gnome-print - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Print out debugging information
ja: デバッグ情報の出力

en: PATH
ja: パス

note: Family frame
en: Font family
ja: フォントファミリ

note: Style frame
en: Style
ja: スタイル

en: Font size:
ja: フォントサイズ:

en: Font Selection
ja: フォント選択

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
ja: すばしこい茶色のキツネが怠惰な犬を飛び越します。

en: status loading %s = %d
ja: 読み込み状態 %s = %d

en: Copies
ja: コピー

en: N_umber of copies:
ja: コピーの数(_U)

en: _Collate
ja: 並べかえ(_C)

en: Print Range
ja: 印刷範囲

en: Print
ja: 印刷

en: Preview
ja: プレビュー

en: _All
ja: 全て(_A)

en: _Selection
ja: 選択(_S)

en: from:
ja: From:

en: to:
ja: To:

en: f_rom:
ja: From(_R):

en: _to:
ja: To(_T):

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
ja: '%s'が上書きされようとしています。
    
    続行しますか?

en: Select output file
ja: 出力するファイルの選択

en: Page:
ja: ページ:

en: _First page
ja: 最初のページ(_F)

en: Shows the first page
ja: 最初のページを表示

en: _Previous page
ja: 前のページ(_P)

en: Shows the previous page
ja: 前のページを表示

en: _Next page
ja: 次のページ(_N)

en: Shows the next page
ja: 次のページを表示

en: _Last page
ja: 最後のページ(_L)

en: Shows the last page
ja: 最後のページの表示

en: Zoom _in
ja: 拡大(_I)

en: Zooms in
ja: 拡大

en: Zoom _out
ja: 縮小(_O)

en: Zooms out
ja: 縮小

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Prints the current file
ja: 現在のファイルを印刷

en: First
ja: 最初

en: Back
ja: 戻る

en: Next
ja: 次

en: Last
ja: 最後

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zooms the page in
ja: ページの拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Zooms the page out
ja: ページの縮小

en: Fit
ja: 最大サイズ

en: Zooms to fit the whole page
ja: 最大サイズに拡大

en: Fit Wide
ja: 最大幅

en: Zooms to fit the width of the page
ja: 最大幅まで拡大

en: Fit Tall
ja: 最大高さ

en: Zooms to fit the height of the page
ja: 最大高さまで拡大

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
ja: gnome-print-adminが見つかりませんでした。
    
    gnome-print-adminをインストールしてこのプリンタを設定してください。

en: Print to file
ja: ファイルに印刷

en: Properties
ja: プロパティ

en: Select printer
ja: プリンタ選択

note: * Create the profile information display
en: State:
ja: 状態:

en: Type:
ja: 形式:

en: Location:
ja: 場所:

en: Comment:
ja: コメント:

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Printer
ja: プリンタ(_P):

en: _File
ja: ファイル(_F):

en: Select Printer
ja: プリンタ選択

en: Generic Postscript
ja: 通常のPostScript

en: Printer is active
ja: プリンタが使用可能

en: Printer is ready to print
ja: プリンタが印刷可能

en: Printer is off-line
ja: プリンタはオフライン状態です

en: Can not communicate with printer
ja: プリンタと通信できません

en: Unknown status
ja: 不明な状態

en: Generic Postscript (Hardcoded)
ja: 通常のPostScript (ハードコード)

en: Unknown
ja: 不明

en: Options
ja: オプション

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
ja: output.pdfから最初のフォントを展開してfont.dumpにしています。

en: extracts the font header from font.dump
ja: フォントヘッダをfont.dumpから展開しています

en: extracts the font body
ja: フォントの本体を展開しています

en: decrypts the font body
ja: フォントの本体の暗号化を解除しています

en: Gnome-print test page, rotated
ja: gnome-printテストページ、回転後

en: Gnome-print test page, slanted
ja: gnome-printテストページ、斜め

en: Gnome-print test page, slanted. Small
ja: gnome-printテストページ、斜め。小
