gal - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: %l:%M %p
sv: %H.%M

en: Today %l:%M %p
sv: Idag %H.%M

en: Late Yesterday %l:%M %p
sv: Sent igår %H.%M

en: Yesterday %l:%M %p
sv: Igår %H.%M

en: %a %l:%M %p
sv: %a %H.%M

en: %b %d %l:%M %p
sv: %d %b %H.%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: (Ascending)
sv: (Stigande)

en: (Descending)
sv: (Fallande)

en: Not sorted
sv: Inte sorterad

en: No grouping
sv: Ingen gruppering

en: <- _Remove
sv: <- _Ta bort

en: A_vailable Fields:
sv: Till_gängliga fält:

en: Ascending
sv: Stigande

en: Clear All
sv: Töm alla

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Group
sv: Grupp

en: Group Items By
sv: Gruppera objekt efter

en: Move _Down
sv: Flytta _ned

en: Move _Up
sv: Flytta _upp

en: Sh_ow these fields in order:
sv: Visa dessa fält i denna _ordning:

en: Show Fields
sv: Visa fält

en: Show field in View
sv: Visa fält i vy

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort Items By
sv: Sortera objekt efter

en: Then By
sv: Sedan efter

en: _Add ->
sv: _Lägg till ->

en: _Group By...
sv: _Gruppera efter...

en: _Sort...
sv: _Sortera...

en: Field Chooser
sv: Fältväljare

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
sv: För att lägga till en kolumn till din tabell
    drar du den till platsen där du vill att den
    ska hamna.

en: Add a column...
sv: Lägg till en kolumn...

en: << Remove
sv: << Ta bort

en: Add >>
sv: Lägg till >>

en: Available fields
sv: Tillgängliga fält

en: Show in this order
sv: Visa i denna ordning

en: %s : %s (%d item)
sv: %s: %s (%d objekt)

en: %s : %s (%d items)
sv: %s: %s (%d objekt)

en: %s (%d item)
sv: %s (%d objekt)

en: %s (%d items)
sv: %s (%d objekt)

en: Configuring view: FIXME
sv: Konfigurerar vy: FIXME

en: Sort Ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort Descending
sv: Sortera fallande

en: Unsort
sv: Osortera

en: Group By This Field
sv: Gruppera efter detta fält

en: Group By Box
sv: Gruppera efter box

en: Remove This Column
sv: Ta bort denna kolumn

en: Add a Column...
sv: Lägg till en kolumn...

en: Alignment
sv: Justering

en: Best Fit
sv: Bästa passning

en: Format Columns...
sv: Formatera kolumner...

en: Customize Current View...
sv: Anpassa aktuell vy...

en: Define Views for "%s"
sv: Definiera vyer för "%s"

en: Re_set to Factory Defaults...
sv: Åter_ställ till standardinställningar...

en: Views for "%s"
sv: Vyer för "%s"

en: _Copy...
sv: _Kopiera...

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Edit...
sv: R_edigera...

en: _New...
sv: _Ny...

en: Table
sv: Tabell

en: Name of new view:
sv: Namn på ny vy:

en: Type of view:
sv: Typ av vy:

en: Group %i
sv: Grupp %i

note: This is the default custom color
en: custom
sv: egen

note: "Custom" color - we'll pop up a GnomeColorPicker
en: Custom Color:
sv: Egen färg:

en: Choose Custom Color
sv: Välj egen färg

en: black
sv: svart

en: light brown
sv: ljusbrun

en: brown gold
sv: guldbrun

en: dark green #2
sv: mörkgrön 2

en: navy
sv: marin

en: dark blue
sv: mörkblå

en: purple #2
sv: lila 2

en: very dark gray
sv: mycket mörkt grå

en: dark red
sv: mörkröd

en: red-orange
sv: rödorange

en: gold
sv: guld

en: dark green
sv: mörkgrön

en: dull blue
sv: mattblå

en: blue
sv: blå

en: dull purple
sv: mattlila

en: dark grey
sv: mörkgrå

en: red
sv: röd

en: dull green
sv: mattgrön

en: dull blue #2
sv: mattblå 2

en: sky blue #2
sv: himmelsblå 2

en: purple
sv: lila

en: gray
sv: grå

en: bright orange
sv: ljusorange

en: yellow
sv: gul

en: green
sv: grön

en: bright blue
sv: ljusblå

en: red purple
sv: rödlila

en: light grey
sv: ljusgrå

en: pink
sv: rosa

en: light orange
sv: ljusorange

en: light yellow
sv: ljusgul

en: light green
sv: ljusgrön

en: light cyan
sv: ljus cyan

en: light blue
sv: ljusblå

en: light purple
sv: ljuslila

en: white
sv: vit

en: purplish blue
sv: blålila

en: dark purple
sv: mörklila

en: sky blue
sv: himmelsblå

en: Add to global category list
sv: Lägg till i globala kategorilistan

en: Add all to global category list
sv: Lägg till alla i globala kategorilistan

en: Remove from global category list
sv: Ta bort från globala kategorilistan

en: Remove all from global category list
sv: Ta bort alla från globala kategorilistan

en: Edit Master Category List...
sv: Redigera huvudkategorilistan...

en: Item(s) belong to these _categories:
sv: Objekt tillhör dessa _kategorier:

en: _Available Categories:
sv: _Tillgängliga kategorier:

en: categories
sv: kategorier

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Business
sv: Företag

en: Competition
sv: Konkurrens

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Gifts
sv: Presenter

en: Goals/Objectives
sv: Mål

en: Holiday
sv: Helg

en: Holiday Cards
sv: Helgkort

en: Hot Contacts
sv: Heta kontakter

en: Ideas
sv: Idéer

en: International
sv: Internationellt

en: Key Customer
sv: Nyckelkund

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Personal
sv: Personligt

en: Phone Calls
sv: Telefonsamtal

en: Strategies
sv: Strategier

en: Suppliers
sv: Leverantörer

en: Time & Expenses
sv: Tid och utgifter

en: Waiting
sv: Väntande

en: * Click here to add a category *
sv: * Klicka här för att lägga till en kategori *

en: Category
sv: Kategori

en: Add a category
sv: Lägg till en kategori

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Edit Global Category List
sv: Redigera globala kategorilistan

en: Modify a Category
sv: Ändra en kategori

en: Modify...
sv: Ändra...

en: Remove
sv: Ta bort

en: _Category to Add:
sv: _Kategori att lägga till:

en: _Category to Modify:
sv: _Kategori att ändra:
