gnome-print 0.30 - en to nn translation catalogue (80 entries)

en: Print out debugging information
nn: Skriv ut avlusingsinformasjon

en: PATH
nn: STI

note: Family frame
en: Font family
nn: Skriftfamilie

note: Style frame
en: Style
nn: Stil

en: Font size:
nn: Skrift storleik:

en: Font Selection
nn: Skrifttypeval

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
nn: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog æÆøØåÅ

note: Encode empty font
en: Couldn't generate pfa for face %s
nn: Kunne ikkje laga pfa for "face" %s

en: status loading %s = %d
nn: status lastar %s = %d

en: Copies
nn: Kopiar

en: N_umber of copies:
nn: _Tal på kopiar:

en: _Collate
nn: _Samla

en: Print Range
nn: Utskriftsområde

en: Print
nn: Skriv ut

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: _All
nn: _Alle

en: _Selection
nn: _Val

en: from:
nn: frå:

en: to:
nn: til:

en: f_rom:
nn: f_rå:

en: _to:
nn: _til:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
nn: '%s' er i ferd med å bli overskriven.
    
    Vil du fortsette?

en: Select output file
nn: Vel utfil

en: Page:
nn: Side:

en: _First page
nn: _Første side

en: Shows the first page
nn: Viser første side

en: _Previous page
nn: _Førre side

en: Shows the previous page
nn: Viser førre side

en: _Next page
nn: _Neste side

en: Shows the next page
nn: Viser neste side

en: _Last page
nn: _Siste side

en: Shows the last page
nn: Vis den siste sida

en: Zoom _in
nn: For_størr

en: Zooms in
nn: Forstørr

en: Zoom _out
nn: For_minsk

en: Zooms out
nn: Forminsk

en: _View
nn: _Vis

en: Prints the current file
nn: Skriv ut den gjeldande fila

en: First
nn: Første

en: Back
nn: Tilbake

en: Next
nn: Neste

en: Last
nn: Siste

en: Zoom in
nn: Forstørr

en: Zooms the page in
nn: Forstørrar sida

en: Zoom out
nn: Forminsk

en: Zooms the page out
nn: Forminskar sida

en: Fit
nn: Tilpass

en: Zooms to fit the whole page
nn: Forstørrar til å vise heile sida

en: Fit Wide
nn: Tilpass breidde

en: Zooms to fit the width of the page
nn: Zoomar til å vise heile breidde på sida

en: Fit Tall
nn: Tilpass høgde

en: Zooms to fit the height of the page
nn: Forstørrar til det passar med heile sidehøgda

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
nn: gnome-print-admin vart ikkje funne.
    
    Vennlegast installer gnome-print-admin for å konfigurere denne skrivaren

en: Print to file
nn: Utskrift til fil

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Select printer
nn: Vel skrivar

note: * Create the profile information display
en: State:
nn: Stat:

en: Location:
nn: Stad:

en: Comment:
nn: Kommentar:

en: _Name:
nn: _Namn:

en: _Printer
nn: _Skrivar

en: _File
nn: _Fil

en: Select Printer
nn: Vel skrivar

en: Generic Postscript
nn: Vanleg Postscript

en: Printer is active
nn: Skrivar er aktiv

en: Printer is ready to print
nn: Skrivar er klar til å skrive ut

en: Printer is off-line
nn: Skrivar er off-line

en: Can not communicate with printer
nn: Kan ikkje kommunisere med skrivar

en: Unknown status
nn: Ukjend status

en: Generic Postscript (Hardcoded)
nn: Vanleg Postscript (hardkoda)

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Options
nn: Val

en: Default Settings
nn: Standard innstillingar

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
nn: hentar ut den første skrifttypa frå output.pdf og plasserar den i font.dump

en: extracts the font header from font.dump
nn: hentar ut skrifttype-headern frå font.dump

en: extracts the font body
nn: hentar ut skrifttypekroppen

en: decrypts the font body
nn: dekrypterar skrifttypekroppen

en: Gnome-print test page, rotated
nn: Gnome-print testside, rotert

en: Gnome-print test page, slanted
nn: Gnome-print testside, hellande

en: Gnome-print test page, slanted. Small
nn: Gnome-print testside, hellande. Liten
