gtk+ 1.1.15 - en to hu translation catalogue (94 entries)

en: Hue:
hu: Szín:

en: Saturation:
hu: Színesség:

en: Value:
hu: Érték:

en: Red:
hu: Vörös:

en: Green:
hu: Zöld:

en: Blue:
hu: Kék:

en: Opacity:
hu: Átlátszóság:

note: The Cancel button
en: Cancel
hu: Mégsem

en: Help
hu: Súgó

note: The directories clist
en: Directories
hu: Könyvtárak

note: The files clist
en: Files
hu: Fájlok

en: Directory unreadable: %s
hu: Olvashatatlan könyvtár: %s

en: Create Dir
hu: Könyvtár létrehozása

en: Delete File
hu: Fájl törlése

en: Rename File
hu: Fájl átnevezése

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
hu: Hiba

note: close button
en: Close
hu: Bezár

en: Create Directory
hu: Könyvtár létrehozása

en: Directory name:
hu: Könyvtár neve:

note: buttons
en: Create
hu: Létrehoz

note: buttons
en: Delete
hu: Töröl

note: buttons
en: Rename
hu: Átnevez

en: Foundry:
hu: Találat:

en: Family:
hu: Család:

en: Weight:
hu: Szélesség:

en: Slant:
hu: Dőlés:

en: Set Width:
hu: Méret megadás:

en: Add Style:
hu: Stílus hozzáadása:

en: Pixel Size:
hu: Képpont méret:

en: Point Size:
hu: Pontméret:

en: Resolution X:
hu: X felbontás:

en: Resolution Y:
hu: Y felbontás:

en: Spacing:
hu: Széthúzás:

en: Average Width:
hu: Átlagos szélesség:

en: Charset:
hu: Karakterkészlet:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
hu: Betűtípus tulajdonság

en: Requested Value
hu: Kért érték

en: Actual Value
hu: Jelenlegi érték

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Font:
hu: Betűkészlet:

en: Font Style:
hu: Betűkészlet stílusa:

en: Size:
hu: Méret:

en: Reset Filter
hu: Szűrő törlése

en: Metric:
hu: Metrikus:

en: Points
hu: Pontok

en: Pixels
hu: Képpontok

note: create the text entry widget
en: Preview:
hu: Nézet:

en: Font Information
hu: Betűkészlet információ

en: Requested Font Name:
hu: Kért betűkészlet neve:

en: Actual Font Name:
hu: Jelenlegi betűkészlet neve:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
hu: a %i betűkészlet %i stílusban található meg.

en: Filter
hu: Szűrő

en: Font Types:
hu: Betűkészlet típusok:

en: Bitmap
hu: Kép

en: Scalable
hu: Méretezhető

en: Scaled Bitmap
hu: Méretezhető kép

note: Convert '(nil)' weights to 'regular', since it looks nicer.
en: regular
hu: normál

en: italic
hu: dőlt

en: oblique
hu: kurzív

en: reverse italic
hu: visszafelé dőlt

en: reverse oblique
hu: visszafelé kurzív

en: other
hu: más

en: The selected font is not available.
hu: A kiválasztott betűkészlet nem elérhető.

en: The selected font is not a valid font.
hu: A kiválasztott betűkészlet nem létezik.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
hu: Ez 2 bájtos betűkészlet, megjelenítése nem biztos.

en: (unknown)
hu: (nem ismert)

en: roman
hu: román

en: proportional
hu: proporcionális

en: monospaced
hu: egyméretű

en: char cell
hu: karaktercellás

en: Font: (Filter Applied)
hu: Betűkészlet: (Szűrt)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
hu: A MAX_FONTS túllépve. Hiányzik majd egy pár betűtípus.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Font Selection
hu: Betűkészlet választó

en: Gamma value
hu: Gamma érték

note: shell and main vbox
en: Input
hu: Bevitel

en: No input devices
hu: Nincs beviteli eszköz

en: Device:
hu: Eszköz:

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Screen
hu: Képernyő

en: Window
hu: Ablak

en: Mode:
hu: Mód:

note: The axis listbox
en: Axes
hu: Szögek

note: Keys listbox
en: Keys
hu: Billentyűk

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
hu: Ment

en: Pressure
hu: Nyomás

en: none
hu: nincs

en: (disabled)
hu: (tiltva)

note: and clear button
en: clear
hu: töröl

en: Page %u
hu: %u. lap

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
hu: Nem találom a képet a pixmap_path (%s) útvonalon (%d. sor)

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
hu: Nem találom a pixmap_path (%s) útvonalon a képet

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
hu: Nem találom a betölthető modult a module_path (%s) útvonalon,

en: --- No Tip ---
hu: -- Nincs hintszöveg --
