gtk+ 1.1.14 - en to es translation catalogue (89 entries)

en: Hue:
es: Tinte:

en: Saturation:
es: Saturación:

en: Value:
es: Valor:

en: Red:
es: Rojo:

en: Green:
es: Verde:

en: Blue:
es: Azul:

en: Opacity:
es: Opacidad:

note: The Cancel button
en: Cancel
es: Anular

en: Help
es: Ayuda

note: The directories clist
en: Directories
es: Directorios

note: The files clist
en: Files
es: Archivos

en: Directory unreadable: %s
es: Directorio ilegible: %s

en: Create Dir
es: Crear Directorio

en: Delete File
es: Borrar Archivo

en: Rename File
es: Renombrar Archivo

note: close button
en: Close
es: Cerrar

en: Create Directory
es: Crear Directorio

en: Directory name:
es: Nombre del directorio:

note: buttons
en: Create
es: Crear

note: buttons
en: Delete
es: Borrar

note: buttons
en: Rename
es: Renombrar

en: Selection:
es: Selección:

en: Foundry:
es: Fundición:

en: Family:
es: Familia:

en: Weight:
es: Peso:

en: Slant:
es: Inclinación:

en: Set Width:
es: Ancho:

en: Add Style:
es: Estilo adicional:

en: Pixel Size:
es: Tamaño Pixeles:

en: Point Size:
es: Tamaño Puntos:

en: Resolution X:
es: Resolución X:

en: Resolution Y:
es: Resolución Y:

en: Spacing:
es: Espacio:

en: Average Width:
es: Ancho promedio:

en: Charset:
es: Codificación:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
es: Propiedades de la Fuente

en: Requested Value
es: Valor deseado

en: Actual Value
es: Valor real

en: Font
es: Fuente

en: Font:
es: Fuente:

en: Font Style:
es: Estilo de la Fuente:

en: Size:
es: Tamaño:

en: Reset Filter
es: Reiniciar Filtro

en: Metric:
es: Métrica:

en: Points
es: Puntos

en: Pixels
es: Pixeles

note: create the text entry widget
en: Preview:
es: Previsualización:

en: Font Information
es: Información sobre la Fuente

en: Requested Font Name:
es: Nombre de Fuente deseado:

en: Actual Font Name:
es: Nombre de Fuente real:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
es: %i fuentes disponibles con un total de %i estilos.

en: Filter
es: Filtro

en: Font Types:
es: Tipos de Fuentes:

en: Scalable
es: Vectorial

en: Scaled Bitmap
es: Bitmap redimensionado

en: italic
es: itálica

en: oblique
es: oblicua

en: reverse italic
es: itálica invertida

en: reverse oblique
es: oblicua invertida

en: other
es: otro

en: The selected font is not available.
es: La fuente seleccionada no está disponible.

en: The selected font is not a valid font.
es: La fuente seleccionada no es una fuente válida.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
es: Esta es una fuente de 2-bytes y es posible que no se visualize correctamente.

en: (unknown)
es: (desconocido)

en: proportional
es: proporcional

en: Font: (Filter Applied)
es: Fuente: (Filtro aplicado)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
es: Se excede MAX_FONTS. Algunas fuentes no serán en la lista.

en: Apply
es: Aplicar

en: Font Selection
es: Selección de Fuentes

en: Gamma value
es: Valor Gamma

note: shell and main vbox
en: Input
es: Entrada

en: No input devices
es: Ningún dispositivo de entrada

en: Device:
es: Disositivo:

en: Disabled
es: Desactivado

en: Screen
es: Pantalla

en: Window
es: Ventana

en: Mode:
es: Modo:

note: The axis listbox
en: Axes
es: Ejes

note: Keys listbox
en: Keys
es: Teclas

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
es: Guardar

en: Pressure
es: Presión

en: none
es: ninguno

en: (disabled)
es: (desactivado)

note: and clear button
en: clear
es: limpiar

en: Page %u
es: Página %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
es: Imposible de encontrar un archivo imagen en pixmap_path: "%s" línea %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
es: Imposible de encontrar un archivo imagen en pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
es: Imposible de encontrar un módulo cargable en module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
es: --- Ningún Tip ---
