gal - en to uk translation catalogue (96 entries)

en: Today %l:%M %p
uk: Сьогодні %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
uk: Вчора %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
uk: %d %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
uk: %d %b %Y

en: (Ascending)
uk: (зростання)

en: (Descending)
uk: (спадання)

en: Not sorted
uk: Не сортовано

en: No grouping
uk: Без групування

en: A_vailable Fields:
uk: Доступні поля:

en: Ascending
uk: зростаюче

en: Clear All
uk: Очистити все

en: Descending
uk: спадаюче

en: Description
uk: Опис

en: Group
uk: Група

en: Group Items By
uk: Групувати елементи за

en: Move _Down
uk: Перенести вниз

en: Move _Up
uk: Перенести вгору

en: Sh_ow these fields in order:
uk: Показувати ці поля в такому порядку:

en: Show Fields
uk: Показати поля

en: Show field in View
uk: Показати поле у перегляді

en: Sort
uk: Сортування

en: Sort Items By
uk: Сортувати елементи за

en: Then By
uk: Потім за

en: _Group By...
uk: Групування...

en: _Sort...
uk: Сортування...

en: Field Chooser
uk: Вибір файлу

en: Available fields
uk: Доступні поля

en: Show in this order
uk: Показати в цьому порядку

en: Configuring view: FIXME
uk: Зміна вигдяду:

en: Sort Ascending
uk: Сортувати за зростанням

en: Sort Descending
uk: Сортувати за спаданням

en: Unsort
uk: Не сортувати

en: Group By This Field
uk: Згрупувати за цим полем

en: Group By Box
uk: Згрупувати за скринькою

en: Remove This Column
uk: Вилучити цей стовпчик

en: Add a Column...
uk: Додати стовпчик...

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Best Fit
uk: Краще заповнення

en: Format Columns...
uk: Пормат стовпчиків...

en: Customize Current View...
uk: Змінити поточний вигляд...

en: Re_set to Factory Defaults...
uk: Встановити початкові значення...

en: _Copy...
uk: Скопіювати...

en: _Delete...
uk: Стерти...

en: _Edit...
uk: Виправити...

en: _New...
uk: Новий...

en: Table
uk: Таблиця

en: Name of new view:
uk: Назва нового перегляду:

en: Type of view:
uk: Тип перегляду:

en: Group %i
uk: Група %i

note: This is the default custom color
en: custom
uk: інший

note: "Custom" color - we'll pop up a GnomeColorPicker
en: Custom Color:
uk: Нетиповий колір:

en: Choose Custom Color
uk: Вибрати нетиповий колір

en: black
uk: чорний

en: light brown
uk: світло-коричневий

en: brown gold
uk: чоричнево-золотий

en: dark green #2
uk: темно-зелений 2

en: navy
uk: ґранат

en: dark blue
uk: темно-синій

en: purple #2
uk: пурпуровий 2

en: very dark gray
uk: дуже темно-сірий

en: dark red
uk: темно-червоний

en: red-orange
uk: червоно-оранжевий

en: gold
uk: золото

en: dark green
uk: темно-зелений

en: dull blue
uk: тьмяно-синій

en: blue
uk: синій

en: dull purple
uk: тьмяно-пурпуровий

en: dark grey
uk: темно-сірий

en: red
uk: червоний

en: orange
uk: оранжевий

en: lime
uk: лимонний

en: dull green
uk: тьмяно-зелений

en: dull blue #2
uk: тьмяно-синій 2

en: sky blue #2
uk: небесно синій 2

en: purple
uk: пурпуровий

en: gray
uk: сірий

en: magenta
uk: бузковий

en: bright orange
uk: яскраво-оранжевий

en: yellow
uk: жовтий

en: green
uk: зелений

en: cyan
uk: блакитний

en: bright blue
uk: яскраво-синій

en: red purple
uk: червоно-пурпуровий

en: light grey
uk: світло-сірий

en: pink
uk: рожевий

en: light orange
uk: світло-оранжевий

en: light yellow
uk: світло-жовтий

en: light green
uk: світло-зелений

en: light cyan
uk: світло-блакитний

en: light blue
uk: світло-синій

en: light purple
uk: світло-пурпуровий

en: white
uk: білий

en: purplish blue
uk: пурпурово-синій

en: dark purple
uk: темно-пурпуровий

en: sky blue
uk: небесносиній

en: categories
uk: категорії
