gtk+ 1.1.12 - en to pt translation catalogue (90 entries)

en: Hue:
pt: Brilho:

en: Saturation:
pt: Saturação:

en: Value:
pt: Valor:

en: Red:
pt: Vermelho:

en: Green:
pt: Verde:

en: Blue:
pt: Azul:

en: Opacity:
pt: Opacidade:

note: The Cancel button
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Help
pt: Ajuda

note: The directories clist
en: Directories
pt: Directorias

note: The files clist
en: Files
pt: Ficheiros

en: Directory unreadable: %s
pt: Directoria ilegível: %s

en: Create Dir
pt: Criar Directoria

en: Delete File
pt: Apagar Ficheiro

en: Rename File
pt: Renomear Ficheiro

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
pt: Erro

note: close button
en: Close
pt: Fechar

en: Create Directory
pt: Criar Directoria

en: Directory name:
pt: Nome da directoria:

note: buttons
en: Create
pt: Criar

note: buttons
en: Delete
pt: Apagar

note: buttons
en: Rename
pt: Renomear

en: Selection:
pt: Selecção:

en: Family:
pt: Família:

en: Weight:
pt: Peso:

en: Slant:
pt: Inclinação:

en: Set Width:
pt: Espaçamento:

en: Add Style:
pt: Adicionar Estilo:

en: Pixel Size:
pt: Tamanho em Pixeis:

en: Point Size:
pt: Tamanho em Pontos:

en: Resolution X:
pt: Resolução X:

en: Resolution Y:
pt: Resolução Y:

en: Spacing:
pt: Espaçamento:

en: Average Width:
pt: Largura Média:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
pt: Propriedade da Fonte

en: Requested Value
pt: Valor Pedido

en: Actual Value
pt: Valor Real

en: Font
pt: Fonte

en: Font:
pt: Fonte:

en: Font Style:
pt: Estilo de Fonte:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Reset Filter
pt: Limpar Filtro

en: Metric:
pt: Métrica:

en: Points
pt: Pontos

note: create the text entry widget
en: Preview:
pt: Exemplo:

en: Font Information
pt: Informação da Fonte

en: Requested Font Name:
pt: Nome de Fonte Pedido:

en: Actual Font Name:
pt: Fonte de Nome Real:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
pt: %i fontes disponíveis com um total de %i estilos.

en: Filter
pt: Filtro

en: Font Types:
pt: Tipos de Fonte:

en: Bitmap
pt: Imagem

en: Scalable
pt: Escalável

en: Scaled Bitmap
pt: Bitmap Escalado

en: italic
pt: itálico

en: oblique
pt: oblíquo

en: reverse italic
pt: itálico invertido

en: reverse oblique
pt: oblíquo invertido

en: other
pt: outro

en: The selected font is not available.
pt: A fonte seleccionada não está disponível.

en: The selected font is not a valid font.
pt: A fonte seleccionada não é uma fonte válida.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
pt: Esta é uma fonte de 2 bytes e pode não ser mostrada correctamente.

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: roman
pt: romano

en: proportional
pt: proporcional

en: monospaced
pt: monoespaçada

en: Font: (Filter Applied)
pt: Fonte: (Filtro Aplicado)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
pt: MAX_FONTS foi excedido. Podem faltar algumas fontes.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Font Selection
pt: Selecção de Fonte

en: Gamma value
pt: Valor Gamma

note: shell and main vbox
en: Input
pt: Entrada

en: No input devices
pt: Nenhum dispositivo de entrada

en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Disabled
pt: Inactivo

en: Screen
pt: Ecrã

en: Window
pt: Janela

en: Mode:
pt: Modo:

note: The axis listbox
en: Axes
pt: Eixos

note: Keys listbox
en: Keys
pt: Teclas

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
pt: Gravar

en: Pressure
pt: Pressão

en: none
pt: nenhum

en: (disabled)
pt: (inactivo)

note: and clear button
en: clear
pt: limpar

en: Page %u
pt: Página %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
pt: Não encontrei ficheiro de imagem na pixmap_path: "%s" linha %d

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
pt: Não encontrei ficheiro de imagem na pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
pt: Não encontrei módulo na module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
pt: --- Sem Ajuda ---
