gal 0.10.99.4 - en to tr translation catalogue (145 entries)

en: %l:%M %p
tr: %a %l:%M %p

en: Today %l:%M %p
tr: Bugün %l:%M %p

en: Late Yesterday %l:%M %p
tr: Dün Gece %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
tr: Dün %l:%M %p

en: (Ascending)
tr: (Artan)

en: (Descending)
tr: (Azalan)

en: Not sorted
tr: Sıralanmamış

en: No grouping
tr: Gruplama Yok

en: <- _Remove
tr: <- _Kaldir

en: A_vailable Fields:
tr: _Varolan Alanlar:

en: Ascending
tr: (Artan)

en: Clear All
tr: Hepsini Sil

en: Descending
tr: (Azalan)

en: Description
tr: Tanımlama

en: Group
tr: Grup

en: Group Items By
tr: Elemanları Grupla

en: Move _Down
tr: _Aşağı Taşı

en: Move _Up
tr: _Yukarı Taşı

en: Sh_ow these fields in order:
tr: Bu alanları sıra ile _göster:

en: Show Fields
tr: Alanları Göster

en: Show field in View
tr: Alanları Görünümde göster

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort Items By
tr: Elemanları Sırala

en: Then By
tr: Sonra

en: _Add ->
tr: _Ekle ->

en: _Group By...
tr: _Grupla...

en: _Sort...
tr: _Sırala...

en: Field Chooser
tr: Alan Seçici

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
tr: Tablonuza bir sutün eklemek için, görünmesini
    isteğiniz yere sürükleyin.

en: Add a column...
tr: Sutün ekle...

en: << Remove
tr: << Kaldır

en: Add >>
tr: Ekle >>

en: Available fields
tr: Varolan alanlar

en: Show in this order
tr: Bu sırada göster

en: %s : %s (%d item)
tr: %s : %s (%d eleman)

en: %s : %s (%d items)
tr: %s : %s (%d eleman)

en: %s (%d item)
tr: %s (%d eleman)

en: %s (%d items)
tr: %s (%d eleman)

en: Configuring view: FIXME
tr: Biçim görünümü: FIXME

en: Sort Ascending
tr: Artan Sırala

en: Sort Descending
tr: Azalan Sırala

en: Unsort
tr: Sıralama

en: Group By This Field
tr: Bu Alana Göre Grupla

en: Group By Box
tr: Kutu İle Grupla

en: Remove This Column
tr: Bu Sütunu Kaldır

en: Add a Column...
tr: Sutün ekle...

en: Alignment
tr: Düzenleme

en: Best Fit
tr: En Uygun

en: Format Columns...
tr: Sütunları Biçimle...

en: Customize Current View...
tr: Görünümü Özelleştir...

en: Define Views for "%s"
tr: "%s" için görünümler belirle

en: Re_set to Factory Defaults...
tr: _Fabrika Ayarlarına geri dön...

en: Views for "%s"
tr: "%s" için görünümler

en: _Copy...
tr: _Kopyala...

en: _Delete...
tr: _Sil...

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _New...
tr: _Yeni...

en: Table
tr: Tablo

en: Name of new view:
tr: Yeni görünümün adı:

en: Type of view:
tr: Görünümün tipi:

en: Group %i
tr: Grup %i

note: This is the default custom color
en: custom
tr: özel

note: "Custom" color - we'll pop up a GnomeColorPicker
en: Custom Color:
tr: Özel Renk:

en: Choose Custom Color
tr: Özel Renk Seç

en: black
tr: siyah

en: light brown
tr: açık kahverengi

en: brown gold
tr: koyu kahverengi

en: dark green #2
tr: koyu yeşil #2

en: navy
tr: deniz mavisi

en: dark blue
tr: koyu mavi

en: purple #2
tr: mor #2

en: very dark gray
tr: çok koyu gri

en: dark red
tr: koyu kırmızı

en: red-orange
tr: kırmızı-turuncu

en: gold
tr: altın rengi

en: dark green
tr: koyu yeşil

en: dull blue
tr: donuk mavi

en: blue
tr: mavi

en: dull purple
tr: donuk mor

en: dark grey
tr: koyu gri

en: red
tr: kırmızı

en: orange
tr: turuncu

en: lime
tr: kireç rengi

en: dull green
tr: donuk yeşil

en: dull blue #2
tr: donuk mavi #2

en: sky blue #2
tr: gökyüzü mavisi #2

en: purple
tr: mor

en: gray
tr: gri

en: magenta
tr: eflatun

en: bright orange
tr: açık turuncu

en: yellow
tr: sarı

en: green
tr: yeşil

en: cyan
tr: turkuaz

en: bright blue
tr: açık mavi

en: red purple
tr: kırmızı mor

en: light grey
tr: açık gri

en: pink
tr: pembe

en: light orange
tr: açık turuncu

en: light yellow
tr: açık sarı

en: light green
tr: açık yeşil

en: light cyan
tr: açık turkuaz

en: light blue
tr: açık mavi

en: light purple
tr: açık mor

en: white
tr: beyaz

en: purplish blue
tr: morumsu mavi

en: dark purple
tr: koyu mor

en: sky blue
tr: gökyüzü mavisi

en: Add to global category list
tr: Global kategori listesine ekle

en: Add all to global category list
tr: Hepsini global kategori listesine ekle

en: Remove from global category list
tr: Global kategori listesinden sil

en: Remove all from global category list
tr: Hepsini global kategori listesinden sil

en: Edit Master Category List...
tr: Birincil Kategori Listesini Düzenle...

en: Item(s) belong to these _categories:
tr: _Bu kategorilere ait olan eleman(lar):

en: _Available Categories:
tr: _Varolan Kategoriler:

en: categories
tr: kategoriler

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Business
tr: İş

en: Competition
tr: Yarışma

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Gifts
tr: Hediyeler

en: Goals/Objectives
tr: Hedefler/Objektifler

en: Holiday
tr: Tatil

en: Holiday Cards
tr: Tatil Kartları

en: Hot Contacts
tr: Önemli Bağlantılar

en: Ideas
tr: Fikirler

en: International
tr: Uluslararası

en: Key Customer
tr: Anahtar Müşteriler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Personal
tr: Kişisel

en: Phone Calls
tr: Telefon Görüşmeleri

en: Status
tr: Durum

en: Strategies
tr: Stratejiler

en: Suppliers
tr: Tedarikçiler

en: Time & Expenses
tr: Zaman & Masraflar

en: Waiting
tr: Bekliyor

en: * Click here to add a category *
tr: * Kategori eklemek için buraya tıklayınız *

en: Category
tr: Kategoriler

en: Add a category
tr: Kategori ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Edit Global Category List
tr: Global Kategori Listesini Düzenle

en: Modify a Category
tr: Kategoriyi değiştir

en: Modify...
tr: Değiştir...

en: Remove
tr: Kaldır

en: _Category to Add:
tr: _Eklenecek Kategori:

en: _Category to Modify:
tr: _Değiştirilecek Kategori:
