gtk+ 1.1.7 - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Hue:
ja: 色相:

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Value:
ja: 明度:

en: Red:
ja: 赤:

en: Green:
ja: 緑:

en: Blue:
ja: 青:

en: Opacity:
ja: 不透明度:

note: The OK button
en: OK
ja: 了解

note: The Cancel button
en: Cancel
ja: 取消

en: Help
ja: ヘルプ

note: The directories clist
en: Directories
ja: ディレクトリ

note: The files clist
en: Files
ja: ファイル

en: Directory unreadable: %s
ja: ディレクトリが読めません: %s

en: Create Dir
ja: ディレクトリ作成

en: Delete File
ja: ディレクトリ削除

en: Rename File
ja: ファイル削除

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
ja: エラー

note: close button
en: Close
ja: 閉じる

en: Create Directory
ja: ディレクトリ作成

en: Directory name:
ja: ディレクトリ名:

note: buttons
en: Create
ja: 作成

note: buttons
en: Delete
ja: 削除

note: buttons
en: Rename
ja: 名前変更

en: Foundry:
ja: 提供:

en: Family:
ja: 書体:

en: Weight:
ja: 太さ:

en: Slant:
ja: 傾き:

en: Set Width:
ja: セット幅:

en: Add Style:
ja: 付加スタイル:

en: Pixel Size:
ja: ピクセルサイズ:

en: Point Size:
ja: ポイントサイズ:

en: Resolution X:
ja: 解像度 X:

en: Resolution Y:
ja: 解像度 Y:

en: Spacing:
ja: 文字間隔:

en: Average Width:
ja: 平均幅:

en: Charset:
ja: 文字集合:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
ja: フォント属性

en: Requested Value
ja: 要求値

en: Actual Value
ja: 実際の値

en: Font
ja: フォント

en: Font:
ja: フォント:

en: Font Style:
ja: フォントスタイル:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Reset Filter
ja: フィルタ初期化

en: Metric:
ja: メトリック:

en: Points
ja: ポイント

en: Pixels
ja: ピクセル

note: create the text entry widget
en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Font Information
ja: フォント情報

en: Requested Font Name:
ja: 要求フォント名:

en: Actual Font Name:
ja: 実際のフォント名:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
ja: %i 個のフォントが有効です。(%i スタイル)

en: Filter
ja: フィルタ

en: Font Types:
ja: フォント種:

en: Bitmap
ja: ビットマップ

en: Scalable
ja: スケラーブル

en: Scaled Bitmap
ja: 拡大縮小ビットマップ

note: Convert '(nil)' weights to 'regular', since it looks nicer.
en: regular
ja: 通常

en: italic
ja: イタリック

en: oblique
ja: 斜体

en: reverse italic
ja: 逆イタリック

en: reverse oblique
ja: 逆斜体

en: other
ja: その他

en: The selected font is not available.
ja: 選択されたフォントは有効ではありません.

en: The selected font is not a valid font.
ja: 選択されたフォントは正しいフォントではありません.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
ja: これは 2-byte フォントなので正しく表示されないかもしれません.

en: (unknown)
ja: (不明)

en: roman
ja: ローマン

en: proportional
ja: プロポーショナル

en: monospaced
ja: モノスペース

en: char cell
ja: 文字セル

en: Font: (Filter Applied)
ja: フォント: (フィルター適用)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
ja: MAX_FONTS を越えました. 表示されないフォントがあります.

en: Apply
ja: 適用

en: Font Selection
ja: フォント選択

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gamma value
ja: ガンマ値

note: shell and main vbox
en: Input
ja: 入力

en: No input devices
ja: 入力デバイスがありません

en: Device:
ja: デバイス:

en: Disabled
ja: 無効

en: Screen
ja: スクリーン

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Mode:
ja: モード:

note: The axis listbox
en: Axes
ja: 軸

note: Keys listbox
en: Keys
ja: キー

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
ja: 保存

en: Pressure
ja: 圧力

en: X Tilt
ja: X 傾き

en: Y Tilt
ja: Y 傾き

en: none
ja: 無し

en: (disabled)
ja: (無効)

note: and clear button
en: clear
ja: クリア

en: Page %u
ja: ページ %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
ja: 画像ファイルが見付かりません piamap_path: "%s" の %d 行目

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
ja: 画像ファイルが見付かりません pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
ja: ローダブルモジュールが見付かりません module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
ja: --- Tip 無し ---
