gtk+ 1.1.12 - en to cs translation catalogue (98 entries)

en: Hue:
cs: Odstín:

en: Saturation:
cs: Sytost:

en: Value:
cs: Jas:

en: Red:
cs: Červená:

en: Green:
cs: Zelená:

en: Blue:
cs: Modrá:

en: Opacity:
cs: Neprůhlednost:

note: The Cancel button
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Help
cs: Pomoc

note: The directories clist
en: Directories
cs: Adresáře

note: The files clist
en: Files
cs: Soubory

en: Directory unreadable: %s
cs: Nečitelný adresář: %s

en: Create Dir
cs: Vytvořit adresář

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Rename File
cs: Přejmenovat soubor

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
cs: Chyba

note: close button
en: Close
cs: Zavřit

en: Create Directory
cs: Vytvořit adresář

en: Directory name:
cs: Jméno adresáře:

note: buttons
en: Create
cs: Vytvořit

note: buttons
en: Delete
cs: Smazat

note: buttons
en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Selection:
cs: Výběr:

en: Foundry:
cs: Tvůrce:

en: Family:
cs: Rodina:

en: Weight:
cs: Řez:

en: Slant:
cs: Sklon:

en: Set Width:
cs: Nastavte řez:

en: Add Style:
cs: Přidejte styl:

en: Pixel Size:
cs: Velikost v pixelech:

en: Point Size:
cs: Velikost v bodech:

en: Resolution X:
cs: Rozlišení X:

en: Resolution Y:
cs: Rozlišení Y:

en: Spacing:
cs: Rozpal:

en: Average Width:
cs: Průměrná šírka:

en: Charset:
cs: Znaková sada:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
cs: Vlastnosti písma

en: Requested Value
cs: Žádaná hodnota

en: Actual Value
cs: Současná hodnota

en: Font
cs: Písmo

en: Font:
cs: Písmo:

en: Font Style:
cs: Styl písma:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Reset Filter
cs: Zrušit filtr

en: Metric:
cs: Metrika:

en: Points
cs: Body

en: Pixels
cs: Pixely

note: create the text entry widget
en: Preview:
cs: Náhled:

en: Font Information
cs: Informace o písmu

en: Requested Font Name:
cs: Žádané jméno písma:

en: Actual Font Name:
cs: Současné jméno písma:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
cs: Je dostupno %i písem ve %i stylech.

en: Filter
cs: Filtr

en: Font Types:
cs: Typy písma:

en: Bitmap
cs: Bitová mapa

en: Scalable
cs: Vektorové

en: Scaled Bitmap
cs: Přepočítaná bitová mapa

note: Convert '(nil)' weights to 'regular', since it looks nicer.
en: regular
cs: normální

en: italic
cs: kurzíva

en: oblique
cs: tučný

en: reverse italic
cs: obrácená kurzíva

en: reverse oblique
cs: obrácený tučný

en: other
cs: jiný

en: The selected font is not available.
cs: Zvolené písmo není dostupné.

en: The selected font is not a valid font.
cs: Zvolené písmo není platným písmem.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
cs: Toto je 2bytové písmo a nemusí být zobrazeno správně.

en: (unknown)
cs: (neznámý)

en: roman
cs: normální

en: proportional
cs: proporcionální

en: monospaced
cs: pevná šířka

en: char cell
cs: znaková buňka

en: Font: (Filter Applied)
cs: Písmo: (filtr použit)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
cs: Překročeno MAX_FONTS. Některá písma mohou chybět.

en: Apply
cs: Použít

en: Font Selection
cs: Volba písma

en: Gamma
cs: Gama

en: Gamma value
cs: Hodnota gama

note: shell and main vbox
en: Input
cs: Vstup

en: No input devices
cs: Nejsou vstupní zařízení

en: Device:
cs: Zařízení:

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Screen
cs: Obrazovka

en: Window
cs: Okno

en: Mode:
cs: Režim:

note: The axis listbox
en: Axes
cs: Osy

note: Keys listbox
en: Keys
cs: Klávesy

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
cs: Zapsat

en: Pressure
cs: Tlak

en: X Tilt
cs: Sklon X

en: Y Tilt
cs: Sklon Y

en: none
cs: žádný

en: (disabled)
cs: (vypnuto)

note: and clear button
en: clear
cs: smazat

en: Page %u
cs: Strana %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
cs: Nebyl nalezen obrázek v pixmap_path: "%s" řádek %d

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
cs: Nebyl nalezen obrázek v pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
cs: Nebyl nalezen přípojný modul v module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
cs: --- Není tip ---
