gnome-print-0.29 - en to ru translation catalogue (81 entries)

en: Print out debugging information
ru: Распечатывать отладочную информацию

en: PATH
ru: ПУТЬ

note: Family frame
en: Font family
ru: Семейство шрифта

note: Style frame
en: Style
ru: Стиль

en: Font size:
ru: Размер шрифта:

en: Font Selection
ru: Выбор шрифта

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
ru: ABC. Съешь еще этих мягких французских булок, да выпей чаю.

en: status loading %s = %d
ru: состояние загрузки %s = %d

en: Copies
ru: Копии

en: N_umber of copies:
ru: Число копий

en: _Collate
ru: Сопоставлять

en: Print Range
ru: Диапазон печати

en: Print
ru: Печать

en: Preview
ru: Просмотр

en: _All
ru: Все

en: _Selection
ru: Выделение

en: from:
ru: с:

en: to:
ru: по:

en: f_rom:
ru: с:

en: _to:
ru: по:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
ru: "%s" будет переписан.
    
    Хотите продолжить?

en: Select output file
ru: Выбрать файл вывода

en: Page:
ru: Страница:

en: _First page
ru: Первая страница

en: Shows the first page
ru: Показать первую страницу

en: _Previous page
ru: Пред. страница

en: Shows the previous page
ru: Показать предыдущую страницу

en: _Next page
ru: След. страница

en: Shows the next page
ru: Показать следующую страницу

en: _Last page
ru: Последняя страница

en: Shows the last page
ru: Показать последнюю страницу

en: Zoom _in
ru: Масштаб +

en: Zooms in
ru: Масштаб +

en: Zoom _out
ru: Масштаб -

en: Zooms out
ru: Масштаб -

en: _View
ru: Вид

en: Prints the current file
ru: Печать текущего файла

en: First
ru: Первая

en: Back
ru: Назад

en: Next
ru: След.

en: Last
ru: Последняя

en: Zoom in
ru: Масштаб +

en: Zooms the page in
ru: Увеличить масштаб страницы

en: Zoom out
ru: Масштаб -

en: Zooms the page out
ru: Уменьшить масштаб страницы

en: Fit
ru: Заполнить

en: Zooms to fit the whole page
ru: Масштабировать на всю страницу

en: Fit Wide
ru: По ширине

en: Zooms to fit the width of the page
ru: Масштабировать по ширине страницы

en: Fit Tall
ru: По высоте

en: Zooms to fit the height of the page
ru: Масштабировать по высоте страницы

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
ru: gnome-print-admin не обнаружен.
    
    Пожалуйста установите gnome-print-admin для настройки этого принтера

en: Print to file
ru: Печать в файл

en: Properties
ru: Свойства

en: Select printer
ru: Выбрать принтер

note: * Create the profile information display
en: State:
ru: Состояние:

en: Type:
ru: Тип:

en: Location:
ru: Место:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: _Name:
ru: Имя:

en: _Printer
ru: Принтер

en: _File
ru: Файл

en: Select Printer
ru: Выбрать принтер

en: Generic Postscript
ru: Обычный Postscript

en: Printer is active
ru: Принтер задействован

en: Printer is ready to print
ru: Принтер готов печатать

en: Printer is off-line
ru: Принтер отключен

en: Can not communicate with printer
ru: Невозможно установить связь с принтером

en: Unknown status
ru: Неизвестное состояние

en: Generic Postscript (Hardcoded)
ru: Обычный Postscript (Встроенный)

en: GENERIC-POSTSCRIPT-HARDCODED
ru: ОБЫЧНЫЙ-POSTSCRIPT-ВСТРОЕННЫЙ

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Options
ru: Параметры

en: Default Settings
ru: Исходные установки

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
ru: извлекается первый шрифт из output.pdf и помещается в font.dump.

en: extracts the font header from font.dump
ru: извлекается заголовок шрифта из font.dump

en: extracts the font body
ru: извлекается тело шрифта

en: decrypts the font body
ru: расшифровать тело шрифта

en: Gnome-print test page, rotated
ru: Тестовая страница Gnome-print, повернутая

en: Gnome-print test page, slanted
ru: Тестовая страница Gnome-print, наклоненная

en: Gnome-print test page, slanted. Small
ru: Тестовая страница Gnome-print, наклоненная. Маленькая
