gnome-utils 1.2.1 - en to hu translation catalogue (788 entries)

en: The Gnome Calculator
hu: GNOME számológép

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
hu: Az xcalc-hoz hasonló egyszerű duplapontosságú számológép

en: Run in analog (slide rule) mode
hu: Futtatás analóg (csúszka) üzemmódban

en: Gnome Calculator
hu: Gnome számológép

en: Select Character
hu: Karakter kiválasztása

en: Insert
hu: Beillesztés

en: Character code:
hu: Karakterkód:

en: Character:
hu: Karakter:

en: Gnome Character Map
hu: Gnome karaktertábla

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
hu: A Gnome charmap ugyan olyan, mint a Microsoft Windows karaktertáblája.

en:  %s: Character code %d
hu: %s: Karakterkód %d

en: Text copied to clipboard...
hu: A vágólapra másolt szöveg...

en: Text cut to clipboard...
hu: A vágólapra vágott szöveg...

en: Text pasted from clipboard...
hu: A vágólapról beillesztett szöveg...

en: Action Toolbar
hu: Művelet eszköztár

en: Text to copy:
hu: Másolandó szöveg:

en: Exit
hu: Kilépés

en: Copy
hu: Másolás

en: About
hu: Névjegy

en: Help
hu: Súgó

en: Insert Character...
hu: Karakter beszúrása...

en: Insert character(s) by choosing character codes.
hu: Karakter(ek) beszúrása karakterkód alapján.

en: _Action Toolbar
hu: _Művelet eszköztár

en: View or hide the action toolbar
hu: A Művelet eszköztár mutatása vagy elrejtése

en: _Text Toolbar
hu: _Szöveg eszköztár

en: View or hide the text toolbar
hu: A Szöveg eszköztár mutatása vagy elrejtése

en: _Statusbar
hu: _Állapotsor

en: View or hide the statusbar
hu: Állapotsor mutatása vagy elrejtése

en: Character Table's Font...
hu: Karaktertábla betűtípusa...

en: Set the character table's font.
hu: Karaktertábla betűtípusának beállítása

en: _Insert at end
hu: _Beszúrás a végére

en: Insert every selected character at the end of the text entry
hu: Minden kiválasztott karakter beszúrása a szövegmező végére

en: _Focusable Buttons
hu: _Fókuszálható gombok

en: Set the buttons to be focusable or not
hu: A gombok fókuszálhatók legyenek vagy sem

en: Insert character(s) by choosing character codes
hu: Karakter(ek) beszúrása karakterkód alapján.

en: Cut
hu: Kivágás

en: Cut the selection
hu: Kijelölés kivágása

en: Copy the selection
hu: Kijelölés másolása

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paste the clipboard
hu: Vágólap beillesztése

en: Show Gnome Character Map's manual
hu: A Gnome karaktertábla használati utasítása

en: About this application
hu: Az alkalmazás névjegye

en: Exit the program
hu: Kilépés a programból

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
hu: Nem sikerült elindítani a szótárat. Valószínűleg a http://www.dict.org nem elérhető.

note: Could not look up search strategies, so just display a * label; FIXME: Memory leak
en: Cannot connect to server
hu: Nem sikerült a kapcsolódni a kiszolgálóhoz

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
hu: Ügyfélprogram az MIT szótárkiszolgálóra.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Spell-checking...
hu: Helyesírás-ellenőrzés...

en: Spell check done
hu: A helyesírás-ellenőrzés befejeződött

en: No matches found
hu: Nincs egyezés

en: Looking up word...
hu: Keresés szóra...

en: Lookup done
hu: A keresés befejeződött

en: String not found
hu: Nincs ilyen karakterlánc

en: Find:
hu: Keresés:

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
hu: Nem sikerült teljesíteni a kérésedet, mivel a kiszolgáló, amelyet 
    használsz, épp nincs bekapcsolva, vagy nem vagy az Internetre 
    felkapcsolódva. Ha nem vagy felkapcsolva az Internetre, csatlakozz
    és próbáld újra.

en: Spell
hu: Helyesírás

en: Check word spelling
hu: Helyesírás-ellenőrzés

en: Cut to Clipboard
hu: Kivágás a vágólapra

en: Copy to Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Paste Clipboard Contents
hu: A vágólap tartalmának beillesztése

en: Settings
hu: Beállítások

en: Server to use, default search strategy, fonts
hu: A kiszolgáló, a keresési stratégia, betűkészletek

en: Word definition
hu: Szó definíciója

en: About...
hu: Névjegy...

en: Preferences...
hu: Tulajdonságok...

en: Show/Hide Definition Window...
hu: Mutatja/Elrejti a definíciós ablakot...

en: Spell Check...
hu: Helyesírás-ellenőrzés...

en: Cannot create applet!
hu: Nem sikerült létrehozni az appletet!

en: Error invoking query: %s
hu: Hiba a lekérdezésnél: %s

en: Headword:
hu: Szó:

en: Sub-number:
hu: Al-szám:

en: Pronunciation:
hu: Kiejtés:

en: Etymology:
hu: Etimológia:

en: Part of speech:
hu: Beszédrészlet:

en: Example:
hu: Példa:

en: Main body:
hu: Törzs:

en: Cross-reference:
hu: Kereszthivatkozás:

note: Fixme these should be stock buttons
en: Preferences
hu: Tulajdonságok

en: Smart lookup
hu: Gyors lekérés

en: Server:
hu: Kiszolgáló:

en: Database:
hu: Adatbázis:

en: Default strategy:
hu: Alapértelmezett stratégia:

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Display handle bar
hu: Fogósáv mutatása

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
hu: A beállítások aktivizálásához 
    újra kell indítanod a GDict-et.

en: Search all databases
hu: Keresés az összes adatbázisban

en: The server you specified could not be found.
hu: A megadott kiszolgáló nem található.

en: Word:
hu: Szó:

en: Search Strategy:
hu: Keresési stratégia:

en: Find Words...
hu: Szavak keresése...

en: Spell checker
hu: Helyesírás-ellenőrzés

en: Unable to parse the geometry string '%s'
hu: Nem tudom értelmezni a '%s' geometriát

en: Specify the geometry of the window.
hu: Megadja az ablak geometriáját.

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
hu: A GDiskFree a 'df' shell parancs GNOME-os implementációja.

en: GDiskFree Properties
hu: GDiskFree Beállítások

en: Invoke sync before getting usage info
hu: Sync-el mielőtt használtsági információt kérdez le

en: Show drive mount points
hu: Beillesztési pontok mutatása

en: Show drive size
hu: Meghajtó méretét mutasd

en: Dial Orientation
hu: A kijelzők iránya

en: Vertical
hu: Vízszintes

en: Horizontal
hu: Függőleges

en: Update interval (ms)
hu: Frissítési intervallum (ezredmp)

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: File name
hu: Fájlnév

en: Don't search subdirectories
hu: Nem keres alkönyvtárakban

en: File owner
hu: Fájl tulajdonosa

en: File owner group
hu: Fájltulajdonos csoportja

en: Last modification time
hu: Utolsó módosítás időpontja

en: Don't search mounted filesystems
hu: Nem keres beillesztett fájlrendszeren

en: Empty file
hu: Üres fájl

en: Invalid user or group
hu: Érvénytelen felhasználó vagy csoport

en: Filenames except
hu: Ezen fájlnevek kivételével

en: Follow symbolic links
hu: Szimbolikus linkek követése

en: Simple substring search
hu: Egyszerű szövegrészlet-keresés

en: Regular expression search
hu: Reguláris kifejezéssel keresés

en: Extended regular expression search
hu: Kiterjesztett reguláris kifejezés

en: grep options found in find list bad bad!
hu: grep opciókat találtam a keresési listában!

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
hu: nem grep opciókat találtam a grep listában!

en: Search already running on another page
hu: Keresés már fut a másik lapon

note: create the results box FIXME: add an option to autoclear result box and pass TRUE in that case
en: Search Results
hu: Keresés eredménye

en: 
    ... Too many errors to display ...
hu: 
    ... Túl sok hiba van, nem lehet ennyit megjeleníteni ...

en: Start directory does not exist
hu: A kezdő könyvtár nem létezik

en: Search command line
hu: Kereső parancssor

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
hu: Ez egy parancssor, amellyel kereséseket indíthatsz a konzolról:
     (Megjegyzés: ha egy fájlt akarsz soronként, add az alábbi sorhoz
     "| tr '\000' '\n'"-t)

en: Entry changed called for a non entry option!
hu: A beviteli mező változás hívódott meg egy nem beviteli mezőhöz!

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Start in directory:
hu: Kezdő könyvtár:

en: Browse
hu: Keresés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Show Command
hu: Mutasd a parancsokat

en: Start
hu: Indítás

en: Stop
hu: Megállítás

en: Nothing to locate
hu: Nincs mit megkeresni

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
hu: Ez egy keresőeszköz. Ha beírsz egy egyszerű szöveget, az elérési
    útvonal részeként fogja tekinteni, ha helyettesítő karakterekkel 
    írsz be szöveget, meg kell egyeznie a teljes eléréssel.

en: Locate file:
hu: Fájl keresése:

en: Full find (find)
hu: Teljes lista (keresés)

en: Quick find (locate)
hu: Gyors keresés (locate)

en: The Gnome Search Tool
hu: Gnome kereső

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
hu: Felület a find/grep/locate parancsokhoz

en: Gnome Search Tool
hu: Gnome kereső

en: Cannot save file
hu: Nem sikerült menteni a fájlt

en: Save Results
hu: Eredmény mentése

en: Command mangled
hu: Parancs elferdítve

en: No command for this mime type
hu: Nincs parancs ehhez mime típushoz

en: no project selected
hu: nincs projekt kiválasztva

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
hu: Nem értem a geometriát (méretet és pozíciót),
    amelyet a parancssorban adtál

en: Total
hu: Összes

en: Today
hu: Ma

en: Project Title
hu: Projekt neve

en: Description
hu: Leírás

en: Size
hu: Méret

en: Status
hu: Állapot

en: project %t started
hu: %t projekt elindult

en: stopped project %t
hu: %t projekt megállt

en: (empty)
hu: (üres)

en: Billable
hu: Számlázható

en: Value
hu: Érték

en: Not Billable
hu: Nem számlázható

en: No Charge
hu: Ingyenes

en: Overtime
hu: Túlóra

en: Flat Fee
hu: Átalánydíj

en: Cannot open logfile %s for append
hu: Nem sikerült megnyitni ezt a naplófájlt továbbírásra: %s

en: no description
hu: nincs leírás

en: program started
hu: program elindítva

note: log_if_equal
en: program exited
hu: program kilépett

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
hu: Úgy néz ki, másik GTimeTracker is fut.
    Nyomj OK-t a GTimeTracker futtatásához, vagy Mégsem-et a kilépéshez.

en: Cannot create pid-file!
hu: Nem sikerült létrehozni a pid fájlt

en: Error
hu: Hiba

en: Specify geometry
hu: Geometria megadása

en: Select a project on startup
hu: Projekt kiválasztása indításnál

en: Warning
hu: Figyelem

en: New Project...
hu: Új projekt...

en: Reload Configuration File
hu: Konfigurációs állomány újratöltése

en: File %s exists, overwrite?
hu: %s fájl létezik, felülírod?

en: File cannot be written
hu: A fájl nem írható

en: Export Current State
hu: Jelenlegi állapot exportálása

en: _New Project...
hu: _Új projekt

en: _Reload Configuration File
hu: _Konfiguráció újraolvasása

en: _Save Configuration File
hu: Konfiguráció _mentése

en: _Export Current State
hu: _Jelenlegi állapot exportálása

en: Clear _Daily Counter
hu: Napi számláló törlése

en: _Journal...
hu: _Napló...

en: St_art
hu: _Indítás

en: Sto_p
hu: Me_gállítás

en: _Timer Running
hu: Ó_ra fut

en: _Timer
hu: Ór_ák

en: Old GTT Tasks
hu: Régi GTT feladat

en: empty
hu: üres

note: Note to translators: just skip the `[GTT]'
en: [GTT]New
hu: [GTT]Új

en: Create a New Project...
hu: Új projekt létrehozása...

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Save
hu: Mentés

en: Save Configuration File
hu: Beállítások mentése

en: Cut Selected Project
hu: A kiválasztott projekt kivágása

en: Copy Selected Project
hu: A kiválasztott projekt mentése

en: Paste Project
hu: Projekt beszúrása

en: Journal
hu: Napló

en: Props
hu: Beállítások

en: Edit Project Properties...
hu: Projekt beállításainak szerkesztése...

en: Timer
hu: Óra

en: Start/Stop Timer
hu: Órát indít/megállít

en: Calendar
hu: Naptár

en: Prefs
hu: Tulajdonságok

en: Edit Preferences...
hu: Tulajdonságok szerkesztése...

en: Manual
hu: Kézikönyv

en: User's Guide and Manual
hu: Felhasználói kézikönyv

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit GTimeTracker
hu: Kilépés a GTimeTracker-ből

en: 1 Hour
hu: 1 óra

en: 10 Min
hu: 10 perc

en: 15 Min
hu: 15 perc

en: 2 Hours
hu: 2 óra

en: 20 Min
hu: 20 perc

en: 3 Hours
hu: 3 óra

en: 30 Min
hu: 30 perc

en: 5 Min
hu: 5 perc

en: Exact Time
hu: Pontos idő

en: Set how Uncertain the Start Time Is
hu: Mennyire bizonytalan a kezdő időpont

en: Close
hu: Bezárás

en: New File
hu: Új fájl

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Save File
hu: Fájl mentése

en: Display
hu: Képernyő

en: Entry Start:
hu: Bejegyzés kezdete:

en: Entry Stop:
hu: Bejegyzés vége:

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Logfile
hu: Naplófájl

en: Misc
hu: Más

en: No Project Command:
hu: Nincs projekt parancs:

en: Shell Commands
hu: Shell parancsok

en: Show Seconds
hu: Másodpercek mutatása

en: Show Status Bar
hu: Állapotsor mutatása

en: Show Table Header
hu: Táblázat fejlécének mutatása

en: Show Toolbar Icons
hu: Eszköztárikonok mutatása

en: Show Toolbar Texts
hu: Eszköztár szövegek

en: Show Tooltips
hu: Segédszövegek mutatása

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
hu: Mutasd a 'Kivágás', 'Másolás' és 'Beillesztés' gombokat

en: Show `Help'
hu: Mutasd a 'Súgó' gombot

en: Show `New'
hu: Mutasd az 'Új' gombot

en: Show `Preferences'
hu: Mutasd a 'Tulajdonságok' gombot

en: Show `Properties'
hu: Mutasd a 'Beállítás' gombot

en: Show `Quit'
hu: Mutasd a 'Kilépés' gombot

en: Show `Save', `Reload'
hu: Mutasd a 'Mentés' és az 'Újratöltés' gombokat

en: Show `Timer'
hu: Mutasd az 'Óra' gombot

en: Switch Project Command:
hu: Projektváltás parancs:

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Toolbar Segments
hu: Eszköztár elválasztók

en: Use Logfile
hu: Napló használata

en: A title to assign to this project
hu: A projekthez rendelt cím

en: Double-Overtime Rate:
hu: Különleges túlóradíj:

en: Flat Fee:
hu: Átalánydíj:

en: If this project is billed for one price no matter how long it takes, enter the fee here.
hu: Ha a projekt adott árral lesz kiszámlázva, függetlenül a ráfordított időtől, akkor ide írd be azt az árat.

en: Intervals
hu: Időtartamok

en: Intervals smaller than this will be discarded
hu: Az ennél kisebb időtartamokat nem vesszük figyelembe

en: Minimum Interval:
hu: Minimális időtartam:

en: Notes:
hu: Megjegyzés:

en: Overtime Rate:
hu: Túlóradíj:

en: Project
hu: Projekt

en: Project Description:
hu: Projekt leírása:

en: Project Title:
hu: Projekt neve:

en: Rates
hu: Díjak

en: Regular Rate:
hu: Szokásos óradíj:

en: The dollars per hour charged for overtime work on this project.
hu: A projekt túlóradíja dollárban.

en: The dollars per hour normally charged for this project.
hu: Az projekt szokásos óradíja dollárban.

en: The over-overtime rate (overtime on Sundays, etc.)
hu: A különleges túlóradíj (vasárnapi munka, stb.)

en: a short description that will be printed on the invoice.
hu: rövid leírás, amely a számlára lesz nyomtatva.

en: seconds
hu: másodperc

en: Billable:
hu: Számlázható:

en: minutes
hu: perc

note: go get logview.xpm in $(prefix)/share/pixmaps/logview
en: Logview
hu: Naplónéző

en: Action database
hu: Tevékenységadatbázis

en: Monitor options
hu: Mit figyeljen?

en: Add...
hu: Hozzáadás..

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
hu: Nem sikerült megnyitni a tevékenységadatbázist: %s!

en: Error parsing actions data base
hu: Hiba a tevékenységadatbázis értelmezése közben

en: Can't write to actions database!
hu: Nem sikerült írni a tevékenységadatbázisba!

en: <empty>
hu: <üres>

en: log name regexp
hu: naplónév regkif

en: process regexp
hu: folyamat regkif

en: message regexp
hu: üzenet regkif

en: action to execute when regexps are TRUE
hu: a regexp teljesülése esetén futtatandó parancs

en: description
hu: leírás

en: description:
hu: leírás:

en: Description of this entry.
hu: A bejegyzés leírása.

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
hu: címke: [%s]
    napló_név: [%s]
    folyamat: [%s]
    üzenet: [%s]
    leírás: [%s]
    tevékenység: [%s]

en: Log stats
hu: Naplóstatisztikák

en: Log information
hu: Naplóinformáció

en: Log:
hu: Napló:

en: Size:
hu: Méret:

en: Modified:
hu: Módosítva:

en: Start date:
hu: Kezdési időpont:

en: Last date:
hu: Utolsó időpont:

en: Num. lines:
hu: Sorok száma

en: %ld bytes
hu: %ld bájt

en: January
hu: Január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Április

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október

en: Not enough memory!
hu: Nincs elég memória!

en: Out of memory!
hu: Elfogyott a memória!

en: Unable to open logfile!
hu: Nem lehet megnyitni a naplófájlt!

en: %s is not a regular file.
hu: a %s nem közönséges fájl.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
hu: %s nem olvasható a felhasználók által. Lehet, hogy csak olvasható. Vagy futtasd a programot rootként, vagy kérj a rendszergazdától jogokat a fájlhoz.

en: %s could not be opened.
hu: %s-t nem tudom megnyitni.

en: %s not a log file.
hu: %s nem naplófájl.

en: ReadLogStats: out of memory
hu: ReadLogStats: elfogyott a memória

en: Open log...
hu: Napló megnyitása...

en: Open log
hu: Napló megnyitása

en: Export log...
hu: Napló exportálása...

en: Export log
hu: Napló exportálása

en: Close log
hu: Napló bezárása

en: Switch log
hu: Napló átváltása

en: Monitor...
hu: Megfigyelés...

en: Monitor log
hu: Napló figyelése

en: Exit program
hu: Kilépés a programból

en: Show calendar log
hu: Naptár naplójának mutatása

en: Show log stats
hu: Naplóstatisztikák mutatása

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Show line info
hu: Sorok információinak mutatása

en: Show user preferences
hu: Felhasználó beállítások mutatása

en: Select...
hu: Kiválasztás...

en: Select log events
hu: Válaszd ki a naplóeseményeket

en: Filter..
hu: Szűrő...

en: Filter log events
hu: Naplóesemények szűrése

en: Info about logview
hu: A naplónézőről

en: No log files to open
hu: Nincs megnyitandó naplófájl

note: Create App
en: System Log Viewer
hu: Rendszernaplónéző

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Date:
hu: Dátum:

en: Too many open logs. Close one and try again
hu: Túl sok napló van megnyitva. Zárj be egyet, és próbáld újra

en: Open new logfile
hu: Napló megnyitása

en: Error: [%s]
hu: Hiba: [%s]

en: Choose logs to monitor
hu: Válassz nézendő naplót

note: Arrowed buttons
en: Add >>
hu: Hozzáadás >>

note: Remove button
en: Remove <<
hu: Eltávolítás <<

note: Check boxes
en: Hide app
hu: Alkalmazás elrejtése

en: Exec actions
hu: Tevékenységek futtatása

note: Actions button
en: Actions...
hu: Tevékenységek...

en: tmp_list is NULL
hu: a tmp_list NULL

en: Monitoring logs...
hu: Naplók megfigyelése...

en: TOUCHED!!
hu: HOZZÁÉRVE!!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
hu: gépnév oszlop szélessége (0 szélességnél rejtve):

en: Columns
hu: Oszlop

en: Zoom view
hu: Nagyított nézet

en: Log line detail for %s
hu: Naplósor részletek %s-re

en: Log line detail for <No log loaded>
hu: Napló sor részletek <nincs log betöltve>-re

en: Date:
hu: Dátum:

en: Process:
hu: Folyamat:

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
hu: Nem sikerült megnyitni a reguláris kifejezés adatbázist: %s!

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
hu: Nem sikerült megnyitni a leíróadatbázist: %s!

en: Do nothing
hu: Ne csináljon semmit

en: Append it to ->
hu: Hozzáfűzés ->

en: Search it in ->
hu: Keresés benne ->

en: Edit it
hu: Szerkesztés

note: First view is considered as the default view ...
en: List
hu: Lista

en: Grid
hu: Rács

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: File
hu: Fájl

en: Search RGB
hu: RGB Keresés

en: Concat
hu: Láncolás

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
hu: '%s'  dokumentum módosult, el akarod menteni?

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
hu: A GColorsel nem tudta a színeket beilleszteni a vágólapról.

en: Please select a file document before.
hu: Kérlek válaszd ki a fájlt előtte.

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
hu: Nem tudom az akciót futtatni. Ellenőrizd :
    
    1. Van az eseményhez társítva akció.
    2. A társított dokumentum létezik.
    3. A társított dokumentum típusa.
    
    A beállításokba menj be a szerkesztés menüben.

en: <- Remove
hu: <- Eltávolítás

en: <- Remove all
hu: <- Mindent eltávolít

en: Add ->
hu: Hozzáadás ->

en: Add all ->
hu: Mindent hozzáad ->

en: Available documents
hu: Elérhető dokumentumok

en: Available views
hu: Elérhető nézetek

en: Connect to
hu: Csatlakozik

en: Create a document
hu: Dokumentum létrehozása

en: Create views
hu: Nézetek készítése

en: Description :
hu: Leírás :

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
hu: Kérlek válassz típust, amit létre szeretnél hozni.
    Választhatsz rövid nevet, ne keverd össze a fájlnévvel.

en: Select source document
hu: Forrásdokumentum kijelölése

en: Select type
hu: Válassz típust

en: Short name :
hu: Rövid név :

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
hu: Ez a dokumentum beolvas egy vagy több más dokumentumot. Kérlek, válaszd ki ezeket.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
hu: Létrehozhatsz egy vagy több nézetet a dokumentumhoz. Legalább egy nézetet létre kell hoznod.

en: Create a new view
hu: Új nézet készítése

en: Please, select the type of view you want to create.
hu: Kérlek válaszd ki a létrehozni kívánt nézet típusát.

en: Actions
hu: Tevékenységek

en: Bottom
hu: Alsó

en: Default
hu: Alap

en: Display documents menu (restart required).
hu: A dokumentum menü megjelenítése (újraindítás után)

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: DoubleClick in previews:
hu: Dupla kattintás az előnézeten:

en: DoubleClick in views:
hu: Duplakattintás a nézeten:

en: Drop:
hu: Eldobás:

en: General
hu: Általános

en: Grab:
hu: Elkapás:

en: Left
hu: Balra

en: Modal
hu: Modális

en: Mode:
hu: Mód:

en: Notebook
hu: Füzet

en: Notebook Tab position:
hu: Füzetlap pozíciója:

en: On ... execute ...
hu: ...-kor indítsd ...

en: Right
hu: Jobbra

en: Save session on exit.
hu: Munkafolyamat mentése kilépésnél.

en: Session
hu: Munkafolyamat

en: Top
hu: Csúcs

en: Toplevel
hu: Legfelső szintű

en: Begin
    Comments :
hu: Kezdet
    Megjegyzések:

en: End
    Comments :
hu: Vég
    Megjegyzések :

en: File name :
hu: Fájlnév :

en: Header :
hu: Fejléc :

en: Special properties
hu: Különleges beállítások

en: Common properties
hu: Közös beállítások

en: Name :
hu: Név :

en: Blue :
hu: Kék :

en: Green :
hu: Zöld :

en: Red :
hu: Vörös :

en: Colors format :
hu: Színformátum :

en: Display document control (if exists)
hu: A dokumentumvezérlés megjelenítése (ha van)

en: Color height :
hu: Szín magassága:

en: Color width :
hu: Szín szélessége:

en: Draw numbers
hu: Számok rajzolása

en: New Document
hu: Új dokumentum

en: Create a new document
hu: Új dokumentum készítése

en: New View
hu: Új nézet

en: Create a new view for a document
hu: Új nézet készítése a dokumentumhoz

en: Close document
hu: Dokumentum bezárása

en: Close the current document
hu: Az aktuális dokumentáció bezárása

en: Close view
hu: Nézet bezárása

en: Close the current view
hu: Bezárja az aktuális nézetet

en: _Open palette...
hu: Palet_ta megnyitása...

en: Load a palette
hu: Paletta betöltése

en: _Save palette
hu: Paletta mentés_e

en: Save the current palette in a file
hu: A jelenlegi paletta mentése fájlba

en: Save palette _As...
hu: Palett_a mentése mint...

en: Save the current palette with a different name
hu: A jelenlegi paletta mentése fájlba más névvel

en: Insert color
hu: Szín beillesztése

en: Remove selected colors
hu: A kiválasztott színek törlése

en: Edit selected colors ...
hu: Kiválasztott színek szerkesztése...

en: Document/View properties
hu: Dokumentum/nézet beállítások

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
hu: A GColorsel nem tudta elmenteni a fájlt :
    
    %s
    
    Nézd meg, hogy a megadott könyvtár létezik-e,
    és van-e oda megfelelő jogod.
    
    Akarod újra próbálni ?

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
hu: A GColorsel nem tudta betölteni a fájlt :
    
    %s
    
    Nézd meg, hogy a megadott könyvtár létezik-e,
    és van-e oda megfelelő jogod.
    
    Újra akarod próbálni ?

en: Open Palette
hu: Paletta megnyitása

en: Loading file, please wait ...
hu: Fájl betöltése, kérlek várj...

en: Save Palette as
hu: Paletta mentése mint...

en: File not saved ...
hu: Nincs elmentve a fájl...

en: File saved ...
hu: Fájl elmentve...

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
hu: Be akarom zárni az új nézetét a '%s'-nek.
    
    Ez a dokumentum is be lesz zárva. Folytassam ?
    
    Vedd figyelembe, hogy %d virtuális dokumentum használja ezt a dokumentumot.

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
hu: Be akarom zárni az új nézetét a '%s'-nek.
    
    Ez a dokumentum is be lesz zárva. Folytassam ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
hu: Be akarom zárni '%s'-t.
    
    Vedd figyelembe, hogy a %d nézet be lesz zárva,
    és %d virtuális dokumentum használja ezt a dokumentumot.

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
hu: Be akarom zárni '%s'-t.
    
    Vedd figyelembe %d nézet be lesz zárva.
    
    Folytassam ?

en: Gnome Color Browser
hu: GNOME színválasztó

en: Small utility to browse available X11 colors.
hu: Kis program az X11 színeinek megtekintésére.

en: New Color
hu: Új szín

en: View properties
hu: Beállítások megtekintése

en: Document properties
hu: Dokumentum beállításai

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open a palette
hu: Paletta megnyitása

en: Grab
hu: Felszívás

en: Grab a color on the screen
hu: Felszív egy színt a képernyőről

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
hu: A beállítás fájl sérült.
    Új folyamatot akarsz kezdeni ?

en: Loading files, please wait ...
hu: Fájlok töltése, kérlek várj...

en: One or more files can not be restored :
hu: Egy vagy több fájlt nem sikerült visszaállítani:

en: System Colors
hu: Rendszerszínek

en: User Colors
hu: Felhasználó színei

en: Search
hu: Keresés

en: Decimal 8 bits
hu: Decimális 8 bit

en: Decimal 16 bits
hu: Decimális 16 bit

en: Hex 8 bits
hu: Hexa 8 bit

en: Hex 16 bits
hu: Hexa 16 bit

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Color
hu: Szín

note: Create everything.
en: Name
hu: Név

en: Tolerance :
hu: Tolerancia :

en: Font Selector
hu: Betűkészlet-választó

en: Selection:
hu: Kiválasztva:

en: Font to load
hu: Betűkészlet betöltésre

en: Print selected font name on exit
hu: A kiválasztott betűkészlet nevénet kiiratása kilépéskor

en: Inhibit remembering selected font for next run
hu: A kiválasztott betűkészlet megjegyzésének tiltása

en: Inhibit loading of last font
hu: Az utolsó betűkészlet betöltésének tiltása

en: Reason %d
hu: %d ok

en: Where to put the window, and its size
hu: Hova tegyem az ablakot, és milyen méretben

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
hu: A szabványos bemenet figyelmen kívül hagyása, néha kell.

en: _New Window
hu: Ú_j ablak

en: New text viewer window
hu: Új megjelenítő ablak

en: _Fixed Font
hu: _Fix méretű betűtípus

en: Display text with a fixed font
hu: Fix méretű (fixed) betűtípussal való megjelenítés

en: Text File Viewer
hu: Szövegfájl-megjelenítő

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
hu: Copyright 1998, a GNU General Public License feltételei szerint.

en: Find string
hu: Szöveg keresése

en: Find
hu: Keresés

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: No such file or directory:
    %s
hu: Nincs ilyen nevű fájl:
    %s

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
hu: Nem sikerült kicsomagolni és megjeleníteni a fájlt:
    %s
    %s

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
hu: Nem sikerült a tömörített fájl megnyitása.
    A zcat program nem található ez elérési útban.

en: Error loading file:
    %s
    %s
hu: Fájlbetöltési hiba:
    %s
    %s

en: Saving...
hu: Mentés...

en: Failed to write file:
    %s
    %s
hu: Nem lehet írni a fájlt:
    %s
    %s

en: Save Text As...
hu: Szöveg mentése mint...

en: Open Text File...
hu: Szövegfájl megnyitása...

en: Sorry, no preferences yet.
hu: Bocs, nincs beállítás még.

en: Searching...
hu: Keresés...

en: No search string was specified!
hu: Nincs keresendő szöveg megadva!

en: Shut Down
hu: Lelövés

en: Single User Mode
hu: Egyfelhasználós mód

en: Runlevel 2
hu: Kettes futási szint

en: Runlevel 3
hu: Hármas futási szint

en: Runlevel 4
hu: Négyes futási szint

en: Runlevel 5
hu: Ötös futási szint

en: Reboot
hu: Újraindítás

en: Are you sure you want to shut down the computer?
hu: Tényleg ki akarod kapcsolni a gépet?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
hu: Tényleg egyfelhasználós üzemmódba akarsz kapcsolni?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
hu: Tényleg a kettes futási szintre akarsz kapcsolni?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
hu: Tényleg a hármas futási szintre akarsz kapcsolni?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
hu: Tényleg a négyes futási szintre akarsz kapcsolni?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
hu: Tényleg az ötös futási szintre akarsz kapcsolni?

en: Are you sure you want to reboot the system?
hu: Tényleg újra akarod indítani a gépet?

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
hu: Csak a rendszergazda indíthatja újra a gépet.

note: notebook pages
en: Shutdown or Reboot
hu: Kikapcsolás vagy újraindítás

en: Easy
hu: Könnyű

en: Advanced
hu: Haladó

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
hu: Nyomd meg az OK gombot, hogy kikapcsold vagy újraindítsd a gépet
    A megnyitott alkalmazások minden mentetlen adata elvész.

note: Put in a "revert to defaults" button
en: Revert to Defaults
hu: Alapállapot visszaállítása

en: Commands
hu: Parancsok

en: Confirm before shutdown?
hu: Kérdezzen kikapcsolás előtt?

en: %s
    You will lose any unsaved work.
hu: %s
    El fogod veszteni a nem mentett munkákat.

en: Don't ask next time.
hu: Ne kérdezzen legközelebb.

en: Command execution failed: fork failed
hu: A parancs futtatása nem sikerült: sikertelen fork

en: Make guname act as a control center applet
hu: A guname vezérlőpult applet legyen

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
hu: indítási hiba történt a guname-capplet indításánál

en: System Information
hu: Rendszerinformációk

en: Logo file not found
hu: Nem találom a tappancsot

note: Up here so it uses the default font
en: GNOME contributors:
hu: GNOME fejlesztők:

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
hu: GNOME: GNU Network Object Model Environment

en: Email Information...
hu: Információk elküldése...

en: Save Information to File...
hu: Információk elmentése...

en: Detailed Information...
hu: Részletek...

en: Category
hu: Kategória

en: Your System
hu: A te rendszered

en: Save As...
hu: Mentés másként...

en: Mail To...
hu: Levél küldése...

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
hu: Nem tudom lezárni a '%s
    ' fájlt
    %s
    Néhány vagy semmi adat nem lett kiírva.

en: Couldn't open file `%s': %s
hu: A fájlmegnyitás sikertelen '%s': %s

en: Save System Information As...
hu: Mentsd el a rendszerinformációkat mint...

note: I don't think the error_string() will reliably mean anything.
en: Command failed ` %s ': %s
hu: A parancs nem sikerült: '%s' : %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
hu: Nem tudom futtatni a parancsot '%s': %s

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
hu: A következő levél el lesz küldve %s-nek.
    El akarod küldeni az információkat?

en: Are you sure?
hu: Tényleg?

en: Address to mail to:
hu: Cím, ahova küldjem:

note: *********************************** Globals **********************************
en: Distribution:
hu: Disztribúció:

en: Operating System:
hu: Operációs rendszer:

en: Distribution Version:
hu: Disztribúció verziója:

en: Operating System Version:
hu: Operációs rendszer verziója:

en: Operating System Release:
hu: Rendszer verziója:

en: Processor Type:
hu: Processzor típusa:

en: Processor Speed:
hu: Processzor sebessége:

en: Host Name:
hu: Gép neve:

en: Domain Name:
hu: Tartomány neve:

en: User Name:
hu: Felhasználó neve:

en: X Display Name:
hu: X képernyő neve:

en: System Status:
hu: Rendszerállapot:

en: Real Memory:
hu: Valós memória:

en: Swap Space ("virtual memory"):
hu: Cseretár ("virtuális memória"):

en: Total Memory:
hu: Teljes memória:

en: Free Memory:
hu: Szabad memória:

en: Device
hu: Eszköz

en: Used space
hu: Használt hely

en: Free space
hu: Szabad hely

en: Percent free
hu: Százalék szabad

en: Mount point
hu: Beillesztési pont

note: This is about the only case where we'll put Unknown instead of simply not showing the info.
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown filesystem
hu: Ismeretlen fájlrendszer

en: No information for this filesystem.
hu: Nincs a fájlrendszerről információ.

en: Memory
hu: Memória

en: Kilobytes
hu: kilobájt

en: %ld%% memory used.
hu: %ld%% memória használva.

en: %ld%% swap used.
hu: %ld%% swap használva.

en: CPU %d
hu: %d CPU

en: Detailed System Information
hu: Részletes rendszer-információk

en: Disk Information
hu: Lemezinformáció

en: Memory Information
hu: Memóriainformáció

en: CPU Information
hu: CPU információ

en: Mount Point:
hu: Beillesztési hely

en:     Device:
hu:      Eszköz:

en:     Filesystem Type:
hu:     Fájlrendszer típusa:

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
hu: %ld megabájt, %ld szabad (%ld superuser); %ld inode-ok, %ld szabad.

en: %2d%% full
hu: %2d%% megtelt

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
hu: Nem találom a 'w' parancsot az útvonaladban.
    Ez a parancs szükséges a programnak a működéshez.

en: Active User Listing
hu: Felhasználólistázás aktiválása

en: Update Information
hu: Információ frissítése

en: Command Line
hu: Parancssor

en: Add some defaults
hu: Alapbeállítás hozzáadása

en: Delete
hu: Törlés

en: Command Editor
hu: Parancs szerkesztő

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
hu: Beállíthatod a parancsokat a legördülő menükön.
    Csak írd be a nevet amit szeretnél, hogy megjelenjen 
    a menüben, majd add meg a parancsot, amit futtatni szeretnél.
    A parancsban a %u a felhasználó, aki ki van választva, a %t
    pedig a tty.

en: Click this button to add
    some sample commands.
hu: Kattints erre a gombra 
    parancsok hozzáadásához.

en: Menu items
hu: Menüelemek

en: Command
hu: Parancs

en: Running: %s
hu: Fut: %s

en: Default 16-bit
hu: Alapértelmezett 16 bit

en: 32-bit
hu: 32 bit

note: there is no 2 apparently
en: 32-bit w/sync
hu: 32 bit sync-el

en: Sleeping
hu: Alvó

en: Active/Idle
hu: Aktív/pihen

en: Standby
hu: Leállítva

en: Unable to access the drive.
hu: Nem tudom elérni a lemezt.

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
hu: A DMA beállítások a lemezhez nem változtathatók.

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Disabled
hu: Tiltva

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
hu: Az IRQ unmask beállítások a lemezhez nem változtathatók.

en: The drive refused to keep its settings.
hu: A lemez megtagadta ezeknek a beállításoknak a megtartását.

en: Keep settings
hu: Beállítások megtartása

en: None
hu: Nincs

en: (1 Sector)
hu: (1 szektor)

en: (Dual Port)
hu: (kettős port)

en: (Dual Port Cache)
hu: (kettős port gyorstár)

en: No
hu: Nem

en: Yes (%d sector)
hu: Igen (%d szektor)

en: Yes (%d sectors)
hu: Igen (%d szektor)

en: Model
hu: Modell

en: Serial No.
hu: Sorozatszám

note: do config here
en: Geometry
hu: Geometria

en: Cache
hu: Gyorstár

en: Legacy MFM/RLL drive
hu: Szabványos MFM/RLL egység

en: DMA Mode
hu: DMA mód

en: IO Mode
hu: IO mód

en: IRQ Unmask
hu: IRQ unmask

en: On Reset
hu: Rezetkor

note: *	Set up the outer display first
en: IDE Status
hu: IDE státusz

en: Disk Logo Not Found
hu: Lemez logo-t nem találtam

en: Only the superuser can use this tool
hu: Csak rendszergazda használhatja ezt az eszközt

en: You appear to have no IDE drives
hu: Nem úgy néz ki, mintha lenne IDE lemezed

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
hu: Belső hiba: nem lehet elérni a megfelelő helyet.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
hu: Belső hiba: fura érték (%ld) a do_test-ben

en: EBad block at block %lu
hu: Hibás blokk: %lu

note: while (!i) ;
en: MChecking for bad blocks...
hu: Hibás blokkok keresése...

en: MFailed to open device %s for badblock checking
hu: Hiba a %s eszköz megnyitásakor hibás blokk keresésekor

en: MChecking for bad blocks... Done
hu: Hibás blokkok keresése... Kész

en: MFormatting the disk...
hu: A lemez formázása...

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
hu: Nem tudom mi ez, de frankón nem stimmel.

en: EError formatting track #%d
hu: Hiba a %d track formázásakor

en: EError during completion of formatting
hu: Hiba a formázás befejezésekor

note: XXXX - need to tell parent we're finished
en: MFormatting the disk... Done
hu: A lemez formázása... Kész

note: XXXX - tell parent we're starting verify stage
en: MVerifying the format...
hu: Formázás ellenőrzése...

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
hu: Nem lehet a lemezre írni.
    
    Kérlek ellenőrizd, hogy nincs-e írásvédve.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
hu: Nincs elég jogosultság a %s floppy eszköz megnyitásához.

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
hu: Hiba a lemez elérésekor.
    
    Ellenőrizd, hogy a lemez a meghajtóban
    van, és hogy az ajtaja le lett zárva.

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
hu: Hiba a %s floppy eszköz elérésekor
    
    Hiba kód %s:%d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
hu: Olvasási hiba:
    Hiba a %d cylinder olvasásakor, várt adat %d, olvasott adat %d

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
hu: Hiba a %d cylinder olvasásakor, várt adat %d, olvasott adat %d

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
hu: Hibás adat a %d cylinderben. Folytatás...

en: EError closing device %s
hu: Hiba az eszköz bezárásakor: %s

en: MVerifying the format... Done
hu: A formázás ellenőrzése... Kész

en: EUnable to write to device %s
hu: Hiba az eszköz írásakor: %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
hu: Általános hiba a %s floppy eszköz elérésekor.
    
    Hoba kód %s

en: ECould not determine current format type
hu: Nem tudtam megállapírani a jelenlegi formátumot

en: File system type:
hu: Fájlrendszer típusa:

en: Floppy Density:
hu: Floppy típusa:

en: Floppy Device:
hu: Hajlékonylemezes egység:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Format a floppy
hu: Floppy formázása

en: Linux Native (ext2)
hu: Linux fájlrendszer (ext2)

en: _Quick format
hu: _Gyors formázás

en: MMaking filesystem on disk...
hu: Fájlrendszer létrehozása...

en: EUnable to create filesystem correctly.
hu: Hiba a fájlrendszer létrehozásakor.

en: MMaking filesystem on disk... Done
hu: Fájlrendszer létrehozása... Kész

en: EUnable to create filesystem.
hu: Hiba a fájlrendszer létrehozása közben.

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
hu: Hibás blokkok keresése... (ez eltarthat egy darabig)

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
hu: Nem sikerült megnyitni a %s eszközt, a formázás nem lehetséges.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
hu: A %s eszköz nincs csatlakoztatva.
    Csatlakoztasd az eszközt a folytatáshoz.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
hu: Nincs megfelelő jogosultságod a %s írásához, a formázás nem lehetséges.
    Kérj a rendszergazdától írási jogot.

en: The device to format
hu: A formázandó eszköz

en: DEVICE
hu: ESZKÖZ

note: We do this to get around a bug in libglade.  Ideally we won't need * to do this in the future.
en: Format
hu: Formázás

en: Format another floppy?
hu: Még egy floppy formázása?

en: Floppy formatted successfully.
hu: A floppy sikereresen formázva.

en: Floppy formatting cancelled.
hu: A floppy formázása megszakítva.

en: Format progress.
hu: Formázás állása.

en: Current
hu: Jelenlegi

en: Scale
hu: Skála

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
hu: A GNOME függvényrajzoló program változatos felhasználó által definiált paramétereket tud megjeleníteni az idő függvényében. A program a rendszer minőségi paramétereinek ábrázolására van használva, mint a CPU load, a CPU kihasználtság, hálózati forgalom, és egyéb hasonló dolgokra. Egyéb felhasználási területek csak a felhasználó tapasztalatától függnek.

en: Show values
hu: Értékek megjelenítése

en: Edit Prefs...
hu: Tulajdonságok szerkesztése...

en: Edit Params...
hu: Paraméterek szerkesztése...

en: closing parenthesis expected
hu: záró zárójelet vártam

en: no such field: %d
hu: nincs ilyen mező: %d

en: missing variable identifer
hu: hiányzó változó azonosító

en: invalid variable identifer: %s
hu: rossz változó azonosító: %s

en: number expected
hu: szám hiba

en: extra junk at end: "%s"
hu: szemét a fájl végén: "%s"

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Equation
hu: Egyenlet

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Pattern
hu: Minta

en: Linear
hu: Lineáris

en: Logarithmic
hu: Logaritmusos

en: Type
hu: Típus

en: Indicator
hu: Megjelenítő

en: Line
hu: Vonal

en: Point
hu: Pont

en: Solid
hu: Tömör

en: Add Parameter Before
hu: Paraméter hozzáadása elé

en: Add Parameter After
hu: Paraméter hozzáadása után

en: Apply Parameter Changes
hu: Paraméter változások érvényesítése

en: Delete Parameter
hu: Paraméter törlése

en: Add Color
hu: Szín hozzáadása

en: Delete Color
hu: Szín törlése

en: Info
hu: Infó

en: Parameter Editor
hu: Paraméter Szerkesztő

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Chart
hu: Grafikon

en: enabled
hu: engedélyezve

en: minor
hu: kis

en: major
hu: nagy

en: Update
hu: Frissítés

en: Smooth
hu: Sima

en: Ticks
hu: Egységek

en: Pen
hu: Toll

en: Geometry string: WxH+X+Y
hu: Geometria: WxH+X+Y

en: Configuration file name
hu: Konfigurációs fájl neve

en: Values
hu: Értékek

en: Prefs...
hu: Tulajdonságok...

en: Params...
hu: Paraméterek...

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
hu: A hálózatról letöltött ismeretlen program futtatása veszélyes lehet.
    
    Biztos, hogy futtatni szeretnéd `%s'-t?

en: Could not access file permissions
hu: A fájl engedélyei nem elérhetőek.

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
hu: Nem sikerült végrehajtani `%s' fájlt jogosultsági problémák miatt

en: Failure at executing `%s'
hu: Hiba `%s' futtatásakor

en: It was not possible to open the file `%s'
hu: Nem lehetett megnyitni ezt a fájlt: `%s'

en: The file `%s' is empty
hu: A fájl üres: `%s'

en: There was an error. `%s' is empty
hu: Hiba történt. A fájl üres: `%s'

en: This is a library and can not be executed
hu: Ez egy programkönyvtár, amelyet nem lehet végrehajtani

en: The file is a core file and can not be executed
hu: A fájl egy core fájl, amelyet nem lehet végrehajtani

en: This is an unknown kind of executable
hu: Ez egy ismeretlen végrehajtható típus

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
hu: Ez a végrehajtható fájl egy másik platformra készült, nem futtatható ezen a rendszeren

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
hu: Fájlok száma: %d
    Mappák száma: %d

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
hu: Nincsenek fájlok vagy köynvtárak. Húzz fájlokat
    vagy könyvtárakat ide, az archívumba rakáshoz.

en: Cannot start the archive (tar) program
hu: Nem sikerült az archiválóprogram (tar) elindítása

en: Cannot run tar/gtar
hu: Nem sikerült a tar/gtar futtatása

en: Archive.tar.gz
hu: Archívum.tar.gz

en: The GNOME Archive Generator
hu: A GNOME Archívumgenerátora

en: Drag files in to make archives
hu: Húzd be az archiválandó fájlokat

en: No filename selected
hu: Nincs fájlnév kiválasztva

en: File exists, overwrite?
hu: A fájl létezik, felülírod?

en: No items to archive
hu: Nincs mit archiválni

en: File does not exists
hu: A fájl nem létezik

en: Add file or folder
hu: Fájl vagy könyvtár hozzáadása

en: Add file or folder...
hu: Fájl vagy könyvtár hozzáadása...

en: Add a file or folder to the archive
hu: Add hozzá a fájlt vagy a könyvtárat az archívumhoz

en: Create archive...
hu: Archívum készítése

en: Create a new archive from the items
hu: Új archívum készítése a kijelölt elemekből

en: Remove the selected item(s)
hu: A kijelölt elemek törlése

en: GNOME Archive Generator
hu: GNOME Archívumkészítő

en: Drop files here to add them to the archive.
hu: Húzd be ide az archiválandó fájlokat

en: Archive
hu: Archívum

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
hu: Húzd ezt a gombot oda, ahol az archívumot létre szeretnéd hozni, vagy nyomd meg a fájlkiválasztó párbeszédablakhoz.

en: Cannot find proper icons anywhere!
hu: Sehol sem találhatóak megfelelő ikonok!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
hu: Nem található a tar program!
    Ez a program szükséges az archívumkészítéshez.

en: Stripchart Plotter
hu: Statisztika-plotter

en: Notepad
hu: Notesz

en: Simple editor (notepad)
hu: GNOME Notesz

en: User Listing
hu: Felhasználó-listázás

en: View users on the system
hu: Kilistázza az éppen bejelentkezett felhasználókat

en: System Info
hu: Rendszerinformációk

en: Technical information about this computer
hu: A rendszereddel kapcsolatban kaphatsz információt

en: Shut Down or Reboot
hu: Kikapcsol vagy újraindít

en: Turn off or reset the computer
hu: Alkalmazás a géped lelövéséhez

en: Ask for a command to execute
hu: Program futtatása

en: Run A Command...
hu: Program futtatása...

en: GNOME Penguin
hu: GNOME Pingvin

en: Let a cute pinguin chase your pointer
hu: Egy egeredet kergető pingvin

en: Prompts the user for a program to run
hu: Program futtatása

en: Run program...
hu: Program futtatása...

en: Page files as with `more' and `less'
hu: A less nevű program GNOME-os változata

en: Select a font for pasting
hu: GNOME segédprogram egy betűkészlet kiválasztásához

en: Browse available X11 colors.
hu: GNOME segédprogram egy szín kiválasztásához

en: Color Browser
hu: GNOME Színválasztó

en: Time Tracker tool
hu: Gnome projektidőzítő/időmérő

en: Time tracking tool
hu: Projektidőzítő

en: GNOME Search Tool
hu: GNOME kereső

en: Simple Calculator
hu: Számológép

en: Personal cron manager
hu: Crontab-szerkesztő

en: Personal crontab manager
hu: Az egyéni crontab-ot szerkesztheted vele könnyen
