gnucash 1.8 - en to el translation catalogue (1042 entries)

en:  Report:
el: Αναφορά:

en:  Search
el:  Εύρεση

en:  days in advance
el:  ημέρες πριν

en: %s [Read-Only]
el: %s [Ανάγνωση-Μόνο]

en: (%d) New Accounts
el: (%d) Νέοι Λογαριασμοί

en: (never)
el: (ποτέ)

en: (no description)
el: (χωρίς περιγραφή)

en: (none)
el: (κανένα)

en: (null)
el: (κενό)

en: (owner)
el: (κάτοχος)

en: (type)
el: (τύπος)

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: -- Split Transaction --
el: -- Συναλλαγή Διαμερισμού --

en: -- Stock Split --
el: -- Διαμερισμός Μετοχής --

en: . (Period)
el: . (Περίοδος)

en: 0-30 days
el: 0-30 ημέρες

en: 2Week
el: 2Εβδομάδες

en: 31-60 days
el: 31-60 ημέρες

en: 61-90 days
el: 61-90 ημέρες

en: 91+ days
el: 91+ ημέρες

en: : (Colon)
el: : (άνω κάτω τελεία)

en: << Remove
el: << Διαγραφή

en: <No information>
el: <Χωρίς πληροφορίες>

en: <No name>
el: <Χωρίς όνομα>

en: <no file>
el: <κανένα αρχείο>

en: <repayment type>
el: <τύπος αποπληρωμής>

en: A Fixed-Rate loan
el: Ένα δάνειο Σταθερού Επιτοκίου

en: A/Payable
el: Λ/Πληρωτέος

en: A/Receivable
el: Λ/Εισπρακτέος

en: Absolute Day-of-the-month
el: Απόλυτη Ημέρα του μήνα

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Account Code
el: Κωδικός Λογαριασμού

en: Account Code:
el: Κωδικ. Λογαριασμού:

en: Account ID
el: ID  Λογαριασμού

en: Account Information
el: Πληροφορίες Λογαριασμού

en: Account Name
el: Όνομα Λογαριασμού

en: Account Name:
el: Όνομα Λογαριασμού:

en: Account Separator
el: Διαχωριστικό Λογαριασμών

en: Account Summary
el: Περίληψη Λογαριασμού

en: Account Tree
el: Δένδρο Λογαριασμών

en: Account Type
el: Τύπος Λογαριασμού

en: Account Types
el: Τύποι Λογαριασμών

en: Account fields to display
el: Πεδία λογαριασμών που θα εμφανίζονται

en: Account name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Account name:
el: Όνομα λογαριασμού:

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Accounts Payable
el: Λογαριασμοί Πληρωτέοι

en: Accounts Receivable
el: Λογαριασμοί Εισπρακτέοι

en: Accounts Selected:
el: Επιλεγμένοι Λογαριασμοί:

en: Action
el: Ενέργεια

en: Active
el: Ενεργό

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add 
    Bank
el: Προσθήκη 
    Τράπεζας

en: Add 
    User
el: Προσθήκη
    Χρήστη

en: Add  >>
el: Προσθήκη  >>

en: Add a new price.
el: Προσθήκη μιας νέας τιμής.

en: Add a new transaction to the account
el: Προσθήκη νέας συναλλαγής στον λογαριασμό

en: Add criterion
el: Προσθήκη κριτηρίου

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Advanced Portfolio
el: Προχωρημένο Χαρτοφυλάκιο

en: Advanced...
el: Ειδικές Επιλογές...

en: All
el: Όλοι

en: All Prices at the same date
el: Όλες οι Τιμές στην ίδια ημ/νία

en: All Prices equal
el: Όλες οι Τιμές ίσες

en: All accounts
el: Όλοι οι λογαριασμοί

en: Alternate Period
el: Εναλλακτική Περίοδος

en: Amount
el: Ποσό

en: Amount (numbers):
el: Ποσό (αριθμός):

en: Amount (words):
el: Ποσό (ολογράφως):

en: Amount Due
el: Ποσό Οφειλής

en: Amount:
el: Ποσό:

en: An error occurred while processing
        %s
el: Συνέβη σφάλμα κατά την επεξεργασία
        %s

en: An unknown I/O error occurred.
el: Συνέβει ένα άγνωστο σφάλμα I/O.

en: Apr 1 - May 31
el: Απρ 1 - Μάϊος 31

en: Are you sure you want to delete the
    selected price?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε την διαγραφή της
    επιλεγμένης τιμής;

en: Are you sure you want to delete the %s account?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τον λογαριασμό %s ;

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τήν επιλεγμένη εισαγωγή;

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη συναλλαγή;

en: Are you sure you want to delete this entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την εισαγωγή;

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Automatic Decimal Point
el: Αυτόματο Δεκαδικό Σημείο

en: Automatic credit card payments
el: Αυτόματες πληρωμές πιστωτικής κάρτας

en: Available reports
el: Διαθέσιμες αναφορές

en: Average
el: Μέσος Όρος

en: Average Balance
el: Μέσο Υπόλοιπο

en: Back
el: Πίσω

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Background color for reports.
el: Χρώμα φόντου των αναφορών.

en: Bad URL %s
el: Κακό URL %s

en: Balance
el: Υπόλοιπο

en: Balance Sheet
el: Ισολογισμός

en: Balance:
el: Υπόλοιπο:

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Bank Code
el: Κωδικός Τράπεζας

en: Bank Code:
el: Κωδικός Τράπεζας:

en: Beginning of Period Payments
el: Αρχή των Περιοδικών Πληρωμών

en: Billing Information
el: Πληροφορίες Λογαριασμού

en: Business
el: Επιχείρηση

en: Business Reports
el: Αναφορές Επιχείρησης

en: Buy
el: Αγορά

en: CUSIP or other code:
el: CUSIP ή άλλος κωδικός:

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel the current entry
el: Ακύρωση της τρέχουσας εισαγωγής

en: Cancel the current transaction
el: Ακύρωση της τρέχουσας συναλλαγής

en: Cancel your changes
el: Ακύρωση των αλλαγών σας

en: Cash
el: Μετρητά

en: Cash Amount:
el: Ποσό σε Μετρητά:

en: Cash Flow
el: Ταμειακή Ροή

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
el: Έγιναν αλλαγές από την τελευταία Αποθήκευση. Να αποθηκευθούν τα δεδομένα στο αρχείο;

en: Charge
el: Χρέωση

en: Charge Type
el: Τύπος Χρέωσης

en: Chec_k & Repair
el: Έλεγ_χος & Διόρθωση

en: Check
el: Επιταγή

en: Check & Repair A_ccount
el: Έλεγχος & Διόρθωση Λο_γαριασμού

en: Check & Repair A_ll
el: Έλεγχος & Διόρθωση Ό_λων

en: Check & Repair Su_baccounts
el: Έλεγχος & Διόρθωση _Υπολογαριασμών

en: Check format:
el: Φόρμα Επιταγής:

en: Check off cleared transactions
el: Έλεγχος συναλλαγών που έχουν εκκαθαριστεί

en: Check position:
el: Θέση Επιταγής:

en: Choose Accounts
el: Επιλογή Λογαριασμών

en: Choose Currency
el: Επιλογή Νομίσματος

en: Choose OpenHBCI Configuration File
el: Επιλογή Αρχείου Ρυθμίσεων OpenHBCI

en: Choose accounts to create
el: Επιλέξτε τους λογαριασμούς που θα δημιουργήσετε

en: Choose file for secret key
el: Επιλέξτε αρχείο για το μυστικό κλειδί

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζονται εικονίδια, κείμενο,  ή και τα δύο στα κουμπιά της εργαλειοθήκης

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear All
el: Καθαρισμός Όλων

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
el: Πατήστε "Πίσω" για να ακυρώσετε το άνοιγμα αυτού του αρχείου και να επιλέξετε κάποιο άλλο.

en: Client
el: Πελάτης

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close this invoice window
el: Κλείσιμο αυτού του παράθυρου τιμολογίου

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Closing connection
el: Κλείσιμο σύνδεσης

en: Code
el: Κωδικός

en: Color for grand totals
el: Χρώμα για τα γενικά σύνολα

en: Colors
el: Χρώματα

en: Cols
el: Στήλες

en: Company
el: Εταιρία

en: Company Address
el: Διεύθυνση Εταιρίας

en: Company Name
el: Όνομα Εταιρίας

en: Company Name
el: Όνομα Εταιρίας

en: Company Name:
el: Όνομα Εταιρίας:

en: Configuration File
el: Αρχείο Ρυθμίσεων

en: Confirm Password:
el: Επιβεβαίωση Συνθηματικού:

en: Contacting Server
el: Επικοινωνία με Εξυπηρετητή

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
el: Ηπειρωτική Ευρώπη: ηη.μμ.εεεε

en: Copy Transaction
el: Αντιγραφή Συναλλαγής

en: Copy the selected transaction
el: Αντιγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής

en: Country Code (Germany: 280)
el: Κωδικός Χώρας (Γερμανία: 280)

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create Automatically
el: Αυτόματη Δημιουργία

en: Create New File
el: Δημιουργία Νέου Αρχείου

en: Create a new Account
el: Δημιουργία ενός νέου Λογαριασμού

en: Create a new account
el: Δημιουργία ενός νέου λογαριασμού

en: Create a new file
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείου

en: Create a new invoice
el: Δημιουργία ενός νέου τιμολογίου

en: Create a new set of accounts
el: Δημιουργία ενός νέου συνόλου λογαριασμών

en: Credit
el: Πίστωση

en: Credit Accounts
el: Πιστωτικοί Λογαριασμοί

en: Credit Card
el: Πιστωτική Κάρτα

en: Credit Limit:
el: Όριο Πίστωσης:

en: Credits
el: Πιστώσεις

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Currency
el: Συνάλλαγμα

en: Currency Transfer
el: Μεταφορά Συναλλάγματος

en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: Current Account
el: Τρέχων Λογαριασμός

en: Current Financial Year Start
el: Αρχή Τρέχοντος Οικονομικού Έτους

en: Current Value:
el: Τρέχουσα Αξία:

en: Current Year End
el: Τέλος Τρέχοντος Έτους

en: Current Year Start
el: Αρχή Τρέχοντος Έτους

en: Customer
el: Πελάτης

en: Customer ID
el: ID Πελάτη

en: Customer Number:
el: Αριθμός Πελάτη:

en: Customer Report
el: Αναφορά Πελάτη

en: Customer's Invoices
el: Τιμολόγια Πελάτη

en: Customer:
el: Πελάτης:

en: Customers
el: Πελάτες

en: Cut Transaction
el: Αποκοπή Συναλλαγής

en: Cut the selected transaction
el: Αποκοπή της επιλεγμένης συναλλαγής

en: Daily
el: Ημερήσια

en: Daily [M-F]
el: Ημερήσια [Δ-Π]

en: Date
el: Ημ/νία

en: Date Range
el: Ημερολογιακό Διάστημα

en: Date format:
el: Φορμά ημ/νίας:

en: Date:
el: Ημ/νία:

en: Date:
el: Ημ/νία:

en: Day
el: Ημέρα

en: Days
el: Ημέρες

en: Debit
el: Χρέωση

en: Debits
el: Χρεώσεις

en: December 31, 2000
el: Δεκέμβριος  31, 2000

en: Decrease
el: Μείωση

en: Decreasing
el: Φθίνουσα

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default currency for new accounts
el: Εξ ορισμού νόμισμα για νέους λογαριασμούς

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Transaction
el: Διαγραφή Συναλλαγής

en: Delete selected account
el: Διαγραφή του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Delete the current entry
el: Διαγραφή της τρέχουσας εισαγωγής

en: Delete the current transaction
el: Διαγραφή της τρέχουσας συναλλαγής

en: Delete the selected Scheduled Transactions?
el: Διαγραφή των επιλεγμένων Προγραμματισμένων Συναλλαγών;

en: Delete the selected transaction
el: Διαγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής

en: Delete the whole transaction
el: Διαγραφή  όλης της συναλλαγής

en: Deposit
el: Κατάθεση

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Descri_ption
el: Περι_γραφή

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Detailed Description
el: Λεπτομερής Περιγραφή

en: Difference
el: Διαφορά

en: Difference:
el: Διαφορά:

en: Discount
el: Έκπτωση

en: Discount %:
el: Έκπτωση %:

en: Discount Day:
el: Ημέρα Έκπτωσης:

en: Discount Days:
el: Ημέρες Έκπτωσης:

en: Discount Type
el: Τύπος Έκπτωσης

en: Discount Type: Percent
el: Τύπος Έκπτωσης: Ποσοστό

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
el: Το Ποσοστό έκπτωσης πρέπει να είναι απο 0 ως 100 διαφορετικά αφήστε το κενό.

en: Discount:
el: Έκπτωση:

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display "Tip of the Day"
el: Εμφάνιση "Συμβουλή της Ημέρας"

en: Display 1 line
el: Εμφάνιση 1 γραμμή

en: Display Columns
el: Εμφάνιση Στηλών

en: Display N lines
el: Εμφάνιση Ν γραμμές

en: Display negative amounts in red
el: Εμφάνιση αρνητικών ποσών με κόκκινο

en: Display the %s report
el: Εμφάνιση της %s αναφοράς

en: Display the Status Bar
el: Εμφάνιση της Γραμμής Κατάστασης

en: Display the Summary Bar
el: Εμφάνιση της Γραμμής Περίληψης

en: Display the account?
el: Εμφάνιση του λογαριασμού;

en: Display the amount?
el: Εμφάνιση του ποσού;

en: Display the check number?
el: Εμφάνιση του αριθμού της επιταγής;

en: Display the date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας;

en: Display the description?
el: Εμφάνιση της περιγραφής;

en: Display the full account name
el: Εμφάνιση του πλήρους ονόματος λογαριασμού

en: Display the number of shares?
el: Εμφάνιση του αριθμού των μετοχών;

en: Display the toolbar
el: Εμφάνιση της εργαλειοθήκης

en: Display the totals?
el: Να εμφανιστούν τα σύνολα;

en: Display the transaction date?
el: Εμφάνιση της ημ/νίας συναλλαγής;

en: Display this dialog next time
el: Εμφάνιση αυτού του διαλόγου την επόμενη φορά

en: Dividends
el: Μερίσματα

en: Do not sort
el: Μη Ταξινομήσεις

en: Double
el: Διπλό

en: Double Line Mode
el: Κατάσταση Διπλής Γραμμής

en: Double click expands parent accounts
el: Επέκταση μητρικών λογαριασμών με διπλό κλικ

en: Double-Weeks
el: Διπλές-Εβδομάδες

en: Due Date
el: Ημ/νία Οφειλής

en: Due Day:
el: Ημέρα Οφειλής:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Account
el: Επεξεργασία Λογαριασμού

en: Edit Customer
el: Επεξεργασία Πελάτη

en: Edit Employee
el: Επεξεργασία Υπαλλήλου

en: Edit Scheduled Transaction
el: Επεξεργασία Προγραμματισμένης Συναλλαγής

en: Edit Vendor
el: Επεξεργασία Προμηθευτή

en: Edit the current price.
el: Επεξεργασία της τρέχουσας τιμής.

en: Edit the current transaction
el: Επεξεργασία της τρέχουσας συναλλαγής

en: Edit the selected account
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Edit this Invoice
el: Επεξεργασία αυτού του Τιμολογίου

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Employee
el: Υπάλληλος

en: Employee ID
el: ID Υπάλληλου

en: Employee Name
el:  Όνομα Υπάλληλου

en: Employee Number:
el: Αριθμός Υπαλλήλου:

en: Employees
el: Υπάλληλοι

en: Enable EURO support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης ΕΥΡΩ

en: Enable Links
el: Ενεργοποίηση Συνδέσμων

en: Enable debugging code.
el: Ενεργοποίηση κώδικα αποσφαλμάτωσης.

en: Enable debugging mode
el: Ενεργοποίηση κατάστασης αποσφαλμάτωσης

en: Enables support for the European Union EURO currency
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης για το ΕΥΡΩ το νόμισμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

en: End
el: Τέλος

en: End
el: Τέλος

en: End Current Financial Year
el: Τέλος Τρέχοντος Οικονομικού Έτους

en: End Date:
el: Καταληκτική Ημ/νία:

en: End Date:
el: Καταληκτική Ημ/νία:

en: End Previous Financial Year
el: Τέλος Προηγούμενου Οικονομικού Έτους

en: End date:
el: Καταληκτική ημ/νία:

en: End of Period Payments
el: Τέλος των Περιοδικών Πληρωμών

en: End of current quarter
el: Τέλος του τρέχοντος τριμήνου

en: End of previous month
el: Τέλος του προηγούμενου μήνα

en: End of the Previous Year
el: Τέλος του προηγούμενου Έτους

en: End of the current calendar year
el: Τέλος τρέχοντος ημερολογιακού έτους

en: End of the current month
el: Τέλος τρέχοντος μήνα

en: End of this month
el: Τέλος του τρέχοντος μήνα

en: Ending Balance:
el: Τελικό Υπόλοιπο:

en: Enter
el: Εισαγωγή

en: Enter Password
el: Εισαγωγή Συνθηματικού

en: Enter a description of the transaction
el: Εισάγετε μια περιγραφή για την συναλλαγή

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
el: Εισάγετε ένα όνομα που να περιγράφει το νόμισμα ή την μετοχή
    πχ "ΕΚ Ευρώ" ή  "Μετοχή ΟΤΕ"

en: Enter a descriptive name for this report
el: Εισάγετε ένα όνομα που θα περιγράφει αυτή την αναφορά

en: Enter a name for the account
el: Εισάγετε ένα όνομα για τον λογαριασμό

en: Enter date:
el: Καταληκτική Ημ/νία:

en: Enter information about "%s"
el: Εισάγεται πληροφορίες για "%s"

en: Enter new Password
el: Εισαγωγή νέου Συνθηματικού

en: Enter notes for the transaction
el: Εισάγετε σημειώσεις για την συναλλαγή

en: Enter passphrase:
el: Εισαγωγή συνθηματικής φράσης:

en: Enter the Discount Amount
el: Εισαγωγή του Ποσού Έκπτωσης

en: Enter the Discount Percent
el: Εισαγωγή του Ποσοστού Έκπτωσης

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
el: Εισάγετε τον λογαριασμό από όπου θα γίνει η μεταφορά, ή διαλέξτε ένα από την λίστα

en: Enter the currency used for new accounts
el: Εισάγετε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί στους νέους λογαριασμούς

en: Enter the name of the Customer
el: Εισάγετε το όνομα του Πελάτη

en: Enter the name of the Vendor
el: Εισάγετε το όνομα του Προμηθευτή

en: Enter the number of shares bought or sold
el: Εισάγετε τον αριθμό των μετοχών που αγοράστηκαν ή πωλήθηκαν

en: Enter your password
el: Εισάγετε το συνθηματικό σας

en: Enter your username and password
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: Error message not available
el: Δεν είναι διαθέσιμο μήνυμα σφάλματος

en: Europe (31.12.2001)
el: Ευρώπη (31.12.2001)

en: Exact Time
el: Ακριβής Ώρα

en: Execute Now
el: Εκτέλεση Τώρα

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit GnuCash
el: Έξοδος από το GnuCash

en: Expense
el: Δαπάνη

en: Expense Accounts
el: Λογαριασμοί Δαπανών

en: Expenses
el: Δαπάνες

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export HTML-formatted report to file
el: Εξαγωγή της HTML αναφοράς σε αρχείο

en: Export _Accounts...
el: Εξαγωγή _Λογαριασμών...

en: Exporting file...
el: Εξαγωγή αρχείου...

en: Extra Notes
el: Πρόσθετες Σημειώσεις

en: Fancy
el: Φανταχτερό

en: Fax:
el: Φαξ:

en: Field
el: Πεδίο

en: Filter Accounts
el: Φιλτράρισμα Λογαριασμών

en: Filter Type
el: Τύπος Φίλτρου

en: Filter account
el: Φιλτράρισμα λογαριασμού

en: Financial Calculator
el: Οικονομική Αριθμομηχανή

en: Financial _Calculator
el: Οικονομική _Αριθμομηχανή

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Find Customer
el: Εύρεση Πελάτη

en: Find Employee
el: Εύρεση Υπαλλήλου

en: Find Invoice
el: Εύρεση Τιμολογίου

en: Find Vendor
el: Εύρεση Προμηθευτή

en: Finish
el: Τερματισμός

en: Finish Account Setup
el: Τερματισμός Ρύθμισης Λογαριασμού

en: First Option
el: Πρώτη Επιλογή

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Format:
el: Φορμά:

en: Forward
el: Μπροστά

en: Fourth-level
el: Τέταρτο-επίπεδο

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: Fraction traded:
el: Κλάσμα διαπραγμάτευσης:

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: Friday
el: Παρασκευή

en: From
el: Από

en: From Now
el: Από Τώρα

en: From:
el: Από:

en: Full name:
el: Πλήρες όνομα:

en: Funds In
el: Εισροές Κεφαλαίων

en: Funds Out
el: Εκροές Κεφαλαίων

en: Future Value
el: Μελλοντική Αξία

en: Future:
el: Μελλοντική:

en: Gain
el: Κέρδος

en: Gain And Loss
el: Κέρδος και Ζημιά

en: Gain/Loss
el: Κέρδος/Ζημιά

en: General
el: Γενικά

en: General Information
el: Γενικές πληροφορίες

en: General Ledger
el: Γενικό Καθολικό

en: General Ledger Report
el: Αναφορά Γενικού Καθολικού

en: GnuCash Help
el: Βοήθεια του GnuCash

en: GnuCash Preferences
el: Προτιμήσεις του GnuCash

en: GnuCash account name
el: Όνομα λογαριασμού Gnucash

en: Grand Total
el: Γενικό Σύνολο

en: Group the accounts
el: Ομαδοποίηση των Λογαριασμών

en: Group the accounts in main categories?
el: Ομαδοποίηση λογαριασμών σε κύριες κατηγορίες;

en: HBCI Connection Window
el: Παράθυρο HBCI Σύνδεσης

en: HBCI Setup
el: Ρύθμιση HBCI

en: HBCI Setup Finished
el: Η Ρύθμιση HBCI Ολοκληρώθηκε

en: HBCI account name
el: Όνομα λογαριασμού HBCI

en: Half Year
el: Εξάμηνο

en: Header color
el: Χρώμα επικεφαλίδας

en: Height of plot in pixels.
el: Ύψος του γραφήματος σε εικονοστοιχεία.

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help Topics
el: Θέματα της Βοήθειας

en: Hours
el: Ώρες

en: Icons and Text
el: Εικονίδια και Κείμενο

en: Icons only
el: Εικονίδια μόνο

en: Images
el: Εικόνες

en: Import OFX files
el: Εισαγωγή αρχείων OFX

en: Import OFX/QFX
el: Εισαγωγή OFX/QFX

en: Import QIF files
el: Εισαγωγή αρχείων QIF

en: Import _QIF...
el: Εισαγωγή _QIF...

en: Import a Quicken QIF file
el: Εισαγωγή ενός Quiken QIF αρχείου

en: Import my QIF files
el: Εισαγωγή των QIF αρχείων μου

en: Income
el: Εισόδημα

en: Income & Expense
el: Έσοδα και Έξοδα

en: Income Account
el: Λογαριασμός Εισοδήματος

en: Income Accounts
el: Λογαριασμοί Εισοδήματος

en: Income Chart
el: Γράφημα Εισοδήματος

en: Income.Salary.Taxable
el: Εισόδημα από Μισθό.Φορολογήσιμο

en: Increase
el: Αύξηση

en: Increasing
el: Αύξουσα

en: Initial HBCI Setup
el: Αρχική Ρύθμιση HBCI

en: Initial HBCI Setup Finished
el: Η Αρχική Ρύθμιση HBCI Ολοκληρώθηκε

en: Initial Payment:
el: Αρχική Πληρωμή:

en: Interest
el: Τόκοι

en: Interest Payment
el: Πληρωμή Τόκου

en: Interest Rate
el: Ύψος Επιτοκίου

en: Interest Rate Change Frequency
el: Συχνότητα Αλλαγής Ύψους Επιτοκίου

en: Interest Rate:
el: Ύψος Επιτοκίου:

en: International
el: Διεθνή

en: Internet Address
el: Διεύθυνση Διαδικτύου

en: Investment Portfolio
el: Επενδυτικό Χαρτοφυλάκιο

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

en: Invoice ID
el: ID Τιμολoγίου

en: Invoice Information
el: Πληροφορίες Τιμολογίου

en: Invoice Notes
el: Σημειώσεις Τιμολογίου

en: Invoice Number
el: Αριθμός Τιμολογίου

en: Invoice Owner
el: Κάτοχος Τιμολογίου

en: Invoices
el: Τιμολόγια

en: Jan 1 - Mar 31
el: Ιαν 1 - Μαρ 31

en: Jun 1 - Aug 31
el: Ιουν 1 - Αυγ 31

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Last Year
el: Περυσινό Έτος

en: Last day of previous month
el: Τελευταία μέρα του προηγούμενου μήνα

en: Length:
el: Διάρκεια:

en: Liabilities
el: Υποχρεώσεις

en: Liability
el: Υποχρέωση

en: Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου

en: Load another file
el: Φόρτωμα άλλου αρχείου

en: Loan
el: Δάνειο

en: Loan Account:
el: Λογαριασμός Δανείου:

en: Loan Information
el: Πληροφορίες Δανείου

en: Locale
el: Τοπική

en: Loss
el: Ζημιά

en: Lost Accounts
el: Χαμένοι Λογαριασμοί

en: Make a copy of the current entry
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας εισαγωγής

en: Make a copy of the current transaction
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας συναλλαγής

en: Make a printable Invoice
el: Δημιουργία Εκτυπώσιμου Τιμολογίου

en: Material
el: Υλικό

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Money In
el: Εκροή Χρήματος

en: Money Market
el: Αγορά Χρήματος

en: Money Out
el: Εισροή Χρήματος

en: Month
el: Μήνας

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: Monthly (x%u): %u
el: Μηνιαία (x%u): %u

en: Monthly: %u
el: Μηνιαία :%u

en: Months
el: Μήνες

en: Months Remaining:
el: Μήνες που Απομένουν:

en: Months:
el: Μήνες:

en: Mortgage/Loan Druid
el: Μάγος Υποθήκης/Δανείου

en: Mortgage/Loan Repayment Setup
el: Ρύθμιση Αποπληρωμής Υποθήκης/Δανείου

en: Most recent
el: Πιο πρόσφατος

en: Move down
el: Κίνηση κάτω

en: Move up
el: Κίνηση πάνω

en: Multi-Line
el: Πολλαπλή-Γραμμή

en: Multicolumn View
el: Όψη Πολλαπλών Στηλών

en: Mutual Fund
el: Αμοιβαίο Κεφάλαιο

en: Mutual Funds
el: Αμοιβαία Κεφάλαια

en: Name
el: Όνομα

en: Name (optional)
el: Όνομα (προαιρετικό)

en: Name of the company
el: Όνομα της εταιρίας

en: Name:
el: Όνομα:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Nearest in time
el: Πλησιέστερο χρονικά

en: Negative amounts are not allowed.
el: Δεν επιτρέπεται εμφάνιση αρνητικών ποσών.

en: Net Profit
el: Καθαρό Κέρδος

en: Net Worth
el: Καθαρή Αξία

en: Never End
el: Δίχως Τέλος

en: New
el: Νέος

en: New %s
el: Νέος %s

en: New Account
el: Νέος Λογαριασμός

en: New Account _Tree
el: Νέο _Δένδρο Λογαριασμών

en: New Customer
el: Νέος Πελάτης

en: New Employee
el: Νέος Υπάλληλος

en: New Invoice
el: Νέο Τιμολόγιο

en: New Order
el: Νέα Παραγγελία

en: New Price:
el: Νέα Τιμή:

en: New Value
el: Νέα Αξία

en: New Vendor
el: Νέος Προμηθευτής

en: New search
el: Νέα αναζήτηση

en: New...
el: Νέος...

en: New?
el: Νέος;

en: Next Occurence
el: Επόμενη Επανάληψη

en: No
el: Όχι

en: No Account selected.  Please try again.
el: Δεν έχει επιλεγεί λογαριασμός.  Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: No End
el: Δίχως Τέλος

en: No accounts selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί λογαριασμοί

en: None
el: Κανένα

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Notebook
el: Τετράδιο

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Notify me when created
el: Ενημέρωσε με όταν δημιουργηθεί

en: Now
el: Τώρα

en: Num
el: Νο

en: Num:
el: Νο:

en: Number
el: Αριθμός

en: Number of Occurences:
el: Αριθμός των Επαναλήψεων:

en: Number of Occurrences
el: Αριθμός Επαναλήψεων

en: Number of Occurrences:
el: Αριθμός Επαναλήψεων:

en: Number of Rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of days from now
el: Αριθμός ημερών από τώρα

en: Numeric error
el: Αριθμητικό σφάλμα

en: OFX Filename:
el: Όνομα αρχείου OFX:

en: OFX Files
el: Αρχεία OFX

en: OFX Import
el: Εισαγωγή OFX

en: OFX files you have loaded
el: Αρχεία OFX που έχετε ανοίξει

en: Old Value
el: Παλαιά Αξία

en: Once
el: Μια φορά

en: Once: %s
el: Μια φορά: %s

en: One Month Ago
el: Ένα Μήνα Πρίν

en: One Week Ago
el: Μία Εβδομάδα Πρίν

en: One Year Ago
el: Ένα Έτος Πρίν

en: Only one price
el: Μόνο μια τιμή

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open Account
el: Άνοιγμα Λογαριασμού

en: Open Anyway
el: Να ανοιχτεί Οπωσδήποτε

en: Open S_ubaccounts
el: Άνοιγμα _Υπολογαριασμών

en: Open _Recent
el: Άνοιγμα _Πρόσφατου

en: Open _Subaccounts
el: Άνοιγμα _Υπολογαριασμών

en: Open a general ledger window
el: Άνοιγμα μιας όψης του παράθυρου του γενικού καθολικού

en: Open a new document
el: Άνοιγμα ενός νέου εγγράφου

en: Open in a New Window
el: Άνοιγμα σε Νέο Παράθυρο

en: Open the GnuCash Help
el: Άνοιγμα  της Βοήθειας του Gnucash

en: Open the account
el: Άνοιγμα του λογαριασμού

en: Open the selected account
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Options
el: Επιλογές

en: Order
el: Παραγγελία

en: Order ID
el: ID Παραγγελίας

en: Order Information
el: Πληροφορίες Παραγγελίας

en: Order Notes
el: Σημειώσεις Παραγγελίας

en: Orphan
el: Ορφανό

en: Other
el: Άλλο

en: Other Account
el: Άλλος Λογαριασμός

en: Other Account Code
el: Άλλος Κωδικός Λογαριασμού

en: Other Account Name
el: Άλλο Όνομα Λογαριασμού

en: Out of memory
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Override the global Tax Table?
el: Παράκαμψη του κεντρικού Πίνακα Φόρου;

en: Owner Information
el: Πληροφορίες Κατόχου

en: Owner Name
el: Όνομα Κατόχου

en: Owner's Name
el: Όνομα Κατόχου

en: Parent Account
el: Μητρικός Λογαριασμός

en: Part of Payment Transaction
el: Τμήμα Συναλλαγής Πληρωμής

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Paste Transaction
el: Επικόλληση Συναλλαγής

en: Paste the transaction from the clipboard
el: Επικόλληση της συναλλαγής απο το πρόχειρο

en: Payee:
el: Δικαιούχος:

en: Payment
el: Πληρωμή

en: Payment Frequency
el: Συχνότητα Πληρωμής

en: Payment From
el: Πληρωμή Από

en: Payment From:
el: Πληρωμή Από:

en: Payment Information
el: Πληροφορίες Πληρωμής

en: Payment Periods
el: Περίοδοι Πληρωμών

en: Payment Total:
el: Σύνολο Πληρωμής:

en: Payment: "%s"
el: Πληρωμή: "%s"

en: Payments
el: Πληρωμές

en: Payments:
el: Πληρωμές:

en: Percent %
el: Ποσοστό %

en: Period end
el: Τέλος περιόδου

en: Period from %s to %s
el: Περίοδος από %s μέχρι %s

en: Period start
el: Αρχή περιόδου

en: Periodic Payment
el: Περιοδική Πληρωμή

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Please choose the currency to use for new accounts.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί στους νέους λογαριασμούς.

en: Please name the Scheduled Transaction.
el: Παρακαλώ ονομάστε την Προγραμματισμένη Συναλλαγή.

en: Please select a file to load.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο για φόρτωμα.

en: Please select a valid loan account.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα έγκυρο λογαριασμού δανείου.

en: Plot Height
el: Ύψος Γραφήματος

en: Plot Type
el: Τύπος Γραφήματος

en: Plot Width
el: Πλάτος Γραφήματος

en: Portfolio
el: Χαρτοφυλάκιο

en: Portfolio Report
el: Αναφορά Χαρτοφυλακίου

en: Postpone
el: Αναβολή

en: Preparer
el: Υπεύθυνος

en: Present Value
el: Παρούσα Αξία

en: Present:
el: Παρούσα:

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
el: Πατήστε 'Τερματισμός' για να δημιουργηθούν οι νέοι λογαριασμοί σας
    
    Πατήστε 'Πίσω' για να αναθεωρήσετε τις επιλογές σας.
    
    Πατήστε 'Ακύρωση' για να μην δημιουργηθούν οι νέοι λογαριασμοί.

en: Previous Financial Year Start
el: Αρχή Προηγούμενου Οικονομικού Έτους

en: Price
el: Τιμή

en: Price Editor
el: Διορθωτής Τιμών

en: Price Information
el: Πληροφορία Τιμής

en: Price Quote Source
el: Πηγή Τιμών Μετοχών

en: Price Source
el: Πηγή Τιμής

en: Price:
el: Τιμή:

en: Prices
el: Τιμές

en: Primary Key
el: Πρωτεύον Κλειδί

en: Primary active color
el: Κύριο ενεργό χρώμα

en: Primary color
el: Κύριο χρώμα

en: Principal
el: Κεφάλαιο

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print Check
el: Εκτύπωση Επιταγής

en: Print GnuCash Document
el: Εκτύπωση Εγγράφου Gnucash

en: Print Help window
el: Εκτύπωση παράθυρου Βοήθειας

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση Εκτύπωσης

en: Print _Check
el: Εκτύπωση _Επιταγής

en: Print report window
el: Εκτύπωση παράθυρου αναφοράς

en: Printable Invoice
el: Εκτυπώσιμο Τιμολόγιο

en: Profit
el: Κέρδος

en: Profit And Loss
el: Κέρδος Και Ζημιά

en: Profits
el: Κέρδη

en: Progress
el: Πρόοδος

en: QIF Filename:
el: Όνομα αρχείου QIF:

en: QIF Files
el: Αρχεία QIF

en: QIF Import
el: Εισαγωγή QIF

en: QIF account name
el: Όνομα λογαριασμού QIF

en: QIF files you have loaded
el: Αρχεία QIF που έχετε φορτώσει

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Quarter
el: Τρίμηνο

en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

en: Quarterly: %u
el: Τριμηνιαία: %u

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
el: Η αυτόματη συμπλήρωση κάνει εύκολη την εισαγωγή συνηθισμένων συναλλαγών.  
    Όταν πληκτρολογείτε τα πρώτα γράμματα της περιγραφής μιας συνηθισμένης 
    συναλλαγής, το GnuCash αυτόματα θα συμπληρώσει το υπόλοιπο της συναλλαγής 
    όπως αυτή δόθηκε την τελευταία φορά.

en: Quit
el: 'Εξοδος

en: Range:
el: Διάστημα:

en: Reading file...
el: Ανάγνωση αρχείου...

en: Rebate
el: Επιστροφή

en: Receive
el: Παραλαβή

en: Record
el: Εγγραφή

en: Recurrence Frequency
el: Συχνότητα Επανάληψης

en: Refresh this window
el: Ανανέωση αυτού του παράθυρου

en: Register
el: Μητρώο

en: Register Colors
el: Χρώματα Μητρώου

en: Register Report
el: Αναφορά Μητρώου

en: Register font
el: Γραμματοσειρά μητρώου

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Remaining Number of Occurrences
el: Αριθμός Επαναλήψεων που Απομένουν

en: Remaining Occurrences:
el: Απομένουσες Επαναλήψεις:

en: Remind me
el: Υπενθύμισε μου

en: Remove
el: Διαγραφή

en: Remove Old...
el: Διαγραφή Παλαιών...

en: Remove Transaction Splits
el: Διαγραφή Διαιρέσεων Συναλλαγής

en: Remove old prices
el: Διαγραφή παλαιών τιμών

en: Remove prices older than a user-entered date
el: Διαγραφή παλαιότερων τιμών απο μια ημερομηνία που έδωσε ο χρήστης

en: Remove the current price
el: Διαγραφή της τρέχουσας τιμής

en: Repayment
el: Αποπληρωμή

en: Repayment Frequency
el: Συχνότητα Αποπληρωμής

en: Report
el: Αναφορά

en: Report Size
el: Μέγεθος Αναφοράς

en: Report a bug
el: Αναφέρετε Σφάλμα

en: Report error
el: Σφάλμα αναφοράς

en: Report name
el: Όνομα αναφοράς

en: Report style
el: Στυλ αναφοράς

en: Rows
el: Γραμμές

en: S_plit Transaction
el: Δια_μερισμός Συναλλαγής

en: S_ummary Bar
el: Γραμμή Π_ερίληψης

en: Sample:
el: Δείγμα:

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Window Geometry
el: Αποθήκευση Γεωμετρίας Παράθυρου

en: Save the file to disk
el: Αποθήκευση του αρχείου στο δίσκο

en: Save window sizes and positions.
el: Αποθήκευση μεγέθους και θέσης παραθύρου.

en: Savings
el: Αποταμίευση

en: Scheduled Transaction
el: Προγραμματισμένη Συναλλαγή

en: Scheduled Transactions
el: Προγραμματισμένες Συναλλαγές

en: Search
el: Εύρεση

en: Search Criteria
el: Κριτήρια Αναζήτησης

en: Search GnuCash Help
el: Εξερεύνηση της Βοήθειας του Gnucash

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Search Results Report
el: Αναφορά Αποτελεσμάτων Αναζήτησης

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Second Option
el: Δεύτερη Επιλογή

en: Second-level
el: Δεύτερο-επίπεδο

en: Secondary Key
el: Δευτερεύον Κλειδί

en: Secondary active color
el: Δευτερεύον ενεργό χρώμα

en: Secondary color
el: Δευτερεύον χρώμα

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
el: Επιλέξτε "Έξοδος" για βγείτε από το GnuCash.

en: Select Account
el: Επιλογή Λογαριασμού

en: Select Accounts (none = all)
el: Επιλέξτε Λογαριασμούς (κανένας = όλοι)

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select Default
el: Επιλογή Προκαθορισμένου

en: Select QIF File
el: Επιλογή αρχείου QIF

en: Select Subaccounts
el: Επιλογή Υπολογαριασμών

en: Select Transfer Account
el: Επιλογή Λογαριασμού Μεταφοράς

en: Select a OFX file to load
el: Επιλογή ενός αρχείου OFX για άνοιγμα

en: Select a QIF file to load
el: Επιλογή ενός αρχείου QIF για άνοιγμα.

en: Select accounts
el: Επιλογή λογαριασμών

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
el: Επιλέξτε κατηγορίες που ανταποκρίνονται στον τρόπο που θα χρησιμοποιήσετε το GnuCash  
    Κάθε κατηγορία που που θα διαλέξετε θα δημιουργήσει αρκετούς λογαριασμούς.  
    Επιλέξτε τις κατηγορίες που σας ταιριάζουν.  Μπορείτε σε κάθε περίπτωση να δημιουργήσετε 
    χειρωνακτικά πρόσθετους λογαριασμούς αργότερα.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
el: Επιλογή του τρόπου υπολογισμού της Έκπτωσης και του Φόρου

en: Select the Discount Type
el: Επιλογή του Τύπου Έκπτωσης

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Sell
el: Πώληση

en: Semi-Yearly
el: Εξαμηνιαία

en: Sending message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Sep 1 - Dec 31
el: Σεπ 1 - Δεκ 31

en: Server Address
el: Διεύθυνση Εξυπηρετητή

en: Shares
el: Μετοχές

en: Shares:
el: Μετοχές:

en: Show Advanced Settings
el: Εμφάνιση Ειδικών Επιλογών

en: Show All Transactions
el: Εμφάνιση Όλων των Συναλλαγών

en: Show Foreign Currencies
el: Εμφάνιση Ξένων Νομισμάτων

en: Show GnuCash version
el: Εμφάνιση έκδοσης του GnuCash

en: Show Horizontal Borders
el: Εμφάνιση Οριζόντιων Πλαισίων

en: Show Income and Expenses?
el: Εμφάνιση Εισοδήματος και Δαπανών;

en: Show Income/Expense
el: Εμφάνιση Εισοδήματος/Δαπάνης

en: Show National Currencies
el: Εμφάνιση Εθνικών Νομισμάτων

en: Show Net Profit
el: Εμφάνιση Καθαρού Κέρδους

en: Show Totals
el: Εμφάνιση Συνόλων

en: Show Vertical Borders
el: Εμφάνιση Κάθετων Πλαισίων

en: Show _All
el: Εμφάνιση _Όλων

en: Show both icons and text
el: Εμφάνιση εικονιδίων και κειμένου

en: Show icons only
el: Εμφάνιση εικονιδίων μόνο

en: Show long account names
el: Εμφάνιση μεγάλων ονομάτων λογαριασμών

en: Show plot
el: Εμφάνιση γραφήματος

en: Show subtotals
el: Εμφάνιση μερικών συνόλων

en: Show table
el: Εμφάνιση πίνακα

en: Show text only
el: Εμφάνιση κειμένου μόνο

en: Show the net profit?
el: Εμφάνιση καθαρού κέρδους;

en: Show transactions on one or two lines
el: Εμφάνιση συναλλαγών σε μια ή δυο γραμμές

en: Show two lines of information for each transaction
el: Εμφάνιση δύο γραμμών πληροφορίας για κάθε συναλλαγή

en: Show version.
el: Εμφάνιση έκδοσης.

en: Show/Hide the status bar on this window
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη της γραμμής κατάστασης σε αυτό το παράθυρο

en: Show/hide the summary bar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής περίληψης σε αυτό το παράθυρο

en: Show/hide the toolbar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της εργαλειοθήκης σε αυτό το παράθυρο

en: Single Column Display
el: Εμφάνιση Μιας Στήλης

en: Six Months Ago
el: Έξι Μήνες Πριν

en: Sixth-level
el: Έκτο-επίπεδο

en: Size...
el: Μέγεθος...

en: Sort By
el: Ταξινόμηση Βάσει

en: Sort Order
el: Σειρά Ταξινόμησης

en: Sort _Order
el: _Σειρά Ταξινόμησης

en: Sort by Amount
el: Ταξινόμηση βάσει Ποσού

en: Sort by Date
el: Ταξινόμηση βάσει Ημ/νίας

en: Sort by Description
el: Ταξινόμηση βάσει Περιγραφής

en: Sort by Number
el: Ταξινόμηση βάσει Αριθμού

en: Sort by amount
el: Ταξινόμηση βάσει ποσού

en: Sort by date
el: Ταξινόμηση βάσει ημ/νίας

en: Sort by description
el: Ταξινόμηση βάσει περιγραφής

en: Sort by exact time
el: Ταξινόμηση βάσει ακριβούς ώρας

en: Sort by price
el: Ταξινόμηση βάσει τιμής

en: Sort by quantity
el: Ταξινόμηση βάσει ποσότητας

en: Sort by the date of entry
el: Ταξινόμηση βάσει ημ/νίας εισαγωγής

en: Sort companys by
el: Ταξινόμηση εταιριών βάσει

en: Source
el: Πηγή

en: Source:
el: Πηγή:

en: Split
el: Διαμερισμός

en: Split Information
el: Πληροφορίες Διαμερισμού

en: St_yle
el: Στ_υλ

en: Start Date:
el: Ημ/νία Έναρξης:

en: Start Date:
el: Ημ/νία Έναρξης:

en: Start date:
el: Ημ/νία έναρξης:

en: Start of current quarter
el: Αρχή του τρέχοντος τριμήνου

en: Start of previous month
el: Αρχή του προηγούμενου μήνα

en: Start of the current month
el: Αρχή τρέχοντος μήνα

en: Start of this month
el: Αρχή αυτού του μήνα

en: Starting Balance:
el: Αρχικό Υπόλοιπο:

en: Step Size
el: Μέγεθος Βήματος

en: Stock
el: Μετοχή

en: Stock Account
el: Λογαριασμός Μετοχής

en: Stock S_plit...
el: Δια_μερισμός Μετοχής...

en: Stock Split
el: Διαμερισμός Μετοχής

en: Stocks
el: Μετοχές

en: Stop
el: Διακοπή

en: Style
el: Στυλ

en: Subtotal
el: Μερικό άθροισμα

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: TXF Categories
el: Κατηγορίες TFX

en: Table
el: Πίνακας

en: Tables
el: Πίνακες

en: Tax
el: Φόρος

en: Tax Account
el: Λογαριασμός Φόρων

en: Tax Amount
el: Ποσό Φόρου

en: Tax Information
el: Πληροφορίες Φόρου

en: Tax Table
el: Πίνακας Φόρου

en: Tax Table:
el: Πίνακας Φόρου:

en: Tax Table:
el: Πίνακας Φόρου:

en: Tax Tables
el: Πίνακες Φόρου

en: Tax computed after discount is applied
el: Ο φόρος υπολογίζεται μετά την εφαρμογή της έκπτωσης

en: Tax table "%s" is in use.  You cannot delete it.
el: Ο Πίνακας Φόρου "%s" χρησιμοποιείται ήδη.  Δεν μπορείτε να τον διαγράψετε.

en: Term Definition
el: Προσδιορισμός Όρου

en: Terms
el: Όροι

en: Terms:
el: Όροι:

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: Text only
el: Μόνο κείμενο

en: The Bad
el: Ο Κακός

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
    http://www.gnucash.org/
el: Ο προσωπικός διαχειριστής οικονομικών GnuCash.
    O GNU τρόπος διαχείρισης των χρημάτων σας!
    http://www.gnucash.org/

en: The Good
el: Ο Καλός

en: The Order must be given an ID.
el: Πρέπει να δοθεί ένα ID στην παραγγελία.

en: The Ugly
el: Ο  Άσχημος

en: The account %s
    does not allow transactions.
el: Ο λογαριασμός %s
    δεν επιτρέπει συναλλαγές.

en: The account %s does not allow transactions.
el: Ο λογαριασμός %s δεν επιτρέπει συναλλαγές.

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
el: Ο λογαριασμός %s δεν υπάρχει.
    Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: The account must be given a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα στον λογαριασμό.

en: The address of your business
el: Η διεύθυνση της επιχείρησης σας

en: The beginning of the previous month
el: Η αρχή του προηγούμενου μήνα

en: The current date
el: Η τρέχουσα ημ/νία

en: The current time is %s.
el: Η τρέχουσα ώρα είναι %s.

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
el: Η τρέχουσα συναλλαγή έχει αλλάξει.
    Θέλετε να την αποθηκεύσετε;

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
el: Η βάση δεδομένων
        %s
    φαίνεται να μην υπάρχει.Θέλετε να την δημιουργήσετε;

en: The default background color for register rows
el: Το προεπιλεγμένο χρώμα φόντου για της γραμμές του μητρώου

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
el: Το αρχείο 
        %s
     υπάρχει ήδη.
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να γράψετε επάνω από αυτό;

en: The file 
        %s
     could not be found.
el: Το αρχείο
        %s
     δεν βρέθηκε.

en: The file 
        %s
     is empty.
el: Το αρχείο
        %s
    είναι άδειο.

en: The file %s does not exist. 
    Would you like to create it now?
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει. 
    Θέλετε να το δημιουργήσετε τώρα;

en: The interest rate cannot be zero.
el: Το ύψος του επιτοκίου δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The last stable version was
el: Η προηγούμενη σταθερή έκδοση ήταν

en: The list of Scheduled Transactions
el: Η λίστα των Προγραμματισμένων Συναλλαγών

en: The name of your business
el: Το όνομα της επιχείρησης σας

en: The next stable version will be
el: Η επόμενη σταθερή έκδοση θα είναι

en: The number of payments cannot be negative.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι αρνητικός.

en: The number of payments cannot be zero.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The percentage discount applied for early payment.
el: Το ποσοστό έκπτωσης που εφαρμόζεται σε πρόωρη πληρωμή.

en: The price must be positive.
el: Η τιμή πρέπει να είναι θετική.

en: The source for price quotes:
el: Η πηγή τιμών των μετοχών:

en: The tax table %s does not exist.
    Would you like to create it?
el: Ο πίνακας φόρου %s δεν υπάρχει.
    Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: The title of the report
el: Ο τίτλος της αναφοράς

en: The total tax of this entry
el: Ο συνολικός φόρος αυτής της εισαγωγής

en: The weighted average of all currency transactions of the past
el: Ο σταθμισμένος μέσος όρος όλων των συναλλαγών συναλλάγματος του παρελθόντος

en: There are no options for this report.
el: Εισάγετε ένα όνομα που θα περιγράφει αυτή την αναφορά.

en: There is already an account with that name.
el: Υπάρχει ήδη λογαριασμός με αυτό το όνομα.

en: There must be some number of occurrences.
el: Πρέπει να υπάρχει κάποιος αριθμός επαναλήψεων.

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: There was an error saving the file.
    
    %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου.
    
    %s

en: Third Option
el: Τρίτη Επιλογή

en: Third-level
el: Τρίτο-επίπεδο

en: This account contains transactions.  Are you sure you
    want to delete the %s account?
el: Αυτός ο λογαριασμός περιέχει συναλλαγές  Είστε σίγουρος
    ότι θέλετε να διαγράψετε τον λογαριασμό %s ;

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to want to upgrade the database to the current version?
el: Αυτή η βάση δεδομένων προέρχεται από  παλαιότερη έκδοση του Gnucash.
    Θέλετε να αναβαθμιστεί η βάση δεδομένων για την  τρέχουσα έκδοση;

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
el: Αυτός ο μάγος θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε
    ένα σύνολο λογαριασμών για τα περιουσιακά σας στοιχεία
    (όπως λογαριασμοί αποταμίευσης, επενδύσεις)
    τις υποχρεώσεις σας (όπως δάνεια) και για κάθε
    είδος εσόδων και εξόδων που μπορεί να έχετε. 
    
    Πατήστε Ακύρωση αν δεν θέλετε να δημιουργήσετε
    τώρα νέους λογαριασμούς.

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
el: Αυτός ο μάγος θα σας βοηθήσει να εγγράψετε ένα διαμερισμό ή μια συγχώνευση μετοχής.

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
el: Αυτό το αρχείο προέρχεται από  παλαιότερη έκδοση του Gnucash.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Three Months Ago
el: Τρείς Μήνες Πριν

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Timezone for these quotes:
el: Ζώνη ώρας για αυτές τις μετοχές:

en: Tip of the Day
el: Συμβουλή της Ημέρας

en: Tip of the Day:
el: Συμβουλή της Ημέρας:

en: Title
el: Τίτλος

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
el: Για να διαγράψετε ένα λογαριασμό πρέπει πρώτα
    να επιλέξετε ένα λογαριασμό για διαγραφή.

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
el: Για να ανοίξετε ένα λογαριασμό πρέπει πρώτα
     να επιλέξετε ένα λογαριασμό που θα ανοιχτεί.

en: Today
el: Σήμερα

en: Toolbar Buttons
el: Κουμπιά Εργαλειοθήκης

en: Topics
el: Θέματα

en: Tot %s
el: Συν %s

en: Tot Shares
el: Συν Μετοχών

en: Total
el: Σύνολο

en: Total Credit
el: Σύνολο Πίστωσης

en: Total Due
el: Σύνολο Οφειλής

en: Total For
el: Σύνολο Για

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Totals
el: Σύνολα

en: Transaction Information
el: Πληροφορίες Συναλλαγής

en: Transaction Report
el: Αναφορά Συναλλαγής

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Transfer Account
el: Λογαριασμός Μεταφοράς

en: Transfer From
el: Μεταφορά Από

en: Transfer Funds
el: Μεταφορά Κεφαλαίων

en: Transfer Information
el: Πληροφορίες Μεταφοράς

en: Transfer To
el: Μεταφορά στο

en: Transfer from/to
el: Μεταφορά από/σε

en: Transfer funds from one account to another
el: Μεταφορά κεφαλαίων από ένα λογαριασμό σε ένα άλλο

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Two Column Display
el: Εμφάνιση Δύο Στηλών

en: Type
el: Τύπος

en: Type of search
el: Τρόπος αναζήτησης

en: Type:
el: Τύπος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Unit Price
el: Τιμή Μονάδας

en: Units
el: Μονάδες

en: Units:
el: Μονάδες:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown file type
el: Άγνωστος τύπος αρχείου

en: Unspecified
el: Ακαθόριστο

en: Update your GnuCash accounts
el: Ενημέρωση των GnuCash λογαριασμών σας

en: Use 24-hour time format
el: Χρήση 24-ώρου μορφής

en: Use GNOME default
el: Χρήση προεπιλογής GNOME

en: Use local time
el: Χρησιμοποίηση τοπικής ώρας

en: Use the financial calculator
el: Χρησιμοποίηση της οικονομικής αριθμομηχανής

en: User Info
el: Πληροφορίες Χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username and Password
el: Όνομα και Συνθηματικό  Χρήστη

en: Username:
el: Όνομα Χρήστη:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Value
el: Αξία

en: Value $
el: Αξία $

en: Value:
el: Αξία:

en: Value:
el: Αξία:

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Vendor ID
el: ID Προμηθευτή

en: Vendor Number:
el: Αριθμός Προμηθευτή:

en: Vendor Report
el: Αναφορά Προμηθευτή

en: Vendors
el: Προμηθευτές

en: Verify Changes
el: Επιβεβαιώστε τις Αλλαγές

en: Verify passphrase:
el: Επιβεβαίωση συνθηματικής φράσης:

en: Version: Gnucash-%s
el: Έκδοση: Gnucash-%s

en: Version: Gnucash-cvs (built %s)
el: Έκδοση: Gnucash-cvs (built %s)

en: View
el: Εμφάνιση

en: View the Tips of the Day
el: Εμφάνιση Συμβουλής της Ημέρας

en: View/Edit Customer
el: Εμφάνιση/Επεξεργασία Πελάτη

en: View/Edit Employee
el: Εμφάνιση/Επεξεργασία Υπαλλήλου

en: View/Edit Invoice
el: Εμφάνιση/Επεξεργασία Τιμολογίου

en: View/Edit Order
el: Εμφάνιση/Επεξεργασία Παραγγελίας

en: View/Edit Vendor
el: Εμφάνιση/Επεξεργασία Προμηθευτή

en: Waiting for response
el: Αναμονή ανταπόκρισης

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Weekly (x%d): %s
el: Εβδομαδιαία (x%d): %s

en: Weekly: %s
el: Εβδομαδιαία: %s

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Weighted Average
el: Σταθμισμένος Μέσος Όρος

en: Welcome to GnuCash
el: Καλώς ήλθατε στο Gnucash

en: Welcome to GnuCash 1.8!
el: Καλώς ήλθατε στο GnuCash 1.8!

en: Welcome to GnuCash!
el: Καλώς ήλθατε στο GnuCash!

en: Width of plot in pixels.
el: Πλάτος του γραφήματος σε εικονοστοιχεία.

en: Withdraw
el: Ανάληψη

en: Withdrawal
el: Ανάληψη

en: Writing file...
el: Εγγραφή αρχείου...

en: YYYY-MM-DD
el: ΗΗΗΗ-ΜΜ-ΗΗ

en: Year
el: Έτος

en: Yearly
el: Ετήσια

en: Yearly (x%u): %s/%u
el: Ετήσια (x%u): %s/%u

en: Yearly: %s/%u
el: Ετήσια: %s/%u

en: Years
el: Έτη

en: Years:
el: Έτη:

en: Yes
el: Ναι

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
el: Από τον υπολογιστή σας λείπουν κάποιες απαραίτητες βιβλιοθήκες της Perl.
    Τρέξτε "update-finance-quote" σαν root γιά να εγκατασταθούν.

en: You can't transfer from and to the same account!
el: Δεν μπορείτε να κάνετε μεταφορά από ένα λογαριασμό στον εαυτό του!

en: You do not have permission to access
        %s
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης
        %s

en: You have not selected an owner
el: Δεν έχετε επιλέξει ένα κάτοχο

en: You have selected no accounts.
el: Δεν έχετε επιλέξει λογαριασμούς.

en: You must choose a Tax Account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα Λογαριασμό Φόρου.

en: You must choose a valid parent account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα έγκυρο μητρικό λογαριασμό.

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
el: Πρέπει να εισάγετε μιά έγκυρη τιμή
    ή αφήστε το κενό.

en: You must enter a company name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα εταιρίας.

en: You must enter a payment address.
el: Πρέπει να εισάγετε  διεύθυνση πληρωμής.

en: You must enter a username.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα χρήστη.

en: You must enter a valid amount.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο ποσό.

en: You must enter a valid balance.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο υπόλοιπο.

en: You must enter a valid expression.
el: Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη έκφραση.

en: You must enter a valid price.
el: Πρέπει να εισάγετε μιά έγκυρη τιμή

en: You must enter an account name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για τον λογαριασμό.

en: You must enter an address.
el: Πρέπει να εισάγετε μιά διεύθυνση.

en: You must enter an amount to transfer.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα ποσό προς μεταφορά.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα υπάρχον εθνικό νόμισμα ή να ορίσετε ένα καινούργιο.

en: You must enter the amount of the payment.  The payment amount must be greater than zero.
el: Πρέπει να εισάγετε το ποσό της πληρωμής.  Το ποσό της πληρωμής πρέπει να είναι μεγαλύτερο απο μηδέν.

en: You must enter the employee's name.
el: Πρέπει να εισάγετε το όνομα του υπαλλήλου.

en: You must provide a name for this Tax Table.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου.

en: You must provide a unique name for this Tax Table.
    Your choice "%s" is already in use.
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου.
    Η επιλογή σας "%s" χρησιμοποιείται ήδη.

en: You must select a currency.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα νόμισμα.

en: You must select a transfer account from the account tree.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό μεταφοράς από το δένδρο λογαριασμών.

en: You must select an account to check and repair.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό για έλεγχο και διόρθωση.

en: You must select an account type.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα τύπο λογαριασμού.

en: _+Advanced
el: _+Ειδικές Επιλογές

en: _Account
el: _Λογαριασμός

en: _Account Report
el: Αναφορά _Λογαριασμού

en: _Actions
el: _Ενέργειες

en: _All transactions
el: _Όλες οι συναλλαγές

en: _Amount
el: _Ποσό

en: _Blank
el: _Κενό

en: _Business
el: _Επιχείρηση

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Check & Repair
el: _Έλεγχος & Διόρθωση

en: _Date
el: _Ημ/νία

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Delete Account
el: _Διαγραφή Λογαριασμού

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: _Double Line
el: _Διπλή Γραμμή

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit Account
el: _Επεξεργασία Λογαριασμού

en: _Edit Invoice
el: _Επεξεργασία Τιμολογίου

en: _Enter
el: _Εισαγωγή

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

en: _Financial Calculator
el: _Οικονομική Αριθμομηχανή

en: _Find
el: _Αναζήτηση

en: _Find Transactions
el: _Αναζήτηση Συναλλαγών

en: _Finish
el: _Τερματισμός

en: _General Ledger
el: _Γενικό Καθολικό

en: _Gnucash Users Manual
el: Εγχειρίδιο Χρήστη _Gnucash

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Import
el: Ει_σαγωγή

en: _Income & Expense
el: _Εισόδημα & Δαπάνη

en: _New
el: _Νέος

en: _New Account...
el: _Νέος Λογαριασμός...

en: _New File
el: _Νέο Αρχείο

en: _New Invoice
el: _Νέο Τιμολόγιο

en: _Number
el: _Αριθμός

en: _Open Account
el: _Άνοιγμα Λογαριασμού

en: _Postpone
el: _Αναβολή

en: _Price
el: _Τιμή

en: _Price Editor
el: _Διορθωτής Τιμών

en: _Quantity
el: _Ποσότητα

en: _Refresh
el: _Ανανέωση

en: _Reports
el: _Αναφορές

en: _Scheduled Transaction Editor
el: Διορθωτής _Προγραμματισμένων Συναλλαγών

en: _Scheduled Transactions
el: _Προγραμματισμένες Συναλλαγές

en: _Status Bar
el: Γραμμή _Κατάστασης

en: _Tax Table Editor
el: Διορθωτής Πίνακα _Φόρου

en: _Taxes
el: _Φόροι

en: _This transaction
el: _Αυτή η συναλλαγή

en: _Tip Of The Day
el: _Συμβουλή Της Ημέρας

en: _Tips Of The Day
el: _Συμβουλή Της Ημέρας

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Transaction
el: _Συναλλαγή

en: _Transaction Report
el: Αναφορά _Συναλλαγής

en: _Transfer...
el: _Μεταφορά

en: _View
el: Εμ_φάνιση

en: _Windows
el: _Παράθυρα

en: all criteria are met
el: πληρούνται όλα τα κριτήρια

en: an Account
el: ένας Λογαριασμός

en: any criteria are met
el: πληρούται οποιοδήποτε κριτήριο

en: at Bank
el: στην Τράπεζα

en: contains
el: Περιέχει

en: days.
el: ημέρες.

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: does not equal
el: δεν ισούται

en: equals
el: ισούται

en: false
el: Ψευδής

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: is
el: είναι

en: is after
el: είναι μετά

en: is before
el: είναι πριν

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: is not
el: δεν είναι

en: last day
el: τελευταία ημέρα

en: less than
el: μικρότερο από

en: months.
el: μήνες.

en: my-bank
el: η τράπεζα μου

en: name
el: όνομα

en: number
el: αριθμός

en: sample:(x + 0.33 * y + (x+y) )
el: δείγμα:(χ + 0.33 * ψ + (χ+ψ) )

en: sample:12/12/2000
el: δείγμα:12/12/2000

en: sample:9,999.00
el: δείγμα:999,999.000

en: sample:999,999.00
el: δείγμα:999,999.000

en: sample:999,999.000
el: Δείγμα:999,999.000

en: sample:999.00
el: δείγμα:999,999.000

en: sample:99999
el: Δείγμα:99999

en: sample:Action
el: δείγμα:Ενέργεια

en: sample:Description of a transaction
el: Δείγμα:Περιγραφή μιας συναλλαγής

en: sample:Description of an Entry
el: δείγμα:Περιγραφή μιας Εισαγωγής

en: sample:Expenses:Automobile:Gasoline
el: Δείγμα:Δαπάνες:Αυτοκίνητο:Βενζίνη

en: sample:Tax Table 1
el: δείγμα:Πίνακας Φόρου 1

en: sample:X
el: Δείγμα:Χ

en: set true
el: ορισμένη αληθής

en: total
el: σύνολο

en: true
el: Αληθής

en: weeks.
el: εβδομάδες.

en: window1
el: παράθυρο1

en: x
el: χ

en: y
el: ψ

en: year(s).
el: Έτος(η).
