gnome-print 0.1 - en to it translation catalogue (79 entries)

en: Print out debugging information
it: Stampa informazioni di debug

en: PATH
it: PERCORSO

note: Family frame
en: Font family
it: Famiglia carattere

note: Style frame
en: Style
it: Stile

en: Font size:
it: Dimensione carattere:

en: Font Selection
it: Selezione carattere

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
it: La Marianna la va in campagna quando il sole tramonterà

en: status loading %s = %d
it: stato caricamento %s = %d

en: Copies
it: Copie

en: N_umber of copies:
it: _Numero di copie:

en: _Collate
it: _Rilega

en: Print Range
it: Stampa range

en: Print
it: Stampa

en: Preview
it: Anteprima

en: _All
it: _Tutti

en: _Selection
it: _Selezione

en: from:
it: da:

en: to:
it: a:

en: f_rom:
it: _da:

en: _to:
it: a:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
it: '%s' sta per essere sovrascritto.
    
    Continuare?

en: Select output file
it: Seleziona file di output

en: Page:
it: Pagina:

en: _First page
it: _Prima pagina

en: Shows the first page
it: Mostra la prima pagina

en: _Previous page
it: Precedente

en: Shows the previous page
it: Mostra la pagina precedente

en: _Next page
it: Successiva

en: Shows the next page
it: Mostra la pagina successiva

en: _Last page
it: Ultima

en: Shows the last page
it: Mostra l'ultima pagina

en: Zoom _in
it: Ingrandisci

en: Zooms in
it: Ingrandisce la visuale

en: Zoom _out
it: Riduci

en: Zooms out
it: Riduce la visuale

en: _View
it: _Vista

en: Prints the current file
it: Stampa il file corrente

en: First
it: Primo

en: Back
it: Indietro

en: Next
it: Avanti

en: Last
it: Ultimo

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zooms the page in
it: Ingrandisce la pagina

en: Zoom out
it: Riduci

en: Zooms the page out
it: Riduce la pagina

en: Fit
it: Adatta

en: Zooms to fit the whole page
it: Adatta la pagina alla dimensione della finestra

en: Fit Wide
it: Adatta in larghezza

en: Zooms to fit the width of the page
it: Adatta alla larghezza della pagina

en: Fit Tall
it: Adatta in altezza

en: Zooms to fit the height of the page
it: Adatta all'altezza della pagina

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
it: gnome-print-admin non è stato trovato.
    
    Installare gnome-print-admin per configurare questa stampante

en: Print to file
it: Stampa su file

en: Properties
it: Proprietà

en: Select printer
it: Seleziona la stampante

note: * Create the profile information display
en: State:
it: Stato:

en: Type:
it: Tipo:

en: Location:
it: Locazione:

en: Comment:
it: Commento:

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Printer
it: _Stampante

en: Select Printer
it: Seleziona la Stampante

en: Generic Postscript
it: Generic PostScript

en: Printer is active
it: La stampante è attiva

en: Printer is ready to print
it: La stampante è pronta a stampare

en: Printer is off-line
it: La stampante è scollegata

en: Can not communicate with printer
it: Impossibile comunicare con la stampante

en: Unknown status
it: Stato sconosciuto

en: Generic Postscript (Hardcoded)
it: Generic PostScript (HardCoded)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Options
it: Opzioni

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
it: estrae il primo font da output.pdf e lo inserisce in font.dump.

en: extracts the font header from font.dump
it: estrae l'intestazione del font da font.dump

en: extracts the font body
it: estrae il corpo del font

en: decrypts the font body
it: decritta il corpo del font

en: Gnome-print test page, rotated
it: Pagina di test per Gnome-print, ruotata

en: Gnome-print test page, slanted
it: Pagina di test per Gnome-print, rovesciata

en: Gnome-print test page, slanted. Small
it: Pagina di test per Gnome-print, rovesciata. Piccola
