gnome-print-0.7 - en to da translation catalogue (88 entries)

en: Print out debugging information
da: Udskriv fejlanalyseringsinformation

en: Search directories recursively for font files
da: Søg mapper rekursivt efter skrifttypefiler

en: Start from zero fontmap, instead of parsing old one
da: Begynd uden skrifttypetabel i stedet for at fortolke på den gamle

en: Create $HOME/.gnome/fonts/gnome-print.fontmap
da: Opret $HOME/.gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Create $SYSCONFDIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap
da: Opret $SYSCONFDIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Create $DATADIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap
da: Opret $DATADIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Write output fontmap to specified file (- for stdout)
da: Skriv uddataskrifttypetabel til den angivne fil (- for standardud)

en: File describing known aliases
da: Fil der angiver kendte aliaser

en: PATH
da: STI

note: Family frame
en: Font family
da: Skrifttypefamilie

note: Style frame
en: Style
da: Stil

en: Font size:
da: Skrifttypestørrelse:

en: Font Selection
da: Skrifttypevalg

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
da: Kødpålæg smager godt.

note: Encode empty font
en: Couldn't generate pfa for face %s
da: Kunne ikke generere pfa for typen %s

en: status loading %s = %d
da: status for indlæsning af %s = %d

en: Copies
da: Kopier

en: N_umber of copies:
da: Antal _kopier:

en: _Collate
da: _Saml

en: Print Range
da: Udskriv område

en: Print
da: Udskriv

en: Preview
da: Vis udskrift

en: _All
da: _Alt

en: _Selection
da: _Valg

en: from:
da: fra:

en: to:
da: til:

en: f_rom:
da: f_ra:

en: _to:
da: _til:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
da: '%s' er ved at blive overskrevet.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: Select output file
da: Vælg uddatafil

en: Page:
da: Side:

en: _First page
da: _Første side

en: Shows the first page
da: Viser første side

en: _Previous page
da: F_orrige side

en: Shows the previous page
da: Viser forrige side

en: _Next page
da: _Næste side

en: Shows the next page
da: Viser næste side

en: _Last page
da: _Sidste side

en: Shows the last page
da: Viser sidste side

en: Zoom _in
da: Zoom _ind

en: Zooms in
da: Zoomer ind

en: Zoom _out
da: Zoom _ud

en: Zooms out
da: Zoomer ud

en: _View
da: _Vis

en: Prints the current file
da: Udskriver den aktuelle fil

en: First
da: Første

en: Back
da: Tilbage

en: Next
da: Næste

en: Last
da: Sidste

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zooms the page in
da: Zoomer ind på siden

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Zooms the page out
da: Zoomer ud på siden

en: Fit
da: Tilpas

en: Zooms to fit the whole page
da: Tilpasser zoom til hele siden

en: Fit Wide
da: Bred ud

en: Zooms to fit the width of the page
da: Tilpasser zoom til sidens bredde

en: Fit Tall
da: Stræk

en: Zooms to fit the height of the page
da: Tilpasser zoom til sidens højde

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
da: gnome-print-admin blev ikke fundet.
    
    Installér venligst gnome-print-admin for at opsætte denne printer

en: Print to file
da: Udskriv til fil

en: Properties
da: Egenskaber

en: Select printer
da: Vælg printer

note: * Create the profile information display
en: State:
da: Status:

en: Location:
da: Placering:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _File
da: _Fil

en: Select Printer
da: Vælg printer

en: Generic Postscript
da: Generel Postscript

en: Printer is active
da: Printeren udskriver

en: Printer is ready to print
da: Printeren er klar til at udskrive

en: Printer is off-line
da: Printeren er slukket

en: Can not communicate with printer
da: Kan ikke kommunikere med printer

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: Generic Postscript (Hardcoded)
da: Generel Postscript (maskinkodet)

en: GENERIC-POSTSCRIPT-HARDCODED
da: GENERAL POSTSCRIPT (MASKINKODET)

en: GNOME
da: Gnome

en: Unknown
da: Ukendt

en: Options
da: Indstillinger

en: Default Settings
da: Standardindstillinger

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
da: udtrækker den første skrifttype fra output.pdf og gemmer denne i font.dump.

en: extracts the font header from font.dump
da: udtrækker skrifttypehovedet fra font.dump

en: extracts the font body
da: udtrækker skrifttypekroppen

en: decrypts the font body
da: dekrypterer skrifttypekroppen

en: Gnome-print test page, rotated
da: Gnome-print-testside, roteret

en: Gnome-print test page, slanted
da: Gnome-print-testside, med hældning

en: Gnome-print test page, slanted. Small
da: Gnome-print-testside, med hældning. Lille
