gnome-utils - en to fi translation catalogue (912 entries)

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
fi: Yksinkertainen, xcalc:in kaltainen liukulukulaskin.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Run in analog (slide rule) mode
fi: Aja analogisessa tilassa

en: Gnome Calculator
fi: Laskin

en: Select Character
fi: Valitse merkki

en: Insert
fi: Lisää

en: Character code:
fi: Merkin koodi:

en: Character:
fi: Merkki:

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
fi: Gnome Character Map on Gnomen vastine Windowsin Merkistö-ohjemalle.
    http://users.telekabel.nl/hongli/
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en:  %s: Character code %d
fi: %s: merkki-koodi %d

en: Text copied to clipboard...
fi: Teksti kopioitu leikepöydälle...

en: Text cut to clipboard...
fi: Teksti leikattu leikepöydälle...

en: Text pasted from clipboard...
fi: Teksti liitetty leikepöydältä...

en: Action Toolbar
fi: Työkalurivi

en: Text to copy:
fi: Kopioitava teksti:

en: Exit
fi: Lopeta

en: Copy
fi: Kopioi

en: About
fi: Tietoja

en: Help
fi: Ohje

en: Insert Character...
fi: Lisää merkki...

en: Insert character(s) by choosing character codes.
fi: Lisää merkkejä valitsemalla merkkikoodeja.

en: _Action Toolbar
fi: _Työkalurivi

en: View or hide the action toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalurivi

en: _Text Toolbar
fi: T_ekstirivi

en: View or hide the text toolbar
fi: Näytä tai piilota tekstirivi

en: _Statusbar
fi: T_ilarivi

en: View or hide the statusbar
fi: Näytä tai piilota tilarivi

en: Character Table's Font...
fi: Merkkitaulukon kirjasin...

en: Set the character table's font.
fi: Aseta merkkitaulukon kirjasin.

en: _Insert at end
fi: _Lisää loppuun

en: Insert every selected character at the end of the text entry
fi: Lisää jokainen valittu merkki tekstin loppuun

en: _Focusable Buttons
fi: _Kohdistettavat napit

en: Set the buttons to be focusable or not
fi: Aseta nappien kohdistettavuus

en: Insert character(s) by choosing character codes
fi: Lisää merkkejä valitsemalla merkkikoodeja.

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Show Gnome Character Map's manual
fi: Näytä manuaali

en: About this application
fi: Tietoja ohjelmasta

en: Exit the program
fi: Sulje ohjelma

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
fi: Sanakirjaa ei voitu käynnistää. Todennäköisesti http://www.dict.org ei vastannut.

note: Could not look up search strategies, so just display a * label; FIXME: Memory leak
en: Cannot connect to server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
fi: Asiakas MIT-sanakirjapalvelimelle.
    http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Spell-checking...
fi: Etsitään samankaltaisia sanoja...

en: Spell check done
fi: Oikeinkirjoitus tarkistettu

en: No matches found
fi: Ei löydy

en: Looking up word...
fi: Etsitään sanaa...

en: Lookup done
fi: Etsintä suoritettu

en: String not found
fi: Merkkijonoa ei löydy

en: Find:
fi: Etsi:

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
fi: Vaaditun toiminnon suorittaminen ei onnistu. Käyttämäsi palvelin
    ei ehkä ole toiminnassa, tai Internet-yhteytesi ei toimi oikein.
    Varmista, että yhteytesi on päällä ja yritä uudelleen.

en: Look up
fi: Etsi

en: Look up word in dictionary
fi: Etsi sanakirjasta

en: Spell
fi: Oikeinkirjoitus

en: Check word spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Cut to Clipboard
fi: Leikkaa leikepöydälle

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Paste Clipboard Contents
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Settings
fi: Asetukset

en: Server to use, default search strategy, fonts
fi: Palvelin, kirjasimet, hakustrategia

en: Word definition
fi: Määritelmä

en: About...
fi: Tietoja...

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Show/Hide Definition Window...
fi: Näytä/Piilota määritelmäikkuna...

en: Spell Check...
fi: Oikoluku...

en: Cannot create applet!
fi: Sovelman luominen ei onnistu!

en: Error invoking query: %s
fi: Virhe lähettäessä kyselyä: %s

en: Headword:
fi: Sana:

en: Sub-number:
fi: Alalaji

en: Pronunciation:
fi: Ääntäminen:

en: Etymology:
fi: Etymologia:

en: Part of speech:
fi: Puheessa:

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Main body:
fi: Päärunko:

en: Cross-reference:
fi: Viittaus:

note: Fixme these should be stock buttons
en: Preferences
fi: Asetukset

en: Smart lookup
fi: Älykäs haku

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Port:
fi: Portti:

en: Database:
fi: Tietokanta:

en: Default strategy:
fi: Strategia:

en: Server
fi: Palvelin

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Display handle bar
fi: Näytä kahva

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
fi: Ottaaksesi asetukset käyttöön sinun on
    käynnistettävä ohjelma uudelleen.

en: Applet
fi: Sovelma

en: Search all databases
fi: Etsi kaikista tietokannoista

en: The server you specified could not be found.
fi: Määriteltyä palvelinta ei löydy.

en: Word:
fi: Sana:

en: Search Strategy:
fi: Hakustrategia:

en: Find Words...
fi: Etsi sanoja...

en: Look up Word...
fi: Etsi sanaa...

en: Spell checker
fi: Oikolukija

en: Unable to parse the geometry string '%s'
fi: Epäselvä geometriajono: '%s'

en: Specify the geometry of the window.
fi: Määritä ikkunan geometria.

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
fi: GDiskFree on GNOME:n vastine konsoliohjelmalle 'df'.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: GDiskFree Properties
fi: Ominaisuudet

en: Invoke sync before getting usage info
fi: Aja sync ennen tietojen hakemista

en: Show drive mount points
fi: Näytä liitoskohdat

en: Show drive size
fi: Näytä aseman koko

en: Dial Orientation
fi: Suunta

en: Vertical
fi: Pysty

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Update interval (ms)
fi: Päivitysväli (ms)

en: General Settings
fi: Yleiset Asetukset

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Don't search subdirectories
fi: Älä etsi alihakemistoista

en: File owner
fi: Tiedoston omistaja

en: File owner group
fi: Tiedoston omistajaryhmä

en: Last modification time
fi: Viimeisimmän muutoksen aika

en: Don't search mounted filesystems
fi: Älä hae liitetyistä tiedostojärjestelmistä

en: Empty file
fi: Tyhjä tiedosto

en: Invalid user or group
fi: Kelvoton käyttäjä tai ryhmä

en: Filenames except
fi: Tiedostonimet paitsi

en: Follow symbolic links
fi: Seuraa symboolisia linkkejä

en: Simple substring search
fi: Yksinkertainen merkkijonohaku

en: Regular expression search
fi: Haku säännöllisellä lausekkeella

en: Extended regular expression search
fi: Haku laajennetulla säännöllisellä ilmaisulla

en: grep options found in find list bad bad!
fi: grepin valitsimia löydetty findin listasta, paha, paha!

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
fi: kelvottomia grep-optioita löydetty grepin listasta, paha, paha!

en: Search already running on another page
fi: Haku jo käynnissä toisella sivulla

note: create the results box FIXME: add an option to autoclear result box and pass TRUE in that case
en: Search Results
fi: Haun tulokset

en: 
    ... Too many errors to display ...
fi: 
    ... Liian monta virhettä näytettäväksi ...

en: Start directory does not exist
fi: Aloita hakemistosta:

en: Search command line
fi: Hae komentoriviltä

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
fi: Tämä on komentorivi, jolta haku voidaan suorittaa konsolista:
    (Huom: tulostaaksesi tiedoston / rivi, lisää "| tr '\000' '\n'")

en: Entry changed called for a non entry option!
fi: Muutettu kohta kutsui sellaista valitsinta, mitä ei ole!

en: Enable
fi: Päällä

en: Remove
fi: Poista

en: Start in directory:
fi: Aloita hakemistosta:

en: Browse
fi: Selaa

en: Add
fi: Lisää

en: Show Command
fi: Näytä Komento

en: Start
fi: Aloita

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Nothing to locate
fi: Ei mitään etsittävää

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
fi: Tämä on käyttöliittymä komennolle 'locate'. Sinun on syötettävä
    alle joko polun osa, tai jokerimerkkejä käyttäessä koko polku.

en: Locate file:
fi: Locate:

en: Full find (find)
fi: Täysi haku (find)

en: Quick find (locate)
fi: Pikahaku (locate)

en: (C) 1998,2000 the Free Software Foundation
fi: (C) 1998, 2000 the Free Software Foundation

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
fi: Käyttöliittymä unixin find-, grep- ja locate-komennoile
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Cannot save file
fi: Ei voida tallentaa tiedostoa

en: Save Results
fi: Tallenna Tulokset

en: Command mangled
fi: Virheellinen komento

en: No command for this mime type
fi: Ei komentoa tälle MIME-tyypille

en: no project selected
fi: ei valittua projektia

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
fi: Viallinen geometria

en: Total
fi: Aika

en: Today
fi: Tänään

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Project Title
fi: Projektin nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Size
fi: Koko

en: Status
fi: Tila

en: Low
fi: Alhainen

en: Med
fi: Tavallinen

en: High
fi: Korkea

en: Not Started
fi: Ei alkanut

en: In Progress
fi: Käynnissä

en: On Hold
fi: Pysäytetty

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Completed
fi: Valmis

en: project %t started
fi: projekti %t aloitettu

en: stopped project %t
fi: projekti %t pysäytetty

en: Elapsed
fi: Kulunut

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: Task Time
fi: Tehtäväaika

en: Bill Status
fi: Laskun tila

en: Billable
fi: Laskutettava

en: Bill Rate
fi: Laskutustahti

en: Value
fi: Arvo

en: Billable Value
fi: Lasku

en: No Default Value
fi: Oletus

en: Hold
fi: Pysäytä

en: Bill
fi: Lasku

en: Paid
fi: Maksettu

en: Not Billable
fi: Ei laskutettava

en: No Charge
fi: Ei maksua

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Overtime
fi: Yliaika

en: Double Overtime
fi: Tuplayliaika

en: Flat Fee
fi: Tasainen

en: Error - Unknown
fi: Virhe - Tuntematon

en: unknown token: >>>>
fi: tuntematon merkki: >>>>

en: The file %s was not found.
fi: Tiedostoa %s ei löydy.

en: Unkown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Unable to open the file %s
    %s
fi: Ei voida avata tiedostoa %s
    %s

en: Save HTML To File
fi: Tallenna HTML tiedostoon

en: Cannot open logfile %s for append
fi: Ei voida avata lokitiedostoa %s lisäämiseen

en: no description
fi: ei kuvausta

en: program started
fi: ohjelma aloitettu

note: log_if_equal
en: program exited
fi: ohjelma lopetettu

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
fi: Näyttää siltä, että toinen ajanseurantaohjelma on käynnissä.
    Paina OK käynnistääksesi Ajanseurannan siitä huolimatta
     tai Peruuta lopettaaksesi.

en: Cannot create pid-file!
fi: Ei voida luoda pid-tiedostoa!

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Error
fi: Virhe

en: Shall I setup a new configuration?
fi: Määrittelenkö uudet asetukset?

en: Specify geometry
fi: Määritä geometria

en: Select a project on startup
fi: Valitse projekti käynnistettäessä

en: PROJECT
fi: PROJEKTI

en: Warning
fi: Varoitus

en: New Project...
fi: Uusi projekti...

en: Reload Configuration File
fi: Lataa asetustiedosto uudelleen

en: Do you really want to reload the configuration file?
fi: Haluatko todellakin lukea asetustiedoston uudelleen?

en: File %s exists, overwrite?
fi: Tiedosto %s on olemassa, korvataan?

en: File cannot be written
fi: Tiedostoon ei voida kirjoittaa.

en: Export Current State
fi: Vie nykyinen tila

en: _New Project...
fi: _Uusi projekti...

en: _Reload Configuration File
fi: _Päivitä asetustiedosto

en: _Save Configuration File
fi: _Tallenna asetustiedosto

en: _Export Current State
fi: _Vie nykyinen tila

en: Clear _Daily Counter
fi: _Tyhjennä päivälaskuri

en: Zero out todays timer by deleting todays time logs
fi: Nollaa tämän päivän laskuri poistamalla päivän aikalokit

en: _Journal...
fi: _Päiväkirja...

en: Change the current task for this project
fi: Vaihda tämänhetkinen tehtävä tälle projektille

en: _Invoice...
fi: _Lasku...

en: Show a sample invoice for this project
fi: Näyttää esimerkkilaskun tälle projektille

en: _Primer...
fi: _Aapinen...

en: Show a sample introductory primer for designing custom reports
fi: Näytä raporttien luomisen aapinen

en: _New Report...
fi: _Uusi raportti...

en: Define a path to a new GTT phtml report file
fi: Määrittele polku uudelle GTT-phtml-raporttitiedostolle

en: St_art
fi: _Käynnistä

en: Start the timer running
fi: Aloita ajanlasku

en: Sto_p
fi: _Pysäytä

en: Stop the timer
fi: Pysäytä laskuri

en: _Timer Running
fi: _Ajastin käy

en: _Reports
fi: _Raportit

en: _Timer
fi: A_jastin

note: deal with the i18n menu path ... (is this right ??? or is this pre-i18n ???)
en: Reports
fi: Raportit

en: Reports/<Separator>
fi: Raportit/<Erotin>

en: Old GTT Tasks
fi: Vanhat GTT-tehtävät

en: empty
fi: tyhjä

en: The keyboard and mouse have been idle
    for %d minutes.  The currently running
    project (%s - %s)
    has been stopped.
    Do you want to restart it?
fi: Näppäimistö ja hiiri ovat olleet
    koskemattomina %d minuuttia. Käynnissä
    ollut projekti (%s - %s)
    on keskeytetty.
    Haluatko aloittaa uudestaan?

en: System Idle
fi: Järjestelmä levossa

note: Note to translators: just skip the `[GTT]'
en: [GTT]New
fi: [GTT]Uusi

en: Create a New Project...
fi: Luo uusi projekti...

en: Reload
fi: Päivitä

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Configuration File
fi: Tallenna asetustiedosto

en: Cut Selected Project
fi: Leikkaa valittu projekti

en: Copy Selected Project
fi: Kopioi valittu projekti

en: Paste Project
fi: Liitä projekti

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: View and Edit Timestamp Logs
fi: Katso ja muokkaa aikaleimalokeja

en: Props
fi: Ominaisuudet

en: Edit Project Properties...
fi: Muokkaa projektin ominaisuuksia...

en: Timer
fi: Ajastin

en: Start/Stop Timer
fi: Käynnistä/pysäytä ajastin

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: View Calendar
fi: Näytä kalenteri

en: Prefs
fi: Asetukset

en: Edit Preferences...
fi: Muokkaa asetuksia...

en: Manual
fi: Ohje

en: User's Guide and Manual
fi: Käyttäjän opas ja ohjekirja

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit GTimeTracker
fi: Sulje ohjelma

en: 1 Hour
fi: 1 tunti

en: 2 Hours
fi: 2 tuntia

en: 3 Hours
fi: 3 tuntia

en: Exact Time
fi: Tarkka aika

en: Set how Uncertain the Start Time Is
fi: Aseta kuinka epätarkka aloitusaika on

en: Delete Interval
fi: Poista viive

en: Delete This Interval
fi: Poista tämä viive

en: Edit Interval
fi: Muokkaa viivettä

en: Edit the Start & Stop Times
fi: Muokkaa aloitus- ja lopetusaikoja

en: Merge Down
fi: Liitä alas

en: Merge Into Interval Above
fi: Liitä ylempään viiveeseen

en: Merge Into Interval Below
fi: Liitä alempaan viiveeseen

en: Merge Up
fi: Liitä ylös

en: Close
fi: Sulje

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Print
fi: Tulosta

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Information
fi: Tietoa

en: Display
fi: Näyttö

en: Enter a shell command to be executed when no projects are active.
fi: Anna komento, joka suoritetaan muiden tehtävien puutteessa.

en: Enter a shell command to be executed whenever projects are switched.
fi: Anna komento, joka suoritetaan projekteja vaihdettaessa.

en: Entry Start:
fi: Merkinnän alku:

en: Entry Stop:
fi: Merkinnän loppu:

en: Entry that will be logged when a project starts. Use %t for the project title, %d for the description, etc. See the manual for more options.
fi: Viesti, joka kirjataan kun projekti alkaa. Käytä %t:tä otsikkoon, %d:tä kuvaukseen ja niin edelleen. Katso ohjekirjasta lisätietoja.

en: Entry that will be logged when the project stops.  Use %t for the porject title, %d for the project description, etc. See the manual for more options.
fi: Viesti, joka kirjataan lokiin kun projekti loppuu. Käytä %s:tä otsikkoon, %d:tä kuvaukseen ja niin edelleen. Katso ohjekirjasta lisätietoja.

en: Fields
fi: Kentät

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Idle Seconds:
fi: Levätyt sekunnit:

en: Inactivity Timeout
fi: Epäaktiivisuuden aikaraja

en: Logfile
fi: Lokitiedosto

en: Min Recorded:
fi: Minuuttia nauhoitettu:

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: No Project Command:
fi: 'Ei projektia'-komento

en: Project List Display
fi: Projektilistan näyttö

en: Shell
fi: Kuori

en: Shell Commands
fi: Ajettavat komennot

en: Show Estimated Effort
fi: Näytä arvioitu vaiva

en: Show Percent Complete
fi: Näytä suoritusprosentti

en: Show Planned Project End Date
fi: Näytä projektin suunniteltu lopetuspäivä

en: Show Planned Project Start Date
fi: Näytä projektin suunniteltu aloituspäivä

en: Show Project Description
fi: Näytä rojektin kuvaus

en: Show Project Importance
fi: Näytä projektin tärkeys

en: Show Project Status
fi: Näytä projektin tila

en: Show Project Urgency
fi: Näytä projektin kiireellisyys

en: Show Seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Show Status Bar
fi: Näytä tilarivi

en: Show Sub-Projects
fi: Näytä aliprojekti

en: Show Table Header
fi: Näytä taulukon otsake

en: Show Time This Month
fi: Näytä aika tässä kuussa

en: Show Time This Week
fi: Näytä aika tällä viikolla

en: Show Time This Year
fi: Näytä aika tänä vuonna

en: Show Time Today
fi: Näytä aika tänään

en: Show Toolbar Icons
fi: Näytä kuvakkeet

en: Show Toolbar Texts
fi: Näytä tekstit

en: Show Tooltips
fi: Näytä vinkit

en: Show Total Time Ever
fi: Näytä koko aika

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
fi: Näytä 'Leikkaa', 'Kopioi', 'Liitä'

en: Show `Help'
fi: Näytä 'Apua'

en: Show `Journal'
fi: Näytä päiväkirja

en: Show `New'
fi: Näytä 'Uusi'

en: Show `Preferences'
fi: Näytä 'Asetukset'

en: Show `Properties'
fi: Näytä 'Ominaisuudet'

en: Show `Quit'
fi: Näytä 'Lopeta'

en: Show `Save', `Reload'
fi: Näytä 'Tallenna', 'Päivitä'

en: Show `Timer'
fi: Näytä 'Ajastin'

en: Show the 'szing', that is, the estimated amount of work that it will take to perform this project.
fi: Näytä projektin totetuttamiseen arvioitu työmäärä.

en: Switch Project Command:
fi: Projektin vaihtokomento:

en: The current active project will be made inactive after there has been no keyboard/mouse activity after this number of seconds.  Set to -1 to disable.
fi: Aktiivinen projekti pysäytetään, kun hiiri/näppäimistö on ollut koskematon näin monta sekuntia. Arvo -1 poistaa ominaisuuden.

en: Toolbar
fi: Työkalurivi

en: Toolbar Segments
fi: Työkalurivin osat

en: Use Logfile
fi: Käytä lokitiedostoa

en: View Project Fields
fi: Näytä projektin kentät

en: % Complete
fi: %s valmis

en: A title to assign to this project
fi: Projektille annettava nimi

en: Does this item need immediate attention? Note that some urgent tasks might not be important.  For example, Bill may want you to answer his email today, but you may have better things to do today.
fi: Tarvitseeko tämä kohde välitöntä huomiota? Huomaa, että jotkut kiireelliset tehtävät eivät välttämättä ole tärkeitä. Esimerkiksi Bill saattaa haluta, että vastaat hänen viestiinsä tänään, mutta sinulla on tärkeämpääkin tekemistä.

en: Double-Overtime Rate:
fi: Kaksinkertainen yliaika

en: Flat Fee:
fi: Tasainen

en: Hours to Finish:
fi: Tunteja jäljellä:

en: How important is it to perform this task?  Not everything important is urgent.  For example, it is important to file a tax return every year, but you have a lot of time to get ready to do this.
fi: Kuinka tärkeää tämän tehtävän suorittaminen on? Kaikki mikä on tärkeää, ei ole kiireellistä. On esimerkiksi tärkeää maksa verot joka vuosi, mutta sinulla on paljon aikaa valmistautumiseen.

en: If the gap between intervals is smaller than this, the intervals will be merged together.
fi: Jos viiveiden väli on pienempi kuin tämä, viiveet yhdistetään.

en: If this project is billed for one price no matter how long it takes, enter the fee here.
fi: Jos tästä projektista maksutetaan tietty hinta siihen kuluneesta ajasta huolimatta, syötä se tähän.

en: Importance:
fi: Tärkeys:

en: Intervals
fi: Välit

en: Intervals smaller than this will be discarded
fi: Tätä pienemmät viiveet poistetaan

en: Medium
fi: Tavallinen

en: Minimum Interval:
fi: Minimiviive:

en: Not Set
fi: Ei asetettu

en: Notes:
fi: Muistiinpanoja:

en: Overtime Rate:
fi: Yliaika

en: Planned Finish:
fi: Suunniteltu lopetus:

en: Planned Start:
fi: Suunniteltu alku:

en: Planning
fi: Suunnitelma

en: Project
fi: Projekti

en: Project Description:
fi: Projektin kuvaus:

en: Project Title:
fi: Projektin nimi:

en: Rates
fi: Taksa

en: Regular Rate:
fi: Normaali

en: Status:
fi: Tila:

en: The dollars per hour charged for overtime work on this project.
fi: Projektin parissa käytetystä yliajasta maksettu palkka euroina tunnissa.

en: The dollars per hour normally charged for this project.
fi: Projektin parissa käytetystä ajasta maksettu palkka euroina tunnisssa.

en: The over-overtime rate (overtime on Sundays, etc.)
fi: Yliaikatahti (yliaika sunnuntaisin jne.)

en: Urgency:
fi: Kiireellisyys:

en: What is the status of this project?
fi: Mikä tämän projetin tila on?

en: seconds
fi: sekuntia

en: Delete _Times
fi: Poista _ajat

en: A short description to attach to this block of time.
fi: Lyhyt kuvaus, joka liitetään tähän ajanjaksoon.

en: Billable:
fi: Laskutettava:

en: Billing Rate:
fi: Laskutustahti:

en: Billing Status:
fi: Laskutustila:

en: OverOver
fi: YliYli

en: minutes
fi: minuuttia

en: Copyright (C) 1998
fi: Copyright 1998

en: Action database
fi: Toimintotietokanta

en: Monitor options
fi: Tarkkailtavat lokit

en: Add...
fi: Lisää...

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
fi: Ei voida avata tietokantaa <%s>! Avaaminen epäonnistui.

en: Error parsing actions data base
fi: Virhe toimintotietokannassa

en: Can't write to actions database!
fi: Toimintotietokantaan kirjoittaminen ei onnistu!

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: log name regexp
fi: lokinimen säännöllinen lauseke

en: process regexp
fi: prosessi

en: message regexp
fi: viesti

en: action to execute when regexps are TRUE
fi: toimenpide, jos joku ylläolevista on tosi

en: description
fi: kuvaus

en: description:
fi: kuvaus:

en: Description of this entry.
fi: Kuvaus

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
fi: tag: [%s]
    lokin nimi: [%s]
    prosessi: [%s]
    viesti: [%s]
    kuvaus: [%s]
    toimenpide: [%s]

en: Log stats
fi: Lokitiedot

en: Log information
fi: Tietoja lokista

en: Log:
fi: Loki:

en: Size:
fi: Koko:

en: Modified:
fi: Muutettu:

en: Start date:
fi: Aloitettu:

en: Last date:
fi: Viim. päiväys:

en: Num. lines:
fi: Rivejä:

en: %ld bytes
fi: %ld tavua

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Helmikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Not enough memory!
fi: Muisti ei riitä!

en: Out of memory!
fi: Muisti loppui!

en: Unable to open logfile!
fi: Lokitiedoston avaaminen ei onnistu.

en: %s is not a regular file.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
fi: %s ei ole käyttäjien luettavissa. Voit suorittaa ohjelman pääkäyttäjänä (root) tai pyytää järjestelmän ylläpitäjää muuttamaan oikeuksia.

en: %s could not be opened.
fi: Ei voi avata tiedostoa: %s

en: %s not a log file.
fi: %s ei ole lokitiedosto.

en: ReadLogStats: out of memory
fi: ReaadLogStats: muisti loppui

en: Open log...
fi: Avaa loki...

en: Open log
fi: Avaa loki

en: Export log...
fi: Vie loki...

en: Export log
fi: Tallenna loki

en: Close log
fi: Sulje loki

en: Switch log
fi: Vaihda lokia

en: Monitor...
fi: Valvo...

en: Monitor log
fi: Valvo lokia

en: Exit program
fi: Poistu ohjelmasta

en: Show calendar log
fi: Näytä kalenteriloki

en: Show log stats
fi: Näytä lokin tiedot

en: Zoom
fi: Suurenna

en: Show line info
fi: Näytä rivin tiedot

en: Show user preferences
fi: Asetukset

en: Select...
fi: Valitse...

en: Select log events
fi: Valitse lokitapahtumat

en: Filter..
fi: Suodin..

en: Filter log events
fi: Suotimen lokitapahtumat

en: Info about logview
fi: Tietoja Logviewistä

en: No log files to open
fi: Ei avattavia lokitiedostoja

note: Create App
en: System Log Viewer
fi: Logview

en: Filename:
fi: Lokitiedosto:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Too many open logs. Close one and try again
fi: Liikaa avoimia lokeja. Sulje yksi ja kokeile uudestaan.

en: Open new logfile
fi: Avaa uusi lokitiedosto

en: Error: [%s]
fi: Virhe: [%s]

en: Choose logs to monitor
fi: Valitse tarkkailtavat lokit

note: Arrowed buttons
en: Add >>
fi: Lisää >>

note: Remove button
en: Remove <<
fi: Poista <<

note: Check boxes
en: Hide app
fi: Piilota ohjelma

en: Exec actions
fi: Suorita toiminnot

note: Actions button
en: Actions...
fi: Toiminnot...

en: tmp_list is NULL
fi: tmp_list on NULL

en: Monitoring logs...
fi: Valvotaan lokeja...

en: TOUCHED!!
fi: MUUTETTU!!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
fi: Tietokoneen nimen pituus (0 ei näytä nimeä):

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Zoom view
fi: Tarkat tiedot

en: Log line detail for %s
fi: Tarkat tiedot lokille %s

en: Log line detail for <No log loaded>
fi: Ei avoimia lokeja

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Process:
fi: Prosessi:

en: Message:
fi: Viesti:

en: Description:
fi: Kuvaus:

note: Translators: do not include year, it would be bogus
en: %B %e %X
fi: %B %e

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
fi: Ei voida avata lauseketietokantaa <%s>! Avaaminen epäonnistui.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
fi: Ei voida avata kuvaustietokantaa <%s>! Avaaminen epäonnistui.

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Append it to ->
fi: Liitä ->

en: Search it in ->
fi: Etsi kohteesta:

en: Edit it
fi: Muokkaa

note: First view is considered as the default view ...
en: List
fi: Lista

en: Grid
fi: Taulukko

en: Edit
fi: Muokkaa

en: File
fi: Tiedosto

en: Search RGB
fi: Etsi RGB

en: Monitor
fi: Valvo

en: Concat
fi: Liitä

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
fi: Dokumenttia '%s' muutettu, haluatko tallentaa sen?

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
fi: Väriselain ei onnistunut liittämään värejä työpöydältä.

en: Please select a file document before.
fi: Valitse ensin dokumentti.

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
fi: En voi suorittaa toimintoa. Tarkista:
    
    1. Että tapahtumaan on liitetty toiminto.
    2. Että Dokumentti on yhä olemassa.
    3. Dokumentin tyyppi
    
    Mene asetuksiin muokkaa-valikon kautta.

en: <- Remove
fi: <- Poista

en: <- Remove all
fi: <- Poista kaikki

en: Add ->
fi: Lisää ->

en: Add all ->
fi: Lisää kaikki ->

en: Available documents
fi: Mahdolliset dokumentit

en: Available views
fi: Mahdolliset sivut

en: Connect to
fi: Liitä

en: Create a document
fi: Luo dokumentti

en: Create views
fi: Luo sivuja

en: Description :
fi: Kuvaus:

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
fi: Valitse luotavan dokumentin tyyppi.
    Voit valita lyhyen nimen, älä sekoita sitä tiedostonimeen.

en: Select source document
fi: Valitse lähdedokumentti

en: Select type
fi: Valitse tyyppi

en: Short name :
fi: Lyhyt nimi:

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
fi: Tämä dokumentti lukee tietoja yhdestä tai useammasta dokumentista. Valitse nämä dokumentit.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
fi: Voit luoda yhden tai useamman sivun tähän dokumenttiin. Huomaa, että sinun on luotava ainakin yksi sivu.

en: Create a new view
fi: Luo uusi sivu

en: Please, select the type of view you want to create.
fi: Valitse luotavan sivun tyyppi.

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Bottom
fi: Pohja

en: Default
fi: Oletus

en: Display documents menu (restart required).
fi: Näytä dokumenttivalikko (vaatii uudellenkäynnistyksen).

en: Documents
fi: Dokumentit

en: DoubleClick in previews:
fi: Kaksoisnapsautus esikatselussa:

en: DoubleClick in views:
fi: Kaksoisnapsautus sivuilla:

en: Drop:
fi: Pudota:

en: General
fi: Yleiset

en: Grab:
fi: Sieppaa:

en: Left
fi: Vasen

en: Modal
fi: Pieni

en: Mode:
fi: Tila:

en: Notebook
fi: Välilehti

en: Notebook Tab position:
fi: Välilehtien sijainti:

en: On ... execute ...
fi: Kun ... suorita ...

en: Right
fi: Oikea

en: Save session on exit.
fi: Tallenna istunto poistuessa.

en: Session
fi: Istunto

en: Top
fi: Ennätys

en: Toplevel
fi: Ylätaso

en: Begin
    Comments :
fi: Alku
    Kommentit:

en: End
    Comments :
fi: Loppu
    Kommentit:

en: File name :
fi: Tiedostonimi:

en: Header :
fi: Otsikko:

en: Special properties
fi: Erikoisominaisuudet

en: Common properties
fi: Tavalliset ominaisuudet

en: Name :
fi: Nimi:

en: Blue :
fi: Sininen:

en: Green :
fi: Vihreä:

en: Red :
fi: Punainen:

en: Colors format :
fi: Värin formaatti:

en: Display document control (if exists)
fi: Näytä dokumentin kontrolli (jos on)

en: Color height :
fi: Värin korkeus:

en: Color width :
fi: Värin leveys:

en: Draw numbers
fi: Piirrä numerot

en: New Document
fi: Uusi dokumentti

en: Create a new document
fi: Luo uusi dokumentti

en: New View
fi: Uusi sivu

en: Create a new view for a document
fi: Luo dokumentille uusi sivu

en: Close document
fi: Sulje dokumentti

en: Close the current document
fi: Sulje tämänhetkinen dokumentti

en: Close view
fi: Sulje sivu

en: Close the current view
fi: Sulje tämä sivu

en: _Open palette...
fi: _Avaa paletti...

en: Load a palette
fi: Lataa paletti

en: _Save palette
fi: _Tallenna paletti

en: Save the current palette in a file
fi: Tallenna paletti _tiedostoon

en: Save palette _As...
fi: Tallenna paletti _nimellä

en: Save the current palette with a different name
fi: Tallenna paletti eri nimellä

en: Insert color
fi: Lisää väri

en: Remove selected colors
fi: Poista valitut värit

en: Edit selected colors ...
fi: Muokkaa valittuja värejä...

en: Document/View properties
fi: Dokumentin/sivun ominaisuudet

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
fi: Väriselain ei voinut tallentaa tiedostoa: 
    
    %s
    
    Varmista, että annettu polku on olemassa,
    ja sinulla on kirjoitusoikeudet.
    
    Haluatko yrittää uudelleen?

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
fi: Väriselain ei kyennyt lataamaan tiedostoa:
    
    %s
    
    Varmista, että annettu polku on olemassa,
    ja että sinulla on lukuoikeudet.

en: Open Palette
fi: Avaa paletti

en: Loading file, please wait ...
fi: Ladataan tiedostoa, odota...

en: Save Palette as
fi: Tallenna paletti nimellä

en: File not saved ...
fi: Ei tallennettu...

en: File saved ...
fi: Tallennettu...

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
fi: Suljen nyt dokumentin '%s' viimeisen sivun.
    
    Myös dokumentti suljetaan, jatketaanko?
    
    Huomaa, että %d virtuaalista dokumenttia käyttää tätä dokumenttia.

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
fi: Suljen nyt dokumentin '%s' viimeisen sivun.
    
    Myös dokumentti suljetaan, jatketaanko?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
fi: Suljen nyt: '%s'
    
    Huomaa, että %d sivua tuhotaan, ja
    %d virtuaalista dokumenttia käyttää tietoja tästä dokumentista.
    
    Jatketaanko?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
fi: Suljen nyt: '%s'
    
    Huomaa, että %d sivua tuhotaan.
    
    Jatketaanko?

en: Small utility to browse available X11 colors.
fi: Pieni työkalu käytettävissä olevien X11:n värien selailuun
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: New Color
fi: Uusi väri

en: View properties
fi: Näytä ominaisuudet

en: Document properties
fi: Dokumentin ominaisuudet

en: Open
fi: Avaa

en: Open a palette
fi: Avaa paletti

en: Grab
fi: Sieppaa

en: Grab a color on the screen
fi: Sieppaa väri ruudulta

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
fi: Asetustiedostosi on viallinen.
    Luodaanko uusi istunto??

en: Loading files, please wait ...
fi: Ladataan tiedostoja, odota...

en: One or more files can not be restored :
fi: Yhden tai useamman tiedoston palauttaminen ei onnistu:

en: System Colors
fi: Järjestelmän värit

en: User Colors
fi: Käyttäjän värit

en: Search
fi: Etsi

en: Decimal 8 bits
fi: Kymmenjärjestelmä (8 bittiä)

en: Decimal 16 bits
fi: Kymmenjärjestelmä (16 bittiä)

en: Hex 8 bits
fi: Heksa (8 bittiä)

en: Hex 16 bits
fi: Heksa (16 bittiä)

en: Float
fi: Liukuluku

en: Color
fi: Väri

note: Create everything.
en: Name
fi: Nimi

en: Tolerance :
fi: Toleranssi:

en: Font Selector
fi: Kirjasinlajin valitsin

en: Selection:
fi: Valinta:

en: Font to load
fi: Ladattava kirjasinlaji

en: FONTSPEC
fi: KIRJLAJI

en: Print selected font name on exit
fi: Tulosta valitun kirjasinlajin nimi lopetettaessa

en: Inhibit remembering selected font for next run
fi: Estä valitun kirjasinlajin muistaminen seuraavalla suorituskerralla

en: Inhibit loading of last font
fi: Estä edellisen kirjasinlajin lataus

en: Reason %d
fi: Syy %d

en: Where to put the window, and its size
fi: Ikkunan sijoituspaikka ja koko

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
fi: Ohita vakiosyöttövirta; voi olla tarpeen joissain tilanteissa.

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: New text viewer window
fi: Uusi teksti-ikkuna

en: _Fixed Font
fi: _Tasavälinen kirjasinlaji

en: Display text with a fixed font
fi: Näytä tiedosto tasavälisellä kirjasinlajilla

en: Text File Viewer
fi: gless

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
fi: Copyright 1998, GNU GPL:n alla.

en: Find string
fi: Etsi seuraava

en: Find
fi: Etsi

en: Loading...
fi: Lataan...

en: No such file or directory:
    %s
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ei löydy:
    %s

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
fi: Tiedoston purku ja näyttö epäonnistui:
    %s
    %s

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
fi: Pakatun tiedoston näyttö epäonnistui.
    zcat-komentoa ei löytynyt hakupolustasi.

en: Error loading file:
    %s
    %s
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa:
    %s
    %s

en: Saving...
fi: Tallennan...

en: Failed to write file:
    %s
    %s
fi: Tiedoston kirjoitus epäonnistui:
    %s
    %s

en: Save Text As...
fi: Tallenna teksti nimellä...

en: Open Text File...
fi: Avaa tekstitiedosto...

en: Sorry, no preferences yet.
fi: Pahoittelut, ei asetuksia vielä.

en: Searching...
fi: Etsin...

en: No search string was specified!
fi: Hakumerkkijonoa ei määritelty!

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Single User Mode
fi: Yhden käyttäjän tila

en: Runlevel 2
fi: Suoritustaso 2

en: Runlevel 3
fi: Suoritustaso 3

en: Runlevel 4
fi: Suoritustaso 4

en: Runlevel 5
fi: Suoritustaso 5

en: Reboot
fi: Uudelleenkäynnistä

en: Are you sure you want to shut down the computer?
fi: Oletko varma että haluat sammuttaa tietokoneen?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
fi: Oletko varma että haluat siirtää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
fi: Oletko varma että haluat siirtää järjestelmän suoritustasolle 2?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
fi: Oletko varma että haluat siirtää järjestelmän suoritustasolle 3?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
fi: Oletko varma että haluat siirtää järjestelmän suoritustasolle 4?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
fi: Oletko varma että haluat siirtää järjestelmän suoritustasolle 5?

en: Are you sure you want to reboot the system?
fi: Oletko varma että haluat uudelleenkäynnistää järjestelmän?

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
fi: Vain pääkäyttäjä voi sammuttaa tai uudelleenkäynnistää tietokoneen.

note: notebook pages
en: Shutdown or Reboot
fi: Sammutus tai uudelleenkäynnistys

en: Easy
fi: Perus

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
fi: Paina OK sulkeaksesi tai käynnistääksesi uudelleen. Menetät
    kaikki tallentamattomat tiedot avoimista sovelluksista.

note: Put in a "revert to defaults" button
en: Revert to Defaults
fi: Palauta oletusarvot

en: Commands
fi: Komennot

en: Confirm before shutdown?
fi: Varmista ennen sammutusta?

en: %s
    You will lose any unsaved work.
fi: %s
    Menetät tallentamattomat tiedot.

en: Don't ask next time.
fi: Älä kysy ensi kerralla

en: Command execution failed: fork failed
fi: Komennon suoritus epäonnistui: fork epäonnistui

en: Make guname act as a control center applet
fi: Aseta guname toimimaan hallintakeskuksen sovelmana

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
fi: alustusvirhe sattui käynnistettäessä 'guname-capplet':ia.

en: System Information
fi: Tietoja järjestelmästä

en: Logo file not found
fi: Logotiedostoa ei löytynyt

note: Up here so it uses the default font
en: GNOME contributors:
fi: GNOME:n kehittäjät

en: Email Information...
fi: Lähetä tiedot sähköpostitse...

en: Save Information to File...
fi: Tallenna tiedot tiedostoon...

en: Detailed Information...
fi: Yksityiskohtaiset tiedot...

en: Category
fi: Kategoria

en: Your System
fi: Järjestelmäsi

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Mail To...
fi: Postita...

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
fi: Virhe sulkiessa tiedostoa '%s': 
    %s
    Tiedot saattoivat jäädä tallentamatta osittaan tai kokonaan.

en: Couldn't open file `%s': %s
fi: En voinut avata tiedostoa '%s': %s

en: Save System Information As...
fi: Tallenna järjestelmän tiedot nimellä...

note: I don't think the error_string() will reliably mean anything.
en: Command failed ` %s ': %s
fi: Epäonnistunut komento ' %s ': %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
fi: En voinut suorittaa komentoa ' %s ': %s

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
fi: Seuraava sähköposti lähetetään osoitteeseen %s.
     Oletko varma, että haluat lähettää nämä tiedot sähköpostitse?

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Address to mail to:
fi: Osoite johon lähetetään:

note: *********************************** Globals **********************************
en: Distribution:
fi: Jakelu:

en: Operating System:
fi: Käyttöjärjestelmä:

en: Distribution Version:
fi: Jakelun versio:

en: Operating System Version:
fi: Ytimen luontipäiväys:

en: Operating System Release:
fi: Ytimen versio:

en: Processor Type:
fi: Prosessori:

en: Processor Speed:
fi: Prosessorin nopeus:

en: Host Name:
fi: Koneen nimi:

en: Domain Name:
fi: Verkkoalueen nimi:

en: User Name:
fi: Käyttäjä:

en: X Display Name:
fi: X-näytön nimi:

en: System Status:
fi: Systeemin tila:

en: Real Memory:
fi: Todellista muistia:

en: Swap Space ("virtual memory"):
fi: Sivutustila ("näennäismuisti")

en: Total Memory:
fi: Kokonaismuisti:

en: Free Memory:
fi: Vapaa muisti:

en: Device
fi: Laite

en: Used space
fi: Käytetty tila

en: Free space
fi: Vapaa tila

en: Percent free
fi: Vapaa %

en: Mount point
fi: Liitoskohta

note: This is about the only case where we'll put Unknown instead of simply not showing the info.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown filesystem
fi: Tuntematon tiedostojärjestelmä

en: No information for this filesystem.
fi: Ei tietoja tälle tiedostojärjestelmälle.

en: Memory
fi: Muisti

en: Kilobytes
fi: Kilotavua

en: %ld%% memory used.
fi: %ld%% muistia käytössä.

en: %ld%% swap used.
fi: %ld%% sivutustilaa käytössä

en: CPU %d
fi: Prosessori %d

en: Detailed System Information
fi: Yksityiskohtaiset järjestelmätiedot

en: Disk Information
fi: Levytiedot

en: Memory Information
fi: Muistitiedot

en: CPU Information
fi: Prosessorin tiedot

en: Mount Point:
fi: Liitoskohta:

en:     Device:
fi:      Laite:

en:     Filesystem Type:
fi:     Tiedostojärjestelmä:

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
fi: %ld megatavua, %ld vapaana (%ld pääkäyttäjälle); %ld inodea, %ld vapaana.

en: %2d%% full
fi: %2d%% täynnä

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
fi: "w"-komentoa ei löytynyt hakupolustasi.
    Komentoa tarvitaan, jotta tämä ohjelma toimisi.

en: Active User Listing
fi: Lista aktiivista käyttäjistä

en: Update Information
fi: Päivitä tiedot

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Add some defaults
fi: Lisää muutama oletusasetus

en: Delete
fi: Poista

en: Command Editor
fi: Komentoeditori

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
fi: Voit määrittää ponnahdusvalikkojen komennot.
    Kirjoita vain nimi, jonka haluat näkyvän valikossa,
    ja anna komento, joka suoritetaan.
    Voit käyttää %u:ta komennossa kuvaamaan
    käyttäjän nimeä ja %t:tä kuvaamaan tty:tä.

en: Click this button to add
    some sample commands.
fi: Paina tätä painiketta lisätäksesi
    joitakin esimerkkikomentoja.

en: Menu items
fi: Valikon kohdat

en: Command
fi: Komento

en: Running: %s
fi: Ajetaan: %s

en: Default 16-bit
fi: Oletus 16-bittinen

en: 32-bit
fi: 32-bittinen

note: there is no 2 apparently
en: 32-bit w/sync
fi: 32-bittinen (synkroninen)

en: Sleeping
fi: Nukkuu

en: Active/Idle
fi: Aktiivinen/joutilas

en: Standby
fi: Odotustila

en: Unable to access the drive.
fi: Pääsy asemaan ei onnistu.

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
fi: Tämän aseman DMA-asetuksia ei voida muuttaa.

en: Enabled
fi: Päällä

en: Disabled
fi: Pois päältä

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
fi: Tämän aseman IRQ:n paljastusasetusta ei voida muuttaa.

en: The drive refused to keep its settings.
fi: Asema ei suostunut pitämään asetuksia.

en: Keep settings
fi: Pidä asetukset

en: None
fi: Ei mitään

en: (1 Sector)
fi: (1 sektori)

en: (Dual Port)
fi: (Kaksoisportti)

en: (Dual Port Cache)
fi: (Kaksoisportti, välimuisti)

en: No
fi: Ei

en: Yes (%d sector)
fi: Kyllä (%d sektori)

en: Yes (%d sectors)
fi: Kyllä (%d sektoria)

en: Model
fi: Malli

en: Firmware
fi: Laitteisto-ohjelmisto

en: Serial No.
fi: Sarjanumero

note: do config here
en: Geometry
fi: Geometria

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Legacy MFM/RLL drive
fi: Vanha MFM/RLL asema

en: DMA Mode
fi: DMA-tila

en: IO Mode
fi: IO-tila

en: IRQ Unmask
fi: IRQ:n paljastus

en: Multisector
fi: Monisektorinen

en: On Reset
fi: Alustettaessa

note: *	Set up the outer display first
en: IDE Status
fi: IDE:n tila

en: Disk Logo Not Found
fi: Levyn logoa ei löytynyt

en: Only the superuser can use this tool
fi: Vain pääkäyttäjä (root) voi käyttää tätä työkalua

en: You appear to have no IDE drives
fi: Sinulla ei näytä olevan IDE-levyjä

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
fi: MSisäinen virhe: Ei voida etsiä oikeaa sijaintia.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
fi: MSisäinen virhe: Outo arvo (%ld) do_test:ssä

en: EBad block at block %lu
fi: EHuono lohko lohkossa %lu

note: while (!i) ;
en: MChecking for bad blocks...
fi: MEtsitään huonoja lohkoja...

en: MFailed to open device %s for badblock checking
fi: MLaitteen %s avaaminen lohkotestiä varten epäonnistui

en: MChecking for bad blocks... Done
fi: MEtsitään huonoja lohkoja... Valmis

en: MFormatting the disk...
fi: MAlustetaan levykettä...

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
fi: EEn tiedä mikä tämä on, mutta se on erittäin väärin.

en: EError formatting track #%d
fi: EVirhe alustaessa rataa #%d

en: EError during completion of formatting
fi: EVirhe alustuksen viimeistelyn aikana

note: XXXX - need to tell parent we're finished
en: MFormatting the disk... Done
fi: MAlustetaan levykettä... Valmis

note: XXXX - tell parent we're starting verify stage
en: MVerifying the format...
fi: MVarmistetaan alustus...

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
fi: EEi voi kirjoittaa levylle.
    
    Varmista, että se ei ole kirjoitussuojattu.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
fi: ERiittämättömät oikeudet levylaitteen %s avaamiseksi.

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
fi: Ei voida lukea levykettä.
    
    Varmista, että että se on asemassa.

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
fi: EYleinen virhe käsiteltäessä levyasemaa %s.
    
    Virhekoodi %s:%d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: ELukuvirhe:
    Ongelma luettaessa sylinteriä %d, odotettiin %d, luettiin %d

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: EOngelma lukiessa sylinteriä %d, odotettiin %d, luettiin %d

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
fi: MHuonoa dataa sylinterissä %d. Jatketaan...

en: EError closing device %s
fi: Virhe sulkiessa laitetta %s

en: MVerifying the format... Done
fi: MVarmistetaan alustus... Valmis

en: EUnable to write to device %s
fi: EEi voida kirjoittaa laitteelle %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
fi: EYleisvirhe käytettäessä levyasemaa %s.
    
    Virhekoodi %s

en: ECould not determine current format type
fi: EEi voida selvittää tämänhetkistä alustuksen tyyppiä

en: Dos (FAT)
fi: DOS (FAT)

en: Double Density 3.5" (720 KB)
fi: DD 3.5" (720 Kt)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
fi: DD 5.25" (360 Kt)

en: File system type:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: Floppy Density:
fi: Levyn tiheys

en: Floppy Device:
fi: Levykeasema:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Format a floppy
fi: Alusta levyke

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
fi: HD 3.5" (1.44 Mt)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
fi: HD 5.25" (1.2 Mt)

en: Linux Native (ext2)
fi: Linux (ext2)

en: _Quick format
fi: _Pika-alustus

en: MMaking filesystem on disk...
fi: MTehdään tiedostojärjestelmää levylle...

en: EUnable to create filesystem correctly.
fi: EEi voida luoda tiedostojärjestelmää oikein.

en: MMaking filesystem on disk... Done
fi: MTehdään tiedostojärjestelmää levylle... Valmis

en: EUnable to create filesystem.
fi: EEi voida luoda tiedostojärjestelmää

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
fi: MEtsitään huonoja lohkoja... (voi mennä hetki)

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
fi: Laitteen %s avaaminen epäonnistui, alustamista ei voida jatkaa.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
fi: Laite %s on irti.
    Liitä laite jatkaaksesi.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
fi: Sinulla ei ole vaadittuja oikeuksia %s:n kirjoittamiseen, alustaminen ei ole mahdollista.
    Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään tarvittavien oikeuksien saamiseksi.

en: The device to format
fi: Alustettava laite

en: DEVICE
fi: LAITE

note: We do this to get around a bug in libglade.  Ideally we won't need * to do this in the future.
en: Format
fi: Alusta

en: Format another floppy?
fi: Alusta toinen levyke?

en: Floppy formatted successfully.
fi: Levyke alustettu onnistuneesti.

en: Floppy formatting cancelled.
fi: Levykkeen alustus keskeytetty.

en: Format progress.
fi: Alustuksen seuranta.

en: Param
fi: Mittari

en: Current
fi: Tämänhetkinen arvo

en: Scale
fi: Asteikko

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
fi: GStripchart näyttää erinäisiä käyttäjän määrittelemiä järjestelmätietoja. Sen pääkäyttötarkoitus on mitata järjestelmän kuormitusta kuten prosessorikuormaa ja verkkoliikennettä. Muut mahdolliset käyttötarkoitukset jätetään käyttäjän harjoitustehtäväksi.

en: Show values
fi: Näytetyt arvot

en: Edit Prefs...
fi: Muokkaa asetuksia...

en: Edit Params...
fi: Mittarit...

en: closing parenthesis expected
fi: oikea sulku puuttuu

en: no such field: %d
fi: Ei kenttää: %d

en: missing variable identifer
fi: muuttujatunnus puuttuu

en: invalid variable identifer: %s
fi: virheellinen muuttujatunnus: %s

en: number expected
fi: numero puuttuu

en: extra junk at end: "%s"
fi: ylimääräistä roskaa lopussa: "%s"

en: Parameter
fi: Mittari

en: Equation
fi: Kaava

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Pattern
fi: Lauseke

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Logarithmic
fi: Logaritminen

en: Type
fi: Tyyppi

en: Indicator
fi: Indikaattori

en: Line
fi: Rivi

en: Point
fi: Piste

en: Solid
fi: Tasainen

en: Add Parameter Before
fi: Lisää mittari ennen

en: Add Parameter After
fi: Lisää mittari jälkeen

en: Apply Parameter Changes
fi: Hyväksy muutokset

en: Delete Parameter
fi: Poista mittari

en: Add Color
fi: Lisää väri

en: Delete Color
fi: Poista väri

en: Parameter Editor
fi: Mittarieditori

en: Parameters
fi: Mittarit

en: Chart
fi: Taulukko

en: enabled
fi: päällä

en: minor
fi: pieni

en: major
fi: suuri

en: Update
fi: Päivitä

en: Smooth
fi: Pehmeä

en: Ticks
fi: Rastit

en: Pen
fi: Kynä

en: Geometry string: WxH+X+Y
fi: Geometria: WxH+X+Y

en: Configuration file name
fi: Asetustiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Values
fi: Arvot

en: Prefs...
fi: Asetukset...

en: Params...
fi: Mittarit...

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
fi: Epämääräisten verkoista ladattujen ohjelmien suorittaminen voi olla
    vaarallista.
    
    Haluatko varmasti ajaa ohjelman '%s'?

en: Could not access file permissions
fi: Ei pääsyä tiedoston oikeuksiin

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
fi: Ei voida suorittaa tiedostoa '%s' oikeusongelmien vuoksi

en: Failure at executing `%s'
fi: Virhe suorittaessa tiedostoa '%s'

en: It was not possible to open the file `%s'
fi: Ei ollut mahdollista vata tiedostoa '%s'

en: The file `%s' is empty
fi: Tiedosto '%s' on tyhjä

en: There was an error. `%s' is empty
fi: Sattui virhe. '%s' on tyhjä

en: This is a library and can not be executed
fi: Tämä on kirjasto, eikä sitä voida suorittaa

en: The file is a core file and can not be executed
fi: Tämä tiedosto on kuoritiedosto eikä sitä voida suorittaa

en: This is an unknown kind of executable
fi: Tämä on tyypiltään tuntematon ohjelma

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
fi: Ohjelma on toista alustaa varten, eikä sitä voida suorittaa tässä järjestelmässä

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
fi: Tiedostojen määrä: %d
    Kansioiden määrä: %d

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
fi: Ei tiedostoja tai kansioita, pudota tiedostoja
    tai kansioita lisätäksesi ne pakettiin

en: Cannot start the archive (tar) program
fi: Ei voida käynnistää pakkausohjelmaa (tar)

en: Cannot run tar/gtar
fi: Ei voida ajaa tar- tai gtar-ohjelmia

en: Archive.tar.gz
fi: paketti.tar.gz

en: Drag files in to make archives
fi: Raahaa tiedostoja luodaksesi paketin

en: No filename selected
fi: Ei valittua tiedostonimeä

en: File exists, overwrite?
fi: Tiedosto olemassa, korvataan?

en: No items to archive
fi: Ei kohteita pakattavaksi

en: File does not exists
fi: Tiedosto ei ole olemassa

en: Add file or folder
fi: Lisää tiedosto tai kansio

en: Add file or folder...
fi: Lisää tiedosto tai kansio...

en: Add a file or folder to the archive
fi: Lisää tiedosto tai kansio pakettiin

en: Create archive...
fi: Luo pakkaus...

en: Create a new archive from the items
fi: Luo kohteista uusi paketti

en: Remove the selected item(s)
fi: Poista valitut kohteet

en: Drop files here to add them to the archive.
fi: Pudota tänne tiedostoja lisätäksesi ne pakettiin.

en: Archive
fi: Paketti

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
fi: Raahaa tämä nappi kohteeseen, johon haluat paketin luotavan. Voit myös napsauttaa sitä tuodaksesi esille tiedostoikkunan.

en: Cannot find proper icons anywhere!
fi: Ei voida löytää oikeita kuvakkeita!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
fi: Ei voida löytää pakkausohjelmaa (tar)!
    Tätä ohjelmaa käytetään pakettien luomiseen.

en: Format Floppy Disks
fi: Alusta levykkeitä

en: Gnome client for the MIT dictionary server
fi: Gnomen asiakas MIT-sanakirjapalvelimelle

en: GNOME client for RFC 2229-compliant dictionary server
fi: GNOME-asiakas RFC 2229-yhteensopivalle sanakirjapalvelimelle

en: Shows a stripchart plot
fi: Näyttää käyriä

en: Notepad
fi: Muistio

en: Simple editor (notepad)
fi: Yksinkertainen editori (muistio)

en: IDE Device Tool
fi: IDE-työkalu

en: Show and Configure IDE Device Settings
fi: Näyttää ja määrittelee IDE-laitteiden asetuksia

en: User Listing
fi: Käyttäjälista

en: View users on the system
fi: Näyttää järjestelmän käyttäjät

en: Show various system information
fi: Näyttää erilaisia tietoja järjestelmästä

en: System Info
fi: Tietoja järjestelmästä

en: Technical information about this computer
fi: Teknistä tietoa tästä tietokoneesta

en: Shut Down or Reboot
fi: Sammuta tai käynnistä uudelleen

en: Turn off or reset the computer
fi: Sulje tai uudelleenkäynnistä tietokone

en: Ask for a command to execute
fi: Pyydä suoritettavaa komentoa

en: Run A Command...
fi: Suorita komento

en: GNOME Penguin
fi: GNOME-pingviini

en: Let a cute pinguin chase your pointer
fi: Anna söpön pingviinnin jahdata osoitintasi

en: Prompts the user for a program to run
fi: Pyytää käyttäjältä suoritettavan ohjelman

en: Run program...
fi: Suorita ohjelma...

en: Page files as with `more' and `less'
fi: Sivuta tiedostot kuten `more' ja `less'

en: Select a font for pasting
fi: Valitse kirjasin liittämiseen

en: Browse available X11 colors.
fi: Selaa tarjolla olevia X11-värejä.

en: Color Browser
fi: Väriselain

en: GNOME Archive Generator aka Meat Grinder
fi: GNOME Archive Generator eli Meat Grinder

en: SysLog tool
fi: SysLog-työkalu

en: System log monitor
fi: Järjestelmälokien tarkkailuohjelma

en: Time Tracker tool
fi: Ajanhallintaohjelma

en: Time tracking tool
fi: Ajanhallintaohjelma

en: Gstripchart
fi: GStripchart

en: Shows a stripchart
fi: Näyttää käyriä

en: Show free space on mounted file systems using dials.
fi: Näyttää liitettyjen tiedostojärjestelmien vapaan tilan.

en: GNOME Character Map
fi: GNOME Merkistö

en: Simple Calculator
fi: Yksinkertainen laskin

en: Personal cron manager
fi: Henkilökohtainen cron-hallinta

en: Personal crontab manager
fi: Henkilökohtainen crontab-hallinta
