gnome-print - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Print out debugging information
sv: Skriv ut felsökningsinformation

en: Search directories recursively for font files
sv: Sök rekursivt i kataloger efter typsnittsfiler

en: Start from zero fontmap, instead of parsing old one
sv: Starta med en ny typsnittstabell, istället för att tolka den gamla

en: Create $HOME/.gnome/fonts/gnome-print.fontmap
sv: Skapa $HOME/.gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Create $SYSCONFDIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap
sv: Skapa $SYSCONFDIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Create $DATADIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap
sv: Skapa $DATADIR/gnome/fonts/gnome-print.fontmap

en: Write output fontmap to specified file (- for stdout)
sv: Skriv utdatatypsnittstabell till angiven fil (- för standard ut)

en: File describing known aliases
sv: Fil som beskriver kända alias

en: PATH
sv: SÖKVÄG

note: Family frame
en: Font family
sv: Typsnittsfamilj

note: Style frame
en: Style
sv: Stil

en: Font size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Font Selection
sv: Välj typsnitt

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
sv: Flygande bäckasiner söka strax hwila på mjuka tuvor.

note: Encode empty font
en: Couldn't generate pfa for face %s
sv: Kunde inte generera pfa för typsnittet %s

en: status loading %s = %d
sv: status, läsning av %s = %d

en: Copies
sv: Kopior

en: N_umber of copies:
sv: Anta_l kopior:

en: _Collate
sv: _Kollationera

en: Print Range
sv: Sidintervall

en: Print
sv: Skriv ut

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: _All
sv: _Alla

en: _Selection
sv: _Markering

en: from:
sv: från:

en: to:
sv: till:

en: f_rom:
sv: f_rån:

en: _to:
sv: _till:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
sv: "%s" kommer att skrivas över.
    
    Vill du fortsätta?

en: Select output file
sv: Välj utdatafil

en: Page:
sv: Sida:

en: _First page
sv: _Första sidan

en: Shows the first page
sv: Visar den första sidan

en: _Previous page
sv: Före_gående sida

en: Shows the previous page
sv: Visar den föregående sidan

en: _Next page
sv: _Nästa sida

en: Shows the next page
sv: Visar nästa sida

en: _Last page
sv: _Sista sidan

en: Shows the last page
sv: Visar den sista sidan

en: Zoom _in
sv: Zooma _in

en: Zooms in
sv: Zoomar in

en: Zoom _out
sv: Zoom _ut

en: Zooms out
sv: Zoomar ut

en: _View
sv: _Visa

en: Prints the current file
sv: Skriver ut aktuell fil

en: First
sv: Första

en: Back
sv: Bakåt

en: Next
sv: Nästa

en: Last
sv: Sista

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zooms the page in
sv: Zoomar in sidan

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zooms the page out
sv: Zoomar ut sidan

en: Fit
sv: Passa

en: Zooms to fit the whole page
sv: Anpassar zoomfaktorn så att hela sidan får plats

en: Fit Wide
sv: Passa bredd

en: Zooms to fit the width of the page
sv: Anpassar zoomfaktorn så att sidan får plats på bredden

en: Fit Tall
sv: Passa höjd

en: Zooms to fit the height of the page
sv: Anpassar zoomfaktorn så att sidan får plats på höjden

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
sv: gnome-print-admin hittades inte.
    
    Var vänlig och installera gnome-print-admin för att konfigurera denna skrivare

en: Print to file
sv: Skriv ut till fil

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Select printer
sv: Välj skrivare

note: * Create the profile information display
en: State:
sv: Status:

en: Type:
sv: Typ:

en: Location:
sv: Placering:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Printer
sv: _Skrivare

en: _File
sv: _Fil

en: Select Printer
sv: Välj skrivare

en: Generic Postscript
sv: Generisk Postscript

en: Printer is active
sv: Skrivaren är aktiv

en: Printer is ready to print
sv: Skrivaren är redo för utskrift

en: Printer is off-line
sv: Skrivaren är inte inkopplad (off-line)

en: Can not communicate with printer
sv: Kan inte kommunicera med skrivaren

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Generic Postscript (Hardcoded)
sv: Generisk Postscript (hårdkodad)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Options
sv: Alternativ

en: Default Settings
sv: Standardinställningar

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
sv: extraherar det första typsnittet från output.pdf och placerar det i font.dump.

en: extracts the font header from font.dump
sv: extraherar typsnittshuvudet från font.dump.

en: extracts the font body
sv: extraherar typsnittskroppen.

en: decrypts the font body
sv: dekrypterar typsnittskroppen

en: Gnome-print test page, rotated
sv: Gnome-print-testsida, roterad

en: Gnome-print test page, slanted
sv: Gnome-print-testsida, lutad

en: Gnome-print test page, slanted. Small
sv: Gnome-print-testsida, lutad. Liten
