gnucash 1.5.X - en to ja translation catalogue (1429 entries)

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
ja: 次の URL 
        %s
    はこの GnuCash のバージョンではサポートされていません。

en: Can't parse the URL
       %s
ja: URLの構文解析ができません
       %s

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
ja: 次のホストに接続できません
       %s
    ホスト名、ユーザ名、またはパスワードが違います。

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
ja: 次のホストに接続できません
       %s
    接続が消失しました。データを送ることができません

en: The URL 
        %s
    is in use by another user.
ja: 次の URL 
        %s
    は別のユーザに使われています。

en: The URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ja: URL 
        %s
    はGnuCashのデータではありません。またはデータが壊れています。

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ja: 次のURLにあるサーバ
    URL %s
    エラーに遭遇しました。あるいは不正/壊れたデータを検出しました

en: An error occurred while processing
ja: 処理中にエラーが発生しました

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
ja: ファイル読み込み中にエラーが発生しました。
    このまま続行しますか?

en: The file 
        %s
     is empty.
ja: ファイル 
        %s
     は空です。

en: The file 
        %s
     could not be found.
ja: ファイル 
        %s
     は見つかりませんでした。

en: This file appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade GnuCash to read
    this file.
ja: このファイルはGnuCashの新しいバージョンによって作成されたもののようです。GnuCashをアップグレードしないと読み込めません。

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
ja: このファイルはGnuCashの古いバージョン用です。
    このまま続行しますか?

en: Unknown file type
ja: ファイルタイプを特定できません

en: An unknown I/O error occurred.
ja: 未知のI/Oエラーが発生しました。

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
ja: Gnucash はロックすることができませんでした。
       %s.
    そのデータベースは別のユーザに使用されているかもしれません。
    その場合、ファイルを開くべきではありません。
    
    このままファイルを開きますか?

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ja: データベース
       %s
    は存在しません。作成しますか?

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
ja: 保存されていない変更があります。ファイルに保存しますか?

en: Open
ja: 開く

en: Save
ja: 保存

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
ja: ファイル 
        %s
     はすで存在します。
     本当に上書きしてよろしいですか?

en: -- Split Transaction --
ja: -- 諸口の取引 --

en: -- Stock Split --
ja: -- 株分割 --

en: Rebalance Transaction
ja: 取引の貸借を再度一致させる

en: The current transaction is not balanced.
ja: 現在の取引は貸借が一致していません。

en: Balance it manually
ja: 手入力で貸借を一致させる

en: Let GnuCash add an adjusting split
ja: GnuCashに調整用の諸口を追加させる

en: Adjust current account split total
ja: 現在の科目の諸口合計を調整する

en: Adjust other account split total
ja: その他の科目の諸口合計を調整する

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
ja: 勘定科目 %s は存在しません。
    作成しますか？

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
ja: この取引の情報は変更されました。
    記録しますか？

en: You are about to overwrite an existing split.
    Are you sure you want to do that?
ja: 既存の諸口を上書きしようとしています。
    本当に上書きしますか？

en: You are about to overwrite an existing transaction.
    Are you sure you want to do that?
ja: 既存の取引を上書きしようとしています。
    本当に上書きしますか？

en: Recalculate Transaction
ja: 取引を再計算する

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
ja: この取引に入力された値は計算が合いません。
    どの値を再計算すればよろしいですか？

en: Shares
ja: 株式

en: Changed
ja: 変更済

en: Price
ja: 価格

en: Value
ja: 価値

en: You cannot transfer funds from the %s account.
    It does not have a matching currency.
    To transfer funds between accounts with different currencies
    you need an intermediate currency account.
    Please see the GnuCash online manual.
ja: 資金を %s から移動することはできません。
    通貨が異なっています。
    通貨が異なる勘定間での資金の移動を行うためには
    中間通貨を使用する必要があります。
    GnuCash のオンラインマニュアルを参照してください。

en: (no name)
ja: (名前なし)

en: Debit
ja: 借方

en: Credit
ja: 貸方

en: Date
ja: 日付

en: Num
ja: 番号

en: Description
ja: 説明

note: desc cell
en: Reconciled:R
ja: 照合済み:R

en: Share Balance
ja: 株式残高

en: Balance
ja: 貸借/残高

en: Action
ja: 取引内容

en: Account
ja: 勘定科目

en: Memo
ja: 摘要

note: balance cell
en: Transfer
ja: 移動

en: Tot %s
ja: 合計 %s

en: Tot Credit
ja: 貸方合計

en: Tot Debit
ja: 借方合計

en: Tot Shares
ja: 株式合計

en: Notes
ja: 注釈

en: You are about to change a reconciled split.
    Are you sure you want to do that?
ja: 残高調整済みの諸口を変更しようとしています。
    本当に変更しますか？

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
ja: この取引に未照合のマークをつけますか?
    この場合、後ほど照合するのが難しくなります。

en: Bank
ja: 銀行

en: Cash
ja: 現金

en: Asset
ja: 資産

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Liability
ja: 負債

en: Stock
ja: 株式

en: Mutual Fund
ja: 投資信託

en: Currency
ja: 通貨

en: Income
ja: 所得

en: Expense
ja: 費用

en: Equity
ja: 資本

en: Imbalance
ja: 貸借不一致

en: Split
ja: 諸口

en: Lost Accounts
ja: 損失科目

en: Unbalanced parenthesis
ja: 括弧の対応ができていません

en: Stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: Stack underflow
ja: スタックアンダーフロー

en: Undefined character
ja: 未定義の文字

en: Not a variable
ja: 変数ではありません

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: Numeric error
ja: 数値エラー

en: Type
ja: 型

en: Account Name
ja: 勘定科目名

en: Account Code
ja: 勘定科目コード

en: Security
ja: 証券

en: Total
ja: 合計

en: Tax Info
ja: 税金情報

en: not cleared:n
ja: 未清算:n

en: cleared:c
ja: 清算済:c

en: reconciled:y
ja: 調整済:y

en: frozen:f
ja: 凍結済:f

en: (none)
ja: (なし)

en: Opening Balances
ja: 期首残高

en: Retained Earnings
ja: 内部留保

en: Opening Balance
ja: 期首残高

en: Enter a name for the account
ja: 勘定科目の名前を入力する

en: Could not create opening balance.
ja: 期首残高を作成できませんでした

en: Field
ja: フィールド

en: Old Value
ja: 古い値

en: New Value
ja: 新しい値

en: Verify Changes
ja: 変更を確認する

en: The following changes must be made. Continue?
ja: 下のような変更が必要です。続行しますか?

en: The account must be given a name.
ja: 勘定には名前が必要です。

en: You must select an account type.
ja: 勘定の種類を選択して下さい。

en: You must choose a valid parent account.
ja: 適正な親勘定科目を選択して下さい。

en: You must choose a currency.
ja: 通貨を指定して下さい。

en: You must choose a security.
ja: 証券を選択しなければなりません。

en: There is already an account with that name.
ja: その名前の勘定科目はすでに存在します。

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ja: 適正な期首残高を入力するか、空白のままにしてください。

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
ja: 転送する科目を選択するか、開始残高自己資本科目を
    選択しなければなりません。

en: New top level account
ja: 新規基本勘定科目

en: <No name>
ja: <名前なし>

en: Edit Account
ja: 勘定科目を編集

en: (%d) New Accounts
ja: (%d) 新規勘定科目

en: New Account
ja: 新規勘定科目

en: No description
ja: 説明なし

en: Contents
ja: 内容

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
ja: その金融商品は少なくとも1つ以上の
    勘定科目で使用されています。
    削除できません

en: Are you sure you want to delete the
    current commodity?
ja: 本当にこの金融商品を削除しますか?

en: Symbol
ja: シンボル

en: Name
ja: 名前

en: Code
ja: コード

en: Fraction
ja: 端株

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
ja: 商品取引科目を一つ選択しなければなりません。
    新規に作成する場合は、"新規"をクリックしてください。

en: You may not create a new national currency.
ja: 通貨を指定して下さい。

en: That commodity already exists.
ja: その金融商品はすでに存在します。

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation",
    and "Type" for the commodity.
ja: 金融商品科目の場合、空ではない"フルネーム"、"シンボル/略語"、
    および"タイプ"を入力しなければなりません。

note: GtkWidget             * dialog = GTK_WIDGET(user_data);
en: Help
ja: ヘルプ

en: You must enter values for the other quantities.
ja: 他の数量に値を入力してください。

en: You must enter a valid expression.
ja: 適正な式を入力してください。

en: The interest rate cannot be zero.
ja: 金利に0(ゼロ)を指定することはできません。

en: The number of payments cannot be zero.
ja: 支払回数に0(ゼロ)は指定できません。

en: The number of payments cannot be negative.
ja: 支払回数に負の数は指定できません。

en: Set to default
ja: デフォルトに設定

en: Set the option to its default value
ja: オプションを初期値に設定する

en: Select All
ja: 全て選択

en: Clear All
ja: 全て清算

en: Select Default
ja: デフォルトを選択

en: Select pixmap
ja: pixmap を選択

en: No options!
ja: オプションなし

en: GnuCash Preferences
ja: GnuCash初期設定

en: You must select a commodity.
ja: 金融商品の種類を選択して下さい。

en: You must select a currency.
ja: 通貨を指定して下さい。

en: You must enter a valid amount.
ja: 適正な金額を入力してください。

en: Are you sure you want to delete the
    current price?
ja: 本当にこの価格を削除してもよろしいですか?

en: Remove old prices
ja: 古い価格を削除

en: All prices before the date below will be deleted.
ja: 下の日付以前のすべての価格を削除します。

en: Commodity
ja: 金融商品

en: Source
ja: 元

en: Complete
ja: 完了

en: Tip of the Day
ja: 今日のヒント

en: Display this dialog next time
ja: このダイアログを次回も表示する

en: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*
ja: -alias-fixed-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*,*

en: Tip of the Day:
ja: 今日のヒント

en: Show the income and expense accounts
ja: 所得と費用の勘定を表示する

en: Error
ja: エラー

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
ja: この取引には移動元と移動先の
    勘定を指定しなければいけません。
    指定しなければ、この取引は記録されません。

en: You can't transfer from and to the same account!
ja: 同一の勘定への資金の移動は出来ません。

en: You must enter an amount to transfer.
ja: 移動する金額を入力しなければなりません。

en: You must enter a valid price.
ja: 適正な価格を入力してください。

en: You must enter a valid `to' amount.
ja: 適正な金額を'転送先'に入力してください

en: No matching currency account!
    Please create a currency account
    with currency %s
    and security %s
    (or vice versa) to transfer funds
    between the selected accounts.
ja: 合致する通貨勘定科目がありません。
    通貨勘定科目を
    通貨 %s で作成してください。
    または、証券 %s で作成してください。
    (あるいはその逆)。この作業は選択された
    勘定科目間の資金移動に必要です。

en: Use local time
ja: ローカル時間を使用する

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
ja: 通貨または証券のタイプを選択してください。国際通貨に対しては、
    "CURRENCY"を使用してください。一覧に適当なものが存在しない場合、
    ボックスに新しいタイプを入力してください。

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
ja: 通貨あるいは株式に対する説明を入力してください。例えば、
    "米ドル" or "レッドハット株"

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
ja: ティッカーシンボル(例えば、"RHAT")、国際通貨シンボル(例えば、"USD")
    あるいはその他の一意の略語を入力してください。

en: Click "Next" to accept the information and move 
    to the next currency or stock.
ja: 情報を受け入れ、次の通貨あるいは株式に移動するには 
    "次"をクリックしてください。

en: You must put values for the type, name,
    and abbreviation of the currency/stock.
ja: 通貨/株式のタイプ、名前、略語には
    値を入力しなければなりません。

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ja: 既存の国際通貨あるいはそれ以外のタイプを入力してください

en: Select QIF File
ja: QIF ファイル選択

en: Please select a file to load.
ja: 読み込むファイルを選択して下さい。

en: File not found or read permission denied.
    Please select another file.
ja: ファイルが見つからないか、パーミッションがありません。
    別のファイルを選択してください。

en: That QIF file is already loaded.
    Please select another file.
ja: その QIF ファイルはすでに読込済みです。
    別のファイルを選択してください。

en: QIF file load warning:
    %s
ja: QIF形式ファイルの読込に関する警告:
    %s

en: An error occurred while loading the QIF file.
ja: QIFファイルの読込み中にエラーが発生しました

en: QIF file load failed:
    %s
ja: QIF形式ファイルの読込失敗:
    %s

en: An error occurred while parsing the QIF file.
ja: QIF形式ファイルの解析中にエラーが発生しました

en: QIF file parse failed:
    %s
ja: QIF形式ファイルの解析失敗:
    %s

en: You must enter an account name.
ja: 勘定科目の名前を入力しなければなりません。

en: An error occurred while importing QIF transactions into GnuCash. Your accounts are unchanged.
ja: QIFファイルの取引を Gnucashに読込中にエラーが発生しました。勘定科目は変更されません。

en: (split)
ja: (諸口)

en: You must enter a Type for the commodity.
ja: 金融商品科目のタイプを入力しなければなりません。

en: You must enter a name for the commodity.
ja: 金融商品の名前を入力しなければなりません。

en: You must enter an abbreviation for the commodity.
ja: 商品の略語を入力しなければなりません。

en: Enter information about "%s"
ja: "%s"についての情報を入力してください

en: Pick the commodity's exchange or listing (NASDAQ, NYSE, etc).
ja: 商品取引所あるいは上場市場(NASDAQ, NYSE など)を指定してください。

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
ja: 商品のフルネームを入力してください。例えば、"レッドハット株"

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
ja: ティッカーシンボル(例えば、"RHAT")あるいはその他の一意の略語を 入力してください。

en: Click "Next" to accept the information and move on.
ja: 情報を受け入れ、続けるには"次"をクリックしてください。

en: You must enter a valid distribution amount.
ja: 適正な配当額を入力してください

en: You must enter a distribution amount.
ja: 配当額を入力してください

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
ja: 適正な価格を入力してください。
    あるいは空白にしてください。

en: The price must be positive.
ja: 価格は正の値でなければなりません。

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
ja: 適正な現金金額を入力してください。
    あるいは空白にしてください。

en: The cash distribution must be positive.
ja: 配当額は正の値でなければなりません

en: You must select an income account
    for the cash distribution.
ja: 現金配当のための所得勘定科目を
    選択しなければなりません

en: You must select an asset account
    for the cash distribution.
ja: 現金配当のための資産勘定科目を
    選択しなければなりません

en: Error adding price.
ja: 価格追加中にエラー

en: You don't have any stock accounts with balances!
ja: 残高の存在する株勘定科目は一つもありません

en: Select Account
ja: 勘定科目を選択

en: Select or add a GnuCash account
ja: Gnucashの勘定科目を選択あるいは追加

en: New?
ja: 新規?

en: New Account (child of selected) ...
ja: 新規勘定科目(選択された科目の子勘定科目) ...

en: Print Check
ja: 印刷確認

en: Check format:
ja: 書式の確認:

en: Check position:
ja: 位置の確認:

en: Date format:
ja: 日付の書式:

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ja: Quicken/QuickBooks (tm) USレター

en: Custom
ja: カスタム

en: Top
ja: 上

en: Middle
ja: 中央

en: Bottom
ja: 下

en: Options
ja: オプション

en: Custom check format
ja: カスタム小切手書式

en: Payee:
ja: 受取人:

en: Date:
ja: 日付:

en: Amount (words):
ja: 合計 (単語):

en: Amount (numbers):
ja: 合計 (数量):

en: Memo:
ja: 摘要:

en: Units:
ja: 単位:

en: Inches
ja: インチ

en: Centimeters
ja: センチ

en: Millimeters
ja: ミリ

en: Points
ja: ドット

en: Custom format
ja: カスタム書式

en: Find Transactions
ja: 取引を検索

en: Match Accounts
ja: 科目一致検索

en: Find transactions affecting
ja: 検索を行う取引

en: All
ja: すべて

en: Any
ja: いずれか

en: None
ja: なし

en: selected accounts:
ja: 選択された勘定項目:

en: Match Date
ja: 日付一致検索

en: Find transactions occurring in the date range:
ja: 該当期間に発生した取引の検索:

en: Starting
ja: 検索開始日

en: Ending
ja: 検索終了日

en: Match Description
ja: 説明一致検索

en: Find transactions whose Description contains:
ja: 説明に含まれる文字の一致による取引の検索:

en: Case sensitive
ja: 大文字/小文字を区別

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Find transactions whose Number contains:
ja: 数字が一致する処理を検索:

en: Number
ja: 番号

en: Match Amount
ja: 合計一致検索

en: Find
ja: 検索

en: Credit or Debit
ja: 貸方または借方

en: splits having amounts of:
ja: この金額を持つ諸口:

en: At least
ja: 以上

en: At most
ja: 以下

en: Exactly
ja: 等しい

en: Amount
ja: 合計

en: Match Memo
ja: 摘要一致検索

en: Find splits whose Memo contains:
ja: 摘要が一致する諸口を検索:

en: Match number of shares
ja: 株数の一致による検索

en: Find securities transactions of:
ja: この株数を持つ証券取引を検索:

en: At most
ja: 以下

en: shares
ja: 株数

en: Match share price
ja: 株価一致による検索

en: Find securities transactions with share price of:
ja: この株価を持つ証券取引を検索:

en: Match Action
ja: 処理内容一致による検索

en: Find transactions whose Action contains:
ja: 処理内容が一致する取引を検索:

en: Match Cleared state
ja: 清算済ステータス検索

en: Find transactions whose Cleared status is:
ja: 清算済ステータスが一致する取引を検索:

en: Not cleared (n)
ja: 未清算(n)

en: Cleared (c)
ja: 清算済(c)

en: Reconciled (y)
ja: 調整済(y)

en: Cleared
ja: 清算済

en: Match Balance state
ja: 貸借状況一致による検索

en: Find transactions whose Balance status is:
ja: 次の貸借状況の取引を検索:

en: Balanced
ja: 貸借一致

en: Not Balanced
ja: 貸借不一致

en: Match transaction tags (CURRENTLY INOPERABLE)
ja: 取引タグ一致による検索(現在未サポート)

en: Find transactions with the tag:
ja: 次のタグを持つ取引を検索:

en: Tags
ja: タグ

en: Type of search
ja: 検索の型

en: New search
ja: 新規検索

en: Refine current search
ja: 現在の検索を絞り込む

en: Add results to current search
ja: 現在の検索に結果を追加する

en: Delete results from current search
ja: 結果を現在の検索から削除する

en: Find
ja: 検索

en: Budget
ja: 予算

en: Name:
ja: 名前:

en: The name of this budget
ja: この予算の名前

en: Budget Entries
ja: 予算項目

en: Add
ja: 追加

en: Add a new entry or subentry
ja: 項目あるいはサブ項目を追加

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selected entry or subentry
ja: 項目またはサブ項目を削除

en: Move the selected item up
ja: 選択された勘定科目を上に移動

en: Move the selected item down
ja: 選択された勘定科目を下に移動

en: Entry
ja: 項目

en: Description:
ja: 説明:

en: Type:
ja: 型:

en: Normal
ja: 通常

en: No Total
ja: 合計なし

en: Matching Transactions...
ja: 一致している取引...

en: Subentry
ja: サブ項目

en: Amount:
ja: 総額:

en: Period:
ja: 期間:

en: Mechanism:
ja: メカニズム:

en: Bill Day:
ja: 請求日:

en: Grace Period:
ja: 猶予期間:

en: Nominal
ja: 仮勘定

en: Bill
ja: 請求書

en: Recurring
ja: 経常利益

en: Contingency
ja: 偶発損失

en: Financial Calculator
ja: 財務計算機

en: Payment Periods
ja: 支払期間

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the entry
ja: 入力をクリア

en: Calculate
ja: 計算

en: Interest Rate
ja: 金利

en: Present Value
ja: 現在価値

en: Periodic Payment
ja: 定期支払額

en: Future Value
ja: 将来価値

en: Compounding:
ja: 福利:

en: Payments:
ja: 支払額:

en: Annual
ja: 毎年

en: Semi-annual
ja: ほぼ毎年

en: Tri-annual
ja: 年に三回

en: Quarterly
ja: 四半期

en: Bi-monthly
ja: 隔月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Semi-monthly
ja: ほぼ毎月

en: Bi-weekly
ja: 隔週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Daily (360)
ja: 毎日(360)

en: Daily (365)
ja: 毎日(365)

en: End of Period Payments
ja: 期末の支払

en: Beginning of Period Payments
ja: 期首の支払

en: Discrete Compounding
ja: 分散複利

en: Continuous Compounding
ja: 連続複利

en: Payment Total:
ja: 支払合計:

en: total
ja: 合計

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Account Information
ja: 勘定科目情報

en: Effective Date:
ja: 実行可能日:

en: Initial Payment:
ja: 初期支払額

en: Select currency/security
ja: 通貨/証券を選択

en: Currency/security:
ja: 通貨/証券

en: New...
ja: 新規...

en: New Currency/Security
ja: 新規通貨/証券

en: Full name:
ja: フルネーム:

en: Symbol/abbreviation:
ja: シンボル/略語:

en: CUSIP or other code:
ja: CUSIPまたはその他のコード:

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
ja: 金融商品のフルネームを入力してください。例: 米ドル

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
ja: 金融商品のティッカーシンボルあるいは通貨コードを入力してください。例: USD

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
ja: 金融商品のタイプを入力してください。株式の場合、取引を行う場を入力します。存在するタイプの中から選ぶことができます。また、新しいタイプの場合には、そのまま入力してください。

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ja: 金融商品を識別するユニークなコードを入力してください。または、空白のままにしておいてください

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ja: 取引可能な金融証券の最小単位を入力してください。全株式でのみ取引可能な株式の場合には1を入力してください。

en: Account Name:
ja: 勘定科目名:

en: Currency:
ja: 通貨:

en: Security:
ja: 証券:

en: Account Code:
ja: 勘定科目コード:

en: Account Type
ja: 勘定科目型

en: Parent Account
ja: 親勘定科目

en: Price Quote Source
ja: 建値元

en: Get Online Quotes
ja: オンラインで建値を取得

en: The source for price quotes:
ja: 建値の元にするサイト:

en: Timezone for these quotes:
ja: これらの建値のタイムゾーン:

en: Tax Related
ja: 税金関連科目

en: General Information
ja: 一般情報

en: Balance Information
ja: 貸借情報

en: Balance:
ja: 貸借/残高:

en: Transfer Type
ja: 転送のタイプ

en: Use Opening Balances Equity account
ja: 開始残高自己資本勘定科目を使用する

en: Use an Equity account to transfer the opening balance. The Equity account will be created if it doesn't exist already.
ja: 開始残高を転送するための自己資本科目を使用する。自己資本科目は存在しない場合には作成されます。

en: Select Transfer Account
ja: 移動させる勘定科目を選択

en: Use the account select below to transfer the opening balance.
ja: 開始残高を転送する科目を下から選択して使用

en: Transfer Account
ja: 転送勘定科目

en: Import currency and stock information
ja: 通貨および株情報をインポート

en: Import currency and stock information
ja: 通貨および株情報をインポート

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
ja: 読み込んだファイルは古いバージョンの Gnucash で作成されています。
    通貨、株式、投資信託に関する情報は新しいバージョンに合わせて更新する
    する必要があります。
    
    このダイアログはすでに科目に存在するそれぞれの通貨、株式、投資信託の
    追加すべき情報に関して入力を促します。それらの情報をすべて入力した後、
    Gnucash の新しいバージョン用に勘定科目を更新することができます。
    
    読込を中止するには"キャンセル"をクリックしてください。

en: Update your accounts with the new information
ja: 新規情報で勘定科目を更新する

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
ja: 入力した新しい情報を使うために勘定科目を更新する場合、
    "終了"をクリックしてください。
    
    ファイルの読込を中止するには"キャンセル"をクリックしてください。
    
    通貨の選択などを再確認するには"戻る"をクリックしてください。

en: QIF Import
ja: QIF インポート

en: Import QIF files
ja: QIFファイル読み込み

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel"
    to abort the process.
ja: Gnucash は財務データを Qicken/Quickbooks、MS Money、
    Moneydance およびその他のプログラムで書き込まれた QIF
    (Quicken Interchange Format) からインポートすることができます。
    
    インポートプロセスはいくつかのステップからなります。Gnucash の
    勘定科目は最後のステップで"完了"をクリックするまで変更されません。
    
    QIF データを読み込むには"次"を、中止するには"キャンセル"を
    クリックしてください。

en: Select a QIF file to load
ja: 読み込む QIF ファイルを選択

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded
    and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s)
    in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't 
    worry if your data is in multiple files.
ja: 読み込むファイルを選択してください。"次"をクリックすると読み込みと解析を開始します。
    ファイル内の勘定科目に関するいくつかの質問に答える必要が
    あるかもしれません。
    
    希望するファイルを複数読み込ませることが可能です。
    データが複数のファイルに分かれていても問題ありません。

en: QIF Filename:
ja: QIFファイル名:

en: Select...
ja: 選択...

en: Set a date format for this QIF file
ja: この QIF ファイルの日付書式を設定する

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and 
    year components of a date are printed.  In most cases, it is possible 
    to automatically determine which format is in use in a particular file.
    However, in the file you have just imported there exist more than one
    possible format that fits the data.  
    
    Please select a date format for the file.  QIF files created by European
    software are likely  to be in "d-m-y" or day-month-year format, where
    US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-year-day.
ja: QIF ファイルではどの順番で日付を構成する日、月、年のコンポーネントが 
    印刷されるかを指定しません。ほとんどの場合、特定のファイルでどの形式が
    使用されているかを自動的に決めることができます。
    しかしながら、今読み込んだファイルには可能性のある日付書式が１つ以上
    存在します。
    
    日付の書式を選択してください。ヨーロッパ製のソフトで作成された QIF
    ファイルは "d-m-y"または日-月-年の書式になっていることが多く、米国の
    場合には "m-d-y"または月-日-年の書式になっていることが多いです。

en: Set the default QIF account name
ja: デフォルトの QIF 勘定科目名に設定

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just 
    one account, but the file does not specify a name for that account.  
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another
    accounting program, you should use the same account name that was used 
    in that program.
ja: 読み込もうとしている QIF ファイルにはたった一つの勘定科目に対する取引しか 
    存在しないように見受けられます。しかし、その科目の名前を指定していません。
    
    科目の名前を入力してください。このファイルが別の会計プログラムから
    出力されたファイルならば、そのプログラム内で使っていたのと同じ名前を
    使用するべきです。

en: Account name:
ja: 勘定科目名:

en: QIF files you have loaded
ja: すでに読み込んだ QIF ファイル

en: QIF Files
ja: QIFファイル名

en: label827
ja: lable827

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the QIF import process.
ja: ここでさらに読み込みたいファイルがある場合には、"別のファイルの読み込み"
    をクリックしてください。複数の QIF ファイルに科目を保存した場合も同様です。
    
    QIF ファイルの読み込みを終了し、次のステップに進む場合には、"次"を
    クリックしてください。

en: Load another file
ja: 別のファイルを読み込む

en: Unload selected file
ja: 選択されたファイルを読み込まない

en: Accounts and stock holdings
ja: 勘定科目と所有する株式

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds
    you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already
    exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account
    will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the
    same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested
    GnuCash account, click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your
    other personal finance program, including a separate account for each stock
    you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity"
    accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source
    of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next 
    page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ja: 次のページで QIF ファイルにある勘定科目と所有するすべての株式/投資信託が
    Gnucash の勘定科目に当てはめられます。すでに Gnucash に同じ名前、あるいは
    類似する名前を持ち、かつ互換性のあるタイプの勘定の場合、その勘定科目は該当勘定科目として使用されます。そうでない場合には、Gnucash は新たに勘定科目を
    QIF ファイルと同じ名前、同じタイプで作成します。それらの科目が気に入らない場合には、クリックして変更してください。
    
    Gnucash はあなたが使用していた個人資産管理プログラムに存在しなかった科目を
    作成することに注意してください。これには、所有するそれぞれの株式に対する
    別々の科目、仲介手数料に対する個別の科目、開始時の残高著調整の元となる特別な持ち分科目(デフォルトでは繰越利益の子勘定科目)などが含まれます。
    これらの科目はすべて次ページに表示されます。
    必要ならば修正することもできますが、通常そのままでも問題ありあせん。

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ja: QIFの勘定科目とGnucashの勘定科目との適合

en: QIF account name
ja: QIF勘定科目名

en: GnuCash account name
ja: Gnucash の勘定科目名

en: Click "Next" to check matchings for QIF categories.
ja: QIFのカテゴリとの適合をチェックするには"次"をクリック

en: Income and Expense categories
ja: 所得と費用の区分

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
ja: Gnucash では取引を分類するためにカテゴリではなく、所得と費用の別々の
    勘定科目を使用します。QIFファイルにあるそれぞれのカテゴリは Gnucash の勘定科目に変換されます。
    
    次のページで、QIF のカテゴリと Gnucash の勘定科目の適合に関して推奨のものを表示します。
    カテゴリ名を含む行をクリックすることにより、適合を変更することができます。
    
    後で気が変わっても、勘定科目の再構成をすることができます。

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ja: QIFのカテゴリとGnucashの勘定科目との一致

en: QIF category name
ja: QIF カテゴリ名

en: Click "Next" to enter information about the currency used in your QIF files.
ja: QIF ファイルで使用されている通貨の情報を入力するために"次"をクリックしてください。

en: Payees and memos
ja: 支払先および摘要

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have
    information about Accounts and Categories which would allow them to be
    correctly assigned to GnuCash accounts.  
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and 
    Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default
    these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash.
    If you select a different account, it will be remembered for future QIF 
    files.
ja: 銀行やその他の財務関連企業からダウンロードしたQIFファイルにはGnuCashの勘定科目に正しく割り当ててもよいアカウントおよびカテゴリについての情報が入っていません。
    
    つづくページにおいて、QIFのアカウントあるいはカテゴリを持たない取引の支払先
    および摘要のテキスト部分が表示されます。デフォルトではこういった取引は
    GnuCashではすべて'指定無し'という勘定科目に割り当てられます。
    もし、その他の科目を選択すると、今後読み込まれるQIFファイルに対して記憶
    されます。

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ja: 支払先/摘要をGnuCashの科目に一致させる

en: QIF payee/memo
ja: QIF 支払先/摘要

en: Enter the currency used for new accounts
ja: 新規勘定科目に使う通貨単位を入力

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the 
    accounts in the QIF file(s) you are importing must be denominated in the
    same currency. This limitation should be removed soon.
    
    Select the currency to use for transactions imported from your QIF files:
ja: QIF のインポート機能は、現時点では複数通貨のQIFファイルを処理することは
    できません。インポートをする QIF ファイルのすべての科目、口座は同じ通貨建て
    でなければなりません。この制限はすぐに修正されます。
    
    QIF からインポートされる取引に使用する通貨を選択してください:

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
ja: 読み込んだデータに株式、投資信託に関する情報を入力するために
    "次"をクリックしてください。

en: Tradable commodities
ja: 取引可能な金融商品

en: In the next pages, you will be asked to provide information about stocks, 
    mutual funds, and other tradable commodities that appear in the QIF file(s)
    you are importing. GnuCash requires more information about tradable 
    commodities than the QIF format can represent. 
    
    Each stock, mutual fund, or other commodity must have a type, which is the 
    exchange or listing that it is found on (NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds, 
    etc), a full name, and an abbreviation.
    
    Check to see if there is an existing Type that is appropriate; if not, you can
    enter a new Type name by hand in the box. Make sure that the abbreviation
    you enter matches the ticker symbol used for the commodity on the exchange
    or listing for its type.
ja: 次のページでは、現在読み込み中の QIF ファイルに現れる株式、投資信託、その他
    売買可能な金融商品に関する情報の入力をする必要があります。
    Gnucash は売買可能な金融商品に対して、QIF より多くの情報を必要とします。
    
    どの株式、投資信託、その他金融商品も一つのタイプに所属しなければなりません。
    タイプとは、NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds などの取引所、商品の正式名、略号を
    意味しています。
    
    既存のタイプが適当なものであるかどうかをチェックしてください。適当でない場合、新しいタイプを入力してください。また、略号については、取引所で使用されている
    ティッカーと同じであることを確認してください。

en: Match duplicate transactions
ja: 複製取引一致

en: If you are importing a QIF file downloaded from a bank or other financial
    institution, some of the information in the QIF file may duplicate information
    already in your GnuCash accounts.  GnuCash will try to detect duplicates 
    of existing transactions.  
    
    On the next page, you will be asked to confirm that an existing transaction
    matches an imported transaction.  Imported transactions are shown on the
    left side of the page, and possible  matches for the selected left-hand
    transaction are shown  to the right.  There may be several old transactions 
    that could match an imported transaction; you will be able to select the 
    correct one by clicking in the "Dup?" column of the correct transaction.
    
    You can control the rules used by GnuCash to find duplicate transactions 
    in the "QIF Import" section of the GnuCash Preferences dialog.
    
    Click "Next" to find duplicate transactions.
ja: 銀行やその他の財務関連企業からダウンロードしたQIFファイルをインポート
    しているのであれば、QIFファイル内のいくつかの情報はGnuCash内にすでにある
    勘定科目情報を複数にしてしまうかもしれません。
    
    つづくページにおいて、すでに存在する取引がインポートされる取引と一致するか
    の確認を求められます。インポートされる取引が左側に表示され、一致する
    可能性のある取引が右側に表示されます。複数の古い取引が一致する可能性があります。
    "複製?"という列をクリックして、正しいものを選択することができます。
    
    初期設定ダイアログの"QIFインポート"セクションで、複製取引を検索する
    GnuCashで使われるルールをコントロールすることができます。
    
    重複取引を検索するには"次"をクリックしてください。

en: Select possible duplicates
ja: 可能性のある複製を選択

en: Imported transactions with duplicates
ja: 複製とともに読み込まれた取引

en: Possible duplicates for selected new transaction
ja: 選択された新規取引に対して可能性のある複製

en: Dup?
ja: 複製?

en: Update your GnuCash accounts
ja: Gnucash の勘定科目を更新する

en: Click "Finish" to import data from the staging area and update
    your GnuCash accounts. The account and category matching
    information you have entered will be saved and used for
    defaults the next time you use the QIF import  facility. 
    
    Click "Back" to review your account and category matchings,
    to change currency and security settings for new accounts, 
    or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ja: データを読み込み、Gnucash の科目を更新するには"完了"をクリック
    してください。ここで入力された科目とカテゴリの適合の情報はデフォルト
    として、次回の QIF ファイルの読み込みに使用されます。
    
    科目とカテゴリの適合情報の見直し、新規科目に対する通貨や証券の設定を
    変更、読み込みファイルの追加などを行うには、"戻る"をクリック
    してください。
    
    QIF ファイルの読み込みを中止するには、"キャンセル"をクリックしてください。

en: Transfer Funds
ja: 資金移動

en: Transfer Information
ja: 情報を転送

en: Num:
ja: 番号:

en: Transfer From
ja: 転送元

en: Show Income/Expense
ja: 所得/費用を表示する

en: Transfer To
ja: 転送先

en: Currency Transfer
ja: 通貨の移動

en: Currency Account:
ja: 通貨勘定科目

en: Exchange Rate:
ja: 為替レート

en: To Amount:
ja: 金額へ:

en: Working...
ja: 処理中...

en: Heading
ja: 見出しをつける

en: GnuCash Help
ja: Gnucash ヘルプ

en: Help Topics
ja: ヘルプトピック

en: Topics
ja: トピック

en: Search GnuCash Help
ja: Gnucashヘルプの検索

en: Search Term:
ja: 検索文字:

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
ja: ボックスには一つの単語だけを入力し、'検索'ボタンを押してください。現在、検索エンジンは複雑な検索はできません。一つの単語だけです。

en: Search
ja: 検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: New Style Sheet
ja: 新規スタイルシート

en: New style sheet info
ja: 新規スタイルシートの情報

en: Style sheet template:
ja: スタイルシートのテンプレート:

en: Tax Information
ja: 税金情報

en: Accounts
ja: 勘定科目

en: Accounts Selected:
ja: 選択済の勘定科目:

en: Select Subaccounts
ja: 子勘定科目を選択

en: TXF Categories
ja: TXF カテゴリ

en: Form
ja: フォーム

en: Payer Name Source
ja: 支払者名の元

en: Current Account
ja: 現在の勘定科目

en: Duplicate Transaction
ja: 取引の複製

en: Transaction Information
ja: 取引情報

en: HTML Style Sheets
ja: HTML スタイルシート

en: Style sheets
ja: スタイルシート

en: label847668
ja: lable847668

en: Style sheet options
ja: スタイルシートオプション

en: Stock Split
ja: 株分割

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
ja: このウィザードは株の分割または株の合併の記録に関してお手伝いします。

en: Stock Account
ja: 株式勘定科目

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ja: 分割または合併に関して記録したい株の勘定科目を選択してください。

en: Stock Split Details
ja: 株分割の詳細

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger.
    For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution.
    You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ja: 株式の分割/統合で利益または損失があった株式の日付と株数を入力してください
    株式統合の場合(分割の反対)株数の値に負の値を使用してください。
    取引の説明に関しては入力することもできますし、デフォルトのものをそのまま使用することもできます

en: Share Distribution:
ja: 株式の説明:

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below.
    You may safely leave it blank.
ja: 株式分割に対する株価を記録したい場合には下に入力してください。
    空白のままでも大丈夫です。

en: New Price:
ja: 新規価格:

en: Cash In Lieu
ja: 現金の代わり

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split,
    enter the details of that payment here. Otherwise, just click `Next'.
ja: もし株式分割の結果として現金の支払を受け取ったならば、
    ここには支払の詳細を入力してください。そうでなければ'次'をクリック

en: Cash Amount:
ja: 現金額:

en: Income Account
ja: 所得勘定科目

en: Asset Account
ja: 資産勘定科目

en: If you are finished creating the stock split or merger, press `Finish'.
    You may also press `Back' to review your choices, or `Cancel' to
    quit without making any changes.
ja: 株の分割または合併の記録が終了したら、'終了'をクリックしてください。
    '戻る'をクリックすると、今までの選択項目を確認できます。'キャンセル'を
    クリックするとすべての変更を破棄して中止します。

en: Username and Password
ja: ユーザ名とパスワード

en: Enter your username and password
ja: ユーザ名とパスワードを入力してください

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Available reports
ja: 利用可能なレポート

en: Add  >>
ja: 追加 >>

en: << Remove
ja: << 削除

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Size...
ja: サイズ...

en: Report
ja: 帳票

en: Cols
ja: 列

en: Rows
ja: 行

en: Enter report row/column span
ja: 帳票の行/列のスパン数を入力してください

en: Row span:
ja: 行スパン:

en: Column span:
ja: 列スパン:

en: Price Editor
ja: 価格エディタ

en: Prices
ja: 価格

en: Sort by Commodity
ja: 金融商品別にソート

en: Sort by Date
ja: 日付順にソート

en: Add a new price.
ja: 新しい価格を追加

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the current price
ja: 現在の価格を削除

en: Remove Old...
ja: 古いものを削除...

en: Remove prices older than a user-entered date
ja: ユーザが入力した日付より古い価格は削除

en: Edit
ja: 編集

en: Edit the current price.
ja: 現在の価格を編集する

en: Get Quotes
ja: 見積をもらう

en: Get new online quotes for stock accounts.
ja: 株式科目に対して新しくオンラインで見積をもらう

en: Price Information
ja: 価格情報

en: Commodity:
ja: 金融商品:

en: Source:
ja: 元:

en: Price:
ja: 価格:

en: Bid
ja: ビッド

en: Ask
ja: 依頼

en: Last
ja: 最後

en: Net Asset Value
ja: 純資産価値

en: Unknown
ja: 未知

en: Commodities
ja: 金融商品

en: Show National Currencies
ja: 国際通貨を表示

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja: pixmap ファイルが見つかりませんでした: %s

en: Couldn't create pixmap from file: %s
ja: pixmap ファイル作成できませんでした: %s

en: Days
ja: 日

en: Weeks
ja: 週

en: Months
ja: 月

en: Years
ja: 年

en: Ago
ja: 前

en: From Now
ja: 現在から

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
ja: カレンダー

en: GnuCash Network is disabled and the link you have clicked requires it.
    You can enable it in the Network section
    of the Preferences dialog.
ja: GnuCash Networkがオフの状態ですが、クリックされたリンクは
    オンの状態を要求します。初期設定のダイアログの
    ネットワークセクションでオンにしてください。

en: Badly formed gnc-register: URL.
ja: gnc-registerのフォームが正しくありません: URL.

en: Badly formed gnc-options: URL.
ja: gnc-optionsのフォームが正しくありません: URL.

en: Secure HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
ja: セキュアHTTPアクセスがオフです。
    初期設定ダイアログのネットワークセクションで
    オンにしてください。

en: Network HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
ja: HTTPアクセスがオフです。
    初期設定ダイアログのネットワークセクションで
    オンにしてください。

en: Save HTML To File
ja: HTMLをファイルに保存

en: Could not open the file
         %s
    %s
ja: ファイルを開くことができませんでした
         %s。
    
    %s

en: checking SSL certificate...
ja: SSL認証をチェック中...

en:  ... done
ja: ...終了

en: Enter GnuCash Network passphrase:
ja: GnuCash Networkのパスワードを入力:

en: GnuCash Network authorization failed.
ja: GnuCash Networkの認証に失敗しました

note: start: get first passphrase
en: Enter passphrase:
ja: パスワードを入力:

note: get another and check for equality
en: Verify passphrase:
ja: パスワードを確認:

en: Passphrases did not match.
ja: パスワードが一致しませんでした

en: New Account Hierarchy Setup
ja: 新規勘定科目一覧

en: Choose Currency
ja: 通貨を選択

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ja: 新規科目に使用する通貨を選択してください。

en: Choose accounts to create
ja: 作成する科目を選択してください

en: Account Types
ja: 勘定科目型

en: Detailed Description
ja: 詳細説明

en: Enter opening balances
ja: 初期残高を入力

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    accounts may have an opening balance.
ja: 新規勘定科目の残高を設定したい場合、勘定科目をクリックして右側のボックスに開始時の残高を入力してください。
    株式以外の勘定科目は初期の残高を設定することができます。

en: Finish Account Setup
ja: 科目設定の終了

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ja: 新しい勘定科目を作成するには'終了'を押してください
    
    選択した項目を確認するためには'戻る'を押してください
    
    新しい勘定科目を作成せずにダイアログを閉じるには'キャンセル'を押してください

en: Canceling
ja: キャンセル

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
ja: このダイアログを次回のGnuCash起動時に表示したくない場合にはチェックをはずしてください。

en: Run dialog for new user again?
ja: 次回も新規ユーザ用のダイアログを立ち上げますか？

en: Welcome to GnuCash 1.6!
ja: GnuCash 1.6にようこそ!

en: Create a new set of accounts
ja: 新しい勘定科目セットを作成する

en: Import my QIF files
ja: QIFファイル読み込み

en: Open the new user tutorial
ja: 新規ユーザチュートリアルを開く

en: Print GnuCash Document
ja: GnuCashドキュメントの印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Account Tree
ja: 勘定科目型

en: Name of account view
ja: 新規勘定科目一覧

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
ja: 勘定科目を開くためには、まず勘定科目を
    選択して下さい。

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
ja: 勘定科目を編集するためには、まず勘定科目を
    選択して下さい。

en: Are you sure you want to delete the %s account?
ja: %sの勘定を本当に削除してもよろしいですか？

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
ja: 削除したい勘定を
    選択して下さい。

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
ja: 勘定科目を照合するためには、まず勘定科目を
    選択して下さい。

en: You must select an account to scrub.
ja: 掃除する勘定科目を選択して下さい。

en: Open the selected account
ja: 選択された勘定科目を開く

en: Edit the selected account
ja: 選択された勘定科目を編集する

en: Edit the account view options
ja: 勘定一覧オプションの編集

en: New
ja: 新規

en: Create a new account
ja: 新しい勘定科目を作成する

en: Delete selected account
ja: 選択された勘定科目を削除する

en: Scrub A_ccount
ja: 勘定を掃除する(_C)

en: Identify and fix problems in the account
ja: 勘定科目の中の問題点を見つけ、修正する

en: Scrub Su_baccounts
ja: 子勘定を掃除する(_B)

en: Identify and fix problems in the account and its subaccounts
ja: 勘定科目とその子勘定科目の中の問題点を見つけ、修正する

en: Scrub A_ll
ja: 全勘定を掃除する(_L)

en: Identify and fix problems in all the accounts
ja: 全ての勘定科目の中の問題点を見つけ、修正する

en: _Open Account
ja: 勘定科目を開く(_O)

en: Open S_ubaccounts
ja: 子勘定科目を開く(_U)

en: Open the selected account and all its subaccounts
ja: 選択された勘定科目とその子勘定科目を全部開く

en: _Edit Account
ja: 勘定科目の編集(_E)

en: _Reconcile...
ja: 照合(_R)...

en: Reconcile the selected account
ja: 選択された勘定科目を照合する

en: _Transfer...
ja: 資金移動(_T)...

en: Transfer funds from one account to another
ja: 資金を別の勘定科目へ移動する

en: Stock S_plit...
ja: 株式の分割(_P)...

en: Record a stock split or a stock merger
ja: 株式の分割または合併を記録する

en: _New Account...
ja: 勘定科目の新規作成(_N)...

en: _Delete Account
ja: 勘定科目の削除(_D)

en: _Scrub
ja: 掃除(_S)

en: Setup tax information for all income and expense accounts
ja: すべての所得、費用勘定科目に税金情報を設定する

en: _Account
ja: 勘定科目(_A)

en: Enter URI to load:
ja: 読み込むURIを入力

en: Back
ja: 戻る

en: Move back one step in the history
ja: 履歴を一つ後に戻る

en: Forward
ja: 次へ

en: Move forward one step in the history
ja: 履歴を一つ先へ進む

en: Reload
ja: 再ロード

en: Reload the current document
ja: 現在の文書を再度読み込む

en: Open a new document
ja: 新規文書を開く

en: Stop
ja: 停止

en: Cancel outstanding HTML requests
ja: 未解決のHTMLリクエストをキャンセル

en: Print
ja: 印刷

en: Print Help window
ja: ヘルプウィンドウを印刷

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this Help window
ja: ヘルプウィンドウを閉じる

en: <no file>
ja: <ファイルなし>

en: Export
ja: 書き出し

en: You cannot save to that filename.
ja: そのファイル名には保存できません

en: You cannot save to that file.
ja: そのファイルには保存できません

en: There was an error saving the file.
ja: ファイル保存中にエラー

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
ja: GnuCashを終了するには"終了"を選択してください

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
ja: GnuCash 個人用財務管理
    GNU でお金を管理しよう!

en: New _File
ja: 新規ファイル

en: Create a new file
ja: 新しいファイルを作成する

en: Export Accounts...
ja: 勘定科目を書き出し...

en: Export the account hierarchy to a new file
ja: 勘定科目の階層を新しいファイルに書き出す

en: Import QIF...
ja: QIF のインポート...

en: Import a Quicken QIF file
ja: Quicken QIF ファイルを読み込む

en: New _Account Tree
ja: 新しい勘定科目ツリー

en: Open a new account tree view
ja: 新しい勘定科目ツリー一覧を開く

en: Move to New Window
ja: 新しいウィンドウへ移動

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
ja: 現在の一覧用に新しいGnuCashトップレベルウィンドウを開く

en: Close _Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close the current notebook page
ja: このノートページを閉じる

en: _Preferences...
ja: 初期設定(_P)...

en: Open the global preferences dialog
ja: 全体の初期設定ダイアログを開く

en: _General Ledger
ja: 総勘定元帳(_G)

en: Open a general ledger window
ja: 総勘定元帳を開く

en: Commodity _Editor
ja: 金融商品エディタ(_E)

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ja: 株式や投資信託などの金融商品を見るまたは編集する

en: _Price Editor
ja: 価格エディタ(_P)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ja: 株式や投資信託などの価格を見るまたは編集する

en: Financial _Calculator
ja: 財務計算機(_C)

en: Use the financial calculator
ja: 財務計算機を使用する

en: _Find Transactions
ja: 取引検索(_F)

en: Find transactions with a search
ja: 検索により取引を見つける

en: _Manual
ja: マニュアル(_M)

en: Open the GnuCash Manual
ja: GnuCashマニュアルを開く

en: _Tips Of The Day
ja: 今日のヒント(_T)

en: View the Tips of the Day
ja: 「今日のヒント」を見る

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: Save the file to disk
ja: ファイルをディスクに保存する

en: Exit
ja: 終了

en: Exit GnuCash
ja: GnuCash を終了する

en: Net Assets
ja: 純資産:

en: Profits
ja: 利益

en: Reconcile Information
ja: 照合情報

en: Statement Date:
ja: 請求書の日付:

note: starting balance title/value
en: Starting Balance:
ja: 期首残高:

note: ending balance title/value
en: Ending Balance:
ja: 期末残高:

en: Debits
ja: 借方

en: Credits
ja: 貸方

en: Total:
ja: 合計:

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
ja: 本当にこの取引を削除してもよろしいですか?

en: Reconcile
ja: 照合

en: _Reconcile Information...
ja: 調整情報(_R)...

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
ja: 日付や期末残高を含む調整情報を変更する

en: _Finish
ja: 終了(_F)

en: Finish the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を終了する

en: _Postpone
ja: 延期(_P)

en: Postpone the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を延期する

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Cancel the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を中止する

en: Standard order
ja: 標準の順番

en: Keep normal account order
ja: 普通の勘定科目の順番を維持する

en: Sort by Num
ja: 番号順に並べる

en: Sort by Description
ja: 説明順に並べる

en: Sort by Amount
ja: 総計順に並べる

en: Open the account
ja: 勘定科目を開く

en: Edit the main account for this register
ja: この帳簿の主勘定科目を編集する

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Add a new transaction to the account
ja: 勘定科目に新しい取引を追加

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Edit the current transaction
ja: 現在の取引を編集する

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the current transaction
ja: この取引を削除する

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Open the GnuCash help window
ja: GnuCashのヘルプウィンドウを開く

en: _Reconcile
ja: 調整(_R)

en: Sort _Order
ja: 並び替え(_O)

en: _Transaction
ja: 取引(_T)

en: Finish
ja: 終了

note: reconciled balance title/value
en: Reconciled Balance:
ja: 照合済みの貸借:

note: difference title/value
en: Difference:
ja: 差分:

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
ja: 勘定の貸借がが合いません。
    本当に終了してよろしいですか?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ja: 本当にこの調整を延期して、あとで終了しますか？

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
ja: この調整ウィンドウには変更があります。
    本当にキャンセルしてもよろしいですか?

en: Register date ranges
ja: 帳簿日付範囲

en: Show Earliest
ja: 最も古いものを表示する

en: Start date:
ja: 開始日付

en: Show Latest
ja: 最新を表示する

en: End date:
ja: 終了日付

en: Today
ja: 本日

en: Set Date Range
ja: 日付範囲設定

en: Enter
ja: 入力

en: Record the current transaction
ja: 現在の取引を記録する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel the current transaction
ja: この取引をキャンセルする

en: Duplicate
ja: 複製

en: Make a copy of the current transaction
ja: この取引のコピーを作成する

en: Show all splits in the current transaction
ja: この取引の諸口をすべて表示する

en: Blank
ja: 空白

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ja: 帳簿の一番下の空白の取引に移動する

en: Jump
ja: 飛ぶ

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
ja: 他の勘定科目でこれに該当する取引に移動する

en: Open a report window for this register
ja: この帳簿に対する帳票ウィンドウを開く

en: Print a report for this register
ja: この帳簿の帳票を印刷する

en: Close this register window
ja: この帳簿のウィンドウを閉じる

en: Present:
ja: 現在:

en: Future:
ja: 将来:

en: Reconciled:
ja: 調整済:

en: Shares:
ja: 株式:

en: Current Value:
ja: 現在価値:

en: Basic Ledger
ja: 基本帳簿

en: Show transactions on one or two lines
ja: 取引を一行あるいは二行で表示する

en: Auto-Split Ledger
ja: 自動諸口表示

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
ja: 取引を一行あるいは二行で表示し、編集中の取引を拡張する

en: Transaction Journal
ja: 取引出納帳

en: Show expanded transactions with all splits
ja: すべての諸口と共に拡張された取引を表示

en: _Double Line
ja: 二行(_D)

en: Show two lines of information for each transaction
ja: それぞれの取引の情報を二行で表示する

en: Sort by date of entry
ja: 入力日付順で並べる

en: Sort by the date of entry
ja: 入力日付順に並べ替え

en: Sort by statement date
ja: 請求書の日付順で並べる

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
ja: 請求書日付順に並び替え(最終的に調整されなかったアイテム)

en: Sort by Memo
ja: 摘要順に並べる

en: Show _All
ja: すべて表示(_A)

en: Show all of the transactions in the account
ja: 勘定科目に属する取引を全部表示する

en: Set _Range...
ja: 範囲設定(_R)...

en: Set the date range of this register
ja: この帳簿の日付範囲を設定する

en: _Style
ja: スタイル(_S)

en: _Date Range
ja: 日付範囲(_D)

en: Invoice
ja: 請求書

en: Open an invoice report window for this register
ja: この帳簿の請求書帳票ウィンドウを開く

en: Cut Transaction
ja: 取引の切取り

en: Cut the selected transaction
ja: 選択されている取引を切り取る

en: Copy Transaction
ja: 取引をコピー

en: Copy the selected transaction
ja: 選択された取引をコピーする

en: Paste Transaction
ja: 取引の貼付け

en: Paste the transaction clipboard
ja: 取引クリップボードを貼り付ける

en: Reconcile the main account for this register
ja: この帳簿の主勘定科目を調整する

en: _Enter
ja: 入力(_E)

en: D_uplicate
ja: 複製(_U)

en: _Split
ja: 諸口(_S)

en: _Blank
ja: 空白(_B)

en: _Jump
ja: 飛ぶ(_J)

en: _Scrub All
ja: すべてを掃除(_S)

en: Identify and fix problems in the transactions displayed in this register
ja: この帳簿に表示されている勘定科目の中の問題点を見つけ、修正する

en: _Scrub Current
ja: この科目を掃除(_S)

en: Identify and fix problems in the current transaction
ja: この取引の中の問題点を見つけ、修正する

en: Open an invoice report window for this transaction
ja: この取引の請求書帳票ウィンドウを開く

en: _Print Check...
ja: 印刷確認(_P)...

en: Print a check using a standard format
ja: 標準形式で小切手を印刷する

en: _Register
ja: 帳簿(_R)

en: General Ledger
ja: 総勘定元帳

en: General Ledger Report
ja: 総勘定元帳の帳票

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Report
ja: ポートフォリオレポート

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Results Report
ja: 検索結果レポート

en: Register
ja: 帳簿

en: Register Report
ja: 帳票

en: <No information>
ja: <情報なし>

en: This selection will delete the whole transaction. This is what you usually want.
ja: この選択肢は取引全体を削除します。普通はこれを選択するべきでしょう。

en: This selection will delete the whole transaction.
    
    You would be deleting a transaction with reconciled splits!
ja: この選択は取引全体を削除します。
    諸口を含めて取引を削除しようとしています。

en: Warning: Just deleting all the other splits will make your account unbalanced. You probably shouldn't do this unless you're going to immediately add another split to bring the transaction back into balance.
ja: 警告: すべての諸口を削除するだけだと勘定科目に貸借の不一致が発生します。貸借を一致させるための別の諸口を追加するまではこの動作を続けるべきではありません。

en: You would be deleting reconciled splits!
ja: 調整の諸口を削除しようとしています。

en: Delete Transaction
ja: 取引削除

en: Delete the whole transaction
ja: 取引全体を削除する

en: Delete all the other splits
ja: その他のすべての諸口を削除

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
ja:    %s を
       %s から
    本当に削除しますか？

en: You would be deleting a reconciled split!
ja: 調整済の諸口を削除しようとしています。

en: (no memo)
ja: (摘要なし)

en: (no description)
ja: (説明なし)

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits!
ja: 調整済の諸口を含めて取引を削除しようとしています。

en: (Report not found)
ja: (帳票が見つかりません)

en: Reload the current report
ja: このレポートを再読込

en: Export HTML-formatted report to file
ja: HTML形式の帳票をファイルに出力

en: Edit report options
ja: 帳票オプションを編集する

en: Print report window
ja: 帳票ウィンドウを印刷する

en: This is a development version. It may or may not work.
ja: 開発バージョンのため、動作しないかもしれません。

en: The last stable version was %s.
ja: 最新の安定バージョンは %s です。

en: The next stable version will be %s.
ja: 次の安定バージョンは %s です。

en: register-default-font:-adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ja: register-default-font:-alias-fixed-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*,*

en: register-hint-font:-adobe-helvetica-medium-o-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ja: register-hint-font:-alias-fixed-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-*,*

en: sample: 12/12/2000
ja: 例: 12/12/2000

note: date cell
en: sample:99999
ja: 例:99999

note: num cell
en: sample:Description of a transaction
ja: 例:取引の説明

note: recn cell
en: sample:999,999.000
ja: 例:999,999.000

note: xfrm cell
en: sample:Memo field sample text string
ja: 例:摘要のフィールドのサンプル文字列

note: tbalance cell
en: sample:Notes field sample text string
ja: 例:注釈フィールドのサンプル文字列

en: Deposit
ja: 入金

en: Withdraw
ja: 出金

en: Check
ja: 小切手

en: Teller
ja: 窓口

en: Phone
ja: 電話

en: Online
ja: オンライン

note: Action: Automatic Deposit ?!?
en: AutoDep
ja: 自動引落し

en: Direct Debit
ja: 直接引き落とし

en: Buy
ja: 購入

en: Sell
ja: 売却

en: Fee
ja: 費用

en: Loan
ja: 借入金

en: Payment
ja: 支払

en: Rebate
ja: リベート

note: Action: Long Term Capital Gains
en: LTCG
ja: 長期キャピタルゲイン

note: Action: Short Term Capital Gains
en: STCG
ja: 短期キャピタルゲイン

en: Enter the transaction number, such as the check number
ja: 取引番号を入力する（小切手の番号など）

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ja: 移動元の勘定科目を入力するか、リストから選択する

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ja: この取引には複数の諸口があります。全部見たい時には諸口ボタンを押してください

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ja: この取引には複数の諸口があります。全部見たい時には諸口ボタンを押してください

en: Enter a description of the split
ja: 諸口の説明を入力する

en: Enter a description of the transaction
ja: 取引の説明を入力する

en: Enter notes for the transaction
ja: 取引の注釈を入力する

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
ja: 取引の型を入力するか、リストから選択する

en: Enter the share price
ja: 株価を入力する

en: Enter the number of shares bought or sold
ja: 購入または売却した株数を入力する

note: ============ END OF FILE =====================
en: Show GnuCash version
ja: GnuCashのバージョンを表示

en: Show GnuCash usage information
ja: GnuCashの使い方などの情報を表示

en: Show this help message
ja: このヘルプメッセージを表示

en: Enable debugging mode
ja: デバッグモードをオン

en: Set the logging level from 0 (least) to 6 (most)
ja: ログのレベルを0から6の間で設定する

en: Do not load the last file opened
ja: 最後に開いたファイルを読み込まない

en: Set configuration directory
ja: コンフィグレーションファイルのディレクトリを設定

en: Set shared directory
ja: 共有ディレクトリを設定

en: Set the search path for .scm files.
ja: .scm ファイル検索パスを設定する。

en: Set the search path for documentation files
ja: 文書ファイル検索パスを設定する。

en: Evaluate the guile command
ja: guileコマンドの実行確認

en: Load the given .scm file
ja: 与えられた .scm ファイルを読み込む

en: Load the user configuration
ja: ユーザ設定を読み込む

en: Load the system configuration
ja: システム設定を読み込む

en: Run the RPC Server
ja: RPCサーバを走らせる

en: Current Year Start
ja: 本年度の開始日

en: Start of the current calendar year
ja: 本年度の暦上の開始日

en: Current Year End
ja: 本年度の終了日

en: End of the current calendar year
ja: 本年度の暦上の終了日

en: Previous Year Start
ja: 前年度の開始日

en: Beginning of the previous calendar year
ja: 前年度の暦上の開始日

en: Previous Year End
ja: 前年度の終了日

en: End of the Previous Year
ja: 前年度の終了日

en: Current Financial Year Start
ja: 本年度の財務上の開始日

en: Start of the current financial year/accounting period
ja: 本財務年度/会計年度の開始日

en: Previous Financial Year Start
ja: 前会計年度の開始日

en: The start of the previous financial year/accounting period
ja: 前財務年度/会計年度の開始日

en: End Previous Financial Year
ja: 前会計年度の終了日

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
ja: 前財務年度/会計年度の終了日

en: End Current Financial Year
ja: 本年度の財務上の終了日

en: End of the current Financial year/Accounting Period
ja: 本財務年度/会計年度の終了日

en: Start of this month
ja: 今月の開始日

en: Start of the current month
ja: 今月の開始日

en: End of this month
ja: 今月の終了日

en: End of the current month
ja: 今月の終了日

en: Start of previous month
ja: 前月の開始日

en: The beginning of the previous month
ja: 前月の開始日

en: End of previous month
ja: 前月の終了日

en: Last day of previous month
ja: 前月の終了日

en: Start of current quarter
ja: 本四半期の開始日

en: The start of the latest quarterly accounting period
ja: 会計上の本四半期の開始日

en: End of current quarter
ja: 本四半期の終了日

en: The end of the latest quarterly accounting period
ja: 会計上の本四半期の終了日

en: Start of previous quarter
ja: 前四半期の開始日

en: The start of the previous quarterly accounting period
ja: 会計上の前四半期の開始日

en: End of previous quarter
ja: 前四半期の終了日

en: End of previous quarterly accounting period
ja: 会計上の前四半期の終了日

en: The current date
ja: 本日の日付

en: One Month Ago
ja: 一ヶ月前

en: One Week Ago
ja: 一週間前

en: Three Months Ago
ja: 三ヶ月前

en: Six Months Ago
ja: 半年前

en: One Year Ago
ja: 一年前

en: Test progress dialog
ja: 進捗ダイアログをテストする

en: GnuCash Manual
ja: GnuCashマニュアル

en: Getting Started
ja: 始めましょう

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Remedial Accounting 101
ja: 矯正が必要なアカウンティング 101

en: Setting up Accounts
ja: 勘定科目を設定

en: Importing Data
ja: データをインポート

en: Basic Setup
ja: 基本設定

en: Account Window
ja: 勘定科目ウィンドウ

en: Double Entry
ja: サブ項目

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Types
ja: 型

en: Vs. Categories
ja: Vs. カテゴリ

en: Income/Expense
ja: 所得/費用

en: New Setup
ja: 新規設定

en: Chart of
ja: チャート

en: Editing
ja: 編集

en: Transactions
ja: 取引

en: Registers
ja: 帳簿

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Date Input
ja: 日付入力

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Reconciliation
ja: 調整

en: Check Printing
ja: 印刷チェック

en: Capital Gains
ja: キャピタルゲイン

en: Euro
ja: ユーロ

en: Business
ja: ビジネス

en: Payables/Receivables
ja: 支払可/受取可

en: Reports
ja: 帳票

en: Overview
ja: 概要

en: Balance Sheet
ja: 貸借対照表

en: Profit & Loss
ja: 損益計算書

en: Transaction
ja: 取引

en: Stock Portfolio
ja: 株式ポートフォリオ

en: Balance Tracking
ja: 貸借トラッキング

en: Tax Report
ja: 税金帳票

en: TXF Export
ja: TXF書き出し

en: Printing
ja: 印刷

en: Hacking Documentation
ja: 文書のハッキング

en: Support
ja: サポート

en: Register GnuCash
ja: GnuCashの登録

en: GnuCash Network Home
ja: GnuCash Network ホーム

en: URL Tests
ja: URLテスト

en: Default
ja: デフォルト

en: Account name
ja: 勘定科目名

en: Exchange rate
ja: 為替レート

en: Exchange rates
ja: 為替レート

en: No accounts selected
ja: 勘定科目が選択されていません

en: This report requires accounts to be selected.
ja: この帳票を出力するには勘定科目が一つでも選択されなければなりません

en: No data
ja: データなし

en: Double click expands parent accounts
ja: ダブルクリックすると親勘定科目が展開される

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
ja: 子勘定を持つ勘定でダブルクリックすると、帳簿を開く代わりに勘定を拡張し、子勘定を開きます。

en: Account types to display
ja: 表示する勘定科目

en: Account fields to display
ja: 表示する勘定科目のフィールド

en: Select a date to report on
ja: 帳票のオプション

en: Start of reporting period
ja: 帳票を作成する期間の開始日

en: End of reporting period
ja: 帳票を作成する期間の終了日

en: The amount of time between data points
ja: データ点間の合計時間

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: 2Week
ja: 隔週

en: Two Week
ja: 隔週

en: Month
ja: 月

en: Quarter
ja: 四半期

en: Half Year
ja: 半年

en: Year
ja: 年

en: All accounts
ja: 全勘定科目

en: Top-level
ja: トップレベル

en: Second-level
ja: 第二レベル

en: Third-level
ja: 第三レベル

en: Fourth-level
ja: 第四レベル

en: Sixth-level
ja: 第六レベル

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ja: 他のすべてのオプションを無視して、この深さまで科目を表示する

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ja: 勘定科目選択をオーバライドして、すべての選択された科目の子勘定科目を表示しますか?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ja: 表示の深さが許すならこれらの科目上に帳票を表示

en: Include sub-account balances in printed balance?
ja: 印刷される残高に子勘定科目の残高を含めますか？

en: Group the accounts in main categories?
ja: 主要カテゴリに科目をグループ分けしますか?

en: Select the currency to display the values of this report in.
ja: この帳票の値をどの通貨で表示するかを選択してください

en: Display the account's foreign currency amount?
ja: 科目の海外通貨の合計金額を表示しますか?

en: The source of price information
ja: 建値の元に関する情報

en: Weighted Average
ja: 加重平均

en: The weighted average of all currency transactions of the past
ja: 過去のすべての通貨の取引の加重平均

en: Most recent
ja: もっとも最近

en: The most recent recorded price
ja: もっとも最近に記録された価格

en: Nearest in time
ja: 時間的にもっとも近い

en: The price recorded nearest in time to the report date
ja: 帳票の記録された時間が時間的にもっとも近い価格

en: Width of plot in pixels.
ja: プロットする幅のドット数

en: Height of plot in pixels.
ja: プロットする高さのドット数

en: GnuCash Configuration Options
ja: GnuCash 設定オプション

en: Funds In
ja: 入資

en: Receive
ja: 受取

en: Increase
ja: 増加

en: Decrease
ja: 減少

en: Charge
ja: 請求

en: Funds Out
ja: 出資

en: Withdrawal
ja: 引出し

en: Spend
ja: 費用

en: International
ja: 国際

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Date Format Display
ja: 日付の書式の表示

en: US
ja: 米国

en: US-style: mm/dd/yyyy
ja: アメリカ式: 月月/日日/年年年年

en: UK
ja: 英国

en: UK-style dd/mm/yyyy
ja: イギリス式: 日日/月月/年年年年

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
ja: ヨーロッパ式: 日日.月月.年年年年

en: ISO
ja: ISO (国際基準)

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
ja: ISO国際基準: 年年年年-月月-日日

en: Locale
ja: ロケール

en: Default system locale format
ja: デフォルトのシステムロケール書式

en: Default Currency
ja: デフォルトの通貨

en: Default currency for new accounts
ja: 新規勘定科目に使うデフォルトの通貨

en: Use 24-hour time format
ja: 24時間形式を使用する

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ja: 12時間形式ではなく、24時間形式で時刻を表示する。

en: Enable EURO support
ja: ユーロを使用可能にする

en: Enables support for the European Union EURO currency
ja: ヨーロッパ連合のユーロ通貨を使用可能にする

en: Default Register Style
ja: デフォルトの帳簿スタイル

en: Default style for register windows
ja: 帳簿ウィンドウ用のデフォルトのスタイル

en: Ledger
ja: 元帳

en: Auto Ledger
ja: 自動元帳

en: Journal
ja: 出納帳

en: Double Line Mode
ja: 二行モード

en: Auto-Raise Lists
ja: リストを自動的に前面に出す

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ja: 入力中勘定科目や処理のリストを自動的に前面に出す

en: Show All Transactions
ja: 全取引を表示

en: By default, show every transaction in an account.
ja: 既定設定では、取引は全て勘定科目内で表示する。

en: Number of Rows
ja: 行数

en: Default number of register rows to display.
ja: 表示するデフォルトの帳簿行番号

en: Show Vertical Borders
ja: 縦の境界線を見せる

en: By default, show vertical borders on the cells.
ja: デフォルトでセルに対して縦罫線を表示する

en: Show Horizontal Borders
ja: 横の境界線を見せる

en: By default, show horizontal borders on the cells.
ja: デフォルトでセルに対して横罫線を表示する

en: 'Enter' moves to blank transaction
ja: 'Enter'で空白の取引に移動する

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
ja: これを選択すると、'Enter'を押した際に空白の取引行へ移動します。選択しない場合、一行下へ移動します。

en: Confirm before changing reconciled
ja: 照合済みのデータの変更する前に確認する

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
ja: これを選択すると、照合済取引に対する変更を確認用ダイアログを表示します。

en: Register font
ja: 帳簿用フォント

en: The font to use in the register
ja: 帳簿ウィンドウで使用するフォント

en: Register hint font
ja: 帳簿ヒント用フォント

en: The font used to show hints in the register
ja: 帳簿ウィンドウのヒント表示用フォント

en: Register Colors
ja: 帳簿の色

en: Header color
ja: ヘッダの色

en: The header background color
ja: ヘッダの背景色

en: Primary color
ja: 第一の色

en: The default background color for register rows
ja: 帳簿行のデフォルト背景色

en: Secondary color
ja: 第二の色

en: The default secondary background color for register rows
ja: 帳簿行のデフォルトの第二背景色

en: Primary active color
ja: 第一編集行色

en: The background color for the current register row
ja: 編集中の帳簿行の背景色

en: Secondary active color
ja: 第二編集行色

en: The secondary background color for the current register row
ja: 帳簿行のデフォルトの第二背景色

en: Split color
ja: 諸口行の色

en: The default background color for split rows in the register
ja: 帳簿の諸口の行に使われるデフォルト背景色

en: Split active color
ja: 編集中の諸口行の色

en: The background color for the current split row in the register
ja: 帳簿の編集中の諸口行のデフォルト背景色

en: Double mode colors alternate with transactions
ja: 二行モードで取引ごとに色を交換する

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
ja: 第一の色と第二の色を、行毎ではなく取引ごとに替える

en: Automatic credit card payments
ja: 自動クレジットカード支払

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
ja: クレジットカード明細の照合の後で、クレジットカードの支払を入力させる

en: User Info
ja: ユーザ情報

en: User Name
ja: ユーザ名

en: The name of the user. This is used in some reports.
ja: ユーザの名前。いくつかの帳票で使用されます。

en: User Address
ja: ユーザの住所

en: The address of the user. This is used in some reports.
ja: ユーザの住所。いくつかの帳票で使用されます。

en: General
ja: 全般

en: Save Window Geometry
ja: ウィンドウの位置・大きさを保存する

en: Save window sizes and positions.
ja: ウィンドウの大きさや位置を保存する。

en: Toolbar Buttons
ja: ツールバーボタン

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
ja: ツールバーボタンにアイコン、テキスト、またはその両方を表示するかを選択

en: Icons and Text
ja: アイコンとテキスト

en: Show both icons and text
ja: アイコンと文字の両方を表示

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Show icons only
ja: アイコンのみ表示

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Show text only
ja: テキストのみ表示

en: Application MDI mode
ja: アプリケーションMDIモード

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
ja: 新しいウィンドウが帳票や科目ツリーに対してどのように作成されるかを選択

en: Notebook
ja: ノート

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
ja: 新しいウィンドウは現在のトップレベルウィンドウの中にノートタブとして作成

en: Create a new top-level window for each report or account tree
ja: 新しいトップレベルウィンドウをそれぞれの帳票や科目ツリーに対して作成

en: Single window
ja: 単一ウィンドウ

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
ja: すべての表示に単一のウィンドウ(ウィンドウメニューで表示するものを選択)

en: Use GNOME default
ja: GNOMEのデフォルトを使用

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
ja: デフォルトのMDIモードはGNOMEコントロールセンターで設定可能です

en: Account Separator
ja: 勘定科目名分割記号

en: The character used to separate fully-qualified account names
ja: 科目名のセパレータとして使われる文字

en: : (Colon)
ja: : (コロン)

en: Income:Salary:Taxable
ja: 所得：給与：課税

en: / (Slash)
ja: / (スラッシュ)

en: Income/Salary/Taxable
ja: 所得/給料/課税

en: \ (Backslash)
ja: \ (バックスラッシュ)

en: Income\Salary\Taxable
ja: 所得\給料\課税

en: - (Dash)
ja: - (ダッシュ)

en: Income-Salary-Taxable
ja: 所得-給料-課税

en: . (Period)
ja: . (ピリオド)

en: Income.Salary.Taxable
ja: 所得.給料.課税

en: Reversed-balance account types
ja: 残高を逆にする勘定科目の型

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
ja: 残高が正負逆になる勘定科目の型

en: Income & Expense
ja: 所得・費用

en: Reverse Income and Expense Accounts
ja: 所得と費用の勘定科目を逆にする

en: Credit Accounts
ja: 貸方勘定科目

en: Reverse Credit Card, Liability, Equity, and Income Accounts
ja: クレジットカード、負債、資本、所得の各勘定科目をそれぞれ逆にする

en: Don't reverse any accounts
ja: どの勘定科目も逆勘定にしない

en: Use accounting labels
ja: 勘定ラベルを使う

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
ja: 非公式な同義語の代わりに「借方」と「貸方」だけを使用する

en: Display "Tip of the Day"
ja: 「今日のヒント」を表示する

en: Display hints for using GnuCash at startup
ja: 起動時に Gnucash を使うためのヒントを表示する

en: Display negative amounts in red
ja: 負の金額を赤色で表示する

en: Automatic Decimal Point
ja: 自動小数点付加

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ja: 入力された数字に自動的に小数点を挿入する

en: Auto Decimal Places
ja: 小数点以下の桁数

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ja: 小数点以下に自動で挿入される桁数

en: No account list setup on new file
ja: 新しいファイルには勘定一覧がありません

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
ja: "新規ファイル"を"ファイル"メニューから選択したときに、新規科目リストダイアログをポップアップしない

en: Verbose documentation
ja: 冗長なドキュメント

en: Show some documentation-only pages in QIF Import druid
ja: QIFインポートドルイドでドキュメントのみのページを表示する

en: Network
ja: ネットワーク

en: Allow http network access
ja: http ネットワークアクセスを許可

en: Enable GnuCash's HTTP client support.
ja: GnuCashのHTTPクライアントサポートを有効にする

en: Allow https connections using OpenSSL
ja: OpenSSLによるhttpsコネクションを許可

en: Enable secure HTTP connections using OpenSSL
ja: OpenSSLによるセキュアなhttpコネクションを許可

en: Enable GnuCash Network
ja: GnuCash Networkを有効にする

en: The GnuCash Network server provides support and other services
ja: GnuCash Networkサーバはサポートやその他のサービスを提供します

en: GnuCash Network server
ja: GnuCash Networkサーバ

en: Host to connect to for user registration and support services
ja: ユーザ登録、サポートサービスのために接続されるホスト

en: Show version.
ja: バージョンを表示

en: Generate an argument summary.
ja: 引数のサマリを生成

en: Don't load any file, including autoloading the last file.
ja: 最後に自動ロードしたファイルも含めていかなるファイルも読み込まない

en: Configuration directory.
ja: 設定ディレクトリ

en: Shared files directory.
ja: 共有ファイルディレクトリ

en: Enable debugging code.
ja: デバッグコードを有効にする

en: Logging level from 0 (least logging) to 5 (most logging).
ja: ログ作成レベル0(最小のログ)から5(最大のログ)

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
ja: 必要なPerlのライブラリのいくつかが見つかりません
    root権限で'update-finance-quote'を実行すればインストールされます

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
ja: 見積を取得できないか、あるいは問題を診断できません

en: Unable to retrieve quotes for these items:
ja: これらの項目に対する見積を検索できません:

en: Continue using only the good quotes?
ja: 良い見積だけを使いつづけますか?

en: Continuing with good quotes.
ja: 良い見積とともに続ける

en: Unable to create prices for these items:
ja: これらの項目に対して価格を作成することができません:

en: Add remaining good quotes?
ja: 残りの良い見積を追加しますか?

en: Adding remaining good quotes.
ja: 残りの良い見積を追加します

en: _Reports
ja: 帳票(_R)

en: _Assets & Liabilities
ja: 資産および負債(_A)

en: _Income & Expense
ja: 所得および費用(_I)

en: _Taxes
ja: 税金(_T)

en: _Utility
ja: ユーティリティ(_U)

en: Display
ja: 表示

en: Report name
ja: 帳票名

en: Display the %s report
ja: %s 帳票を表示。

en: Style Sheets...
ja: スタイルシート...

en: Edit report style sheets.
ja: スタイルシートの帳票を編集する

en: Welcome Extravaganza
ja: Welcome Extravangaza

en: Welcome-to-GnuCash screen
ja: "GnuCashへようこそ"の画面

en: Enter a descriptive name for this report
ja: この帳票の説明的な名前を入力する

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Select a stylesheet for the report.
ja: 帳票に使用するスタイルシートを選択する

en:  Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Assets
ja: 資産

en: Liabilities
ja: 負債

en: Stocks
ja: 株式

en: Mutual Funds
ja: 投資信託

en: Currencies
ja: 通貨

en: Expenses
ja: 費用

en: Equities
ja: 資本

en: Checking
ja: 当座預金

en: Savings
ja: 預金

en: Money Market
ja: マネーマーケット

en: Credit Lines
ja: 貸方行

en: Warning!! This is a DEVELOPMENT version of GnuCash.
    It probably has lots of bugs and unstable features!
    If you are looking for a stable personal finance application,
    you should use the latest release of GnuCash 1.4.
ja: 警告!!これは GnuCash の開発バージョンです。
    たくさんのバグと不安定な機能があるかもしれません。
    もし安定版の個人向け財務アプリケーションをお探しならば、
    最新のリリースである GnuCash 1.4 を使用すべきです。

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information.  
    If you are upgrading from GnuCash 1.4, the section "What's new in
    GnuCash 1.6" is particularly interesting. You can access the manual
    under the Help menu.
ja: GnuCash オンラインマニュアルには有益な情報がたくさんあります。
    GnuCash 1.4からアップグレードしたのならば、"What's new in GnuCash 1.6"
    をご覧ください。マニュアルにはヘルプメニューからアクセスすることができます。

en: You can easily import your existing financial data from Quicken,
    MS Money or other programs that export QIF (Quicken Interchange
    Format) files.  Click the Import button in the main window tool
    bar and follow the instructions provided.
ja: Qicken、MS Money、あるいはその他の QIF (Quicken Interchange Format)
    ファイルを出力可能なプログラムから、すでに存在する財務データを
    簡単に読み込むことができます。メインウィンドウのツールバーの
    インポートボタンをクリックし、指示に従ってください。

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken,
    note that GnuCash uses accounts instead of categories to track
    income and expenses.  For more information on income and expense
    accounts, please see the GnuCash online manual.
ja: Quicken などのその他の財務プログラムをよくご存じならば、Gnucash が
    所得や費用を記録するためにカテゴリの代わりに科目を使用することに
    注意してください。所得、費用の科目に関する詳細情報については、
    Gnucash のオンラインマニュアルをご覧ください。

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
ja: メインウィンドウで新規ボタンをクリックすることで、新規科目を作成する
    ことができます。この時、科目の詳細を入力するダイアログが現れます。
    科目のタイプの選択や科目表の設定に関する詳細情報に関しては、Gnucash の
    オンラインマニュアルをご覧ください。

en: Click the right mouse button in the main window to bring up the
    account menu options. Within each register, clicking the right
    mouse button brings up the transaction menu options.
ja: メインウィンドウでマウスの右ボタンをクリックすると、勘定科目メニュー
    オプションが表示されます。帳簿ウィンドウ内で右ボタンをクリックすると、
    取引メニューオプションが表示されます。

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash
    calculator to add, subtract, multiply and divide .  Simply type
    the first value, then select '+', '-','*', or '/'.  Type the
    second value and press Enter to record the calculated amount.
ja: 帳簿ウィンドウで総額を入力する際に、GnuCash の電卓を用いて、四則演算
    を行うことができ金額。通常の電卓と同様に、最初の数字を入力、'+', '-',
     '*', '/' を選択、二つ目の数字を入力し、Enter を押します。

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
ja: Quick-fill により、通常の取引の入力が簡単になりました。通常の取引の
    最初の文字を入力すると、GnuCash は以前に入力した取引と同じものの
    続きを自動的に補完します。

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
ja: すでに入力した科目の最初の文字を入力すれば、GnuCash が科目のリスト
    から名前を補完します。子科目の場合には、まず親科目の最初の文字を
    入力し、':'に続けて、子科目の最初の文字を入力してください。
    例: A:C は Assets:Cash

en: Want to see all your subaccount transactions in one register?
    From the main menu, highlight the parent account and select
    Accounts|Open Subaccounts from the menu.
ja: 帳簿ウィンドウですべての子勘定科目の取引を確認したい時には、
    親勘定科目を選択し、メインメニューから勘定(A)|子勘定科目を開く
    を選択してください。

en: When entering check numbers in the register, you can
    type '+' to enter the next number or '-' to enter the previous
    number. You can use '+' and '-' to increment and decrement
    dates as well.
ja: 帳簿ウィンドウでチェック用の番号を入力する際に、'+', '-' を
    使用することができます。'+' の場合には、次の番号を使用し、'-'
    の場合には、一つ前の番号を使用します。同様にして、日付も '+',
    '-'を使用して入力することができます。

en: You should back up your files regularly.  Just copy
    your GnuCash data file to a floppy or other backup device.
ja: 日頃からバックアップをするようにしてください。バックアップは
    単純に Gnucash の .xac ファイルをフロッピーやその他のメディアに
    コピーするだけです。

en: To transfer funds between accounts with different currencies,
    you need an intermediate currency trading account. Click the Transfer
    button in the register toolbar to let GnuCash create the intermediate
    transaction. See the GnuCash online manual for details.
ja: 異なる通貨間での資金の移動には、中間の通貨の資金移動用科目が
    必要になります。詳細については Gnucash オンラインマニュアルを
    ご覧ください。

en: Interest
ja: 金利

en: Cap. gain (long)
ja: キャピタルゲイン(長期)

en: Cap. gain (mid)
ja: キャピタルゲイン(中期)

en: Cap. gain (short)
ja: キャピタルゲイン(短期)

en: Commissions
ja: コミッション

en: Margin Interest
ja: マージン利率

en: Unspecified
ja: 不特定

en: QIF import: Name conflict with another account.
ja: QIFインポート: 科目名が他の科目とぶつかっています

en: Income Piechart
ja: 所得円グラフ

en: Expense Piechart
ja: 費用円グラフ

en: Asset Piechart
ja: 資産円グラフ

en: Liability Piechart
ja: 負債円グラフ

en: Income Accounts
ja: 所得勘定科目

en: Expense Accounts
ja: 費用勘定科目

en: From
ja: 開始日

en: To
ja: 終了日

en: Report's currency
ja: 帳票の通貨

en: Price Source
ja: 価格の建値元

en: Show long account names
ja: 長い勘定科目名を表示する

en: Show Totals
ja: 合計を表示する

en: Plot Width
ja: プロット幅

en: Plot Height
ja: プロット高

en: Show the full account name in legend?
ja: 凡例に長い勘定科目名を表示しますか?

en: Maximum number of slices in pie
ja: 円グラフ内に表示可能な扇型の最大数

en: Other
ja: その他

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
ja: 海外通貨/株式数を表示

en: Always show sub-accounts
ja: 常に子勘定科目を表示

en: Group the accounts
ja: 勘定科目のグループ化

en: Show balances for parent accounts
ja: 親勘定科目の残高を表示

en: Show subtotals
ja: 小計を表示

en: Show Exchange Rates
ja: 為替レートを表示

en: Show subtotals for parent accounts
ja: 親勘定科目の小計を表示

en: Show the exchange rates used
ja: 使用している為替レートを表示

en: Account Summary
ja: 勘定科目集計

en: Step Size
ja: ステップサイズ

en: Include Sub-Accounts
ja: 子勘定科目を含める

en: Include sub-accounts of all selected accounts
ja: 選択された勘定科目全ての補助科目を含む

en: Do transaction report on this account
ja: この勘定科目について取引帳票を実行する

en: Show table
ja: 表を表示する

en: Display a table of the selected data.
ja: 選択されたデータの表を表示する

en: Show plot
ja: プロットを表示する

en: Display a graph of the selected data.
ja: 選択されたデータのグラフを表示する

en: Plot Type
ja: プロット形式

en: The type of graph to generate
ja: 生成するグラフの型

en: Average
ja: 平均

en: Average Balance
ja: 平均残高

en: Profit
ja: 利益

en: Profit (Gain minus Loss)
ja: 利益(所得-損失)

en: Gain/Loss
ja: 所得/損失

en: Gain And Loss
ja: 利益および損失

en: Period start
ja: 期間の開始日

en: Period end
ja: 期間の終了日

en: Maximum
ja: 最大

en: Minimum
ja: 最小

en: Gain
ja: 所得

en: Loss
ja: 損失

en: Show Foreign Currencies
ja: 海外通貨を表示

en: Balance sheet at %s
ja: %s における貸借対照表

en: Net Profit
ja: 純利益

en: Total Equity
ja: 総資本

en: Liabilities & Equity
ja: 負債/資本

en: Income Barchart
ja: 収入棒グラフ

en: Expense Barchart
ja: 費用棒グラフ

en: Asset Barchart
ja: 資産棒グラフ

en: Liability Barchart
ja: 負債棒グラフ

en: Use Stacked Bars
ja: 横向きの棒グラフを使う

en: Maximum Bars
ja: 棒グラフの最大数

en: Show barchart as stacked barchart? (Guppi>=0.35.4 required)
ja: 横向きの棒グラフを表示しますか?(Guppi>=0.35.4が必要)

en: Maximum number of bars in the chart
ja: 棒グラフ内の棒の最大数

en: Boolean Option
ja: 論理値オプション

en: This is a boolean option.
ja: これは論理値オプションです。

en: Multi Choice Option
ja: 複数選択オプション

en: This is a multi choice option.
ja: これは複数選択オプションです。

en: First Option
ja: 最初のオプション

en: Help for first option
ja: 最初のオプションのヘルプ

en: Second Option
ja: 二番目のオプション

en: Help for second option
ja: 二番目のオプションのヘルプ

en: Third Option
ja: 三番目のオプション

en: Help for third option
ja: 三番目のオプションのヘルプ

en: Fourth Options
ja: 四番目のオプション

en: The fourth option rules!
ja: 四番目のオプションのヘルプ

en: String Option
ja: 文字列のオプション

en: This is a string option
ja: これは文字列のオプションです

en: Just a Date Option
ja: 日付のみのオプション

en: This is a date option
ja: これは日付のオプションです

en: Time and Date Option
ja: 時刻と日付の設定

en: This is a date option with time
ja: これは時間を含む日付のオプション

en: Number Option
ja: 数値オプション

en: This is a number option.
ja: これは数値のオプションです。

en: Background Color
ja: 背景色

en: This is a color option
ja: これは色のオプションです

en: Text Color
ja: 文字色

en: An account list option
ja: 勘定一覧オプション

en: This is an account list option
ja: これは勘定一覧オプションです

en: A list option
ja: 一覧のオプション

en: This is a list option
ja: これは一覧のオプションです

en: The Good
ja: ためになるもの

en: Good option
ja: ためになるオプション

en: The Bad
ja: ためにならないもの

en: Bad option
ja: ためにならないオプション

en: The Ugly
ja: ひどいもの

en: Ugly option
ja: ひどいオプション

en: Testing
ja: テスト中

en: Crash the report
ja: 帳票をクラッシュさせる

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
ja: これはテスト用です。あなたの帳票にはこんなオプションはない方がいいでしょう。

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in %s for details on writing your own reports, or extending existing reports.
ja: これはGnuCashの帳票の例です。%s 内の guile(scheme)のソースコードを見ると、自分で新しく帳票を作成したり、既存の帳票を修正したりする際の詳細情報を得ることができます。

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
ja: 新しい帳票を書く手助けが欲しい、自分の新しい帳票やすばらしい帳票を提供したい場合、メーリングリスト %s にご連絡ください。

en: For details on subscribing to that list, see %s.
ja: メーリングリストに参加するには %s をご覧ください。

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
ja: この %s を用いれば、schemeの書き方についてもっと学べます。

en: online book
ja: オンラインブック

en: The current time is %s.
ja: 現在時刻は %s です。

en: The boolean option is %s.
ja: ブーリアンのオプションは %s です。

en: true
ja: 真

en: false
ja: 偽

en: The multi-choice option is %s.
ja: 複選択肢のオプションは %s です。

en: The string option is %s.
ja: 文字列のオプションは %s です。

en: The date option is %s.
ja: 日付のオプションは %s です。

en: The date and time option is %s.
ja: 日付および時間のオプションは %s です。

en: The number option is %s.
ja: 数値オプションは %s です。

en: The number option formatted as currency is %s.
ja: 数値オプションを通貨としてフォーマットすると %s です。

en: Items you selected:
ja: 選択したアイテム:

en: List items selected
ja: 選択されたアイテム一覧

en: (You selected no list items.)
ja: (アイテム一覧が選択されてません)

en: You have selected no accounts.
ja: 勘定科目が一つも選択されていません

en: URL to display in report
ja: 帳票内に表示するためのURL

en: Show Net Profit
ja: 純利益を表示

en: Show Asset & Liability bars
ja: 資産・負債の棒グラフを表示

en: Show Income and Expenses?
ja: 所得/費用を表示しますか?

en: Show the Asset and the Liability bars?
ja: 資産・負債の棒グラフを表示しますか?

en: Show the net profit?
ja: 純利益を表示しますか?

en: Income/Expense Chart
ja: 所得・費用チャート

en: Income Chart
ja: 所得チャート

en: Asset Chart
ja: 資産チャート

en: Expense Chart
ja: 費用チャート

en: Liability Chart
ja: 負債チャート

en: Profit And Loss
ja: 利益および損失

en: Report Currency
ja: 帳票の通貨

en: Listing
ja: 一覧作成中

en: Units
ja: 単位

en: Investment Portfolio
ja: 投資ポートフォリオ

en: Price of Commodity
ja: 金融商品の価格

en: Marker
ja: マーカ

en: Marker Color
ja: マーカの色

en: Calculate the price of this commodity.
ja: この金融商品の価格を計算する

en: Actual Transactions
ja: 実際の取引

en: Price Database
ja: 価格データベース

en: The recorded prices
ja: 記録済の価格

en: Color of the marker
ja: マーカの色

en: Identical commodities
ja: 同一の金融商品

en: Make an invoice
ja: 請求書を作成

en: Display this report as an invoice.
ja: この帳票を請求書として表示

en: Client Name
ja: 顧客名

en: The name of the client to put on the invoice.
ja: 請求書に記す顧客の名前

en: Client Address
ja: 顧客住所

en: The address of the client to put on the invoice
ja: 請求書に記す顧客の住所

en: Title
ja: タイトル

en: The title of the report
ja: 帳票のタイトル

en: Display the date?
ja: 日付を表示しますか?

en: Display the check number?
ja: 小切手番号を表示しますか?

en: Display the description?
ja: 説明を表示しますか?

en: Display the account?
ja: 勘定科目を表示しますか?

en: Display the number of shares?
ja: 株数を表示しますか?

en: Display the amount?
ja: 金額を表示しますか?

en: Single
ja: 1列

en: Single Column Display
ja: 1列表示

en: Double
ja: 2列

en: Two Column Display
ja: 2列表示

en: Totals
ja: 合計

en: Display the totals?
ja: 合計を表示しますか?

en: From %s To %s
ja: %s から %s まで

en: Images
ja: 画像

en: Background Tile
ja: 背景図形

en: Background tile for reports.
ja: 帳票の背景の図形

en: Heading Banner
ja: ヘッダとなるバナー

en: Banner for top of report.
ja: 帳票の一番上のバナー

en: Logo
ja: ロゴ

en: Company logo image.
ja: 会社のロゴ画像

en: Colors
ja: 色

en: General background color for report.
ja: 一般的な帳票の背景色

en: Normal body text color.
ja: 通常の文字色

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link text color.
ja: リンク文字色

en: Table Cell Color
ja: 表のセル色

en: Default background for table cells.
ja: セルのデフォルトの背景色

en: Alternate Table Cell Color
ja: 代わりのセルの色

en: Default alternate background for table cells.
ja: セルの背景に使われるデフォルトの代替背景色

en: Default color for subtotal rows.
ja: 小計行のデフォルト色

en: Color for subsubtotals
ja: 小計の色

en: Grand Total Cell Color
ja: 総合計のセルの色

en: Color for grand totals
ja: 総合計の色

en: Tables
ja: 表

en: Table cell spacing
ja: セルの間隔

en: Space between table cells
ja: セルとセルの間の間隔

en: Table cell padding
ja: セル内の文字とセル罫線の間隔

en: Table border width
ja: 罫線の幅

en: Bevel depth on tables
ja: 表のベベル深度

en: Date:
ja: 日付:

en: Background color for reports.
ja: 帳票の背景色

en: Background Pixmap
ja: 背景画像

en: Enable hyperlinks in reports.
ja: 帳票内のハイパーリンクを有効にする

en: Plain
ja: 空白

en: Select Accounts (none = all)
ja: 勘定科目を選択(なし=すべて)

en: Select accounts
ja: 勘定科目を選択

en: Print Full account names
ja: 完全な勘定科目名を印刷

en: Print all Parent account names
ja: すべての親勘定科目名を印刷

en: Choose export format
ja: 出力書式の選択

en: Choose the export format for this report:
ja: この帳票のファイル出力の形式を選択

en: Select file for .TXF export
ja: .TXFファイル出力のファイルを選択

en: File: "%s" exists.
    Overwrite?
ja: ファイル: "%s"は既に存在します。
    上書きしますか?

en: Period from %s to %s
ja: 期間 %s から %s まで

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
ja: 青色の項目は.TXFファイルに出力することができます。

en: Tax Report / TXF Export
ja: 税金レポート / TXFファイルへの出力

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
ja: 課税所得      / 控除可能な費用      / .TXFファイルへ出力

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ja: 課税所得      / 控除可能な費用

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ja: このレポートは課税対象所得と控除可能な費用を表示します。

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ja: このページは課税対象所得と控除可能な費用を表示します。

en: Sorting
ja: ソート中

en: Primary Key
ja: 第一のキー

en: Primary Subtotal
ja: 第一キーによる小計

en: Primary Subtotal for Date Key
ja: 日付キーに対する第一の小計

en: Secondary Key
ja: 第二のキー

en: Secondary Subtotal
ja: 第二キーによる小計

en: Secondary Subtotal for Date Key
ja: 日付キーに対する第二の小計

en: Total For
ja: 合計

en: Grand Total
ja: 総合計

en: Other Account
ja: 他の勘定科目

en: Use Full Account Name?
ja: 勘定科目名をすべて使いますか?

en: Transfer from/to
ja: 転送元/先

en: Style
ja: スタイル

en: Report style
ja: 帳票のスタイル

en: Multi-Line
ja: 複数行

en: Display N lines
ja: N行表示

en: Display 1 line
ja: 1行表示

en: Do transaction report on these accounts
ja: この勘定科目について取引帳票を実行する

en: Do not sort
ja: ソートしない

en: Sort & subtotal by account name
ja: ソートし勘定科目別に小計

en: Sort & subtotal by account code
ja: ソートし勘定コード別に小計

en: Sort by date
ja: 日付順にソート

en: Exact Time
ja: 正確な時間

en: Sort by exact time
ja: 正確な時間順にソート

en: Other Account Name
ja: その他の勘定科目名

en: Sort by account transferred from/to's name
ja: 転送元/先の勘定科目名でソート

en: Other Account Code
ja: その他の勘定科目コード

en: Sort by account transferred from/to's code
ja: 転送元/先の勘定コードでソート

en: Sort by amount
ja: 金額順にソート

en: Sort by description
ja: 説明順にソート

en: Sort by check/transaction number
ja: 小切手番号/取引番号でソート

en: Sort by memo
ja: 摘要順にソート

en: Ascending
ja: 昇順

en: smallest to largest, earliest to latest
ja: 小さい方から大きい方へ、古い方から新しい方へ

en: Descending
ja: 降順

en: largest to smallest, latest to earliest
ja: 大きい方から小さい方へ、新しい方から古い方へ

en: Yearly
ja: 毎年

en: Sort by this criterion first
ja: 最初にこのクライテリアでソート

en: Subtotal according to the primary key?
ja: 一次キーにしたがって小計を行いますか?

en: Primary Sort Order
ja: 一次ソート順

en: Order of primary sorting
ja: 一次ソート順

en: Sort by this criterion second
ja: このクライテリアを二番目に使ってソート

en: Subtotal according to the secondary key?
ja: 二番目のキーにしたがって小計を行いますか?

en: Secondary Sort Order
ja: 二次ソート順

en: Order of Secondary sorting
ja: 二次ソート順

en: Display the memo?
ja: 摘要を表示しますか?

en: Display the full account name
ja: 勘定科目名をフルに表示する

en: Display the other account? (if this is a split transaction, this parameter is guessed).
ja: 他の科目を表示しますか?(もしこれが諸口の取引の場合には、パラメータを推測します)

en: No amount display
ja: 金額表示なし

en: Don't change any displayed amounts
ja: どの表示された金額も変更してはいけません

en: Income and Expense
ja: 所得および費用

en: Reverse amount display for Income and Expense Accounts
ja: 所得と費用の金額の表示を逆にする

en: Reverse amount display for Liability, Equity, Credit Card,and Income accounts
ja: クレジットカード、負債、資本、所得の各勘定科目をそれぞれ逆にする

en: Primary Subtotals/headings
ja: 第一の小計/見出し

en: Secondary Subtotals/headings
ja: 第二の小計/見出し

en: No matching transactions found
ja: 一致する取引はありませんでした

en: No transactions were found that match the given time interval and account selection.
ja: 指定されたインターバル時間および科目選択に一致する取引は見つかりませんでした

en: Transaction Report
ja: 取引出納帳

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of columns before wrapping to a new row
ja: 新しい行へ包み込まれる前の列数

en: Multicolumn View
ja: 複数列ビュー

en: GnuCash 1.6 has lots of nice features. Here are a few.
ja: GnuCash 1.6にはたくさんの素晴らしい機能があります。ここで少し紹介します。

en: Welcome to GnuCash 1.6
ja: GnuCash 1.6へようこそ
