gnome-print 0.29 - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Print out debugging information
fr: Afficher les informations de débogage

en: PATH
fr: CHEMIN

note: Family frame
en: Font family
fr: Famille de police

en: Font size:
fr: Taille de police :

en: Font Selection
fr: Sélection de la police

note: Encode empty font
en: Couldn't generate pfa for face %s
fr: Ne peut générer pfa pour la figure %s

en: status loading %s = %d
fr: État du chargement de %s = %d

en: N_umber of copies:
fr: N_ombre de copies :

en: _Collate
fr: _Rassembler

en: Print Range
fr: Intervalle d'impression

en: Print
fr: Imprimer

en: Preview
fr: Aperçu

en: _All
fr: _Tout

en: _Selection
fr: _Sélection

en: from:
fr: de :

en: to:
fr: à :

en: f_rom:
fr: _de :

en: _to:
fr: _à :

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
fr: « %s » est sur le point d'être écrasé.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: Select output file
fr: Sélectionnez le fichier de sortie

en: Page:
fr: Page :

en: _First page
fr: _Première page

en: Shows the first page
fr: Affiche la première page

en: _Previous page
fr: P_age précédente

en: Shows the previous page
fr: Affiche la page précédente

en: _Next page
fr: Page _suivante

en: Shows the next page
fr: Affiche la page suivante

en: _Last page
fr: _Dernière page

en: Shows the last page
fr: Affiche la dernière page

en: Zoom _in
fr: Zoom a_vant

en: Zooms in
fr: Zoom en avant

en: Zoom _out
fr: Zoom a_rrière

en: Zooms out
fr: Zoom en arrière

en: _View
fr: _Vue

en: Prints the current file
fr: Imprime le fichier en cours

en: First
fr: Première

en: Back
fr: Précédente

en: Next
fr: Suivante

en: Last
fr: Dernière

en: Zoom in
fr: Avant

en: Zooms the page in
fr: Agrandit la taille de la page

en: Zoom out
fr: Arrière

en: Zooms the page out
fr: Diminue la taille de la page

en: Fit
fr: Ajuster

en: Zooms to fit the whole page
fr: Affiche toute la page

en: Fit Wide
fr: En largeur

en: Zooms to fit the width of the page
fr: Ajuste en largeur la page

en: Fit Tall
fr: En hauteur

en: Zooms to fit the height of the page
fr: Ajuste en hauteur de la page

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
fr: gnome-print-admin n'a pas été trouvé.
    
    Veuillez installez gnome-print-admin pour configurer cette imprimante.

en: Print to file
fr: Imprimer dans un fichier

en: Properties
fr: Propriétés

en: Select printer
fr: Sélection de l'imprimante

note: * Create the profile information display
en: State:
fr: État :

en: Type:
fr: Type :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Printer
fr: _Imprimante

en: _File
fr: _Fichier

en: Select Printer
fr: Sélectionnez une imprimante

en: Generic Postscript
fr: PostScript générique

en: Printer is active
fr: L'imprimante est active

en: Printer is ready to print
fr: L'imprimante est prête à imprimer

en: Printer is off-line
fr: L'imprimante n'est pas prête

en: Can not communicate with printer
fr: Ne peut communiquer avec l'imprimante

en: Unknown status
fr: État inconnu

en: Generic Postscript (Hardcoded)
fr: PostScript générique (intégré)

en: GENERIC-POSTSCRIPT-HARDCODED
fr: POSTSCRIPT-GENERIQUE-INTEGRE

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Default Settings
fr: Réglages par défaut

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
fr: extrait la première police de output.pdf et la place dans font.dump.

en: extracts the font header from font.dump
fr: extrait l'en-tête de la police depuis font.dump

en: extracts the font body
fr: extrait le corps de la police

en: decrypts the font body
fr: décrypte le corps de la police

en: Gnome-print test page, rotated
fr: Page de test Gnome-print, pivoté

en: Gnome-print test page, slanted
fr: Page de test Gnome-print, incliné

en: Gnome-print test page, slanted. Small
fr: Page de test Gnome-print, incliné. Petit
