gtk+ 1.1.9 - en to de translation catalogue (83 entries)

en: Hue:
de: Ton:

en: Saturation:
de: Sättigung:

en: Value:
de: Wert:

en: Red:
de: Rot:

en: Green:
de: Grün:

en: Blue:
de: Blau:

en: Opacity:
de: Deckkraft:

note: The Cancel button
en: Cancel
de: Abbrechen

en: Help
de: Hilfe

note: The directories clist
en: Directories
de: Verzeichnisse

note: The files clist
en: Files
de: Dateien

en: Directory unreadable: %s
de: Verzeichnis unlesbar: %s

en: Create Dir
de: Verzeichnis erstellen

en: Delete File
de: Datei löschen

en: Rename File
de: Datei umbenennen

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
de: Fehler

note: close button
en: Close
de: Schließen

en: Create Directory
de: Verzeichnis erstellen

en: Directory name:
de: Verzeichnis:

note: buttons
en: Create
de: Erstellen

note: buttons
en: Delete
de: Löschen

note: buttons
en: Rename
de: Umbenennen

en: Foundry:
de: Ursprung:

en: Family:
de: Familie:

en: Weight:
de: Wichtung:

en: Slant:
de: Neigung:

en: Set Width:
de: Setze Breite:

en: Add Style:
de: Füge Stil hinzu:

en: Pixel Size:
de: Pixelgröße:

en: Point Size:
de: Punktgröße:

en: Resolution X:
de: X Auflösung:

en: Resolution Y:
de: Y Auflösung:

en: Spacing:
de: Leerraum:

en: Average Width:
de: Durchschnittliche Breite:

en: Charset:
de: Schriftart:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
de: Schrift Einstellungen

en: Requested Value
de: Angeforderter Wert

en: Actual Value
de: Aktueller Wert

en: Font
de: Schrift

en: Font:
de: Schrift:

en: Font Style:
de: Schriftstil:

en: Size:
de: Größe:

en: Reset Filter
de: Filter zurücksetzen

en: Metric:
de: Metrik:

en: Points
de: Punkte

en: Pixels
de: Pixel

note: create the text entry widget
en: Preview:
de: Vorschau:

en: Font Information
de: Schriftinformationen

en: Requested Font Name:
de: Angeforderter Schriftname:

en: Actual Font Name:
de: Aktueller Schriftname:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
de: %i Schriften verfügbar mit insgesamt %i Stilen.

en: Font Types:
de: Schriftarten:

en: Scalable
de: Skalierbar

en: Scaled Bitmap
de: Skalierte Bitmap

en: The selected font is not available.
de: Die gewählte Schrift ist nicht verfügbar.

en: The selected font is not a valid font.
de: Die gewählte Schrift ist keine gültige Schrift.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
de: Das ist eine 2-Byte Schrift, die moglicherweise falsch angezeigt wird.

en: (unknown)
de: (unbekannt)

en: Font: (Filter Applied)
de: Schrift: (Filter angewendet)

en: Apply
de: Anwenden

en: Font Selection
de: Schriftauswahl

en: Gamma value
de: Gammawert

note: shell and main vbox
en: Input
de: Eingabe

en: No input devices
de: Keine Eingabegeräte

en: Device:
de: Gerät:

en: Disabled
de: Ausgeschaltet

en: Screen
de: Bildschirm

en: Window
de: Fenster

en: Mode:
de: Modus:

note: The axis listbox
en: Axes
de: Achsen

note: Keys listbox
en: Keys
de: Tasten

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
de: Sichern

en: Pressure
de: Druck

en: X Tilt
de: X Neigung

en: Y Tilt
de: Y Neigung

en: none
de: keine

en: (disabled)
de: (ausgeschaltet)

note: and clear button
en: clear
de: gelöscht

en: Page %u
de: Seite %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
de: Kann Bilddatei in Pfad: "%s" nicht finden. Zeile %d

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
de: Kann Bilddatei in Pfad: "%s" nicht finden

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
de: Kann ladbares Modul in Pfad: "%s" nicht finden,

en: --- No Tip ---
de: --- Kein Tip ---
