gtk+ 1.1.12 - en to de translation catalogue (93 entries)

en: Hue:
de: Tonalità:

en: Saturation:
de: Saturazione:

en: Value:
de: Valore:

en: Red:
de: Rosso:

en: Green:
de: Verde:

en: Blue:
de: Blu:

en: Opacity:
de: Opacità:

note: The Cancel button
en: Cancel
de: Annulla

en: Help
de: Aiuto

note: The directories clist
en: Directories
de: Directory

note: The files clist
en: Files
de: File

en: Directory unreadable: %s
de: Directory illeggibile: %s

en: Create Dir
de: Crea directory

en: Delete File
de: Cancella File

en: Rename File
de: Rinomina File

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
de: Errore

note: close button
en: Close
de: Chiudi

en: Create Directory
de: Crea Directory

en: Directory name:
de: Nome cartella:

note: buttons
en: Create
de: Crea

note: buttons
en: Delete
de: Cancella

note: buttons
en: Rename
de: Rinomina

en: Foundry:
de: Fornitore:

en: Family:
de: Famiglia:

en: Weight:
de: Peso:

en: Slant:
de: Inclinazione:

en: Set Width:
de: Seleziona Larghezza:

en: Add Style:
de: Aggiungi stile:

en: Pixel Size:
de: Dimensione in Pixel:

en: Point Size:
de: Dimensione in Punti:

en: Resolution X:
de: Risoluzione X:

en: Resolution Y:
de: Risoluzione Y:

en: Spacing:
de: Spaziatura:

en: Average Width:
de: Larghezza media:

en: Charset:
de: Gruppo di caratteri:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
de: Proprietà Tipo Carattere

en: Requested Value
de: Valore richiesto

en: Actual Value
de: Valore effettivo

en: Font
de: Tipo di Carattere

en: Font:
de: Carattere:

en: Font Style:
de: Stile Carattere:

en: Size:
de: Dimensione:

en: Reset Filter
de: Azzera filtro

en: Metric:
de: Metrica:

en: Points
de: Punti

en: Pixels
de: Pixel

note: create the text entry widget
en: Preview:
de: Anteprima:

en: Font Information
de: Informazioni Font

en: Requested Font Name:
de: Nome del font richiesto:

en: Actual Font Name:
de: Nome effettivo del font:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
de: %i font disponibili per un totale di %i stili.

en: Filter
de: Filtro

en: Font Types:
de: Tipi di Font:

en: Scalable
de: Scalabili

en: Scaled Bitmap
de: Bitmap scalabile

note: Convert '(nil)' weights to 'regular', since it looks nicer.
en: regular
de: normale

en: italic
de: corsivo

en: oblique
de: obliquo

en: reverse italic
de: corsivo inverso

en: reverse oblique
de: obliquo inverso

en: other
de: altro

en: The selected font is not available.
de: Il font selezionato non e' disponibile.

en: The selected font is not a valid font.
de: Il font selezionato non e' valido.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
de: Questo e' un font a 2 byte e potrebbe non essere visualizzato correttamente.

en: (unknown)
de: (sconosciuto)

en: proportional
de: proporzionale

en: monospaced
de: monospazio

en: char cell
de: cella carattere

en: Font: (Filter Applied)
de: Font: (con Filtro)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
de: E' stato superato il valore di MAX_FONTS. Alcuni fonts potrebbero non essere visualizzati

en: Apply
de: Applica

en: Font Selection
de: Selezione Tipo del Carattere

en: Gamma value
de: Valore di Gamma

en: No input devices
de: Non esistono dispositivi di input

en: Device:
de: Dispositivo:

en: Disabled
de: Disabilitato

en: Screen
de: Schermo

en: Window
de: Finestra

en: Mode:
de: Modalità:

note: The axis listbox
en: Axes
de: Assi

note: Keys listbox
en: Keys
de: Tasti

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
de: Salva

en: Pressure
de: Pressione

en: X Tilt
de: Inclinazione X

en: Y Tilt
de: Inclinazione Y

en: none
de: nessuno

en: (disabled)
de: (disabilitato)

note: and clear button
en: clear
de: cancella

en: Page %u
de: Pagina %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
de: Impossibile trovare il file di immagine nella cartella immagini: "%s". Linea %d

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
de: Impossibile trovare il file di immagine nella cartella immagini: "%s" nicht finden

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
de: Impossibile trovare il modulo nella cartella moduli: "%s",

en: --- No Tip ---
de: --- Nessun aiuto ---
