Galeon 0.10 - en to pt_BR translation catalogue (993 entries)

en: %.2f%% - Downloading
pt_BR: %.2f%% - Baixando

en: %Y-%m-%d
pt_BR: %d/%m/%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
pt_BR: %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
pt_BR: %dK de %sK bytes a %sK bytes/seg

en: %s (%d kB loaded)
pt_BR: %s (%d KB carregados)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
pt_BR: %s (%d%% completo, %d KB de %d KB carregados%s)

en: %s = URL, %f = destination folder
pt_BR: %s = URL, %f = pasta destino

en: %s = page title
pt_BR: %s = título da página

en: %s not found
pt_BR: %s não encontrado

en: %s not found
pt_BR: %s não encontrado

en: ) does not match the detected version (
pt_BR: ) é diferente da versão detectada (

en: ).
    
    You may experience segfaults and other oddities, please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
pt_BR: ).
    
    Podem ocorrer travamentos e outros efeitos indesejáveis. Por favor, teste com a versão correta do Mozilla antes de informar qualquer bug.
    
    Continuar mesmo assim?

en: , %02d:%02d:%02d remaining
pt_BR: , %02d:%02d:%02d restantes

en: A GNOME browser based on Mozilla
pt_BR: Um navegador para o GNOME baseado no Mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
pt_BR: Foi selecionado um arquivo, mas era esperado um diretório.

en: A folder was selected when a file was expected.
pt_BR: Foi selecionado um diretório, mas era esperado um arquivo.

en: A_nimate images
pt_BR: A_nimar imagens

en: About _plugins
pt_BR: Sobre _plugins

en: About this application
pt_BR: Sobre este programa

en: Ac_tion
pt_BR: _Ação

en: Accept _from current server only
pt_BR: Aceitar apenas do mesmo ser_vidor

en: Action
pt_BR: Ação

en: Add URLs to a bookmarks folder
pt_BR: Adicionar URLs a pasta de marcadores

en: Add _bookmark
pt_BR: Adicionar _marcador

en: Add _bookmark here
pt_BR: Adicionar _marcador aqui

en: Add _folder here
pt_BR: Adicionar pas_ta aqui

en: Add a bookmark (don't open any window)
pt_BR: Adiciona um marcador (não abre janela)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
pt_BR: Adicionar marcador para esta página numa pasta específica

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
pt_BR: Adicionar marcador para esta página na pasta padrão

en: Add alias for r_oot bookmark
pt_BR: Adicionar sinônimo para marcad_or raiz

en: Add bookmark
pt_BR: Adicionar marcador

en: Add bookmark for frame
pt_BR: Adicionar marcador para quadro

en: Added:
pt_BR: Adicionado:

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Afrikaans (af)
pt_BR: Africâner (af)

en: Al_ways use these colors
pt_BR: _Usar sempre estas cores

en: Albanian (sq)
pt_BR: Albanês (sq)

en: Alias
pt_BR: Sinônimo

en: All Files
pt_BR: Todos os Arquivos

en: Allow Java code to be executed
pt_BR: Permitir que código Java seja executado

en: Allow JavaScript code to be executed
pt_BR: Permitir que código JavaScript seja executado

en: Allow Java_Script
pt_BR: Aceitar Java_Script

en: Allow _Java
pt_BR: Aceitar _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
pt_BR: Aceitar _Java (requer plugin)

en: Allow _popups
pt_BR: Aceitar janelas _Pop-up

en: Allow cookies from this site
pt_BR: Aceitar cookies deste site

en: Allow image source
pt_BR: Aceitar origem da imagem

en: Allow images from %s
pt_BR: Aceitar imagens de %s

en: Allow images from this site to be loaded
pt_BR: Aceitar que imagens deste site sejam carregadas

en: Allow pages to create popup windows
pt_BR: Permitir que as páginas abram janelas pop-up

en: Allow statusbar _messages
pt_BR: Aceitar mensagens na barra de _status

en: Allowed
pt_BR: Permitido

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Always Use
pt_BR: Usar Sempre

en: Always _use this helper
pt_BR: _Usar sempre este auxiliar

en: Always us_e these fonts
pt_BR: U_sar sempre estas fontes

en: An error ocurred loading your bookmarks.
pt_BR: Ocorreu um erro ao ler seus marcadores.

en: Animate images continuously
pt_BR: Animar imagens continuamente

en: Animate images once through
pt_BR: Animar imagens uma vez

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Arabic (IBM-864)
pt_BR: Árabe (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
pt_BR: Árabe (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt_BR: Árabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
pt_BR: Árabe (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
pt_BR: Árabe (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
pt_BR: Árabe (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
pt_BR: Árabe (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
pt_BR: Árabe (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
pt_BR: Armênio (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
pt_BR: Perguntar _diretório destino para cada arquivo

en: Ask the user
pt_BR: Perguntar ao usuário

en: Ask user
pt_BR: Perguntar ao usuário

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
pt_BR: Em algumas situações (por exemplo, por trás de um firewall corporativo),
    você precisará usar um proxy para se conectar à Internet.
    
    Se você não sabe as configurações necessárias, consulte o seu
    administrador de rede.
    
    Se você não tem certeza se precisa ou não usar proxy, tente sem proxy.
    Basta deixar esses campos vazios. Caso necessário, você poderá definir
    um proxy mais tarde, pela tela de Preferências.

en: At the _bottom of each folder
pt_BR: No _final de cada pasta

en: At the _top of each folder
pt_BR: No início de cada pas_ta

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
pt_BR: Tenta carregar a URL em uma janela de Galeon existente

en: AutoBookmarks
pt_BR: Auto-Marcadores

en: AutoFill Anonymous
pt_BR: Auto-Preencher Anônimo

en: Autoconfigure _URL:
pt_BR: Autoconfigurar _URL:

en: Autodetec_t
pt_BR: Detecção au_tomática

en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

en: Available Controls
pt_BR: Controles Disponíveis

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back history
pt_BR: Voltar no histórico

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt_BR: Báltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pt_BR: Báltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
pt_BR: Báltico (Windows-1257)

en: Basque (eu)
pt_BR: Basco (eu)

en: Block cookies from this site
pt_BR: Bloquear cookies deste site

en: Block image source
pt_BR: Bloquear origem da imagem

en: Block images from %s
pt_BR: Bloquear imagens de %s

en: Block images from this site from being loaded
pt_BR: Bloquear a carga de imagens deste site

en: Blocked
pt_BR: Bloqueado

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Bookmarks successfully exported
pt_BR: Marcadores exportados com sucesso

en: Bookmarks successfully imported/merged
pt_BR: Marcadores importados com sucesso

en: Bottom
pt_BR: Fim

en: Breton (br)
pt_BR: Bretão (br)

en: Browsing
pt_BR: Navegação

en: Bulgarian (bg)
pt_BR: Búlgaro (bg)

en: Byelorussian (be)
pt_BR: Bielorusso (be)

en: Bypass cache
pt_BR: Ignorar cache

en: Bypass cache and proxy
pt_BR: Ignorar cache e proxy

en: Bypass proxy
pt_BR: Ignorar proxy

en: C_ut
pt_BR: Cor_tar

en: Catalan (ca)
pt_BR: Catalão (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt_BR: Celta (ISO-8859-14)

en: Central European
pt_BR: Europa Central

en: Central European (IBM-852)
pt_BR: Europa Central (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
pt_BR: Europa Central (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
pt_BR: Europa Central (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
pt_BR: Europa Central (Windows-1250)

en: Charsets
pt_BR: Mapas de Caracteres

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Chinese (zh)
pt_BR: Chinês (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
pt_BR: Chinês Simplificado (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt_BR: Chinês Simplificado (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
pt_BR: Chinês Simplificado (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
pt_BR: Chinês Simplificado (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt_BR: Chinês Tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
pt_BR: Chinês Tradicional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
pt_BR: Chinês Tradicional (EUC-TW)

en: Choose Helper App
pt_BR: Escolha Aplicativo Auxiliar

en: Choose Helper Application
pt_BR: Escolha Aplicativo Auxiliar

en: Choose a file to print to
pt_BR: Escolha um arquivo de impressão

en: Choose destination folder
pt_BR: Escolha diretório destino

en: Choose helper application
pt_BR: Escolha aplicativo auxiliar

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear _Disk Cache
pt_BR: Limpar Cache de _Disco

en: Clear _Memory Cache
pt_BR: Limpar Cache de _Memória

en: Clear location
pt_BR: Limpar endereço

en: Clear the location entry field
pt_BR: Limpar campo de digitação da URL

en: Close all Galeon windows
pt_BR: Fechar todas as janelas do Galeon

en: Close dock
pt_BR: Fechar painel

en: Close the current tab or window
pt_BR: Fechar a janela ou aba atual

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Completions
pt_BR: Preenchimentos

en: Configure Internet Connection
pt_BR: Configurar Conexão à Internet

en: Configure the application
pt_BR: Configurar o aplicativo

en: Context Menus
pt_BR: Menus de Contexto

en: Control how proxies should be used
pt_BR: Controlar o uso de proxies

en: Control whether images are animated
pt_BR: Controlar a animação ou não de imagens

en: Control whether images are displayed
pt_BR: Controlar a exibição ou não de imagens

en: Coo_kie Sites
pt_BR: Sites dos Coo_kies

en: Cookie Information
pt_BR: Informações de Cookies

en: Cookie Name
pt_BR: Nome do Cookie

en: Cookie _Sites...
pt_BR: _Sites dos Cookies...

en: Cookie management
pt_BR: Gerenciamento de cookies

en: Cookies that are being stored
pt_BR: Cookies que estão armazenados

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy frame location
pt_BR: Copiar endereço do quadro

en: Copy image location
pt_BR: Copiar endereço da imagem

en: Copy link location
pt_BR: Copiar endereço do link

en: Copy the selection
pt_BR: Copiar a seleção

en: Could not create a temporary file
pt_BR: Impossível criar arquivo temporário

en: Could not open file: %s
pt_BR: Impossível abrir arquivo: %s

en: Couldn't load session from %s
pt_BR: Impossível carregar sessão de %s

en: Crash Recovery
pt_BR: Recuperação de Falhas

en: Create a new alias
pt_BR: Criar novo sinônimo

en: Create a new bookmark
pt_BR: Adicionar novo marcador

en: Create a new folder
pt_BR: Criar nova pasta

en: Create a new separator
pt_BR: Criar novo separador

en: Create a new tab
pt_BR: Criar nova aba

en: Create a new window
pt_BR: Criar nova janela

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
pt_BR: Criar a janela inicial com a geometria dada.
    veja X(1) para o formato GEOMETRY

en: Croatian (MacCroatian)
pt_BR: Croata (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
pt_BR: Croata (hr)

en: Current Controls
pt_BR: Controles Atuais

en: Custom Stylesheet
pt_BR: Folha de Estilos Personalizada

en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Cut the selection
pt_BR: Cortar a seleção

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Cyrillic (IBM-855)
pt_BR: Cirílico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt_BR: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
pt_BR: Cirílico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt_BR: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
pt_BR: Cirílico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt_BR: Cirílico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
pt_BR: Cirílico/Russo (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
pt_BR: Cirílico/Ucraniano (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
pt_BR: Cirílico/Ucraniano (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
pt_BR: Tcheco (cs)

en: D_ebian Packages
pt_BR: Pacotes D_ebian

en: Danish (da)
pt_BR: Dinamarquês (da)

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default (recommended)
pt_BR: Padrão (recomendado)

en: Default Window Layout
pt_BR: Lay-out Padrão de Janela

en: Default entry _width
pt_BR: Lar_gura padrão da entrada

en: Detach dock
pt_BR: Destacar painel

en: Detailed proxy configuration
pt_BR: Configuração detalhada de proxy

en: Dictionary
pt_BR: Dicionário

en: Dis_k cache
pt_BR: Cac_he de disco

en: Display the latest content of the current page
pt_BR: Exibir último conteúdo da página atual

en: Do not automatically _wrap search
pt_BR: Não rolar b_usca para o início

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
pt_BR: Não exibir a janela ao abrir uma página num processo existente do Galeon

en: Dock
pt_BR: Painel

en: Does nothing
pt_BR: Não faz nada

en: Don't ask me again
pt_BR: Não me pergunte de novo

en: Don't load any images
pt_BR: Não carregar imagens

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
pt_BR: Não abre janela alguma; age como servidor para inicialização rápida de novas instâncias do Galeon

en: Don't save
pt_BR: Não salvar

en: Done.
pt_BR: Fim.

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Download Paused
pt_BR: Download Suspenso

en: Download link
pt_BR: Baixar link

en: Downloader
pt_BR: Programa de Download

en: Downloading
pt_BR: Baixar Arquivos

en: Drag handle
pt_BR: Símbolo de arrasto

en: Drag page location from here
pt_BR: Arrastar endereço a partir daqui

en: Duplicate Page
pt_BR: Duplicar Página

en: Dutch (nl)
pt_BR: Holandês (nl)

en: E_xecutive
pt_BR: E_xecutivo

en: E_xit
pt_BR: Sai_r

en: East asian
pt_BR: Extremo Oriente

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Enable smart bookmarks _history
pt_BR: Habilitar _histórico de marcadores inteligentes

en: English (US-ASCII)
pt_BR: Inglês (US-ASCII)

en: English (en)
pt_BR: Inglês (en)

en: Enter the URL of the location to open:
pt_BR: Entre a URL a abrir:

en: Entry width:
pt_BR: Largura da entrada:

en: Error
pt_BR: Erro

en: Estonian (et)
pt_BR: Estoniano (et)

en: Ever
pt_BR: Nunca

en: Every time
pt_BR: Sempre

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exit the program
pt_BR: Sair do programa

en: Exit the program, saving the current session
pt_BR: Sair do programa, salvando a sessão atual

en: Exit with _session
pt_BR: Sair salvando _sessão

en: Export bookmarks in X_BEL...
pt_BR: Exportar marcadores para X_BEL...

en: Export in XBEL as...
pt_BR: Exportar para XBEL como...

en: Export to Mo_zilla bookmarks...
pt_BR: Exportar marcadores para o Mo_zilla...

en: Export to Net_scape bookmarks...
pt_BR: Exportar marcadores para o Net_scape...

en: Export to o_ther location...
pt_BR: Exportar para ou_tro lugar...

en: Export to...
pt_BR: Exportar para...

en: Exporting bookmarks failed
pt_BR: Erro ao exportar marcadores

en: FTP download sites
pt_BR: Sites de FTP

en: F_ile
pt_BR: Arqu_ivo

en: Faeroese (fo)
pt_BR: Faroês (fo)

en: Failed due to connection timeout.
pt_BR: Tempo de conexão expirou.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
pt_BR: Erro ao chamar o GTM.
    
    Por favor, verifique se ele está corretamente instalado. Pegue-o em:
    	http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
pt_BR: Erro ao conectar com site.

en: Failed to execute download command:
    "%s"
pt_BR: Erro ao executar comndo de download:
    "%s"

en: False
pt_BR: Falso

en: Fetch bookmark _icon
pt_BR: Obter _ícone do marcador

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
pt_BR: Obter ícone de marcador do site (se disponível)

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
pt_BR: O arquivo %s será regravado.
    (%li bytes, modificado em %s)
    Se você escolher Sim, seu conteúdo será perdido.
    
    Deseja prosseguir?

en: File transfer
pt_BR: Transferência de arquivos

en: Filtering
pt_BR: Filtragem

en: Find bookmarks
pt_BR: Procurar marcadores

en: Find bookmarks whose
pt_BR: Procurar marcadores cujo(a)

en: Find entry
pt_BR: Buscar entrada

en: Find in page
pt_BR: Buscar nesta página

en: Find text or regular expression:
pt_BR: Achar texto ou expressão regular:

en: Find text...
pt_BR: Procurar texto...

en: Find:
pt_BR: Buscar:

en: Finnish (fi)
pt_BR: Finlandês (fi)

en: First visited
pt_BR: Visitado pela primeira vez

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Fonts/Colors
pt_BR: Fontes/Cores

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Forward history
pt_BR: Avançar histórico

en: Fr_om first page
pt_BR: Da primeira pá_gina

en: French (fr)
pt_BR: Francês (fr)

en: Fro_m last page
pt_BR: Da últi_ma página

en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: GConf error:
      %s
pt_BR: Erro do GConf:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
pt_BR: Erro do GConf:
      %s
    Erros subsequentes aparecerão apenas no terminal

en: GNOME Help Index
pt_BR: Índice da Ajuda do GNOME

en: GNOME Integration
pt_BR: Integração com o GNOME

en: GNOME User's Guide
pt_BR: Guia do Usuário do GNOME

en: GNOME default
pt_BR: Padrão do GNOME

en: GNOME help
pt_BR: Ajuda do GNOME

en: Galeon Bookmarks Editor
pt_BR: Editor de Marcadores do Galeon

en: Galeon Downloader
pt_BR: Baixador de Arquivos do Galeon

en: Galeon New User
pt_BR: Novo Usuário Galeon

en: Galeon Web Browser
pt_BR: Navegador Web Galeon

en: Galeon _home page
pt_BR: _Página do Galeon

en: Galeon _manual
pt_BR: _Manual do Galeon

en: Galeon already running, using existing process
pt_BR: Galeon já em execução, usando processo atual

en: Galeon appears to have crashed or been killed last time it was run
    
    Would you like to recover the state of your last browsing session?
pt_BR: Aparentemente, o Galeon sofreu um travamento ou foi abortado na
    última vez em que foi executado
    
    Gostaria de tentar recuperar o estado da sua última sessão de navegação?

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
pt_BR: O Galeon pode ser configurado como navegador Web padrão ao
    usar outros aplicativos GNOME.
    
    Quais protocolos você deseja que o Galeon trate?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
pt_BR: O Galeon pode importar seus marcadores do Netscape ou do Mozilla,
    além de algumas opções de configuração do Netscape.
    
    O que você deseja fazer?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
pt_BR: O Galeon não dá suporte a este protocolo,
    e o GNOME não tem nenhum gerenciador definido

en: Galeon object already active, server registration failed
pt_BR: Objeto Galeon já existe; falha no registro do servidor

en: Galeon question
pt_BR: Galeon - pergunta

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
pt_BR: Falha na inicialização remota do Galeon.
    
    Tente fechar outros aplicativos OAF
    (p.ex. Evolution e Nautilus), e rode
    "oaf-slay" da linha de comando.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
pt_BR: Parabéns, você completou a configuração inicial do Galeon!
    
    
    O Galeon é altamente configurável; há muitas opções
    disponíveis sob o menu Parâmetros.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
pt_BR: O Galeon usa "Marcadores Inteligentes" para facilitar buscas na Web.
    
    É possível criar uma barra de ferramentas contendo atalhos úteis para
    buscas na Web (você pode modificá-la mais tarde no editor de marcadores).

en: Galician (gl)
pt_BR: Galego (gl)

en: General
pt_BR: Geral

en: German (de)
pt_BR: Alemão (de)

en: Get icon
pt_BR: Obter ícone

en: Gif Image
pt_BR: Imagens GIF

en: Go
pt_BR: Vai

en: Go To In-Page Bookmark
pt_BR: Ir Para Marcador de Posição

en: Go To Selected URL
pt_BR: Ir Para URL Selecionada

en: Go back - Right button: History
pt_BR: Voltar - Botão direito: Histórico

en: Go back in history
pt_BR: Voltar no histórico

en: Go back several pages
pt_BR: Voltar várias páginas

en: Go forward - Right button: History
pt_BR: Avançar - Botão direito: Histórico

en: Go forward in history
pt_BR: Avançar no histórico

en: Go forward several pages
pt_BR: Avançar várias páginas

en: Go to specified location
pt_BR: Ir para o endereço especificado

en: Go to the Galeon homepage
pt_BR: Visitar a página do Galeon na Internet

en: Go to your home page
pt_BR: Ir para sua página inicial

en: Go up a level from the current location
pt_BR: Subir a um nível do endereço atual

en: Google G_roups
pt_BR: G_rupos Google

en: Google I_mages
pt_BR: I_magens Google

en: Graphic arts:
pt_BR: Arte gráfica:

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Greek (ISO-8859-7)
pt_BR: Grego (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
pt_BR: Grego (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
pt_BR: Grego (Windows-1253)

en: Greek (el)
pt_BR: Grego (el)

en: Group by host
pt_BR: Agrupar por host

en: HTML Files
pt_BR: Documentos HTML

en: HTML GNOME Documents
pt_BR: Documentos HTML do GNOME

en: HTTP _version
pt_BR: _Versão de HTTP

en: H_ome page
pt_BR: Página _inicial

en: Handlers
pt_BR: Gerenciadores

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hebrew (IBM-862)
pt_BR: Hebraico (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
pt_BR: Hebraico (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt_BR: Hebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
pt_BR: Hebraico (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt_BR: Hebraico (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
pt_BR: Hebraico (he)

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Helper
pt_BR: Auxiliar

en: Helper processes _URL
pt_BR: Auxiliar processa a _URL

en: Hide toolbar
pt_BR: Esconder barra de ferramentas

en: Hindi (MacDevanagari)
pt_BR: Hindu (MacDevanagari)

en: History
pt_BR: Histórico

en: Home
pt_BR: Inicial

en: Home Page
pt_BR: Página Inicial

en: Hungarian (hu)
pt_BR: Húngaro (hu)

en: I_mport / Export
pt_BR: I_mportar / Exportar

en: I_nformation
pt_BR: I_nformações

en: Icelandic (MacIcelandic)
pt_BR: Islandês (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
pt_BR: Islandês (is)

en: Icons only
pt_BR: Apenas ícones

en: Identif_y as
pt_BR: Identi_ficar-se como

en: Ignored
pt_BR: Ignorado

en: Illegal toolbar item type
pt_BR: Tipo ilegal de item de barra

en: Image Loading
pt_BR: Carregamento de Imagens

en: Image blocking management
pt_BR: Gerenciamento de bloqueio de imagens

en: Import Netscape _preferences
pt_BR: Im_portar configurações do Netscape

en: Import bookmarks from _Mozilla
pt_BR: Importar marcadores do _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
pt_BR: Importar marcadores do _Netscape

en: Import from _Galeon's own format...
pt_BR: Import do formato do _Galeon...

en: Import from _Mozilla bookmarks
pt_BR: Importar marcadores do _Mozilla

en: Import from _Netscape bookmarks
pt_BR: Importar marcadores do _Netscape

en: Import from _XBEL...
pt_BR: Importar de _XBEL...

en: Import from _other location...
pt_BR: Importar de _outro lugar...

en: Import from...
pt_BR: Importar de...

en: Importing bookmarks failed
pt_BR: Erro ao importar marcadores

en: Indian
pt_BR: Hindu

en: Indonesian (id)
pt_BR: Indonésio (id)

en: Info Pages
pt_BR: Páginas "info"

en: Insensitive close _buttons
pt_BR: _Botões de fechamento insensíveis

en: Irish (ga)
pt_BR: Irlandês (ga)

en: Italian (it)
pt_BR: Italiano (it)

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese (EUC-JP)
pt_BR: Japonês (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt_BR: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
pt_BR: Japonês (Shift-JIS)

en: Japanese (ja)
pt_BR: Japonês (ja)

en: Java_Script console...
pt_BR: Console Java_Script...

en: Jpeg Image
pt_BR: Imagens JPEG

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Korean (EUC-KR)
pt_BR: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (JOHAB)
pt_BR: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
pt_BR: Coreano (UHC)

en: Korean (ko)
pt_BR: Coreano (ko)

en: L_eft
pt_BR: _Esquerda

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Last visited
pt_BR: Visitado pela última vez

en: Latvian (lv)
pt_BR: Letão (lv)

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Lithuanian (lt)
pt_BR: Lituano (lt)

en: Load all images
pt_BR: Carregar todas as imagens

en: Load from...
pt_BR: Carregar de...

en: Load images from current server only
pt_BR: Só carregar imagens do mesmo servidor

en: Load selected bookmark in the browser
pt_BR: Carregar marcador selecionado no navegador

en: Loading site...
pt_BR: Carregando site...

en: Loading tab text _color
pt_BR: _Cor do texto de aba carregando

en: Local disk browsing
pt_BR: Navegação no disco local

en: Local files
pt_BR: Arquivos locais

en: Location
pt_BR: Endereço

en: Location entry
pt_BR: Digitação de endereço

en: Log of visited pages
pt_BR: Histórico de páginas visitadas

en: Looking for a bookmarks icon
pt_BR: Procurando um ícone de marcadores

en: MIME Type
pt_BR: Tipo MIME

en: MIME Types
pt_BR: Tipos MIME

en: MIME type: %s
pt_BR: Tipo MIME: %s

en: Macedonian (mk)
pt_BR: Macedônio (mk)

en: Mailer
pt_BR: Programa de Correio

en: Man Pages
pt_BR: Páginas "man"

en: Manual _proxy configuration
pt_BR: Configuração manual de _proxy

en: Margins
pt_BR: Margens

en: Match _entire word
pt_BR: Comparar palavra int_eira

en: Memor_y cache
pt_BR: Cache de _memória

en: Migrate bookmarks and preferences
pt_BR: Migração de marcadores e configurações

en: Min. Size
pt_BR: Tam. Mínimo

en: Modified:
pt_BR: Modificado:

en: Month
pt_BR: Mês

en: More Bookmarklets
pt_BR: Mais Bookmarklets

en: More Info About...
pt_BR: Mais Informação Sobre...

en: Mouse Buttons
pt_BR: Botões do Mouse

en: Mouse Wheel
pt_BR: Roda do Mouse

en: Move _down
pt_BR: Mover para _baixo

en: Move _up
pt_BR: Mover para _cima

en: Move bookmark down
pt_BR: Mover marcador para baixo

en: Move bookmark up
pt_BR: Mover marcador para cima

en: Move in the browsing history
pt_BR: Mover no histórico de navegação

en: Move tab _left / up
pt_BR: Mover aba à es_querda / acima

en: Move tab _right / down
pt_BR: Mover aba à di_reita / abaixo

en: Move the current tab left / up
pt_BR: Mover esta aba à es_querda / acima

en: Move the current tab right / down
pt_BR: Mover esta aba à di_reita / abaixo

en: Move the current tab to a different window
pt_BR: Mover esta aba para uma janela diferente

en: Move the current tab to a new window
pt_BR: Mover esta aba para outra janela

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
pt_BR: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; pt-br) Gecko/25250101

en: My Portal
pt_BR: Meu Portal

en: N_icknames:
pt_BR: Apel_idos:

en: N_o proxy for
pt_BR: Sem pr_oxy para

en: N_otes:
pt_BR: N_otas:

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Nautilus theme
pt_BR: Tema do Nautilus

en: Network
pt_BR: Rede

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Never animate images
pt_BR: Não animar imagens

en: Never use proxies
pt_BR: Nunca usar proxies

en: New
pt_BR: Nova

en: New _alias
pt_BR: Novo _sinônimo

en: New _folder
pt_BR: Nova pas_ta

en: New _item
pt_BR: Novo _item

en: New _separator
pt_BR: Novo _separador

en: New _tab
pt_BR: Nova _aba

en: New bar
pt_BR: Nova barra

en: New folder
pt_BR: Nova pasta

en: New item
pt_BR: Novo item

en: New mime item
pt_BR: Novo item MIME

en: Nicknames:
pt_BR: Apelidos:

en: No document is loaded
pt_BR: Não há documento carregado

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt_BR: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
pt_BR: Páginas Web normais

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
pt_BR: Norueguês/Nynorsk (nn)

en: Notes:
pt_BR: Notas:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
pt_BR: Nada para fechar: nenhuma janela do Galeon encontrada.

en: Off
pt_BR: Desligado

en: On New Page
pt_BR: A Cada Nova Página

en: On Startup
pt_BR: Na Inicialização

en: Once per session
pt_BR: Uma vez por sessão

en: One _Level (folders first)
pt_BR: Um Níve_l (pastas primeiro)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
pt_BR: Só altere isto se você deseja acessar páginas web que se recusam a serem acessadas por certos browsers. Você pode colocar qualquer texto.

en: Only in context _menu
pt_BR: Apenas no _menu de contexto

en: Op_en session...
pt_BR: Abrir s_essão...

en: Open URL
pt_BR: Abrir URL

en: Open _URL...
pt_BR: Abrir _URL...

en: Open _popups in tabs
pt_BR: Abrir janelas "_pop-up" em abas

en: Open a URL
pt_BR: Abrir uma URL

en: Open a file
pt_BR: Abrir um arquivo

en: Open a new tab in an existing Galeon window
pt_BR: Abrir mais uma aba numa janela existente do Galeon

en: Open a new window in an existing Galeon process
pt_BR: Abrir mais uma janela num processo existente do Galeon

en: Open as a panel applet
pt_BR: Abrir como applet de painel

en: Open folder in My _Portal
pt_BR: Abrir pasta em Meu _Portal

en: Open frame in new tab
pt_BR: Abrir quadro em outra aba

en: Open frame in new window
pt_BR: Abrir quadro em outra janela

en: Open frame in window
pt_BR: Abrir quadro nesta janela

en: Open image (%s)
pt_BR: Abrir imagem (%s)

en: Open image in new tab
pt_BR: Abrir imagem em outra aba

en: Open image in new window
pt_BR: Abrir imagem em outra janela

en: Open in a new tab
pt_BR: Abrir em outra aba

en: Open in a new window
pt_BR: Abrir em outra janela

en: Open in new tab
pt_BR: Abrir em outra aba

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em outra janela

en: Open new browser
pt_BR: Abrir novo navegador

en: Open new tab
pt_BR: Abrir nova aba

en: Open new window
pt_BR: Abrir nova janela

en: Open session...
pt_BR: Abrir sessão...

en: Open the Galeon manual
pt_BR: Abrir o manual do Galeon

en: Open the Java console
pt_BR: Exibir o Console Java

en: Open the JavaScript console
pt_BR: Exibir o Console JavaScript

en: Open the bookmarks editor
pt_BR: Abrir editor de marcadores

en: Open the filter editor
pt_BR: Abrir editor de filtros

en: Open whole folder in _windows
pt_BR: Abrir pasta em _janelas

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Other
pt_BR: Outros

en: P_assword Sites
pt_BR: Sites de Senh_as

en: Page Color...
pt_BR: Cor da Página...

en: Page Freshness?
pt_BR: Atualidade da Página?

en: Page-Specific Settings
pt_BR: Preferências por Página

en: Page_s
pt_BR: Página_s

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
pt_BR: Modo painel. Ignorando opção de modo servidor.

en: Paper size
pt_BR: Tamanho do papel

en: Passwor_d Sites...
pt_BR: Sites _de Senhas...

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password management
pt_BR: Gerenciamento de senhas

en: Passwords
pt_BR: Senhas

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste the clipboard
pt_BR: Colar área de transferência

en: Pastes and loads selection as URL
pt_BR: Cola e carrega seleção como URL

en: Pause
pt_BR: Suspender

en: Persistent Data
pt_BR: Dados Persistentes

en: Persistent Data Manager
pt_BR: Gerenciador de Dados Persistentes

en: Personal Toolbar Folder
pt_BR: Pasta da Barra de Ferramentas Pessoais

en: Pick a Font
pt_BR: Escolha uma Fonte

en: Pick an image file
pt_BR: Escolha uma imagem

en: Pick the background color
pt_BR: Escolha cor de fundo

en: Pick the color for visited links
pt_BR: Escolha cor de links visitados

en: Pick the color unvisited links
pt_BR: Escolha cor de links não visitados

en: Pick the text color
pt_BR: Escolha cor do texto

en: Plain Text
pt_BR: Textos Simples

en: Please enter the name of the bookmark
pt_BR: Por favor, entre o nome do marcador

en: Please enter the name of the folder
pt_BR: Por favor, entre o nome da pasta

en: Png Image
pt_BR: Imagens PNG

en: Polish (pl)
pt_BR: Polonês (pl)

en: Port
pt_BR: Porta

en: Portuguese (pt)
pt_BR: Português Lusitano (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
pt_BR: Português Brasileiro (pt-BR)

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print current page
pt_BR: Imprimir esta página

en: Print range
pt_BR: Intervalo de impressão

en: Print the current page
pt_BR: Imprimir esta página

en: Programs
pt_BR: Programas

en: Protocol
pt_BR: Protocolo

en: Read Cookie for Site
pt_BR: Ler Cookie Para Site

en: Recursively (_folders first)
pt_BR: Recursi_vamente (pastas primeiro)

en: Redirecting to site...
pt_BR: Redirecionando para site...

en: Regenerate _autobookmarks
pt_BR: Recriar _auto-marcadores

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Reload all tabs
pt_BR: Recarregar todas as abas

en: Reload all windows
pt_BR: Recarregar todas as janelas

en: Reload frame
pt_BR: Recarregar quadro

en: Reload the current page
pt_BR: Recarregar a página atual

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove _All Cookies
pt_BR: Remover _Todos os Cookies

en: Remove _All Pairs
pt_BR: Remover _Todos os Pares

en: Remove _All Sites
pt_BR: Remover _Todos os Sites

en: Remove and _Block Cookie
pt_BR: Remover e _Bloquear Cookie

en: Remove bookmark
pt_BR: Remover marcador

en: Removing this category will remove all its children.
    Are you sure that you want to continue?
pt_BR: Remover esta categoria removerá todas as suas descendentes.
    Tem certeza que quer prosseguir?

en: Rendering
pt_BR: Renderização

en: Reopen windows
pt_BR: Reabrir janelas

en: Report a bug in Galeon
pt_BR: Informar um bug no Galeon

en: Reset zoom level to 100%
pt_BR: Voltar ao tamanho normal (100%)

en: Restore a previous session from a file
pt_BR: Recuperar uma sessão anterior de um arquivo

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
pt_BR: Ricardo Fernández Pascual <ric@users.sourceforge.net>

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right click on back/forward items activates _history popup
pt_BR: Clicar botão direito em voltar/avançar aciona _histórico

en: Romanian (MacRomanian)
pt_BR: Romeno (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
pt_BR: Romeno (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
pt_BR: Executar o Galeon em tela cheia

en: Run in _terminal
pt_BR: Executar em _terminal

en: Run in a _terminal
pt_BR: Executar em um _terminal

en: Run the first time druid again
pt_BR: Rodar de novo o druida de primeira execução

en: Run with Helper App
pt_BR: Rodar com Aplicativo Auxiliar

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian (ru)
pt_BR: Russo (ru)

en: SGML GNOME Documents
pt_BR: Documentos SGML do GNOME

en: S_ans serif
pt_BR: Sem serif_as

en: Sa_ve session as...
pt_BR: Sal_var sessão como...

en: Same as --close, but exits server mode too
pt_BR: O mesmo que --close, mas também encerra modo servidor

en: Sans serif
pt_BR: Sem serifas

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save As...
pt_BR: Salvar Como...

en: Save As:
pt_BR: Salvar Como:

en: Save _as...
pt_BR: Salv_ar como...

en: Save as %s failed
pt_BR: Erro ao salvar como %s

en: Save as...
pt_BR: Salvar como...

en: Save background as...
pt_BR: Salvar fundo como...

en: Save image
pt_BR: Salvar imagem

en: Save image as...
pt_BR: Salvar imagem como...

en: Save session as...
pt_BR: Salvar sessão como...

en: Save the current page
pt_BR: Salvar esta página

en: Save the current session to a file
pt_BR: Salvar a sessão atual para um arquivo

en: Save to disk
pt_BR: Salvar em disco

en: Save with content
pt_BR: Salvar com conteúdo

en: Saved as %s
pt_BR: Salvo como %s

en: Scottish (gd)
pt_BR: Escocês (gd)

en: Scroll Page (fast)
pt_BR: Rolar Página (rápido)

en: Scroll Page (slow)
pt_BR: Rolar Página (lento)

en: Scroll Page (very fast)
pt_BR: Rolar Página (muito rápido)

en: Scroll Page (very slow)
pt_BR: Rolar Página (muito lento)

en: Scroll Page... (variable)
pt_BR: Rolar Página... (variável)

en: Scroll by one page
pt_BR: Rolar uma página

en: Scroll by one step
pt_BR: Rolar um passo

en: Search for a word or phrase in the current page
pt_BR: Procurar uma palavra ou frase na página atual

en: Search for entered phrase
pt_BR: Procurar frase digitada

en: Secure web sites
pt_BR: Páginas Web seguras

en: Select Animation Folder
pt_BR: Selecionar Diretório de Animação

en: Select Download Folder
pt_BR: Selecionar Diretório de Download

en: Select a file to use as custom stylesheet
pt_BR: Selecionar arquivo a usar como folha de estilos personalizada

en: Select printer
pt_BR: Selecionar impressora

en: Select the file to open:
pt_BR: Selecionar arquivo a abrir:

en: Select the file to save
pt_BR: Selecionar arquivo a salvar

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Serbian (sr)
pt_BR: Sérvio (sr)

en: Serif
pt_BR: Com Serifas

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
pt_BR: Servidores para os quais não serão gravados pares usuário/senha

en: Servers from which images will not be loaded
pt_BR: Servidores dos quais não serão baixadas imagens

en: Servers that can and cannot store cookies
pt_BR: Servidores que terão ou não permissão para gravar cookies

en: Set In-Page Bookmark
pt_BR: Adicionar Marcador de Posição

en: Set current page as home page
pt_BR: Usar esta página como página inicial

en: Set size of smart bookmark entry
pt_BR: Definir tamanho do campo texto de marcadores inteligentes

en: Set to "_My Portal"
pt_BR: Usar "_Meu Portal"

en: Set to _Current Page
pt_BR: Usar Página A_tual

en: Set to default
pt_BR: Voltar ao padrão

en: Setup Complete
pt_BR: Configuração Completa

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
pt_BR: Encurtar todos os nomes descartando prefi_xos comuns

en: Shorten long names by dropping _vowels
pt_BR: Encurtar nomes longos descartando _vogais

en: Shorten names to fixed _width
pt_BR: Reduzir nomes das abas até comprimento fi_xo

en: Shorten names to target _length
pt_BR: Reduzir nomes das abas até o _comprimento

en: Show "_go to" button
pt_BR: Mostrar botão "_vai para"

en: Show Folder Actions
pt_BR: Mostrar Ações de Pasta

en: Show _all bookmarks
pt_BR: Mostr_ar todos os marcadores

en: Show _blank page
pt_BR: Mostrar página em _branco

en: Show _bookmarks toolbars
pt_BR: Mostrar _barras de marcadores

en: Show _history dock
pt_BR: Mostrar painel de histórico

en: Show _home page
pt_BR: M_ostrar página inicial

en: Show _last page
pt_BR: Mostrar ú_ltima página

en: Show _menubar
pt_BR: Mostrar barra de _menus

en: Show _statusbar
pt_BR: Mostrar barra de _status

en: Show blan_k page
pt_BR: Mostrar página em bra_nco

en: Show bookm_arks toolbars
pt_BR: Mostrar b_arras de marcadores

en: Show bookmarks _dock
pt_BR: Mostrar painel de marca_dores

en: Show edit bookmarks controls
pt_BR: Mostrar controles de edição de marcadores

en: Show hom_e page
pt_BR: Mostrar Página Ini_cial

en: Show information about the currently installed plugins
pt_BR: Exibir informações sobre os plugins atualmente instalados

en: Show las_t page
pt_BR: Mostrar úl_tima Página

en: Show menu
pt_BR: Mostrar menu

en: Show menu_bar
pt_BR: Mostrar _barra de menus

en: Show menubar
pt_BR: Mostrar barra de menus

en: Show only _this folder
pt_BR: Mostrar apenas es_ta pasta

en: Show statusba_r
pt_BR: Mostrar ba_rra de status

en: Show t_oolbars
pt_BR: M_ostrar barras de ferramentas

en: Show too_lbars
pt_BR: Mostrar barras de _ferramentas

en: Show/hide the smartbookmark's combo box
pt_BR: Mostrar/Ocultar caixa de combinação do marcador inteligente

en: Shows bookmarks
pt_BR: Mostra marcadores

en: Shows menu on button press
pt_BR: Mostrar menu ao pressionar botão

en: Shows menu on button press + mouse motion
pt_BR: Mostrar menu ao pressionar botão + mover mouse

en: Simplified Chinese
pt_BR: Chinês Simplificado

en: Site not found.
pt_BR: Site não encontrado

en: Slovak (sk)
pt_BR: Eslovaco (sk)

en: Slovenian (sl)
pt_BR: Esloveno (sl)

en: Smart Bookmarks
pt_BR: Marcadores Inteligentes

en: Smart Bookmarks Toolbar
pt_BR: Barra de Marcadores Inteligentes

en: Sort fold_er
pt_BR: Ord_enar pasta

en: Sort on _simplified URL
pt_BR: Ordenar por URL _simplificada

en: Sort on _whole URL
pt_BR: Ordenar por URL comple_ta

en: South European (ISO-8859-3)
pt_BR: Europa Setentrional (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
pt_BR: Espanhol (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
pt_BR: Definir configurações de folha de estilos para a página atual

en: Spinner
pt_BR: Ícone Animado

en: St_ylesheet
pt_BR: Folha de Est_ilos

en: Ste_p size
pt_BR: Tamanho do _passo

en: Step si_ze
pt_BR: Taman_ho do passo

en: Stop
pt_BR: Interromper

en: Stop current data transfer
pt_BR: Interromper transferência atual

en: Stop the loading of the current page
pt_BR: Interromper carga da página atual

en: Swedish (sv)
pt_BR: Sueco (sv)

en: Switch to the next tab
pt_BR: Ir para a próxima aba

en: Switch to the previous tab
pt_BR: Ir para a aba anterior

en: T_ools
pt_BR: Ferramen_tas

en: Tab Colors
pt_BR: Cores das Abas

en: Tab Names
pt_BR: Nomes das Abas

en: Tabbed Browsing
pt_BR: Navegação por Abas

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Text _beside icons
pt_BR: Texto ao _lado de ícones

en: Text _under icons
pt_BR: Texto so_b ícones

en: Text beside icons
pt_BR: Texto ao lado de ícones

en: Text only
pt_BR: Apenas texto

en: Text under icons
pt_BR: Texto sob ícones

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai (TIS-620)
pt_BR: Tailandês (TIS-620)

en: The URL %s has MIME type %s
pt_BR: A URL %s tem o tipo MIME %s

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
pt_BR: O protocolo especificado não é reconhecido.
    
    Gostaria de tentar o tratamento padrão do GNOME?

en: The specified path does not exist.
pt_BR: O caminho especificado não existe.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (
pt_BR: A versão do Mozilla com o qual o Galeon foi compilado (

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
pt_BR: Isto vai apagar todos os itens do seu histórico.
    Tem certeza que quer fazer isto?

en: Time elapsed
pt_BR: Tempo decorrido

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
pt_BR: Tempo de inatividade (em segundos) até o servidor se desativar. Padrão é 1 hora. Use 0 para desabilitar.

en: Time remaining
pt_BR: Tempo restante

en: Times visited
pt_BR: Vezes visitado

en: Title
pt_BR: Título

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Toggle bookmark toolbars visibility
pt_BR: Exibir/Ocultar barras de marcadores

en: Toggle bookmarks sidebar
pt_BR: Mostra/Oculta barra de marcadores

en: Toggle full screen mode
pt_BR: Ligar/Desligar modo de tela cheia

en: Toggle history sidebar
pt_BR: Mostra/Oculta barra de histórico

en: Toggle menubar visibility
pt_BR: Exibir/Ocultar barra de menu

en: Toggle offline mode
pt_BR: Ligar/Desligar modo offline

en: Toggle statusbar visiblity
pt_BR: Exibir/Ocultar barra de status

en: Toggle toolbar visibility
pt_BR: Exibir/Ocultar barra de ferramentas

en: Toolbar Appearance
pt_BR: Aparência da Barra

en: Toolbar Contents
pt_BR: Conteúdo da Barra de Ferramentas

en: Toolbar Theme
pt_BR: Tema de Barras de Ferramentas

en: Toolbars
pt_BR: Barras de Ferramentas

en: Top
pt_BR: Topo

en: Toussaint Frederic (fred@linuxgraphic.org)
pt_BR: Toussaint Frédéric (fred@linuxgraphic.org)

en: Traditional Chinese
pt_BR: Chinês Tradicional

en: Transferring data from site...
pt_BR: Recebendo dados do site...

en: Translation:
pt_BR: Tradução: Juan Carlos Castro y Castro <jcastro@vialink.com.br>

en: True
pt_BR: Verdadeiro

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkish (IBM-857)
pt_BR: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt_BR: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
pt_BR: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
pt_BR: Turco (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
pt_BR: Turco (tr)

en: Two days ago
pt_BR: Anteontem

en: URL Clicked
pt_BR: URL Clicada

en: URLs opened before crashing
pt_BR: URLs abertas antes do travamento

en: U_nderline links
pt_BR: Subli_nhar links

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Ukrainian (uk)
pt_BR: Ucraniano (uk)

en: Unable to save bookmark file.
pt_BR: Impossível salvar arquivo de marcadores.

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Untitled
pt_BR: Sem Título

en: Up
pt_BR: Acima

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
pt_BR: Usar GNOME Transfer Manager (GT_M)

en: Use _GNOME default FTP handler
pt_BR: Usar programa de FTP padrão do _GNOME

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
pt_BR: Usar _Galeon para visualizar documentos de Ajuda do GNOME

en: Use _built-in downloader
pt_BR: Usar _gerenciador nativo de downloads

en: Use _command
pt_BR: Usar _comando

en: Use a different character encoding
pt_BR: Usar uma codificação de texto diferente

en: Use a different font size
pt_BR: Usar um tamanho de fonte diferente

en: Use automatic proxy configuration
pt_BR: Usar configuração automática de proxy

en: Use default colors instead of page-requested colors
pt_BR: Usar cores padrão em vez das requisitadas pela página

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
pt_BR: Usar fontes padrão em vez das requisitadas pela página

en: Use image as background
pt_BR: Usar imagem como fundo

en: Use manual proxy configuration
pt_BR: Usar configuração manual de proxy

en: Use own _colors
pt_BR: Usar minhas próprias _cores

en: Use own _fonts
pt_BR: Usar minhas próprias _fontes

en: User Agent Identification
pt_BR: Identificação do Navegador

en: User Defined
pt_BR: Definido pelo Usuário

en: User Interface
pt_BR: Interface do Usuário

en: Username
pt_BR: Nome do Usuário

en: Username/password pairs that are being stored
pt_BR: Pares usuário/senha gravados neste computador

en: Version mismatch!
pt_BR: Versão errada!

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Vietnamese (TCVN)
pt_BR: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
pt_BR: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
pt_BR: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt_BR: Vietnamita (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
pt_BR: Vietnamita (vi)

en: View Source
pt_BR: Ver Código Fonte

en: View _cookies...
pt_BR: Ver _cookies...

en: View _passwords...
pt_BR: Ver sen_has...

en: View cookie _sites...
pt_BR: Ver _sites de cookies...

en: View password _sites...
pt_BR: Ver _sites de senhas...

en: View sites for which images will not be loaded
pt_BR: Ver lista de sites dos quais não serão baixadas imagens

en: View sites for which passwords will not be stored
pt_BR: Ver lista de sites para os quais não serão gravadas senhas

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
pt_BR: Ver lista de sites dos quais cookies serão aceitos ou rejeitados

en: View source
pt_BR: Ver código fonte

en: View stored cookies
pt_BR: Ver cookies armazenados

en: View stored passwords
pt_BR: Ver senhas armazenadas

en: View the source code of the current page
pt_BR: Exibir código fonte da página atual

en: Visited:
pt_BR: Visitado:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pt_BR: Hebraico Visual (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
pt_BR: Esperando autorização...

en: Walloon (wa)
pt_BR: Valão (wa)

en: Week
pt_BR: Semana

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
pt_BR: Bem-vindo ao Galeon!
    
    
    
    Galeon é um navegador Web para o GNOME, baseado no
    mecanismo de apresentação do Mozilla.
    
    As próximas páginas o ajudarão a configurar o Galeon.

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Western (IBM-850)
pt_BR: Ocidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
pt_BR: Ocidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
pt_BR: Ocidental (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
pt_BR: O que deseja fazer?

en: When Adding Bookmarks
pt_BR: Ao Adicionar Marcadores

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: You are going to remove (at least) a non empty 
    bookmark folder. All its bookmarks will be deleted.
    Do you want to continue?
pt_BR: Você está prestes a remover uma ou mais pastas de 
    marcadores não-vazias. Todos os marcadores incluídos 
    serão apagados. Deseja continuar?

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
pt_BR: Você sempre pode obter preenchimento explícito teclando TAB

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
pt_BR: Sua coleção de marcadores será substituída pelo conteúdo de %s.
    Deseja prosseguir?

en: Zoom control
pt_BR: Controle de zoom

en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

en: Zoom on First Image...
pt_BR: Zoom na Primeira Imagem...

en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

en: _About...
pt_BR: So_bre...

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Add bookmark to
pt_BR: _Adicionar marcador em

en: _Add to context menu
pt_BR: _Adicionar ao menu de contexto

en: _All pages
pt_BR: Tod_as as páginas

en: _Allow cookies from this site
pt_BR: _Aceitar cookies deste site

en: _Allow images from this site
pt_BR: _Aceitar imagens deste site

en: _Allow popups
pt_BR: Aceitar janelas _pop-up

en: _Always
pt_BR: S_empre

en: _Always accept
pt_BR: Sempre _aceitar

en: _Always do the same with this type of file
pt_BR: Fazer sempre o mesmo para _arquivos deste tipo

en: _Always load
pt_BR: Sempre c_arregar

en: _Always save session at exit
pt_BR: Sempre s_alvar sessão ao sair

en: _Always show tab labels
pt_BR: Sempre mostrar textos das _abas

en: _Always use this helper in future
pt_BR: Sempre usar este _auxiliar no futuro

en: _Appearance
pt_BR: _Aparência

en: _Ask user
pt_BR: Pergunt_ar ao usuário

en: _Ask user for a title
pt_BR: Pergunt_ar título ao usuário

en: _Auto download enabled
pt_BR: Baixar _automaticamente

en: _Autocompletion enabled
pt_BR: _Auto-preenchimento

en: _Automatic proxy configuration
pt_BR: Configuração _automática de proxy

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Background
pt_BR: F_undo

en: _Block cookies from this site
pt_BR: _Bloquear cookies deste site

en: _Block images from this site
pt_BR: _Bloquear imagens deste site

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
pt_BR: Coleção de _Bookmarklets (requer JavaScript)

en: _Bookmarks
pt_BR: Marca_dores

en: _Bookmarks toolbars
pt_BR: _Barras de marcadores

en: _Bottom
pt_BR: _Fim

en: _Clear History
pt_BR: Limpar Históri_co

en: _Clear smart bookmarks after use
pt_BR: Limpar mar_cadores inteligentes após o uso

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Collapse all categories
pt_BR: _Condensar todas as categorias

en: _Compare page
pt_BR: _Comparar página

en: _Continuously
pt_BR: _Continuamente

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
pt_BR: _Criar barra de Marcadores Inteligentes?

en: _Cursive
pt_BR: Letra _Corrida

en: _Days before expiring history items
pt_BR: _Dias antes de descartar itens do histórico

en: _Default charset
pt_BR: Mapa pa_drão

en: _Default font
pt_BR: Fonte pa_drão

en: _Delete
pt_BR: Apa_gar

en: _Detach tab
pt_BR: _Destacar aba

en: _Dictionary
pt_BR: _Dicionário

en: _Disabled
pt_BR: _Desabilitado

en: _Display close buttons on tabs
pt_BR: Mostrar botões de fechar nas a_bas

en: _Dock
pt_BR: _Painel

en: _Don't import bookmarks
pt_BR: Não importar marca_dores

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Edit bookmarks...
pt_BR: _Editar marcadores...

en: _Edit toolbar...
pt_BR: _Editar barra...

en: _Edit...
pt_BR: _Editar...

en: _Enable proxy keep-alive
pt_BR: Conexões de proxy p_ersistentes

en: _Enabled
pt_BR: _Habilitado

en: _Encoding
pt_BR: Codi_ficação

en: _Expand all categories
pt_BR: _Expandir todas as categorias

en: _Expires
pt_BR: _Expira

en: _External program
pt_BR: Programa _externo

en: _FTP proxy
pt_BR: Proxy de _FTP

en: _Fantasy
pt_BR: _Fantasia

en: _Fetch bookmark icons
pt_BR: _Obter ícones de marcadores

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Filters...
pt_BR: _Filtros...

en: _Find bookmarks...
pt_BR: _Buscar marcadores...

en: _Find...
pt_BR: _Localizar...

en: _Find:
pt_BR: _Buscar:

en: _Folder
pt_BR: _Pasta

en: _Folder actions
pt_BR: Ações de pas_ta

en: _Forward
pt_BR: A_vançar

en: _From current server only
pt_BR: Apenas do mesmo ser_vidor

en: _Full screen
pt_BR: Tela c_heia

en: _GNOME helpers
pt_BR: Auxiliares do _GNOME

en: _Go
pt_BR: Va_i

en: _Go to bookmark target
pt_BR: _Ir para destino do marcador

en: _Group by host
pt_BR: A_grupar por host

en: _HTTP proxy
pt_BR: Proxy de _HTTP

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Helper runs in a terminal
pt_BR: Au_xiliar roda em um terminal

en: _History...
pt_BR: _Histórico...

en: _How to recover
pt_BR: _Como recuperar

en: _IMDb Movies
pt_BR: _IMDb Filmes

en: _Icons only
pt_BR: Apenas _ícones

en: _Image Sites
pt_BR: Sites das _Imagens

en: _Image Sites...
pt_BR: Sites das _Imagens...

en: _Images
pt_BR: _Imagens

en: _In
pt_BR: Ampl_iar

en: _Insert new tabs after current tab
pt_BR: _Inserir novas abas após a atual

en: _Java console...
pt_BR: Console _Java...

en: _Jump to new tabs automatically
pt_BR: _Pular para novas abas automaticamente

en: _Keep fullscreen window above all other windows
pt_BR: _Manter tela cheia à frente de todas as outras janelas

en: _Keep location entry on main toolbar
pt_BR: Manter digitação de URL na barra principal

en: _Language encoding
pt_BR: Codificação de _idioma

en: _Letter
pt_BR: _Carta

en: _Load from current server only
pt_BR: Carregar apenas do mesmo ser_vidor

en: _Load images
pt_BR: _Carregar imagens

en: _MIME type
pt_BR: Tipo _MIME

en: _Mail handler
pt_BR: Gerenciador de E-_Mail

en: _Match upper/lower case
pt_BR: Diferenciar _maiúsculas/minúsculas

en: _Menubar
pt_BR: Barra de _menus

en: _Middle button
pt_BR: Botão do _meio

en: _Monospace
pt_BR: Largura fi_xa

en: _Move tab to another window
pt_BR: _Mover aba para outra janela

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _Name:
pt_BR: _Nome:

en: _Never
pt_BR: _Nunca

en: _Never accept
pt_BR: _Nunca aceitar

en: _Never load
pt_BR: _Nunca carregar

en: _New
pt_BR: _Nova

en: _New window
pt_BR: _Nova janela

en: _Next tab
pt_BR: Pró_xima aba

en: _No modifier key
pt_BR: _Tecla pura

en: _No proxies
pt_BR: Se_m proxies

en: _Number to generate
pt_BR: _Número a gerar

en: _Once
pt_BR: _Uma vez

en: _One Level
pt_BR: _Um Nível

en: _Open in tabs by default
pt_BR: Abrir em abas por padrã_o

en: _Open whole folder in tabs
pt_BR: Abrir pasta em a_bas

en: _Open...
pt_BR: _Abrir...

en: _Other application
pt_BR: _Outro aplicativo

en: _Out
pt_BR: Redu_zir

en: _Page source
pt_BR: Código fonte da _página

en: _Passwords
pt_BR: Sen_has

en: _Passwords...
pt_BR: Sen_has...

en: _Paste
pt_BR: Co_lar

en: _Path
pt_BR: _Caminho

en: _Preferences...
pt_BR: _Preferências...

en: _Previous tab
pt_BR: Aba _anterior

en: _Print...
pt_BR: Im_primir...

en: _Printer
pt_BR: Im_pressora

en: _Processes URL
pt_BR: _Processa a URL

en: _Recover from crashes
pt_BR: _Recuperar falhas

en: _Recursively
pt_BR: _Recursivamente

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: _Remember passwords
pt_BR: Lemb_rar senhas

en: _Remember zoom settings
pt_BR: Lemb_rar configurações de zoom

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Remove Cookie
pt_BR: _Remover Cookie

en: _Remove Pair
pt_BR: _Remover Par

en: _Remove Site
pt_BR: _Remover Site

en: _Remove bookmark
pt_BR: _Remover marcador

en: _Remove bookmark folder
pt_BR: _Remover pasta de marcadores

en: _Report a bug
pt_BR: Info_rmar um bug

en: _Rerun first time druid...
pt_BR: _Reexecutar druida...

en: _Resize entry...
pt_BR: _Redimensionar entrada...

en: _Revert
pt_BR: _Reverter

en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: _Right button
pt_BR: Botão di_reito

en: _Run with helper
pt_BR: _Rodar com auxiliar

en: _SSL proxy
pt_BR: Proxy de _SSL

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Save to disk
pt_BR: _Salvar em disco

en: _Search in frames
pt_BR: Procurar nos quadro_s

en: _Serif
pt_BR: Com _Serifas

en: _Server secure
pt_BR: Servidor _seguro

en: _Set as default folder
pt_BR: _Selecionar como diretório padrão

en: _Settings
pt_BR: _Configurações

en: _Settings...
pt_BR: Configuraçõe_s...

en: _Shorten long names by looking for common separators
pt_BR: Encurtar nomes longos localizando _separadores comuns

en: _Shorten titles to length
pt_BR: Reduzir título_s até o comprimento

en: _Show as toolbar
pt_BR: Mo_strar como _barra de ferramentas

en: _Show editing controls
pt_BR: Mo_strar controles de edição

en: _Statusbar
pt_BR: Barra de _status

en: _Stock Quotes
pt_BR: Cotações da Bol_sa

en: _Stop
pt_BR: In_terromper

en: _Tab
pt_BR: A_ba

en: _Tabs appear along
pt_BR: A_bas aparecem lado a lado

en: _Text
pt_BR: _Texto

en: _Text only
pt_BR: Apenas _texto

en: _Time:
pt_BR: _Hora:

en: _Title
pt_BR: _Título

en: _Toolbar
pt_BR: Barra de ferramen_tas

en: _Top
pt_BR: _Topo

en: _Unviewed tab text color
pt_BR: Cor do texto de no_va aba

en: _Unvisited link
pt_BR: Link _não visitado

en: _Up
pt_BR: A_cima

en: _Use built-in FTP handler
pt_BR: _Usar gerenciador nativo de FTP

en: _Use external program to view source files
pt_BR: _Usar programa externo para ver código fonte

en: _Use page title
pt_BR: _Usar título da página

en: _Use system default step size
pt_BR: _Usar tamanho de passo padrão

en: _View
pt_BR: _Visualizar

en: _View image sites...
pt_BR: _Ver sites de imagens...

en: _View with helper application
pt_BR: _Visualizar com aplicativo auxiliar

en: _Visited link
pt_BR: Link _visitado

en: _Warn before accepting a cookie
pt_BR: A_visar antes de aceitar um cookie

en: _Work offline
pt_BR: Trabal_har Desconectado

en: aeiouyAEIOUY
pt_BR: aeiouáéíóúàâêôãõüAEIOUÁÉÍÓÚÀÂÊÔÃÕÜ

en: contains
pt_BR: contém

en: disabled
pt_BR: desabilitado

en: doesn't contain
pt_BR: não contém

en: ends with
pt_BR: termina com

en: from:
pt_BR: de:

en: is
pt_BR: é

en: is not
pt_BR: não é

en: kB
pt_BR: KB

en: name
pt_BR: nome

en: nicknames
pt_BR: apelidos

en: notes
pt_BR: notas

en: pages
pt_BR: páginas

en: starts with
pt_BR: começa com

en: to:
pt_BR: para:
