gnome-print 0.26 - en to tr translation catalogue (80 entries)

en: Print out debugging information
tr: Gelişmiş bilgileri göster

en: PATH
tr: YOL

note: Family frame
en: Font family
tr: Yazıtipi ailesi

note: Style frame
en: Style
tr: Stil

en: Font size:
tr: Yazıtipi büyüklüğü:

en: Font Selection
tr: Yazıtipi Seçimi

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
tr: Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar.

en: status loading %s = %d
tr: yükleme durumu %s = %d

en: Copies
tr: Kopya

en: N_umber of copies:
tr: _Kopya sayısı:

en: Print Range
tr: Yazıcı Sınırları

en: Print
tr: Yazıcı

en: Preview
tr: Önizleme

en: _All
tr: _Hepsi

en: _Selection
tr: _Seçim

en: from:
tr: kaynak:

en: to:
tr: hedef:

en: f_rom:
tr: _kaynak:

en: _to:
tr: _hedef:

en: '%s' is about to be overwritten.
    
    Do you want to continue?
tr: %s üzerine yazılacak.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Select output file
tr: Yazıcı dosyasını seçin

en: Page:
tr: Sayfa:

en: _First page
tr: İ_lk sayfa

en: Shows the first page
tr: İlk sayfayı gösterir

en: _Previous page
tr: Ö_nceki sayfa

en: Shows the previous page
tr: Önceki sayfayı gösterir

en: _Next page
tr: _Sonraki sayfa

en: Shows the next page
tr: Sonraki sayfayı gösterir

en: _Last page
tr: _Son sayfa

en: Shows the last page
tr: Son sayfayı gösterir

en: Zoom _in
tr: _Yakınlaş

en: Zooms in
tr: Yakınlaşır

en: Zoom _out
tr: _Uzaklaş

en: Zooms out
tr: Uzaklaşır

en: _View
tr: İ_zle

en: Prints the current file
tr: Mevcut dosyayı yazdırır

en: First
tr: İlk

en: Back
tr: Geri

en: Next
tr: İleri

en: Last
tr: Son

en: Zoom in
tr: Yakınlaş

en: Zooms the page in
tr: Sayfayı büyültülmüş gösterir

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: Zooms the page out
tr: Sayfayı küçültülmüş gösterir

en: Fit
tr: Ayarla

en: Zooms to fit the whole page
tr: Tüm sayfaya sığmak için odak ayarı yapar

en: Fit Wide
tr: Genişliğe sığdır

en: Zooms to fit the width of the page
tr: Görüntüyü sayfanın enine sığdırır.

en: Fit Tall
tr: Uzunluğa sığdır

en: Zooms to fit the height of the page
tr: Sayfanın yüksekliğine sığdırır.

en: gnome-print-admin was not found.
    
    Please install gnome-print-admin to configure this printer
tr: gnome-print-admin bulunamadı.
    
    Lütfen bu yazıcıyı ayarlamak için gnome-print-admin'i kurun.

en: Print to file
tr: Dosyaya yazdır

en: Properties
tr: Özellikler

en: Select printer
tr: Yazıcı seç

note: * Create the profile information display
en: State:
tr: Durum:

en: Type:
tr: Tür:

en: Location:
tr: Konum:

en: Comment:
tr: Not:

en: _Name:
tr: İ_sim:

en: _Printer
tr: _Yazıcı

en: _File
tr: _Dosya

en: Select Printer
tr: Yazıcı Seç

en: Generic Postscript
tr: Genel Postscript

en: Printer is active
tr: Yazıcı etkin

en: Printer is ready to print
tr: Yazıcı hazır

en: Printer is off-line
tr: Yazıcı şebekeye bağlı değil

en: Can not communicate with printer
tr: Yazıcıyla iletişim kurulamadı

en: Unknown status
tr: Bilinmeyen durum

en: Generic Postscript (Hardcoded)
tr: Genel Postscript (Düz)

en: GENERIC-POSTSCRIPT-HARDCODED
tr: GENEL-POSTSCRİPT-HARDCODED

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Options
tr: Seçenekler

en: Default Settings
tr: Öntanımlı Ayarlar

en: extracts the first font from output.pdf and places it in font.dump.
tr: output.pdf'ten ilk yazıtipini alır, font.dump'a yerleştirir.

en: extracts the font header from font.dump
tr: font.dump'tan yazıtipi başlığını açar

en: extracts the font body
tr: yazıtipi gövdesini açar

en: decrypts the font body
tr: yazıtipi gövdesinin şifresini açar

en: Gnome-print test page, rotated
tr: Gnome-print deneme sayfası (dönmüş)

en: Gnome-print test page, slanted
tr: Gnome-print deneme sayfası (yatık)

en: Gnome-print test page, slanted. Small
tr: Gnome-print deneme sayfası (yatık, küçük)
