gnucash 1.8.8 - en to it translation catalogue (2759 entries)

en: Open
it: Apri

en: (null)
it: (nullo)

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
it: L'URL 
        %s
    non è supportata da questa versione di GnuCash.

en: Can't parse the URL
       %s
it: Impossibile interpretare l'URL
        %s

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
it: Impossibile connettersi a
        %s
    L'host, il nome utente o la password non sono corrette.

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
it: Impossibile connettersi a
       %s
    Connessione persa, impossibile inviare i dati.

en: This file/URL appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash
    to work with this data.
it: Questo file/URL sembra provenire da una versione di GnuCash
    più recente. È necessario aggiornare la propria versione
    di GnuCash per lavorare con questi dati.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
it: Sembra che il database
        %s
    non esista. Si desidera crearlo?

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
it: GnuCash non riesce ad ottenere il blocco per
        %s.
    Il database potrebbe essere in uso da un altro utente
    ed è consigliabile non aprirlo.
    
    Si desidera procedere con l'apertura del database?

en: GnuCash could not write to
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
it: GnuCash non può scrivere su
       %s.
    Potrebbe essere che il database risieda su un filesystem a sola lettura,
    oppure che non si possieda il permesso di scrittura per la directory.

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
it: Il file/URL 
        %s
    non contiene dati GnuCash oppure i dati sono corrotti.

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
it: Il server all'URL 
        %s
    ha provocato un errore o ha incontrato dati non validi o corrotti.

en: You do not have permission to access
        %s
it: Non si possiedono i permessi per accedere a
        %s

en: An error occurred while processing
        %s
it: È avvenuto un errore mentre veniva elaborato
        %s

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
it: Si è verificato un errore nella lettura del file. 
    Si desidera continuare?

en: There was an error parsing the file 
        %s
it: Si è verificato un errore nell'interpretare il file
       %s

en: The file 
        %s
     is empty.
it: Il file 
        %s
     è vuoto.

en: The file 
        %s
     could not be found.
it: Il file 
        %s
     non è stato trovato.

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
it: Questo file proviene da una versione di GnuCash precedente.
    Si desidera continuare?

en: Unknown file type
it: Tipo di file sconosciuto

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to want to upgrade the database to the current version?
it: Questo database proviene da una versione di GnuCash precedente. 
    Si desidera aggiornare il database alla versione corrente?

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff.
    If there are currently no other users, consult the 
    documentation to learn how to clear out dangling login
    sessions.
it: Il database SQL è in uso da parte di altri utenti e l'aggiornamento
    non può essere effettuato finché non si sconnettono.
    Se al momento non ci sono altri utenti, si consulti la documentazione
    per imparare a cancellare sessioni di login pendenti.

en: An unknown I/O error occurred.
it: È avvenuto un errore di I/O sconosciuto.

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
it: Sono stati fatti dei cambiamenti dall'ultimo salvataggio. Salvare i dati nel file?

en: Quit
it: Esci

en: Open Anyway
it: Apri comunque

en: Create New File
it: Crea nuovo file

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    What would you like to do?
it: GnuCash non riesce ad ottenere il blocco per
        %s.
    Il database potrebbe essere in uso da un altro utente
    ed è consigliabile non aprirlo.
    
    Cosa si desidera fare?

en: WARNING!!!  GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
    If you proceed you may not be able to save any changes.
    
    What would you like to do?
it: ATTENZIONE!!! GnuCash non riesce ad ottenere il blocco per
        %s.
    Potrebbe essere che il database risieda su un filesystem a sola lettura,
    oppure che non si possieda il permesso di scrittura per la directory.
    Se si procede, probabilmente le modifiche non potranno essere salvate.
    
    Cosa si desidera fare?

en: Reading file...
it: Sto leggendo il file...

en: Export
it: Esporta

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
it: Il file 
        %s
     esiste già.
    Si è certi di volerlo sovrascrivere?

en: Exporting file...
it: Esporta file...

en: There was an error saving the file.
    
    %s
it: Si è verificato un errore nel salvataggio del file.
    
    %s

en: Writing file...
it: Sto scrivendo il file...

en: Save
it: Salva

en: Illegal variable in expression.
it: Variabile illegale nell'espressione.

en: Unbalanced parenthesis
it: Parentesi non bilanciate

en: Stack overflow
it: Overflow dello stack

en: Stack underflow
it: Underflow dello stack

en: Undefined character
it: Carattere non definito

en: Not a variable
it: Non è una variabile

en: Not a defined function
it: Funzione non definita

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Numeric error
it: Errore numerico

en: (none)
it: (nessuno)

en: -- Single Sources --
it: -- Sorgente singola --

en: -- Multiple Sources --
it: -- Sorgente multipla --

en: Opening Balances
it: Bilanci d'apertura

en: Retained Earnings
it: Guadagno ritenuto

en: Equity
it: Capitali

en: Opening Balance
it: Saldo d'apertura

en: Debit
it: Dare

en: Credit
it: Avere

en: Lost Accounts
it: Conti persi

en: Unknown database access mode '%s'. Using default mode: multi-user.
it: Modalità di accesso al database «%s» sconosciuta. Uso il modo predefinito: multi-utente.

en: Invoice
it: Fattura

en: Bill
it: Ricevuta

en: Expense
it: Uscita

en: Generated from an invoice.  Try unposting the invoice.
it: Generato da una fattura. Provare a ritirare la fattura.

en: Automatic Payment Forward
it: Inoltro automatico di pagamento

en: Auto Split
it: Auto-suddivisione

en: Payment
it: Pagamento

en: Pre-Payment
it: Pre-pagamento

en:  (posted)
it:  (emesso)

en:  (closed)
it:  (chiuso)

en: Payment Information
it: Informazioni pagamento

en: (owner)
it: (intestatario)

en: Date
it: Data

en: Amount
it: Importo

en: Num
it: Nr.

en: Post To
it: Emesso a

en: Transfer Account
it: Conto destinazione

en: Terms
it: Termini

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: Create a new Billing Term
it: Crea un nuovo termine di pagamento

en: New...
it: Nuovo...

en: Delete the current Billing Term
it: Cancella il termine di pagamento corrente

en: Delete
it: Cancella

en: Term Definition
it: Definizione termine

en: Description:
it: Descrizione:

en: Type:
it: Tipo:

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
it: Descrizione dei termini di pagamento stampati sulle fatture

en: (type)
it: (tipo)

en: Edit the current Billing Term
it: Modifica i termini di pagamento correnti

en: Edit...
it: Modifica...

en: Commit this Billing Term
it: Rendi effettivi i termini di pagamento

en: Cancel your changes
it: Annulla i cambiamenti

en: New Billing Terms
it: Nuovi termini di pagamento

en: Name:
it: Nome:

en: The internal name of the Billing Term.
it: Nome interno del termine di pagamento.

en: Choose the type of Billing Term
it: Scegliere il tipo di termine di pagamento

en: Number of days from now
it: Numero di giorni da ora

en: Days
it: giorni

en: Absolute Day-of-the-month
it: giorno del mese assoluto

en: Proximo
it: imminente

en: Due Days:
it: Giorni scadenza:

en: Discount Days:
it: Giorni sconto:

en: Discount %:
it: % sconto:

en: The number of days to pay the bill after the post date.
it: Numero di giorni per pagare la ricevuta dalla data di emissione.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
it: Numero di giorni dalla data di emissione durante i quali sarà applicato uno sconto per un pagamento anticipato.

en: The percentage discount applied for early payment.
it: La percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: Due Day:
it: Giorno scadenza:

en: Discount Day:
it: Giorno sconto:

en: Cutoff Day:
it: Giorno limite:

en: The day of the month bills are due
it: Giorno del mese entro il quale sono dovute le ricevute

en: The last day of the month for the early payment discount.
it: Ultimo giorno del mese per lo sconto sul pagamento anticipato.

en: The discount percentage applied if paid early.
it: Percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: The cutoff day for applying bills to the next month.  After the cutoff, bills are applied to the following month.  Negative values count backwards from the end of the month.
it: Il giorno limite per registrare le ricevute nel mese. Dopo tale data, le ricevute sono assegnate al mese successivo. Un valore negativo conta all'indietro dalla fine del mese.

en: Table
it: Tabella

en: New Customer
it: Nuovo cliente

en: Identification
it: Identificazione

en: Customer Number:
it: Numero cliente:

en: Company Name:
it: Nome impresa:

en: Active
it: Attivo

en: The customer ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del cliente. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Billing Address
it: Indirizzo pagamento

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Phone:
it: Telefono:

en: Notes
it: Note

en: Customer
it: Cliente

en: Billing Information
it: Informazioni pagamento

en: Currency:
it: Valuta:

en: Terms:
it: Termini:

en: Discount:
it: Sconto:

en: Credit Limit:
it: Limiti di credito:

en: Tax Included:
it: Imposte incluse:

en: Tax Table:
it: Tabella imposte:

en: Override the global Tax Table?
it: Sovrascrivere la tabella imposte globale?

en: What Tax Table should be applied to this customer?
it: Quale tabella imposte deve essere applicata a questo cliente?

en: Shipping Information
it: Informazioni spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo spedizione

en: Question
it: Domanda

en: postd
it: emesso

en: duedate
it: Scadenza

en: Description
it: Descrizione

en: acct
it: conto

en: New Employee
it: Nuovo impiegato

en: Employee Number:
it: Numero impiegato:

en: Username:
it: Nome utente:

en: The employee ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione dell'impiegato. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Payment Address
it: Indirizzo intestatario

en: Interface
it: Interfaccia

en: Language:
it: Lingua:

en: Billing
it: Pagamento

en: Default Hours per Day:
it: Orario giornaliero predefinito:

en: Default Rate:
it: Retribuzione predefinita:

en: Credit Account:
it: Conto Credito:

en: Employee
it: Impiegato

en: Access Control List
it: Lista controllo accessi

en: Access Control
it: Controllo accessi

en: New Invoice
it: Nuova fattura

en: Invoice Information
it: Informazioni fattura

en: Invoice ID
it: ID fattura

en: Date Opened
it: Data apertura

en: The invoice ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione della fattura. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Job
it: Impiego

en: Billing ID
it: ID pagamento

en: Create a new invoice
it: Crea una nuova fattura

en: _New Invoice
it: _Nuova fattura

en: Create a new Account
it: Crea un nuovo conto

en: New Account
it: Nuovo conto

en: Edit this Invoice
it: Modifica questa fattura

en: _Edit Invoice
it: _Modifica fattura

en: Display the toolbar
it: Visualizza la barra degli strumenti

en: _Toolbar
it: _Strumenti

en: Display the Summary Bar
it: Visualizza la barra dei riassunti

en: S_ummary Bar
it: Barra _riassunti

en: Display the Status Bar
it: Visualizza la barra di stato

en: _Status Bar
it: Barra di _stato

en: Sort _Order
it: _Ordinamento

en: Keep normal invoice order
it: Mantiene l'ordinamento normale delle fatture

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: _Date
it: _Data

en: Sort by the date of entry
it: Ordina per data d'immissione

en: Date of _Entry
it: Data di _immissione

en: Sort by quantity
it: Ordina per quantità

en: _Quantity
it: _Quantità

en: Sort by price
it: Ordina per prezzo

en: _Price
it: _Prezzo

en: Sort by description
it: Ordina per descrizione

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Actions
it: _Operazioni

en: Record the current entry
it: Registra l'immissione corrente

en: _Enter
it: _Immetti

en: Cancel the current entry
it: Annulla l'immissione corrente

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Delete the current entry
it: Cancella l'immissione corrente

en: _Delete
it: _Cancella

en: Make a copy of the current entry
it: Produce una copia dell'elemento corrente

en: Dup_licate
it: Dup_lica

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
it: Si sposta all'elemento vuoto in fondo alla fattura

en: _Blank
it: _Vuoto

en: _Reports
it: _Resoconti

en: Open a company report window for the owner of this Invoice
it: Apre una finestra di resoconto sull'impresa per l'intestatario di questa fattura

en: _Company Report
it: Resoconto _impresa

en: _Tools
it: S_trumenti

en: Open a general ledger window
it: Apre una finestra con il libro mastro generale

en: _General Ledger
it: _Libro mastro generale

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica i prezzi per le azioni ed i fondi comuni

en: _Price Editor
it: Editor _prezzi

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica i titoli per le azioni ed i fondi comuni

en: _Commodity Editor
it: Editor _titoli

en: Use the financial calculator
it: Usa la calcolatrice finanziaria

en: _Financial Calculator
it: Calcolatrice _finanziaria

en: View and edit the list of Tax Tables
it: Visualizza e modifica la lista delle tabelle imposte

en: _Tax Table Editor
it: Editor _tabelle imposte

en: View and edit the list of Billing Terms
it: Visualizza e modifica la lista dei termini di pagamento

en: _Billing Terms Editor
it: Editor termini di _pagamento

en: Enter a payment for the owner of this Invoice
it: Immettere un pagamento per l'intestatario di questa fattura

en: Process Pa_yment
it: Procedura di pa_gamento

en: _Gnucash Users Manual
it: Manuale utente _GnuCash

en: _Tip Of The Day
it: _Suggerimento del giorno

en: Close this invoice window
it: Chiudi questa finestra di fatturazione

en: Close
it: Chiudi

en: Edit
it: Modifica

en: Enter
it: Immetti

en: Cancel
it: Annulla

en: Duplicate
it: Duplica

en: Blank
it: Vuoto

en: Make a printable Invoice
it: Genera una fattura stampabile

en: Print
it: Stampa

en: Post this Invoice to your Chart of Accounts
it: Aggiunge questa fattura al grafico dei conti

en: Post
it: Emetti

en: Unpost this Invoice and make it editable
it: Ritira questa fattura e rendila modificabile

en: Unpost
it: Ritira

en: Date Posted
it: Data emissione

en: Posted Account
it: Conto emissione

en: Customer:
it: Cliente:

en: Job:
it: Impiego:

en: Extra Payments
it: Pagamenti extra

en: Invoice Entries
it: Immissioni fattura

en: Job Dialog
it: Dialogo impiego

en: Job Information
it: Informazioni impiego

en: Job Number
it: Numero impiego

en: Job Name
it: Nome impiego

en: The job ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione dell'impiego. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Owner Information
it: Informazioni intestatario

en: Job Active
it: Attività in corso

en: Order Entry
it: Immissione ordine

en: Invoices
it: Fatture

en: Close Order
it: Chiudi ordine

en: Order Information
it: Informazioni ordine

en: Order ID
it: ID ordine

en: Date Closed
it: Data chiusura

en: Reference
it: Riferimento

en: Order Entries
it: Immissioni ordini

en: New Order
it: Nuovo ordine

en: The order ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione dell'ordine. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Order
it: Ordine

en: New Vendor
it: Nuovo venditore

en: Vendor Number:
it: Numero venditore:

en: The vendor ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del venditore. Se lasciato vuoto, un numero ragionevole sarà scelto automaticamente.

en: Vendor
it: Venditore

en: Tax Included:
it: Imposte incluse:

en: Tax Table:
it: Tabella imposte:

en: What Tax Table should be applied to this vendor?
it: Quale tabella imposte deve essere applicata a questo venditore?<

en: Bad URL: %s
it: URL errato: %s

en: No such entity: %s
it: Entità sconosciuta: %s

en: Entity type does not match Customer: %s
it: Il tipo di entità non corrisponde al cliente: %s

en: Badly formed URL %s
it: URL mal formato: %s

en: Entity type does not match Vendor: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente al venditore: %s

en: Entity type does not match Employee: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente all'impiegato: %s

en: Entity type does not match Invoice: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente alla fattura: %s

en: No such owner entity: %s
it: Entità intestatario inesistente: %s

en: Entity type does not match %s: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente a %s: %s

en: Bad URL %s
it: URL errato %s

en: No such Account entity: %s
it: Entità conto inesistente: %s

en: Entity is not Account entity: %s
it: L'entità non è un'entità conto: %s

en: Negative amounts are not allowed.
it: I valori negativi non sono permessi.

en: Percentage amount must be between 0 and 100.
it: Il valore percentuale deve essere compreso fra 0 e 100.

en: You must provide a name for this Billing Term.
it: È necessario immettere un nome per questo termine di pagamento.

en: You must provide a unique name for this Billing Term.
    Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario immettere un nome univoco per questo termine di pagamento.
    La scelta «%s» è già in uso.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Term "%s" is in use.  You cannot delete it.
it: Il termine «%s» è in uso. Non è possibile cancellarlo.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Si è sicuri di voler cancellare «%s»?

en: You must enter a company name.
    If this customer is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
it: Immetere un nome per l'impresa.
    Se questo cliente è una persona e non un'impresa, immettere lo stesso nome sia per il campo «nome impresa» che per quello «nome contatto».

en: You must enter a billing address.
it: È necessario immettere un indirizzo di pagamento.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
it: La percentuale di sconto deve essere compresa fra 0 e 100 o non specificata.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
it: L'importo deve essere un valore positivo o non specificato.

en: <No name>
it: <Nessun nome>

en: Edit Customer
it: Modifica cliente

en: View/Edit Customer
it: Visualizza/modifica cliente

en: Customer's Jobs
it: Lavori cliente

en: Customer's Invoices
it: Fatture cliente

en: Process Payment
it: Procedura di pagamento

en: Shipping Contact
it: Contatto spedizioni

en: Billing Contact
it: Contatto pagamento

en: Customer ID
it: ID cliente

en: Company Name
it: Nome compagnia

en: Contact
it: Contatto

en: Company
it: Compagnia

en: ID #
it: N. ID

en: No Account selected.  Please try again.
it: Nessun conto selezionato. Riprovare.

en: You must enter a username.
it: È necessario immettere un nome utente.

en: You must enter the employee's name.
it: È necessario immettere un nome per l'impiegato.

en: You must enter an address.
it: È necessario immettere un indirizzo.

en: Edit Employee
it: Modifica impiegato

en: View/Edit Employee
it: Visualizza/modifica impiegato

en: Expense Vouchers
it: Voucher spese

en: Employee ID
it: ID impiegato

en: Employee Username
it: Nome utente impiegato

en: Employee Name
it: Nome impieagto

en: Username
it: Nome utente

en: Name
it: Nome

en: You need to supply Billing Information.
it: È necessario fornire le informazioni del pagamento.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare l'elemento selezionato?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
it: Questo elemento è collegato ad un ordine e sarà cancellato anche da quello!

en: The Invoice must have at least one Entry.
it: La fattura deve avere almeno un elemento.

en: Do you really want to post the invoice?
it: Si è sicuri di voler emettere la fattura?

en: Due Date
it: Scadenza

en: Post Date
it: Data emissione

en: Post to Account
it: Emissione sul conto

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.  Are you sure you want to unpost it?
it: Il ritiro di questa fattura cancellerà il movimento relativo. Si è sicuri di volerla ritirare?

en: Total:
it: Totale:

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: Tax:
it: Imposte:

en: Total Cash:
it: Totale contanti:

en: Total Charge:
it: Totale resto:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Edit Invoice
it: Modifica fattura

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: New Bill
it: Nuova ricevuta

en: Edit Bill
it: Modifica ricevuta

en: View Bill
it: Visualizza ricevuta

en: New Expense Voucher
it: Nuovo voucher spese

en: Edit Expense Voucher
it: Modifica voucher spese

en: View Expense Voucher
it: Visualizza voucher spese

en: View/Edit Invoice
it: Visualizza/modifica ricevuta

en: Invoice Owner
it: Intestatario fattura

en: Invoice Notes
it: Note fattura

en: Is Paid?
it: Pagato?

en: Is Posted?
it: È stata emessa?

en: Company Name
it: Nome compagnia

en: Type
it: Tipo

en: Paid
it: Pagato

en: Posted
it: _Emessa

en: Opened
it: Aperta

en: The Job must be given a name.
it: È necessario dare un nome all'impiego.

en: You must choose an owner for this job.
it: È necessario scegliere un intestatario per questo impiego.

en: Edit Job
it: Modifica impiego

en: New Job
it: Nuovo impiego

en: View/Edit Job
it: Visualizza/modifica lavoro

en: View Invoices
it: Visualizza fatture

en: Owner's Name
it: Nome intestatario

en: Only Active?
it: Solo attivo?

en: The Order must be given an ID.
it: È necessario dare un ID all'ordine.

en: The Order must have at least one Entry.
it: L'ordine deve contenere almeno un elemento.

en: This order contains entries that have not been invoiced.
    Are you sure you want to close it out before
    you invoice all the entries?
it: Questo ordine contiene degli elementi che non sono stati fatturati.
    Si è sicuri di volerlo chiudere prima di fatturare tutti gli elementi?

en: Do you really want to close the order?
it: Si è sicuri di voler chiudere l'ordine?

en: Close Date
it: Data chiusura

en: View/Edit Order
it: Visualizza/modifica ordine

en: Order Notes
it: Note ordine

en: Is Closed?
it: È chiuso?

en: Owner Name
it: Nome intestatario

en: Closed
it: Chiuso

en: You must enter the amount of the payment.  The payment amount must be greater than zero.
it: È necessario immettere l'ammontare del pagamento. L'ammontare del pagamento deve essere maggiore di zero.

en: You must select a company for payment processing.
it: È necessario scegliere una compagnia per elaborare il pagamento.

en: You must select a transfer account from the account tree.
it: È necessario selezionare un conto di destinazione dall'albero dei conti.

en: You must enter an account name for posting.
it: È necessario immettere un nome di conto per l'emissione.

en: Your selected post account, %s, does not exist
it: Il conto emissione selezionato, %s, non esiste

en: You must enter a company name.
    If this vendor is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
it: Immetere un nome per l'impresa.
    Se questo venditore è una persona e non un'impresa, immettere lo stesso nome sia per il campo «nome impresa» che per quello «nome contatto».

en: You must enter a payment address.
it: È necessario immettere un indirizzo per il pagamento.

en: Edit Vendor
it: Modifica venditore

en: View/Edit Vendor
it: Visualizza/modifica venditore

en: Vendor's Jobs
it: Lavori venditore

en: Vendor's Bills
it: Ricevute venditore

en: Pay Bill
it: Ricevuta di pagamento

en: Vendor ID
it: ID venditore

en: You have not selected an owner
it: Non è stato selezionato alcun intestatario

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: None
it: nessuno

en: Yes
it: sì

en: No
it: no

en: Use Global
it: Usa globale

en: The account %s does not allow transactions.
it: Il conto %s non permette movimenti.

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
it: Il conto %s non esiste.
    Si desidera crearlo?

en: Hours
it: ore

en: Project
it: Progetto

en: Material
it: Materiale

en: The current entry has been changed.
    Would you like to save it?
it: L'elemento corrente è stato modificato.
    Si desidera registrarlo?

en: Invalid Entry:  You need to supply %s.
it: Immissione non valida: è necessario fornire %s.

en: an Account
it: un conto

en: The tax table %s does not exist.
    Would you like to create it?
it: La tabella imposte %s non esiste.
    Si desidera crearla?

en: The current entry has been changed.
    However, this entry is part of an existing order.
    Would you like to record the change and
    effectively change your order?
it: L'elemento corrente è stato modificato,
    ma fa parte di un conto esistente.
    Si desidera registrare la modifica e
    cambiare effettivamente l'ordine?

en: sample:Description of an Entry
it: sample:Descrizione di un elemento

en: sample:Action
it: sample:operaz

en: sample:9,999.00
it: sample:9.999,00

en: sample:999,999.00
it: sample:999.999,00

en: sample:Expenses:Automobile:Gasoline
it: sample:Uscite:Automobile:Benzina

en: sample:Tax Table 1
it: sample:Tabella imposte 1

en: sample:999.00
it: sample:999,00

en: sample:Payment
it: sample:pagamento

en: Cash
it: Liquidi

en: Charge
it: Prezzo

en: Income Account
it: Conto entrate

en: Expense Account
it: Conto uscite

en: Action
it: Operazione

en: Discount
it: Sconto

en: Discount Type
it: Tipo sconto

en: Discount How
it: Come scontare

en: Unit Price
it: Prezzo unitario

en: Quantity
it: Quantità

en: Tax Table
it: Tabella imposte

en: Taxable?
it: Imponibile?

en: Tax Included?
it: Imposte incluse?

en: Invoiced?
it: Fattura?

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Tax
it: Imposte

en: Billable?
it: Addebitabile?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
it: Immettere il conto entrate/uscite per l'elemento o sceglierne uno dalla lista

en: Enter the type of Entry
it: Immettere il tipo di elemento

en: Enter the Entry Description
it: Immettere la descrizione per l'elemento

en: Enter the Discount Amount
it: Immettere l'ammontare dello sconto

en: Enter the Discount Percent
it: Immettere la percentuale di sconto

en: Enter the Discount ... unknown type
it: Immettere lo sconto... tipo sconosciuto

en: Discount Type: Monetary Value
it: Tipo sconto: valore monetario

en: Discount Type: Percent
it: Tipo di sconto: percentuale

en: Select the Discount Type
it: Selezionare il tipo di sconto

en: Tax computed after discount is applied
it: Imposta calcolata dopo l'applicazione dello sconto

en: Discount and tax both applied on pretax value
it: Sconto e imposta applicati sul valore imponibile

en: Discount computed after tax is applied
it: Sconto calcolato dopo l'applicazione dell'imposta

en: Select how to compute the Discount and Taxes
it: Selezionare come calcolare lo sconto e le imposte

en: Enter the unit-Price for this Entry
it: Immettere il prezzo unitario per questo elemento

en: Enter the Quantity of units for this Entry
it: Immettere la quantità di unità per questo elemento

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
it: Immettere la tabella imposte da applicare per questo elemento

en: Is this entry taxable?
it: Questo elemento è imponibile?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
it: L'imposta è già compresa nel prezzo di questo elemento?

en: Is this entry Invoiced?
it: L'elemento è fatturabile?

en: Include this entry on this invoice?
it: Includere questo elemento nella fattura?

en: Unknown EntryLedger Type
it: Tipo di elemento per il libro mastro sconosciuta

en: The subtotal value of this entry
it: Subtotale per questo elemento

en: The total tax of this entry
it: Imposta totale per questo elemento

en: Is this entry billable to a customer or job?
it: Questo elemento è addebitabile ad un cliente o impiego?

en: How did you pay for this item?
it: Come è stato pagato questo elemento?

en: Tax Tables
it: Tabelle imposte

en: Tax Table Entries
it: Immissioni tabella imposte

en: Tax Table Entry
it: Elemento tabella imposte

en: Value:
it: Valore:

en: Tax Account
it: Conto imposte

en: You must provide a name for this Tax Table.
it: È necessario immettere un nome per questa tabella imposte.

en: You must provide a unique name for this Tax Table.
    Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario un nome univoco per questa tabella imposte.
    La scelta «%s» è già in uso.

en: You must choose a Tax Account.
it: È necessario scegliere un conto imposte.

en: Value $
it: Valore $

en: Percent %
it: Percentuale %

en: Tax table "%s" is in use.  You cannot delete it.
it: La tabella imposte «%s» è in uso. Non è possibile cancellarla.

en: You cannot remove the last entry from the tax table.
    Try deleting the tax table if you want to do that.
it: Non è possibile rimuovere l'ultimo elemento dalla tabella imposte.
    Provare a cancellare la tabella imposte per rimuovere l'elemento.

en: Are you sure you want to delete this entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare questo elemento?

en: Error message not available
it: Messaggio d'errore non disponibile

en: Error occurred while saving Account:
    %d: %s
it: È avvenuto un errore durante il salvataggio del conto:
    %d: %s

en: Bank
it: Banca

en: Asset
it: Attività

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Liability
it: Passività

en: Stock
it: Azioni

en: Mutual Fund
it: Fondi comuni

en: Currency
it: Valuta

en: Income
it: Entrata

en: A/Receivable
it: A/Esigibile

en: A/Payable
it: A/Pagabile

en: last day
it: ultimo giorno

en: Once: %s
it: una volta: %s

en: Daily (x%u)
it: giornaliero (x%u)

en: Daily
it: quotidiano

en: Weekdays: (x%u)
it: feriale: (x%u)

en: Weekdays
it: feriale

en: Weekly (x%d): %s
it: settimanale (x%d): %s

en: Weekly: %s
it: settimanale: %s

en: Bi-Weekly, %ss
it: bisettimanale, %s

en: Semi-monthly (x%u): %s, %s
it: bimensile (x%u): %s, %s

en: Semi-monthly: %s, %s
it: bimensile: %s, %s

en: Monthly (x%u): %u
it: mensile (x%u): %u

en: Monthly: %u
it: mensile: %u

en: Quarterly (x%u): %u
it: trimestrale: (x%u): %u

en: Quarterly: %u
it: trimestrale: %u

en: Tri-Yearly (x%u): %u
it: quadrimestrale (x%u): %u

en: Tri-Yearly: %u
it: quadrimestrale: %u

en: Semi-Yearly (x%u): %u
it: semestrale (x%u): %u

en: Semi-Yearly: %u
it: semestrale: %u

en: Yearly (x%u): %s/%u
it: Annuale (x%u): %s/%u

en: Yearly: %s/%u
it: Annuale: %s/%u

en: Orphan
it: Orfano

en: Imbalance
it: Sbilancio

en: Another user has modified this transaction
    	just a moment ago. Please look at their changes,
    	and try again, if needed.
it: Questo movimento è stato modificato da un altro utente
    	un momento fa. Controllare le sue modifiche e 
    	riprovare, se necessario.

en: -- Split Transaction --
it: -- Movimento suddiviso --

en: Split
it: Suddividi

en: Check Register
it: Controllo registro

en: Create a new account
it: Crea un nuovo conto

en: Print a check using a standard format
it: Stampa un assegno usando un formato standard

en: Print _Check
it: Stampa _assegno

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit Account
it: _Modifica conto

en: _Find
it: _Trova

en: _View
it: _Visualizza

en: S_elect Transactions
it: S_eleziona movimenti

en: Date _Range
it: _Intervallo date

en: Show _All
it: Mostra _tutto

en: Set _Range...
it: Imposta _intervallo...

en: Status
it: Stato

en: _All
it: _Tutti

en: _Reconciled
it: _Riconciliati

en: _Cleared
it: _Compensati

en: _Voided
it: In_validati

en: _Frozen
it: Con_gelati

en: _Unreconciled
it: _Non riconciliati

en: _Transfer...
it: _Movimenta...

en: _Reconcile...
it: _Riconcilia...

en: _Stock Split...
it: _Scissione azionaria...

en: Chec_k & Repair
it: _Controlla e ripara

en: _All transactions
it: _Tutti i movimenti

en: _This transaction
it: _Questo movimento

en: Open a register report window for this transaction
it: Apre una finestra di resoconto di registro per questo movimento

en: _Account Report
it: Resoconto _conto

en: _Transaction Report
it: Resoconto _movimento

en: Open the GnuCash Tutorial
it: Apre il manuale di GnuCash

en: Tutorial and Concepts _Guide
it: _Guida ai concetti e manuale

en: View the Tips of the Day
it: Mostra il suggerimento del giorno

en: Open the GnuCash Help
it: Apre il manuale di GnuCash

en: _Help
it: _Aiuto

en: Transfer funds from one account to another
it: Movimenta del denaro da un conto ad un altro

en: Reconcile the main account for this register
it: Riconcilia il conto principale per questo registro

en: Record a stock split or a stock merger
it: Registra un scissione o fusione azionaria

en: Record the current transaction
it: Registra il movimento corrente

en: Cancel the current transaction
it: Annulla il movimento corrente

en: Delete the current transaction
it: Cancella il movimento corrente

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
it: Sposta il movimento vuoto in fondo al registro

en: Make a copy of the current transaction
it: Produce una copia del movimento corrente

en: Dup_licate Transaction...
it: Dup_lica movimento

en: Remove Transaction Splits
it: Rimuovi suddivisioni movimenti

en: Show all splits in the current transaction
it: Mostra tutte le suddivisioni nel movimento corrente

en: S_plit Transaction
it: _Suddividi movimento

en: Schedule...
it: Pianifica...

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
it: Salta al movimento corrispondente nell'altro conto

en: _Jump
it: _Salta

en: Duplicate this Transaction
it: Duplica questo movimento

en: Transaction Information
it: Informazioni movimento

en: Date:
it: Data:

en: Num:
it: Nr.:

en: Register date ranges
it: Registra intervalli date

en: Set Date Range
it: Imposta intervallo data

en: Show Earliest
it: Mostra dal primo

en: Start date:
it: Data inizio:

en: Show Latest
it: Mostra fino all'ultimo

en: End date:
it: Data fine:

en: Today
it: Oggi

en: Delete Transaction
it: Cancella movimento

en: Delete the whole transaction
it: Cancella l'intero movimento

en: Delete all the other splits
it: Cancella tutte le altre suddivisioni

en: [rtw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
it: [rtw] QUESTA FINESTRA NON DOVREBBE VENIR CREATA

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
it: Crea un movimento pianificato con il movimento corrente come esempio

en: Schedule
it: pianifica

en: Jump
it: Salta

en: [rmw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
it: [rmw] QUESTA FINESTRA NON DOVREBBE VENIR CREATA

en: Cut the selected transaction
it: Taglia il movimento selezionato

en: Cut Transaction
it: Taglia movimento

en: Copy the selected transaction
it: Copia il movimento selezionato

en: Copy Transaction
it: Copia movimento

en: Paste the transaction from the clipboard
it: Incolla il movimento dal blocco appunti

en: Paste Transaction
it: Incolla movimento

en: Keep normal account order
it: Mantiene l'ordinamento normale del conto

en: Sort by Date
it: Ordina per data

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
it: Ordina secondo la data dell'estratto conto (elementi non riconciliati per ultimi)

en: _Statement Date
it: _Data estratto conto:

en: Sort by Number
it: Ordina per numero

en: _Number
it: _Numero

en: Sort by Amount
it: Ordina per importo

en: _Amount
it: _Importo

en: Sort by Memo
it: Ordina per Memo

en: Sort by Description
it: Ordina per descrizione

en: Descri_ption
it: Descri_zione

en: Sort by Action
it: Ordina per azione

en: A_ction
it: O_perazione

en: Sort by Notes
it: Ordina per note

en: N_otes
it: N_ote

en: St_yle
it: Sti_le

en: Show transactions on one or two lines
it: Mostra i movimenti su una o due righe

en: _Basic Ledger
it: Libro mastro di _base

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
it: Mostra i movimenti su una o due righe ed espande il movimento corrente

en: _Auto-Split Ledger
it: Libro mastro _auto-suddiviso

en: Show expanded transactions with all splits
it: Mostra i movimenti espansi con tutte le suddivisioni

en: _Transaction Journal
it: Libro giornale _movimenti

en: Show two lines of information for each transaction
it: Mostra due righe informative per ogni movimento

en: _Double Line
it: _Riga doppia

en: Erase all splits except the one for this account.
it: Cancella tutte le suddivisioni tranne quella di questo conto.

en: Edit Exchange Rate
it: Modifica tasso di cambio

en: [wrtw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
it: [wrtw] QUESTA FINESTRA NON DOVREBBE VENIR CREATA

en: NOTUSED: Defined in src/gnome/window-register.c
it: NON USATO: definito in src/gnome/windows-register.c

en: Transfer
it: Movimento

en: Find
it: Cerca

en: Report
it: Resoconto

en: Edit the exchange rate for the current split
it: Modifica il tasso di cambio per la suddivisione corrente

en: Account Information
it: Informazioni conto

en: Account Name:
it: Nome conto:

en: Account Code:
it: Numero conto:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Commodity:
it: Titolo:

en: Smallest Fraction:
it: Frazione minima:

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
it: La più piccola frazione di titolo cui si possa fare riferimento.

en: Account Type
it: Tipo conto

en: Parent Account
it: Conto padre

en: Price Quote Source
it: Sorgente quotazione prezzo

en: Get Online Quotes
it: Ricava le quotazioni online

en: The source for price quotes:
it: Sorgente per le quotazioni del prezzo:

en: Timezone for these quotes:
it: Fuso orario per queste quotazioni:

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
it: Attenzione: Finance::Quote non installato correttamente.

en: Tax Related
it: Imponibile

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy.  Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
it: Questo conto è presente in questa gerarchia solamente come segnaposto.  Nessun movimento dovrebbe essere aggiunto a questo conto, ma solo ai suoi sottoconti.

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: General Information
it: Informazioni generali

en: Balance Information
it: Informazioni saldo

en: Balance:
it: Saldo:

en: Transfer Type
it: Tipo movimento

en: Use Opening Balances Equity account
it: Usa il conto Capitale dei bilanci d'apertura

en: Select Transfer Account
it: Seleziona conto destinazione

en: New Account Hierarchy Setup
it: Impostazione nuova struttura conti

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
it: Questo druido aiuterà nella creazione di un insieme di conti GnuCash
    per le proprie attività (come investimenti, assegni o risparmi),
    passività (come i mutui) e altri tipi di entrate ed uscite che si
    possono avere.
    
    Cliccare «Annulla» se non si desidera creare alcun conto ora.

en: Choose Currency
it: Scelta valuta

en: Please choose the currency to use for new accounts.
it: Scegliere la valuta da usare per i nuovi conti.

en: Choose accounts to create
it: Scelta dei conti da creare

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
it: Scegliere le categorie che corrispondono al modo in cui si userà GnuCash.
    Ogni categoria scelta provocherà la creazione di diversi conti.
    Scegliere le categorie di proprio interesse. È sempre possibile creare
    a mano altri conti in seguito.

en: Account Types
it: Tipi conto

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Detailed Description
it: Descrizione dettagliata

en: Accounts
it: Conti

en: Enter opening balances
it: Immissione bilanci d'apertura

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    and placeholder accounts may have an opening balance.
it: Se si desidera che un conto possegga un saldo d'apertura, fare
    clic sul conto ed immettere il saldo iniziale nel riquadro a
    destra. Tutti i conti, tranne i conti Capitale e Segnaposto, possono
    avere un saldo d'apertura.

en: Account Name
it: Nome conto

en: Finish Account Setup
it: Fine impostazione conti

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
it: Premere «Fine» per creare i nuovi conti.
    
    Premere «Indietro» per rivedere le proprie scelte.
    
    Premere «Annulla» per chiudere questo dialogo senza creare alcun
    conto nuovo.

en: Select Account
it: Seleziona conto

en: Select or add a GnuCash account
it: Seleziona o aggiunge un conto GnuCash

en: Account
it: Conto

en: New?
it: Nuovo?

en: New Account (not implemented)
it: Nuovo conto (non implementato)

en: Commodities
it: Titoli

en: Show National Currencies
it: Mostra valute nazionali

en: Symbol
it: Simbolo

en: Code
it: Codice

en: Fraction
it: Frazione

en: Add a new commodity.
it: Aggiunge un nuovo titolo.

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove the current commodity.
it: Rimuove il titolo corrente.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Financial Calculator
it: Calcolatrice finanziaria

en: Payment Periods
it: Periodi di pagamento

en: Clear the entry
it: Cancella l'elemento

en: Clear
it: Cancella

en: Calculate
it: Calcola

en: Interest Rate
it: Tasso d'interesse

en: Present Value
it: Valore corrente

en: Periodic Payment
it: Rateo

en: Future Value
it: Valore futuro

en: Compounding:
it: Calcolo:

en: Payments:
it: Pagamento:

en: End of Period Payments
it: Fine dei pagamenti di periodo

en: Beginning of Period Payments
it: Inizio dei pagamenti di periodo

en: Discrete Compounding
it: Calcolo discreto

en: Continuous Compounding
it: Calcolo continuo

en: Payment Total:
it: Totale pagamenti

en: total
it: totale

en: Effective Date:
it: Data effettiva:

en: Initial Payment:
it: Pagamento iniziale:

en: GnuCash Help
it: Guida GnuCash

en: Help Topics
it: Argomento guida

en: Topics
it: Argomento

en: Search GnuCash Help
it: Cerca nella guida di GnuCash

en: Search Term:
it: Termine della ricerca:

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
it: Digitare un singolo termine nel riquadro e premere 'cerca'. Al momento questo motore di ricerca non supporta ricerche complesse, ma solo parole singole.

en: Search
it: Cerca

en: Help
it: Aiuto

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Welcome to GnuCash!
it: Benvenuto in GnuCash!

en: Create a new set of accounts
it: Crea un nuovo insieme di conti

en: Import my QIF files
it: Importa file QIF

en: Open the new user tutorial
it: Apri il nuovo manuale utente

en: Canceling
it: Annullamento

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
it: Deselezionare se si vuole che questo dialogo non compaia al successivo avvio di GnuCash.

en: Run dialog for new user again?
it: Eseguire ancora il dialogo per un nuovo utente?

en: Price Editor
it: Editor prezzi

en: Prices
it: Prezzi

en: Commodity
it: Titolo

en: Source
it: Sorgente

en: Price
it: Prezzo

en: Add a new price.
it: Aggiunge un prezzo nuovo

en: Remove the current price
it: Rimuove il prezzo corrente

en: Remove prices older than a user-entered date
it: Rimuove i prezzi antecedenti ad una certa data

en: Remove Old...
it: Rimuovi vecchi...

en: Edit the current price.
it: Modifica il prezzo corrente

en: Get new online quotes for stock accounts.
it: Ottieni le nuove quotazioni online per i conti azionari

en: Get Quotes
it: Ottieni quotazioni

en: Price Information
it: Dati prezzo

en: Currency:
it: Valuta:

en: Source:
it: Sorgente:

en: Type:
it: Tipo:

en: Price:
it: Prezzo:

en: Print Check
it: Stampa assegno

en: Check format:
it: Formato assegno:

en: Check position:
it: Posizione assegno:

en: Date format:
it: Formato data:

en: Options
it: Opzioni

en: Custom check format
it: Formato personalizzato assegno

en: Payee:
it: Beneficiario:

en: Amount (words):
it: Importo (in lettere):

en: Amount (numbers):
it: Importo (in cifre):

en: Units:
it: Unità:

en: Custom format
it: Formato data:

en: Working...
it: Sto lavorando...

en: Heading
it: Intestazione

en: Edit Scheduled Transaction
it: Modifica il movimento pianificato

en: Name:
it: Nome:

en: Last Occurred:
it: Ultima occorrenza:

en: Create Automatically
it: Crea automaticamente

en: Notify me when created
it: Notifica quando creato

en: Create
it: Crea

en:  days in advance
it:  giorni in anticipo

en: Remind me
it: Ricordami

en: End
it: Fine

en: No End
it: Nessuna fine

en: End Date:
it: Data fine:

en: Number of Occurrences:
it: Numero di occorrenze:

en: Number of Occurrences
it: Numero di occorrenze

en: Remaining Occurrences:
it: Occorrenze rimanenti:

en: Remaining Number of Occurrences
it: Numero rimanente di occorrenze

en: Recurrence Frequency
it: Frequenza ricorrenza

en: Template Transaction
it: Movimento d'esempio

en: This window should never be realized.
it: Questa finestra non dovrebbe mai apparire.

en: Frequency:
it: Frequenza:

en: Start Date:
it: Data inizio:

en: Not scheduled
it: Non pianificato

en: Select occurrence date above.
it: Seleziona data occorrenza sopra.

en: Once
it: una volta

en: Every
it: ogni

en: days.
it: giorni.

en: weeks.
it: settimane.

en: Daily [M-F]
it: quotidiano [lun-ven]

en: Every
it: Ogni

en: Sunday
it: domenica

en: Monday
it: lunedì

en: Tuesday
it: martedì

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Thursday
it: giovedì

en: Friday
it: venerdì

en: Saturday
it: sabato

en: Weekly
it: settimanale

en: Select initial date, above.
it: Seleziona data d'inizio sopra.

en: Bi-Weekly
it: bisettimanale

en: months.
it: mesi.

en: First on the:
it: prima su:

en: then on the:
it: poi su:

en: Semi-Monthly
it: bimensile

en: On the
it: su

en: Monthly
it: mensile

en: Occuring in
it: che accade in

en: Quarterly
it: trimestrale

en: Tri-Yearly
it: quadrimestrale

en: Semi-Yearly
it: semestrale

en: year(s).
it: anno/i.

en: Month
it: mese

en: Day
it: giorno

en: Yearly
it: annuale

en: Scheduled Transactions
it: Movimenti pianificati

en: Frequency
it: Frequenza

en: Next Occurrence
it: Occorrenza successiva

en: New
it: Nuovo

en: Upcoming
it: Prossimo

en: Creation Options
it: Optioni di creazione

en: Record
it: Registra

en: Template Transactions
it: Movimenti d'esempio

en: Make Scheduled transaction
it: Crea movimento pianificato

en: Advanced...
it: Avanzato...

en: Start Date:
it: Data inizio:

en: End
it: fine

en: Never End
it: Senza fine

en: End Date:
it: Data fine:

en: Since Last Run
it: Dall'ultima esecuzione

en: What to do, what to do?
it: Che facciamo, che facciamo?

en: Creating transactions...
it: Creazione movimenti...

en: Transaction Reminders
it: Promemoria movimenti

en: The listed Scheduled Transactions are to-be created soon. 
    Select any which you would like to create now, and click
    "Next" to create them.
it: I movimenti pianificati elencati saranno creati fra poco.
    Selezionare quelli che si desidera creare ora e premere
    «Succ» per crearli.

en: Scheduled Transaction
it: Movimento pianificato

en: Auto-Created Transactions Notification
it: Notifica movimenti auto-creati

en: To-Create Transaction Preparation
it: Preparazione movimenti da-creare

en: State
it: Stato

en: Disposition?
it: Disposizione?

en: Variables
it: Variabili

en: Value
it: Valore

en: Variable
it: Variabile

en: Value:
it: Valore:

en: Template Transaction (Read-Only)
it: Movimento d'esempio (sola lettura)

en: Created Transaction Review
it: Revisione movimenti creati

en: Obsolete Scheduled Transactions
it: Movimenti pianificati obsoleti

en: The following scheduled transactions have expired.
    Select those you wish to delete.
it: I movimenti pianificati seguenti sono scaduti.
    Selezionare quelli da cancellare.

en: Ended On
it: Terminato il

en: Unselect All
it: Deseleziona tutto

en: Mortgage/Loan Druid
it: Druido ipoteche/mutui

en: Mortgage/Loan Repayment Setup
it: Impostazione estinzione ipoteche/mutui

en: This is a step-by-step method of creating a loan repayment setup
    within GnuCash.  In this Druid, you can input the parameters of
    your loan and its repayment and give the details of its payback.
    Using that information, the appropriate Scheduled Transactions
    will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit
    the created Scheduled Transactions directly.
it: Questo è un metodo passo-passo per impostare la restituzione di un
    mutuo in GnuCash. In questo druido è possibile immettere i
    parametri del proprio mutuo e della sua estinzione e fornire i
    dettagli per la restituzione.  Utilizzando queste informazioni,
    saranno creati i movimenti pianificati opportuni.
    
    Se si commette uno sbaglio o si desidera apportare dei cambiamenti in
    seguito, è possibile modificare direttamente i movimenti pianificati.

en: Loan Information
it: Informazioni mutuo

en: Interest Rate:
it: Tasso d'interesse:

en: Length:
it: Durata:

en: Amount:
it: Importo:

en: Loan Account:
it: Conto mutuo:

en: Months Remaining:
it: Mesi rimanenti:

en: Interest Rate Change Frequency
it: Frequenza cambiamento tasso d'interesse

en: Do you...
it: Si vuole...

en: Repayment
it: Estinzione

en: Payment From:
it: Pagamento da:

en: Interest To:
it: Interesse al:

en: Repayment Frequency
it: Frequenza restituzione

en: <repayment type>
it: <tipo estinzione>

en: Payment To:
it: Pagamento a:

en: Specify Source Account
it: Specificare conto sorgente

en: Payment Frequency
it: Frequenza pagamenti

en: Part of Payment Transaction
it: Parte del movimento di pagamento

en: Other
it: Altro

en: Review
it: Revisione

en: Range:
it: Intervallo:

en: Date Range
it: Intervallo date

en: Creation State
it: Stato creazione

en: Ignore
it: Ignora

en: Postpone
it: Posticipa

en: Create
it: Crea

en: Stock Split
it: Scissione azionaria

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
it: Questo druido ti aiuterà a registrare una scissione o fusione azionaria.

en: Stock Account
it: Conto azionario

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
it: Selezionare il conto per il quale si desidera registrare una scissione o fusione azionaria.

en: Shares
it: Quote

en: Stock Split Details
it: Dettagli sulla scissione azionaria

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger.
    For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution.
    You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
it: Immettere la data e il numero di quote guadagnate o perse nella scissione o fusione azionaria.
    Per le fusioni azionarie (scissione negativa) si usi un valore negativo per la distribuzione delle quote.
    È anche possibile immettere una descrizione del movimento o accettare quella predefinita.

en: Share Distribution:
it: Distribuzione quote:

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below.
    You may safely leave it blank.
it: Se si desidera registrare un prezzo azionario per la scissione, immetterne uno qui sotto.
    È possibile lasciare il campo vuoto senza problemi.

en: New Price:
it: Prezzo nuovo:

en: Cash In Lieu
it: Invece contanti

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split,
    enter the details of that payment here. Otherwise, just click `Next'.
it: Se si è ricevuto un esborso in denaro come risultato della scissione
    azionaria, immettere qui i dettagli del pagamento.  In caso contrario
    si faccia semplicemente clic su «Succ».

en: Cash Amount:
it: Importo contanti:

en: Asset Account
it: Conto attività

en: If you are finished creating the stock split or merger, press `Finish'.
    You may also press `Back' to review your choices, or `Cancel' to
    quit without making any changes.
it: Se la creazione della scissione o fusione azionaria è conclusa, si
    prema «Fine». È possibile anche premere «Precedente» per rivedere le
    proprie scelte o «Annulla» per uscire senza apportare alcuna modifica.

en: Tax Information
it: Informazioni imposte

en: Accounts Selected:
it: Conti selezionati:

en: Select Subaccounts
it: Seleziona sottoconti

en: TXF Categories
it: Categorie TXF

en: Form
it: Maschera

en: Payer Name Source
it: Sorgente nome pagante

en: Current Account
it: Conto corrente

en: Username and Password
it: Utente e password

en: Enter your username and password
it: Immettere il proprio nome utente e password

en: Username:
it: Utente:

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
it: Questo titolo è usato da almeno
    un altro conto. Non è possibile
    eliminarlo.

en: This commodity has price quotes. Are
    you sure you want to delete the selected
    commodity and its price quotes?
it: Questo titolo possiede delle quotazioni.
    Si è sicuri di voler cancellare il titolo
    selezionato e le relative quotazioni?

en: Are you sure you want to delete the
    selected commodity?
it: Si è sicuri di voler cancellare
    il titolo selezionato?

en: You must enter values for the other quantities.
it: È necessario immettere dei valori per le altre quantità.

en: You must enter a valid expression.
it: È necessario immettere un'espressione valida.

en: The interest rate cannot be zero.
it: Il tasso d'interesse non può essere zero.

en: The number of payments cannot be zero.
it: Il numero di pagamenti non può essere zero.

en: The number of payments cannot be negative.
it: Il numero di pagamenti non può essere negativo.

en: Are you sure you want to delete the
    selected price?
it: Si è sicuri di voler cancellare
    il prezzo selezionato?

en: Remove old prices
it: Rimuovi prezzi vecchi

en: All prices before the date below will be deleted.
it: Tutti i prezzi antecedenti la data sottostante saranno cancellati.

en: You must select a commodity.
it: È necessario scegliere un titolo.

en: You must select a currency.
it: È necessario scegliere una valuta.

en: You must enter a valid amount.
it: È necessario immettere un importo valido.

en: Complete
it: Completo

en: This SX has changed; are you sure you want to cancel?
it: Questo SX è cambiato; si è sicuri di voler annullare?

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically
    balance this transaction. Should it still be entered?
it: L'editor dei movimenti pianificati non riesce a pareggiare
    automaticamente questo movimento.  Lo si vuole immettere comunque?

en: Please name the Scheduled Transaction.
it: Assegnare un nome al movimento pianificato.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists.
    Are you sure you want to name this one the same?
it: Un movimento pianificato con nome «%s» esiste già.
    Si è sicure di voler dare lo stesso nome a quello corrente?

en: Scheduled Transactions with variables
    cannot be automatically created.
it: I movimenti pianificati con variabili non possono essere creati
    automaticamente.

en: Please provide a valid end selection.
it: Fornire una selezione di fine valida.

en: There must be some number of occurrences.
it: Ci deve essere un qualche numero di occorrenze.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
it: Il numero di occorrenze rimanenti (%d) è maggiore del numero di occorrenze totali (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run.
    Do you really want to do this?
it: Si è tentato di creare un movimento pianificato che non verrà mai eseguito.
    Si è sicuri di volerlo fare?

en: (never)
it: (mai)

en: The following transactions are presently being edited;
    are you sure you want to delete them?
it: I movimenti seguenti sono attualmente in fase di modifica;
    si è sicuri di volerli cancellare?

en: Delete the selected Scheduled Transactions?
it: Cancellare i movimenti pianificati selezionati?

en: The current template transaction has been changed.
    Would you like to record the changes?
it: Il movimento d'esempio corrente è stato modificato.
    Si desidera registrarlo?

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transactions automatically created)
it[0]: Non ci sono movimenti pianificati da immettere in questo momento.
    (%d movimento creato automaticamente)
it[1]: Non ci sono movimenti pianificati da immettere in questo momento.
    (%d movimenti creati automaticamente)

en: Cancelling the Since-Last-Run dialog will revert all changes.
    Are you sure you want to lose all Scheduled Transaction changes?
it: Cancellando il dialogo «Dall'ultima esecuzione" si annulleranno tutte le modifiche.
    Si è sicuri di voler perdere le modifiche di tutti i movimenti pianificati?

en: Ready to create
it: Pronto a creare

en: Needs values for variables
it: Valori necessari per le variabili

en: Ignored
it: Ignorato

en: Postponed
it: Posticipato

en: Obsolete
it: Obsoleto

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Display this dialog next time
it: Mostra questo dialogo la prossima volta

en: Tip of the Day:
it: Suggerimento del giorno:

en: You must enter a valid balance.
it: È necessario immettere un saldo valido.

en: Fixed
it: fisso

en: A Fixed-Rate loan
it: Un mutuo a tasso fisso

en: 3/1 Year
it: 3/1 anno

en: 5/1 Year
it: 5/1 anno

en: 7/1 Year
it: 7/1 anno

en: 10/1 Year
it: 10/1 anno

en: ... pay "%s"?
it: ... pagare «%s»?

en: Loan
it: Mutuo

en: Are you sure you want to cancel the Mortgage/Loan Setup Druid?
it: Si è sicuri di voler annullare il druido di impostazione ipoteche/mutui?

en: Please select a valid loan account.
it: Selezionare un conto mutui valido.

en: Please select a valid "from" account.
it: Selezionare un conto «da» valido.

en: Please select a valid "to" account.
it: Selezionare un conto «a» valido.

en: Please select a valid "interest" account.
it: Selezionare un conto «interessi» valido.

en: Payment: "%s"
it: Pagamento: «%s»

en: Principal
it: Principale

en: Interest
it: Interesse

en: Error
it: Errore

en: You must enter a valid distribution amount.
it: È necessario immettere un importo di distribuzione valido.

en: You must enter a distribution amount.
it: È necessario immettere un importo di distribuzione.

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
it: È necessario immettere un prezzo valido
    o lasciare il campo vuoto.

en: The price must be positive.
it: Il prezzo deve essere positivo.

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
it: È necessario immettere un importo in contanti valido
    o lasciare il campo vuoto.

en: The cash distribution must be positive.
it: La distribuzione di denaro deve essere positiva.

en: You must select an income account
    for the cash distribution.
it: È necessario scegliere un conto entrate
    per la distribuzione di denaro.

en: You must select an asset account
    for the cash distribution.
it: È necessario scegliere un conto attività
    per la distribuzione di denaro.

en: Error adding price.
it: Errore nell'aggiungere il prezzo.

en: You don't have any stock accounts with balances!
it: Non si possiede alcun conto azionario contenente saldi!

en: Enter GnuCash Network passphrase:
it: Immettere la frase segreta per la Rete di GnuCash:

en: GnuCash Network authorization failed.
it: Autorizzazione alla Rete di GnuCash fallita.

en: Enter passphrase:
it: Immettere la frase segreta:

en: Verify passphrase:
it: Verifica frase segreta:

en: Passphrases did not match.
it: Le frasi segrete non coincidono.

en: Version: Gnucash-cvs (built %s)
it: Versione: Gnucash-cvs (built %s)

en: Version: Gnucash-%s
it: Versione: Gnucash-%s

en: Loading...
it: Sto caricando...

en: Transaction with no Accounts: %s
it: Movimento senza conti: %s

en: No such split: %s
it: Suddivisione inesistente: %s

en: Unsupported entity type: %s
it: Tipo entità non supportato: %s

en: Account Tree
it: Albero dei conti

en: Name of account view
it: Nome della vista dei conti

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
it: Per aprire un conto, è necessario
    prima scegliere il conto da aprire.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
it: Per modificare un conto, è necessario
    prima scegliere un conto da modificare.

en: Are you sure you want to delete the %s account?
it: Si è sicuri di voler cancellare il conto %s?

en: Are you sure you want to delete the %s
    account and all its children?
it: Si è sicuri di voler cancellare il conto
    %s e tutti i suoi figli?

en: This account contains transactions.  Are you sure you
    want to delete the %s account?
it: Questo conto contiene dei movimenti. Si è sicuri
    di voler cancellare il conto %s?

en: One (or more) children of this account contain
    transactions.  Are you sure you want to delete the
    %s account and all its children?
it: Uno (o più) figli di questo conto contengono dei movimenti.  Si è
    sicuri di voler cancellare il conto %s e tutti i suoi figli?

en: This account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
it: Questo conto contiene movimenti in sola lettura. Non è possibile cancellare %s.

en: One (or more) children of this account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
it: Uno (o più) figli di questo conto contengono movimenti in sola
    lettura.  Non si dovrebbe cancellare il conto %s.

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
it: Per cancellare un conto, è necessario
    prima scegliere il conto da cancellare.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
it: Per riconciliare un conto, è necessario
    prima scegliere il conto da riconciliare.

en: You must select an account to check and repair.
it: È necessario selezionare un conto da controllare e riparare.

en: Open the selected account
it: Apre il conto selezionato

en: Edit the selected account
it: Modifica il conto selezionato

en: Edit the account view options
it: Modifica le opzioni di visualizzazione dei conti

en: Delete selected account
it: Cancella il conto selezionato

en: Check & Repair A_ccount
it: Controlla e ripara _conto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
it: Controlla e ripara i movimenti non bilanciati e le suddivisioni orfane per questo conto

en: Check & Repair Su_baccounts
it: Controlla e ripara _sottoconti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
it: Controlla e ripara i movimenti non bilanciati e le suddivisioni orfane per questo conto e relativi sottoconti

en: Check & Repair A_ll
it: Controlla e ripara _tutto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
it: Controlla e ripara i movimenti non bilanciati e le suddivisioni orfane per tutti i conti

en: Open Account
it: Apri conto

en: Open _Subaccounts
it: Apri so_ttoconti

en: Open the selected account and all its subaccounts
it: Apri il conto selezionato e tutti i sottoconti

en: Reconcile the selected account
it: Riconcilia il conto selezionato

en: Stock S_plit...
it: _Scissione azionaria...

en: _New Account...
it: Nuovo _conto...

en: _Delete Account
it: Cance_lla conto

en: _Check & Repair
it: _Controlla e ripara

en: _Account
it: _Conto

en: _Open Account
it: Apri _conto

en: Open S_ubaccounts
it: Apri _sottoconti

en: Net Assets
it: Attività nette

en: Profits
it: Profitti

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
it: Selezionare «Esci» per uscire da GnuCash.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
it: Non ci sono movimenti pianificati da immettere in questo momento.

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
    http://www.gnucash.org/
it: Traduzione italiana a cura di:
    (C) 2000 Alessandro Seveso <aleseveso@tiscalinet.it>
    (C) 2002-2003 Lorenzo Cappelletti <lorenzo.cappelletti@email.com>
     
    GnuCash, il gestore finanziario personale.
    Il GNUovo modo per gestire i tuoi soldi!
    http://www.gnucash.org/

en: Export _Accounts...
it: Esporta conti...

en: Export the account hierarchy to a new file
it: Esporta la struttura dei conti in un nuovo file

en: _New File
it: Nuovo _file

en: Create a new file
it: Crea un nuovo file

en: New Account _Tree
it: Nuovo a_lbero conti

en: Open a new account tree view
it: Apre una nuova vista dell'albero dei conti

en: Open in a New Window
it: Apri in una finestra nuova

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
it: Apre una nuova finestra principale di GnuCash per la vista corrente

en: Open _Recent
it: Apri _recente

en: _Import
it: _Importa

en: _Export
it: _Esporta

en: Ta_x Options
it: _Opzioni tasse

en: Setup tax information for all income and expense accounts
it: Configura le informazioni riguardanti le imposte per tutti i conti di tipo entrate e uscite

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: Refresh this window
it: Aggiorna questa finestra

en: Show/hide the toolbar on this window
it: Mostra/nascondi la barra degli strumenti su questa finestra

en: Show/hide the summary bar on this window
it: Mostra/nascondi la barra di riassunto su questa finestra

en: Show/Hide the status bar on this window
it: Mostra/nascondi la barra di stato su questa finestra

en: _Scheduled Transaction Editor
it: _Editor movimenti pianificati

en: The list of Scheduled Transactions
it: La lista dei movimenti pianificati

en: _Since Last Run...
it: _Dall'ultima esecuzione...

en: Create Scheduled Transactions since the last time run.
it: Crea i movimenti pianificati a partire dall'ultima esecuzione.

en: _Mortgage & Loan Repayment...
it: Estinzione _ipoteche e mutui...

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
it: Imposta movimenti pianificati per l'estinzione di un mutuo

en: _Scheduled Transactions
it: Movimenti _pianificati

en: Commodity _Editor
it: _Editor titoli

en: Financial _Calculator
it: _Calcolatrice finanziaria

en: _Find Transactions
it: T_rova movimenti

en: Find transactions with a search
it: Trova dei movimenti tramite una ricerca

en: _Tips Of The Day
it: _Suggerimento del giorno

en: _Windows
it: Fi_nestre

en: Save the file to disk
it: Salva il file su disco

en: Close the current notebook page
it: Chiude la pagina corrente del block-notes

en: Exit
it: Esci

en: Exit GnuCash
it: Esce da GnuCash

en: Interest Payment
it: Pagamento interessi

en: Interest Charge
it: Costo interessi

en: Payment From
it: Pagamento da

en: Reconcile Account
it: Riconcilia conto

en: Payment To
it: Pagamento a

en: No Auto Interest Payments for this Account
it: Nessun pagamento d'interessi automatico per questo conto

en: No Auto Interest Charges for this Account
it: Nessun costo d'interessi automatico per questo conto

en: Reconcile Information
it: Informazioni sulla riconciliazione

en: Statement Date:
it: Data estratto conto:

en: Starting Balance:
it: Saldo iniziale:

en: Ending Balance:
it: Saldo finale:

en: Include Subaccounts
it: Includi sottoconti

en: Enter Interest Payment...
it: Immissione pagamento interessi...

en: Enter Interest Charge...
it: Immissione costo interessi...

en: Debits
it: Dare

en: Credits
it: Avere

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
it: Si è sicuri di voler cancellare il movimento selezionato?

en: Reconcile
it: Riconcilia

en: _Reconcile Information...
it: Informazioni _riconciliazione...

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
it: Modifica le informazioni di riconciliazione, compresa la data della ricevuta ed il saldo finale.

en: _Finish
it: _Fine

en: Finish the reconciliation of this account
it: Termina la riconciliazione di questo conto

en: _Postpone
it: _Posticipa

en: Postpone the reconciliation of this account
it: Posticipa la riconciliazione di questo conto

en: Cancel the reconciliation of this account
it: Annulla la riconciliazione di questo conto

en: Open the account
it: Apre il conto

en: Edit the main account for this register
it: Modifica il conto principale per questo registro

en: _New
it: _Nuovo

en: Add a new transaction to the account
it: Aggiunge un nuovo movimento al conto

en: Edit the current transaction
it: Modifica il movimento corrente

en: Delete the selected transaction
it: Cancella il movimento selezionato

en: Open the GnuCash help window
it: Apre la finestra d'aiuto di Gnucash

en: _Reconcile
it: _Riconciliazione

en: _Transaction
it: Mo_vimento

en: Finish
it: Fine

en: Reconciled Balance:
it: Saldo riconciliato:

en: Difference:
it: Differenza:

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
it: Il conto non è in pareggio.
    Si è sicuri di voler terminare?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
it: Si desidera posticipare questa riconciliazione e terminarla successivamente?

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
it: Si sono apportate delle modifiche alla finestra di riconciliazione.
    Si è sicuri di voler annullare?

en: General Ledger
it: Libro mastro generale

en: General Ledger Report
it: Resoconto libro mastro generale

en: Portfolio Report
it: Resoconto portfolio

en: Search Results
it: Risultati ricerca

en: Search Results Report
it: Resoconto risultati ricerca

en: Register
it: Registro

en: Register Report
it: Resoconto di registro

en: and subaccounts
it: e sottoconti

en: %s [Read-Only]
it: %s [sola lettura]

en: <No information>
it: <Nessuna informazione>

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
it: Il movimento corrente è stato modificato.
    Si desidera registrarlo?

en: Are you sure you want to remove the Splits of this transaction?
it: Si è sicuri di voler rimuovere le suddivisioni di questo movimento?

en: You would be modifying a transaction with reconciled splits!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: Si sta per modificare un movimento con suddivisioni riconciliate!
    Questa non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato sarà errato.

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
it: Si è sicuri di voler cancellare
       %s
    dal movimento
       %s ?

en: You would be deleting a reconciled split!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: Si sta per cancellare una suddivisione riconciliata!
    Questa non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato sarà errato.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window.
it: Questa è la suddivisione che collega questo movimento al registro. Non è possibile cancellarla da questa finestra di registro.

en: (no memo)
it: (nessun Memo)

en: (no description)
it: (nessuna descrizione)

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
it: Si è sicuri di voler cancellare il movimento corrente?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: Si è in procinto di cancellare un movimento con suddivisioni riconciliate!
    Questa non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato sarà errato.

en: Present:
it: Corrente:

en: Future:
it: Futuro:

en: Cleared:
it: Compensato:

en: Reconciled:
it: Riconciliato:

en: Projected Minimum:
it: Minimo progettato:

en: Shares:
it: Quote:

en: Current Value:
it: Valore corrente:

en: This account may not be edited.  If you want
    to edit transactions in this register, please
    open the account options and turn off the
    placeholder checkbox.
it: Questo conto non può essere modificato. Per modificare
    i movimenti di questo registro, aprire le opzioni del
    conto e disattivare la casella segnaposto.

en: One of the sub-accounts selected may not be
    edited.  If you want to edit transactions in
    this register, please open the sub-account
    options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead
    of a set of accounts.
it: Uno dei sottoconti selezionati non può essere modificato. Se si vuole
    modificare i movimenti in questo registro, aprire le opzioni dei
    sottoconti e deselezionare la casella del segnaposto. È anche
    possibile aprire un conto singolo al posto di un insieme di conti.

en: View
it: Visualizza

en: You must select an item from the list
it: È necessario scegliere un elemento dalla lista

en: Select
it: Seleziona

en: Add criterion
it: Aggiungi criterio

en: all criteria are met
it: tutti i criteri sono soddisfatti

en: any criteria are met
it: almeno un criterio è soddisfatto

en: New %s
it: Nuovo %s

en: item
it: elemento

en: You have not selected any accounts
it: Non è stato selezionato alcun conto

en: matches all accounts
it: soddisfa tutti i conti

en: matches any account
it: soddisfa ogni conto

en: matches no accounts
it: non soddisfa alcun conto

en: Selected Accounts
it: Conti selezionati

en: Choose Accounts
it: Scegli conti

en: Select Accounts to Match
it: Seleziona conti da soddisfare

en: Select the Accounts to Compare
it: Seleziona conti da confrontare

en: set true
it: imposta vero

en: is before
it: è prima

en: is before or on
it: è prima o il

en: is on
it: è il

en: is not on
it: non è il

en: is after
it: è dopo

en: is on or after
it: è il o dopo

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: equals
it: è uguale

en: does not equal
it: non è uguale

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: less than
it: minore di

en: less than or equal to
it: minore o uguale a

en: equal to
it: uguale a

en: not equal to
it: non uguale a

en: greater than
it: maggiore di

en: greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: has credits or debits
it: ha crediti o debiti

en: has debits
it: ha debiti

en: has credits
it: ha crediti

en: You need to enter a string value
it: È necessario immettere un valore alfanumerico

en: Error in regular expression '%s':
    %s
it: Espressione nell'espressione regolare «%s»:
    %s

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: matches regex
it: soddisfa l'espressione regolare

en: does not match regex
it: non soddisfa l'espressione regolare

en: Case Insensitive?
it: maiuscolo/minuscolo?

en: Search for...
it: Cerca...

en: New Item....
it: Nuovo elemento...

en:  Search
it:  Cerca

en: Search Criteria
it: Criteri ricerca

en: Search for items where
it: Cerca gli elementi dove

en: Type of search
it: Tipo di ricerca

en: New search
it: Nuova ricerca

en: Refine current search
it: Rifinisci ricerca corrente

en: Add results to current search
it: Aggiungi risultati alla ricerca corrente

en: Delete results from current search
it: Cancella risultati dalla ricerca corrente

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active"
it: Scegliere se cercare in tutti i dati o solo fra quelli marcati come «attivi»

en: Search only active data
it: Ricerca solo dati attivi

en: Not Cleared
it: Non compensato

en: Cleared
it: Compensato

en: Reconciled
it: Riconciliato

en: Frozen
it: Bloccato

en: Voided
it: Non valido

en: Select currency/security
it: Seleziona valuta/certificato

en: Select user information here...
it: Seleziona qui informazioni utente...

en: Currency/security:
it: Valuta/certificato:

en: New Security
it: Nuovo certificato

en: Full name:
it: Nome completo:

en: Symbol/abbreviation:
it: Simbolo/abbreviazione:

en: CUSIP or other code:
it: CUSIP o altro codice:

en: Fraction traded:
it: Frazione scambiata:

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
it: Immettere il nome completo del titolo. Esempio: Euro

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
it: Immettere il simbolo dell'insegna scorrevole o il codice della valuta per il titolo. Esempio: EUR

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
it: Immettere il tipo di titolo. Per le azioni spesso si tratta della piazza sulla quale l'azione è scambiata. È possibile scegliere dalla lista dei tipi esistenti o immetterne uno nuovo tramite tastiera.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
it: Immettere un codice unico che identifichi il titolo. In alternativa è possibile tranquillamente lasciare il campo vuoto.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
it: Immettere la frazione di scambio più piccola per il titolo. Immettere 1 per i titoli che possono essere scambiati solo per intero.

en: 
    Please select a commodity to match:
it: 
    Selezionare un titolo da soddisfare:

en: 
    Commodity:
it: 
    Titolo:

en: 
    Exchange code (CUSIP or similar):
it: 
    Cambia codice (CUSIP o simile):

en: 
    Mnemonic(Ticker symbol or similar):
it: 
    Mnemonico (simbolo insegna scorrevole o simile):

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
it: È necessario scegliere un titolo.
    Per crearne uno nuovo, fare clic su «Nuovo»

en: You may not create a new national currency.
it: Non è possibile creare una nuova valuta nazionale.

en: That commodity already exists.
it: Questo titolo esiste già.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation",
    and "Type" for the commodity.
it: È necessario immettere per il titolo un «Nome completo» non vuoto, un «simbolo/abbreviazione» e un «Tipo».

en: Select Default
it: Seleziona predefinito

en: Defaults
it: Valori predefiniti

en: No options!
it: Nessuna opzione!

en: GnuCash Preferences
it: Preferenze di GnuCash

en: Select pixmap
it: Seleziona pixmap

en: Use local time
it: Usa l'ora locale

en: Could not create opening balance.
it: Impossibile creare il saldo d'apertura.

en: Field
it: Campo

en: Old Value
it: Vecchio valore

en: New Value
it: Nuovo valore

en: Verify Changes
it: Verifica i cambiamenti

en: The following changes must be made. Continue?
it: Devono essere apportate le seguenti modifiche. Continuare?

en: The account must be given a name.
it: È necessario dare un nome al conto.

en: You must select an account type.
it: È necessario scegliere un tipo di conto.

en: You must choose a valid parent account.
it: È necessario scegliere un conto padre valido.

en: You must choose a commodity.
it: È necessario scegliere un titolo.

en: There is already an account with that name.
it: Esiste già un conto con questo nome.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
it: È necessario immettere un saldo d'apertura valido o lasciare il campo vuoto.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
it: È necessario scegliere un conto destinazione o
    scegliere il conto Capitale dei bilanci d'apertura.

en: New top level account
it: Nuovo conto di livello principale

en: Edit Account
it: Modifica conto

en: (%d) New Accounts
it: (%d) nuovi conti

en: Account Code
it: Numero conto

en: Present
it: Corrente

en: Present (Report)
it: Corrente (resoconto)

en: Balance
it: Saldo

en: Balance (Report)
it: Saldo (resoconto)

en: Cleared (Report)
it: Compensato (resoconto)

en: Reconciled (Report)
it: Riconciliato (resoconto)

en: Future Minimum
it: Minimo futuro

en: Future Minimum (Report)
it: Minimo futuro (resoconto)

en: Total
it: Totale

en: Total (Report)
it: Totale (resoconto)

en: Tax Info
it: Informazioni imposte

en: Weeks
it: Settimane

en: Months
it: Mesi

en: Years
it: Anni

en: Ago
it: Fa

en: From Now
it: Da ora

en: Calendar
it: Calendario

en: Date:
it: Data:

en: (unnamed)
it: (senza nome)

en: View...
it: Visualizza...

en: Not found
it: Non trovato

en: The specified URL could not be loaded.
it: L'URL specificata non può essere caricata.

en: There was an error loading the specified URL.
it: Si è verificato un errore nel caricamento dell'URL specificata.

en: Error message
it: Messagio d'errore

en: Secure HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTP sicuro è disabilitato.
    È possibile abilitarlo nella sezione Rete del dialogo
    Preferenze.

en: Network HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTP alla rete è disabilitato.
    È possibile abilitarlo nella sezione Rete del
    dialogo Preferenze.

en: GnuCash Network is disabled and the link you have clicked requires it.
    You can enable it in the Network section
    of the Preferences dialog.
it: La rete di GnuCash è disabilitata mentre il collegamento selezionato
    la richiede. È possibile abilitare la rete nella sezione Rete del
    dialogo Preferenze.

en: There was an error accessing %s.
it: Si è verificato un errore nell'accedere a %s.

en: <no file>
it: <nessun file>

en: Print GnuCash Document
it: Stampa la documentazione di GnuCash

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Enter URI to load:
it: Immetere l'URI da caricare:

en: Back
it: Precedente

en: Move back one step in the history
it: Retrocedi di un passo nella cronologia

en: Forward
it: Avanti

en: Move forward one step in the history
it: Avanza di un passo nella cronologia

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload the current document
it: Ricarica documento corrente

en: Open a new document
it: Apri un nuovo documento

en: Stop
it: Ferma

en: Cancel outstanding HTML requests
it: Annulla le richieste HTML pendenti

en: Print Help window
it: Stampa la finestra d'aiuto

en: Close this Help window
it: Chiudi questa finestra d'aiuto

en: Transfer Funds
it: Movimento fondi

en: Transfer Information
it: Informazioni sul movimento

en: Transfer From
it: Movimentare da

en: Show Income/Expense
it: Mostra Entrate/Uscite

en: Transfer To
it: Movimentare in

en: Currency Transfer
it: Movimento di valuta

en: Exchange Rate:
it: Tasso di cambio:

en: To Amount:
it: Per l'importo:

en: Split Information
it: Informazioni suddivisione

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Exchange/Price Information
it: Informazioni cambio/prezzo

en: Show the income and expense accounts
it: Mostra conti Entrate ed Uscite

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
it: È necessario indicare per questo movimento
    un conto dal quale o sul quale (oppure entrambi)
    eseguire il movimento.
    In caso contrario il movimento non sarà registrato.

en: You can't transfer from and to the same account!
it: Non è possibile trasferire all'interno dello stesso conto!

en: The account %s
    does not allow transactions.
it: Il conto %s
    non permette movimenti.

en: You can't transfer from a non-currency account.  Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
it: Non è possibile eseguire un movimento da un conto che non sia valutario. Provare a scambiare i conti «da» e «per» e a scrivere un «importo» negativo.

en: You must enter an amount to transfer.
it: È necessario immettere un importo da trasferire.

en: You must enter a valid price.
it: È necessario immettere un prezzo valido.

en: You must enter a valid `to' amount.
it: È necessario immettere un importo «a» valido.

en: Import currency and stock information
it: Importa informazioni su valute e azioni

en: Import currency and stock information
it: Importa informazioni su valute e azioni

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
it: Il file che si sta caricando proviene da una vecchia versione di
    GnuCash. Le informazioni sulla valuta, le azioni ed i fondi comuni
    devono essere aggiornate alla nuova versione.
    
    Questa finestra richiederà maggiori informazioni per ogni valuta,
    azione e fondo comune presente nei propri conti. Dopo aver immesso
    tali informazioni, è possibile aggiornare i propri conti alla nuova
    versione di GnuCash.
    
    Premere «Annulla» ora per interrompere il caricamento del file.

en: Update your accounts with the new information
it: Aggiorna i propri conti con le nuove informazioni

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
it: Premere «Fine» per aggiornare i propri conti e usare le nuove
    informazioni immesse.
    
    Premere «Annulla» per annullare il processo di caricamento del file.
    
    Premere «Indietro» per rivedere la selezione delle valute.

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
it: Scegliere il tipo di valuta o certificato. Per le valute nazionali
    usare «CURRENCY». Immettere un tipo nuovo nel riguadro se nessuno
    di quelli presenti nella lista è appropriato.

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
it: Immettere un nome significativo per la valuta o l'azione, come
    «Dollari US» o «Azioni Red Hat»

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
it: Immettere il simbolo dell'insegna scorrevole (come «RHAT»), il simbolo
    della valuta nazionale (come «USD») o qualsiasi altra abbreviazione
    per il nome.

en: Click "Next" to accept the information and move 
    to the next currency or stock.
it: Scegliere «Succ» per accettare le informazioni e spostarsi
    alla prossima valuta o azione.

en: You must put values for the type, name,
    and abbreviation of the currency/stock.
it: È necessario immettere dei valori per il tipo, il nome
    e l'abbreviazione della valuta/azione.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
it: È necessario immettere una valuta nazionale esistente o di tipo diverso.

en: Please select or create an appropriate Gnucash account for:
it: Selezionare o creare un conto GnuCash appropriato per:

en: Online account ID here...
it: ID conto on-line qui...

en: Account ID
it: ID conto

en: New Account (child of selected) ...
it: Nuovo conto (figlio di quello selezionato) ...

en: Generic import transaction matcher
it: Corrisponditore generico di movimenti importati

en: List of downloaded transactions (source split shown):
it: Lista movimenti scaricati (suddivisioni sorgente mostrate):

en: EDIT
it: MODIFICA

en: Select Import Action
it: Seleziona azione importazione

en: -Red transactions require your intervention or they will NOT be imported.
    -Yellow transactions probably require your intervention or they will be imported unbalanced.
    -Green transactions will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
    
    -Select "A" to Add the transaction as new
    -Select "R" to Reconcile a matching transaction
    -Select neither to Skip (The transaction won't be imported at all)
    -"Select Import Action" allows you to change the matching transaction to reconcile, or the destination account of the auto-balance split (if required).
it: - I movimenti in rosso necessitano di intervento o NON saranno importati.
    - I movimenti in giallo probabilmente necessitano di intervento o saranno importati non bilanciati.
    - I movimenti in verde saranno importati bilanciati (si consiglia comunque di controllare accuratamente la corrispondenza e il conto destinazione).
    
    - Selezionare «A» per Aggiungere il movimento come nuovo
    - Selezionare «R» per Riconciliare un movimento che corrisponde
    - Non selezionare nulla per procedere oltre (il movimento non sarà importato in alcun modo)
    - «Seleziona azione importazione» permette di modificare il movimento corrispondente da riconciliare o il conto destinazione della suddivisione auto-bilanciata (se richiesto).

en: Duplicate Transaction
it: Duplica movimento

en: Other Account
it: Altri conti

en: For a new transaction, click on the "Other Account" entry to choose the other (destination) account of this transaction.
    For a transaction that is a duplicate of an existing one, click on the "Other Account" or "Description" entry to 
    check whether GnuCash chose the right existing transaction.
    To switch transactions between both states, click on the checkmark in the "New" column.
    When all new transactions have the correct destination account and all duplicates are matched with the right existing transaction, 
    click "Ok".
it: Per un nuovo movimento, cliccare su «Altro conto» per scegliere l'altro conto (destinazione) di questo movimento.
    Per un movimento che è il doppione di uno già esistente, cliccare su «Altro conto» o «Descrizione» per controllare
    che GnuCash scelga correttamente il movimento esistente.
    Per commutare i movimenti fra i due stati, cliccare sul segno di controllo della colonna «Nuovo».
    Quando tutti i movimenti hanno il loro conto destinazione corretto e tutti i doppioni corrispondono con i loro movimenti esistenti,
    cliccare su «Ok».

en: Select matching existing transaction
it: Seleziona movimenti esistenti corrispondenti

en: Imported transaction's first split:
it: Prima suddivisione del movimento importato:

en: Potential splits matching the selected transaction:
it: Potenziali suddivisioni corrispondenti al movimento selezionato:

en: Confidence
it: Confidenza

en: Initial HBCI Setup
it: Impostazione HBCI iniziale

en: This druid helps you setting up your HBCI connection with your bank.
    
    You first need to apply for HBCI access at your bank. If your bank 
    decides to grant you HBCI access, the bank will send you a letter, 
    containing 
    
    * The bank code of your bank
    * The user ID that identifies you to your bank
    * The Internet address of your bank's HBCI server
    * Information about the cryptographic public key of your bank ("Ini-Letter").
    
    This information will be needed in the following. Press 'Next' now.
    
    NOTE: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks are running a poorly
    implemented HBCI. You should not rely on time-critical transfers
    through HBCI, since sometimes your bank does not give you correct
    feedback when a transfer has been rejected.
    
    Press 'Cancel' if you do not wish to setup any 
    HBCI connection now.
it: Questo druido aiuta ad impostare una connession HBCI con la propria banca.
    
    Innanzi tutto, è necessario richiedere un accesso HBCI presso la
    propria banca. Se la banca accorda l'accesso HBCI, essa invierà una
    lettera contenente:
    
    * il codice bancario della propria banca
    * l'ID utente per identificarsi con la propria banca
    * l'indirizzo Internet del server HBCI della banca
    * informazioni sulla chiave pubblica di cifratura della propria banca ("Ini-Letter").
    
    Queste informazioni saranno necessarie in seguito.  Ora premere «Succ».
    
    NOTA: NESSUNA GARANZIA PER NULLA. Alcune banche utilizzano delle implementazioni HBCI
    scarse. È meglio non affidarsi all'HBCI per movimenti temporalmente critici, in
    quanto può capitare che la banca non restituisca un risposta corretta qualora il
    movimento sia stato rifiutato.
    
    Premere «Annulla» se non si desidera impostare una connessione HBCI ora.

en: Enter OpenHBCI Configuration File
it: Immettere il file di configurazione OpenHBCI

en: OpenHBCI Configuration File
it: Opzioni configurazione OpenHBCI

en: Configuration File
it: File di configurazione.

en: Choose OpenHBCI Configuration File
it: Scegliere il file di configurazione OpenHBCI

en: If you already have an OpenHBCI configuration file (e.g. from 'aqmoney'), 
    please select it here. GnuCash will continue to use your existing configuration.
    
    If you do not yet have an OpenHBCI configuration file, please specify a file name here. 
    A new OpenHBCI configuration file with that name will be created when this HBCI 
    Setup finishes.
it: Se si possiede già un file di configurazione OpenHBCI (cioé da
    'aqmoney'), sceglierlo qui. GnuCash andrà avanti usando la
    configurazione esistente.
    
    Se non si possiede già un file di configurazione OpenHBCI, specificare
    qui un nome di file.  Sarà creato un nuovo file di configurazione
    OpenHBCI al completamento di questa Impostazione HBCI.

en: Enter Bank Information
it: Immettere le informazioni sulla banca

en: Bank Identification
it: Identificazione banca

en: Country Code (Germany: 280)
it: Codice paese (Germania: 280)

en: Bank Code
it: Codice banca

en: Server Address
it: Indirizzo server

en: Internet Address
it: Indirizzo Internet

en: Enter User Information
it: Immettere informazioni utente

en: Bank Code:
it: Codice banca:

en: my-bank
it: mia-banca

en: User Identification
it: Identificativo utente

en: User ID ("Benutzerkennung")
it: ID utente ("Benutzerkennung")

en: Name (optional)
it: Nome (opzionale)

en: Customer ID ("Kundennummer")
it: ID cliente ("Kundennummer")

en: If your bank did not specify a Customer ID, enter the User ID here.
it: Se la banca non ha specificato un ID cliente, immetterlo qui.

en: Enter the IDs given from your bank here. Please make sure the spelling is correct.
it: Immettere qui gli ID forniti dalla banca. Assicurarsi di scriverli correttamente.

en: Security Medium
it: Mezzo di sicurezza

en: RDH Medium (Key File)
it: Mezzo RDH (file chiavi)

en: Path to Key File
it: Percorso file chiavi

en: Choose file for secret key
it: Scegliere il file per le chiavi segrete

en: If you already have a key file, please choose it here and make sure the User ID and
    Customer ID match the ones when you created that key file earlier. 
    If you do not have one yet, choose a filename, and a key file will be created there. Make
    sure to remember the exact User ID and Customer ID specified now.
it: Se si possiede già un file con la chiave, sceglierlo qui e assicurarsi che l'ID utente
    e l'ID cliente corrispondano con quelli ottenuti con la creazione del file di chiavi.
    Se non si possiede ancora il file, scegliere un nome di file e un file di chiavi sarà creato.
    Assicurarsi di annotare l'ID utente e l'ID cliente ora specificati.

en: DDV Medium (Chip Card)
it: Mezzo DDV (Chip Card)

en: If you have a Chip Card but are not sure about the exact User ID and Customer ID, you can 
    use the tool 'hbcicard' from the libchipcard package to read these numbers from the Chip Card.
it: Se si possiede una Chip Card ma non si è certi degli ID utente e
    cliente, è possibile usare lo strumento «hbcicard» del pacchetto
    libchipcard per leggere questi numeri dalla Chip Card.

en: Account list will be updated
it: La lista conti sarà aggiornata

en: In order to update your list of HBCI-enabled accounts, your bank
    server will be contacted and will be queried for the 
    HBCI-accessible accounts.
    
    Press 'Next' now to contact the bank server. You can then see the 
    progress of the HBCI connection in the HBCI connection window.
it: Al fine di aggiornare la propria lista di conti HBCI abilitati, il
    server della propria banca sarà contattato e interrogato sui conti
    HBCI accessibili.
    
    Premere «Succ» ora per contattare il server della banca. Si potrà
    quindi seguire la connesione HBCI nella finestra di connessione HBCI.

en: Match HBCI accounts with GnuCash accounts
it: Fai corrispondere conti HBCI con conti GnuCash

en: HBCI account name
it: Nome conto HBCI

en: GnuCash account name
it: Nome conto GnuCash

en: Click on the line of a HBCI account name if you want to match it to a GnuCash account.
    Click "Next" when all desired accounts are matching.
it: Cliccare sulla riga del nome del conto HBCI se si vuole farlo corrispondere ad un conto GnuCash.
    Cliccare «Succ» quando tutti i conti necessari sono stati fatti corrispondere.

en: HBCI Setup
it: Impostazione HBCI

en: HBCI
    Version
it: HBCI
    versione

en: Update 
    account list
it: Aggiorna 
    lista conti

en: Manually add
    Account
it: Aggiungi manualmente
    Conto

en: Add 
    Bank
it: Aggiungi 
    banca

en: Add 
    User
it: Aggiungi 
    utente

en: HBCI Setup Finished
it: Impostazione HBCI terminata

en: Now the setup for all HBCI accounts that are matching
    to a Gnucash account is finished. You can now invoke HBCI actions
    on those accounts.
    
    If you want to add another HBCI bank, user, or account, you can 
    start this druid again anytime.
    
    Press 'Finish' now.
it: L'impostazione di tutti i conti HBCI che corrispondono ai conti
    GnuCash è terminata. È ora possibile invocare delle azioni HBCI su
    questi conti.
    
    Se si vuole aggiungere un'altra banca HBCI, un utente o un conto, è
    possibile far partire nuovamente questo druido in ogni momento.
    
    Ora premere «Fine».

en: Public Keys will be retrieved
it: Saranno recuperate le chiavi pubbliche

en: In order to setup HBCI access to your bank, OpenHBCI first has to 
    retrieve the cryptographic public keys of your bank. You will need 
    to enter your PIN for this to happen. After the successful key 
    retrieval, you need to verify those against the Ini-Letter that 
    your bank gave to you on paper.
    
    Press 'Next' now to retrieve the keys from the bank. If you have just
    created a new key file, you have to enter its PIN again. 
    
    You can then see the progress of the HBCI connection in the HBCI
    connection window. Please do not close the HBCI connection window
    before this whole druid has finished.
it: Al fine di impostare l'accesso HBCI alla propria banca, OpenHBCI deve
    prima recuperare le chiavi pubbliche di cifratura della propria
    banca. A questo scopo sarà richiesto di immettere il proprio PIN. Dopo
    un corretto recupero delle chiavi, sarà necessario verificarle con la
    Ini-Letter che la propria banca ha inviato su carta.
    
    Premere «Succ» ora per recuperare le chiavi dalla banca. Se si è
    appena creato un nuovo file di chiavi, sarà necessario immettere
    nuovamente il suo PIN.
    
    Si potrà quindi seguire la connesione HBCI nella finestra di
    connessione HBCI. Si prega di non chiudere la finestra di connessione
    HBCI prima che il druido abbia completato tutto.

en: Verify Ini-Letter from Server
it: Verifica Ini-Letter dal server

en: Ini-Letter Server
it: Server Ini-letter

en: Do these values match the values on your paper Ini-Letter?
it: Questi valori corrispondono con quelli della propria Ini-Letter cartacea?

en: User Keys will be sent
it: Le chiavi utente saranno inviate

en: Now you need to send your cryptographic public keys to the bank
    server. Once you press 'Next', you public keys are sent to the 
    bank. ATTENTION: This step cannot be undone. Once you have sent 
    your keys to the bank, you cannot generate new ones but instead 
    have to use these for months to come (unless you personally ask 
    your bank to reset them).
    
    AGAIN ATTENTION: If you happen to encounter a bug in this unstable
    Gnucash version and/or OpenHBCI, these keys might get broken and you
    might actually have ask your bank to reset them and generate new ones.
    
    If you are really sure to proceed, then press 'Next' now to send 
    the keys to the bank. You can then see the progress of the HBCI 
    connection in the HBCI connection window.
it: È ora necessario inviare al server della banca le proprie chiavi di
    crittografia pubbliche. Una volta premuto «Succ», le chiavi pubbliche
    saranno inviate alla banca. ATTENZIONE: questo passo non può essere
    annullato. Una volta spedite le chiavi alla banca, non è possibile
    generarne di nuove, ma è necessario usarle per i mesi a venire (finché
    non si chiede personalmente alla banca di annullarle).
    
    ANCORA ATTENZIONE: se capita di imbattersi in un baco di questa
    versione instabile di GnuCash e/o di OpenHBCI, queste chiavi
    potrebbero venir corrotte e sarà quindi effettivamente necessario
    chiedere alla propria banca di annullarle e di generarne di nuove.
    
    Se si è veramente sicuri di procedere, premere «Succ» ora per inviare
    le chiavi alla banca.  Si potrà quindi seguire la connesione HBCI
    nella finestra di connessione HBCI.

en: Print Ini-Letter of User
it: Stampa Ini-Letter dell'utente

en: Ini-Letter User
it: Ini-Letter utente

en: This is the Ini-Letter of you, the user. Please print out a paper copy 
    by pressing 'Print'. Then press 'Next'.
it: Questa è la Ini-Letter dell'utente. Stampare una copia cartace
    premendo «Stampa». Quindi premere «Succ».

en: Initial HBCI Setup Finished
it: Impostazione HBCI iniziale terminata

en: Now you need to sign your (the User's) Ini-Letter and send it to your bank. 
    
    The initial HBCI setup is now finished.
    
    Once your bank has received and processed your Ini-Letter, you
    have to execute this "HBCI Setup" druid again in order 
    to use the HBCI functionality in your accounts.
    
    Press 'Finish' now.
it: È ora necessario firmare la propria (di utente) Ini-Letter e di
    inviarla alla propria banca.
    
    L'impostazione HBCI iniziale è ora conclusa.
    
    Una volta che la banca ha ricevuto e vagliato la propria Ini-Letter,
    sarà necessario eseguire nuovamente questo druido di «Impostazione
    HBCI" al fine di utilizzare la funzionalità HBCI nei propri conti.
    
    Premere ora «Fine».

en: Online Transaction
it: Movimento on-line

en: Execute Now
it: Esegui ora

en: Execute Later (unimpl.)
it: Esegui poi (non implem.)

en: Enter an Online Transaction
it: Immettere un movimento on-line

en: Recipient Account Number
it: Numero conto destinatario

en: Recipient Bank Code
it: Codice banca destinatario

en: Recipient Name
it: Nome destinatario

en: at Bank
it: presso la banca

en: (filled in automatically)
it: (completato automaticamente)

en: Payment Purpose (only for recipient)
it: Causale del pagamento (solo per il destinatario)

en: Payment Purpose continued
it: Continuazione della causale di pagamento

en: Originator Name
it: Nome mittente

en: something
it: qualcosa

en: Originator Account Number
it: Numero conto mittente

en: Add current
it: Aggiungi corrente

en: Sort
it: Ordinamento

en: Use Transaction Template
it: Usa schema movimenti

en: HBCI Connection Window
it: Finestra connessione HBCI

en: Progress
it: Progressione

en: Current Job
it: Lavoro corrente

en: Current Action
it: Azione corrente

en: Log Messages
it: Messaggi di log

en: Close when finished
it: Chiudi quando finito

en: Get Transactions Online
it: Ottiene movimenti on-line

en: Date range of transactions to retrieve:
it: Intervallo data dei movimenti da recuperare:

en: From
it: Da

en: Last retrieval date
it: data ultimo recupero

en: Enter date:
it: Immettere data:

en: Earliest possible date
it: prima possibile

en: To
it: A

en: Now
it: ora

en: HBCI Version
it: Versione HBCI

en: Choose a HBCI Version to use with the selected bank:
it: Scegliere una versione HBCI da usare con la banca selezionata:

en: Version
it: Versione

en: Enter Password
it: Immettere password

en: Enter your password
it: Immettere la propria password

en: Enter new Password
it: Immettere nuova password

en: Enter and confirm your new password
it: Immettere e confermare una nuova password

en: Confirm Password:
it: Confermare password:

en: The two passwords didn't match. 
    Please try again.
it: Le due password non corrispondono.
    Riprovare.

en: %s at %s (code %s)
it: %s presso %s (codice %s)

en: You have changed the HBCI version. GnuCash will now need to 
    update various system parameters, including the account list.
    Press 'Ok' now to proceed to updating the system and the account list.
it: La versione HBCI è stata modificata. GnuCash necessita ora di
    aggiornare alcuni parametri di sistema, compresa la lista dei
    conti. Premere «Ok» ora per procedere all'aggiornamento del sistema e
    della lista dei conti.

en: Enter account id for new account 
    at bank %s (bank code %s):
it: Immettere l'ID per il nuovo conto
    presso la banca %s (codi banca %s):

en: An account with this account id at this bank already exists.
it: Esiste già un conto con questo ID presso questa banca.

en: Default Customer
it: Cliente predefinito

en: Since the cryptographic keys of the bank cannot be verified,
    you should stop contacting this Server Internet Address
    and contact your bank. To help your bank figure out the
    problem, you should print out this erroneous Ini-Letter
    and show it to your bank. Please abort the HBCI setup
    druid now.
it: Poiché le chiavi crittografiche della banca non possono essere
    verificate, si dovrebbe interrompere il collegamento con l'indirizzo
    Internet di questo server e contattare la propria banca. Per aiutare
    la propria banca a capire il problema, si dovrebbe stampare questa
    Ini-Letter errata e mostrarla alla banca. Si consiglia di interrompere
    ora il druido di impostazioni HBCI.

en: The file %s does not exist. 
    Would you like to create it now?
it: Il file %s non esiste.
    Si desidera crearlo ora?

en: The directory for file
    %s
    does not exist. 
    Please choose another place for this file.
it: La directory per il file
    %s
    non esiste.
    Scegliere un'altra posizione per questo file.

en: Error while loading OpenHBCI config file:
      %s
it: Errore durante il caricamento del file di configurazione OpenHBCI:
      %s

en: The PIN you entered was wrong.
    Do you want to try again?
it: Il PIN immesso non è corretto.
    Riprovare?

en: The PIN you entered was wrong.
    ATTENTION: You have zero further wrong retries left!
    Do you want to try again?
it: Il PIN immesso non è corretto.
    ATTENZIONE: non ci saranno ulteriori tentativi a disposizione!
    Riprovare?

en: The PIN you entered was wrong.
    You have one further wrong retry left.
    Do you want to try again?
it: Il PIN immesso non è corretto.
    Si ha a disposizione ancora un tentativo.
    Riprovare?

en: The PIN you entered was wrong.
    You have two further wrong retries left.
    Do you want to try again?
it: Il PIN immesso è troppo breve.
    Si hanno a disposizione ancora due tentativi.
    Riprovare?

en: The PIN you entered was too short.
    Do you want to try again?
it: Il PIN immesso è troppo breve.
    Riprovare?

en: Unfortunately you entered a wrong PIN for too many times.
    Your chip card is therefore destroyed. Aborting.
it: Sfortunatamente è stato immesso il PIN sbagliato per troppe volte.
    La Chip Card è quindi distrutta.  Annullo.

en: No chip card has been found in the chip card reader.
    Do you want to try again?
it: Nessun Chip Card trovata nel lettore di Chip Card.
    Riprovare?

en: Unfortunately this HBCI job is not supported 
    by your bank or for your account. Aborting.
it: Sfortunatamente questa operazione HBCI non è supportata dalla propria
    banca o per il proprio conto. Annullo.

en: The server of your bank refused the HBCI connection.
    Please try again later. Aborting.
it: Il server della propria banca ha rifiutato la connessione HBCI.
    Riprovare più tardi. Interruzione.

en: There was an error when loading the plugin for your security medium 
    (see log window). Probably the versions of your currently installed 
    OpenHBCI library and of the plugin do not match. In that case you need 
    to recompile and reinstall the plugin again. Aborting now.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del plugin per il
    proprio mezzo di sicurezza (vedere la finestra di log). Probabilmente
    la versione della libreria OpenHBCI attualmente installata non
    coincide con quella del plugin. In questo caso è necessario
    ricompilare e reinstallare nuovamente il plugin. Abbandono.

en: Your security medium is not supported. No appropriate plugin 
    has been found for that medium. Aborting.
it: Il mezzo di sicurezza non è supportato. Non è stato trovato un plugin
    adatto. Abbandono.

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Choose HBCI bank
it: Scegliere la banca HBCI

en: More than one HBCI bank is available for 
    the requested operation. Please choose 
    the one that should be used.
it: È disponibile più di una banca per
    l'operazione richiesta.  Scegliere
    la banca da utilizzare.

en: %s (%s) at bank %s (%s)
it: %s (%s) presso la banca %s (%s)

en: Choose HBCI customer
it: Scegliere il cliente HBCI

en: More than one HBCI customer is available for 
    the requested operation. Please choose 
    the one that should be used.
it: È disponibile più di un cliente per
    l'operazione richiesta. Scegliere
    quello da utilizzare.

en: Choose HBCI user
it: Scegliere l'utente HBCI

en: More than one HBCI user is available for 
    the requested operation. Please choose 
    the one that should be used.
it: È disponibile più di un utente per
    l'operazione richiesta. Scegliere
    quello da utilizzare.

en: HBCI Get Balance
it: Ottieni saldo HBCI

en: Get the account balance online through HBCI
it: Ottiene il saldo on-line del conto attraverso l'HBCI

en: HBCI Get Transactions
it: Ottieni movimenti HBCI

en: Get the transactions online through HBCI
it: Ottiene i movimenti on-line attraverso l'HBCI

en: HBCI Issue Transaction
it: Impartisci movimento HBCI

en: Issue a new transaction online through HBCI
it: Impartisce un nuovo movimento on-line attraverso l'HBCI

en: HBCI Issue Direct Debit
it: Impartisci RID HBCI

en: Issue a new direct debit note online through HBCI
it: Impartisce un nuova nota RID on-line attraverso l'HBCI

en: Online Actions
it: Operazioni on-line

en: Online Banking & Importing
it: Importazione e sportello virtuale on-line

en: Please enter and confirm new PIN for 
    user '%s' at bank '%s',
    with at least %d characters.
it: Immettere e confermare con almeno
    %3$d caratteri un nuovo PIN per
    l'utente «%1$s» presso la banca «%2$s».

en: Please enter and confirm a new PIN for 
    user '%s',
    with at least %d characters.
it: Immettere e confermare
    con almeno %2$d caratteri
    un nuovo PIN per l'utente «%1$s».

en: Please enter and confirm a new PIN
    with at least %d characters.
it: Immettere e confermare un nuovo PIN
    per almeno %d caratteri.

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at bank '%s'.
it: Immettere il PIN per
    l'utente «%s» presso la banca «%s».

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at unknown bank.
it: Immettere il PIN per
    l'utente «%s» presso la banca sconosciuta.

en: Please enter the PIN for 
    the newly created user.
it: Immettere il PIN per
    l'utente appena creato.

en: The PIN needs to be at least %d characters 
    long. Do you want to try again?
it: Il PIN deve avere almeno di %d caratteri.
    Riprovare?

en: Please make sure the key file for user '%s' at bank '%s' can be 
    accessed. If the key file is on your harddisk, simply press 'Ok'. If 
    the key file is on a floppy disk or other removable media, please make 
    sure the floppy disk or medium is correctly mounted.
it: Assicurarsi che il file delle chiavi per l'utente «%s» presso la banca
    «%s» sia accessibile. Se il file delle chiavi si trova sul proprio
    disco rigido, premere semplicemente «Ok». Se il file si trova su un
    dischetto o altro dispositivo rimovibile, assicurarsi che il dischetto
    o il dispositivo siano montati correttamente.

en: Please make sure the key file for user '%s' can be 
    accessed. If the key file is on your harddisk, simply press 'Ok'. If 
    the key file is on a floppy disk or other removable media, please make 
    sure the floppy disk or medium is correctly mounted.
it: Assicurarsi che il file delle chiavi per l'utente «%s» sia
    accessibile. Se il file delle chiavi si trova sul proprio disco
    rigido, premere semplicemente «Ok». Se il file si trova su un
    dischetto o altro dispositivo rimovibile, assicurarsi che il dischetto
    o il dispositivo siano montati correttamente.

en: Please insert chip card for 
    user '%s' at bank '%s'.
it: Inserire la Chip Card per
    l'utente «%s» presso la banca «%s».

en: Please insert chip card for 
    user '%s'.
it: Inserire la Chip Card per
    l'utente «%s».

en: Please make sure the key file for the newly created user can be 
    accessed. If you want to create the key file on your harddisk, simply 
    press 'Ok'. If you want to create the key on a floppy disk or other 
    removable media, please make sure the floppy disk or medium is 
    correctly mounted.
it: Assicurarsi che il file delle chiavi per l'utente appena creato sia
    accessibile. Se il file delle chiavi si trova sul proprio disco
    rigido, premere semplicemente «Ok». Se il file si trova su un
    dischetto o altro dispositivo rimovibile, assicurarsi che il dischetto
    o il dispositivo siano montati correttamente.

en: Please insert chip card for 
    the newly created user.
it: Inserire la Chip Card per
    l'utente appena creato.

en: The key file does not seem to be the correct 
    file for user '%s' at bank '%s'. Please make 
    sure the correct key file can be accessed.
it: Sembra che il file delle chiavi per l'utente «%s» presso la banca «%s»
    non sia corretto. Assicurarsi che il file delle chiavi corretto sia
    accessibile.

en: The key file does not seem to be the correct 
    file for user '%s'. Please make sure the 
    correct key file can be accessed.
it: Sembra che il file delle chiavi per l'utente «%s» non sia
    corretto. Assicurarsi che il file delle chiavi corretto sia
    accessibile.

en: Please insert the correct chip card for 
    user '%s' at bank '%s'.
it: Inserire la Chip Card corretta per
    l'utente «%s» presso la banca «%s».

en: Please insert the correct chip card for 
    user '%s'.
it: Inserire la Chip Card corretta per
    l'utente «%s».

en: The key file does not seem to be the correct 
    file for the newly created user. Please make 
    sure the correct key file can be accessed.
it: Sembra che il file delle chiavi per l'utente appena creato non sia
    corretto. Assicurarsi che il file delle chiavi corretto sia
    accessibile.

en: Please insert the correct chip card for 
    the newly created user.
it: Inserire la Chip Card corretta per
    l'utente appena creato.

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at bank '%s'
    at the keypad of your chip card reader.
it: Immettere il PIN per
    l'utente «%s» presso la banca «%s»
    usando il tastierino numerico del
    proprio lettore di Chip Card.

en: Please enter PIN for 
    user '%s'
    at the keypad of your chip card reader.
it: Immettere il PIN per
    l'utente «%s»
    usando il tastierino numerico del
    proprio lettore di Chip Card.

en: Please enter PIN for 
    the newly created user 
    at the keypad of your chip card reader.
it: Immettere il PIN per
    l'utente appena creato
    usando il tastierino numerico del
    proprio lettore di Chip Card.

en: Finished
it: Finito

en: Opening Dialog
it: Dialogo d'apertura

en: Closing Dialog
it: Dialogo di chiusura

en: Opening Network Connection
it: Apertura connessione di rete

en: Closing Network Connection
it: Chiusura connessione di rete

en: Job: Get Balance
it: Operazione: recupero saldo

en: Job: Get Transactions
it: Operazione: recupero movimenti

en: Job: New Transfer
it: Operazione: nuovo movimento

en: Job: Debit Note
it: Operazione: nota di debito

en: Job: Get Standing Orders
it: Operazione: recupero ordini pendenti

en: Job: New Standing Order
it: Operazione: nuovo ordine pendente

en: Job: Delete Standing Order
it: Operazione: cancellazione ordine pendente

en: Job: Retrieve Account List
it: Operazione: recupero lista conti

en: Job: Get System ID
it: Operazione: recupero ID di sistema

en: Job: Get Keys
it: Operazione: recupero chiavi

en: Job: Send Keys
it: Operazione: invio chiavi

en: Job: Disable Keys
it: Operazione: disabilita chiavi

en: Job: Change Keys
it: Operazione: cambio chiavi

en: Job: Get Status Reports
it: Operazione: recupero resoconti di stato

en: Done
it: Fatto

en: Sending message
it: Invio messaggio

en: Waiting for response
it: Attesa risposta

en: Creating HBCI Job
it: Creazione operazione HBCI

en: Contacting Server
it: Collegamento al server

en: Checking Job result
it: Controllo risultato operazione

en: Updating local system
it: Aggiornamento sistema locale

en: Closing connection
it: Chiusura connessione

en: Enter an Online Direct Debit Note
it: Immettere una nota RID on-line

en: Debited Account Owner
it: Intestatario conto addebitato

en: Debited Account Number
it: Numero conto addebitato

en: Debited Account Bank Code
it: Codice banca conto addebitato

en: Credited Account Owner
it: Intestatario conto accreditato

en: Credited Account Number
it: Numero conto accreditato

en: Credited Account Bank Code
it: Codice banca conto accreditato

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: The amount is zero or the amount field could not be 
    interpreted correctly. You might have mixed up decimal 
    point and comma, compared to your locale settings. 
    
    This does not result in a valid online transfer job.
    Do you want to enter the job again?
it: L'importo è nullo oppure il campo ad esso relativo non può essere
    interpretato correttamente. Forse il punto decimale è stato usato al
    posto della virgola o viceversa, a seconda di quanto impostato nel
    proprio locale.
    
    L'operazione di trasferimento on-line non è valida.
    Immettere nuovamente l'operazione?

en: The internal check of the destination account number '%s' 
    at the specified bank with bank code '%s' failed. This means 
    the account number might contain an error. Should the online 
    transfer job be sent with this account number anyway?
it: È fallito il controllo interno per il conto di destinazione numero
    «%s» presso la banca specificata (codice banca «%s»). Ciò significa
    che il numero del conto potrebbe contenere degli errori. Inviare
    comunque l'operazione di trasferimento con questo numero di conto?

en: The job was successfully sent to the bank, but the 
    bank is refusing to execute the job. Please check 
    the log window for the exact error message of the 
    bank. The line with the error message contains a 
    code number that is greater than 9000.
    
    Do you want to enter the job again?
it: L'operazione è stata correttamente inviata alla banca, ma la banca si
    rifiuta di eseguirla. Verificare la finestra di log per il preciso
    messaggio d'errore della banca. La riga con il messaggio d'errore
    contiene un codice numerico maggiore di 9000.
    
    Si desidera inviare nuovamente l'operazione?

en: Enter name for new template:
it: Immettere un nome per il nuovo schema:

en: The downloaded HBCI Balance was zero.
    Either this is the correct balance, or your bank does not 
    support Balance download in this HBCI version. In the latter 
    case you should choose a higher HBCI version number in the HBCI 
    Setup. After that, try again to download the HBCI Balance.
it: Il saldo HBCI scaricato era nullo.  O questo è il saldo corretto,
    oppure la propria banca non supporta lo scaricamento del saldo in
    questa versione di HBCI. In quest'ultima eventualità, è necessario
    scegliere un numero di versione HBCI più alta nelle impostazioni
    HBCI. Dopodiché, provare nuovamente a scaricare il saldo HBCI.

en: Result of HBCI job: 
    Account booked balance is %s%s
it: Risultato dell'operazione HBCI: 
    Il saldo del conto registrato %s%s

en: For your information: This account also 
    has a noted balance of %s%s
it: A titolo informativo: questo conto possiede anche
    un saldo annotato di %s%s

en: Reconcile account now?
it: Riconciliare il conto ora?

en: The HBCI import returned no transactions for the selected time period.
it: L'importazione HBCI non ha ritornato alcun movimento per il periodo di tempo selezionato.

en: Online HBCI Direct Debit Note
it: Nota RID HBCI on-line

en: Online HBCI Transaction
it: Movimento HBCI on-line

en: Select an OFX/QFX file to process
it: Selezionare un file OFX/QFX da caricare

en: Stock account for security "%s"
it: Conto azioni per certificato «%s»

en: Income account for security "%s"
it: Conto entrate per certificato «%s»

en: Unknown OFX checking account
it: Conto assegni OFX sconosciuto

en: Unknown OFX savings account
it: Conto risparmio OFX sconosciuto

en: Unknown OFX money market account
it: Conto mercato monetario OFX sconosciuto

en: Unknown OFX credit line account
it: Conto riga di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX CMA account
it: Conto CMA OFX sconosciuto

en: Unknown OFX credit card account
it: Conto carte di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX investment account
it: Conto investimento OFX sconosciuto

en: OFX Import
it: Importa OFX

en: Import OFX files
it: Importa file OFX

en: GnuCash can import financial data from OFX (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your OFX data, or "Cancel"
    to abort the process.
it: GnuCash può importare dati finanziari da file OFX (Quicken Interchange
    Format) salvati con Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance e molti
    altri programmi.
    
    Il processo di importazione è composto da diversi passi. I propri
    conti GnuCash non verranno modificati finché non si premerà «Fine» al
    termine del processo.
    
    Premere «Succ» per incominciare il caricamento dei propri dati OFX o
    «Annulla» per terminare il processo.

en: Select a OFX file to load
it: Selezionare un file OFX da caricare

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded
    and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s)
    in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't 
    worry if your data is in multiple files.
it: Scegliere un file da caricare. Facendo clic su «Succ» il file verrà
    caricato e analizzato. È possibile che sia necessario rispondere ad
    alcune domande sui conti presenti nel file.
    
    Verrà data la possibilità di caricare quanti file si desidera. Non ci
    si preoccupi quindi se i dati sono suddivisi su più file.

en: OFX Filename:
it: Nome del file OFX:

en: OFX files you have loaded
it: File OFX caricati

en: OFX Files
it: File OFX

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate OFX files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the OFX import process.
it: Cliccare su «Carica un altro file» se si hanno altri dati da
    importare. Questa operazione è necessaria nel caso i conti fossero
    stati salvati in file OFX separati.
    
    Cliccare «Succ» per terminare il caricamento dei file e avanzare
    di un passo nel processo di importazione OFX.

en: Load another file
it: Carica un altro file

en: Unload selected file
it: Scarica file selezionato

en: OFX import complete
it: Importazione OFX completata

en: Enter a name for the account
it: Immettere un nome per il conto

en: Select QIF File
it: Selezionare un file QIF

en: Please select a file to load.
it: Specificare un file da caricare.

en: File not found or read permission denied.
    Please select another file.
it: File non trovato o accesso in lettura negato.
    Si scelga un altro file.

en: That QIF file is already loaded.
    Please select another file.
it: Questo file QIF è già stato caricato.
    Si scelga un altro file.

en: QIF file load warning:
    %s
it: Avvertimento per il caricamento del file QIF:
    %s

en: An error occurred while loading the QIF file.
it: È avvenuto un errore durante il caricamento del file QIF.

en: QIF file load failed:
    %s
it: Caricamento del file QIF fallito:
    %s

en: An error occurred while parsing the QIF file.
it: È avvenuto un errore nell'elaborazione del file QIF.

en: QIF file parse failed:
    %s
it: Elaborazione del file QIF fallito:
    %s

en: You must enter an account name.
it: È necessario immettere un nome per il conto.

en: An error occurred while importing QIF transactions into GnuCash. Your accounts are unchanged.
it: È avvenuto un errore durante l'importazione dei movimenti QIF in GnuCash.
    I conti non sono cambiati.

en: (split)
it: (suddivisione)

en: You must enter a Type for the commodity.
it: È necessario immettere un tipo per il titolo.

en: You must enter a name for the commodity.
it: È necessario immettere un nome per il titolo.

en: You must enter an abbreviation for the commodity.
it: È necessario immettere un'abbreviazione per il titolo.

en: Enter information about "%s"
it: Immettere informazioni su «%s»

en: Pick the commodity's exchange or listing (NASDAQ, NYSE, etc).
it: Scegliere il cambio del titolo o il listino (NASDAQ, NYSE, etc).

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
it: Immettere il nome completo del titolo, come «Azione Red Hat»

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
it: Immettere il simbolo dell'insegna scorrevole (come «RHAT») o qualsiasi
    altra abbreviazione per il nome.

en: Click "Next" to accept the information and move on.
it: Scegliere «Succ» per accettare le informazioni e proseguire.

en: Import _QIF...
it: Importa _QIF...

en: Import a Quicken QIF file
it: Importa un file Quicken QIF

en: QIF Import
it: Importa QIF

en: Import QIF files
it: Importa file QIF

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel"
    to abort the process.
it: GnuCash può importare dati finanziari da file QIF (Quicken Interchange
    Format) salvati con Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance e molti
    altri programmi.
    
    Il processo di importazione è composto da diversi passi. I propri
    conti GnuCash non verranno modificati finché non si premerà «Fine» al
    termine del processo.
    
    Premere «Succ» per incominciare il caricamento dei propri dati QIF o
    «Annulla» per terminare il processo.

en: Select a QIF file to load
it: Selezionare un file QIF da caricare

en: QIF Filename:
it: Nome del file QIF:

en: Set a date format for this QIF file
it: Impostare un farmato di data per questo file QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and 
    year components of a date are printed.  In most cases, it is possible 
    to automatically determine which format is in use in a particular file.
    However, in the file you have just imported there exist more than one
    possible format that fits the data.  
    
    Please select a date format for the file.  QIF files created by European
    software are likely  to be in "d-m-y" or day-month-year format, where
    US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-year-day.
it: Il formato del file QIF non specifica in quale ordine sono stampati i
    componenti giorno, mese ed anno di una data. Nella maggior parte dei
    casi è possibile determinare automaticamente quale formato è in uso
    per un dato file.  Ciò nonostante nel file appena importato esiste più
    di un possibile formato adattabile ai dati.
    
    Scegliere un formato di data per il file. I file QIF creati da
    programmi europei usano probabilmente il formato «g-m-a»
    (giorno-mese-anno), mentre i file QIF americani sono probabilmente in
    «m-g-a» (mese-giorno-anno).

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
it: Cliccare «Indietro» per annullare il caricamento di questo file e sceglierne un altro.

en: Set the default QIF account name
it: Impostare il nome del conto QIF predefinito

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just 
    one account, but the file does not specify a name for that account.  
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another
    accounting program, you should use the same account name that was used 
    in that program.
it: Il file QIF appena caricato sembra contenere movimenti per un conto
    solo, ma il file non specifica il nome di questo conto.
    
    Immettere un nome per il conto. Se il file è stato esportato da un
    altro programma di contabilità, è necessario usare lo stesso nome che
    si era usato nel programma.

en: Account name:
it: Nome conto:

en: QIF files you have loaded
it: File QIF caricati

en: QIF Files
it: File QIF

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the QIF import process.
it: Cliccare su «Carica un altro file» se si hanno altri dati da
    importare. Farlo nel caso i conti fossero stati salvati in file QIF
    separati.
    
    Cliccare «Succ» per terminare il caricamento dei file e avanzare
    di un passo nel processo di importazione QIF.

en: Accounts and stock holdings
it: Attività finanziarie

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds
    you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already
    exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account
    will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the
    same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested
    GnuCash account, click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your
    other personal finance program, including a separate account for each stock
    you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity"
    accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source
    of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next 
    page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
it: Nella prossima pagina i conti dei file QIF ed le azioni o i fondi
    comuni che si possiedono saranno fatti corrispondere con i conti di
    GnuCash. Se esiste già un conto di GnuCash con lo stesso nome, oppure
    con nome simile e tipo compatibile, quel conto sarà considerato
    corrispondente. Altrimenti GnuCash creerà un nuovo conto con il nome
    ed il tipo del conto QIF. Se non si gradisce il conto GnuCash
    suggerito, fare clic per modificarlo.
    
    Si noti che GnuCash creerà molti conti che non esistevano nell'altro
    programma di gestione economica personale, ivi compresi un conto
    separato per ogni azione posseduta, conti separati per le commissioni
    di brokeraggio, conti «Capitale» speciali (sottoconti di Guadagni
    Ritenuti come predefinito) che rappresentano la sorgente dei propri
    bilanci d'apertura, etc. Tutti questi conti appariranno nella prossima
    pagina, in modo da poterli modificare se ritenuto opportuno, ma è
    possibile anche non toccarli.

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
it: Fai corrispondere conti QIF con conti GnuCash

en: QIF account name
it: Nome conto QIF

en: Click "Next" to check matchings for QIF categories.
it: Cliccare «Succ» per controllare le corrispondenze per le categorie QIF.

en: Income and Expense categories
it: Categorie entrate e uscite

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
it: GnuCash usa, per classificare i movimenti, dei conti di Entrate e
    Uscite separati, al posto di categorie. Ogni categoria del file QIF
    sarà convertita in un conto GnuCash.
    
    Nella pagina successiva si avrà la possibilità di visionare le
    corrispondenze fra le categorie QIF e i conti GnuCash. È possibile
    cambiare le corrispondenze non gradite facendo clic sulla riga che
    contiene il nome della categoria.
    
    Se in seguito si cambia idea, è possibile con GnuCash riorganizzare in
    sicurezza la struttura dei conti.

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
it: Fai corrispondere le categorie QIF con i conti GnuCash

en: QIF category name
it: Nome categoria QIF

en: Click "Next" to enter information about the currency used in your QIF files.
it: Cliccare «Succ» per immettere le informazioni sulla valuta usata nei file QIF.

en: Payees and memos
it: Creditori e Memo

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have
    information about Accounts and Categories which would allow them to be
    correctly assigned to GnuCash accounts.  
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and 
    Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default
    these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash.
    If you select a different account, it will be remembered for future QIF 
    files.
it: File QIF scaricati da banche ed altre istituzioni finanziarie non
    dovrebbero avere informazioni su Conti e Categorie che permetterebbe
    una loro corretta assegnazione ai conti GnuCash.
    
    Nella pagina seguente verrà mostrato il testo che appare nei campi
    Creditore e Memo dei movimenti senza Conto QIF o Categoria. Se non
    diversamente specificato, queste operazioni sono assegnate in GnuCash
    al conto «Non specificato». Se si sceglie un conto diverso, tale conto
    verrà ricordato per file QIF futuri.

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
it: Fai corrispondere creditori/memo ai conti GnuCash

en: QIF payee/memo
it: Creditori/memo QIF

en: Enter the currency used for new accounts
it: Immettere la valuta usata per i conti nuovi

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the 
    accounts in the QIF file(s) you are importing must be denominated in the
    same currency. This limitation should be removed soon.
    
    Select the currency to use for transactions imported from your QIF files:
it: L'importatore QIF non può al momento gestire correttamente file QIF
    multi-valuta. Tutti i conti nei file QIF che si stanno importando
    devono essere denominati nella stessa valuta. Questa limitazione
    dovrebbe essere presto rimossa.
    
    Selezionare la valuta da usare per i movimenti importate dai propri
    file QIF:

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
it: Cliccare «Succ» per immettere le informazioni sulle azioni ed i
    fondi d'investimento presenti nei dati importati.

en: Tradable commodities
it: Titoli scambiabili

en: In the next pages, you will be asked to provide information about stocks, 
    mutual funds, and other tradable commodities that appear in the QIF file(s)
    you are importing. GnuCash requires more information about tradable 
    commodities than the QIF format can represent. 
    
    Each stock, mutual fund, or other commodity must have a type, which is the 
    exchange or listing that it is found on (NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds, 
    etc), a full name, and an abbreviation.
    
    Check to see if there is an existing Type that is appropriate; if not, you can
    enter a new Type name by hand in the box. Make sure that the abbreviation
    you enter matches the ticker symbol used for the commodity on the exchange
    or listing for its type.
it: Nelle prossime pagine verrà richiesto di fornire delle informazioni
    sulle azioni, i fondi comuni e altri titoli scambiabili che appaiono
    nei file QIF che si stanno importando. GnuCash necessita di maggiori
    informazioni sui titoli scambiabili di quante il formato QIF possa
    rappresentarne.
    
    Ogni azione, fondo comune o altro titolo deve avere un tipo, cioè il
    cambio o il listino nel quale il prodotto si trova (NASDAQ, NYSE, US
    Mutual Funds, etc.), un nome completo e una sigla.
    
    Controllare se esiste un Tipo esistente adatto; in caso contrario è
    possibile immettere un Tipo nuovo a mano nel riquadro
    apposito. Assicurarsi che la sigla immessa corrisponda al simbolo
    riportato dal ticker per quel titolo sul listino di relativo.

en: Match duplicate transactions
it: Cerca movimenti duplicati

en: If you are importing a QIF file downloaded from a bank or other financial
    institution, some of the information in the QIF file may duplicate information
    already in your GnuCash accounts.  GnuCash will try to detect duplicates 
    of existing transactions.  
    
    On the next page, you will be asked to confirm that an existing transaction
    matches an imported transaction.  Imported transactions are shown on the
    left side of the page, and possible  matches for the selected left-hand
    transaction are shown  to the right.  There may be several old transactions 
    that could match an imported transaction; you will be able to select the 
    correct one by clicking in the "Dup?" column of the correct transaction.
    
    You can control the rules used by GnuCash to find duplicate transactions 
    in the "QIF Import" section of the GnuCash Preferences dialog.
    
    Click "Next" to find duplicate transactions.
it: Se si sta importando un file QIF scaricato da una banca o altro
    istituto finanziario, alcune informazioni contenute nel file QIF
    potrebbero duplicare le informazioni già presenti nei propri conti
    in GnuCash. GnuCash proverà a rilevare duplicati di movimenti
    esistenti.
    
    Nella prossima pagina verrà richiesto di confermare che un movimento
    esistente coincide con un movimento importato. I movimenti importati
    sono mostrati sulla sinistra della pagina, mentre i possibili
    movimenti corrispondenti per il movimento selezionato sono
    visualizzati sulla destra. Ci potranno essere diversi movimenti vecchi
    che possono coincidere con un movimento importato; sarà possibile
    selezionare quello corretto facendo clic nella colonna «Dup?» del
    movimento corretto.
    
    È possibile controllare le regole che GnuCash usa per trovare i
    movimenti duplici nella sezione «Importa QIF» della finestra delle
    preferenze di GnuCash.
    
    Cliccare «Succ» per trovare i movimenti duplici.

en: Select possible duplicates
it: Selezionare i duplicati possibili

en: Imported transactions with duplicates
it: Importati movimenti duplicati

en: Possible duplicates for selected new transaction
it: Duplicati possibili per il nuovo movimento selezionato

en: Update your GnuCash accounts
it: Aggiorna conti GnuCash

en: Click "Finish" to import data from the staging area and update
    your GnuCash accounts. The account and category matching
    information you have entered will be saved and used for
    defaults the next time you use the QIF import  facility. 
    
    Click "Back" to review your account and category matchings,
    to change currency and security settings for new accounts, 
    or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
it: Cliccare «Fine» per importare i dati dall'area di raccolta ed
    aggiornare i conti in GnuCash. Le informazioni sulle corrispondeze dei
    conti e delle categorie immesse saranno salvate ed usate come valori
    predefiniti per il prossimo utilizzo dell'utilità di importazione QIF.
    
    Cliccare «Prec» per rivedere le corrispondenze dei conti e delle
    categorie, per cambiare la valuta ed i certificati dei nuovi conti o per
    aggiungere più file all'area di raccolta.
    
    Cliccare «Annulla» per interrompere il processo di importazione
    QIF.

en: (Full account ID:
it: (ID conto completo:

en: Please select a commodity to match the following exchange code.
    Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
it: Selezionare un titolo che corrisponda al seguente codice di cambio.
    Notare che il codice di cambio del titolo scelto sarà sovrascritto.

en: Destination account for the auto-balance split.
it: Conto destinazione per suddivisione saldo automatico.

en: New, already balanced
it: Nuovo, già bilanciato

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
it: Nuovo, movimento %s verso «%s» (manuale)

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
it: Nuovo, movimento %s verso «%s» (automatico)

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
it: Nuovo, NON BILANCIATO (necessita conto su cui movimentare %s)!

en: Reconcile (manual) match
it: Corrispondeza riconciliazione (manuale)

en: Reconcile (auto) match
it: Corrispondeza riconciliazione (automatica)

en: Match missing!
it: Corrispondenza mancante!

en: Do not import (no action selected)
it: Non importare (nessuna azione selezionata)

en: Rebalance Transaction
it: Ripareggia movimento

en: The current transaction is not balanced.
it: Il movimento corrente non è pareggiato.

en: Balance it manually
it: Pareggiarla manualmente

en: Let GnuCash add an adjusting split
it: Lasciare che GnuCash aggiunga una suddivisione di aggiustamento

en: Adjust current account split total
it: Correggere il totale suddivisione del conto corrente

en: Adjust other account split total
it: Correggi totale suddivisione altri conti

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
it: È necessario espandere il movimento per modificarne il tasso di cambio.

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
it: Segnare veramente questo movimento come non riconciliato?
    Questo potrebbe rendere difficili le riconciliazioni future!

en: sample:Description of a transaction
it: sample:Descrizione di un movimento

en: sample:999,999.000
it: sample:999.999,000

en: sample:Memo field sample text string
it: sample:Stringa testo d'esempio campo Memo

en: Type:T
it: Tipo:T

en: sample:Notes field sample text string
it: sample:Stringa testo d'esempio campo Nota

en: Ref
it: Rif

en: Tot Credit
it: Tot avere

en: Tot Debit
it: Tot dare

en: Tot Shares
it: Tot quote

en: Debit Formula
it: Formula debito

en: Credit Formula
it: Formula credito

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Enter the transaction reference, such as the invoice or check number
it: Immettere il riferimento del movimento, ad esempio il numero della fattura o dell'assegno circolare

en: Enter the transaction number, such as the check number
it: Immettere il numero del movimento, ad esempio il numero dell'assegno

en: Enter the name of the Customer
it: Immettere il nome del cliente

en: Enter the name of the Vendor
it: Immettere il nome del venditore

en: Enter a description of the transaction
it: Immettere una descrizione per il movimento

en: Enter notes for the transaction
it: Immetere una nota per il movimento

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
it: Immettere il tipo di movimento o sceglierne uno dalla lista

en: Enter a description of the split
it: Immettere una descrizione per la suddivisione

en: Enter the effective share price
it: Immettere il prezzo effettivo della quota

en: Enter the number of shares bought or sold
it: Immettere il numero di quote comperate o vendute

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
it: Immettere il conto da cui trasferire o sceglierne uno dalla lista

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
it: Questo movimento ha più suddivisioni; premere il pulsante Suddividi per vederle tutte

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
it: Il movimento è una suddivisione di azioni; premere il pulsante Suddividi per vedere i dettagli

en: You are about to change a reconciled split.
    Are you sure you want to do that?
it: Si sta per modificare una suddivisione riconciliata.
    Si è sicuri di voler procedere?

en: Enter debit formula for real transaction
it: Immettere la formula di debito per il movimento reale

en: Enter credit formula for real transaction
it: Immettere la formula di credito per il movimento reale

en: You are about to overwrite an existing split.
    Are you sure you want to do that?
it: Si sta per sovrascrivere una suddivisione esistente.
    Si desidera veramente procedere?

en: You are about to overwrite an existing transaction.
    Are you sure you want to do that?
it: Si sta per sovrascrivere un movimento esistente.
    Si è sicuri di voler procedere?

en: Recalculate Transaction
it: Ricalcola movimento

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
it: I valori immessi per questo movimento non sono consistenti.
    Quali valori si desidera siano ricalcolati?

en: Changed
it: Modificato

en: Deposit
it: Deposito

en: Withdraw
it: Prelievo

en: Check
it: Verifica

en: ATM
it: Sportello automatico

en: Teller
it: Cassiere

en: Phone
it: Telefono

en: Online
it: In linea

en: AutoDep
it: Deposito automatico

en: Wire
it: Teletrasmissione

en: Direct Debit
it: RID

en: Buy
it: Acquisto

en: Sell
it: Vendita

en: Fee
it: Onorario

en: Rebate
it: Storno

en: -- Stock Split --
it: -- Suddividi azione --

en: Contents
it: Contenuti

en: New Style Sheet
it: Nuovo foglio di stile

en: New style sheet info
it: Informazioni nuovo foglio di stile

en: Style sheet template:
it: Esempio foglio di stile:

en: HTML Style Sheets
it: Fogli di stile HTML

en: Style sheets
it: Fogli di stile

en: Style sheet options
it: Opzioni foglio di stile

en: Available reports
it: Resoconti disponibili

en: Add  >>
it: Aggiungi  >>

en: << Remove
it: <<  Rimuovi

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: Size...
it: Dimensione...

en: Cols
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

en: Report Size
it: Dimensione resoconto

en: Enter report row/column span
it: Immettere l'intervallo di righe/colonne per il resoconto

en: Row span:
it: Intervallo righe:

en: Column span:
it: Intervallo colonne:

en: (Report not found)
it: (Resoconto non trovato)

en: Choose export format
it: Scegliere formato esportazione

en: Choose the export format for this report:
it: Scegliere il formato con il quale esportare questo resoconto:

en: Save %s To File
it: Salva %s su file

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
it: Non è possibile salvare con quel nome di file.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
it: Non è possibile salvare su quel file.

en: Could not open the file
         %s
    %s
it: Impossibile aprire il file
         %s
    %s

en: There are no options for this report.
it: Non ci sono opzioni per questo resoconto.

en: Reload the current report
it: Ricarica resoconto corrente

en: Export HTML-formatted report to file
it: Esporta su file il resoconto in formato HTML

en: Edit report options
it: Modifica le opzioni per il resoconto

en: Print report window
it: Stampa la finestra di resoconto

en: Set the report options you want using this dialog.
it: Imposta le opzioni del resoconto desiderate usando questo dialogo.

en: Report error
it: Errore resoconto

en: An error occurred while running the report.
it: È avvenuto un errore nell'elaborazione del resoconto.

en: Badly formed options URL: %s
it: URL di opzioni mal formata: %s

en: Badly report id: %s
it: Identificativo di resoconto erroneo: %s

en: Current Year Start
it: Inizio anno corrente

en: Start of the current calendar year
it: L'inizio dell'anno solare corrente

en: Current Year End
it: Fine anno corrente

en: End of the current calendar year
it: La fine dell'anno solare corrente

en: Previous Year Start
it: Inizio anno precedente

en: Beginning of the previous calendar year
it: L'inizio dell'anno solare scorso

en: Previous Year End
it: Fine anno precedente

en: End of the Previous Year
it: La fine dell'anno solare scorso

en: Current Financial Year Start
it: Inizio anno finanziario corrente

en: Start of the current financial year/accounting period
it: L'inizio dell'anno finanziario/periodo contabile corrente

en: Previous Financial Year Start
it: Inizio anno finanziario precedente

en: The start of the previous financial year/accounting period
it: L'inizio dell'anno finanziario/periodo contabile scorso

en: End Previous Financial Year
it: Fine anno finanziario precedente

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
it: La fine dell'anno finanziario/periodo contabile scorso

en: End Current Financial Year
it: Fine anno finanziario corrente

en: End of the current Financial year/Accounting Period
it: La fine dell'anno finanziario/periodo contabile corrente

en: Start of this month
it: Inizio mese corrente

en: Start of the current month
it: L'inizio del mese corrente

en: End of this month
it: Fine mese corrente

en: End of the current month
it: La fine del mese corrente

en: Start of previous month
it: Inizio mese precedente

en: The beginning of the previous month
it: L'inizio del mese scorso

en: End of previous month
it: Fine del mese scorso

en: Last day of previous month
it: L'ultimo giorno mese precedente

en: Start of current quarter
it: Inizio trimestre corrente

en: The start of the latest quarterly accounting period
it: L'inizio dell'ultimo trimestre contabile

en: End of current quarter
it: Fine del trimestre corrente

en: The end of the latest quarterly accounting period
it: La fine dell'ultimo trimestre contabile

en: Start of previous quarter
it: Inizio trimestre precedente

en: The start of the previous quarterly accounting period
it: L'inizio del trimestre contabile precedente

en: End of previous quarter
it: Fine trimestre precedente

en: End of previous quarterly accounting period
it: La fine del trimestre contabile precedente

en: The current date
it: Data odierna

en: One Month Ago
it: Un mese fa

en: One Week Ago
it: Una settimana fa

en: Three Months Ago
it: Tre mesi fa

en: Six Months Ago
it: Sei mesi fa

en: One Year Ago
it: Un anno fa

en: GnuCash Configuration Options
it: Opzioni configurazione GnuCash

en: Funds In
it: Fondi in entrata

en: Receive
it: Incasso

en: Increase
it: Aumento

en: Decrease
it: Riduzione

en: Funds Out
it: Fondi in uscita

en: Withdrawal
it: Prelievo

en: Spend
it: Spesa

en: International
it: Internazionale

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Format Display
it: Visualizza formato data

en: US (12/31/2001)
it: USA (12/31/2001)

en: US-style: mm/dd/yyyy
it: Stile USA: mm/gg/aaaa

en: UK-style dd/mm/yyyy
it: Stile UK: gg/mm/aaaa

en: Europe (31.12.2001)
it: Europa (31.12.2001)

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
it: Europa continentale: gg.mm.aaaa

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
it: Standard ISO: aaaa-mm-gg

en: Default system locale format
it: Formato locale predefinito di sistema

en: New Account Default Currency
it: Valuta predefinita nuovo conto

en: Default currency for new accounts
it: Valuta predefinita per i conti nuovi

en: Default Report Currency
it: Valuta predefinita resoconto

en: Default currency for reports
it: Valuta predefinita per i resoconti

en: Use 24-hour time format
it: Usa il formato 24 ore

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
it: Usa il formato a 24 ore (invece di 12 ore)

en: Enable EURO support
it: Attiva supporto EURO

en: Enables support for the European Union EURO currency
it: Attiva il supporto per la valuta EURO dell'Unione Europea

en: Default Register Style
it: Stile registri predefinito

en: Default style for register windows
it: Stile predefinito per le finestre di registro

en: Basic Ledger
it: libro mastro di base

en: Auto-Split Ledger
it: libro mastro auto-suddiviso

en: Transaction Journal
it: libro giornale movimenti

en: Double Line Mode
it: Modalità doppia riga

en: 'Enter' moves to blank transaction
it: «Invio» sposta sul movimento vuoto

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
it: Se selezionato, premendo «Invio» ci si sposta sul movimento vuoto, altrimenti ci si sposta in giù di una riga

en: Confirm before changing reconciled
it: Conferma prima di cambiare riconciliati

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
it: Se selezionato, usa un dialogo per confermare una modifica ad un movimento riconciliato

en: Register font
it: Font registro

en: The font to use in the register
it: Il font da usare nel registro

en: Register hint font
it: Font suggerimenti registro

en: The font used to show hints in the register
it: Il font usato per mostrare i suggerimenti nel registro

en: Register Colors
it: Colore registro

en: Header color
it: Colore intestazione

en: The header background color
it: Il colore di sfondo dell'intestazione

en: Primary color
it: Colore primario

en: The default background color for register rows
it: Il colore di sfondo predefinito per le righe di registro

en: Secondary color
it: Colore secondario

en: The default secondary background color for register rows
it: Il colore di sfondo secondario predefinito per le righe di registro

en: Primary active color
it: Colore primario attivo

en: The background color for the current register row
it: Il colore di sfondo per la riga di registro corrente

en: Secondary active color
it: Colore secondario attivo

en: The secondary background color for the current register row
it: Il colore di sfondo secondario per la riga di registro corrente

en: Split color
it: Colore suddivisione

en: The default background color for split rows in the register
it: Il colore di sfondo predefinito per le righe di suddivisione nel registro

en: Split active color
it: Colore suddivisione attiva

en: The background color for the current split row in the register
it: Il colore di sfondo per la riga di suddivisione corrente nel registro

en: Double mode colors alternate with transactions
it: Colori modalità doppia alternati ai movimenti

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
it: Alterna i colori primario e secondario ad ogni movimento, non ad ogni riga

en: Automatic interest transfer
it: Movimento interessi automatico

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment.
    Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
it: Prima di riconciliare un conto ad interesse positivo o negativo, all'utente è chiesto di immettere un movimento per la richiesta o il pagamento degli interessi.
    Al momento abilitato solo per i conti Banca, Credito, Fondi d'Investimento, Attività, Esigibile, Pagabile e Passività.

en: Automatic credit card payments
it: Pagamenti carta di credito automatici

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
it: Dopo aver riconciliato un estratto conto della carta di credito, all'utente è chiesto di immettere un pagamento con la carta di credito

en: Check off cleared transactions
it: Spunta movimenti compensati

en: Automatically check off cleared transactions when reconciling
it: Spunta automaticamente i movimenti compensati durante la riconciliazione

en: General
it: Generale

en: Show Advanced Settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Allow modification of less commonly used settings.
it: Permette la modifica di impostazioni di uso meno comune.

en: Toolbar Buttons
it: Bottoni barra strumenti

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
it: Scegliere se mostrare i bottoni della barra strumenti usando le icone, il testo o entrambi

en: Icons and Text
it: icone e testo

en: Show both icons and text
it: Mostra sia icone che testo

en: Icons only
it: solo icone

en: Show icons only
it: Mostra solo le icone

en: Text only
it: solo testo

en: Show text only
it: Mostra solo il testo

en: Account Separator
it: Separatore conti

en: The character used to separate fully-qualified account names
it: Il carattere per separare i nomi completi dei conti

en: : (Colon)
it: : (due punti)

en: Income:Salary:Taxable
it: Entrate:Salario:Imponibile

en: / (Slash)
it: / (barra)

en: Income/Salary/Taxable
it: Entrate/Salario/Imponibile

en: \ (Backslash)
it: \ (barra rovesciata)

en: Income\Salary\Taxable
it: Entrate\Salario\Imponibile

en: - (Dash)
it: - (trattino)

en: Income-Salary-Taxable
it: Entrate-Salario-Imponibile

en: . (Period)
it: . (punto)

en: Income.Salary.Taxable
it: Entrate.Salario.Imponibile

en: Reversed-balance account types
it: Tipi di conto a saldo invertito

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
it: I tipi di conto per i quali i saldi sono invertiti di segno

en: Income & Expense
it: Entrate e Uscite

en: Reverse Income and Expense Accounts
it: Conti Entrate e Uscite invertiti

en: Credit Accounts
it: conti Credito

en: Reverse Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income Accounts
it: Inverte i conti Carta di Credito, Pagabile, Passività, Capitali ed Entrate

en: Don't reverse any accounts
it: Non invertire alcun conto

en: Use accounting labels
it: Usa etichette contabili

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
it: Utilizza solo «dare» e «avere» invece dei sinonimi informali

en: Display "Tip of the Day"
it: Mostra il «Suggerimento del giorno»

en: Display hints for using GnuCash at startup
it: Mostra i suggerimenti sull'uso di GnuCash all'avvio

en: Display negative amounts in red
it: Mostra importi negativi in rosso

en: Automatic Decimal Point
it: Punto decimale automatico

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
it: Inserisce automaticamente un punto decimale nei valori immessi che ne sono privi

en: Auto Decimal Places
it: Cifre decimali automatiche

en: How many automatic decimal places will be filled in.
it: Indica quante cifre decimali saranno riempite automaticamente.

en: No account list setup on new file
it: Nessuna impostazione lista conti per nuovo file

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
it: Non mostrare il dialogo della lista dei nuovi conti quando si sceglie «Nuovo file» dal menu «File»

en: Use file compression
it: Usa compressione file

en: Compress the data file.
it: Comprime i file di dati.

en: Days to retain log files
it: Giorni ritenzione file di log

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
it: Cancella i file di log/backup dopo questo numero di giorni (0 = mai).

en: QIF Verbose documentation
it: Documentazione QIF prolissa

en: Show some documentation-only pages in QIF Import druid
it: Mostra alcune pagine di sola documentazione nel druido di importazione QIF

en: Run on GnuCash start
it: Esegui all'avvio di GnuCash

en: Should the Since-Last-Run window appear on GnuCash startup?
it: La finestra «Dall'ultima esecuzione" deve apparire all'avvio di GnuCash?

en: Auto-Create new Scheduled Transactions by default
it: Crea automaticamente nuovi movimenti pianificati in modo predefinito

en: Should new Scheduled Transactions have the 'Auto Create' flag set by default?
it: I nuovi movimenti pianificati devono avere l'impostazione «Crea automaticamente» impostata in modo predefinito?

en: Notify on new, auto-created Scheduled Transactions
it: Notifica nuovi movimenti pianificati creati automaticamente

en: Should new Scheduled Transactions with the 'AutoCreate' flag set also be set to notify?
it: I nuovi movimenti pianificati con l'impostazione «Crea automaticamente» impostata devono essere anche notificati?

en: Default number of days in advance to create
it: Numero predefinito di giorni in anticipo per creazione

en: Default number of days in advance to create new Scheduled Transactions.
it: Numero predefinito di giorni di anticipo sulla creazione di nuovi movimenti pianificati.

en: Default number of days in advance to remind
it: Numero predefinito di giorni di anticipo per promemoria

en: Default number of days in advance to remind on new Scheduled Transactions.
it: Numero predefinito di giorni di anticipo sul promemoria dei nuovi movimenti pianificati.

en: Template Register Lines
it: Righe registro d'esempio

en: How many lines in the template register?
it: Quante righe nel registro d'esempio?

en: _+Advanced
it: _+Avanzato

en: Save Window Geometry
it: Salva geometria finestra

en: Save window sizes and positions.
it: Salva le dimensioni e la posizione della finestra

en: Application MDI mode
it: Modalità MDI

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
it: Sceglie come creare le nuove finestre dei resoconti e degli alberi dei conti.

en: Notebook
it: Blocco appunti

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
it: Le nuove finestre sono create come linguette di un blocco appunti nella finestra principale corrente

en: Top-level
it: Livello principale

en: Create a new top-level window for each report or account tree
it: Crea una nuova finestra principale per ogni resoconto o albero dei conti

en: Single window
it: Finestra singola

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
it: Si usa una sola finestra per tutte le visualizzazioni (il contenuto è scelto tramite il menu Finestre)

en: Use GNOME default
it: Usa predefinito GNOME

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
it: La modalità MDI può essere impostata nel Centro di Controllo GNOME

en: Show Vertical Borders
it: Mostra bordi verticali

en: By default, show vertical borders on the cells.
it: Come predefinito, mostra i bordi verticali sulle celle

en: Show Horizontal Borders
it: Mostra bordi orizzontali

en: By default, show horizontal borders on the cells.
it: Come predefinito, mostra i bordi orizzontali sulle celle

en: Auto-Raise Lists
it: Liste ad auto-sollevamento

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
it: Porta automaticamente in primo piano la lista dei conti o delle azioni durante l'immissione

en: Show All Transactions
it: Mostra tutti i movimenti

en: By default, show every transaction in an account.
it: Come predefinito, mostra tutti i movimenti in un conto

en: Number of Rows
it: Numero di righe

en: Default number of register rows to display.
it: Numero di righe predefinito di registro da visualizzare

en: New Search Limit
it: Nuovi limiti ricerca

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
it: Imposta in modo predefinito una 'nuova ricerca' se viene restituito un numero di elementi inferiore a questo valore.

en: _Business
it: Affar_i

en: The following bills are due:
it: Le ricevute seguenti sono scadute:

en: The following bill is due:
it: La seguente ricevuta è scaduta:

en: Customers
it: Clienti

en: Find Customer
it: Trova cliente

en: Find Invoice
it: Trova fattura

en: Find Job
it: Trova attività

en: Vendors
it: Venditori

en: Find Vendor
it: Trova venditore

en: Find Bill
it: Trova ricevuta

en: Employees
it: Impiegati

en: Find Employee
it: Trova impiegato

en: Find Expense Voucher
it: Trova voucher spese

en: Bills Due Reminder
it: Promemoria scadenza ricevute

en: View the quick report of bills coming due soon.
it: Visualizza un rapido resoconto sulle ricevute che stanno per scadere.

en: Billing Terms
it: Termini pagamento

en: View and Edit the available Billing Terms
it: Visualizza e modifica i termini di pagamento disponibili

en: View and Edit the available Tax Tables
it: Visualizza e modifica le tabelle imposte disponibili

en: Test Search Dialog
it: Dialogo di ricerca del test

en: Reload invoice report
it: Ricarica resoconto fattura

en: Reload invoice report scheme file
it: Ricarica il file scheme di resoconto della fattura

en: Reload owner report
it: Ricarica resoconto intestatario

en: Reload owner report scheme file
it: Ricarica il file scheme di resoconto sull'intestatario

en: Reload receivable report
it: Ricarica resoconto esigibile

en: Reload receivable report scheme file
it: Ricarica il file scheme del resoconto esigibile

en: Initialize Test Data
it: Inizializza dati di test

en: Business Reports
it: Resoconti affari

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Report's currency
it: Valuta resoconto

en: Price Source
it: Sorgente prezzi

en: Show Multi-currency Totals?
it: Mostra totali multi-valuta?

en: Transactions relating to company  %d contain more than one currency.  This report is not designed to cope with this possibility.
it: I movimenti relativi all'impresa %d contengono più di una valuta. Questo resoconto non è stato pensato per soddisfare a questa possibilità.

en: Sort companys by
it: Ordina ditte per

en: Name of the company
it: Nome dell'impresa

en: Total Owed
it: Totale dovuto

en: Total amount owed to/from Company
it: Importo totale dovuto alla/dall'impresa

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Increasing
it: Crescente

en: 0 -> $999,999.99, A->Z
it: 0 -> €999.999,99;  A->Z

en: Decreasing
it: Decrescente

en: $999,999.99 -> $0, Z->A
it: €999.999,99 -> €0;  Z->A

en: Show multi-currency totals.  If not selected, convert all totals to report currency
it: Mostra totali multi-valuta. Se non selezionato, converte tutti i totali nella valuta del resoconto

en: 0-30 days
it: 0-30 giorni

en: 31-60 days
it: 31-60 giorni

en: 61-90 days
it: 61-90 giorni

en: 91+ days
it: 91 giorni e più

en: Invoice Number
it: Numero fattura

en: Charge Type
it: Tipo costo

en: Taxable
it: Imponibile

en: Tax Amount
it: Importo imponibile

en: Display Columns
it: Visualizza colonne

en: Display the date?
it: Visualizzare la data?

en: Display the description?
it: Visualizzare la descrizione?

en: Display the action?
it: Visualizzare l'operazione?

en: Display the quantity of items?
it: Visualizzare il numero di elementi?

en: Display the entry's discount
it: Visualizza lo sconto dell'elemento

en: Display the entry's taxable status
it: Visualizza lo stato imponibile dell'elemento

en: Display each entry's total total tax
it: Visualizza l'imposta totale dell'elemento

en: Display the entry's value
it: Visualizza il valore dell'elemento

en: Display
it: Visualizza

en: Individual Taxes
it: Imposte individuali

en: Display all the individual taxes?
it: Visualizzare tutte le imposte individuali?

en: Totals
it: Totali

en: Display the totals?
it: Visualizzare i totali?

en: References
it: Riferimenti

en: Display the invoice references?
it: Visualizzare i riferimenti della fattura?

en: Display the invoice billing terms?
it: Visualizzare i termini di pagamento fattura?

en: Display the billing id?
it: Visualizzare l'ID ricevuta?

en: Display the invoice notes?
it: Visualizzare le note fattura?

en: Payments
it: Pagamenti

en: Display the payments applied to this invoice?
it: Visualizzare i pagamenti applicati a questa fattura?

en: Extra Notes
it: Note extra

en: Extra notes to put on the invoice
it: Note extra da mettere nella fattura

en: Today Date Format
it: Formato data odierna

en: The format for the date->string conversion for today's date.
it: Il formato di conversione data->stringa per la data odierna.

en: Payment, thank you
it: Pagamento, grazie

en: Amount Due
it: Importo dovuto

en: REF
it: RIF

en: Expense Voucher
it: Voucher spese

en: Invoice&nbsp;Date
it: Data&nbsp;fattura

en: Due&nbsp;Date
it: Scadenza

en: <br>Invoice&nbsp;in&nbsp;progress....
it: <br>Fattura&nbsp;in&nbp;elaborazione...

en: No Valid Invoice Selected
it: Nessuna fattura valida selezionata

en: Fancy Invoice
it: Fattura divertente

en: Invoice Date
it: Data fattura

en: Invoice in progress....
it: Fattura in progressione...

en: Printable Invoice
it: Fattura stampabile

en: Total Credit
it: Totale a credito

en: Total Due
it: Totale a debito

en: The company for this report
it: L'impresa per questo resoconto

en: The account to search for transactions
it: Il conto da ricercare per i movimenti

en: Display the transaction date?
it: Visualizzare la data del movimento?

en: Display the transaction reference?
it: Visualizzare il riferimento al movimento?

en: Display the transaction type?
it: Visualizzare il tipo di movimento?

en: Display the transaction description?
it: Visualizzare la descrizione del movimento?

en: Expense Report
it: Resoconto spese

en:  Report:
it:  Resoconto:

en: Customer Report
it: Resoconto cliente

en: Vendor Report
it: Resoconto venditore

en: Employee Report
it: Resoconto impieagto

en: Payable Account
it: Conto pagabile

en: The payable account you wish to examine
it: Il conto pagabile che si desidera esaminare

en: Receivables Account
it: Conto esigibile

en: The receivables account you wish to examine
it: Il conto esigibile che si vuole esaminare

en: Default number of register rows to display in Invoices.
it: Numero predefinito di righe di registro da mostrare nelle fatture.

en: Invoice Tax Included?
it: Imposte fattura comprese?

en: Bill Tax Included?
it: Imposte ricevuta comprese?

en: Notify Bills Due?
it: Notificare scadenza ricevuta?

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
it: Mostra o non mostra la lista delle scadenze per le ricevute all'avvio.

en: Bills Due Days
it: Giorni scadenza ricevute

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
it: Numero di giorni di preavviso per le scadenze delle fatture.

en: The name of your business
it: Il nome della propria impresa

en: The address of your business
it: L'indirizzo della propria impresa

en: Default Customer TaxTable
it: Tabella imposte clienti predefinita

en: The default tax table to apply to customers.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai clienti.

en: Default Vendor TaxTable
it: Tabella imposte venditori predefinita

en: The default tax table to apply to vendors.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai venditori.

en: Business
it: Impresa

en: Company Address
it: Indirizzo Impresa

en: Extensions
it: Prolunghe

en: HBCI Remember PIN in memory
it: Tieni in memoria PIN HBCI

en: Remember the PIN for HBCI in memory during a session
it: Tiene in memoria il PIN per l'HBCI durante una sessione

en: HBCI Verbose Debug Messages
it: Messaggi di debug HBCI prolissi

en: Activate verbose debug messages for HBCI Online Banking.
it: Attiva i messaggi di debug prolissi per lo sportello virtuale on-line HBCI.

en: Replay GnuCash .log file
it: Riapplica file GnuCash .log

en: Replay a gnucash log file after a crash.  This cannot be undone.
it: Riapplica un file di log di GnuCash a seguito di un errore irreversibile. Non è possibile tornare indietro.

en: Import OFX/QFX
it: Importa OFX/QFX

en: Process an OFX/QFX response file
it: Processa un file di risposta OFX/QFX

en: Dividends
it: Dividendi

en: Cap Return
it: Ritorno capitale

en: Cap. gain (long)
it: Cap. gain (lungo)

en: Cap. gain (mid)
it: Cap. gain (medio)

en: Cap. gain (short)
it: Cap. gain (breve)

en: Commissions
it: Commissioni

en: Margin Interest
it: Interesse marginale

en: Loading QIF file...
it: Carico file QIF...

en: Finding duplicate transactions...
it: Ricerca movimenti duplicati...

en: The file contains an unknown Action '%s'.
it: Il file contiene un'operazione sconosciuta «%s».

en: Some transactions may be discarded.
it: Alcuni  movimenti potrebbero essere scartati.

en: QIF import: Name conflict with another account.
it: Importazione QIF: il nome è in conflitto con un altro conto.

en: Importing transactions...
it: Importazione movimenti...

en: Match display threshold
it: Soglia visualizzazione corrispondenza

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
it: Il punteggio minimo che una potenziale corrispondenza deve possedere per essere visualizzata nella lista delle corrispondenze.

en: Auto-ADD threshold
it: Soglia auto-aggiungi

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
it: Un movimento il cui punteggio di corrispondenza migliore si trova nella zona rossa (sopra la soglia di visualizzazione ma sotto o alla soglia di auto-aggiungi) sarà aggiunto in modo predefinito.

en: Auto-CLEAR threshold
it: Soglia auto-cancella

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
it: Un movimento il cui punteggio di corrispondenza migliore si trova nella zona verde (sopra o uguale alla soglia di auto-cancella) sarà cancellato in modo predefinito.

en: Commercial ATM fees threshold
it: Soglia commissioni POS commerciali

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convienience store.  These ATM add its fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees.  For example, you withdraw 100$, and you are charged 101,50$ plus Interac fees.  If you manually entered that 100$, the amounts won't match.  You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
it: In alcune zone i POS commerciali (quelli non appartenenti ad istituzioni finanziarie) sono installati in posti come i centri commerciali. Questi POS aggiungono una propria commissione direttamente  sull'importo, invece di comparire come movimenti separati o come parte della propria commissione bancaria mensile. Per esempio, se si prelevano 100€, la banca addebita 101,50€ più le spese di prelievo. Si dovrebbe impostare questo campo al valore massimo di tale commissione (in unità della valuta locale), in modo che il movimento sia riconosciuto come corrispondente.

en: Tax Report / TXF Export
it: Resoconto imposte / Esporta TXF

en: Alternate Period
it: Periodo alternativo

en: Override or modify From: & To:
it: Sovrascrive o modifica Da: e A:

en: Use From - To
it: Usa Da - A

en: Use From - To period
it: Usa periodo Da - A

en: 1st Est Tax Quarter
it: stima imposte 1° trimestre

en: Jan 1 - Mar 31
it: 1 gen - 31 mar

en: 2nd Est Tax Quarter
it: stima imposte 2° trimestre

en: Apr 1 - May 31
it: 1 apr - 31 mag

en: 3rd Est Tax Quarter
it: stima imposte 3° trimestre

en: Jun 1 - Aug 31
it: 1 giu - 31 ago

en: 4th Est Tax Quarter
it: stima imposte 4° trimestre

en: Sep 1 - Dec 31
it: 1 set - 31 dic

en: Last Year
it: Anno scorso

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr
it: stima imposte 1° trimestre anno scorso

en: Jan 1 - Mar 31, Last year
it: 1 gen - 31 mar, anno scorso

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr
it: stima imposte 2° trimestre anno scorso

en: Apr 1 - May 31, Last year
it: 1 apr - 31 mag, anno scorso

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr
it: stima imposte 3° trimestre anno scorso

en: Jun 1 - Aug 31, Last year
it: 1 giu - 31 ago, anno scorso

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr
it: stima imposte 4° trimestre anno scorso

en: Sep 1 - Dec 31, Last year
it: 1 set - 31 dic, anno scorso

en: Select Accounts (none = all)
it: Selezionare conti (nessuno = tutti)

en: Select accounts
it: Selezionare i conti

en: Suppress $0.00 values
it: Sopprimi valori $0.00

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
it: I conti con valore €0,00 non verranno stampati.

en: Print Full account names
it: Stampa nome conti completo

en: Print all Parent account names
it: Stampa il nome dei conti completo dei conti padre

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
it: ATTENZIONE: ci sono codici TXF doppi assegnati ad alcuni conti. Solo i codici TXF con sorgenti creditizie possono essere ripetuti.

en: Sub-
it: Sotto-

en: Period from %s to %s
it: Periodo dal %s al %s

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
it: Gli oggetti blu sono esportabili verso un file .TXF.

en: No Tax Related accounts were found.  Go to the Edit->Tax Options dialog to set up tax-related accounts.
it: Non è stato trovato alcun conto imponibile. Andare al dialogo Modifica->Opzioni imposte per impostare dei conti imponibili.

en: Tax Report & TXF Export
it: Resoconto imposte ed esportazione TXF

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
it: Entrate imponibili / Uscite deducibili / Esportazione su file .TXF

en: Taxable Income / Deductible Expenses
it: Entrate imponibili / Spese deducibili

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questo resoconto visualizza le entrate imponibili e le spese deducibili.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questa pagina visualizza le entrate imponibili e le spese dedubibili.

en: This report has no options.
it: Questo resoconto non ha opzioni.

en: Display the %s report
it: Visualizza il resoconto %s

en: Can't save style sheet
it: Impossibile salvare il foglio di stile

en: Default
it: Predefinito

en: Account name
it: Nome conto

en: Exchange rate
it: Tasso di cambio

en: Exchange rates
it: Tassi di cambio

en: No accounts selected
it: Nessun conto selezionato

en: This report requires accounts to be selected.
it: Questo resoconto richiede che siano selezionati dei conti.

en: No data
it: Nessun dato

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
it: I conti selezionati non contengono dati/movimento (o solo zeri) per il periodo di tempo selezionato

en: Select a date to report on
it: Selezionare una data per la quale generare un resoconto

en: Start of reporting period
it: Inizio del periodo del resoconto

en: End of reporting period
it: Fine del periodo del resoconto

en: The amount of time between data points
it: La quantità di tempo fra i punti dei dati

en: Week
it: Settimana

en: 2Week
it: 2 settimane

en: Two Weeks
it: Due settimane

en: Quarter
it: Trimestre

en: Half Year
it: Mezzo anno

en: Year
it: Anno

en: All
it: tutti

en: All accounts
it: tutti i conti

en: Second-level
it: secondo livello

en: Third-level
it: terzo livello

en: Fourth-level
it: quarto livello

en: Sixth-level
it: Sesto livello

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
it: Mostra i conti a questo livello, sovrascrivendo ogni altra opzione.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
it: Sovrascrivere la selezione conti e mostrare i sottoconti di tutti i conti selezionati?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
it: Genera resoconti su questi conti, se la profondità di visualizzazione lo permette.

en: Include sub-account balances in printed balance?
it: Includere i saldi dei sottoconti nel saldo stampato?

en: Group the accounts in main categories?
it: Raggruppare i conti in categorie principali?

en: Select the currency to display the values of this report in.
it: Seleziona la valuta con la quale visualizzare i valori di questo resoconto.

en: Display the account's foreign currency amount?
it: Visualizzare l'importo della valuta estera del conto?

en: The source of price information
it: La sorgente d'informazione sui prezzi

en: Weighted Average
it: Media pesata

en: The weighted average of all currency transactions of the past
it: La media pesata di tutti i movimenti di valuta passati

en: Most recent
it: Più recente

en: The most recent recorded price
it: Il prezzo registrato più di recente

en: Nearest in time
it: Più vicino nel tempo

en: The price recorded nearest in time to the report date
it: Il prezzo registrato alla distanza temporale minima dalla data del resoconto

en: Width of plot in pixels.
it: Larghezza del grafico in pixel.

en: Height of plot in pixels.
it: Altezza del grafico in pixel.

en: Choose the marker for each data point.
it: Scegliere il marcatore per ogni punto dati.

en: Circle
it: cerchio

en: Cross
it: croce

en: Square
it: quadrato

en: Asterisk
it: asterisco

en: Filled circle
it: cerchio pieno

en: Circle filled with color
it: cerchio pieno colorato

en: Filled square
it: quadrato pieno

en: Square filled with color
it: quadrato pieno colorato

en: Choose the method for sorting accounts.
it: Scegliere il metodo di ordinamento dei conti.

en: Alphabetical by account code
it: alfabetico per codice conto

en: Alphabetical
it: alfabetico

en: Alphabetical by account name
it: alfabetico per nome conto

en: By amount, largest to smallest
it: per importo, dal maggiore al minore

en: Assets
it: Attività

en: Liabilities
it: Passività

en: Stocks
it: Azioni

en: Mutual Funds
it: Fondi comuni

en: Currencies
it: Valute

en: Expenses
it: Uscite

en: Equities
it: Valori netti

en: Checking
it: Verifica

en: Savings
it: Risparmi

en: Money Market
it: Mercato monetario

en: Accounts Receivable
it: Conti esigibili

en: Accounts Payable
it: Conti pagabili

en: Credit Lines
it: Riga di credito

en: Building '%s' report ...
it: Generazione resoconto «%s»...

en: Rendering '%s' report ...
it: Visualizzazione resoconto «%s»...

en: _Assets & Liabilities
it: _Attività e Passività

en: _Income & Expense
it: _Entrate e Uscite

en: _Taxes
it: _Imposte

en: _Sample & Custom
it: E_sempi e Personalizzazioni

en: Report name
it: Nome resoconto

en: Enter a descriptive name for this report
it: Immettere un nome descrittivo per questo resoconto

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Select a stylesheet for the report.
it: Scegliere un foglio di stile per il resoconto.

en:  Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Account Summary
it: Riassunto conti

en: Account Display Depth
it: Profondità visualizzazione conti

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
it: Mostra valute estere/quote azioni

en: Always show sub-accounts
it: Mostra sempre sottoconti

en: Group the accounts
it: Raggruppa conti

en: Show balances for parent accounts
it: Mostra saldi per i conti padre

en: Show subtotals
it: Mostra subtotali

en: Show Exchange Rates
it: Mostra tassi di scambio

en: Show subtotals for parent accounts
it: Mostra subtotali per i conti padre

en: Show the exchange rates used
it: Mostra i tassi di scambio usati

en: Income Piechart
it: Grafico a torta Entrate

en: Expense Piechart
it: Grafico a torta Uscite

en: Asset Piechart
it: Grafico a torta Attività

en: Liability Piechart
it: Grafico a torta Passività

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
it: Mostra un grafico a torta con le entrate di un dato intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
it: Mostra un grafico a torta con le uscite di un dato intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
it: Mostra il grafico a torta con il saldo della attività per un dato momento

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
it: Mostra un grafico a torta con il saldo delle passività per un dato momento

en: Income Accounts
it: Conti Entrate

en: Expense Accounts
it: Conti Uscite

en: Show Accounts until level
it: Mostra conti fino al livello

en: Show long account names
it: Mostra nomi conto lunghi

en: Show Totals
it: Mostra totali

en: Maximum Slices
it: Fette massime

en: Plot Width
it: Larghezza grafico

en: Plot Height
it: Altezza grafico

en: Sort Method
it: Metodo ordinamento

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
it: Genera un resoconto per questi conti, se il livello conti scelto lo permette.

en: Show accounts to this depth and not further
it: Mostra i conti a questa profondità e non oltre

en: Show the full account name in legend?
it: Mostrare il nome del conto completo nella leggenda?

en: Show the total balance in legend?
it: Mostrare il saldo totale nella leggenda?

en: Maximum number of slices in pie
it: Numero massimo di fette nella torta

en: %s to %s
it: %s a %s

en: Balance at %s
it: Saldo al %s

en: and
it: e

en: Advanced Portfolio
it: Portfolio avanzato

en: Share decimal places
it: Posizione decimali quote

en: Include accounts with no shares
it: Includi conti senza quote

en: Report Currency
it: Valuta resoconto

en: The number of decimal places to use for share numbers
it: Il numero di cifre decimali da usare per le quote

en: Stock Accounts to report on
it: Conti azioni da riportare

en: Include accounts that have a zero share balances.
it: Includere i conti con saldi quote nulli.

en: Listing
it: Listino

en: Money In
it: Entrata soldi

en: Money Out
it: Uscita soldi

en: Gain
it: Guadagni

en: Total Return
it: Ritorno totale

en: Average Balance
it: Saldo medio

en: Step Size
it: Dimensione passo

en: Include Sub-Accounts
it: Includi sottoconti

en: Include sub-accounts of all selected accounts
it: Include i sottoconti di tutti i conti selezionati

en: Do transaction report on this account
it: Fare un resoconto movimenti per questo conto

en: Show table
it: Mostra tabella

en: Display a table of the selected data.
it: Mostra una tabella dei dati selezionati.

en: Show plot
it: Mostra grafico

en: Display a graph of the selected data.
it: Mostra un grafico dei dati selezionati.

en: Plot Type
it: Tipo grafico

en: The type of graph to generate
it: Il tipo di grafico da generare

en: Average
it: Media

en: Profit
it: Profitti

en: Profit (Gain minus Loss)
it: Profitti (guadagni meno perdite)

en: Gain/Loss
it: Guadagni/perdite

en: Gain And Loss
it: Guadagni e perdite

en: Period start
it: Inizio periodo

en: Period end
it: Fine periodo

en: Maximum
it: Massimo

en: Minimum
it: Minimo

en: Loss
it: Perdite

en: Balance Sheet
it: Bilancio

en: Show Foreign Currencies
it: Mostra valute estere

en: Unrealized Gains(Losses)
it: Guadagni non realizzati (perdite)

en: Net Profit
it: Profitto netto

en: Total Equity
it: Totale Capitali

en: Liabilities & Equity
it: Passività e Capitali

en: Cash Flow
it: Flussi di cassa

en: Show Full Account Names
it: Mostra nomi conto completi

en: Show full account names (including parent accounts)
it: Mostra per intero il nome dei conti (compresi i conti padri)

en: %s - %s to %s for
it: %s - %s a %s per

en: %s and subaccounts
it: %s e sottoconti

en: %s and selected subaccounts
it: %s e sottoconti selezionati

en: Money into selected accounts comes from
it: Il denaro nei conti selezionati proviene da

en: Money out of selected accounts goes to
it: Il denaro al di fuori dei conti selezionati finisce in

en: Difference
it: Differenza

en: Income Barchart
it: Istogramma Entrate

en: Expense Barchart
it: Istogramma Uscite

en: Asset Barchart
it: Istogramma Attività

en: Liability Barchart
it: Istogramma Passività

en: Shows a barchart with the Income per interval developing over time
it: Visualizza un grafico ad istogramma con le Entrate suddivise per intervalli di tempo

en: Shows a barchart with the Expenses per interval developing over time
it: Visualizza un grafico ad istogramma con le Uscite suddivise per intervalli di tempo

en: Shows a barchart with the Assets developing over time
it: Visualizza un grafico ad istogramma con le Attività suddivise per intervalli di tempo

en: Shows a barchart with the Liabilities developing over time
it: Visualizza un grafico ad istogramma con le Passività suddivise per intervalli di tempo

en: Income Over Time
it: Entrate nel periodo

en: Expense Over Time
it: Uscite nel periodo

en: Assets Over Time
it: Attività nel periodo

en: Liabilities Over Time
it: Passività nel periodo

en: Use Stacked Bars
it: Usa istogrammi sovrapposti

en: Maximum Bars
it: Istogrammi massimi

en: Show barchart as stacked barchart? (Guppi>=0.35.4 required)
it: Mostrare il grafico ad istogrammi con gli istogrammi sovrapposti (è richiesto Guppi>=0.35.4)?

en: Maximum number of bars in the chart
it: Numero massimo di istogrammi nel grafico

en: Balances %s to %s
it: Saldi dal %s al %s

en: Income vs. Day of Week
it: Entrate per giorno della settimana

en: Expenses vs. Day of Week
it: Uscite per giorno della settimana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
it: Mostra un grafico a torta con il totale delle entrate per ogni giorno della settimana

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
it: Mostra un grafico a torta con il totale delle uscite per ogni giorno della settimana

en: Price of Commodity
it: Prezzo titolo

en: Show Net Profit
it: Mostra utile netto

en: Show Asset & Liability bars
it: Mostra istogrammi Attività e Passività

en: Show Net Worth bars
it: Mostra istogrammi Valore netto

en: Marker
it: Marcatore

en: Marker Color
it: Colore marcatore

en: Calculate the price of this commodity.
it: Calcola il prezzo di questo titolo.

en: Actual Transactions
it: Movimenti effettivi

en: The instantaneous price of actual currency transactions in the past
it: Il prezzo istantaneo dei movimenti di valuta effettivi del passato

en: Price Database
it: Database prezzi

en: The recorded prices
it: I prezzi registrati

en: Color of the marker
it: Colore del marcatore

en: Double-Weeks
it: Doppia settimana

en: All Prices equal
it: Prezzi tutti uguali

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati sono uguali. Ciò risulterebbe in un grafico con un'unica linea orizzontale. Sfortunatamente lo strumento per disegnare il grafico non supporta questa eventualità.

en: All Prices at the same date
it: Tutti i prezzi alla stessa data

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati si riferiscono alla stessa data. Ciò risulterebbe in un grafico con un'unica linea verticale. Sfortunatamente lo strumento per disegnare il grafico non supporta questa eventualità.

en: Only one price
it: Solamente un prezzo

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
it: È stato trovato un unico prezzo per i titoli selezionati nel periodo indicato. Ciò non fornisce un grafico utile.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
it: Non ci sono informazioni di prezzo per i titoli selezionati nel periodo di tempo indicato.

en: Identical commodities
it: Titoli identici

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
it: Il titolo selezionato e la valuta del resoconto sono identici. Non è significativo visualizzare dei prezzi per prodotti identici.

en: Price Scatterplot
it: Grafico a dispersione

en: Income/Expense Chart
it: Grafico Entrate/Uscite

en: Show Income and Expenses?
it: Mostrare Entrate ed Uscite?

en: Show the Asset and the Liability bars?
it: Mostrare l'istogramma delle Attività e delle Passività?

en: Show the net profit?
it: Mostrare l'utile netto?

en: Show a Net Worth bar?
it: Mostrare l'istogramma dell'Utile netto?

en: Net Worth
it: Valore netto

en: Income Chart
it: Grafico Entrate

en: Asset Chart
it: Grafico Attività

en: Expense Chart
it: Grafico Spese

en: Liability Chart
it: Grafico Passività

en: Net Worth Barchart
it: Istogramma Valore netto

en: Income & Expense Chart
it: Grafico Entrate e Uscite

en: Profit And Loss
it: Profitti e perdite

en: %s - %s to %s
it: %s - %s a %s

en: Profit & Loss
it: Profitti e perdite

en: Investment Portfolio
it: Portfolio investimenti

en: Units
it: Unità

en: Title
it: Titolo

en: The title of the report
it: Il titolo del resoconto

en: Display the check number?
it: Visualizzare il numero dell'assegno?

en: Display the account?
it: Visualizzare il conto?

en: Display the number of shares?
it: Visualizzare il numero di quote?

en: Display the amount?
it: Visualizzare l'importo?

en: Single
it: Singola

en: Single Column Display
it: Visualizzatore a singola colonna

en: Double
it: Doppia

en: Two Column Display
it: Visualizzatore a doppia colonna

en: Running Balance
it: Saldo corrente

en: Display a running balance
it: Mostra il saldo corrente

en: Total Debits
it: Totale debiti

en: Total Credits
it: Totale crediti

en: Net Change
it: Resto netto

en: Client
it: Intestatario

en: Transaction Report
it: Resoconto movimenti

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Primary Key
it: Chiave primaria

en: Primary Subtotal
it: Subtotale primario

en: Primary Subtotal for Date Key
it: Subtotale primario per la chiave di data

en: Secondary Key
it: Chiave secondaria

en: Secondary Subtotal
it: Subtotale secondario

en: Secondary Subtotal for Date Key
it: Subtotale secondario per la chiave di data

en: Void Transactions?
it: Movimenti non validi?

en: Total For
it: Totale per

en: Grand Total
it: Totale complessivo

en: Reconciled Date
it: Data riconciliazione

en: Other Account Name
it: Nome altri conti

en: Use Full Account Name?
it: Usare nome conti completo?

en: Other Account Code
it: Codice altri conti

en: Use Full Other Account Name?
it: Usare altro nome conto completo?

en: Show Account Code?
it: Mostrare codice conto?

en: Show Full Account Name?
it: Mostra nome conto completo?

en: Transfer from/to
it: Movimento da/per

en: Style
it: Stile

en: Report style
it: Stile resoconto

en: Multi-Line
it: Multi-riga

en: Display N lines
it: Visualizza N righe

en: Display 1 line
it: Visualizza 1 riga

en: Report Accounts
it: Conti per il resoconto

en: Report on these accounts
it: Genera il resoconto su questi conti

en: Filter Accounts
it: Conti da filtrare

en: Filter on these accounts
it: Filtrare questi conti

en: Filter Type
it: Tipo filtro

en: Filter account
it: Conti filtro

en: Do not do any filtering
it: Non eseguire alcun filtraggio

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
it: Includere i movimenti da/per i conti filtro

en: Include transactions to/from filter accounts only
it: Includere solamente i movimenti da/per i conti filtro

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
it: Escludere i movimenti da/per i conti filtro

en: Exclude transactions to/from all filter accounts
it: Escludere i movimenti da/per tutti i conti filtro

en: How to handle void transactions
it: Come gestire i movimenti non validi

en: Non-void only
it: solo validi

en: Show only non-voided transactions
it: Mostra solo i movimenti validi

en: Void only
it: Solo non validi

en: Show only voided transactions
it: Mostra solo i movimenti non validi

en: Both
it: Entrambi

en: Show both (and include void transactions in totals)
it: Mostra entrambi (e include i movimenti non validi nei totali)

en: Do not sort
it: Non ordinare

en: Sort & subtotal by account name
it: Ordina e subtotali per nome conto

en: Sort & subtotal by account code
it: Ordina e subtotali per codice conto

en: Exact Time
it: Ora esatta

en: Sort by exact time
it: Ordina per ora esatta

en: Sort by the Reconciled Date
it: Ordina per data riconciliazione

en: Register Order
it: Ordine registri

en: Sort as with the register
it: Ordina per registro

en: Sort by account transferred from/to's name
it: Ordina per nome conti movimentati da/per

en: Sort by account transferred from/to's code
it: Ordina per codice conti movimentati da/per

en: Sort by amount
it: Ordina per importo

en: Number
it: Numero

en: Sort by check/transaction number
it: Ordina per numero assegno/movimento

en: Sort by memo
it: Ordina per Memo

en: Ascending
it: Ascendente

en: smallest to largest, earliest to latest
it: dal più piccolo al più grande, dal piu vecchio al più recente

en: Descending
it: Discendente

en: largest to smallest, latest to earliest
it: dal più grande al più piccolo, dal più recente al più vecchio

en: Sort by this criterion first
it: Utilizza questo come primo criterio di ordinamento

en: Show the full account name for subtotals and subtitles?
it: Mostrare il nome del conto completo per i subtotali ed i sottotitoli?

en: Show the account code for subtotals and subtitles?
it: Mostrare il codice del conto per i subtototali ed i sottotitoli?

en: Subtotal according to the primary key?
it: Subtotale in funzione della chiave primaria?

en: Do a date subtotal
it: Calcola un subtotale per data

en: Primary Sort Order
it: Ordine ordinamento primario

en: Order of primary sorting
it: Ordine dell'ordinamento primario

en: Sort by this criterion second
it: Utilizza questo come secondo criterio di ordinamento

en: Subtotal according to the secondary key?
it: Subtotali in funzione della chiave secondaria?

en: Secondary Sort Order
it: Ordine ordinamento secondario

en: Order of Secondary sorting
it: Ordine dell'ordinamento secondario

en: Display the reconciled date?
it: Visualizzare la data di riconciliazione?

en: Display the memo?
it: Visualizzare Memo?

en: Display the account name?
it: Visualizzare il nome del conto?

en: Display the full account name
it: Visualizzare il nome del conto completo?

en: Display the account code
it: Visualizzare il codice del conto?

en: Display the other account name? (if this is a split transaction, this parameter is guessed).
it: Visualizzare l'altro nome del conto (per un movimento suddiviso, il parametro è approssimato)?

en: Display the other account code
it: Visualizzare l'altro codice del conto?

en: Display the shares price?
it: Visualizzare il prezzo delle quote?

en: No amount display
it: Nessun visualizzatore d'importo

en: Sign Reverses?
it: Il segno si inverte?

en: Reverse amount display for certain account types
it: Inverti il visualizzatore d'importo di alcuni tipi di conto

en: Don't change any displayed amounts
it: Non modificare alcun importo visualizzato

en: Income and Expense
it: Entrate e Spese

en: Reverse amount display for Income and Expense Accounts
it: Inverti il visualizzatore d'importo per i conti Entrate e Spese

en: Reverse amount display for Liability, Payable, Equity, Credit Card, and Income accounts
it: Inverti il visualizzatore d'importo per i conti Passività, Pagabile, Capitali, Carta di credito ed Entrate

en: From %s To %s
it: Da %s a %s

en: Colors
it: Colori

en: Primary Subtotals/headings
it: Subtotali primari/intestazioni

en: Secondary Subtotals/headings
it: Subtotali secondari/intestazioni

en: Split Odd
it: Suddividi dispari

en: Split Even
it: Suddividi pari

en: No matching transactions found
it: Nessun movimento corrispondente trovato

en: No transactions were found that match the given time interval and account selection.
it: Non è stato trovato alcun movimento che rientri nell'intervallo di tempo dato e nei conti selezionati.

en: Preparer
it: Preparatore

en: Name of person preparing the report
it: Nome della persona che prepara il resoconto

en: Prepared for
it: Preparato per

en: Name of organization or company prepared for
it: Nome dell'organizzazione o società per la quale si prepara

en: Show preparer info
it: Mostra informazioni preparatore

en: Name of organization or company
it: Nome organizzazione o società

en: Enable Links
it: Abilita collegamenti

en: Enable hyperlinks in reports
it: Abilita i collegamenti ipertestuali nei resoconti

en: Images
it: Immagini

en: Background Tile
it: Mattonella di sfondo

en: Background tile for reports.
it: Mattonella di sfondo per i resoconti.

en: Heading Banner
it: Striscione intestazione

en: Banner for top of report.
it: Striscione per la testa del resoconto.

en: Company logo image.
it: Immagine logo della società.

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: General background color for report.
it: Colore di sfondo generale per il resoconto.

en: Text Color
it: Colore testo

en: Normal body text color.
it: Colore del corpo del testo normale.

en: Link Color
it: Colore collegamento

en: Link text color.
it: Colore del testo dei collegamenti.

en: Table Cell Color
it: Colore celle tabelle

en: Default background for table cells.
it: Sfondo predefinito per le celle delle tabelle.

en: Alternate Table Cell Color
it: Colore cella tabella alternativo

en: Default alternate background for table cells.
it: Sfondo alternativo predefinito per le celle delle tabelle.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
it: Colori cella sottointestazione/subtotale

en: Default color for subtotal rows.
it: Colore predefinito per le righe dei subtotali.

en: Sub-subheading/total Cell Color
it: Colore celle sotto-sottointestazione/totale

en: Color for subsubtotals
it: Colore per i subsubtotali

en: Grand Total Cell Color
it: Colore cella totale complessivo

en: Color for grand totals
it: Colore per il totale complessivo

en: Tables
it: Tabelle

en: Table cell spacing
it: Spazio celle tabelle

en: Space between table cells
it: Spazio fra le celle delle tabelle

en: Table cell padding
it: Bordo celle tabelle

en: Table border width
it: Larghezza bordi tabelle

en: Bevel depth on tables
it: Profondità smussatura sulle tabelle

en: Prepared by:
it: Preparato da:

en: Prepared for:
it: Preparato per:

en: Fancy
it: Divertente

en: Background color for reports.
it: Colore di sfondo per i resoconti.

en: Background Pixmap
it: Pixmap sfondo

en: Enable hyperlinks in reports.
it: Abilita collegamenti nei resoconti.

en: Plain
it: Piano

en: Hello, World!
it: Ciao mondo!

en: Boolean Option
it: Opzione booleana

en: This is a boolean option.
it: Questa è un'opzione booleana.

en: Multi Choice Option
it: Opzione a scelta multipla

en: This is a multi choice option.
it: Questa è un'opzione a scelta multipla

en: First Option
it: Prima opzione

en: Help for first option
it: Aiuto per la prima opzione

en: Second Option
it: Seconda opzione

en: Help for second option
it: Aiuto per la seconda opzione

en: Third Option
it: Terza opzione

en: Help for third option
it: Aiuto per la terza opzione

en: Fourth Options
it: Quarta opzione

en: The fourth option rules!
it: Le regole per la quarta opzione!

en: String Option
it: Opzione stringa

en: This is a string option
it: Questa è un'opzione stringa

en: Hello, World
it: Ciao mondo!

en: Just a Date Option
it: Semplicemente un'opzione di data

en: This is a date option
it: Questa è un'opzione di data

en: Time and Date Option
it: Opzione ora e data

en: This is a date option with time
it: Questa è un'opzione di data con l'ora

en: Combo Date Option
it: Opzione di data combinata

en: This is a combination date option
it: Questa è un'opzione di data con combinazione

en: Relative Date Option
it: Opzione di data relativa

en: This is a relative date option
it: Questa è un'opzione di data relativa

en: Number Option
it: Opzione numero

en: This is a number option.
it: Questa un'opzione numero

en: This is a color option
it: Questa è un'opzione colore

en: Hello Again
it: Ciao di nuovo

en: An account list option
it: Un'opzione lista conti

en: This is an account list option
it: Questa è un'opzione lista conti

en: A list option
it: Un'opzione lista

en: This is a list option
it: Questa è un'opzione lista

en: The Good
it: Il bene

en: Good option
it: Opzione buona

en: The Bad
it: Il male

en: Bad option
it: Opzione cattiva

en: The Ugly
it: Il brutto

en: Ugly option
it: Opzione brutta

en: Testing
it: Test

en: Crash the report
it: Manda in crash il resoconto

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
it: Questo è di prova. I propri resoconti non dovrebbero probabilmente avere un'opzione come questa.

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
it: Questo è un esempio di resoconto Gnucash. Vedere il codice guile (scheme) nella directory scm/report per i dettagli su come scrivere i propri resoconti o ampliare quelli esistenti.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
it: Per l'aiuto nella scrittura di resoconti, o per contribuire con il proprio nuovo e favoloso resoconto, consultare la lista di distribuzione %s.

en: For details on subscribing to that list, see %s.
it: Per i dettagli su come iscriversi a tale lista, vedere %s.

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
it: È possibile imparare di più su come scrivere in scheme usando questo %s.

en: online book
it: Libro online

en: The current time is %s.
it: L'ora corrente è %s.

en: The boolean option is %s.
it: L'opzione booleana è %s.

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: The multi-choice option is %s.
it: L'opzione a scelta multipla è %s.

en: The string option is %s.
it: L'opzione stringa è %s.

en: The date option is %s.
it: L'opzione di data è %s.

en: The date and time option is %s.
it: L'opzione di data ed ora è %s.

en: The relative date option is %s.
it: L'opzione di data relativa è %s.

en: The combination date option is %s.
it: L'opzione di data combinata è %s.

en: The number option is %s.
it: L'opzione numero è %s.

en: The number option formatted as currency is %s.
it: L'opzione numero formattata come valuta è %s.

en: Items you selected:
it: Elementi selezionati:

en: List items selected
it: Elementi della lista selezionati

en: (You selected no list items.)
it: (Nessun elemento della lista selezionato)

en: You have selected no accounts.
it: Non è stato selezionato alcun conto.

en: Have a nice day!
it: Buona giornata!

en: Sample Report with Examples
it: Resoconto campione con esempi

en: A sample report with examples.
it: Un resoconto contenente esempi.

en: URL to frame
it: URL al riquadro

en: URL to display in report
it: URL da visualizzare nel resoconto

en: Frame URL
it: Riquadro URL

en: Custom Web Report
it: Resoconto web personalizzato

en: Number of columns
it: Numero colonne

en: Number of columns before wrapping to a new row
it: Numero delle colonne prima di andare a capo

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Single Report
it: Resoconto singolo

en: Multicolumn View
it: Vista multicolonna

en: Custom Multicolumn Report
it: Resoconto multicolonna personalizzato

en: Welcome to GnuCash
it: Benvenuto in GnuCash

en: Welcome to GnuCash 1.8!
it: Benvenuto in GnuCash 1.8!

en: GnuCash 1.8 has lots of nice features. Here are a few.
it: GnuCash 1.8 possiede molte caratteristiche interessanti. Eccone qui alcune.

en: Show version.
it: Mostra versione.

en: Generate an argument summary.
it: Genera un riassunto dell'argomento.

en: Don't load any file, including autoloading the last file.
it: Non caricare alcun file, compreso l'autocaricamento dell'ultimo file.

en: Enable debugging code.
it: Abilita il debug del codice.

en: Enable developers mode.
it: Abilita la modalità per sviluppatori.

en: Logging level from 0 (least logging) to 5 (most logging).
it: Livello di log da 0 (minimo) a 5 (massimo).

en: List of directories to search when looking for config files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
it: Una lista di directory in cui cercare i file di configurazione. Ogni elemento deve essere una stringa rappresentante una directory o un simbolo, in cui 'default si espande nel percorso predefinito, e 'current si espande nel valore del percorso attuale.

en: List of directories to search when looking for shared data files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
it: Una lista di directory in cui cercare i file dei dati condivisi. Ogni elemento deve essere una stringa rappresentante una directory o un simbolo, in cui 'default si espande nel percorso predefinito, e 'current si espande nel valore del percorso attuale.

en: A list of directories (strings) indicating where to look for html and parsed-html files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
it: Una lista di directory (stringhe) che indica dove cercare i file html e gli html processati. Ogni elemento deve essere una stringa che rappresenta una directory o un simbolo, in cui 'default si espande nel percorso predefinito, e 'current si espande nel valore del percorso attuale.

en: Show GnuCash version
it: Mostra la versione di GnuCash

en: Show GnuCash usage information
it: Mostra le informazioni sull'uso di GnuCash

en: Show this help message
it: Mostra questo messaggio d'aiuto

en: Enable debugging mode
it: Abilita la modalità di debug

en: Enable developers mode
it: Abilita la modalità per gli sviluppatori

en: Set the logging level from 0 (least) to 6 (most)
it: Imposta il livello di log da 0 (minimo) a 6 (massimo)

en: Do not load the last file opened
it: Non caricare l'ultimo file aperto

en: Set configuration path
it: Imposta la directory di configurazione

en: Set shared data file search path
it: Imposta la directory di ricerca per i file di dati condivisi

en: Set the search path for documentation files
it: Imposta il percorso di ricerca per i file di documentazione

en: Evaluate the guile command
it: Valuta il comando in guile

en: Load the given .scm file
it: Carica il file .scm dato

en: Add price quotes to given FILE.
it: Aggiungi le quotazioni del prezzo al FILE dato

en: Load the user configuration
it: Carica la configurazione utente

en: Load the system configuration
it: Carica la configurazione di sistema

en: Run the RPC Server if GnuCash was configured with --enable-rpc
it: Esegui il server RPC se GnuCash è stato configurato con --enable-rpc

en: No accounts marked for quote retrieval.
it: Nessun conto contrassegnato per il recupero delle quotazioni.

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
it: Impossibile ottenere le quotazioni o diagnosticare il problema.

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
it: Mancano alcune librerie Perl indispensabili.
    Si esegua 'update-finance-quote' come root per installarle.

en: There was a system error while retrieving the price quotes.
it: Si è verificato un errore di sistema nel recupero dei prezzi delle quotazioni.

en: There was an unknown error while retrieving the price quotes.
it: Si è verificato un errore sconosciuto nel recupero dei prezzi delle quotazioni.

en: Unable to retrieve quotes for these items:
it: Impossibile recuperare le quotazioni per questi oggetti:

en: Continue using only the good quotes?
it: Continuare usando solo le quotazioni buone?

en: Continuing with good quotes.
it: Continuo con le quotazioni buone.

en: Unable to create prices for these items:
it: Impossibile creare i prezzi per questi oggetti:

en: Add remaining good quotes?
it: Aggiungere le quotazioni buone rimanenti?

en: Adding remaining good quotes.
it: Aggiungo le quotazioni buone rimanenti.

en: This is a development version. It may or may not work.
it: Questa è una versione in sviluppo. Potrebbe funzionare o non funzionare.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org.
it: Riportare buchi ed altri problemi a gnucash-devel@gnucash.org.

en: You can also lookup and file bug reports at http://bugzilla.gnome.org
it: È possibile anche cercare e compilare rapporti d'errore all'indirizzo http://bugzilla.gnome.org

en: The last stable version was
it: L'ultima versione stabile era

en: The next stable version will be
it: La prossima versione stabile sarà

en: Loading modules...
it: Sto caricando i moduli...

en: Checking Finance::Quote...
it: Sto controllando Finanza::Quotazioni...

en: Loading tip-of-the-day...
it: Sto caricando il suggerimento del giorno...

en: Loading configs...
it: Sto caricando le configurazioni...

en: _Style Sheets...
it: _Fogli di stile...

en: Edit report style sheets.
it: Modifica i fogli di stile dei resoconti.

en: Welcome Sample Report
it: Resoconto di benvenuto d'esempio

en: Welcome-to-GnuCash report screen
it: Schermata di resoconto Welcome-to-GnuCash

en: Loading data...
it: Sto caricando i dati...

en: GnuCash Tutorial and Concepts Guide
it: Manuale di GnuCash e Guida ai concetti

en: Overview
it: Panoramica

en: Introduction
it: Introduzione

en: Features
it: Caratteristiche

en: Easy to Use
it: Facile da usare

en: Tracks Your Investments
it: Tieni traccia dei tuoi investimenti

en: International Support
it: Supporto internazionale

en: Business Support
it: Supporto affari

en: Accounting
it: Contabilità

en: Misc
it: Miscellanea

en: What's New in v1.8
it: Novità nella v1.8

en: About this Book
it: Informazioni sul questo libro

en: Top Ten Reasons to Use GnuCash
it: Dieci buoni motivi per usare GnuCash

en: Installation
it: Installazione

en: The Basics
it: Elementi di base

en: Accounting Concepts
it: Concetti di contabilità

en: The 5 Basic Accounts
it: I 5 conti di base

en: The Principal Accounting Equation
it: Principi sull'equazione della contabilità

en: Double Entry
it: Partita doppia

en: Data Entry Concepts
it: Concetti sull'immissione dei dati

en: File, Accounts and Transactions
it: File, conti e movimenti

en: The GnuCash Interface
it: L'interfaccia di GnuCash

en: Account Tree Window
it: Finestra dell'albero dei conti

en: Account Register Window
it: Finestra del registro dei conti

en: Tool Bar Buttons
it: Pulsanti della barra degli strumenti

en: Menu Items
it: Elementi menù

en: Menu Shortcuts
it: Scorciatoie menù

en: Setting Preferences
it: Impostare le preferenze

en: Online Banking
it: Sportello virtuale on-line

en: Getting Help
it: Richiedere aiuto

en: Help Manual
it: Manuale d'aiuto

en: Web Access
it: Accesso al web

en: Topic Search
it: Ricerca argomento

en: Creating and Saving Files
it: Creare e salvare file

en: Importing QIF Files
it: Importare file QIF

en: Backing Up and Recovering Data
it: Backup e recupero dei dati

en: Backup file (.xac)
it: File di backup (.xac)

en: Log file (.log)
it: File di log (.log)

en: Lock files (.LNK and .LCK)
it: File di lock (.LNK e .LCK)

en: File Management
it: Gestione file

en: Putting It All Together
it: Riunire il tutto

en: Basic Accounting Concepts
it: Concetti di base sulla contabilità

en: Balance Sheet Accounts
it: Conti Bilancio

en: Income and Expense Accounts
it: Conti Entrate e Uscite

en: Principle of Balance
it: Principi di bilancio

en: GnuCash Accounts
it: Conti GnuCash

en: Simple Example
it: Un semplice esempio

en: The Basic Top Level Accounts
it: Conti basilari di livello principale

en: Making Sub-Accounts
it: Creare sottoconti

en: Transactions
it: Movimenti

en: Basic Concepts
it: Concetti di base

en: The Account Register
it: Il registro dei conti

en: Simple Two Account Transaction
it: Semplice movimento fra due conti

en: Multi Account Transaction
it: Movimento fra più conti

en: Features of the Account Register
it: Caratteristiche del registro dei conti

en: Choosing a Register Style
it: Scegliere uno stile per il registro

en: Using Entry Shortcuts
it: Utilizzare le scorciatoie per l'immissione

en: Reconciliation
it: Riconciliazione

en: Reconcile Window
it: Finestra di riconciliazione

en: Additional Transaction Examples
it: Ulteriori movimenti d'esempio

en: Checkbook
it: Libretto degli assegni

en: Setting up Accounts
it: Impostare i conti

en: Entering Deposits
it: Immetere depositi

en: Entering Withdrawals
it: Immettere prelievi

en: ATM/Cash Withdrawals
it: Prelievi Bancomat/liquidi

en: Reconciling Your Accounts
it: Riconcilia i propri conti

en: Credit Cards
it: Carte di credito

en: Entering Charges
it: Immettere i costi

en: Entering Payments
it: Immettere i pagamenti

en: Loans
it: Mutui

en: Terminology
it: Terminologia

en: Setting Up Accounts
it: Impostare i conti

en: Mortgage (How-To)
it: Ipoteche (HOWTO)

en: Investments
it: Investimenti

en: Types of Investments
it: Tipi di investimento

en: Predefined Accounts
it: Conti predefiniti

en: Custom Accounts Example
it: Esempio di conti personalizzati

en: Interest Bearing Accounts
it: Conti con interessi

en: Account Setup
it: Impostazione dei conti

en: Example
it: Esempio

en: Setup Your Stock Portfolio
it: Impostazione del proprio portfolio azioni

en: Setup Your Preexisting Stocks
it: Impostazione delle proprie azioni preesistenti

en: Example Stock Account
it: Esempio di conto azioni

en: Buying New Investments
it: Effettuare nuovi investimenti

en: Setting Stock Price
it: Impostare il prezzo delle azioni

en: Initial Price Editor Setup
it: Impostazione iniziale dell'editor dei prezzi

en: Setting Stock Price Manually
it: Impostare i prezzi delle azioni manualmente

en: Setting Stock Price Automatically
it: Impostare i prezzi delle azioni automaticamente

en: Display Stock Value
it: Visualizzare il valore delle azioni

en: Selling Stocks
it: Vendere azioni

en: Todo Investment Docs
it: Documenti sugli investimenti futuri

en: Capital Gains
it: Capital gain

en: Estimating Valuation
it: Stimare la valutazione

en: Unrealized Gains
it: Guadagni non realizzati

en: Selling
it: Vendere

en: Caution about Valuation
it: Precauzioni sulla valutazione

en: Taxation
it: Tassazione

en: Multiple Currencies
it: Valute multiple

en: GnuCash Currency Support
it: Il supporto alle valute in GnuCash

en: Setting International Preferences
it: Impostazione delle preferenze internazionali

en: Recording Currency Exchange (How-To)
it: Registrare il cambio delle valute (HOWTO)

en: Recording Purchases in a Foreign Currency (How-To)
it: Registrare acquisti in valuta straniera (HOWTO)

en: Tracking Currency Investments (How-To)
it: Mantenere traccia degli investimenti in valuta (HOWTO)

en: Reconciling Statements in a Foreign Currency (How-To)
it: Riconciliare estratti conto in valuta estera (HOWTO)

en: Updating Exchange Rates (How-To)
it: Aggiornare i tassi di cambio (HOWTO)

en: Putting It All Together (Examples)
it: Riunire il tutto (esempi)

en: Depreciation
it: Deprezzamento

en: Depreciation Schemes
it: Schemi di deprezzamento

en: Overview of Business Features
it: Panoramica delle caratteristiche per gli affari

en: Initial Setup
it: Impostazione iniziale

en: Register Your Company
it: Registrare la propria impresa

en: System Components
it: Componenti del sistema

en: Find and Edit
it: Trovare e modificare

en: Assign Starting Invoice Number
it: Assegnare un numero fattura di partenza

en: Customer Jobs
it: Lavori cliente

en: Changing the Invoice Appearance
it: Modificare l'aspetto della fattura

en: Bills
it: Ricevute

en: Vendor Jobs
it: Lavori venditore

en: Protocol
it: Protocollo

en: Step 1: Deductions List
it: Passo 1: lista deduzioni

en: Step 2: Create the Transaction Map
it: Passo 2: creare la mappa dei movimenti

en: Step 3: Pay the Employee
it: Passo 3: pagare l'impiegato

en: Step 4: Pay the Government
it: Passo 4: pagare lo stato

en: Pay an Employee
it: Pagare un impiegato

en: Pay the Government
it: Pagare lo stato

en: Appendix A: Migration Guide
it: Appendice A: Guida alla migrazione

en: Appendix B: Frequently Asked Questions
it: Appendice B: FAQ

en: Appendix C: Contributed Account Trees
it: Appendice C: alberi dei conti di contributo

en: Appendix D: GNU Free Documentation License
it: Appendice D: Licenza GNU Free Documentation License

en: Introduction to GnuCash
it: Introduzione a GnuCash

en: What is GnuCash?
it: Cos'è GnuCash?

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Running GnuCash for the First Time
it: Lanciare GnuCash per la prima volta

en: Import QIF Files
it: Importazione file QIF

en: Usage
it: Uso

en: GnuCash Windows
it: Finestre di GnuCash

en: Menus
it: Menu

en: Summary Bar
it: Barra riassunti

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: List of Transactions
it: Lista dei movimenti

en: Report Window
it: Finestra di resoconto

en: Tool Windows
it: Finestre degli strumenti

en: Scheduled Transactions Window
it: Finestra dei movimenti pianificati

en: Commodity Editor
it: Editor titoli

en: Find Transactions
it: Trova movimenti

en: Help Window
it: Finestra d'aiuto

en: Setting Up and Editing Accounts
it: Impostazione e modifica conti

en: Types of GnuCash Accounts
it: Tipi di conti in GnuCash

en: To Create a Chart of Accounts
it: Creare un diagramma di conti

en: To Create a New Account
it: Creare un nuovo conto

en: To Edit an Account
it: Modificare un conto

en: To Edit a Chart of Accounts
it: Modificare un diagramma di conti

en: To Delete an Account
it: Cancellare un conto

en: To Jump to Another Account
it: Saltare ad un altro conto

en: To Reconcile an Account to a Statement
it: Riconciliare un conto con l'estratto conto

en: To Perform a Stock Split
it: Effettuare un scissione azionaria

en: Stock Split Druid
it: Druido delle scissioni azionarie

en: Using the Register to Record Transactions
it: Utilizzo del registro per registrare dei movimenti

en: Changing the Register View
it: Modificare la vista di un registro

en: To Enter a Transaction
it: Immettere un movimento

en: Enter Directly in the Register Window
it: Immissione diretta nella finestra di registro

en: Enter in the Transfer Funds Window
it: Immissione nella finestra di trasferimento fondi

en: To Enter Multiple Split Transactions
it: Immissione di movimenti suddivisi

en: To Enter Multiple Currency Transactions
it: Immissione di movimenti in valuta multipla

en: To Edit a Transaction
it: Modificare un movimento

en: To Delete a Transaction
it: Cancellare un movimento

en: To Remove Transaction Splits
it: Cancellare le suddivisioni dei movimenti

en: To Copy a Transaction
it: Copiare un movimento

en: To Schedule Transactions
it: Pianificare i movimenti

en: Scheduled Transaction Editor
it: Editor di movimenti pianificati

en: Since Last Run Druid
it: Druido Dall'ultima esecuzione

en: Mortgage & Loan Repayment Druid
it: Druido per l'estinzione di ipoteche e mutui

en: To Print Checks
it: Stampare assegni

en: Using GnuCash Reports and Charts
it: Utilizzo dei resoconti e dei diagrammi in GnuCash

en: Types of Reports and Graphs
it: Tipi di resoconti e grafici

en: General Reports
it: Resoconto generale

en: Assets & Liabilities
it: Attività e passività

en: To Create Reports and Graphs
it: Creare resoconti e grafici

en: To Customize Reports and Graphs
it: Personalizzare resoconti e grafici

en: To Print or Export Reports and Graphs
it: Stampare ed esportare resoconti e grafici

en: Customizing GnuCash
it: Personalizzazione di GnuCash

en: Account Options
it: Opzioni conto

en: Setting Your Preferences
it: Impostazione delle preferenze personali

en: User Info
it: Informazioni utente

en: Advanced
it: Avanzato

en: Changing Style Sheets
it: Modifica dei fogli di stile

en: Setting Tax Options
it: Impostazione delle opzioni sulle imposte

en: TXF Export - Known Anomalies and Limitations
it: Esportazione TXF - Anomalie e limitazioni conosciute

en: Detailed TXF Category Descriptions
it: Descrizione dettagliata delle categorie TXF

en: Report a bug
it: Riportare un baco

en: If you keep multiple account views open, it may be helpful to give each one a descriptive name
it: Se si tengono aperte più viste dello stesso conto, può risultare utile assegnare ad ognuna un nome descrittivo

en: Double click expands parent accounts
it: Il doppio click espande i conti padre

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
it: Il doppio click su un conto con figli espande il conto invece di aprire un registro.

en: Account types to display
it: Tipi di conto da visualizzare

en: Account fields to display
it: Campi di conto da visualizzare

en: Balance in Report Currency
it: saldo in Resoconto valuta

en: Present Balance
it: Saldo attuale

en: Present Balance in Report Currency
it: saldo corrente in Resoconto valuta

en: Cleared Balance
it: Saldo compensato

en: Cleared Balance in Report Currency
it: saldo compensato in Resoconto valuta

en: Reconciled Balance
it: Saldo riconciliato

en: Reconciled Balance in Report Currency
it: saldo riconciliato in Resoconto valuta

en: Future Minimum Balance
it: Saldo minimo futuro

en: Future Minimum Balance in Report Currency
it: saldo minimo futuro in Resoconto valuta

en: Total in Report Currency
it: totale in Resoconto valuta

en: Can't save window state
it: Impossibile salvare la finestra di stato

en: Properties
it: Proprietà

en: View and edit the properties of this file.
it: Visualizza e modifica le proprietà per questo file.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information.  
    If you are upgrading from earlier versions of GnuCash, the section
    "What's new in GnuCash 1.8" is particularly interesting. You can
    access the manual under the Help menu.
it: Il manuale in linea di GnuCash contiene molte informazioni utili.
    Se l'aggiornamento è da versioni precedenti di GnuCash, la sezione
    «Novità in GnuCash 1.8" risulta particolarmente interessante. È
    possibile accedere al manuale dal menu Aiuto.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken,
    MS Money or other programs that export QIF files or OFX files.  In the
    File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file,
    respectively. Then, follow the instructions provided.
it: È possibile importare facilmente i propri dati finanziari preesistenti
    da Quicken, MS Money o altri programmi che esportino file QIF e OFX.
    Nel menu File, fare clic sul sottomenu Importa e quindi
    rispettivamente sul file QIF o OFX.  Seguire poi le istruzioni
    riportate.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken,
    note that GnuCash uses accounts instead of categories to track
    income and expenses.  For more information on income and expense
    accounts, please see the GnuCash online manual.
it: Se si conoscono già altri programmi finanziari come Quicken, si noti
    che GnuCash usa i conti al posto delle categorie per tenere traccia
    delle entrate e delle uscite. Per maggiori informazioni sui conti
    Entrate ed Uscite, si veda il manuale in linea di GnuCash.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
it: Per creare nuovi conti, fare clic sul pulsante Nuovo della barra
    strumenti nella finestra principale. Sarà aperta una finestra di
    dialogo dove immettere i dettagli del conto. Per maggiori informazioni
    sulla scelta del tipo di conto o sull'impostazione di un gruppo di
    conti, si veda il manuale in linea di GnuCash.

en: Click the right mouse button in the main window to bring up the
    account menu options. Within each register, clicking the right
    mouse button brings up the transaction menu options.
it: Cliccare con il tasto destro del mouse nella finestra principale per
    aprire il menu delle opzioni sui conti. All'interno di ogni registro,
    fare clic con il tasto destro del mouse per aprire il menu delle opzioni
    sui movimenti.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with
    multiple deductions, click the Split button in the tool bar.
    Alternatively, in the View -> Style menu, you can choose the register
    style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
it: Per immettere movimenti suddivisi come un pagamento con detrazione
    multiple, cliccare sul pulsante «Suddividi» nella barra degli
    strumenti. In alternativa, nel menu Visualizza -> Stile, è possibile
    scegliere lo stile di registro «Libro mastro auto-suddiviso» o «Libro
    giornale movimenti".

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash
    calculator to add, subtract, multiply and divide .  Simply type
    the first value, then select '+', '-','*', or '/'.  Type the
    second value and press Enter to record the calculated amount.
it: Durante l'immissione di importi nel registro, è possibile usare la
    calcolatrice di GnuCash per aggiungere, sottrarre, moltiplicare e
    dividere. Basta digitare il primo valore, quindi scegliere «+», «-»,
    «*» o «/», infine digitare il secondo valore e premere Invio per
    registrare l'ammontare calcolato.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
it: Quick-fill semplifica l'immissione dei movimenti comuni. Digitando le
    prime lettere della descrizione di un movimento comune, GnuCash
    completerà automaticamente la parte rimanente del movimento così come
    era stata immessa l'ultima volta.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
it: Digitando le prime lettere del nome di un conto esistente nella
    colonna Movimento del registro, GnuCash completerà il nome prendendolo
    dalla lista di conti. Per i sottoconti, digitare le prime lettere
    del conto padre seguito da «:" e dalle prime lettere del sottoconto
    (cioè A:L per Attività:Liquidi).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register?
    From the main menu, highlight the parent account and select
    Accounts -> Open Subaccounts from the menu.
it: Vedere i movimenti di tutti i sottoconti in un registro? 
    Dal menu principale evidenziare il conto padre e scegliere Conti ->
    Apri sottoconti dal menu.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or
    decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and
    decrement check numbers as well.
it: Quando si immette una data, è possibile digitare '+' o '-' per
    incrementare o decrementare la data selezionata. È possibile usare '+'
    e '-' anche per incrementare e decrementare i numero d'assegno.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark
    transactions as reconciled.  You can also press Tab and Shift-Tab to
    move between deposits and withdrawals.
it: Nella finestra di riconciliazione, si può premere la barra spazio
    per segnare i movimenti come riconciliati. È anche possibile premere
    Tab o Shift-Tab per spostarsi fra i depositi ed i prelievi.

en: To transfer funds between accounts with different currencies,
    click on the Transfer button in the register toolbar, select the
    accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange
    rate or the other currency's amount will be available.
it: Per trasferire fondi fra conti con valute differenti, cliccare sul
    pulsante «Movimenta» nella barra degli strumenti dei registri e
    selezionare i conti. Saranno disponibili le opzioni di movimento
    valute per l'immissione del tasso di cambio o dell'importo dell'altra
    valuta.

en: You can pack multiple reports into a single window, 
    providing all the financial information you want at a glance.
    To do so, use the Sample & Custom -> "Custom Multicolumn Report" 
    report.
it: Si possono raggruppare più resoconti in una sola finestra,
    visualizzando così tutte le informazioni finanziarie che si desidera
    avere a colpo d'occhio. A tal scopo, usare il resoconto Esempi e
    Personalizzazioni -> «Resoconto multicolonna personalizzato».

en: GnuCash can act as a simple web browser!  To display
    a web page as a report, use the Sample & Custom -> 
    "Custom Web Report" report.
it: GnuCash può servire da semplice navigatore web! Per visualizzare una
    pagina web come resoconto, usare il resoconto Esempi e Personalizzazione ->
    «Resoconto web personalizzato».

en: Style Sheets affect how reports are displayed.  Choose
    a style sheet for your report as a report option, and use
    the Edit -> Style Sheets menu to customize style sheets.
it: I fogli di stile influenzano il modo in cui i resoconti sono
    visualizzati. Scegliere un foglio di stile per i propri resoconti tra
    le opzioni del resoconto e usare il menu Modifica -> Fogli di stile per
    personalizzare i fogli di stile.

en: The GnuCash developers are easy to contact.  As well
    as several mailing lists, you can chat to them live on IRC!
    Join them on #gnucash at irc.gnome.org
it: Gli sviluppatori di GnuCash sono facilmente contattabili: gli si può
    scrivere attraverso diverse mailing list, oppure chiacchierare
    con loro dal vivo su IRC! Basta entrare nel canale #gnucash su
    irc.gnome.org.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what
    the Universe is for and why it is here, it will instantly
    disappear and be replaced with something even more bizarre and
    inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
it: C'è una teoria secondo la quale, se qualcuno dovesse mai scoprire
    a cosa serve l'Universo e perché è qui, questo scomparirebbe
    istantaneamente per essere sostituito con qualcosa di ancora più
    bizzarro e inspiegabile.
    C'è un'altra teoria secondo la quale questo è già accaduto.
    Douglas Adams, «The Restaurant at the End of the Universe»
