usual frame label
it: Widget visualizzato al posto dell'etichetta del frame

en: Above child
it: Sopra il widget figlio

en: Accelerator Closure
it: Chiusura acceleratore

en: Accelerator Widget
it: Acceleratore del widget

en: Accept focus
it: Accetta il focus

en: Accepts tab
it: Accetta il tab

en: Action
it: Azione

en: Action Group
it: Gruppo dell'azione

en: Action area border
it: Bordo dell'area di azione

en: Activatable
it: Attivabile

en: Activates default
it: Imposta i valori predefiniti

en: Active
it: Attivo

en: Active item
it: Elemento attivo

en: Activity Blocks
it: Blocchi attivi

en: Activity Step
it: Passo di attività

en: Activity mode
it: Modalità attiva

en: Add tearoffs to menus
it: Aggiunge gli elementi per staccare i menu

en: Adjustment
it: Aggiustamento

en: Alignment
it: Allineamento

en: Allow Grow
it: Consenti crescita

en: Allow Rules
it: Consente l'uso di regole

en: Allow Shrink
it: Consenti rimpicciolimento

en: Allow drawing of alternating color rows
it: Consente di utilizzare righe con colori alternati

en: Allow empty
it: Permette campo vuoto

en: Always enable arrows
it: Abilita sempre le freccie

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
it: Quantità di spazio di contorno tra l'ombra della barra del menu e le voci del menu

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
it: Quantità di bordo tra l'ombra della barra strumenti e i pulsanti

en: Amount to increase child's size on either side
it: Incremento per ambo le dimensioni del widget figlio

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
it: Incremento per la parte superiore ed inferiore del widget figlio

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
it: Rientro del paragrafo in pixel

en: An XML string describing the merged UI
it: Una stringa XML che descrive la UI aggiunta

en: Animation
it: Animazione

en: Appearance of the frame border
it: Aspetto del bordo del frame

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
it: Aspetto dell'ombra intorno alla freccia

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
it: Aspetto dell'ombra che circonda il contenitore

en: Appears as list
it: Appare come una lista

en: Application paintable
it: Disegnabile dall'applicazione

en: Application supplied widget for custom previews.
it: Widget fornito dall'applicazione per anteprime personalizzate.

en: Application supplied widget for extra options.
it: Widget fornito dall'applicazione per opzioni aggiuntive.

en: Arrow X Displacement
it: Spostamento orizzontale della freccia

en: Arrow Y Displacement
it: Spostamento verticale della freccia

en: Arrow direction
it: Direzione della freccia

en: Arrow shadow
it: Ombra della freccia

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
it: Proporzioni se «obey_child» (adatta al figlio) è FALSE

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
it: Proporzioni con le quali disegnare il cursore di inserimento

en: Attributes
it: Attributi

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color as a (possibly unallocated) GdkColor
it: Colore di sfondo come GdkColor (possibilmente non utilizzato)

en: Background color as a GdkColor
it: Colore di sfondo come GdkColor

en: Background color as a string
it: Colore di sfondo come stringa

en: Background color name
it: Nome del colore di sfondo

en: Background full height
it: Altezza totale dello sfondo

en: Background full height set
it: Imposta l'altezza totale dello sfondo

en: Background set
it: Imposta il colore di sfondo

en: Background stipple mask
it: Applica la maschera di retinatura dello sfondo

en: Background stipple set
it: Imposta la retinatura dello sfondo

en: Backward stepper
it: Pulsante indietro

en: Bar style
it: Stile della barra

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
it: Bitmap da usare come maschera per la la visualizzazione del colore di sfondo del testo

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
it: Bitmap da usare per la la visualizzazione del colore di primo piano del testo

en: Bits per Sample
it: Bit per campione

en: Border relief
it: Bordo in rilievo

en: Border width
it: Larghezza del bordo

en: Bottom Attach
it: Inserimento in basso

en: Bottom Padding
it: Riempimento inferiore

en: Bottom attachment
it: Inserimento in basso

en: Button relief
it: Rilievo del pulsante

en: Button spacing
it: Spaziatura pulsante

en: Can be used to add a new child to the container
it: Può essere usato per aggiungere un widget figlio al contenitore

en: Can change accelerators
it: Acceleratori modificabili

en: Can default
it: Predefinito attivabile

en: Can focus
it: Focus utilizzabile

en: Cell background color
it: Colore di sfondo della cella

en: Cell background color as a GdkColor
it: Colore di sfondo della cella come GdkColor

en: Cell background color as a string
it: Nome del colore di sfondo come stringa

en: Cell background color name
it: Nome del colore di sfondo della cella

en: Cell background set
it: Insieme di sfondi della cella

en: Child
it: Widget figlio

en: Child X Displacement
it: Spostamento orizzontale del widget figlio

en: Child Y Displacement
it: Spostamento verticale del widget figlio

en: Child internal height padding
it: Altezza del riempimento interno per il widget figlio

en: Child internal width padding
it: Larghezza del riempimento interno per il widget figlio

en: Child widget to appear next to the menu text
it: Widget figlio da mostrare a fianco del testo del menu

en: Clickable
it: Cliccabile

en: Climb Rate
it: Tasso di crescita

en: Color to use for even rows
it: Colore da usare per le righe pari

en: Color to use for odd rows
it: Colore da usare per le righe dispari

en: Color with which to draw error-indication underlines
it: Colore con cui disegnare le sottolineature indicanti l'errore

en: Color with which to draw insertion cursor
it: Colore con cui disegnare il cursore di inserimento

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
it: Colore con cui disegnare il cursore secondario quando si è in editing misto destra-sinistra e sinistra-destra

en: Colorspace
it: Spazio dei colori

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
it: La colonna può condividere lo spazio addizionale allocato dal widget

en: Column headers respond to click events
it: Le intestazioni delle colonne rispondono ai clic

en: Column is user-resizable
it: La colonna è ridimensionabile dall'utente

en: Column spacing
it: Spaziatura colonna

en: Column span column
it: Spaziatura colonna-colonna

en: Columns
it: Colonne

en: ComboBox model
it: Modello ComboBox

en: Completion Model
it: Modello di completamento

en: Composite child
it: Figlio composito

en: Content area border
it: Bordo dell'area del contenuto

en: Create the same proxies as a radio action
it: Crea lo stesso proxy di un'azione «radio»

en: Current Alpha
it: Alfa attuale

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Current fixed width of the column
it: Larghezza fissa attuale della colonna

en: Current width of the column
it: Larghezza corrente della colonna

en: Cursor Blink
it: Cursore lampeggiante

en: Cursor Blink Time
it: Velocità lampeggiamento cursore

en: Cursor Position
it: Posizione del cursore

en: Cursor Visible
it: Cursore visibile

en: Cursor color
it: Colore del cursore

en: Cursor line aspect ratio
it: Proporzioni del cursore di linea

en: Curve type
it: Tipo di curva

en: Custom palette
it: Tavolozza personalizzata

en: Custom tabs for this text
it: Tabulazioni personalizzate per questo testo

en: Dash pattern used to draw the focus indicator
it: Tipo di tratteggio impiegato per disegnare l'indicatore di focus

en: Day
it: Giorno

en: Decorated
it: Decorata

en: Default Display
it: Display predefinito

en: Default Height
it: Altezza predefinita

en: Default Outside Spacing
it: Spaziatura esterna predefinita

en: Default Spacing
it: Spaziatura predefinita

en: Default Width
it: Larghezza predefinita

en: Default file chooser backend
it: Backend predefinito del selettore file

en: Delay before drop down menus appear
it: Ritardo prima che il menu a cascata venga visualizzato

en: Delay before hiding a submenu
it: Ritardo prima che il sottomenu venga nascosto

en: Delay before submenus appear
it: Ritardo prima che il sottomenu venga visualizzato

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
it: Ritardo prima che il sottomenu della barra del menu appaia

en: Deprecated property, use shadow_type instead
it: Proprietà obsoleta, utilizzare shadow_type

en: Destroy with Parent
it: Distruggi insieme al padre

en: Detail
it: Dettaglio

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
it: Determina come viene disegnato il box ombreggiato attorno al viewport

en: Digits
it: Cifre

en: Discrete Blocks
it: Blocchi discreti

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
it: Visualizza un secondo pulsante freccia indietro nella parte opposta della barra di scorrimento

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
it: Visualizza un secondo pulsante freccia indietro nella parte opposta dell'area delle linguette

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
it: Visualizza un secondo pulsante freccia avanti sulla parte opposta dell'area delle linguette

en: Display a secondary forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
it: Visualizza un secondo pulsante freccia avanti sulla parte opposta della barra di scorrimento

en: Display the cell
it: Visualizza la cella

en: Display the standard backward arrow button
it: Visualizza il pulsante standard freccia indietro

en: Display the standard forward arrow button
it: Visualizza il pulsante standard freccia avanti

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
it: Non modifica la dimensione dello slider, lasciandolo bloccato sulla dimenisione minima

en: Double Click Distance
it: Distanza doppio clic

en: Double Click Time
it: Durata doppio clic

en: Drag threshold
it: Soglia per il trascinamento

en: Draw
it: Disegna

en: Draw Indicator
it: Mostra l'indicatore

en: Draw Value
it: Mostra il valore

en: Draw as radio menu item
it: Disegna come elemento di menu radio

en: Draw the toggle button as a radio button
it: Disegna il pulsante di selezione come pulsante radio

en: Editability set
it: Imposta la modificabilità

en: Editable
it: Modificabile

en: Editable mode of the CellRenderer
it: Modalità modificabile del CellRenderer

en: Enable Popup
it: Abilita il menu popup

en: Enable Search
it: Abilita ricerca

en: Enable arrow keys
it: Abilita i tasti freccia

en: Error underline color
it: Colore di sottolineatura errore

en: Even Row Color
it: Colore riga pari

en: Events
it: Eventi

en: Expand
it: Espandi

en: Expanded
it: Espanso

en: Expander Column
it: Estensore colonna

en: Expander Size
it: Dimensione dell'estensore

en: Extension events
it: Eventi di estensione

en: Extra space at the top and bottom of the menu
it: Spazio aggiuntivo al di sopra e al di sotto del menu

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons
it: Spazio addizionale da aggiungere per i pulsanti CAN_DEFAULT

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
it: Spazio addizionale da aggiungere per i pulsanti CAN_DEFAULT che viene sempre visualizzato esternamente al bordo

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
it: Spazio addizionale, in pixel, da inserire tra il widget figlio ed i suoi vicini sinistro e destro

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
it: Spazio addizionale, in pixel, da inserire tra i widget figlio ed i suoi vicini

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
it: Spazio addizionale, in pixel, da inserire tra il widget figlio ed i suoi vicini superiore e inferiore

en: Extra widget
it: Widget aggiuntivo

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
it: FALSE visualizza i "caratteri di mascheramento" invece del testo in chiaro (modalità password)

en: FALSE removes outside bevel from entry
it: FALSE rimuove le smussature esterne dal campo

en: File System Backend
it: Backend del file system

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename to load and display
it: Nome del file da caricare e visualizzare

en: Fill
it: Riempi

en: Filter
it: Filtro

en: Fixed Height Mode
it: Modalità altezza fissa

en: Fixed Width
it: Larghezza fissa

en: Fixed slider size
it: Dimensione fissa dello slider

en: Focus in Toplevel
it: Focus nel toplevel

en: Focus line dash pattern
it: Linea tratteggiata per l'indicatore del focus

en: Focus linewidth
it: Larghezza linea dell'indicatore di focus

en: Focus on click
it: Focus al clic

en: Focus padding
it: Spaziatura per l'indicatore di focus

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Font Name
it: Nome del carattere

en: Font description as a PangoFontDescription struct
it: Descrizione del tipo di carattere come struct PangoFontDescription

en: Font description as a string
it: Descrizione del carattere come stringa

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
it: Stringa di descrizione del carattere, ad es. "Sans Italic 12"

en: Font family
it: Famiglia del carattere

en: Font family set
it: Imposta la famiglia del carattere

en: Font name
it: Nome carattere

en: Font points
it: Punti del carattere

en: Font scale
it: Scalatura del carattere

en: Font scale set
it: Imposta il fattore di scala del carattere

en: Font scaling factor
it: Fattore di scala del carattere

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
it: Dimensione del carattere come fattore di scala relativo alla dimensione predefinita del carattere. Questa caratteristica consente un adattamento appropriato quando si cambia il tema, quindi se ne è consiglia l'utilizzo. Pango ha alcune scalature predefinite come ad es. PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Font size in Pango units
it: Dimensione del carattere in unità Pango

en: Font size in points
it: Dimensione in punti del carattere

en: Font size set
it: Imposta la dimensione del carattere

en: Font stretch
it: Estensione del carattere

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
it: Estensione del carattere come PangoStretch, ad es. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font stretch set
it: Imposta l'estensione del carattere

en: Font style
it: Stile del carattere

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
it: Stile del carattere come PangoStyle ad es. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font style set
it: Imposta lo stile del carattere

en: Font variant
it: Variante del carattere

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
it: Variante del carattere come PangoVariant ad es. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font variant set
it: Imposta la variante del carattere

en: Font weight
it: Corpo del carattere

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
it: Corpo del carattere come intero, consultare i valori predefiniti in PangoWeight; ad es. PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font weight set
it: Imposta il corpo del carattere

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
it: Adatta le proporzioni a quelle del figlio del frame

en: Foreground color
it: Colore di primo piano

en: Foreground color as a (possibly unallocated) GdkColor
it: Colore di primo piano come GdkColor (possibilmente non utilizzato)

en: Foreground color as a GdkColor
it: Colore di primo piano come GdkColor

en: Foreground color as a string
it: Colore di primo piano come stringa

en: Foreground color name
it: Nome del colore di primo piano

en: Foreground set
it: Imposta il colore di primo piano

en: Foreground stipple mask
it: Maschera di retinatura di primo piano

en: Foreground stipple set
it: Imposta la retinatura del primo piano

en: Forward stepper
it: Pulsante avanti

en: Fraction
it: Frazione

en: Frame shadow
it: Ombra del frame

en: GdkPixbufAnimation to display
it: GdkPixbufAnimation da visualizzare

en: Gravity
it: Gravità

en: Group
it: Gruppo

en: Handle Size
it: Dimensione dell'handle

en: Handle position
it: Posizione handle

en: Has Alpha
it: Usa alfa

en: Has Frame
it: Con bordo

en: Has Opacity Control
it: Controllo opacità disponibile

en: Has Resize Grip
it: Ha la maniglia per il ridimensionamento

en: Has default
it: Predefinito attivato

en: Has focus
it: Focus disponibile

en: Has palette
it: Tavolozza disponibile

en: Has separator
it: Separatore disponibile

en: Headers Clickable
it: Intestazioni cliccabili

en: Height
it: Altezza

en: Height request
it: Altezza richiesta

en: Hide if empty
it: Nascondere se vuoto

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
it: Suggerimento di aiuto per l'ambiente desktop per determinare il tipo di finestra e come possa essere trattata.

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: Homogenous
it: Omogenea

en: Horizontal Adjustment
it: Regolazione orizzontale

en: Horizontal Adjustment for the widget
it: Disposizione orizzontale per il widget

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Horizontal Offset
it: Spostamento orizzontale

en: Horizontal Scrollbar Policy
it: Comportamento della barra di scorrimento orizzontale

en: Horizontal Separator Width
it: Larghezza del separatore orizzontale

en: Horizontal Tab Border
it: Bordo orizzontale della linguetta

en: Horizontal adjustment
it: Regolazione orizzontale

en: Horizontal adjustment for the text widget
it: Disposizione orizzontale per il testo del widget

en: Horizontal alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Horizontal alignment for child
it: Allineamento orizzontale per il widget figlio

en: Horizontal options
it: Opzioni orizzontali

en: Horizontal padding
it: Riempimento orizzontale

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
it: Posizione orizzontale del widget figlio nello spazio disponibile: 0.0 indica allineamento a sinistra, 1.0 indica allineamento a destra

en: Horizontal scale
it: Scalatura orizzontale

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
it: Spazio orizzontale tra le celle. Deve essere un numero pari

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
it: Spostamento orizzontale della freccia quando il pulsante viene rilasciato

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
it: Spostamento orizzontale del widget figlio quando il pulsante viene premuto

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
it: Spostamento verticale della frecia quando il pulsante viene rilasciato

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
it: Spostamento verticale del widget figlio quando il pulsante viene premuto

en: How the range should be updated on the screen
it: Come l'intervallo deve essere aggiornato sullo schermo

en: How to draw the input method preedit string
it: Indica come visualizzare la stringa del metodo di input preedit

en: How to draw the input method statusbar
it: Indica come visualizzare il metodo di input della barra di stato

en: How to draw the toolbar
it: Indica come verrà disegnata la barra strumenti

en: How to layout the buttons in the box. Possible values are default, spread, edge, start and end
it: Modalità di disposizione dei pulsanti nel riquadro. I valori possibili sono: default, spread, edge, start, end

en: IM Preedit style
it: Stile IM preedit

en: IM Status style
it: Stato dello stile IM

en: Icon
it: Icona

en: Icon Sizes
it: Dimensione icone

en: Icon Theme Name
it: Nome del tema delle icone

en: Icon for this window
it: Icona per questa finestra

en: Icon set
it: Insieme di icone

en: Icon set to display
it: Insieme di icone da visualizzare

en: Icon size
it: Dimensione icona

en: Icon widget
it: Widget icona

en: Icon widget to display in the item
it: Widget icona da visualizzare nell'elemento

en: If TRUE the GtkProgress is in activity mode, meaning that it signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something that you don't know how long it will take
it: Se TRUE, il widget GtkProgress è in modalità attiva, questo indica che qualcosa è in esecuzione, ma non si è in grado di stabilire quanto è già stato fatto. Questo widget è utile quando si sta eseguendo qualcosa che non si sa a priori quanto durerà

en: If TRUE this means the table cells are all the same width/height
it: Se TRUE, le celle della tabella avranno tutte la stessa larghezza/altezza

en: If TRUE, a heading is displayed
it: Se TRUE, viene visualizzata l'intestazione

en: If TRUE, day names are displayed
it: Se TRUE, vengono visualizzati i nomi dei giorni

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
it: Se TRUE, premendo il pulsante destro del mouse sullo schedario verrà visualizzato un menu che potrà essere usato per muoversi tra le pagine

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
it: Se TRUE, verranno aggiunte delle freccie di scorrimento quando ci sono troppo linguette

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
it: Se TRUE, il widget appare in un gruppo secondario di widget figli, adatto ad es. per i pulsanti di aiuto

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
it: Se TRUE, il widget figlio può essere reso più piccolo dei suoi requisiti

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
it: Se TRUE, il widget figlio si espande e si restringe secondo il widget in cui è inserito

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
it: Se TRUE, il widget diventa quello predefinito quando ha il focus

en: If TRUE, the window has no mimimum size. Setting this to TRUE is 99% of the time a bad idea
it: Se TRUE, la finestra non ha dimensione minima. Mettere TRUE è nel 99% dei casi una cattiva idea

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
it: Se TRUE, la finestra è modale (le altre finestre non sono utilizzabili fino a quando questa non viene chiusa)

en: If TRUE, users can expand the window beyond its minimum size
it: Se TRUE, gli utenti potranno espandere la finestra oltre la sua dimensione minima

en: If TRUE, users can resize the window
it: Se TRUE, gli utenti potranno ridimensionare la finestra

en: If TRUE, week numbers are displayed
it: Se TRUE, vengono visualizzati i numeri delle settimane

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
it: Indica se deve essere mostrata una freccia quando la barra degli strumenti è troppo grande

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
it: Se lo spazio disponibile orizzontamente è maggiore di quello richiesto dal widget figlio, indica quanto ne deve essere usato: 0.0 niente, 1.0 tutto.

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
it: Se lo spazio disponibile verticalmente è maggiore di quello richiesto dal widget figlio, indica quanto ne deve essere usato: 0.0 niente, 1.0 tutto

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
it: Se impostato, indica che il carattere nel testo che segue uno di sottolineatura è usato come tasto acceleratore nel menu di overflow

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
it: Se impostato, un carattere di sottolineatura nel testo indica che il carattere successivo verrà usato come tasto acceleratore

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
it: Se impostato, l'etichetta non sarà visualizzata, ma sarà usata per selezionare un oggetto nello stock

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
it: Se impostato, le linee troppo lunghe vengono mandate a capo automaticamente

en: If the insertion cursor is shown
it: Indica se il cursore di inserimento è visualizzato

en: If the toggle button is in an "in between" state
it: Indica se il pulsante a due stati si trova nell stato "intermedio"

en: If the toggle button should be pressed in or not
it: Indica se il pulsante a due stati deve essere premuto

en: If the toggle part of the button is displayed
it: Indica se la parte interattiva del pulsante è visualizzata

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
it: Inidica se questa finestra deve essere distrutta insieme al padre

en: Image
it: Immagine

en: Image widget
it: Widget immagine

en: Image/label border
it: Bordo immagine/etichetta

en: Inconsistent
it: Inconsistente

en: Inconsistent state
it: Stato non consistente

en: Indent
it: Rientro

en: Indent Expanders
it: Rientra gli estensori

en: Indent set
it: Imposta rientro

en: Indicator Size
it: Indicatore di dimensione

en: Indicator Spacing
it: Indicatore di spaziatura

en: Interior Focus
it: Focus interno

en: Internal padding
it: Riempimento interno

en: Invert direction slider moves to increase range value
it: Inverte la direzione in cui si deve muovere lo slider per incrementare il valore dell'intervallo

en: Inverted
it: Invertito

en: Invisible
it: Nascosto

en: Invisible character
it: Carattere di mascheramento

en: Invisible set
it: Imposta testo nascosto

en: Is Active
it: È attiva

en: Is Expanded
it: È espansa

en: Is Expander
it: È estensore

en: Is focus
it: È in focus

en: Is important
it: È importante

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
it: Indica se la curva è lineare, una spline interpolata, o in forma libera

en: Justification
it: Allineamento

en: Justification set
it: Imposta allineamento

en: Key Theme Name
it: Nome chiave del tema

en: Keybinding to activate the menu bar
it: Sequenza di tasti per attivare la barra dei menu

en: Label
it: Etichetta

en: Label widget
it: Widget etichetta

en: Label xalign
it: Allineamento orizzontale dell'etichetta

en: Label yalign
it: Allineamento verticale dell'etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Language set
it: Imposta lingua

en: Largest possible value for the "position" property
it: Il valore più grande che può essere assegnato alla proprietà "posizione"

en: Layout style
it: Modalità di disposizione

en: Left Attach
it: Inserimento a sinistra

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Left Padding
it: Riempimento sinistro

en: Left attachment
it: Inserimento a sinistra

en: Left margin
it: Margine sinistro

en: Left margin set
it: Imposta margine sinistro

en: Left, right, or center justification
it: Allineamento a destra, a sinistra o centrato

en: Length of scale's slider
it: Lunghezza dello slider di scala

en: Length of step buttons at ends
it: Lunghezza dei pulsanti di passo alle estremità

en: Length of the cursor blink cycle, in milleseconds
it: Lunghezza del ciclo di lampeggiamento del cursore, in millisecondi

en: Line Wrap
it: A capo automatico

en: Line wrap
it: A capo automatico

en: Local Only
it: Solo locale

en: Lower
it: Inferiore

en: Lower limit of ruler
it: Limite inferiore del righello

en: Make the expanders indented
it: Rende gli estensori rientrati

en: Marked up text to render
it: Testo con marcatura da visualizzare

en: Markup
it: Marcatore

en: Mask
it: Maschera

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
it: Maschera bitmap da utilizzare con GdkImage o GdkPixmap

en: Max Size
it: Dimensione massima

en: Maximal Position
it: Posizione massima

en: Maximum Value
it: Valore massimo

en: Maximum Width
it: Larghezza massima

en: Maximum X
it: X massimo

en: Maximum Y
it: Y massimo

en: Maximum allowed width of the column
it: Larghezza massima consentita della colonna

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
it: Massima distanza consentita tra due clic affinchè siano considerati doppio clic (in pixel)

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
it: Numero massimo di caratteri per il campo. Zero per non mettere limite

en: Maximum possible X value
it: Massimo valore possibile per X

en: Maximum possible value for Y
it: Massimo valore possibile per Y

en: Maximum size of the ruler
it: Dimensione massima del righello

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
it: Ritardo, in millisecondi, affinché due clic siano considerati un doppio clic

en: Menu bar accelerator
it: Acceleratore per la barra dei menu

en: Menu label
it: Etichetta menu

en: Merged UI definition
it: Definizione della UI aggiunta

en: Message Buttons
it: Pulsanti messaggio

en: Message Type
it: Tipo messaggio

en: Minimal Position
it: Posizione minima

en: Minimum Key Length
it: Lunghezza minima della chiave

en: Minimum Slider Length
it: Lunghezza minima dello slider

en: Minimum Value
it: Valore minimo

en: Minimum Width
it: Larghezza minima

en: Minimum X
it: X minimo

en: Minimum Y
it: Y minimo

en: Minimum allowed width of the column
it: Larghezza minima consentita della colonna

en: Minimum child height
it: Altezza minima del widget figlio

en: Minimum child width
it: Larghezza minima del widget figlio

en: Minimum height of buttons inside the box
it: Altezza minima dei bottoni dentro un box

en: Minimum length of scrollbar slider
it: Lunghezza minima dello slider della barra di scorrimento

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
it: Lunghezza minima della chiave di ricerca nella ricerca delle corrispondenze

en: Minimum possible value for X
it: Minimo volore possibile per X

en: Minimum possible value for Y
it: Minimo valore possibile per Y

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
it: Tempo minimo di permanenza del puntatore sopra la voce del menu prima che il sottomenu appaia

en: Minimum width of buttons inside the box
it: Larghezza minima dei pulsanti dentro il box

en: Mnemonic key
it: Acceleratore

en: Mnemonic widget
it: Widget acceleratore

en: Modal
it: Modale

en: Mode
it: Modalità

en: Model column to search through when searching through code
it: Modello di colonna in cui cercare quando si cerca attraverso il codice

en: Month
it: Mese

en: Name
it: Nome

en: Name of default font to use
it: Nome del carattere predefinito da utilizzare

en: Name of file system backend to use
it: Nome del backend del file system da usare

en: Name of icon theme to use
it: Nome del tema delle icone da utilizzare

en: Name of key theme RC file to load
it: Nome del file RC con la chiave del tema da caricare

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
it: Nome del backend di GtkFileChooser da usare come predefinito

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
it: Nome della famiglia del carattere, ad es. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Name of theme RC file to load
it: Nome del file RC del tema da caricare

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
it: Nome usato per riferirsi al marcatore del testo. NULL per marcatori anonimi

en: No Month Change
it: Non cambiare mese

en: No show all
it: Non mostrare tutto

en: Number of Channels
it: Numero di canali

en: Number of characters to leave space for in the entry
it: Numero di caratteri del campo

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
it: Numero di pixel tra la barra di scorrimento e la finestra che scorre

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
it: Numero di pixel lasciati fuori sulla sinistra del campo durante lo scorrimento

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
it: Numero di pixel di cui può essere mosso il cursore prima che venga attivato il trascinamento

en: Numeric
it: Numerico

en: Obey child
it: Adatta al figlio

en: Obsolete property, ignored
it: Proprietà obsoleta, ignorata

en: Odd Row Color
it: Colore riga dispari

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
it: Spostamento del testo sopra la linea base (sotto la linea base se il valore è negativo)

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
it: Opzioni per il comportamento orizzontale del widget figlio

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
it: Opzioni per il comportamento verticale del widget figlio

en: Orientation
it: Orientamento

en: Orientation and growth direction of the progress bar
it: Orientamento e direzione di crescita della barra di avanzamento

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
it: Sovrascrive l'altezza del widget: mettere -1 per usare quella già impostata

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
it: Sovrascrive la larghezza richiesta del widget: mettere -1 per usare quella già impostata

en: Overwrite mode
it: Modalità «sovrascrivi»

en: Pack type
it: Tipo inserimento

en: Padding
it: Riempimento

en: Page
it: Pagina

en: Page Increment
it: Incremento di pagina

en: Page Size
it: Dimensione pagina

en: Palette to use in the color selector
it: Tavolozza usata per la selezione del colore

en: Parent widget
it: Widget padre

en: Pattern
it: Motivo

en: Pixbuf Expander Closed
it: Pixbuf estensore chiuso

en: Pixbuf Expander Open
it: Pixbuf estensore aperto

en: Pixbuf Object
it: Oggetto Pixbuf

en: Pixbuf for closed expander
it: Pixbuf per l'oggetto estensore chiuso

en: Pixbuf for open expander
it: Pixbuf per l'oggetto estensore aperto

en: Pixels
it: Pixel

en: Pixels Above Lines
it: Pixel sopra le linee

en: Pixels Below Lines
it: Pixel sotto le linee

en: Pixels Inside Wrap
it: Pixel interni all'andata a capo

en: Pixels above lines
it: Pixel sopra le linee

en: Pixels above lines set
it: Imposta pixel sopra le linee

en: Pixels below lines
it: Pixel sotto le linee

en: Pixels below lines set
it: Imposta pixel sotto le linee

en: Pixels inside wrap
it: Pixel interni l'andata a capo

en: Pixels inside wrap set
it: Imposta pixel interni all'andata a capo

en: Pixels of blank space above paragraphs
it: Pixel di spazio vuoto sopra i paragrafi

en: Pixels of blank space below paragraphs
it: Pixel di spazio vuoto sotto i paragrafi

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
it: Pixel di spazio vuoto tra le righe andate a capo automaticamente in un paragrafo

en: Position
it: Posizione

en: Position Set
it: Imposta posizione

en: Position of mark on the ruler
it: Posizione dell'indicatore sul righello

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
it: Posizione, in pixel, dei separatori pan (0 indica in alto a sinistra)

en: Position of the handle relative to the child widget
it: Posizione handle relativa al widget figlio

en: Preview Widget Active
it: Widget di anteprima attivo

en: Preview text
it: Testo di anteprima

en: Preview widget
it: Widget di anteprima

en: Pulse Step
it: Intervallo di pulsazione

en: Radio state
it: Stato del pulsante radio

en: Ratio
it: Rapporto

en: Reads the current value, or sets a new value
it: Legge il valore corrente o ne imposta un nuovo

en: Receives default
it: Diventa predefinito

en: Render detail to pass to the theme engine
it: Opzioni di rendering da passare al motore dei temi

en: Reorderable
it: Riordinabile

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize mode
it: Ridimensiona

en: Resize mode of the column
it: Modalità di ridimensionamento della colonna

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
it: Risoluzione per xft in 1024 * punti/pollice. -1 per usare il valore predefinito

en: Right Attach
it: Inserimento a destra

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Right Padding
it: Riempimento destro

en: Right attachment
it: Inserimento a destra

en: Right margin
it: Margine destro

en: Right margin set
it: Imposta il margine destro

en: Rise
it: Elevazione

en: Rise set
it: Imposta elevazione

en: Row has children
it: La riga ha dei widget figli

en: Row is an expander row, and is expanded
it: La riga è un estensore ed è stata espansa

en: Row spacing
it: Spaziatura riga

en: Row span column
it: Spaziatura riga-colonna

en: Rows
it: Righe

en: Rowstride
it: Spaziatura righe

en: Rules Hint
it: Suggerimento regole

en: Screen
it: Schermo

en: Scroll offset
it: Ampiezza spostamento

en: Scrollable
it: Scorribile

en: Scrollbar spacing
it: Spaziatura barra di scorrimento

en: Search Column
it: Ricerca colonna

en: Secondary
it: Secondario

en: Secondary backward stepper
it: Pulsante indietro secondario

en: Secondary cursor color
it: Colore del cursore secondario

en: Secondary forward stepper
it: Pulsante avanti secondario

en: Select Multiple
it: Selezione multipla

en: Select multiple
it: Selezione multipla

en: Select on focus
it: Seleziona al focus

en: Selectable
it: Selezionabile

en: Selection Bound
it: Limite della selezione

en: Sensitive
it: Sensibile

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
it: Imposta il suggerimento nel motore dei temi per disegnare righe in colori alternati

en: Set the column for the expander column
it: Imposta la colonna per l'estensore colonna

en: Shadow Type
it: Tipo ombra

en: Shadow type
it: Tipo di ombra

en: Short label
it: Etichetta breve

en: Show Arrow
it: Mostra la freccia

en: Show Border
it: Mostra bordo

en: Show Day Names
it: Mostra i nomi dei giorni

en: Show Heading
it: Mostra intestazione

en: Show Hidden
it: Mostra nascosti

en: Show Tabs
it: Mostra le linguette

en: Show Week Numbers
it: Mostra i numeri delle settimane

en: Show button images
it: Mostra le immagini dei pulsanti

en: Show file operations
it: Mostra operazioni eseguibili sul file

en: Show menu images
it: Mostra le immagini dei menu

en: Show size
it: Mostra la dimensione

en: Show style
it: Mostra lo stile

en: Show text
it: Mostra il testo

en: Show the column header buttons
it: Mostra i pulsanti di intestazione delle colonne

en: Shrink
it: Ridimensiona

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
it: Lato dell'handlebox che viene allineato con il punto di aggancio per fissare l'handlebox

en: Single Paragraph Mode
it: Modalità a paragrafo singolo

en: Size
it: Dimensione

en: Size of check or radio indicator
it: Dimensione dell'indicatore radio o di selezione

en: Size of dropdown indicator
it: Dimensione indicatore del menu a cascata

en: Size of icons in default toolbars
it: Dimensione icone nelle barre strumenti predefinite

en: Size of spacers
it: Dimensione degli spaziatori

en: Size of the expander arrow
it: Dimensione della freccia estensore

en: Sizing
it: Ridimensionamento

en: Skip pager
it: Salta il pager

en: Skip taskbar
it: Salta la barra dei task

en: Slider Length
it: Lunghezza dello slider

en: Slider Width
it: Larghezza dello slider

en: Smallest possible value for the "position" property
it: Il valore più piccolo che può essere assegnato alla proprietà "posizione"

en: Snap edge
it: Bordo snap

en: Snap edge set
it: Imposta bordo snap

en: Snap to Ticks
it: Aggancia alle tacche

en: Sort direction the sort indicator should indicate
it: Direzione di ordinamento che l'indicatore deve mostrare

en: Sort indicator
it: Indicatore di ordinamento

en: Sort order
it: Direzione ordinamento

en: Space between value text and the slider/trough area
it: Spazio tra il testo del valore e l'area slider/trough

en: Space style
it: Stile degli spazi

en: Space to put between the label and the child
it: Spazio da inserire tra l'etichetta e il widget figlio

en: Spacer size
it: Dimensione dello spaziatore

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing around check or radio indicator
it: Spaziatura attorno all'indicatore radio o di selezione

en: Spacing around expander arrow
it: Spaziatura intorno alla freccia dell'estensore

en: Spacing around indicator
it: Spaziatura intorno all'indicatore

en: Spacing between buttons
it: Spaziatura tra i pulsanti

en: Spacing between step buttons and thumb
it: Spaziatura tra i pulsanti di passo e il cursore di scorrimento

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
it: Spazio tra cursore di scorrimento/passo e il bordo scavato più esterno

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
it: Specifica lo stile visivo della barra in modalità percentuale (obsoleto)

en: Specify how resize events are handled
it: Specifica come viene gestito il ridimensionamento

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
it: Velocizza GtkTreeView assumendo che tutte le righe abbiano la stessa altezza

en: Split Cursor
it: Dividi cursore

en: Step Increment
it: Passo dell'incremento

en: Stepper Size
it: Dimensione pulsante di passo

en: Stepper Spacing
it: Spaziatura pulsante di passo

en: Stock ID
it: ID dell'oggetto nello stock

en: Stock ID for a stock image to display
it: ID per una immagine dello stock da visualizzare

en: Stock Icon
it: Icona dello stock

en: Stock Id
it: ID dell'oggetto nello stock

en: Storage type
it: Tipo di memorizzazione

en: Strikethrough
it: Sbarrato

en: Strikethrough set
it: Imposta la sbarratura del testo

en: Style
it: Stile

en: Style of bevel around the contents
it: Stile del rilievo intorno agli elementi contenuti

en: Style of bevel around the menubar
it: Stile della smussatura attorno alla barra del menu

en: Style of bevel around the spin button
it: Stile del rilievo intorno al pulsante di spin

en: Style of bevel around the statusbar text
it: Stile del rilievo intorno al testo della barra di stato

en: Style of bevel around the toolbar
it: Stile della smussatura per la barra strumenti

en: Style of underline for this text
it: Stile della sottolineatura per questo testo

en: TRUE if the Position property should be used
it: Se TRUE, la proprietà posizione può essere usata

en: TRUE if the window should not be in the pager.
it: Se TRUE, la finestra non viene mostrata nel pager.

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
it: Se TRUE, la finestra non viene mostrata nella barra dei task.

en: TRUE if the window should receive the input focus.
it: Se TRUE, la finestra può ricevere il focus dell'input.

en: Tab Border
it: Bordo della linguetta

en: Tab Position
it: Posizione linguette

en: Tab expand
it: Espandi linguetta

en: Tab fill
it: Riempimento linguette

en: Tab label
it: Etichetta della linguetta

en: Tab pack type
it: Tipo di inserimento linguette

en: Tabs
it: Tabulazioni

en: Tabs set
it: Imposta tabulazioni

en: Tag Table
it: Tabella dei marcatori

en: Tag name
it: Nome del marcatore

en: Tearoff Title
it: Nome del menu staccato

en: Text
it: Testo

en: Text Column
it: Colonna testo

en: Text Tag Table
it: Tabella dei marcatori di testo

en: Text direction
it: Direzione del testo

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
it: Direzione del testo ad es. destra-sinistra o sinistra-destra

en: Text of the expander's label
it: Testo dell'etichetta dell'estensore

en: Text of the frame's label
it: Testo per l'etichetta del frame

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
it: Testo dell'etichetta, se il pulsante contiene un widget etichetta

en: Text to be displayed in the progress bar
it: Testo visualizzato nella barra di avanzamento

en: Text to render
it: Testo da visualizzare

en: Text to show in the item.
it: Il testo visualizzato nell'elemento.

en: Text x alignment
it: Allineamento orizzontale del testo

en: Text y alignment
it: Allineamento verticale del testo

en: The GdkFont that is currently selected
it: Il GdkFont attualmente selezionato

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
it: Il GtkActionGroup a cui è associata questa GtkAction, oppure NULL (per uso interno).

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
it: Il widget GtkAdjustment connesso alla barra di avanzamento (obsoleto)

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
it: Il widget GtkAdjustment per il posizionamento orizzontale

en: The GtkAdjustment for the vertical position
it: Il widget GtkAdjustment per il posizionamento verticale

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
it: Il widget GtkAdjustment che contiene il valore attuale di questo oggetto intervallo

en: The GtkAdjustment that determines the values of the horizontal position for this viewport
it: Il widget GtkAdjustment che determina i valori della posizione orizzontale per questo viewport

en: The GtkAdjustment that determines the values of the vertical position for this viewport
it: Il widget GtkAdjustment che determina i valori della posizione verticale per questo viewport

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
it: Il valore GtkIconSize che fornisce la dimensione dell'icona visualizzata

en: The X string that represents this font
it: La stringa X che rappresenta questo carattere

en: The acceleration rate when you hold down a button
it: Velocità di accelerazione quando si tiene premuto un pulsante

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
it: Lo spostamento che contiene il valore del pulsante spin

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that
it: Tipo di allineamento delle linee tra le etichette. Non ha effetto internamente alla linea dell'etichetta. Vedere GtkMisc::xalign

en: The amount of space between children
it: Spazio tra due widget figli

en: The amount of space between two consecutive columns
it: Lo spazio tra due colonne consecutive

en: The amount of space between two consecutive rows
it: Lo spazio tra due righe consecutive

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
it: Quantità di spazio, in pixel, da aggiungere a destra e a sinistra del widget

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
it: Quantità di spazio, in pixel, da aggiungere sopra e sotto del widget

en: The border relief style
it: Stile del rilievo del bordo

en: The buffer which is displayed
it: Il buffer visualizzato

en: The buttons shown in the message dialog
it: I pulsanti visualizzati nella finestra di messaggio

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
it: Il carattere da usare quando si nasconde il contenuto di un campo ( nella "modalità password")

en: The closure to be monitored for accelerator changes
it: La chiusura da controllare per le modifiche dell'acceleratore

en: The colorspace in which the samples are interpreted
it: Lo spazio dei colori a cui appartengono i campioni

en: The column number to attach the left side of the child to
it: Il numero di colonna in cui posizionare la parte sinistra del widget figlio

en: The column number to attach the right side of a child widget to
it: Il numero di colonna in cui posizionare la parte destra del widget figlio

en: The column number to attach the right side of the child to
it: Il numero di colonna in cui posizionare la parte sinistra del widget figlio

en: The contents of the entry
it: Il contenuto del campo

en: The current color
it: Il colore attuale

en: The current filter for selecting which files are displayed
it: Il filtro attualmente usato per selezionare i file da visualizzare

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
it: Il valore di opacità attuale (0 completamente trasparente, 65535 completamente opaco)

en: The current position of the insertion cursor in chars
it: La posizione corrente di inserimento dei caratteri

en: The currently selected filename
it: Il nome del file attualmente selezionato

en: The default display for GDK
it: Il display predefinito per GDK

en: The default height of the window, used when initially showing the window
it: L'altezza predefinita della finestra, utilizzata all'inizio quando viene mostrata la finestra

en: The default width of the window, used when initially showing the window
it: La larghezza predefinita della finestra, utilizzata all'inizio quando viene mostrata la finestra

en: The dialog has a separator bar above its buttons
it: La finestra di dialogo ha un separatore sopra i pulsanti

en: The direction the arrow should point
it: Direzione indicata dalla freccia

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
it: La maschera che decide quale tipo di GdkEvents ha ricevuto il widget

en: The fixed height
it: Altezza fissa

en: The fixed width
it: Larghezza fissa

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
it: La frazione di avanzamento complessivo di cui muovere il blocco animato quando viene dato un impulso

en: The fraction of total work that has been completed
it: La frazione di lavoro che è stata completata

en: The height of the layout
it: L'altezza del layout

en: The horizontal alignment of the label
it: Allineamento orizzontale dell'etichetta

en: The inconsistent state of the button
it: Stato non consistente del pulsante

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
it: Incremento utilizzato per ciascuna iterazione nella modalità attiva (obsoleto)

en: The index of the child in the parent
it: Posizione del figlio nel widget padre

en: The index of the current page
it: L'indice della pagina corrente

en: The initial position of the window
it: La posizione iniziale della finestra

en: The item which is currently active
it: L'elemento attivo in questo momento

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
it: L'etichetta usata per gli elementi del menu e i pulsanti che attivano questa azione.

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
it: La lingua usata per scrivere questo testo, sotto forma di codice ISO. Pango può usarlo come suggerimento quando visualizza il testo. Se non capite a cosa serve questo parametro, probabilmente non vi serve utilizzarlo

en: The mask that decides what kind of extension events this widget gets
it:  La maschera che decide quale tipo di eventi di estensione ha ricevuto il widget

en: The maximum value of the adjustment
it: Il valore massimo di aggiustamento

en: The menu of options
it: Il menu delle opzioni

en: The minimum value of the adjustment
it: Il valore minimo di aggiustamento

en: The mnemonic accelerator key for this label
it: L'acceleratore per questa etichetta

en: The model for the TreeModelSort to sort
it: Modello per l'ordinamento di TreeModelSort

en: The model for the combo box
it: Il modello per il combo box

en: The model for the tree view
it: Il modello per la vista ad albero

en: The model to find matches in
it: Il modello nel quale trovare le corrispondenze

en: The name of the selected font
it: Il nome del tipo di carattere selezionato

en: The name of the widget
it: Il nome del widget

en: The number of bits per sample
it: Il numero di bit per campione

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
it: Il numero dei blocchi contenuti nell'area della barra di avanzamento in modalità attiva (obsoleto)

en: The number of bytes between the start of a row and the start of the next row
it: Il numero di byte tra l'inizio di una riga e quello della successiva

en: The number of columns in the table
it: Il numero di colonne della tabella

en: The number of columns of the pixbuf
it: Il numero di colonne del pixbuf

en: The number of decimal places that are displayed in the value
it: Numero di cifre decimali usate per visualizzate il valore

en: The number of decimal places to display
it: Il numero di cifre decimali da visualizzare

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
it: Il numero di blocchi nella barra di avanzamento (quando la visualizzazione è di tipo discreto)

en: The number of rows in the table
it: Il numero di righe della tabella

en: The number of rows of the pixbuf
it: Il numero di righe del pixbuf

en: The number of samples per pixel
it: Il numero di campioni per pixel

en: The orientation of the toolbar
it: L'orientamento della barra strumenti

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire sotto il widget.

en: The padding to insert at the left of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire alla sinistra del widget.

en: The padding to insert at the right of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire alla destra del widget.

en: The padding to insert at the top of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire sopra il widget.

en: The page increment of the adjustment
it: L'incremento di pagina dell'aggiustamento

en: The page size of the adjustment
it: La dimensione di pagina dell'aggiustamento

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
it: Il widget padre di questo widget. Deve essere un widget container

en: The pixbuf to render
it: Il pixbuf da disegnare

en: The position in which the current value is displayed
it: La posizione nella quale il valore corrente verrà visualizzato

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
it: La posizione in caratteri dall'altro estremo della selezione

en: The representation being used for image data
it: La rappresentazione usata per i dati dell'immagine

en: The row number to attach the bottom of the child to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte inferiore del widget figlio

en: The row number to attach the top of a child widget to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte superiore del widget figlio

en: The row number to attach the top of the child to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte superiore del widget figlio

en: The screen where this window will be displayed
it: Lo schermo dove verrà visualizzata questa finestra

en: The selected color
it: Il colore selezionato

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
it: Il giorno selezionato (un numero compreso tra uno e 31 o 0 per deselezionare il giorno attualmente selezionato)

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
it: Il mese selezionato (un numero compreso tra 0 e 11)

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
it: Il valore di opacità selezionato (0 completamente trasparente, 65535 completamente opaco)

en: The selected year
it: L'anno selezionato

en: The step increment of the adjustment
it: Il passo dell'incremento dell'aggiustamento

en: The stock ID of the stock icon to render
it: ID dell'icona da visualizzare intesa come oggetto nello stock

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
it: L'icona dello stock visualizzata nel widget che rappresenta questa azione.

en: The stock icon displayed on the item
it: L'icona dello stock visualizzata sull'elemento

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
it: Lo stile del widget, contiene le informazione sull'aspetto (colori, etc.)

en: The text of the label
it: Il testo dell'etichetta

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
it: Il testo dell'etichetta include tag XML. Vedere pango_parse_markup()

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
it: Il testo visualizzato come anteprima del carattere selezionato

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
it: Ritardo prima che il sottomenu venga nascosto mentre il puntatore si muove attraverso i sottomenu

en: The title of the color selection dialog
it: Il titolo della finestra di selezione del colore

en: The title of the font selection dialog
it: Il titolo della finestra di selezione dei caratteri

en: The title of the window
it: Il titolo della finestra

en: The toggle button can be activated
it: Il pulsante di selezione può essere attivato

en: The toggle state of the button
it: Stato di selezione del pulsante

en: The type of message
it: Il tipo di messaggio

en: The type of operation that the file selector is performing
it: Il tipo di operazione che il selettore di file sta eseguendo

en: The type of the window
it: Il tipo di finestra

en: The value
it: Il valore

en: The value of the adjustment
it: Il valore di aggiustamento

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
it: Il valore restituito da gtk_radio_action_get_current_value() quando questa azione è l'azione corrente del suo gruppo.

en: The vertical alignment of the label
it: Allineamento verticale dell'etichetta

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
it: L'allineamento verticale, da 0 (alto) a 1 (basso)

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
it: Il widget attivato alla pressione dell'acceleratore dell'etichetta sulla tastiera

en: The widget to be monitored for accelerator changes
it: Il widget da controllare per le modifiche dell'acceleratore

en: The width of the empty border outside the containers children
it: Larghezza del bordo vuoto fuori dal contenitore figlio

en: The width of the layout
it: La larghezza del layout

en: The window gravity of the window
it: La gravità della finestra

en: The x-align
it: L'allineamento orizzontale

en: The xpad
it: Il riempimento orizzontale

en: The y-align
it: L'allineamento verticale

en: The ypad
it: Il riempimento verticale

en: Theme Name
it: Nome del tema

en: Title
it: Titolo

en: Title to appear in column header
it: Titolo visualizzato nell'intestazione della colonna

en: Toggle state
it: Stato di selezione

en: Toolbar Style
it: Stile della barra strumenti

en: Toolbar icon size
it: Dimensione icone della barra strumenti

en: Toolbar style
it: Stile della barra strumenti

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: Top Attach
it: Inserimento in alto

en: Top Padding
it: Riempimento superiore

en: Top attachment
it: Inserimento in alto

en: TreeModel column containing the column span values
it: Colonna di TreeModel contenente i valori di spaziatura della colonna

en: TreeModel column containing the row span values
it: Colonna di TreeModel contenente i valori di spaziatura della riga

en: TreeModelSort Model
it: Modello TreeModelSort

en: TreeView Model
it: Modello TreeView

en: Trough Border
it: Bordo scavato

en: Type hint
it: Tipo di suggerimento

en: Type of bevel around toolbar buttons
it: Tipo di smussatura per i pulsanti della barra strumenti

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
it: Tipo di antialiasing del subpixel; nessuno, rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Underline
it: Sottolineato

en: Underline set
it: Imposta la sottolineatura

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
it: Identificatore univoco della finestra utilizzato quando si ripristina una sessione

en: Update Policy
it: Politica di aggiornamento

en: Update policy
it: Politica di aggiornamento

en: Upper
it: Superiore

en: Upper limit of ruler
it: Limite superiore del righello

en: Use Preview Label
it: Usa etichetta di anteprima

en: Use alpha
it: Usa alfa

en: Use font in label
it: Usare il carattere nell'etichetta

en: Use markup
it: Usa i marcatori

en: Use separator
it: Usa separatore

en: Use size in label
it: Usare la dimensione nell'etichetta

en: Use stock
it: Utilizza voce nello stock

en: Use underline
it: Usa la sottolineatura

en: Value
it: Valore

en: Value Position
it: Posizione del valore

en: Value in list
it: Valore nella lista

en: Value spacing
it: Spaziatura del valore

en: Vertical Adjustment
it: Regolazione verticale

en: Vertical Adjustment for the widget
it: Regolazione verticale per il widget

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical Offset
it: Offset verticale

en: Vertical Padding
it: Riempimento verticale

en: Vertical Scrollbar Policy
it: Comportamento della barra di scorrimento verticale

en: Vertical Separator Width
it: Larghezza del separatore verticale

en: Vertical Tab Border
it: Bordo verticale della linguetta

en: Vertical adjustment
it: Regolazione verticale

en: Vertical adjustment for the text widget
it: Disposizione verticale per il testo del widget

en: Vertical alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical alignment for child
it: Allineamento verticale per il widget figlio

en: Vertical options
it: Opzioni verticali

en: Vertical padding
it: Riempimento verticale

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
it: Posizione verticale del widget figlio nello spazio disponibile: 0.0 indica allineamento in alto, 1.0 indica allineamento in basso

en: Vertical scale
it: Scalatura verticale

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
it: Spazio verticale tra le celle. Deve essere un numero pari

en: View allows user to search through columns interactively
it: La view consente agli utenti di cercare attraverso le colonne in modo interattivo

en: View is reorderable
it: La view è riordinabile

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visible Window
it: Finestra visibile

en: Visible when horizontal
it: Visibile quando orizzontale

en: Visible when vertical
it: Visibile quando verticale

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
it: Se TRUE, per questa azione i menu proxy vuoti vengono nascosti.

en: When the horizontal scrollbar is displayed
it: Indica quando verrà visualizzata la barra di scorrimento orizzontale

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
it: Numero di pixel di cui viene spostato orizzontalmente il menu quando è un sottomenu

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
it: Numero di pixel di cui viene spostato verticalmente il menu quando è un sottomenu

en: When the vertical scrollbar is displayed
it: Indica quando verrà visualizzata la barra di scorrimento verticale

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars
it: Indica dove verranno visualizzati gli elementi contenuti rispetto alla barra di scorrimento

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
it: Indica se la pressione del tasto «Tab» inserisce il carattere di tabulazione

en: Whether a palette should be used
it: Indica se è possibile usare la tavolozza

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
it: Indica se un pulsante spin deve ricominciare da capo

en: Whether an empty value may be entered in this field
it: Indica se questo campo può essere lasciato vuoto

en: Whether buttons for creating/manipulating files should be displayed
it: Indica se i pulsanti per creare/modificare i file devono essere visualizzati

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
it: Indica se le barre strumenti predefinite avranno solo testo, testo e icone, solo icone, etc.

en: Whether entered text overwrites existing contents
it: Indica se il testo inserito sovrascrive quello esistente

en: Whether entered values must already be present in the list
it: Indica se il valore inserito dev'essere già presente nella lista

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
it: Indica se se sono stati cambiati automaticamente dei valori di un pulsante spin di incremento

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
it: Indica se lo spazio addizionale assegnato al widget figlio deve essere assegnato al figlio o lasciato come riempimento

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
it: Indica se gtk_widget_show_all() non deve avere effetto su questo widget

en: Whether images should be shown in menus
it: Indica se mostrare le immagini dei menu

en: Whether lines are wrapped at widget edges
it: Indica se le linee saranno mandate a capo automaticamente alla fine del widget

en: Whether list item matching is case sensitive
it: Indica se la corrispondenza degli elementi è case sensitive

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
it: Indica se gli acceleratori del menu possono essere modificati premendo un tasto quando la voce del menu è selezionata

en: Whether non-numeric characters should be ignored
it: Indica se i caratteri non numerici devono essere ignorati

en: Whether or not to give the color an alpha value
it: Indica se dare o meno un valore alfa al colore

en: Whether or not to keep all text in a single paragraph
it: Indica se il testo deve o meno essere mantenuto in uno stesso paragrafo

en: Whether selected font size is shown in the label
it: Indica se mostrare nell'etichetta la dimensione del carattere selezionato

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
it: Indica se gli spaziatori sono delle linee verticali o solo degli spazi vuoti

en: Whether stock icons should be shown in buttons
it: Indica se le icone dello stock devono essere mostrate nei pulsanti

en: Whether tabs should be shown or not
it: Indica se le linguette devono essere visualizzate

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
it: Indica se le linguette devono avere tutte la stessa dimensione

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
it: Indica se aggiungere ai menu gli elementi che gli consentono di essere staccati

en: Whether the action group is enabled.
it: Indica se il gruppo dell'azione è abilitato.

en: Whether the action group is visible.
it: Indica se il gruppo dell'azione è visibile.

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
it: Indica se l'azione è considerata importante. Se TRUE, per questa azione i toolitem proxy visualizzano il testo nella modalità GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ.

en: Whether the action is enabled.
it: Indica se l'azione è abilitata.

en: Whether the action is visible.
it: Indica se l'azione è visibile.

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
it: Indica se deve essere mostrato il widget fornito dall'applicazione per le anteprime personalizzate.

en: Whether the application will paint directly on the widget
it: Indica se l'applicazione è in grado di disegnare direttamente il widget

en: Whether the arrow keys move through the list of items
it: Indica se i tasti freccia consentono di muoversi attravero la lista degli elementi

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
it: Indica se il colore di sfondo riempie la linea in tutta l'altezza o solo l'altezza dei caratteri marcati

en: Whether the border should be shown or not
it: Indica se il bordo deve essere visualizzato

en: Whether the button grabs focus when it is clicked with the mouse
it: Indica se il pulsante ottiene il focus dopo che è stato cliccato con il mouse

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
it: Indica se i widget figli si espandono quando il widget padre aumenta di dimensione

en: Whether the children should all be the same size
it: Indica se i widget figli devono avere tutti la stessa dimensione

en: Whether the color selector should allow setting opacity
it: Indica se nella selezione del colore è possibile impostare l'opacità

en: Whether the column can be reordered around the headers
it: Indica se la colonna può essere riordinata in base alle intestazioni

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
it: Indica se il valore corrente verrà visualizzato come stringa vicino allo slider

en: Whether the cursor should blink
it: Indica se il cursore debba lampeggiare o meno

en: Whether the entry contents can be edited
it: Indica se il contenuto del campo di inserimento può essere modificato

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
it: Indica se il box degli eventi è visibile, usato solo per catturare gli eventi.

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
it: Indica se la finestra di cattura degli eventi della eventbox è sopra la finestra del widget figlio.

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
it: Indica se l'estensore è stato aperto per mostrare il widget figlio

en: Whether the header can be clicked
it: Indica se l'intestazione può essere cliccata

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
it: Indica se devono essere visualizzati i file e le cartelle nascoste

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
it: Indica se il focus di input è all'interno di questo GtkWindow

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
it: Indica se l'elemento deve avere la stessa dimensione degli altri elementi omogenei

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
it: Indica se all'elemento viene assegnato uno spazio maggiore quando la barra degli strumenti diventa più grande

en: Whether the label is drawn in the selected font
it: Indica se l'etichetta è visualizzata utilizzando il tipo di carattere selezionato

en: Whether the label is drawn with the selected font size
it: Indica se l'etichetta è visualizzata utilizzando la dimensione del carattere selezionato

en: Whether the label text can be selected with the mouse
it: Indica se l'etichetta di testo può essere selezionata con il mouse

en: Whether the menu item is checked
it: Indica se l'elemento del menu è selezionato

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
it: Indica se l'elemento del menu deve apparire come un elemento radio

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
it: Indica se il pixbuf ha un canale alfa

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
it: Indica se il widget anteprima può occupare tutto lo spazio a disposizione

en: Whether the progress is shown as text
it: Indica se l'avanzamento viene mostrato come testo

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
it: Indica se i proxy di questa azione sono simili a quelli di un azione «radio»

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
it: Indica se i file selezionati devono essere limitati a quelli con un URL «file:» locale

en: Whether the selected font style is shown in the label
it: Indica se nell'etichetta viene visualizzato lo stile di carattere selezionato

en: Whether the separator is drawn, or just blank
it: Indica se il separatore è disegnato o solo lasciato vuoto

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
it: Indica se il pulsante spin deve essere sempre aggiornato, o soltanto quando assume un valore corretto

en: Whether the statusbar has a grip for resizing the toplevel
it: Indica se la barra di stato ha la maniglia per il ridimensionamento del livello superiore

en: Whether the text can be modified by the user
it: Indica se il testo può essere modificato dall'utente

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
it: Indica se l'elemento della barra strumenti viene considerato importante. Se TRUE,i pulsanti della barra strumenti mostrano il testo nella modalità GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
it: Indica se l'elemento della barra strumenti è visibile quando essa è orizzontale.

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
it: Indica se l'elemento della barra strumenti è visibile quando questa è verticale.

en: Whether the toplevel is the current active window
it: Indica se toplevel è la finestra attiva corrente

en: Whether the widget can accept the input focus
it: Indica se il widget può accettare il focus dell'input

en: Whether the widget can be the default widget
it: Indica se può essere il widget predefinito

en: Whether the widget has the input focus
it: Indica se il widget ha il focus dell'input

en: Whether the widget is part of a composite widget
it: Indica se il widget è parte di un widget composito

en: Whether the widget is the default widget
it: Indica se il widget è il widget predefinito

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
it: Indica se è il widget che ha il focus all'interno del toplevel

en: Whether the widget is visible
it: Indica se il widget è visibile

en: Whether the widget responds to input
it: Indica se il widget risponde all'input

en: Whether the window should be decorated by the window manager
it: Se TRUE, la finestra può essere decorata dal window manager.

en: Whether this tag affects background height
it: Indica se il tag ha effetto sull'altezza dello sfondo

en: Whether this tag affects indentation
it: Indica se questo tag ha effetto sul rientro

en: Whether this tag affects line wrap mode
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modalità di a capo automatico

en: Whether this tag affects paragraph justification
it: Indica se questo tag ha effetto sull'allineamento del paragrafo

en: Whether this tag affects strikethrough
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sbarratura del testo

en: Whether this tag affects tabs
it: Indica se questo tag ha effetto sulle tabulazioni

en: Whether this tag affects text editability
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modificabilità del testo

en: Whether this tag affects text visibility
it: Indica se questo tag ha effetto sulla leggibilità del testo

en: Whether this tag affects the background color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore dello sfondo

en: Whether this tag affects the background stipple
it: Indica se questo tag ha effetto sulla retinatura dello sfondo

en: Whether this tag affects the cell background color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore di sfondo della cella

en: Whether this tag affects the font family
it: Indica se questo tag ha effetto sulla famiglia del carattere

en: Whether this tag affects the font size
it: Indica se questo tag ha effetto sulla dimensione del carattere

en: Whether this tag affects the font stretch
it: Indica se questo elemento ha effetto sull'estensione del carattere

en: Whether this tag affects the font style
it: Indica se questo tag ha effetto sullo stile del carattere

en: Whether this tag affects the font variant
it: Indica se questo elemento ha effetto sulla variante del carattere

en: Whether this tag affects the font weight
it: Indica se questo tag ha effetto sul corpo del carattere

en: Whether this tag affects the foreground color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore di primo piano

en: Whether this tag affects the foreground stipple
it: Indica se questo tag ha effetto sulla retinatura del primo piano

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
it: Indica se questo tag ha effetto sulla lingua usata per la visualizzazione del testo

en: Whether this tag affects the left margin
it: Indica se questo tag ha effetto sul margine sinistro

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
it: Indica se questo tag ha effetto sul numero di pixel sopra le linee

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
it: Indica se questo tag ha effetto sul numero di pixel tra due linee andate a capo

en: Whether this tag affects the right margin
it: Indica se questo tag ha effetto sul margine destro

en: Whether this tag affects the rise
it: Indica se questo elemento ha effetto sull'elevazione del testo

en: Whether this tag affects underlining
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sottolineatura del testo

en: Whether this tag scales the font size by a factor
it: Indica se questo tag ha effetto sul fattore di scala del carattere

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
it: Indica se attivare i widget predefiniti (come il pulsante predefinito in una finestra di dialogo) quando viene premuto Invio

en: Whether to allow multiple files to be selected
it: Indica se è possibile selezionare più file

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
it: Indica se applicare l'antialias ai caratteri xft; 0=no, 1=si, -1=predefinito

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
it: Indica se mostrare un'etichetta dello stock con il nome del file di cui si mostra l'anteprima.

en: Whether to display an "inconsistent" state
it: Indica se visualizzare uno stato "inconsistente"

en: Whether to display the column
it: Indica se visualizzare le colonne

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
it: Indica se disegnare l'indicatore di focus all'interno dei widget

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
it: Indica se applicare l'hinting ai caratteri xft; 0=no, 1=si, -1=predefinito

en: Whether to put a separator between the message dialog's text and the buttons
it: Indica se usare un separatore tra il testo e i pulsanti della finestra di dialogo

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
it: Indica se selezionare il contenuto del campo quando ottiene il focus

en: Whether to show a sort indicator
it: Indica se mostrare l'indicatore di ordinamento

en: Whether to strike through the text
it: Indica se il testo deve essere sbarrato

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
it: Indica se utilizzare il valore della proprietà bordo_snap o il valore derivato dalla posizione_handle

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
it: Indica se l'a capo automatico debba avvenire alla fine della parola, del carettere o se debba essere disabilitato

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
it: Indica se debbano essere visualizzati due cursori per testo misto, sinistra-destra e destra-sinistra

en: Whether words are wrapped at widget edges
it: Indica se le parole saranno mandate a capo alla fine del widget

en: Which side of the notebook holds the tabs
it: In quale parte dello schedario vengono mostrate le linguette

en: Widget name
it: Nome widget

en: Widget to put in column header button instead of column title
it: Widget da inserire nel pulsante di intestazione della colonna al posto del titolo della colonna

en: Widget to use as the item label
it: Widget utilizzato come elemento etichetta

en: Width
it: Larghezza

en: Width in chars
it: Larghezza in caratteri

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
it: Larghezza del bordo intorno al pulsante nella parte bassa della finestra di dialogo

en: Width of border around the label and image in the message dialog
it: Larghezza del bordo intorno all'etichetta e all'immagine nella finestra di dialogo messaggio

en: Width of border around the main dialog area
it: Larghezza del bordo intorno all'area di dialogo principale

en: Width of handle
it: Larghezza dell'handle

en: Width of scrollbar or scale thumb
it: Larghezza della barra di scorrimento o elemento di scala

en: Width of the border around the tab labels
it: Larghezza del bordo attorno alle etichette delle linguette

en: Width of the horizontal border of tab labels
it: Larghezza del bordo orizzontale nelle etichette delle linguette

en: Width of the left margin in pixels
it: Larghezza, in pixel, del margine sinistro

en: Width of the right margin in pixels
it: Larghezza, in pixel, del margine destro

en: Width of the vertical border of tab labels
it: Larghezza del bordo verticale nelle etichette delle linguette

en: Width request
it: Larghezza richiesta

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
it: Larghezza, in pixel, tra l'indicatore di focus e il widget box

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
it: Larghezza, in pixel, della linea per l'indicatore di focus

en: Window Placement
it: Posizionamento finestra

en: Window Position
it: Posizione finestra

en: Window Role
it: Ruolo della finestra

en: Window Title
it: Titolo della finestra

en: Window Type
it: Tipo finestra

en: Word Wrap
it: A capo automatico della parola

en: Wrap
it: A capo automatico

en: Wrap Mode
it: A capo automatico

en: Wrap mode
it: Modalità a capo automatico

en: Wrap mode set
it: Imposta a capo automatico

en: Wrap width
it: Adatta larghezza

en: Wrap width for layouting the items in a grid
it: Adatta la larghezza per la visualizzazione degli elementi su una griglia

en: X Alignment of the column header text or widget
it: Allineamento orizzontale del testo o del widget nell'intestazione della colonna

en: X align
it: Allineamento orizzontale

en: X alignment of the child
it: Allineamento orizzontale del widget figlio

en: X pad
it: Riempimento orizzontale

en: X position
it: Posizione orizzontale

en: X position of child widget
it: Posizione orizzontale del widget figlio

en: Xft Antialias
it: Antialias xft

en: Xft DPI
it: DPI xft

en: Xft Hint Style
it: Stile hinting xft

en: Xft Hinting
it: Hinting xft

en: Xft RGBA
it: RGBA xft

en: Y align
it: Allineamento verticale

en: Y alignment of the child
it: Allineamento verticale del widget figlio

en: Y pad
it: Riempimento verticale

en: Y position
it: Posizione verticale

en: Y position of child widget
it: Posizione verticale del widget figlio

en: Year
it: Anno

en: height
it: altezza

en: mode
it: modalità

en: visible
it: visibile

en: width
it: larghezza
