gnome-utils 1.4.0.2 - en to fr translation catalogue (752 entries)

en: The Gnome Calculator
fr: La calculatrice GNOME

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
fr: Calculatrice simple en double-précision similaire a xcalc

en: Run in analog (slide rule) mode
fr: Fonctionner en mode analogique

en: Gnome Calculator
fr: Calculatrice GNOME

en: SQRT
fr: SORT

en: Select Character
fr: Sélectionnez un caractère

en: Insert
fr: Insérer

en: Character code:
fr: Code du caractère :

en: Character:
fr: Caractère :

en: Gnome Character Map
fr: Mappage caractère GNOME

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
fr: L'équivalent GNOME au Mappage caractère de Microsoft Windows. Attention : peut contenir du mauvais Anglais.

en:  %s: Character code %d
fr: %s : code du caractère : %d

en: Text copied to clipboard...
fr: Texte copié dans le presse-papiers...

en: Text cut to clipboard...
fr: Texte coupé dans le presse-papiers...

en: Text pasted from clipboard...
fr: Texte collé du presse-papiers...

en: Action Toolbar
fr: Barre d'outils d'action

en: Text to copy:
fr: Texte à copier :

en: Exit
fr: Quitter

en: Copy
fr: Copier

en: About
fr: À propos

en: Help
fr: Aide

en: Insert Character...
fr: Insérer un caractère...

en: Insert character(s) by choosing character codes.
fr: Insère un(des) caractère(s) en choisissant son code.

en: _Action Toolbar
fr: Barre d'outils d'_action

en: View or hide the action toolbar
fr: Afficher ou cacher la barre d'outils d'action

en: _Text Toolbar
fr: Barre d'outils de _texte

en: View or hide the text toolbar
fr: Afficher ou cacher la barre d'outils de texte

en: _Statusbar
fr: Barre d'é_tat

en: View or hide the statusbar
fr: Afficher ou cacher la barre d'état

en: Character Table's Font...
fr: Police de la table de caractères...

en: Set the character table's font.
fr: Défini la police de la table de caractères.

en: _Insert at end
fr: _Insérer à la fin

en: Insert every selected character at the end of the text entry
fr: Insère tous les caractères sélectionné à la fin de l'entrée de texte

en: _Focusable Buttons
fr: Boutons _focusables

en: Set the buttons to be focusable or not
fr: Défini les boutons comme étant focusable ou non

en: Insert character(s) by choosing character codes
fr: Insert le(s) caractère(s) en choisissant le(s) code(s)

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the selection
fr: Coupe la sélection

en: Copy the selection
fr: Copier la sélection

en: Paste
fr: Coller

en: Paste the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Show Gnome Character Map's manual
fr: Afficher le manuel de Mappage caractère GNOME

en: About this application
fr: À propos de cette application

en: Exit the program
fr: Quitte le programme

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
fr: Ne peut démarrer le dictionnaire; plus généralement, http://www.dict.org ne peut pas être contacté.

note: Could not look up search strategies, so just display a * label; FIXME: Memory leak
en: Cannot connect to server
fr: Ne peut se connecter au serveur

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
fr: Client pour le serveur de dictionnaire du MIT.
    Web : http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Spell-checking...
fr: Vérification orthographique...

en: Spell check done
fr: Vérification orthographique effectuée

en: No matches found
fr: Aucune correspondances trouvées

en: Looking up word...
fr: Recherche du mot...

en: Lookup done
fr: Recherche effectuée

en: String not found
fr: Chaîne non trouvée

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
fr: Incapable d'effectuer l'opération demandée, soit parce que le serveur
    que vous utilisez n'est pas disponible, soit parceque vous n'etes pas
    connecté sur Internet. Si vous n'etes pas déjà connecté sur Internet,
    veuillez vous connecter et recommencer.

en: Spell
fr: Orthographe

en: Check word spelling
fr: Vérifier l'orthographe du mot

en: Cut to Clipboard
fr: Couper vers le presse-papiers

en: Copy to Clipboard
fr: Copier vers le presse-papiers

en: Paste Clipboard Contents
fr: Coller le contenu du presse-papiers

en: Settings
fr: Paramètres

en: Server to use, default search strategy, fonts
fr: Serveur à utiliser, statégie de recherche par défaut, polices

en: Word definition
fr: Définition du mot

en: About...
fr: À propos...

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Show/Hide Definition Window...
fr: Afficher/Cacher la fenêtre de définition...

en: Spell Check...
fr: Vérification orthographique...

en: Cannot create applet!
fr: Ne peut créer l'applet !

en: Error invoking query: %s
fr: Erreur à l'exécution de la requête : %s

en: Headword:
fr: Racine :

en: Sub-number:
fr: Sous-nombre :

en: Pronunciation:
fr: Prononciation :

en: Etymology:
fr: Étymologie :

en: Part of speech:
fr: Partie de l'articulation :

en: Example:
fr: Exemple :

en: Main body:
fr: Corps principal :

en: Cross-reference:
fr: Référence croisée :

note: Fixme these should be stock buttons
en: Preferences
fr: Préférences

en: Smart lookup
fr: Recherche intelligente

en: Server:
fr: Serveur :

en: Port:
fr: Port :

en: Database:
fr: Base de données :

en: Default strategy:
fr: Stratégie par défaut :

en: Server
fr: Serveur

en: Fonts
fr: Polices

en: Display handle bar
fr: Afficher la poignée de barre

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
fr: Vous devez redémarrer GDict afin que
    vos changements deviennent actifs.

en: Search all databases
fr: Chercher dans toutes les bases de données

en: The server you specified could not be found.
fr: Le serveur que vous avez spécifié ne peut être trouvé.

en: Word:
fr: Mot :

en: Search Strategy:
fr: Stratégie de recherche :

en: Find Words...
fr: Trouver les mots...

en: Spell checker
fr: Vérificateur orthographique

en: Unable to parse the geometry string '%s'
fr: Incapable d'analyser la chaîne de géométrie « %s »

en: Specify the geometry of the window.
fr: Spécifie la géométrie de la fenêtre.

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
fr: GDiskFree est l'implantation GNOME de l'utilitaire shell « df ».

en: GDiskFree Properties
fr: Propriétés de GDiskFree

en: Invoke sync before getting usage info
fr: Invoquer sync avant d'obtenir les information d'usage

en: Show drive mount points
fr: Afficher les points de montage des disques

en: Show drive size
fr: Afficher la taille des disques

en: Dial Orientation
fr: Orientation

en: Vertical
fr: Verticale

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Update interval (ms)
fr: Intervalle entre les mises à jour (ms)

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Don't search subdirectories
fr: Ne pas chercher dans les sous-répertoires

en: File owner
fr: Propriétaire

en: File owner group
fr: Groupe du propriétaire du fichier

en: Last modification time
fr: Date de dernière modification

en: Don't search mounted filesystems
fr: Ne pas chercher dans les systèmes de fichiers montés

en: Empty file
fr: Fichier vide

en: Invalid user or group
fr: Utilisateur ou groupe invalide

en: Filenames except
fr: Noms de fichier à exclure

en: Follow symbolic links
fr: Suivre les liens symboliques

en: Simple substring search
fr: Recherche d'une sous-chaîne simple

en: Regular expression search
fr: Recherche par expression régulière

en: Extended regular expression search
fr: Recherche étendue par expression régulière

en: grep options found in find list bad bad!
fr: Options pour grep passées à find. Pas bon !

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
fr: Options inconnues de grep passées à grep. Pas bon !

en: Search already running on another page
fr: Une recherche est déjà en cours sur une autre page

note: create the results box FIXME: add an option to autoclear result box and pass TRUE in that case
en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: 
    ... Too many errors to display ...
fr: 
    ... Trop d'erreur à afficher ...

en: Start directory does not exist
fr: Le répertoire de démarrage n'existe pas

en: Search command line
fr: Ligne de commande de recherche

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
fr: C'est la ligne de commande qui peut être utilisé pour exécuter
    cette recherche depuis la console :
    (Note : pour imprimer un fichier par ligne plutot que séparer par
    le caractère null, ajouter "| tr '\000' '\n'" à la ligne ci-dessous)

en: Entry changed called for a non entry option!
fr: Entrée changée appelée pour une non-option d'entrée !

en: Enable
fr: Activer

en: Remove
fr: Enlever

en: Start in directory:
fr: Démarrer dans ce répertoire :

en: Browse
fr: Parcourir

en: Add
fr: Ajouter

en: Show Command
fr: Afficher la commande

en: Start
fr: Démarrer

en: Nothing to locate
fr: Rien à localiser

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
fr: Ceci est une interface pour locate.  Si vous tapez une chaîne
    simple, elle sera comparée au chemin complet des fichiers, et si vous
    entrez une expression régulière, elle sera comparée au chemin complet.

en: Locate file:
fr: Localiser le fichier :

en: Full find (find)
fr: Recherche complète (find)

en: Quick find (locate)
fr: Recherche rapide (locate)

en: The Gnome Search Tool
fr: L'outil de recherche GNOME

en: (C) 1998,2000 the Free Software Foundation
fr: (C) 1998,2000 la Free Software Foundation

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
fr: Interface graphique des commandes Unix find, grep et locate

en: Gnome Search Tool
fr: Outil de recherche GNOME

en: Cannot save file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

en: Save Results
fr: Enregistrer les résultats

en: Command mangled
fr: Commande mutilé

en: No command for this mime type
fr: Aucune commande pour ce type MIME

en: no project selected
fr: Pas de projet sélectionné

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
fr: Ne peut comprendre la géométrie (position et taille)
    spécifiée sur la ligne de commande

en: Project Title
fr: Titre du projet

en: Size
fr: Taille

en: Status
fr: État

en: project %t started
fr: Projet %t démarré

en: stopped project %t
fr: Projet stoppé %t

en: Value
fr: Valeur

en: Cannot open logfile %s for append
fr: Ne peut ouvrir le journal %s pour ajout

note: Translators: Format to use in the gtt logfile
en: %b %d %H:%M:%S
fr: %d %b %H:%M:%S

en: no description
fr: Pas de description

en: program started
fr: Programme lancé

note: log_if_equal
en: program exited
fr: Programme terminé

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
fr: Il semble qu'un autre GTimerTracker soit en cours d'exécution.
    Cliquez sur « Valider » pour démarrer GTimeTracker tout de même
    ou « Annuler » pour quitter.

en: Cannot create pid-file!
fr: Ne peut créer le fichier-pid !

en: Error
fr: Erreur

en: Specify geometry
fr: Spécifie la géométrie

en: Select a project on startup
fr: Choisir un projet au lancement de l'application

en: PROJECT
fr: PROJET

en: Warning
fr: Avertissement

en: New Project...
fr: Nouveau projet...

en: Reload Configuration File
fr: Recharger le fichier de configuration

en: File %s exists, overwrite?
fr: Le fichier %s existe, l'écraser ?

en: File cannot be written
fr: Le fichier ne peut être écrit

en: Export Current State
fr: Exporter la valeur courante

en: _New Project...
fr: _Nouveau projet...

en: _Reload Configuration File
fr: _Recharger le fichier de configuration

en: _Save Configuration File
fr: _Enregistrer le fichier de configuration

en: _Export Current State
fr: _Exporter la valeur courante

en: Clear _Daily Counter
fr: Ré_initialiser le compteur journalier

en: St_art
fr: Dém_arrer

en: _Timer Running
fr: Chronomè_tre lancé

en: _Timer
fr: Chronomè_tre

en: Old GTT Tasks
fr: Vieilles tâches GTT

en: empty
fr: vide

note: Note to translators: just skip the `[GTT]'
en: [GTT]New
fr: Nouveau

en: Reload
fr: Recharger

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Configuration File
fr: Enregistrer le fichier de configuration

en: Cut Selected Project
fr: Couper le projet sélectionné

en: Copy Selected Project
fr: Copier le projet sélectionné

en: Paste Project
fr: Coller le projet

en: Props
fr: Propriétés

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Start/Stop Timer
fr: Lancer / arrêter le chronomètre

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Prefs
fr: Préférences

en: Edit Preferences...
fr: Éditer les préférences...

en: Manual
fr: Manuel

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit GTimeTracker
fr: Quitter GTimeTracker

en: Close
fr: Fermer

en: Display
fr: Affichage

en: Entry Start:
fr: Début de l'entrée :

en: Entry Stop:
fr: Fin de l'entrée:

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Logfile
fr: Historique

en: Misc
fr: Divers

en: No Project Command:
fr: Commande « aucun projet » :

en: Shell Commands
fr: Commandes Shell

en: Show Seconds
fr: Afficher les secondes

en: Show Status Bar
fr: Afficher la barre d'état

en: Show Sub-Projects
fr: Afficher les sous-projets

en: Show Table Header
fr: Afficher les en-têtes de table

en: Show Toolbar Icons
fr: Afficher les icônes de la barre d'outils

en: Show Toolbar Texts
fr: Afficher les textes de la barre d'outils

en: Show Tooltips
fr: Activer les bulles d'aide

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
fr: Afficher « Couper », « Copier », « Coller »

en: Show `Help'
fr: Afficher « Aide »

en: Show `New'
fr: Afficher « Nouveau »

en: Show `Preferences'
fr: Afficher « Préférences »

en: Show `Properties'
fr: Afficher « Propriétés »

en: Show `Quit'
fr: Afficher « Quitter »

en: Show `Save', `Reload'
fr: Afficher « Recharger », « Enregistrer »

en: Show `Timer'
fr: Afficher « Chronomètre »

en: Switch Project Command:
fr: Commande pour changer de projet :

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Toolbar Segments
fr: Segments de la barre d'outils

en: Use Logfile
fr: Utiliser l'historique

en: Project
fr: Projet

en: Project Description:
fr: Description du projet :

en: Project Title:
fr: Titre du projet :

note: go get logview.xpm in $(prefix)/share/pixmaps/logview
en: Logview
fr: Visionneur de journal

en: Action database
fr: Base de données d'actions

en: Monitor options
fr: Options du moniteur

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Edit...
fr: Éditer...

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
fr: Ne peut ouvrir la base de données d'actions <%s> ! Échec de l'ouverture.

en: Error parsing actions data base
fr: Erreur d'analyse de la base de données d'actions

en: Can't write to actions database!
fr: Ne peut écrire dans la base de données d'actions !

en: <empty>
fr: <vide>

en: log name regexp
fr: exp. rég. de nom de journal

en: process regexp
fr: exp. rég. de processus

en: message regexp
fr: exp. rég. de message

en: action to execute when regexps are TRUE
fr: action à exécuter lorsque les exp. rég. sont VRAI

en: description:
fr: description :

en: Description of this entry.
fr: Description de cette entrée.

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
fr: balise : [%s]
    nom d'hist. : [%s]
    processus : [%s]
    message : [%s]
    description : [%s]
    action : [%s]

en: Log stats
fr: États des historiques

en: Log information
fr: Information d'historique

en: Log:
fr: Historique :

en: Size:
fr: Taille :

en: Modified:
fr: Modifié :

en: Start date:
fr: Date de début :

en: Last date:
fr: Date de fin :

en: Num. lines:
fr: Num. de lignes :

en: %ld bytes
fr: %ld octets

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Aout

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

note: bogus Translators: Make sure this is only Month and Day format, year * will be bogus here
en: %B %e
fr: %e %B

en: Not enough memory!
fr: Pas assez de mémoire !

en: Out of memory!
fr: Plus de mémoire !

en: Unable to open logfile!
fr: Ne peut ouvrir le fichier d'historique !

en: %s is not a regular file.
fr: %s n'est pas un fichier normal.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
fr: %s n'est pas lisible par l'utilisateur. Soit vous exécutez le programme en root, soit vous demandez à l'administrateur de changer les permissions du fichier.

en: %s could not be opened.
fr: %s ne peut pas être ouvert.

en: %s not a log file.
fr: %s n'est pas un journal.

en: ReadLogStats: out of memory
fr: ReadLogStats : plus de mémoire

en: Open log...
fr: Ouvrir un journal...

en: Open log
fr: Ouvre un journal

en: Export log...
fr: Exporter un journal...

en: Export log
fr: Exporte un journal

en: Close log
fr: Fermer le journal

en: Switch log
fr: Changer de journal

en: Monitor...
fr: Surveiller...

en: Monitor log
fr: Surveille un journal

en: Exit program
fr: Quitte le programme

en: Show calendar log
fr: Afficher le journal du calendrier

en: Show log stats
fr: Afficher les statistiques du journal

en: Show line info
fr: Affiche les informations sur la ligne

en: Show user preferences
fr: Affiche les préférences de l'utilisateur

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Select log events
fr: Sélectionne des événements du journal

en: Filter..
fr: Filtrer...

en: Filter log events
fr: Filtre les événements du journal

en: Info about logview
fr: Informations à propos du visionneur de journal

en: No log files to open
fr: Aucun journal à ouvrir

note: Create App
en: System Log Viewer
fr: Visionneur de journal système

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Date:
fr: Date :

en: Too many open logs. Close one and try again
fr: Trop de journaux ouverts. Fermez en un et essayer de nouveau

en: Open new logfile
fr: Ouvrir un nouveau journal

en: Error: [%s]
fr: Erreur : [%s]

en: Choose logs to monitor
fr: Choisissez un journal à surveiller

note: Arrowed buttons
en: Add >>
fr: Ajouter >>

note: Remove button
en: Remove <<
fr: Enlever <<

note: Check boxes
en: Hide app
fr: Cacher l'application

en: Exec actions
fr: Exécuter des actions

en: tmp_list is NULL
fr: tmp_list est NULL

en: Monitoring logs...
fr: Surveillance des journaux...

en: TOUCHED!!
fr: TOUCHÉ !!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
fr: Largeur de la colonne de nom d'hôte (0 pour cacher la colonne) :

en: Columns
fr: Colonnes

en: Zoom view
fr: Vue zoom

en: Log line detail for %s
fr: Détail de la ligne du journal pour %s

en: Log line detail for <No log loaded>
fr: Détail de la ligne du journal pour <Aucun journal chargé>

en: Date:
fr: Date :

en: Process:
fr: Processus :

en: Message:
fr: Message :

en: Description:
fr: Description :

note: Translators: do not include year, it would be bogus
en: %B %e %X
fr: %e %B %X

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
fr: Ne peut ouvrir la base de données d'expressions rationnelles <%s> ! Échec de l'ouverture.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
fr: Ne peut ouvrir la base de données des descriptions <%s> ! Échec de l'ouverture.

en: Do nothing
fr: Ne fait rien

en: Append it to ->
fr: L'ajouter à ->

en: Search it in ->
fr: Le rechercher dans ->

en: Edit it
fr: L'éditer

note: First view is considered as the default view ...
en: List
fr: Liste

en: Grid
fr: Grille

en: Edit
fr: Édition

en: File
fr: Fichier

en: Search RGB
fr: Recherche RVB

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Concat
fr: Concatène

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
fr: Le document « %s » a été modifié ; voulez vous l'enregistrer ?

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
fr: GColorsel a été incapable de coller les couleurs depuis le presse-papiers.

en: Please select a file document before.
fr: Veuillez sélectionnez un fichier avant.

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
fr: Je ne peut exécuter cet action. Vérifier que :
    
    1. Vous avez associé une action à cet événement.
    2. Que le document associé existe toujours.
    3. Le type du document associé.
    
    Aller dans les préférences, dans le menu édition.

en: <- Remove
fr: <- Enlever

en: <- Remove all
fr: <- Enlever tout

en: Add ->
fr: Ajouter ->

en: Add all ->
fr: Ajouter tout ->

en: Available documents
fr: Documents disponible

en: Available views
fr: Vues disponibles

en: Connect to
fr: Connecter à

en: Create a document
fr: Créer un document

en: Create views
fr: Créer les vues

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
fr: Veuillez sélectionner le type du document à créer.
    Vous pouvez choisir un nom court, à ne pas confondre avec le nom du fichier.

en: Select source document
fr: Sélectionnez le document source

en: Select type
fr: Sélectionner le type

en: Short name :
fr: Nom court :

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
fr: Ce document lit le document provenant d'un ou plusieurs autres documents. Veuillez choisir ces documents.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
fr: Vous pouvez créer une ou plusieurs vue pour ce document. Notez que vous devez créer au moins une vue.

en: Create a new view
fr: Créer une nouvelle vue

en: Please, select the type of view you want to create.
fr: Veuillez sélectionner le type de vue que vous voulez créer.

en: Bottom
fr: Bas

en: Default
fr: Défaut

en: Display documents menu (restart required).
fr: Afficher le menu des documents (redémarrage requis).

en: DoubleClick in previews:
fr: DoubleClique dans les aperçus :

en: DoubleClick in views:
fr: DoubleClique dans les vues :

en: Drop:
fr: Lâcher :

en: General
fr: Général

en: Grab:
fr: Capturer :

en: Left
fr: Gauche

en: MDI (Multiple Document Interface)
fr: IDM (Interface Multi Document)

en: Mode:
fr: Mode :

en: Notebook
fr: Carnet

en: Notebook Tab position:
fr: Position des onglets du carnet :

en: On ... execute ...
fr: À ... l'exécution ...

en: Right
fr: Droite

en: Save session on exit.
fr: Sauvegarder la session à la sortie.

en: Top
fr: Haut

en: Toplevel
fr: 1er niveau

en: Begin
    Comments :
fr: Commentaires
    de début :

en: End
    Comments :
fr: commentaires
    de fin :

en: File name :
fr: Nom du fichier :

en: Header :
fr: En-tête :

en: Special properties
fr: Propriétés spéciales

en: Common properties
fr: Propriétés communes

en: Name :
fr: Nom :

en: Blue :
fr: Bleu :

en: Green :
fr: Vert :

en: Red :
fr: Rouge :

en: Colors format :
fr: Format des couleurs :

en: Display document control (if exists)
fr: Afficher les contrôles du document (si ils existent)

en: Color height :
fr: Hauteur de couleur :

en: Color width :
fr: Largeur de couleur :

en: Draw numbers
fr: Afficher les nombres

en: New Document
fr: Nouveau document

en: Create a new document
fr: Crée un nouveau document

en: New View
fr: Nouvelle vue

en: Create a new view for a document
fr: Crée une nouvelle vue pour le document

en: Close document
fr: Fermer le document

en: Close the current document
fr: Ferme le document en cours

en: Close view
fr: Fermer le vue

en: Close the current view
fr: Ferme la vue courante

en: _Open palette...
fr: _Ouvrir une palette...

en: Load a palette
fr: Charger une palette

en: _Save palette
fr: _Enregistrer la palette

en: Save the current palette in a file
fr: Enregistre la palette en cours dans un fichier

en: Save palette _As...
fr: Enregistrer la palette _sous...

en: Save the current palette with a different name
fr: Enregistre la palette en cours avec un nom différent

en: Insert color
fr: Insérer une couleur

en: Remove selected colors
fr: Supprimer les couleurs sélectionnées

en: Edit selected colors ...
fr: Éditer les couleurs sélectionnées...

en: Document/View properties
fr: Propriétés du document/vue

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
fr: GColorsel a été incapable d'enregistrer le fichier :
    
    %s
    
    Veuillez vérifier que le chemin fournit existe,
    et que vous avez les permissions en écriture appropriées.
    
    Voulez-vous réessayer ?

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
fr: GColorsel a été incapable de charger le fichier :
    
    %s
    
    Veuillez vérifier que le chemin fournit existe,
    et que vous avez les permissions pour ouvrir le fichier.

en: Open Palette
fr: Ouvrir une palette

en: Loading file, please wait ...
fr: Chargement du fichier, veuillez patienter...

en: Save Palette as
fr: Enregistrer la palette sous

en: File not saved ...
fr: Fichier non enregistré...

en: File saved ...
fr: Fichier enregistré...

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
fr: Je suis sur le point de fermer la dernière vue de « %s ».
    
    Ce document sera aussi fermé, continuer ?
    
    Veuillez noter que %d document(s) virtuel(s) utilise(nt) des données de ce document.

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
fr: Je suis sur le point de fermer la dernière vue de « %s ».
    
    Ce document sera fermé aussi, continuer ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
fr: Je suis sur le point de fermer « %s ».
    
    Veuillez noter que %d vues seront détruites,
    et que %d document(s) virtuel(s) utilise(nt) des données de ce document.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
fr: Je suis sur le point de fermer « %s ».
    
    Veuillez noter que %d vues seront détruites.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: Gnome Color Browser
fr: Sélecteur de couleurs GNOME

en: Small utility to browse available X11 colors.
fr: Petit utilitaire pour voir les couleurs X11 disponibles.

en: New Color
fr: Nouvelle couleur

en: View properties
fr: Propriétés de la vue

en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a palette
fr: Ouvre une palette

en: Grab
fr: Capturer

en: Grab a color on the screen
fr: Capture une couleur de l'écran

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
fr: Votre fichier de configuration est corrompu.
    Voulez-vous créer une nouvelle session ?

en: Loading files, please wait ...
fr: Chargement des fichiers, veuillez patienter...

en: One or more files can not be restored :
fr: Un ou plusieurs fichiers ne peuvent être restorés :

en: System Colors
fr: Couleurs système

en: User Colors
fr: Couleurs utilisateurs

en: Search
fr: Rechercher

en: Decimal 8 bits
fr: Décimal 8 bits

en: Decimal 16 bits
fr: Décimal 16 bits

en: Hex 8 bits
fr: Héxa 8 bits

en: Hex 16 bits
fr: Héxa 16 bits

en: Float
fr: Flottant

en: Color
fr: Couleur

note: Create everything.
en: Name
fr: Nom

en: Tolerance :
fr: Tolérance :

en: Font Selector
fr: Sélecteur de police

en: Selection:
fr: Sélection :

en: Font to load
fr: Police à charger

en: Print selected font name on exit
fr: Affiche le nom de la police sélectionnée en quittant

en: Inhibit remembering selected font for next run
fr: Empêche la mémorisation de la police sélectionnée au prochain démarrage

en: Inhibit loading of last font
fr: Empêche le chargement de la dernière police

en: Reason %d
fr: Raison %d

en: Where to put the window, and its size
fr: Où mettre la taille et position de la fenêtre

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
fr: Ignorer l'entrée standard ; peut être utile dans certains cas.

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: New text viewer window
fr: Nouvelle fenêtre de texte

en: _Fixed Font
fr: Police _fixe

en: Display text with a fixed font
fr: Affiche le texte avec une police fixe

en: Text File Viewer
fr: Visionneur de fichiers texte

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
fr: Copyright 1998, sous les termes de la Licence Publique Générale GNU.

en: Find string
fr: Trouver une chaîne

en: Find
fr: Rechercher

en: Loading...
fr: Chargement...

en: No such file or directory:
    %s
fr: Aucun fichier ou répertoire :
    %s

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
fr: Échec lors de la décompression et de l'affichage du fichier :
    %s
    %s

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
fr: Incapable d'afficher le fichier compressé.
    zcat n'est pas dans votre chemin.

en: Error loading file:
    %s
    %s
fr: Erreur lors du chargement du fichier :
    %s
    %s

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: Failed to write file:
    %s
    %s
fr: Échec lors de l'enregistrement du fichier :
    %s
    %s

en: Save Text As...
fr: Enregistrer le texte sous...

en: Open Text File...
fr: Ouvrir un fichier texte...

en: Sorry, no preferences yet.
fr: Désolé, pas encore de préférences.

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: No search string was specified!
fr: Aucune chaîne à rechercher n'a été spécifiée !

en: Shut Down
fr: Éteindre

en: Single User Mode
fr: Mode Mono-Utilisateur

en: Reboot
fr: Redémarrage

en: Are you sure you want to shut down the computer?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir éteindre l'ordinateur ?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir passer en mode mono-utilisateur ?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir passer en runlevel 2 ?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir passer en runlevel 3 ?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir passer en runleve 4 ?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir passer en runlevel 5 ?

en: Are you sure you want to reboot the system?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir redémarrer l'ordinateur ?

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
fr: Vous devez être le super-utilisateur (root) pour éteindre ou redémarrer l'ordinateur.

note: notebook pages
en: Shutdown or Reboot
fr: Éteindre ou redémarrer

en: Easy
fr: Facile

en: Advanced
fr: Avancé

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
fr: Cliquez sur « Valider » pour arrêter le système. Vous
    perdrez toutes les informations non sauvées dans les
    applications ouvertes.

note: Put in a "revert to defaults" button
en: Revert to Defaults
fr: Revenir à la configuration par défaut

en: Commands
fr: Commandes

en: Confirm before shutdown?
fr: Confirmation avant d'éteindre ?

en: %s
    You will lose any unsaved work.
fr: %s
    Tout travail non enregistré sera perdu.

en: Don't ask next time.
fr: Ne pas poser la question la prochaine fois.

en: Command execution failed: fork failed
fr: Échec de l'exécution de la commande : échec de fork

en: Make guname act as a control center applet
fr: Guname doit agir comme une applet du Centre de contrôle

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
fr: une erreur d'initialisation est survenue lors du démarrage de 'guname-capplet'.

en: System Information
fr: Informations système

en: Logo file not found
fr: Fichier logo non trouvé

note: Up here so it uses the default font
en: GNOME contributors:
fr: Contributeurs à GNOME :

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
fr: GNOME : The GNU Network Object Model Environment

en: Email Information...
fr: Envoyer par courrier électronique l'information...

en: Save Information to File...
fr: Enregistrer l'information dans un fichier...

en: Detailed Information...
fr: Informations détaillées...

en: Category
fr: Catégorie

en: Your System
fr: Votre système

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Mail To...
fr: Envoyer un courrier à ...

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
fr: Erreur lors de la fermeture du fichier '%s' :
    %s
    Tout ou partie des données n'ont pas pu être enregistrées.

en: Couldn't open file `%s': %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier '%s' : %s

en: Save System Information As...
fr: Enregistrer les informations système sous...

note: I don't think the error_string() will reliably mean anything.
en: Command failed ` %s ': %s
fr: Échec de la commande '%s' : %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
fr: Ne peut exécuter la commande ' %s ' : %s

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
fr: Le courier suivant sera envoyé à %s.
    Êtes-vous sûr de vouloir envoyer cette information par courrier ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Address to mail to:
fr: Envoyer le courrier à :

note: *********************************** Globals **********************************
en: Distribution:
fr: Distribution :

en: Operating System:
fr: Système d'exploitation :

en: Distribution Version:
fr: Version de la distribution :

en: Operating System Version:
fr: Version du système d'exploitation :

en: Operating System Release:
fr: Sous-version du système d'exploitation :

en: Processor Type:
fr: Type de processeur :

en: Processor Speed:
fr: Vitesse du processeur :

en: Host Name:
fr: Nom de la machine hôte :

en: Domain Name:
fr: Nom de domaine :

en: User Name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: X Display Name:
fr: Affichage X11 :

en: System Status:
fr: État du système :

en: Real Memory:
fr: Mémoire physique :

en: Swap Space ("virtual memory"):
fr: Swap (« mémoire virtuelle ») :

en: Total Memory:
fr: Mémoire totale :

en: Free Memory:
fr: Mémoire libre :

en: Device
fr: Périphérique

en: Used space
fr: Espace utilisé

en: Free space
fr: Espace libre

en: Percent free
fr: Pourcentage libre

en: Mount point
fr: Point de montage

note: This is about the only case where we'll put Unknown instead of simply not showing the info.
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown filesystem
fr: Système de fichier inconnu

en: No information for this filesystem.
fr: Aucune information sur ce système de fichier.

en: Memory
fr: Mémoire

en: Kilobytes
fr: Kilo-octets

en: %ld%% memory used.
fr: mémoire utilisée : %ld%%.

en: %ld%% swap used.
fr: swap utilisé : %ld%%.

en: Detailed System Information
fr: Informations système détaillées

en: Disk Information
fr: Informations sur les disques

en: Memory Information
fr: Informations sur la mémoire

en: CPU Information
fr: Informations sur le processeur

en: Mount Point:
fr: Point de montage :

en:     Device:
fr:     Périphérique :

en:     Filesystem Type:
fr:     Type de système de fichiers :

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
fr: %ld Mégaoctets, %ld libres (%ld super-utilisateur) ; %ld i-noeuds, %ld libres.

en: %2d%% full
fr: %2d%% plein

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
fr: Ne peut trouver la commande "w" dans votre chemin.
    Cette commande est nécessaire pour que l'application puisse fonctionner.

en: Active User Listing
fr: Liste des utilisateurs

en: Update Information
fr: Mettre les informations à jour

en: Command Line
fr: Ligne de commande

en: Add some defaults
fr: Ajouter des exemples par défaut

en: Delete
fr: Effacer

en: Command Editor
fr: Éditeur de commande

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
fr: Vous pouvez configurer les commandes des menus contextuels.
    Tapez le nom que vous désirez voir apparaître dans le
    menu, et la commande à exécuter.
    Dans la commande, vous pouvez utiliser %u pour désigner
    l'utilisateur sélectionné, et %t pour la console tty.

en: Click this button to add
    some sample commands.
fr: Cliquez sur ce bouton pour
    ajouter des exemples de commandes.

en: Menu items
fr: Éléments du menu

en: Command
fr: Commande

en: Running: %s
fr: Exécution de : %s

en: Default 16-bit
fr: Défaut 16 bits

note: there is no 2 apparently
en: 32-bit w/sync
fr: 32-bit sans sync

en: Sleeping
fr: Endormi

en: Active/Idle
fr: Actif/Inatif

en: Standby
fr: En attente

en: Unable to access the drive.
fr: Incapable d'accéder à ce disque.

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
fr: Le paramétrage DMA de ce disque ne peut être changé.

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
fr: Les paramètres d'IRQ unmask ne peuvent pas être modifiés pour ce lecteur.

en: The drive refused to keep its settings.
fr: Le lecteur refuse de conserver ses paramètres.

en: Keep settings
fr: Conserver les paramètres

en: None
fr: Aucun

en: (1 Sector)
fr: (1 secteur)

en: (Dual Port)
fr: (port dual)

en: (Dual Port Cache)
fr: (cache du port dual)

en: No
fr: Non

en: Yes (%d sector)
fr: Oui (%d secteur)

en: Yes (%d sectors)
fr: Oui (%d secteurs)

en: Model
fr: Modèle

en: Serial No.
fr: Numéro de série

note: do config here
en: Geometry
fr: Géométrie

en: Legacy MFM/RLL drive
fr: Ancien disque MFM/RLL

en: DMA Mode
fr: Mode DMA

en: IO Mode
fr: Mode IO

en: IRQ Unmask
fr: Démasquer les IRQ

en: Multisector
fr: Multisecteur

en: On Reset
fr: À la réinitialisation

note: *	Set up the outer display first
en: IDE Status
fr: État IDE

en: Disk Logo Not Found
fr: Logo du disque non trouvé

en: Only the superuser can use this tool
fr: Seul le super-utilisateur (root) peut utiliser cet outil

en: You appear to have no IDE drives
fr: Il semble que vous n'ayez pas de disque IDE

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
fr: MErreur interne : incapable de pointer l'emplacement correct

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
fr: MErreur interne : valeur bizarre (%ld) dans do_test

en: EBad block at block %lu
fr: EMauvais bloc au bloc %lu

note: while (!i) ;
en: MChecking for bad blocks...
fr: MVérification des mauvais blocs...

en: MFailed to open device %s for badblock checking
fr: MImpossible d'ouvrir le périphérique %s pour vérifier les mauvais blocs

en: MChecking for bad blocks... Done
fr: MVérification des mauvais blocs... Effectuée

en: MFormatting the disk...
fr: MFormattage du disque...

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
fr: EJe ne sais pas ce que c'est, mais c'est très mauvais.

en: EError formatting track #%d
fr: EErreur de formattagede la piste #%d

en: EError during completion of formatting
fr: EErreur durand l'achèvement du formattage

note: XXXX - need to tell parent we're finished
en: MFormatting the disk... Done
fr: MFormattage du disque... Effectué

note: XXXX - tell parent we're starting verify stage
en: MVerifying the format...
fr: MVérification du format...

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
fr: EIncapable d'écrire sur la disquette.
    
    Veuillez confirmer qu'elle n'est pas protégée en écriture.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
fr: EPermissions insuffisantes pour ouvrir le périphérique disquette %s

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
fr: EIncapable d'accéder à la disquette.
    
    Veuillez confirmer qu'elle est bien dans le
    lecteur avec le loquet fermé.

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
fr: EErreur générique d'accés au périphérique disquette %s.
    
    Code d'erreur %s:%d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fr: EErreur de lecture :
    Problème de lecture du cylindre %d, %d attendu, %d lu

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fr: EProblème de lecture du cylindre %d, %d attendu, %d lu

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
fr: MMauvaise donnée dans le cylindre %d. Continue...

en: EError closing device %s
fr: EErreur lors de la fermeture du périphérique %s

en: MVerifying the format... Done
fr: MVérification du format... Effectué

en: EUnable to write to device %s
fr: EIncapable d'écrire sur le périphérique %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
fr: EErreur générique d'accès au périphérique disquette %s.
    
    Code d'erreur %s

en: ECould not determine current format type
fr: ENe peut déterminer le type de format en cours

en: Double Density 3.5" (720 KB)
fr: Double densité 3,5" (720 ko)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
fr: Double densité 5,25" (360 ko

en: File system type:
fr: Type de système de fichiers :

en: Floppy Density:
fr: Densité de la disquette :

en: Floppy Device:
fr: Périphérique disquette :

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Format a floppy
fr: Formater une disquette

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
fr: Haute densité 3,5" (1,44 Mo)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
fr: Haute densité 5,25" (1,2 Mo

en: Linux Native (ext2)
fr: Linux natif (ext2)

en: _Quick format
fr: Formatage _rapide

en: MMaking filesystem on disk...
fr: MCréation du système de fichier sur le disque...

en: EUnable to create filesystem correctly.
fr: EIncapable de créer le système de fichiers correctement

en: MMaking filesystem on disk... Done
fr: MCréation du système de fichier sur le disque.. Effectué

en: EUnable to create filesystem.
fr: EIncapable de créer le système de fichier.

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
fr: MVérification des mauvais blocs... (cela peut prendre du temps)

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
fr: Ne peut ouvrir le périphérique %s, le formatage ne peut continuer.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
fr: Le périphérique %s est déconnecté.
    Veuillez attacher le périphérique pour continuer.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
fr: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour écrire sur %s, le formatage ne pourra pas être possible.
    Contactez votre administrateur systèmeafin d'obtenir les permissions en écriture.

en: The device to format
fr: Le périphérique à formatter

en: DEVICE
fr: PÉRIPHÉRIQUE

en: Format another floppy?
fr: Formater une autre disquette ?

en: Floppy formatted successfully.
fr: Disquette formatté avec succés.

en: Floppy formatting cancelled.
fr: Formattage de la disquette annulé.

en: Format progress.
fr: Formattage en cours.

en: Param
fr: Paramètres

en: Current
fr: Actuel

en: Scale
fr: Échelle

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
fr: Le programme GNOME Stripchart trace divers paramètres définis par l'utilisateur en fonction du temps. Il sert surtout à suivre des paramètres comme la charge CPU, l'utilisation CPU, le traffic réseau, etc. Un utilisateur intéressé pourra lui trouver d'autres usages plus ingénieux.

en: Show values
fr: Afficher les valeurs

en: Edit Prefs...
fr: Éditer les préférences...

en: Edit Params...
fr: Éditer les paramètres...

en: closing parenthesis expected
fr: parenthèse de fermeture attendue

en: no such field: %d
fr: Champ non trouvé : %d

en: missing variable identifer
fr: Variable non trouvée

en: invalid variable identifer: %s
fr: Variable invalide : %s

en: number expected
fr: Nombre attendu

en: extra junk at end: "%s"
fr: données supplémentaire à la fin : "%s"

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Equation
fr: Équation

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Pattern
fr: Motif

en: Linear
fr: Linéaire

en: Logarithmic
fr: Logarithmique

en: Indicator
fr: Indicateur

en: Line
fr: Ligne

en: Solid
fr: Solide

en: Add Parameter Before
fr: Ajouter les paramètres avant

en: Add Parameter After
fr: Ajouter les paramètres après

en: Apply Parameter Changes
fr: Appliquer les changements de paramètres

en: Delete Parameter
fr: Supprimer le paramètre

en: Add Color
fr: Ajouter une couleur

en: Delete Color
fr: Supprimer une couleur

en: Parameter Editor
fr: Éditeur de paramètres

en: Parameters
fr: Paramètre

en: Chart
fr: Graphe

en: enabled
fr: activé

en: minor
fr: mineur

en: major
fr: majeur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Smooth
fr: Lisse

en: Ticks
fr: Points

en: Pen
fr: Stylo

en: Geometry string: WxH+X+Y
fr: Chaîne de géométrie : LxH+X+Y

en: GEO
fr: GÉO

en: Configuration file name
fr: Nom du fichier de configuration

en: FILE
fr: FICHIER

en: Values
fr: Valeurs

en: Prefs...
fr: Préfs...

en: Params...
fr: Param...

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
fr: Exécuter des programmes arbitraires que vous avez téléchargés depuis le réseau peut être dangereux.
    
    Etes-vous sûr de vouloir exécuter `%s'?

en: Could not access file permissions
fr: Impossible d'accéder aux droits du fichier

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
fr: Impossible d'exécuter le fichier `%s' à cause d'un problème de droit

en: Failure at executing `%s'
fr: Echec à l'exécution de `%s'

en: It was not possible to open the file `%s'
fr: Il n'était pas possible d'ouvrire le fichier `%s'

en: The file `%s' is empty
fr: Le fichier `%s' est vide

en: There was an error. `%s' is empty
fr: Il y a eu une erreur. `%s' est vide

en: This is a library and can not be executed
fr: C'est une librairie et elle ne peut pas être exécutée

en: The file is a core file and can not be executed
fr: Le fichier est un fichier core et il ne peut pas être exécuté

en: This is an unknown kind of executable
fr: C'est un type inconnu d'exécutable

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
fr: L'exécutable est pour une plate-forme différente et il ne peut pas être exécuté sur ce système

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
fr: Nombre de fichiers : %d
    Nombre de répertoires : %d

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
fr: Aucun fichiers ou répertoires. déposez des fichiers
    ou répertoires au-dessus pour les ajouter à l'archive

en: Cannot start the archive (tar) program
fr: Ne peut démarrer le programme d'archivage (tar)

en: Cannot run tar/gtar
fr: Ne peut exécuter tar/gtar

en: The GNOME Archive Generator
fr: Le Générateur d'Archive GNOME

en: Drag files in to make archives
fr: Déplacer des fichiers pour faire des archives

en: No filename selected
fr: Aucun nom de fichier sélectionné

en: File exists, overwrite?
fr: Le fichier existe, écraser ?

en: No items to archive
fr: Pas d'élément à archiver

en: File does not exists
fr: Le fichier n'existe pas

en: Add file or folder
fr: Ajouter un fichier ou un répertoire

en: Add file or folder...
fr: Ajouter un fichier ou un répertoire...

en: Add a file or folder to the archive
fr: Ajoute un fichier ou un répertoire à l'archive

en: Create archive...
fr: Créer une archive...

en: Create a new archive from the items
fr: Crée une nouvelle archive à partir des éléments

en: Remove the selected item(s)
fr: Supprimer le(s) élément(s) sélectionné(s)

en: GNOME Archive Generator
fr: Le Générateur d'Archive GNOME

en: Drop files here to add them to the archive.
fr: Déposer des fichiers ici pour les ajouter à l'archive.

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
fr: Glissez ce bouton ver sla destination où vous voulez que l'archive soit créée ou cliquez-le pour ouvrir un dialogue de sélection de fichier.

en: Cannot find proper icons anywhere!
fr: Ne peut trouver où que ce soit les bonnes icônes !

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
fr: Ne peut trouver le programme d'archive (tar) !
    Il s'agit du programme utilisé pour la création d'archives.

en: Format Floppy Disks
fr: Formatage de disquette

en: Gnome client for the MIT dictionary server
fr: Client Gnome pour le serveur de dictionnaire du MIT

en: GNOME client for RFC 2229-compliant dictionary server
fr: Client GNOME pour les serveurs de distionnaires compatible RFC-2229

en: Stripchart Plotter
fr: Statistiques

en: Notepad
fr: Bloc Note

en: Simple editor (notepad)
fr: Éditeur de Texte (Bloc Note)

en: IDE Device Tool
fr: Outil périphérique IDE

en: Show and Configure IDE Device Settings
fr: Affiche et configure les paramètres de périphériques IDE

en: User Listing
fr: Liste des utilisateurs

en: View users on the system
fr: Affiche la liste des utilisateurs connectés

en: Show various system information
fr: Affiche les informations système

en: System Info
fr: Informations système

en: Technical information about this computer
fr: Informations système à propos de cet ordinateur

en: Shut Down or Reboot
fr: Éteindre ou Redémarrer

en: Turn off or reset the computer
fr: Éteindre ou Redémarrer la machine

en: Ask for a command to execute
fr: Demander un nom de commande à exécuter

en: Run A Command...
fr: Exécuter une commande...

en: GNOME Penguin
fr: Pingouin GNOME

en: Let a cute pinguin chase your pointer
fr: Lance un pingouin qui cours derrière le pointeur de la souris

en: Prompts the user for a program to run
fr: Demande à l'utilisateur un nom de programme à lancer

en: Run program...
fr: Exécuter...

en: Page files as with `more' and `less'
fr: Visualiseur de fichiers textes

en: Select a font for pasting
fr: Selectionne une police de caractères pour l'appliquer au texte

en: Browse available X11 colors.
fr: Visualise les couleurs disponibles sur le serveur X11

en: Color Browser
fr: Palette

en: SysLog tool
fr: Moniteur de fichiers d'historique

en: System log monitor
fr: Moniteur d'historique

en: Time Tracker tool
fr: Gestion du temps passé sur des projets

en: Time tracking tool
fr: Gestionnaire de projets

en: Shows a stripchart
fr: Affiche des statistiques

en: GNOME Search Tool
fr: Recherche de fichiers

en: GNOME DiskFree
fr: Disque libre

en: Show free space on mounted file systems using dials.
fr: Montre l'espace disque libre sur le système

en: GNOME Character Map
fr: Mappage caractères GNOME

en: Simple Calculator
fr: Calculatrice

en: Personal cron manager
fr: Éditeur personnel de cron

en: Personal crontab manager
fr: Éditeur personnel de cron
