Galeon-0.7 - en to uk translation catalogue (417 entries)

note: no, create the folder
en: AutoBookmarks
uk: Автозакладки

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Error
uk: Помилка

en: An error ocurred loading your bookmarks.
uk: Трапилась помилка під час завантаження ваших закладок.

en: Untitled
uk: Неназване

en: _File
uk: Файл

en: _Edit
uk: Редагування

en: New _item
uk: Новий елемент

en: New _separator
uk: Новий розділювач

en: New _alias
uk: Новий псевдонім

en: _Remove bookmark
uk: Видалити закладку

en: _Go to bookmark target
uk: Перейти до цілі закладки

en: Move _up
uk: Пересунути вгору

en: Move _down
uk: Пересунути вниз

en: Add alias for r_oot bookmark
uk: Додати псевдомім кореневої закладки

en: _Expand all categories
uk: Розгорнути всі категорії

en: _Collapse all categories
uk: Згорнути всі категорії

en: Show _all bookmarks
uk: Показати всі закладки

en: Import from _Netscape bookmarks
uk: Імпортувати з закладок _Netscape

en: Import from _Mozilla bookmarks
uk: Імпортувати з закладок _Mozilla

en: Separator
uk: Розділювач

en: Open in a new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Open in a new tab
uk: Відкрити у новій сторінці

en: Copy link location
uk: Скопіювати посилання

en: Please enter the name of the bookmark
uk: Введіть назву закладки

en: Importing bookmarks failed
uk: Не вдалося імпортувати закладки

en: Bookmarks successfully imported/merged
uk: Закладки успішно імпортовано/об'єднано

en: Import from...
uk: Імпортувати...

en: Export to...
uk: Експортувати...

en: Export in XBEL as...
uk: Експортувати в XBEL як...

en: Exporting bookmarks failed
uk: Не вдалося експортувати закладки

en: Bookmarks successfully exported
uk: Закладки успішно експортовано

en: Search for entered phrase
uk: Шукати введену фразу

en: Hide toolbar
uk: Прибрати панель інструментів

note: common menus are these still needed? do we need to make them all like this?
en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Up
uk: Вгору

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Save image
uk: Зберегти зображення

en: Save image as...
uk: Зберегти зображення як...

en: Use image as background
uk: Використати зображення як тло

en: Copy image location
uk: Скопіювати положення зображення

en: Open frame in window
uk: Відкрити кадр у вікні

en: Open frame in new window
uk: Відкрити кадр у новому вікні

en: Open frame in new tab
uk: Відкрити кадр у новій сторінці

en: Reload frame
uk: Перевантажити кадр

en: Copy frame location
uk: Скопіювати положення кадру

en: View source
uk: Показати вихідний текст

en: Save As...
uk: Зберегти як...

en: Block image source
uk: Блокувати джерело зображення

en: Could not create a temporary file
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл

en: Looking for a bookmarks icon
uk: Пошук піктограми закладки

en: Open a new tab in an existing Galeon window
uk: Відкрити сторінку у вікні Galeon, що існує

en: Open a new window in an existing Galeon process
uk: Відкрити нове вікно у процесі Galeon, що існує

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
uk: Спробувати завантажити URL в існуюче вікно Galeon

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
uk: Створити початкове вікно з даною геометрією.
    Дивіться X(1), щоб ознайомитись з форматом геометрії.

en: GEOMETRY
uk: ГЕОМЕТРІЯ

note: dont delete the space
en: Graphic arts:
uk: Графіка:

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: _New window
uk: Нове вікно

en: New _tab
uk: Нова сторінка

en: Exit with _session
uk: Вийти з сеансу

en: _Menubar
uk: Панель меню

en: _Toolbar
uk: Панель інструментів

en: _Statusbar
uk: Панель стану

en: _Full screen
uk: Повний екран

en: _Encoding
uk: Кодування

en: St_ylesheet
uk: Таблиця стилів

en: _Always
uk: Завжди

en: _Never
uk: Ніколи

en: _Continuously
uk: Безпереривно

en: _Once
uk: Разово

en: _Block images from this site
uk: Заблокувати зображення з цього сайту

en: View _passwords...
uk: Перегляд паролів...

en: _Load images
uk: Завантажити зображення

en: Use own _fonts
uk: Застосовувати власні шрифти

en: _Add bookmark to
uk: Додати закладку до

en: _Back
uk: Назад

en: _Forward
uk: Вперед

en: _Up
uk: Вгору

en: _Reload
uk: Перевантажити

en: H_ome page
uk: Домашня сторінка

en: Go to your home page
uk: Перейти на вашу домашню сторінку

en: _Stop
uk: Зупинити

en: _Passwords
uk: Паролі

en: _History...
uk: Історія...

en: Log of visited pages
uk: Журнал відвіданих сторінок

en: _Go
uk: Перейти

en: %s not found
uk: %s не знайдено

en: Redirecting to site...
uk: Перенеправлення на сайт...

en: Transferring data from site...
uk: Перенесення даних з сайту...

en: Waiting for authorization...
uk: Очікування на авторизацію...

en: Loading site...
uk: Завантаження сайту...

en: Done.
uk: Готово.

en: Site not found.
uk: Сайту не знайдено

en: Failed to connect to site.
uk: Не вдалось з'єднатись з сайтом.

en: Failed due to connection timeout.
uk: Збій через перевищення затримки з'єднання.

en: Unknown
uk: Невідомий

note: throw the error
en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
uk: Galeon не може обробляти цей протокол
    і не встановлено тиьпово обробника GNOME

en: My Portal
uk: Мій портал

en: Allowed
uk: Дозволено

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Arabic
uk: Арабський

en: Baltic
uk: Балтійський

en: Central European
uk: Центральноєвропейський

en: Chinese
uk: Китайський

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Greek
uk: Грецький

en: Hebrew
uk: Еврейський

en: Japanese
uk: Японський

en: Korean
uk: Корейський

en: Turkish
uk: Турецький

en: Vietnamese
uk: В'єтнамський

en: Western
uk: Західний

en: Arabic (IBM-864)
uk: Арабський (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
uk: Арабський (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
uk: Арабський (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
uk: Арабський (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
uk: Арабський (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (Windows-1256)
uk: Арабський (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
uk: Вірменський (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
uk: Балтійський (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
uk: Балтійський (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
uk: Балтійський (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
uk: Кельтський (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
uk: Центральноєвропейський (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
uk: Центральноєвропейський (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
uk: Центральноєвропейський (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
uk: Центральноєвропейський (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB2312)
uk: Спрощений китайський (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
uk: Спрощений китайський (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
uk: Спрощений китайський (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
uk: Традиційний китайський (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
uk: Традиційний китайський (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
uk: Традиційний китайський (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
uk: Хорватський (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
uk: Кирилиця (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
uk: Кирилиця (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
uk: Кирилиця (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
uk: Кирилиця (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
uk: Кирилиця (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
uk: Кирилиця/Україна (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
uk: Кирилиця/Україна (MacUkrainian)

en: English (US-ASCII)
uk: Англійська (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
uk: Грецький (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
uk: Грецький (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
uk: Грецький (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
uk: Єврейський (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
uk: Єврейський (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
uk: Єврейський (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
uk: Єврейський (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
uk: Ісландський (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
uk: Японський (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
uk: Японський (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
uk: Японський (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
uk: Корейський (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
uk: Північний (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
uk: Румунський (MacRomanian)

en: South European (ISO-8859-3)
uk: Південноєвропейський (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
uk: Тайландський (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
uk: Терецький (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
uk: Турецький (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
uk: Турецький (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
uk: Турецький (Windows-1254)

en: User Defined
uk: Визначений користувачем

en: Vietnamese (TCVN)
uk: В'єтнамський (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
uk: В'єтнамський (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
uk: В'єтнамський (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
uk: В'єтнамський (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
uk: Єврейський (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
uk: Північний (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
uk: Північний (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
uk: Північний (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
uk: Північний (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
uk: Північний (Windows-1252)

en: Personal Toolbar Folder
uk: Приватна тека панелі інстументів

en: Could not open file: %s
uk: Не здалося відкрити файл: %s

note: create the toolbar
en: Smart Bookmarks Toolbar
uk: Панель розумних закладок

en: Persistent Data Manager
uk: Постійний менеджер даних

en: History
uk: Історія

en: Windows
uk: Вікна

en: Toolbars
uk: Панелі

en: Mouse
uk: Миша

en: Downloading
uk: Звантаження

en: Programs
uk: Програми

en: MIME Types
uk: Типи MIME

en: Fonts/Colors
uk: Шрифти і кольори

en: Languages
uk: Мови

en: Network
uk: Мережа

en: Filtering
uk: Фільтрування

en: Crash Recovery
uk: Відновлення після збою

en: Browsing
uk: Перегляд

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Handlers
uk: Обробники

en: Rendering
uk: Візуалізація

en: Advanced
uk: Розширені

en: Save to disk
uk: Зберегти на диску

en: Ask the user
uk: Спитати користувача

en: New mime item
uk: Новий елемент MIME

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
uk: Це зітре всі збережені елементи історії.
    Ви переконані, що хочете це зробити?

en: New
uk: Новий

en: Open new browser
uk: Відкрити новий переглядач

en: Go back - Right button: History
uk: Перейти назад - Права кнопка: історія

en: Go forward - Right button: History
uk: Перейти вперед - Права кнопка: історія

en: Display the latest content of the current page
uk: Показати останній вміст поточної сторінки

en: Home
uk: Домівка

en: Stop
uk: Стоп

en: Stop current data transfer
uk: Зупинити поточне передавання ланих

en: Go
uk: Перейти

en: Go to specified location
uk: Перейти до вказаного місця

en: Spinner
uk: Вертушка

en: Print
uk: Друк

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
uk: %s (%d%% виконано, %d Кб з %d Кб завантажено%s)

note: fill the status bar text with progress info: only kb
en: %s (%d kB loaded)
uk: %s (%d Кб завантажено)

en: Select the file to open:
uk: Виберіть файл для відкривання:

en: Set current page as home page
uk: Встановити поточну сторінку домашньою

en: Reload all tabs
uk: Перевантажити всі сторінки

en: Reload all windows
uk: Перевантажити всі вікна

en: Added:
uk: Додано:

en: Alias
uk: Псевдо

en: Close dock
uk: Закрити док

en: Create a new alias
uk: Створити новий псевдонім

en: Create a new bookmark
uk: Створити нову закладку

en: Create a new separator
uk: Створити новий розділювач

en: Detach dock
uk: Від'єднати док

en: Down
uk: Вниз

en: Edit
uk: Редагування

en: Galeon Bookmarks Editor
uk: Редактор закладок Galeon

en: Load selected bookmark in the browser
uk: Завантажити поточну закладку у вікно перегляду

en: Modified:
uk: Модифіковано:

en: Move bookmark down
uk: Перемістити закладку нижче

en: Move bookmark up
uk: Перемістити загладку вище

en: N_otes:
uk: Нотатки:

en: Name
uk: Назва

en: Name:
uk: Назва:

en: New item
uk: Новий елемент

en: Notes:
uk: Нотатки:

en: Pick an image file
uk: Виберіть файл зображення

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove bookmark
uk: Видалити закладку

en: Visited:
uk: Відвідано:

en: _Add to context menu
uk: Додати до контекстного меню

en: _Name:
uk: Назва:

en: Configure Internet Connection
uk: Налаштувати з'єднання з Інтернетом

en: File
uk: Файл

en: File transfer
uk: Файлова передача

en: Find text or regular expression:
uk: Знайти текст чи регулярний вираз:

en: Find text...
uk: Знайти текст...

en: Fro_m last page
uk: З останньої сторінки

en: GNOME Integration
uk: Інтеґрація з GNOME

en: Galeon New User
uk: Новий користувач Galeon

en: Galeon question
uk: Питання Galeon

en: I_nformation
uk: Інформація

en: Import Netscape _preferences
uk: Імпортувати параметри Netscape

en: Import bookmarks from _Mozilla
uk: Імпортувати закладки з _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
uk: Імпортувати закладки з _Netscape

en: L_eft
uk: Ліворуч

en: MIME Type
uk: Типи MIME

en: Margins
uk: Відступи

en: Month
uk: Місяць

en: Open URL
uk: Відкрити URL

en: Order
uk: Порядок

en: P_assword Sites
uk: Місця з паролями

en: Page_s
uk: Сторінки

en: Paper size
uk: Розмір паперу

en: Port
uk: Порт

en: Preview
uk: Перегляд

en: Print range
uk: Діапазон друку

en: Remove _All Sites
uk: Видалити всі сайти

en: Select printer
uk: Вибрати принтер

en: Setup Complete
uk: Налаштування завершено

en: Site
uk: Сайт

en: Status
uk: Стан

en: Times visited
uk: Кількість відвідувань

en: Title
uk: Заголовок

en: Today
uk: Сьогодні

en: Toolbar Contents
uk: Вміст панелі

en: Two days ago
uk: Два дні тому

en: Username
uk: Назва користувача

en: Week
uk: Таждень

en: Yesterday
uk: Вчора

en: _Bottom
uk: Внизу

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
uk: Створити панель розумних закладок?

en: _Don't import bookmarks
uk: Не імпортувати закладки

en: _FTP proxy
uk: Проксі FTP

en: _HTTP proxy
uk: Проксі _HTTP

en: _Host
uk: Хост

en: _Letter
uk: Лист

en: _Name
uk: Назва

en: _Path
uk: Шлях

en: _Printer
uk: Принтер

en: _Remove Site
uk: Видалити сайт

en: _Right
uk: _Праворуч

en: _SSL proxy
uk: Проксі _SSL

en: _Time:
uk: Час:

en: _Top
uk: _Вгорі

en: from:
uk: від:

en: to:
uk: до:

en: Ac_tion
uk: Дія

en: Action
uk: Дія

en: Afrikaans (af)
uk: Африканська (af)

en: Albanian (sq)
uk: Албанська (sq)

en: Always
uk: Завжди

en: Arabic (ar)
uk: Арабська (ar)

en: Ask user
uk: Спитати користувача

en: Basque (eu)
uk: Баскська (eu)

en: Bottom
uk: Внизу

en: Bulgarian (bg)
uk: Болгарська (bg)

en: Byelorussian (be)
uk: Білоруська (be)

en: Cache
uk: Кеш

en: Catalan (ca)
uk: Каталонська (ca)

en: Charsets
uk: Набори символів

en: Chinese (zh)
uk: Китайська (zh)

en: Colors
uk: Кольори

en: Completions
uk: Доповнення

en: Croatian (hr)
uk: Хорватська (hr)

en: Czech (cs)
uk: Чешська (cs)

en: Danish (da)
uk: Датська

en: Dutch (nl)
uk: Голандська (nl)

en: East asian
uk: Південноазіатський

en: English (en)
uk: Англійська (en)

en: Estonian (et)
uk: Естонська (et)

en: Every time
uk: Щоразу

en: Example
uk: Приклад

en: Faeroese (fo)
uk: Фарерська (fo)

en: Finnish (fi)
uk: Фінська (fi)

en: Fonts
uk: Шрифти

en: French (fr)
uk: Французька (fr)

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Galician (gl)
uk: Ґаллійська (gl)

en: German (de)
uk: Німецька (de)

en: Greek (el)
uk: Грецька (el)

en: Home Page
uk: Домашня сторінка

en: Hungarian (hu)
uk: Угорська (hu)

en: Icelandic (is)
uk: Ісландська (is)

en: Indonesian (id)
uk: Індонезійська (id)

en: Irish (ga)
uk: Ірландська (ga)

en: Korean (ko)
uk: Корейська (ko)

en: Left
uk: Ліворуч

en: Macedonian (mk)
uk: Македонська (mk)

en: Mailer
uk: Поштова програма

en: Move in the browsing history
uk: Перенести в історію перегляду

en: Never
uk: Ніколи

en: Norwegian (no)
uk: Норвежська (no)

en: Off
uk: Вимкнено

en: Once per session
uk: Раз на сеанс

en: Open _popups in tabs
uk: Відкривати спливні вікна в сторінках

en: Options
uk: Параметри

en: Passwords
uk: Паролі

en: Pastes and loads selection as URL
uk: Вставити і завантажити вибране як URL

en: Pick a Font
uk: Вибрати шрифт

en: Pick the background color
uk: Виберіть колір тла

en: Pick the color for visited links
uk: Виберіть колір відвіданого посилання

en: Pick the color unvisited links
uk: Виберіть колір невідвіданого посилання

en: Pick the text color
uk: Виберіть колір тексту

en: Polish (pl)
uk: Польська (pl)

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Protocol
uk: Протокол

en: Proxies
uk: Проксі

en: Reopen windows
uk: Перевідкрити вікна

en: Right
uk: Праворуч

en: Romanian (ro)
uk: Румунська (ro)

en: Russian
uk: Російський

en: Russian (ru)
uk: Російська (ru)

en: Scroll by one page
uk: Прокручування сторінками

en: Scroll by one step
uk: Прокручування кроками

en: Serif
uk: З сасічками

en: Show _menubar
uk: Показати панель меню

en: Shows bookmarks
uk: Показати закладки

en: Shows menu on button press
uk: Показати меню на натиснені на кнопку

en: Simplified Chinese
uk: Спрощений китайський

en: Slovak (sk)
uk: Словацька (sk)

en: Slovenian (sl)
uk: Словенська (sl)

en: Smart Bookmarks
uk: Розумні закладки

en: Spanish (es)
uk: Іспанська (es)

en: Step si_ze
uk: Розмір кроку

en: Swedish (sv)
uk: Шведська (sv)

en: Tab Names
uk: Назви сторінок

en: Tabbed Browsing
uk: Перегляд з сторінками

en: Thai
uk: Тайландський

en: Traditional Chinese
uk: Традицийний китайський

en: Turkish (tr)
uk: Турецька (tr)

en: U_nderline links
uk: Підкреслювати посилання

en: Ukrainian
uk: Український

en: Ukrainian (uk)
uk: Українська (uk)

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
uk: Ви завжди можете виконати доповнення натиснувши TAB

en: Zoom
uk: Масштаб

en: _Add
uk: Додати

en: _Always show tab labels
uk: Завжди показувати позначки сторінок

en: _Auto download enabled
uk: Дозволити автозвантаження

en: _Autocompletion enabled
uk: Дозволити автодоповнення

en: _Background
uk: Тло

en: _Compare page
uk: Порівняти сторінку

en: _Days before expiring history items
uk: Дні до застаріння елементів історії

en: _Default charset
uk: Типовий набір символів

en: _Default font
uk: Типовий шрифт

en: _Delete
uk: Стерти

en: _Display close buttons on tabs
uk: Показувати кнопку закриття на сторінках

en: _Enabled
uk: Дозволено

en: _How to recover
uk: Як відновлювати

en: _Insert new tabs after current tab
uk: Вставляти нові сторінки після поточної

en: _Jump to new tabs automatically
uk: Переходити на нові сторінки автоматично

en: _Language encoding
uk: Кодування мови

en: _Middle button
uk: Середня кнопка

en: _Monospace
uk: Моноширний

en: _Recover from crashes
uk: Відновлення після збоїв

en: _Remove
uk: Видалити

en: _Serif
uk: З сасічками

en: _Shorten titles to length
uk: Скорочувати заголовки до довжини

en: _Text
uk: Текст

en: _Title
uk: Заголовок

en: _Unvisited link
uk: Невідвідане посилання

en: _Use external program to view source files
uk: Використовувати зовнішню програму для перегляду вихідного коду

en: _Use system default step size
uk: Застосовувати типовий системний розмір кроку

en: _Visited link
uk: Відвідане посилання

en: kB
uk: Кб

en: Password
uk: Пароль
