gnome-utils 1.4.0.1 - en to ja translation catalogue (791 entries)

en: The Gnome Calculator
ja: GNOME電卓

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
ja: xcalc同様シンプルな倍精度計算機

en: Run in analog (slide rule) mode
ja: アナログモード(目盛りをスライド)で実行

en: Gnome Calculator
ja: GNOME電卓

en: 1/x
ja: 逆数

en: x^2
ja: 自乗

en: SQRT
ja: √

en: PI
ja: π

en: x!
ja: 階乗

en: /
ja: ÷

en: *
ja: ×

en: +/-
ja: ±

en: Select Character
ja: 文字を選択

en: Insert
ja: 挿入

en: Character code:
ja: 文字コード:

en: Character:
ja: 文字:

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*,*-r-*
ja: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: Gnome Character Map
ja: GNOME 文字選択

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
ja: Microsoft Windows の文字コード表の GNOME 版です。 注意：変な英語が入っているかもしれません。

en:  %s: Character code %d
ja: %s: 文字コード %d

en: Text copied to clipboard...
ja: コピーしてクリップボードに送ったテキスト...

en: Text cut to clipboard...
ja: 切り出してクリップボードに送ったテキスト...

en: Text pasted from clipboard...
ja: クリップボードから貼り付けられたテキスト...

en: Action Toolbar
ja: アクション・ツールバー

en: Text to copy:
ja: コピーするテキスト:

en: -*-helvetica-medium-r-normal-*-12-*-*-*-p-*-*-*,*-r-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: Exit
ja: 終了

en: Copy
ja: コピー

en: About
ja: 情報

en: Help
ja: ヘルプ

en: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*,*-r-*
ja: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: Insert Character...
ja: 文字の挿入...

en: Insert character(s) by choosing character codes.
ja: 文字コードを選んで文字を挿入

en: _Action Toolbar
ja: _アクション・ツールバー(_A)

en: View or hide the action toolbar
ja: アクション・ツールバーの表示／非表示

en: _Text Toolbar
ja: テキスト・ツールバー(_T)

en: View or hide the text toolbar
ja: ツールバーの表示／非表示

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: View or hide the statusbar
ja: ステータスバーの表示／非表示

en: Character Table's Font...
ja: 文字テーブルのフォント...

en: Set the character table's font.
ja: 文字テーブルのフォントを設定。

en: _Insert at end
ja: 末尾に挿入(_I)

en: Insert every selected character at the end of the text entry
ja: 選択した文字はテキストエントリの末尾に挿入

en: _Focusable Buttons
ja: フォーカス可能なボタン(_F)

en: Set the buttons to be focusable or not
ja: ボタンごとにフォーカス可能かどうか設定

en: Insert character(s) by choosing character codes
ja: 文字コードを選んで文字を挿入

en: Cut
ja: 切り出し

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り出し

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Show Gnome Character Map's manual
ja: GNOME 文字選択のマニュアルを表示

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: Exit the program
ja: プログラムの終了

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
ja: 辞書を開けませんでした。http://www.dict.org/ に接続できなかったと思われます

note: Could not look up search strategies, so just display a * label; FIXME: Memory leak
en: Cannot connect to server
ja: サーバに接続できません

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
ja: MIT辞書サーバのためのクライアント。
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Spell-checking...
ja: スペルチェック中...

en: Spell check done
ja: スペルチェック完了

en: No matches found
ja: 一致するものは見つかりません

en: Looking up word...
ja: 単語を検索しています...

en: Lookup done
ja: 検索完了

en: String not found
ja: 文字が見つかりません

en: Find:
ja: 検索

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
ja: 要求された操作を実行できません。使っているサーバがダウンしているか、
    インターネットに接続されていないのが原因です。もしまだインターネットに
    接続していないなら、接続してもう一度試してみてください。

en: Spell
ja: スペル

en: Check word spelling
ja: 単語のスペルチェック

en: Cut to Clipboard
ja: 切り出してクリップボードに送る

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Paste Clipboard Contents
ja: クリップボードの内容を貼り付け

en: Settings
ja: 設定

en: Server to use, default search strategy, fonts
ja: 使用するサーバ、デフォルトの検索方法、フォント

en: Word definition
ja: 単語の定義

en: About...
ja: 情報...

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Show/Hide Definition Window...
ja: 定義ウィンドウの表示／非表示...

en: Spell Check...
ja: スペルチェック...

en: Cannot create applet!
ja: アプレットを作成できません!

en: Error invoking query: %s
ja: %s の問い合わせでエラー

en: Headword:
ja: 先頭の単語:

en: Sub-number:
ja: サブ番号:

en: Pronunciation:
ja: 発音:

en: Etymology:
ja: 語源:

en: Part of speech:
ja: 品詞:

en: Example:
ja: 例:

en: Main body:
ja: 本体:

en: Cross-reference:
ja: 参照:

note: Fixme these should be stock buttons
en: Preferences
ja: 設定

en: Smart lookup
ja: スマート検索

en: Server:
ja: サーバ:

en: Port:
ja: ポート:

en: Database:
ja: データベース:

en: Default strategy:
ja: デフォルトの検索方法:

en: Server
ja: サーバ

en: Fonts
ja: フォント

en: Display handle bar
ja: バーの表示

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
ja: これらの設定を有効にするには、
    GDictを再起動して下さい。

en: Applet
ja: アプレット

en: Search all databases
ja: すべてのデーターベースを検索

en: The server you specified could not be found.
ja: 指定されたサーバは見つかりませんでした。

en: Word:
ja: 単語:

en: Search Strategy:
ja: 検索方法:

en: Find Words...
ja: 単語を検索...

en: Spell checker
ja: スペルチェッカー

en: GDiskFree
ja: Gディスクフリー

en: Unable to parse the geometry string '%s'
ja: ジオメトリ情報 '%s' が正しくありません

en: Specify the geometry of the window.
ja: ウィンドウの位置を指定する

en: GEOMETRY
ja: ジオメトリ

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
ja: Gディスクフリーは 'df' コマンドのGNOME版プログラムです

en: GDiskFree Properties
ja: Gディスクフリーの設定

en: Invoke sync before getting usage info
ja: 利用状況を表示する前にディスクの同期を行なう

en: Show drive mount points
ja: マウントポイントを表示する

en: Show drive size
ja: ドライブ容量の表示

en: Dial Orientation
ja: メーターの表示方向

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Update interval (ms)
ja: 更新間隔 (ms)

en: General Settings
ja: 一般的な設定

en: File name
ja: ファイル名

en: Don't search subdirectories
ja: サブディレクトリの下を探索しない

en: File owner
ja: ファイルの所有者

en: File owner group
ja: ファイルの所有グループ

en: Last modification time
ja: 最終変更時間

en: Don't search mounted filesystems
ja: マウント済みのファイルシステムは探索しない

en: Empty file
ja: 空のファイル

en: Invalid user or group
ja: 不正なユーザまたはグループ

en: Filenames except
ja: このファイル名を除く

en: Follow symbolic links
ja: シンボリックリンクを追跡する

en: Simple substring search
ja: 単純な文字列の探索

en: Regular expression search
ja: 正規表現を使った文字列の探索

en: Extended regular expression search
ja: 拡張正規表現を使った探索

en: grep options found in find list bad bad!
ja: findリスト中にgrepのオプションが入っていたらダメダメです!

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
ja: grepリスト中にgrepのものでないオプションが入っていたらダメダメです!

en: Search already running on another page
ja: 別のページで探索中です

note: create the results box FIXME: add an option to autoclear result box and pass TRUE in that case
en: Search Results
ja: 探索結果

en: 
    ... Too many errors to display ...
ja: 
    ...エラーが多すぎて表示でません...

en: Start directory does not exist
ja: 起点ディレクトリが存在しません

en: Search command line
ja: コマンドラインで検索

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
ja: これはコンソールからこの検索を実行するときに使うコマンドです:
    (注意: ヌル文字での分割ではなく行ごとにファイルを出力したいときは、
    下のコマンド行に"| tr '\000' '\n'"を追加して下さい)

en: Entry changed called for a non entry option!
ja: エントリオプションのないエントリに変更されました!

en: Enable
ja: 許可

en: Remove
ja: 削除

en: Start in directory:
ja: 起点ディレクトリ:

en: Browse
ja: 参照

en: Add
ja: 追加

en: Show Command
ja: コマンドの表示

en: Start
ja: 開始

en: Stop
ja: 停止

en: Nothing to locate
ja: ファイル名を入力してください

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
ja: これは locate コマンドのインターフェースです. 簡単な文字列を入力して,
    フルパスの一部にマッチすればそれが表示されます. また, ワイルドカード
    を用いた探索も行なうことができます.

en: Locate file:
ja: 文字列:

en: Full find (find)
ja: 全探索(find)

en: Quick find (locate)
ja: 簡易探索(locate)

en: The Gnome Search Tool
ja: GNOME探索ツール

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
ja: UNIX コマンド find / grep / locate のフロントエンドです

en: Gnome Search Tool
ja: GNOME探索ツール

en: Cannot save file
ja: ファイルを保存できません

en: Save Results
ja: 探索結果

en: Command mangled
ja: コマンドライン

en: No command for this mime type
ja: このファイルシステムの情報はありません

en: no project selected
ja: プロジェクトが選択されていません

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
ja: コマンドラインで指定されたジオメトリ情報(位置と大きさ)
    を理解できません

en: Total
ja: トータル

en: Today
ja: 今日

en: Project Title
ja: プロジェクト名

en: Description
ja: 説明

en: Size
ja: サイズ

en: Status
ja: 状態

en: project %t started
ja: プロジェクト %t 開始しました

en: stopped project %t
ja: プロジェクト %t を停止しました

en: Value
ja: 値

en: Cannot open logfile %s for append
ja: 追加先のログファイル %s を開けません

note: Translators: Format to use in the gtt logfile
en: %b %d %H:%M:%S
ja: %m/%d %H:%M:%S

en: no description
ja: 説明なし

en: program started
ja: プログラム始動中

note: log_if_equal
en: program exited
ja: プログラム終了済

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
ja: 別の時間追跡ツールが動いているようです.
    それでもプログラムを起動するときはOKを, そうでなければ中止して下さい.

en: Cannot create pid-file!
ja: pid ファイルを作成できません!

en: Error
ja: エラー

en: Specify geometry
ja: ジオメトリ情報

en: Select a project on startup
ja: 起動時にプロジェクトを選択

en: PROJECT
ja: プロジェクト

en: Warning
ja: 警告

en: New Project...
ja: 新規プロジェクト...

en: Reload Configuration File
ja: 設定ファイルの読み直し

en: File %s exists, overwrite?
ja: ファイル %s が存在します。上書きしますか?

en: File cannot be written
ja: ファイルに書けません

en: Export Current State
ja: 現在の状態をエクスポート

en: _New Project...
ja: 新規プロジェクト(_N)...

en: _Reload Configuration File
ja: 設定ファイルの読み直し(_R)

en: _Save Configuration File
ja: 設定ファイルの保存(_S)

en: _Export Current State
ja: 現在の状態をエクスポート(_E)

en: Clear _Daily Counter
ja: デイリーカウンターの初期化(_D)

en: St_art
ja: 始動(_A)

en: Sto_p
ja: 停止(_P)

en: _Timer Running
ja: タイマー起動中(_T)

en: _Timer
ja: タイマー(_T)

en: empty
ja: 空

note: Note to translators: just skip the `[GTT]'
en: [GTT]New
ja: 新規

en: Reload
ja: 読み直し

en: Save
ja: 保存

en: Save Configuration File
ja: 設定ファイルの保存

en: Cut Selected Project
ja: 選択したプロジェクトを切り出し

en: Copy Selected Project
ja: 選択したプロジェクトをコピー

en: Paste Project
ja: プロジェクトの貼り付け

en: Props
ja: 設定

en: Timer
ja: タイマー

en: Start/Stop Timer
ja: タイマーの始動/停止

en: Calendar
ja: カレンダ

en: Prefs
ja: 好み

en: Edit Preferences...
ja: 好みの編集...

en: Manual
ja: 説明

en: Quit
ja: 終了

en: Quit GTimeTracker
ja: 時間追跡ツールの終了

en: Close
ja: 閉じる

en: Display
ja: 表示

en: Entry Start:
ja: 始動時のエントリ:

en: Entry Stop:
ja: 停止時のエントリ:

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Logfile
ja: ログファイル

en: Misc
ja: その他

en: No Project Command:
ja: プロジェクトがない時の命令:

en: Shell Commands
ja: シェルコマンド

en: Show Seconds
ja: 秒を表示

en: Show Status Bar
ja: ステータスバーを表示

en: Show Table Header
ja: テーブル見出しを表示

en: Show Toolbar Icons
ja: ツールバーにアイコンを表示

en: Show Toolbar Texts
ja: ツールバーにテキストを表示

en: Show Tooltips
ja: ツールチップの表示

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
ja: `切り出し'、`コピー'、`貼り付け'の表示

en: Show `Help'
ja: `ヘルプ'の表示

en: Show `New'
ja: `新規'の表示

en: Show `Preferences'
ja: `好み'の表示

en: Show `Properties'
ja: `設定'の表示

en: Show `Quit'
ja: `終了'の表示

en: Show `Save', `Reload'
ja: `保存'、`読み直し'の表示

en: Show `Timer'
ja: `タイマー'の表示

en: Switch Project Command:
ja: プロジェクト切替え時の命令:

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Toolbar Segments
ja: ツールバーの領域

en: Use Logfile
ja: ログファイルを使う

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Description:
ja: プロジェクトの説明:

en: Project Title:
ja: プロジェクト名:

note: go get logview.xpm in $(prefix)/share/pixmaps/logview
en: Logview
ja: ログファイル

en: Copyright (C) 1998
ja: Copyright (C) 1998,1999 John Kodis

en: Action database
ja: アクションデータベース

en: Monitor options
ja: マウントポイント

en: Add...
ja: 追加

en: Edit...
ja: 編集...

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
ja: アクションデーターベース <%s>を開けません!

en: Error parsing actions data base
ja: アクションデータベースのパースでエラー

en: Can't write to actions database!
ja: アクションデータベースに書き込めません!

en: <empty>
ja: 空

en: log name regexp
ja: ログ名称 正規表現

en: process regexp
ja: プロセス 正規表現:

en: message regexp
ja: メッセージ 正規表現

en: action to execute when regexps are TRUE
ja: 正規表現が真のときに実行するアクション

en: description
ja: 説明

en: description:
ja: 説明:

en: Description of this entry.
ja: このエントリの説明。

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
ja: タグ: [%s]
    ログ名: [%s]
    プロセス: [%s]
    メッセージ: [%s]
    説明: [%s]
    アクション: [%s]

en: Log stats
ja: ログの状態

en: Log information
ja: ログ情報

en: Log:
ja: ログ:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Modified:
ja: 修正:

en: Start date:
ja: 開始日時:

en: Last date:
ja: 最終日時:

en: Num. lines:
ja: 行数:

en: %ld bytes
ja: %ld バイト

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Not enough memory!
ja: 十分なメモリがありません!

en: Out of memory!
ja: メモリ不足です!

en: Unable to open logfile!
ja: ログファイルを開けません!

en: %s is not a regular file.
ja: %sは通常のファイルではありません。

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
ja: ユーザは %s を読めません。root でプログラムを起動するか、管理者に頼んでファイルのパーミッションを変更してもらって下さい。

en: %s could not be opened.
ja: %s は開けませんでした。

en: %s not a log file.
ja: %s はログファイルではありません。

en: ReadLogStats: out of memory
ja: ログの読み込み: メモリ不足

en: Open log...
ja: ログを開く...

en: Open log
ja: ログを開く

en: Export log...
ja: ログのエクスポート...

en: Export log
ja: ログのエクスポート

en: Close log
ja: ログを閉じる

en: Switch log
ja: ログを切替える

en: Monitor...
ja: モニタ...

en: Monitor log
ja: ログのモニタ

en: Exit program
ja: プログラムの終了

en: Show calendar log
ja: カレンダーログの表示

en: Show log stats
ja: ステータスバーを表示

en: Zoom
ja: 拡大

en: Show line info
ja: 行の情報を表示

en: Show user preferences
ja: ユーザ設定の表示

en: Select...
ja: 選択...

en: Select log events
ja: ログイベントの選択

en: Filter..
ja: フィルタ..

en: Filter log events
ja: ログイベントフィルタ

en: Info about logview
ja: logviewについての情報

en: No log files to open
ja: ロゴが見つかりません

note: Create App
en: System Log Viewer
ja: システムログビューア

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Date:
ja: 日付:

en: Too many open logs. Close one and try again
ja: ログを開きすぎです。一つ閉じてもう一度やってみてください

en: Open new logfile
ja: テキストファイルを開く...

en: Error: [%s]
ja: エラー: [%s]

en: Choose logs to monitor
ja: モニタするログを選択してください

note: Arrowed buttons
en: Add >>
ja: 追加 >>

note: Remove button
en: Remove <<
ja: 削除 <<

note: Check boxes
en: Hide app
ja: アプリを表示しない

en: Exec actions
ja: アクションの実行

note: Actions button
en: Actions...
ja: アクション...

en: tmp_list is NULL
ja: tmp_listはNULLです

en: Monitoring logs...
ja: ログのモニタリング...

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
ja: ホスト名の文字数(0 だとこの項目を表示しません):

en: Columns
ja: 項目

en: Zoom view
ja: 拡大表示

en: Log line detail for %s
ja: ログ%sについて詳細

en: Log line detail for <No log loaded>
ja: <ログがロードされていません>についてログの詳細

en: Date:
ja: 日付:

en: Process:
ja: プロセス:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Description:
ja: 説明:

note: * 	------------------- * 	     Defines
en: -b&h-lucidatypewriter-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*
ja: -b&h-lucidatypewriter-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -b&h-lucidatypewriter-bold-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*
ja: -misc-fixed-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -b&h-lucidatypewriter-medium-r-normal-sans-10-*-*-*-*-*-*-*
ja: -b&h-lucidatypewriter-medium-r-normal-sans-10-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -b&h-lucidatypewriter-bold-r-normal-sans-10-*-*-*-*-*-*-*
ja: -b&h-lucidatypewriter-bold-r-normal-sans-10-*-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal--10-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-*-*
ja: -misc-fixed-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-*-*
ja: -misc-fixed-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal-*-10-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
ja: 正規表現データベース <%s> をオープンできません!

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
ja: 説明データベース <%s> をオープンできません!

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Append it to ->
ja: 追加 ->

en: Search it in ->
ja: 検索 ->

en: Edit it
ja: 編集する

note: First view is considered as the default view ...
en: List
ja: リスト

en: Grid
ja: グリッド

en: Edit
ja: 終了

en: File
ja: ファイル(_F)

en: Search RGB
ja: RGBの検索

en: Monitor
ja: モニタ

en: Concat
ja: 結合

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
ja: '%s'ドキュメントは変更されました。保存しますか?

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
ja: GColorselはクリップボードからカラーを貼り付けられませんでした。

en: Please select a file document before.
ja: 先にファイルを選択して下さい。

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
ja: このアクションを実行できません:
    1. このイベントにアクションを関連づけていた。
    2. 関連するドキュメントがまだ存在する。
    3. 関連するドキュメントのタイプ。
    
    をチェックしてみて下さい。
    編集メニューにある、設定を見て下さい。

en: <- Remove
ja: <- 削除

en: <- Remove all
ja: <- 全て削除

en: Add ->
ja: 追加 ->

en: Add all ->
ja: 全て追加 ->

en: Available documents
ja: 使用可能なドキュメント

en: Available views
ja: 使用可能なビュー

en: Connect to
ja: 接続

en: Create a document
ja: ドキュメントの作成

en: Create views
ja: ビューの作成

en: Description :
ja: 説明 :

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
ja: 作成するドキュメントのタイプを選択して下さい。
    略称も選択できますが、ファイル名と混同しないで下さい。

en: Select source document
ja: ソースドキュメントの選択

en: Select type
ja: タイプの選択

en: Short name :
ja: 略称 :

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
ja: このドキュメントは一つかそれ以上のドキュメントを読んでいます。それらのドキュメントを選択して下さい。

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
ja: このドキュメントについて、一つかそれ以上のビューを作成できます。少なくとも一つはビューを作らなければなりません。

en: Create a new view
ja: 新規ビューの作成

en: Please, select the type of view you want to create.
ja: 作成するビューのタイプを選択して下さい。

en: Actions
ja: アクション

en: Bottom
ja: 下

en: Default
ja: デフォルト

en: Display documents menu (restart required).
ja: ドキュメントメニューを表示(再起動が必要)する。

en: Documents
ja: ドキュメント

en: DoubleClick in previews:
ja: プレビューでのダブルクリック:

en: DoubleClick in views:
ja: ビューでのダブルクリック:

en: Drop:
ja: 落下:

en: General
ja: 一般

en: Grab:
ja: 取得:

en: Left
ja: 左

en: MDI (Multiple Document Interface)
ja: MDI (複数ドキュメント表示)

en: Modal
ja: モーダル

en: Mode:
ja: モード:

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Notebook Tab position:
ja: ノートのタブ位置:

en: On ... execute ...
ja: 実行...

en: Right
ja: 右

en: Save session on exit.
ja: 終了時にセッションを保存する

en: Session
ja: セッション

en: Top
ja: 上

en: Toplevel
ja: トップレベル

en: Begin
    Comments :
ja: 開始
    コメント :

en: End
    Comments :
ja: 完了
    コメント :

en: File name :
ja: ファイル名:

en: Header :
ja: ヘッダ :

en: Special properties
ja: 特殊プロパティ

en: Common properties
ja: 共通プロパティ

en: Name :
ja: 名前 :

en: Blue :
ja: 青 :

en: Green :
ja: 緑 :

en: Red :
ja: 赤 :

en: Colors format :
ja: カラーフォーマット :

en: Display document control (if exists)
ja: ドキュメントコントロールの表示(もしあれば)

en: Color height :
ja: カラー高さ :

en: Color width :
ja: カラー幅 :

en: Draw numbers
ja: 数字の描画

en: New Document
ja: 新規ドキュメント

en: Create a new document
ja: 新規ドキュメントの作成

en: New View
ja: 新規ビュー

en: Create a new view for a document
ja: ドキュメントの新規ビューの作成

en: Close document
ja: ドキュメントを閉じる

en: Close the current document
ja: 現在のドキュメントを閉じる

en: Close view
ja: ビューを閉じる

en: Close the current view
ja: 現在のビューを閉じる

en: _Open palette...
ja: パレットを開く(_O)

en: Load a palette
ja: パレットを読み込む

en: _Save palette
ja: パレットの保存(_S)

en: Save the current palette in a file
ja: 現在のパレットをファイルに保存

en: Save palette _As...
ja: 名前を変えてパレットを保存(_A)

en: Save the current palette with a different name
ja: 現在のパレットを別の名前で保存

en: Insert color
ja: カラーの挿入

en: Remove selected colors
ja: 選択したカラーの削除

en: Edit selected colors ...
ja: 好みの編集...

en: Document/View properties
ja: ドキュメント/ビューのプロパティ

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
ja: GColorselはファイルを保存できません :
    
    %s
    指定したパスが存在するか確認して下さい。
    そして書き込み権限があるか確認して下さい。
    
    もう一度実行しますか?

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
ja: GColorselはファイルを読み込むことができません:
    
    %s
    
    指定したパスが存在するか確認して下さい。
    そして読み込み権限があるか確認して下さい。

en: Open Palette
ja: パレットを開く

en: Loading file, please wait ...
ja: ファイルを読み込んでいます、お待ち下さい...

en: Save Palette as
ja: テキストに名前をつけて保存...

en: File not saved ...
ja: ファイルは保存されませんでした...

en: File saved ...
ja: ファイルは保存されました...

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
ja: '%s'の最後のビューを閉じようとしています。
    
    このドキュメントも閉じますが、よろしいですか ?
    
    %dの仮想的なドキュメントがこのドキュメントからのデータを使っていることに注意してください。

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
ja: '%s'の最後のビューを閉じようとしています。
    
    このドキュメントも閉じますが、よろしいですか ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
ja: '%s'を閉じようとしています。
    %dのビューが閉じられます。
    そして%dの仮想的なドキュメントがこのドキュメントからのデータを
    使っています。
    
    よろしいですか ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
ja: '%s'を閉じようとしています。
    
    %dのビューが閉じられます。
    
    よろしいですか ?

en: Gnome Color Browser
ja: GNOME色ブラウザ

en: Small utility to browse available X11 colors.
ja: X11で定義された色を参照するための 簡単なユーティリティです。

en: New Color
ja: 新規カラー

en: View properties
ja: ビュー

en: Document properties
ja: ドキュメント

en: Open
ja: 開く

en: Open a palette
ja: パレットを開く

en: Grab
ja: 取得

en: Grab a color on the screen
ja: 面から色を取得します

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
ja: 設定ファイルが壊れています。
    新規セッションを作成しますか ?

en: Loading files, please wait ...
ja: ファイルを読み込んでいます。お待ち下さい...

en: One or more files can not be restored :
ja: 一つまたはそれ以上のファイルが読み込めませんでした :

en: System Colors
ja: システムカラー

en: User Colors
ja: ユーザカラー

en: Search
ja: 検索

en: Decimal 8 bits
ja: 10進数 (8ビット)

en: Decimal 16 bits
ja: 10進数 (16ビット)

en: Hex 8 bits
ja: 16進数 (8ビット)

en: Hex 16 bits
ja: 16進数 (16ビット)

en: Float
ja: 浮動小数値

en: Color
ja: 色

note: Create everything.
en: Name
ja: 名前

en: Tolerance :
ja: 許容誤差 :

en: Font Selector
ja: フォントセレクタ

en: Selection:
ja: 選択:

en: Font to load
ja: 読み込むフォント

en: Print selected font name on exit
ja: 終了時に選択したフォント名を表示する

en: Inhibit remembering selected font for next run
ja: 選択したフォントを次回の起動時まで記憶しない

en: Inhibit loading of last font
ja: 最後のフォントを読み込まない

en: Reason %d
ja: 理由 %d

en: Where to put the window, and its size
ja: ウィンドウを配置する場所とサイズ

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
ja: 標準出力を無視する; 必要になる場合があったりします。

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: New text viewer window
ja: 新しいビューワウィンドウを開く

en: _Fixed Font
ja: 固定幅フォント(_F)

en: Display text with a fixed font
ja: テキストの表示に固定幅のフォントを使用する

en: Text File Viewer
ja: テキストファイルビューワ

en: Find string
ja: 文字列検索

en: Find
ja: 検索

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: No such file or directory:
    %s
ja: そんなファイルもディレクトリもありません:
    %s

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
ja: ファイルの展開、表示に失敗しました:
    %s
    %s

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
ja: 圧縮されたファイルを表示することができません。
    zcat が見当たりません。

en: Error loading file:
    %s
    %s
ja: ファイル読み込み中にエラー:
    %s
    %s

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Failed to write file:
    %s
    %s
ja: ファイル書き込みに失敗:
    %s
    %s

en: Save Text As...
ja: テキストに名前をつけて保存...

en: Open Text File...
ja: テキストファイルを開く...

en: Sorry, no preferences yet.
ja: すみません、プリファレンスはまだありません。

en: Searching...
ja: 検索中...

en: No search string was specified!
ja: 検索文字列が指定されていません!

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Single User Mode
ja: シングルユーザーモード

en: Runlevel 2
ja: ランレベル 2

en: Runlevel 3
ja: ランレベル 3

en: Runlevel 4
ja: ランレベル 4

en: Runlevel 5
ja: ランレベル 5

en: Reboot
ja: リブート

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ja: 本当にシャットダウンしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
ja: 本当にシングルユーザーモードに移行してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
ja: 本当にランレベル 2 に移行してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
ja: 本当にランレベル 3 に移行してもよろしいですか?"

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
ja: 本当にランレベル 4 に移行してもよろしいですか?"

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
ja: 本当にランレベル 5 に移行してもよろしいですか?"

en: Are you sure you want to reboot the system?
ja: 本当にリブートしてもよろしいですか?

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
ja: コンピュータをシャットダウン/リブートできるのはスーパーユーザ(root)だけです。

note: notebook pages
en: Shutdown or Reboot
ja: シャットダウン/リブート

en: Easy
ja: 簡易

en: Advanced
ja: 高等

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
ja: OKをクリックするとシャットダウン/リブートします。
    まだ保存されていないデータは全て失われます。

note: Put in a "revert to defaults" button
en: Revert to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Commands
ja: コマンド

en: Confirm before shutdown?
ja: シャットダウンの前には確認する?

en: %s
    You will lose any unsaved work.
ja: %s
    保存していないデータは失われます.

en: Don't ask next time.
ja: もう聞かない

en: Command execution failed: fork failed
ja: コマンド実行に失敗: fork できません

en: Make guname act as a control center applet
ja: gunameをコントロールセンターアプレット

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
ja: 'guname-capplet'の初期化に失敗しました。

en: System Information
ja: システム情報

en: Logo file not found
ja: ロゴが見つかりません

note: Up here so it uses the default font
en: GNOME contributors:
ja: GNOMEに貢献した人々:

note: fontset used by guname; adapt it if your language requires it
en: -Adobe-Helvetica-Medium-R-Normal--*-180-*-*-*-*-*-*
ja: -Adobe-Helvetica-Medium-R-Normal--*-180-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal--*-16-*-*-*-*-*-*

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
ja: GNOME: GNUネットワークオブジェクトモデル環境

en: Email Information...
ja: メールで情報を送る...

en: Save Information to File...
ja: ファイルに情報を保存する...

en: Detailed Information...
ja: 詳細な情報...

en: Category
ja: 分類

en: Your System
ja: システム

en: Save As...
ja: 名前をつけて保存...

en: Mail To...
ja: メール先...

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
ja: ファイル`%s'を閉じるのに失敗:
    %s
    一部もしくは全てのデータが記録されていないかもしれません。

en: Couldn't open file `%s': %s
ja: このファイルを開けません `%s': %s

en: Save System Information As...
ja: システム情報に名前をつけて保存...

note: I don't think the error_string() will reliably mean anything.
en: Command failed ` %s ': %s
ja: 命令実行失敗 ` %s ':%s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
ja: 次のコマンドを実行できません ` %s ': %s

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
ja: 次のメールが %s に送信されます。。
    この情報を送信しても良いですね?

en: Are you sure?
ja: 本当ですか?

en: Address to mail to:
ja: メール宛先:

note: *********************************** Globals **********************************
en: Distribution:
ja: ディストリビューション:

en: Operating System:
ja: オペレーティングシステム:

en: Distribution Version:
ja: ディストリビューションのバージョン:

en: Operating System Version:
ja: オペレーティングシステムのバージョン

en: Operating System Release:
ja: オペレーティングシステムのリリース

en: Processor Type:
ja: CPUのタイプ:

en: Processor Speed:
ja: CPUのスピード:

en: Host Name:
ja: ホスト名:

en: Domain Name:
ja: ドメイン名:

en: User Name:
ja: ユーザー名:

en: X Display Name:
ja: Xディスプレイ名:

en: System Status:
ja: システム状態:

en: Real Memory:
ja: 物理メモリ:

en: Swap Space ("virtual memory"):
ja: スワップ領域 (仮想メモリ):

en: Total Memory:
ja: 全メモリ空間:

en: Free Memory:
ja: 利用可能メモリ:

en: Device
ja: デバイス

en: Used space
ja: 使用領域

en: Free space
ja: 未使用領域

en: Percent free
ja: パーセントの空き

en: Mount point
ja: マウントポイント

note: This is about the only case where we'll put Unknown instead of simply not showing the info.
en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown filesystem
ja: 不明なファイルシステム

en: No information for this filesystem.
ja: このファイルシステムの情報はありません

en: Memory
ja: メモリ

en: Kilobytes
ja: Kバイト

en: %ld%% memory used.
ja: %ld%% のメモリ空間を使用.

en: %ld%% swap used.
ja: %ld%% のスワップ領域を使用.

en: Detailed System Information
ja: 詳細なシステム情報

en: Disk Information
ja: ディスク情報

en: Memory Information
ja: メモリ情報

en: CPU Information
ja: CPU情報

en: Mount Point:
ja: マウントポイント:

en:     Device:
ja:    デバイス:

en:     Filesystem Type:
ja:    ファイルシステム:

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
ja: %ld Mバイト、%ld 空き (%ld 特権領域); %ld Iノード、%ld 空き

en: %2d%% full
ja: %2d%% 使用

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
ja: "w"コマンドが見つかりません。
    "w"がないとこのプログラムは動きません。

en: Active User Listing
ja: ログインしているユーザの一覧

en: Update Information
ja: 情報の更新

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Add some defaults
ja: デフォルトに何か追加

en: Delete
ja: 削除

en: Command Editor
ja: コマンドエディタ

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
ja: ポップアップメニューから実行するコマンドを設定できます。
    メニューに現れる文字を入力して、実行するコマンドを入力
    して下さい。
    コマンドには、%u 選択したユーザを表すものとして、%t を
    tty を表すものとして指示することができます。

en: Click this button to add
    some sample commands.
ja: このボタンをクリックして
    コマンドの例を追加できます。

en: Menu items
ja: メニュー項目

en: Command
ja: コマンド

en: Running: %s
ja: 実行中: %s

en: Default 16-bit
ja: デフォルト16ビット

en: 32-bit
ja: 32ビット

note: there is no 2 apparently
en: 32-bit w/sync
ja: 32ビット同期

en: Sleeping
ja: 休止中

en: Active/Idle
ja: 稼働/アイドル

en: Standby
ja: スタンバイ

en: Unable to access the drive.
ja: ドライブにアクセスできません。

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
ja: このドライブのDMA設定を変更することはできません。

en: Enabled
ja: 許可

en: Disabled
ja: 不許可

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
ja: このドライブのIRQ umask設定を変更することはできません。

en: The drive refused to keep its settings.
ja: このドライブは設定を保持してくれません。

en: Keep settings
ja: 設定を保持

en: None
ja: なし

en: (1 Sector)
ja: (1セクター)

en: (Dual Port)
ja: (デュアルポート)

en: (Dual Port Cache)
ja: (デュアルポートキャッシュ)

en: No
ja: 切

en: Yes (%d sector)
ja: 入(%dセクター)

en: Yes (%d sectors)
ja: 入(%dセクター)

en: Model
ja: モデル

en: Firmware
ja: ファームウェア

en: Serial No.
ja: シリアル番号

note: do config here
en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Legacy MFM/RLL drive
ja: 古いMFM/RLLドライブ

en: DMA Mode
ja: DMAモード

en: IO Mode
ja: IOモード

en: IRQ Unmask
ja: IRQアンマスク

en: Multisector
ja: マルチセクター

en: On Reset
ja: リセット時

note: *	Set up the outer display first
en: IDE Status
ja: IDE状態

en: Disk Logo Not Found
ja: ディスクのロゴが見つかりません

en: Only the superuser can use this tool
ja: スーパーユーザのみがこのツールを使えます

en: You appear to have no IDE drives
ja: IDEドライブは付いていないようですね

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
ja: M内部エラー: 正しい位置へシークできません

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
ja: M内部エラー: do_test におかしな値 (%ld) が

en: EBad block at block %lu
ja: Eブロック %lu に壊れたブロック

note: while (!i) ;
en: MChecking for bad blocks...
ja: M壊れたブロックをチェック中...

en: MFailed to open device %s for badblock checking
ja: M壊れたブロックのチェックするにデバイス %s をオープンできませんでした

en: MChecking for bad blocks... Done
ja: M壊れたブロックをチェック中... 終了

en: MFormatting the disk...
ja: Mフォーマットしています...

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
ja: Eなにがなんだかわかりませんが, とにかく悪いことです.

en: EError formatting track #%d
ja: Eトラック #%d フォーマット中のエラー

en: EError during completion of formatting
ja: Eフォーマット終了処理中のエラー

note: XXXX - need to tell parent we're finished
en: MFormatting the disk... Done
ja: Mフォーマットしています...完了

note: XXXX - tell parent we're starting verify stage
en: MVerifying the format...
ja: M検証しています...

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
ja: Eフロッピーに書き込むことができません。
    
    書き込み禁止になっていないか確認してください。

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
ja: Eデバイス %s を開くことができません

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
ja: Eフロッピーディスクにアクセスできません。
    
    ドライブの中にディスクがあって蓋がしまっているか
    確認してください。

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
ja: Eフロッピーデバイス %s のアクセスで一般エラーが発生しました。
    
    エラーコード %s:%d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ja: E読み込みエラー:
    シリンダ %d 読み込み時の問題. 期待される値 %d, 結果 %d

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ja: Eシリンダ %d 読み込み時の問題. 期待される値 %d, 結果 %d

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
ja: Mシリンダ %d が不正. 続けます...

en: EError closing device %s
ja: Eデバイス %s を閉じる際のエラー

en: MVerifying the format... Done
ja: M検証しています...完了

en: EUnable to write to device %s
ja: Eデバイス %s に書き込むことができません

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
ja: Eフロッピーデバイス %s にアクセスする際に一般エラーが発生しました。
    
    エラーコード %s

en: ECould not determine current format type
ja: Eフォーマットタイプが不明です

en: Dos (FAT)
ja: DOS (FAT)

en: Double Density 3.5" (720 KB)
ja: 倍密度 3.5" (720KB)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
ja: 倍密度 5.25" (360KB)

en: File system type:
ja: ファイルシステム:

en: Floppy Density:
ja: ディスク容量:

en: Floppy Device:
ja: フロッピーデバイス:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Format a floppy
ja: フロッピーディスクのフォーマット

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
ja: 高密度 3.5" (1.44MB)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
ja: 高密度 5.25" (1.2MB)

en: Linux Native (ext2)
ja: Linux ネイティブ (ext2)

en: _Quick format
ja: クイックフォーマット(_Q)

en: MMaking filesystem on disk...
ja: Mディスクにファイルシステムを作成中...

en: EUnable to create filesystem correctly.
ja: Eファイルシステムを正しく作成できません..

en: MMaking filesystem on disk... Done
ja: Mディスクにファイルシステムを作成中...完了

en: EUnable to create filesystem.
ja: Eファイルシステムを作成できません

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
ja: Mバッドブロックのチェック... (しばらくかかります)

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
ja: デバイス %s を開けません。フォーマットを続行できません

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
ja: デバイス %s は繋がってません。
    続行するにはデバイスを接続してください。

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
ja: %s へ書き込む権限がありません。フォーマットは不可能です。
    システム管理者に連絡し、書き込み権限を設定してもらってください

en: The device to format
ja: フォーマットするデバイス

en: DEVICE
ja: デバイス

note: We do this to get around a bug in libglade.  Ideally we won't need * to do this in the future.
en: Format
ja: フォーマット

en: Format another floppy?
ja: 別のフロッピーをフォーマットしますか?

en: Floppy formatted successfully.
ja: フォーマットが終了しました.

en: Floppy formatting cancelled.
ja: フォーマットは中断されました.

en: Format progress.
ja: フォーマット中

en: Param
ja: パラメータ

en: Current
ja: 現在値

en: Scale
ja: 目盛

en: Stripchart
ja: ストリップチャート

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
ja: GNOMEストリップチャートは、ユーザーが指定する 様々なパラメータを時間の関数として表示します。 主な目的はCPUの負荷や使用度、ネットワークトラ フィックのようなシステムパフォーマンスを表す パラメータをチャートで表示することです。 それ以外にもっと賢い使い方として興味のある ユーザの実習用、というのがあります。

en: Show values
ja: 値の表示

en: Edit Prefs...
ja: 設定の編集...

en: Edit Params...
ja: パラメータの編集...

en: closing parenthesis expected
ja: 閉じ括弧が必要です

en: no such field: %d
ja: そのようなフィールドはありません: %d

en: missing variable identifer
ja: 変数指定がありません

en: invalid variable identifer: %s
ja: おかしな変数指定です: %s

en: number expected
ja: 数値が必要です

en: extra junk at end: "%s"
ja: 妙なものが終りについています: "%s"

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Equation
ja: 平均化

en: Filename
ja: ファイル名

en: Pattern
ja: パターン

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Linear
ja: 線型

en: Logarithmic
ja: 対数

en: Type
ja: タイプ

en: Indicator
ja: 指示子

en: Line
ja: 線分

en: Point
ja: 点

en: Solid
ja: 実線

en: Add Parameter Before
ja: 前にパラーメータを追加

en: Add Parameter After
ja: 後にパラーメータを追加

en: Apply Parameter Changes
ja: パラメータの変更を適用

en: Delete Parameter
ja: パラメータを削除

en: Add Color
ja: 色を追加

en: Delete Color
ja: 色を削除

en: Info
ja: 情報

en: Parameter Editor
ja: パラメータの編集

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Chart
ja: チャート

en: enabled
ja: 許可

en: minor
ja: マイナー

en: major
ja: メジャー

en: Update
ja: 更新

en: Smooth
ja: スムース

en: Ticks
ja: ティック

en: Pen
ja: ペン

en: Geometry string: WxH+X+Y
ja: ジオメトリ情報: WxH+X+Y

en: GEO
ja: ジオメトリ

en: Configuration file name
ja: 設定ファイルの名前

en: FILE
ja: ファイル

en: Values
ja: 値

en: Prefs...
ja: 設定...

en: Params...
ja: パラメータ...

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
ja: ネットワークからダウンロードした任意のプログラムを実行するのは危険です。
    
    本当に `%s' を実行したいですか?

en: Could not access file permissions
ja: ファイルのパーミッションにアクセスできませんでした

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
ja: パーミッションの問題でファイル `%s' を実行できませんでした

en: Failure at executing `%s'
ja: `%s' の実行に失敗しました

en: It was not possible to open the file `%s'
ja: ファイル `%s' をオープンできませんでした

en: The file `%s' is empty
ja: ファイル `%s' は空です

en: There was an error. `%s' is empty
ja: エラーです。 `%s' は空です

en: This is a library and can not be executed
ja: このファイルはライブラリで、実行できません

en: The file is a core file and can not be executed
ja: このファイルは core ファイルで、実行できません

en: This is an unknown kind of executable
ja: 不明なタイプの実行可能ファイルです

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
ja: 別のプラットフォーム用の実行可能ファイルであり、このシステムでは実行できません

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
ja: ファイルの数: %d
    フォルダの数: %d

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
ja: ファイルまたはフォルダが一つもありません。上の部分にファイル
    またはフォルダをドロップし、アーカイブに加えてください

en: Cannot start the archive (tar) program
ja: アーカイブプログラム (tar) を起動できません

en: Cannot run tar/gtar
ja: tar/gtar を実行できません

en: The GNOME Archive Generator
ja: GNOME アーカイブ作成器

en: Drag files in to make archives
ja: ファイルをドラッグして、 アーカイブを作ります

en: No filename selected
ja: ファイル名が選択されていません

en: File exists, overwrite?
ja: ファイルが存在します。上書きしますか?

en: No items to archive
ja: アーカイブする物がありません

en: File does not exists
ja: ファイルが存在しません

en: Add file or folder
ja: ファイルまたはフォルダを追加

en: Add file or folder...
ja: ファイルまたはフォルダを追加...

en: Add a file or folder to the archive
ja: ファイルまたはフォルダをアーカイブに追加

en: Create archive...
ja: アーカイブの作成...

en: Create a new archive from the items
ja: このアイテムから新規アーカイブを作成

en: Remove the selected item(s)
ja: 選択したアイテムの削除

en: GNOME Archive Generator
ja: GNOME アーカイブ作成器

en: Drop files here to add them to the archive.
ja: ファイルをここにドロップして、アーカイブに追加してください

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
ja: アーカイブを作りたい場所にこのボタンをドラッグするか、ボタンを押してファイル選択のダイアログをポップアップしてください

en: Cannot find proper icons anywhere!
ja: 適切なアイコンを見つけられません!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
ja: アーカイブプログラム (tar) を見つけられません!
    tar はアーカイブを作るのに使われるプログラムです。

en: Format Floppy Disks
ja: フロッピーディスクのフォーマットツール

en: Stripchart Plotter
ja: ストリップチャートプロッタ

en: Notepad
ja: ノートパッド

en: Simple editor (notepad)
ja: 簡易エディタ(ノートパッド)

en: User Listing
ja: ユーザ一覧

en: View users on the system
ja: システム使用中のユーザを表示します

en: System Info
ja: システム情報

en: Technical information about this computer
ja: このコンピュータについての技術的な情報

en: Shut Down or Reboot
ja: シャットダウン/再起動

en: Turn off or reset the computer
ja: システムのシャットダウンまたは再起動

en: Ask for a command to execute
ja: 実行するコマンドを入力して下さい

en: Run A Command...
ja: コマンド実行...

en: GNOME Penguin
ja: GNOMEペンギン

en: Let a cute pinguin chase your pointer
ja: かわいいペンギンがポインタを追いかけます

en: Prompts the user for a program to run
ja: ユーザがコマンドを実行できるプロンプトを表示します

en: Run program...
ja: コマンド実行...

en: Page files as with `more' and `less'
ja: 「more」や「less」のようなファイルビューア

en: Select a font for pasting
ja: フォントを選択します

en: Browse available X11 colors.
ja: 使用できるX11カラーをブラウズします

en: Color Browser
ja: カラーブラウザ

en: SysLog tool
ja: Syslogを見るツールです。

en: System log monitor
ja: システムログモニタ

en: Time Tracker tool
ja: 時間追跡ツール

en: Time tracking tool
ja: 時間追跡ツール

en: GNOME Search Tool
ja: GNOME検索ツール

en: GNOME DiskFree
ja: GNOMEディスクフリー

en: Show free space on mounted file systems using dials.
ja: マウントされたファイルシステムの空き容量をダイアル表示します

en: Simple Calculator
ja: 簡易電卓

en: Personal cron manager
ja: ユーザ用cronマネージャ

en: Personal crontab manager
ja: 定期実行プログラムの各個人用設定ツール
