gal 0.14.99.1 - en to fr translation catalogue (138 entries)

en: Today %l:%M %p
fr: Aujourd'hui %l:%M %p

en: Late Yesterday %l:%M %p
fr: Hier soir %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
fr: Hier %l:%M %p

en: (Ascending)
fr: (Croissant)

en: (Descending)
fr: (Décroissant)

en: Not sorted
fr: Pas trié

en: No grouping
fr: Pas groupé

en: <- _Remove
fr: <- _Enlever

en: A_vailable Fields:
fr: Champs _disponibles :

en: Ascending
fr: Croissant

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Descending
fr: Décroissant

en: Group
fr: Groupe

en: Group Items By
fr: Grouper les éléments par

en: Move _Down
fr: Déplacer vers le _bas

en: Move _Up
fr: Déplacer vers le _haut

en: Sh_ow these fields in order:
fr: A_fficher ces champs dans l'ordre :

en: Show Fields
fr: Afficher les champs

en: Show field in View
fr: Afficher le champ dans la vue

en: Sort
fr: Trier

en: Sort Items By
fr: Trier les éléments par

en: Then By
fr: Puis par

en: _Add ->
fr: _Ajouter ->

en: _Group By...
fr: _Grouper par...

en: _Sort...
fr: _Trier...

en: Field Chooser
fr: Sélecteur de champ

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
fr: Pour ajouter une colonne à votre table, glissez-la
    à l'emplacement où vous voulez qu'elle apparaisse.

en: Add a column...
fr: Ajouter une colonne...

en: << Remove
fr: << Enlever

en: Add >>
fr: Ajouter >>

en: Available fields
fr: Champs disponibles

en: Show in this order
fr: Afficher dans cet ordre

en: %s : %s (%d item)
fr: %s : %s (%d élément)

en: %s : %s (%d items)
fr: %s : %s (%d éléments)

en: %s (%d item)
fr: %s (%d élément)

en: %s (%d items)
fr: %s (%d éléments)

en: Configuring view: FIXME
fr: Configurer la view : FIXME

en: Sort Ascending
fr: Tri croissant

en: Sort Descending
fr: Tri décroissant

en: Unsort
fr: Ne pas trier

en: Group By This Field
fr: Grouper par ce champ

en: Group By Box
fr: Grouper par cette boîte

en: Remove This Column
fr: Enlever cette colonne

en: Add a Column...
fr: Ajouter une colonne...

en: Alignment
fr: Alignement

en: Best Fit
fr: Meilleur ajustement

en: Format Columns...
fr: Format des colonnes...

en: Customize Current View...
fr: Personnaliser la vue en cours...

en: Define Views for "%s"
fr: Définir les vues pour « %s »

en: Re_set to Factory Defaults...
fr: _R. à z. aux réglages par défauts

en: Views for "%s"
fr: Vues pour « %s »

en: _Copy...
fr: _Copier...

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: _Edit...
fr: _Éditer...

en: _New...
fr: _Nouveau...

en: Name of new view:
fr: Nom de la nouvelle vue :

en: Type of view:
fr: Type de vue :

en: Group %i
fr: Groupe %i

note: This is the default custom color
en: custom
fr: personnalisé

note: "Custom" color - we'll pop up a GnomeColorPicker
en: Custom Color:
fr: Couleur personnalisée :

en: Choose Custom Color
fr: Choisissez une couleur personnalisée

en: black
fr: noir

en: light brown
fr: marron clair

en: brown gold
fr: marron or

en: dark green #2
fr: vert foncé #2

en: navy
fr: bleu navy

en: dark blue
fr: bleu foncé

en: purple #2
fr: violet #2

en: very dark gray
fr: gris trés foncé

en: dark red
fr: rouge foncé

en: red-orange
fr: rouge-orange

en: gold
fr: or

en: dark green
fr: vert foncé

en: dull blue
fr: bleu dull

en: blue
fr: bleu

en: dull purple
fr: violet dull

en: dark grey
fr: gris foncé

en: red
fr: rouge

en: lime
fr: citron

en: dull green
fr: vert dull

en: dull blue #2
fr: bleu dull #2

en: sky blue #2
fr: bleu ciel #2

en: purple
fr: violet

en: gray
fr: gris

en: bright orange
fr: orange vif

en: yellow
fr: jaune

en: green
fr: vert

en: bright blue
fr: bleu vif

en: red purple
fr: rouge violet

en: light grey
fr: gris clair

en: pink
fr: rose

en: light orange
fr: orange clair

en: light yellow
fr: jaune clair

en: light green
fr: vert clair

en: light cyan
fr: cyan clair

en: light blue
fr: bleu clair

en: light purple
fr: violet clair

en: white
fr: blanc

en: purplish blue
fr: bleu violet

en: dark purple
fr: violet sombre

en: sky blue
fr: bleu ciel

en: Add to global category list
fr: Ajouter à la liste globale de catégories

en: Add all to global category list
fr: Ajouter tout à la liste globale de catégories

en: Remove from global category list
fr: Enlever de la liste globale de catégorie

en: Remove all from global category list
fr: Enlever tout de la liste globale de catégorie

en: Edit Master Category List...
fr: Éditer la liste principale de catégories...

en: Item(s) belong to these _categories:
fr: Élément(s) appartenant à ces _catégories :

en: _Available Categories:
fr: Catégories _disponibles :

en: categories
fr: catégories

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Business
fr: Affaire

en: Competition
fr: Compétition

en: Favorites
fr: Favories

en: Gifts
fr: Cadeaux

en: Goals/Objectives
fr: Buts/Objectifs

en: Holiday
fr: Vacances

en: Holiday Cards
fr: Cartes de vacances

en: Hot Contacts
fr: Contrats importants

en: Ideas
fr: Idées

en: Key Customer
fr: Client important

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Personal
fr: Personnel

en: Phone Calls
fr: Appels téléphoniques

en: Status
fr: État

en: Strategies
fr: Stratégies

en: Suppliers
fr: Fournisseurs

en: Time & Expenses
fr: Temps & dépenses

en: Waiting
fr: En attente

en: * Click here to add a category *
fr: * Cliquez ici pour ajouter une catégories *

en: Category
fr: Catégorie

en: Add a category
fr: Ajouter une catégorie

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Edit Global Category List
fr: Éditer la liste globale de catégories

en: Modify a Category
fr: Modifier une catégorie

en: Modify...
fr: Modifier...

en: Remove
fr: Enlever

en: _Category to Add:
fr: _Catégorie à ajouter :

en: _Category to Modify:
fr: _Catégorie à modifier :
