tar 1.12 - en to pl translation catalogue (203 entries)

en: 
    Archive format selection:
      -V, --label=NAME                   create archive with volume name NAME
                  PATTERN                at list/extract time, a globbing PATTERN
      -o, --old-archive, --portability   write a V7 format archive
          --posix                        write a POSIX conformant archive
      -z, --gzip, --ungzip               filter the archive through gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filter the archive through compress
          --use-compress-program=PROG    filter through PROG (must accept -d)
pl: 
    Wybór formatu archiwum:
      -V, --label=NAZWA                  utwórz archiwum z etykietą NAZWA
                  WZORZEC                przy wypisywaniu/rozpakowaniu
      -o, --old-archive, --portability   zapisz archiwum w formacie V7
          --posix                        zapisz archiwum zgodne z POSIX-em
      -z, --gzip, --ungzip               filtruj archiwum przez gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filtruj archiwum przez compess
          --use-compress-program=PROG    filtruj przez PROGram (musi akceptowac -d)

en: 
    Device blocking:
      -b, --blocking-factor=BLOCKS   BLOCKS x 512 bytes per record
          --record-size=SIZE         SIZE bytes per record, multiple of 512
      -i, --ignore-zeros             ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
      -B, --read-full-records        reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
pl: 
    Parametry bloków:
      -b, --blocking-factor=BLOKI    BLOKI x 512 bajtów na rekord
          --record-size=ROZMIAR      ROZMIAR bajtów na rekord, wielokrotność 512
      -i, --ignore-zeros             ignoruj wyzerowane bloki (oznacza EOF)
      -B, --read-full-records        podziel na bloki czytając (dla pipe 4.2BSD)

en: 
    Device selection and switching:
      -f, --file=ARCHIVE             use archive file or device ARCHIVE
          --force-local              archive file is local even if has a colon
          --rsh-command=COMMAND      use remote COMMAND instead of rsh
      -[0-7][lmh]                    specify drive and density
      -M, --multi-volume             create/list/extract multi-volume archive
      -L, --tape-length=NUM          change tape after writing NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FILE         run script at end of each tape (implies -M)
          --new-volume-script=FILE   same as -F FILE
          --volno-file=FILE          use/update the volume number in FILE
pl: 
    Wybór i przełączanie urządzeń:
      -f, --file=ARCHIWUM            użyj pliku lub urządzenia ARCHIWUM
          --force-local              plik archiwum lokalny, nawet z dwukropkiem
          --rsh-command=KOMENDA      użyj KOMENDY zamiast rsh
      -[0-7][lmh]                    podaj napęd i gęstość
      -M, --multi-volume             twórz/wypisz/rozpakuj archiwum wieloczęściowe
      -L, --tape-length=ILE          zmień taśmę po zapisaniu ILE x 1024 bajtów
      -F, --info-script=PLIK         uruchom skrypt na końcu taśmy (włącza -M)
          --new-volume-script=PLIK   to samo co -F PLIK
          --volno-file=PLIK          użyj/uaktualnij numer części w PLIKu

en: 
    GNU tar cannot read nor produce `--posix' archives.  If POSIXLY_CORRECT
    is set in the environment, GNU extensions are disallowed with `--posix'.
    Support for POSIX is only partially implemented, don't count on it yet.
    ARCHIVE may be FILE, HOST:FILE or USER@HOST:FILE; and FILE may be a file
    or a device.  *This* `tar' defaults to `-f%s -b%d'.
pl: 
    GNU tar może czytać ani zapisywać archiwów `--posix'.  Jeżeli w środowisku
    jest ustawiona zmienna POSSIXLY_CORRECT rozszerzenia GNU są wyłączone przy
    używaniu `--posix'.  Format posixowy jest zaimplementowany tylko częściowo,
    na razie nie licz na niego.  ARCHIWUM może być PLIKiem, KOMPUTER:PLIK lub
    UŻYTKOWNIK@KOMPUTER:PLIK, PLIK może być plikiem lub urządzeniem.  Opcje
    domyślne *tego* tara to `-f%s -b%d'.

en: 
    Handling of file attributes:
          --owner=NAME             force NAME as owner for added files
          --group=NAME             force NAME as group for added files
          --mode=CHANGES           force (symbolic) mode CHANGES for added files
          --atime-preserve         don't change access times on dumped files
      -m, --modification-time      don't extract file modified time
          --same-owner             try extracting files with the same ownership
          --numeric-owner          always use numbers for user/group names
      -p, --same-permissions       extract all protection information
          --preserve-permissions   same as -p
      -s, --same-order             sort names to extract to match archive
          --preserve-order         same as -s
          --preserve               same as both -p and -s
pl: 
    Przetwarzanie atrybutów plików:
          --owner=NAZWA            nadaj właściciela NAZWA dodanym plikom
          --group=NAME             nadaj grupę NAZWA dodanym plikom
          --mode=ÓSEMK             nadaj uprawnienia ÓSEMK dodanym plikom
          --atime-preserve         nie zmieniaj czasu dostępu pakowanych plików
      -m, --modification-time      nie zapisuj czasu modyf. rozpakowanego pliku
          --same-owner             próbuj rozpakować pliki z tym samym właścicielem
          --numeric-owner          używaj numerów, nie nazw uzytkowników/grup
      -p, --same-permissions       rozpakuj całą informację o uprawnieniach
          --preserve-permissions   to samo co -p
      -s, --same-order             posortuj rozpakowne nazwy dla porównania
          --preserve-order         to samo co -s
          --preserve               to samo co równocześnie -p i -s

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
pl: 
    Argumenty obowiązkowe dla opcji długich obowiązują również dla krótkich.
    Podobnie jeżeli argument jest podany jako opcjonalny.

en: 
    Informative output:
          --help            print this help, then exit
          --version         print tar program version number, then exit
      -v, --verbose         verbosely list files processed
          --checkpoint      print directory names while reading the archive
          --totals          print total bytes written while creating archive
      -R, --block-number    show block number within archive with each message
      -w, --interactive     ask for confirmation for every action
          --confirmation    same as -w
pl: 
    Informacje:
          --help            wyświetl ten opis i zakończ
          --version         wyświetl informację o wersji tar-a i zakończ
      -v, --verbose         wypisuj szczegóły o przetwarzanych plikach
          --checkpoint      wypisuj nazwy katalogów podczas czytania archiwum
          --totals          wypisz całkowitą ilośc bajtów zapisanych do archiwum
      -R, --block-number    przy każdej informacji podaj numer bloku w archiwum
      -w, --interactive     pytaj o potwierdzenie każdej akcji
          --confirmation    to samo co -w

en: 
    Local file selection:
      -C, --directory=DIR          change to directory DIR
      -T, --files-from=NAME        get names to extract or create from file NAME
          --null                   -T reads null-terminated names, disable -C
          --exclude=PATTERN        exclude files, given as a globbing PATTERN
      -X, --exclude-from=FILE      exclude globbing patterns listed in FILE
      -P, --absolute-names         don't strip leading `/'s from file names
      -h, --dereference            dump instead the files symlinks point to
          --no-recursion           avoid descending automatically in directories
      -l, --one-file-system        stay in local file system when creating archive
      -K, --starting-file=NAME     begin at file NAME in the archive
pl: 
    Wybór plików lokalnych:
      -C, --directory KATALOG      przejdź do KATALOGu
      -T, --files-from=NAZWA       nazwy plików do roz/zapakowania są w pliku NAZWA
          --null                   -T czyta nazwy zakończone zerem, wyłącz -C
          --exclude=WZORZEC        wyklucz nazwy pasujące do WZORCA
      -X, --exclude-from=PLIK      wyklucz nazwy pasujące do wzorców w PLIKu
      -P, --absolute-names         nie usuwaj początkowego '/' z nazw plików
      -h, --dereference            zamiast plików pakuj symlinki na nie wskazujące
          --no-recurse             nie wgłębiaj się automatycznie w katalogi
      -l, --one-file-system        archiwizując pozostań w jednym systemi plików
      -K, --starting-file=NAZWA    zacznij od pliku o tej NAZWie w archiwum

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
pl: 
    Główny tryb dziłania:
      -t, --list              wypisz zawartość archiwum
      -x, --extract, --get    rozpakuj pliki z archiwum
      -c, --create            utwórz nowe archiwum
      -d, --diff, --compare   znajdź różnice między archiwum i plikami na dysku
      -r, --append            dołącz pliki na końcu archiwum
      -u, --update            dołącz tylko pliki nowsze niż kopia w archiwum
      -A, --catenate          dołącz pliki tar do archiwum
          --concatenate       to samo co -A
          --delete            skasuj pliki z archiwum (nie na taśmie!)

en: 
    Operation modifiers:
      -W, --verify               attempt to verify the archive after writing it
          --remove-files         remove files after adding them to the archive
      -k, --keep-old-files       don't overwrite existing files when extracting
      -U, --unlink-first         remove each file prior to extracting over it
          --recursive-unlink     empty hierarchies prior to extracting directory
      -S, --sparse               handle sparse files efficiently
      -O, --to-stdout            extract files to standard output
      -G, --incremental          handle old GNU-format incremental backup
      -g, --listed-incremental   handle new GNU-format incremental backup
          --ignore-failed-read   do not exit with nonzero on unreadable files
pl: 
    Modyfikatory działania:
      -W, --verify               spróbuj zweryfikować archiwum po zapisaniu
          --remove-files         usuń pliki po dodaniu do archiwum
      -k, --keep-old-files       nie zamazuj istniejących plików rozpakowanymi
      -U, --unlink-first         usuń każdy plik przed zamazaniem go rozpakowanym
          --recursive-unlink     usuń stary katalog przed rozpakowaniem nowego
      -S, --sparse               działaj efektywnie na plikach rzadkich
      -O, --to-stdout            rozpakuj pliki na standardowe wyjście
      -G, --incremental          backup przyrostowy w starym formacie GNU
      -g, --listed-incremental   backup przyrostowy w nowym formacie GNU
          --ignore-failed-read   nie kończ błędem jeżeli nieczytelne pliki

en: 
    Report bugs to <tar-bugs@gnu.org>.
pl: 
    Raporty o błędach wysyłaj do <tar-bugs@gnu.org>.

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
pl: 
    Przyrostek kopii zapasowej to `~', jeżeli nie został zmieniony przez --suffix
    lub SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Sposób zarządzania wersjami może być zmieniony przez
    --backup lub VERSION_CONTROL, możliwe wartości:
    
      t, numbered     zrób numerowane kopie zapasowe
      nil, existing   numerowane jeżeli takie już są, w przeciwnym wypadku proste
      never, simple   proste kopie zapasowe

en: 
    Usage: %s [OPTION]...
pl: 
    Użycie: %s [OPCJA]...

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
pl: 
    Użycie: %s [OPCJA]... [PLIK]...

en: 
    Written by François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
pl: 
    Napisany przez Françoisa Pinarda <pinard@iro.umontreal.ca>.

en: 
    Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
pl: 
    Napisany przez Johna Gilmore'a i Jay'a Fenlasona.

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removel, override usual suffix
pl:       --backup[=TRYB]          kopia zapasowa przed usunięciem, wybierz tryb
                                   zarządzania wersjami
          --suffix=PRZYROSTEK      kopia zapasowa przed usnięciem, zmień domyślny
                                   PRZYROSTEK

en:   -N, --newer=DATE             only store files newer than DATE
          --newer-mtime            compare date and time when data changed only
          --after-date=DATE        same as -N
pl:   -N, --newer=DATA             zapisuj tylko pliki nowsze niż DATA
          --newer-mtime            porównuj datę i czas tylko dla zmienionych danych
          --after-date=DATA        to samo co -N

en:  (core dumped)
pl:  (zrzut pamięci)

en:  link to %s
pl:  łącze do %s

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
pl:  n [nazwa]  Podaj nową nazwę dla następnej (i kolejnych) części
     q          Informacje o programie tar
     !          Uruchom shella
     ?          Wypisz tę listę

en:  unknown file type `%c'
pl:  nieznany typ pliku `%c'

en: %s is not continued on this volume
pl: %s nie jest kontynuowany w tej części

en: %s is the archive; not dumped
pl: %s jest tym archiwum; nie zapisuję

en: %s: Could not change access and modification times
pl: %s: Nie mogę zmienić czasów dostępu i modyfikacji

en: %s: Could not create directory
pl: %s: Nie mogłem utworzyć katalogu

en: %s: Could not create file
pl: %s: Nie mogłem utworzyć pliku

en: %s: Could not create symlink to `%s'
pl: %s: Nie mogłem utworzyć łącza symbolicznego do %s'

en: %s: Could not link to `%s'
pl: %s: Nie mogłem dołączyć do %s'

en: %s: Could not make fifo
pl: %s: Nie mogłem utworzyć fifo

en: %s: Could not make node
pl: %s: Nie mogłem utworzyć pliku specjalnego

en: %s: Could not write to file
pl: %s: Nie mogę pisać do pliku

en: %s: Deleting %s
pl: %s: Usuwam %s

en: %s: Error while closing
pl: %s: Błąd w czasie zamykania

en: %s: Not found in archive
pl: %s: Nie znalazłem w archiwum

en: %s: On a different filesystem; not dumped
pl: %s: W innym systemie plików; nie zapisuję

en: %s: Unknown file type; file ignored
pl: %s: Nieznany typ pliku; plik zignorowany

en: %s: Was unable to backup this file
pl: %s: Nie mogłem zrobić kopii zapasowej tego pliku

en: %s: is unchanged; not dumped
pl: %s: jest niezmienione; nie zapisuję

en: ((child)) Pipe to stdin
pl: ((proces potomny)) potok do stdin

en: ((child)) Pipe to stdout
pl: ((proces potomny)) potok do stdout

en: (child) Pipe to stdin
pl: (proces potomny) potok do stdin

en: (child) Pipe to stdout
pl: (proces potomny) potok do stdout

en: (grandchild) Pipe to stdin
pl: (wnuczek) potok do stdin

en: (grandchild) Pipe to stdout
pl: (wnuczek) potok do stdout

en: --Mangled file names--
pl: --Zakodowane nazwy plików--

en: --Volume Header--
pl: --Nagłówek części--

en: Added write and execute permission to directory %s
pl: Dodane uprawnienia pisania i wykonywania do katalogu %s

en: Ambiguous pattern `%s'
pl: Niejednoznaczny wzór `%s'

en: Archive %s EOF not on block boundary
pl: EOF archiwum %s nie jest na granicy bloku

en: Archive not labelled to match `%s'
pl: Etykieta archiwum nie pasuje do `%s'

en: Archive to stdin
pl: Archiwizuję do stdin

en: Archive to stdout
pl: Archiwizuję do stdout

en: At beginning of tape, quitting now
pl: Na początku taśmy, teraz kończę

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
pl: Próbuję odtworzyć łącza symboliczne jako zwykłe

en: Cannot add directory %s
pl: Nie mogę dodać katalogu %s

en: Cannot add file %s
pl: Nie mogę dodać pliku %s

en: Cannot allocate buffer space
pl: Nie mogę przydzielić miejsca na bufor

en: Cannot change to directory %s
pl: Nie mogę przejść do katalogu %s

en: Cannot chdir to %s
pl: Nie mogę zmienić katalogu na %s

en: Cannot close descriptor %d
pl: Nie mogę zamknąć deskryptora %d

en: Cannot close file #%d
pl: Nie mogę zamknąć pliku #%d

en: Cannot exec %s
pl: Nie mogę wykonać %s

en: Cannot exec a shell %s
pl: Nie mogę uruchomić shella %s

en: Cannot execute remote shell
pl: Nie mogę wykonać zdalnego shella

en: Cannot extract `%s' -- file is continued from another volume
pl: Nie mogę odtworzyć %s' -- plik jest kontynuowany z innej części

en: Cannot fork
pl: Nie mogę rozwidlić procesu

en: Cannot fork!
pl: Nie mogę rozwidlić procesu!

en: Cannot open %s
pl: Nie mogę otworzyć %s

en: Cannot open archive %s
pl: Nie mogę otworzyć archiwum %s

en: Cannot open directory %s
pl: Nie mogę otworzyć katalogu %s

en: Cannot open file %s
pl: Nie mogę otworzyć pliku %s

en: Cannot open pipe
pl: Nie mogę zamknąć potoku

en: Cannot properly duplicate %s
pl: Nie mogę prawiedłowo powielić %s

en: Cannot read %s
pl: Nie mogę czytać %s

en: Cannot read confirmation from user
pl: Nie mogę przeczytać potwiedzenia użytkownika

en: Cannot read from compression program
pl: Nie mogę czytać z programu kompresującego

en: Cannot read link %s
pl: Nie mogę przeczytać łącza %s

en: Cannot remove %s
pl: Nie mogę usunąć %s

en: Cannot rename %s to %s
pl: Nie mogę przemianować %s na %s

en: Cannot stat %s
pl: Nie mogę uzyskać informacji (stat) o %s

en: Cannot stat file %s
pl: Nie mogę sprawdzić stanu pliku %s

en: Cannot symlink %s to %s
pl: Nie mogę utworzyć łącza symbolicznego z %s do %s

en: Cannot update compressed archives
pl: Nie mogę uaktualnić archiwum skompresowanego

en: Cannot use compressed or remote archives
pl: Nie mogę użyć archiwum skompresowanego lub zdalnego

en: Cannot use multi-volume compressed archives
pl: Nie mogę używać wielocześciowego archiwum skompresowanego

en: Cannot verify compressed archives
pl: Nie mogę zweryfikować archiwum skompresowanego

en: Cannot verify multi-volume archives
pl: Nie mogę zweryfikować archiwum wieloczęściowego

en: Cannot verify stdin/stdout archive
pl: Nie mogę zweryfikować archiwum z/do stdin/stdout

en: Cannot write to %s
pl: Nie mogę pisać do %s

en: Cannot write to compression program
pl: Nie mogę pisać do programu kompresującego

en: Child cannot fork
pl: Proces potomny nie może rozwidlić procesu

en: Child died with signal %d%s
pl: Proces potomny został zabity sygnałem %d%s

en: Child returned status %d
pl: Proces potomny zwrócił stan %d

en: Conflicting archive format options
pl: Niezgodne opcje formatu archiwum

en: Conflicting compression options
pl: Niezgodne opcje kompresji

en: Could not allocate memory for blocking factor %d
pl: Nie mogłem przydzielić pamięci dla bloków %d

en: Could not backspace archive file; it may be unreadable without -i
pl: Nie mogę się cofnąć w pliku archiwum; może nie być czytelny bez -i

en: Could not get current directory
pl: Nie mogłem się dostać do bieżącego katalogu

en: Could not get current directory: %s
pl: Nie mogłem się dostać do bieżącego katalogu: %s

en: Could not re-position archive file
pl: Nie mogę ponownie ustawić pozycji w pliku archiwum

en: Could not rewind archive file for verify
pl: Nie mogę przewinąć pliku archiwum dla weryfikacji

en: Cowardly refusing to create an empty archive
pl: Tchórzliwie odmawiam utworzenia pustego archiwum

en: Creating directory:
pl: Tworzę katalog:

en: Data differs
pl: Dane się różnią

en: Deleting non-header from archive
pl: Kasuję z archiwum nie-nagłówek

en: Device numbers changed
pl: Numery urządzeń zmienione

en: Directory %s has been renamed
pl: Nazwa katalogu %s została zmieniona

en: Directory %s is new
pl: Katalog %s jest nowy

en: Does not exist
pl: Nie istnieje

en: EOF in archive file
pl: EOF w pliku archiwum

en: EOF where user reply was expected
pl: EOF kiedy była oczekiwana odpowiedź użytkownika

en: Error exit delayed from previous errors
pl: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

en: Error while closing %s
pl: Błąd w czasie zamykania %s

en: Error while deleting %s
pl: Błąd w czasie usuwania %s

en: Extracting contiguous files as regular files
pl: Odtwarzam pliki ciągłe jako zwykłe

en: File does not exist
pl: Plik nie istnieje

en: File name %s%s too long
pl: Nazwa pliku %s%s jest za długa

en: File name %s/%s too long
pl: Nazwa pliku %s/%s jest za długa

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
pl: `tar' GNU zapisuje wiele plików razem na na jednej taśmie lub archiwum
    dyskowym i może odzyskać poszczególne pliki z archiwum.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
pl: Próba użycia rozszerzeń GNU z niekompatybilnym formatem archiwum

en: Garbage command
pl: Bezsensowna komenda

en: Generate data files for GNU tar test suite.
pl: Utwórz pliki danych do zestawu testów tara GNU.

en: Gid differs
pl: Gid się różni

en: Hmm, this doesn't look like a tar archive
pl: Hmm..., to nie wygląda jak archiwum tar

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.
    
      -l, --file-length=LENGTH   LENGTH of generated file
      -p, --pattern=PATTERN      PATTERN is `default' or `zeros'
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
pl: Argumenty obowiązkowe dla opcji długich obowiazują również dla odpowiednich
    krótkich.
    
      -l, --file-length=DŁUGOŚĆ  DŁUGOŚĆ utworzonego pliku
      -p, --pattern=WZÓR         WZÓR: `default' (domyślny) albo `zeros' (zera)
          --help                 wyświetl ten opis i zakończ
          --version              wyświetl informację o wersji i zakończ

en: Invalid date format `%s'
pl: Błędny format daty `%s'

en: Invalid group given on option
pl: Błędna grupa podana w opcji

en: Invalid mode given on option
pl: Błędne uprawnienia podane w opcji

en: Invalid owner given on option
pl: Błędny właściciel podany w opcji

en: Invalid value for record_size
pl: Błędna wartość record_size

en: Memory exhausted
pl: Brak pamięci

en: Missing file name after -C
pl: Brakująca nazwa pliku po -C

en: Mod time differs
pl: Czas modyfikacji się różni

en: Mode differs
pl: Uprawnienia się różnią

en: Mode or device-type changed
pl: Zmieniły się uprawnienia albo typ urządzenia

en: More than one threshold date
pl: Więcej niż jedna data graniczna

en: Multiple archive files requires `-M' option
pl: Wiele plików archiwum wymaga opcji `-M'

en: No archive name given
pl: Nie podana nazwa archiwum

en: No longer a directory
pl: Nie jest już katalogiem

en: No new volume; exiting.
pl: Brak nowej części; kończę.

en: No such file or directory
pl: Nie ma takiego pliku ani katalogu

en: Not a regular file
pl: Nie jest zwykłym plikiem

en: Not linked to %s
pl: Nie dołączony do %s

en: Obsolete option name replaced by --absolute-names
pl: Przestarzała nazwa opcji zamieniona na --absolute-names

en: Obsolete option name replaced by --backup
pl: Przestarzała nazwa opcji, zamieniona na --backup

en: Obsolete option name replaced by --block-number
pl: Przestarzała nazwa opcji zamieniona na --block-number

en: Obsolete option name replaced by --blocking-factor
pl: Przestarzała opcja, wymieniona na --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --read-full-records
pl: Przestarzala nazwa opcji zmieniona na --read-full-records

en: Obsolete option name replaced by --touch
pl: Przestarzała nazwa opcja zamieniona na --touch

en: Obsolete option, now implied by --blocking-factor
pl: Przestarzała opcja, teraz włącza ją --blocking-factor

en: Old option `%c' requires an argument.
pl: Stara opcja `%c' wymaga argumentu.

en: Omitting %s
pl: Pomijam %s

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
pl: Opcje `-%s' i `-%s' obie chcą dostępu do standardowego wejścia

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
pl: Opce `-Aru są niekompatybilne z `-f -'

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
pl: Opcje `-[0-7][lmh]' nie są używane w *tym* tarze

en: Premature end of file
pl: Przedwczesny koniec pliku

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
pl: Przygotuj część numer %d dla %s i naciśnij return

en: Read checkpoint %d
pl: Czytam punkt kontrolny %d

en: Read error on %s
pl: Błąd czytania %s

en: Reading %s
pl: Czytam %s

en: Record size must be a multiple of %d.
pl: Rozmiar rekordu musi być wielokrotnością %d

en: Removing drive spec from names in the archive
pl: Usuwam nazwe napędu z nazw w archiwum

en: Removing leading `/' from absolute links
pl: Usuwam początkowy `/' ze ścieżek bezwzględnych

en: Removing leading `/' from absolute path names in the archive
pl: Usuwam początkowy `/' ze ścieżek absolutnych w archiwum

en: Renamed %s to %s
pl: Przemianowałem %s na %s

en: Size differs
pl: Rozmiar się różni

en: Skipping to next file header
pl: Przeskakuję do następnego nagłówka pliku

en: Skipping to next header
pl: Przeskakuję do następnego nagłówka

en: Symlink differs
pl: Łącze symboliczne się różni

en: Symlinked %s to %s
pl: Dołączyłem symbolicznie %s do %s

en: This does not look like a tar archive
pl: To nie wygląda jak archiwum tar

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pl: Ten program jest darmowy; warunki kopiowania są opisane w źródłach.
    Autorzy nie dają ŻADNYCH gwarancji, w tym również gwarancji PRZYDATNOŚCI
    DO SPRZEDAŻY LUB DO KONKRETNYCH CELÓW.

en: This volume is out of sequence
pl: Ta część nie jest kolejną

en: Too many errors, quitting
pl: Za dużo błędów, kończę

en: Total bytes written:
pl: Całkowita zapisana ilość bajtów:

en: Try `%s --help' for more information.
pl: Spróbuj `%s --help' żeby otrzymać więcej informacji

en: Uid differs
pl: Uid się różni

en: Unexpected EOF in archive
pl: Nieoczekiwany EOF w archiwum

en: Unexpected EOF in mangled names
pl: Niespodziewany EOF w zakodowanych nazwach

en: Unexpected EOF on archive file
pl: Niespodziewany EOF w pliku archiwum

en: Unknown demangling command %s
pl: Nieznana komenda odkodowująca nazwy %s

en: Unknown file type '%c' for %s, diffed as normal file
pl: Nieznany typ liku %c' dla %s, zrobiłem diff jak dla zwykłego pliku

en: Unknown file type '%c' for %s, extracted as normal file
pl: Nieznay typ pliku `%c' dla %s; odtworzony jako plik zwykły

en: Unknown pattern `%s'
pl: Nieznany wzór `%s'

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemu

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header(s) detected
pl: BŁĄD WERYFIKACJI: wykryto %d błędnych nagłówków

en: Verify
pl: Sprawdzam

en: Visible long name error
pl: Błąd długiej nazwy

en: Visible longname error
pl: Błąd długiej nazwy

en: Volume `%s' does not match `%s'
pl: Część `%s' nie pasuje do `%s'

en: WARNING: Archive is incomplete
pl: UWAGA: Archiwum jest niekompletne

en: WARNING: Cannot close %s (%d, %d)
pl: UWAGA: Nie mogę zamknąć %s (%d, %d)

en: WARNING: No volume header
pl: UWAGA: Brak etykiety części

en: Write checkpoint %d
pl: Zapis punktu kontrolnego %d

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
pl: Nie możesz podać więcej niż jednej opcji `-Acdtrux'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
pl: Musisz podać jedną z opcji `-Acdtrux'

en: exec/tcp: Service not available
pl: exec/tcp: Usługa niedostępna

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
pl: rmtd: Nie mogę przydzielić miejsca na bufor

en: rmtd: Garbage command %c
pl: rmtd: Bezsensowna komenda %c

en: rmtd: Premature eof
pl: rmtd: Przedwczesny EOF

en: tar (child)
pl: tar (potomny)

en: tar (grandchild)
pl: tar (wnuczek)
