gal 0.1 - en to it translation catalogue (139 entries)

en: Today %l:%M %p
it: Oggi %l:%M %p

en: Late Yesterday %l:%M %p
it: Ieri %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
it: Ieri %l:%M %p

en: (Ascending)
it: (Crescente)

en: (Descending)
it: (Decrescente)

en: Not sorted
it: Non ordinato

en: No grouping
it: Non raggruppato

en: <- _Remove
it: <- _Rimuovi

en: A_vailable Fields:
it: Campi _disponibili

en: Ascending
it: Crescente

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Group
it: Gruppo

en: Group Items By
it: Raggruppa oggetti per

en: Move _Down
it: Sposta in basso

en: Move _Up
it: Sposta in alto

en: Sh_ow these fields in order:
it: Mostra in questo ordine

en: Show Fields
it: Mostra Campi

en: Show field in View
it: Mostra i campi

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Items By
it: Ordina oggetti per

en: Then By
it: Quindi per

en: _Add ->
it: _Aggiungi ->

en: _Group By...
it: _Raggruppa per...

en: _Sort...
it: _Ordina...

en: Field Chooser
it: Selezione campi

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
it: Per aggiungere una colonna alla tabella, trascinatela
    dove desiderate inserirla.

en: << Remove
it: << Rimuovi

en: Add >>
it: Aggiungi >>

en: Available fields
it: Campi disponibili

en: Show in this order
it: Mostra in questo ordine

en: %s : %s (%d item)
it: %s : %s (elemento %d)

en: %s : %s (%d items)
it: %s : %s (%d elementi)

en: %s (%d item)
it: %s (elemento %d)

en: %s (%d items)
it: %s (%d elementi)

en: Configuring view: FIXME
it: Configurazione vista: DA COMPLETARE

en: Sort Ascending
it: Ordine ascendente

en: Sort Descending
it: Ordine decrescente

en: Unsort
it: Rimuovi ordine

en: Group By This Field
it: Raggruppa per questo campo

en: Group By Box
it: Raggruppa per contenitore

en: Remove This Column
it: Rimuovi questa colonna

en: Add a Column...
it: Aggiungi una colonna...

en: Alignment
it: Allineamento

en: Best Fit
it: Adatta

en: Format Columns...
it: Formatta colonne...

en: Customize Current View...
it: Personalizza vista corrente...

en: Define Views for "%s"
it: Definire viste per "%s"

en: Re_set to Factory Defaults...
it: Reimposta i valori predefiniti...

en: Views for "%s"
it: Viste per "%s"

en: _Copy...
it: _Copia...

en: _Delete...
it: Ca_ncella...

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _New...
it: _Nuovo...

en: Table
it: Tabella

en: Name of new view:
it: Nome della vista:

en: Type of view:
it: Tipo di vista:

en: Group %i
it: Gruppo %i

note: This is the default custom color
en: custom
it: personalizzato

note: "Custom" color - we'll pop up a GnomeColorPicker
en: Custom Color:
it: Colore personalizzato:

en: Choose Custom Color
it: Selezione del colore personalizzato

en: black
it: nero

en: light brown
it: marrone chiaro

en: brown gold
it: marrone dorato

en: dark green #2
it: verde scuro #2

en: navy
it: blu navy

en: dark blue
it: blu scuro

en: purple #2
it: viola #2

en: very dark gray
it: grigio molto scuro

en: dark red
it: rosso scuro

en: red-orange
it: rosso-arancio

en: gold
it: dorato

en: dark green
it: verde scuro

en: dull blue
it: blu dull

en: dull purple
it: viola dull

en: dark grey
it: grigio scuro

en: red
it: rosso

en: orange
it: arancio

en: dull green
it: verde dull

en: dull blue #2
it: blue dull #2

en: sky blue #2
it: blu cielo #2

en: purple
it: viola

en: gray
it: grigio

en: bright orange
it: arancio chiaro

en: yellow
it: giallo

en: green
it: verde

en: cyan
it: ciano

en: bright blue
it: blu chiaro

en: red purple
it: rosso viola

en: light grey
it: grigio chiaro

en: pink
it: viola

en: light orange
it: arancio chiaro

en: light yellow
it: giallo chiaro

en: light green
it: verde chiaro

en: light cyan
it: ciano chiaro

en: light blue
it: blu chiaro

en: light purple
it: viola chiaro

en: white
it: bianco

en: purplish blue
it: blu violaceo

en: dark purple
it: viola scuro

en: sky blue
it: blue cielo

en: Add to global category list
it: Aggiungi alla lista globale delle categorie

en: Add all to global category list
it: Aggiungi tutti alla lista globale delle categorie

en: Remove from global category list
it: Rimuovi dalla lista globale delle categorie

en: Remove all from global category list
it: Rimuovi tutti dalla lista globale delle categorie

en: Edit Master Category List...
it: Modifica lista principale delle categorie...

en: Item(s) belong to these _categories:
it: Oggetto(i) appartenenti a queste _categorie:

en: _Available Categories:
it: Categorie _disponibili:

en: categories
it: categorie

en: Business
it: Lavoro

en: Competition
it: Competizione

en: Favorites
it: Preferiti

en: Gifts
it: Regali

en: Goals/Objectives
it: Obbiettivi

en: Holiday
it: Vacanza

en: Holiday Cards
it: Cartoline

en: Hot Contacts
it: Contatti importanti

en: Ideas
it: Idee

en: International
it: Internazionale

en: Key Customer
it: Clienti importanti

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Personal
it: Personale

en: Phone Calls
it: Chiamate telefoniche

en: Status
it: Stato

en: Strategies
it: Strategie

en: Suppliers
it: Fornitori

en: Time & Expenses
it: Tempo & Spese

en: Waiting
it: In attesa

en: * Click here to add a category *
it: * Cliccare qui per aggiungere una categoria *

en: Category
it: Categoria

en: Add a category
it: Aggiungi una categoria

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Edit Global Category List
it: Modifica lista globale delle categorie

en: Modify a Category
it: Modifica una categoria

en: Modify...
it: Modifica...

en: Remove
it: Rimuovi

en: _Category to Add:
it: _Categoria da aggiungere:

en: _Category to Modify:
it: _Categoria da modificare:
