vlc - en to it translation catalogue (2099 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
it: Questo programma è distribuito SENZA ALCUNA GARANZIA secondo termini di legge.
    Può essere distribuito secondo i termini della Licenza GNU GPL;
    per ulteriori informazioni, leggere il file COPYING.
    Scritto dalla squadra di VideoLAN, vedi file AUTHORS.

en: VLC preferences
it: Preferenze di VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
it: Selezionare "Opzioni avanzate" per vedere tutte le opzioni.

en: General
it: Generale

en: Interface
it: Interfaccia

en: Settings for VLC's interfaces
it: Impostazioni per le interfacce di VLC

en: General interface settings
it: Impostazioni generali dell'interfaccia

en: Main interfaces
it: Interfacce principali

en: Settings for the main interface
it: Impostazioni per l'interfaccia principale

en: Control interfaces
it: Interfacce di controllo

en: Settings for VLC's control interfaces
it: Impostazioni delle interfacce di controllo di VLC

en: Hotkeys settings
it: Impostazioni delle scorciatoie

en: Audio settings
it: Impostazioni audio

en: General audio settings
it: Impostazioni generali audio

en: Filters
it: Filtri

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream.
it: I filtri audio vengono usati per alterare il flusso audio in uscita.

en: Visualizations
it: Visualizzazioni

en: Audio visualizations
it: Visualizzazioni audio

en: Output modules
it: Moduli d'uscita

en: These are general settings for audio output modules.
it: Impostazioni generali per i moduli di uscita audio.

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Miscellaneous audio settings and modules.
it: Impostazioni e moduli audio vari.

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: General video settings
it: Impostazioni generali video

en: Choose your preferred video output and configure it here.
it: Selezionate l'uscita video preferita e configuratela qui.

en: Video filters are used to postprocess the video stream.
it: I filtri video vengono usati per alterare il flusso video in uscita.

en: Subtitles/OSD
it: Sottotitoli/OSD

en: Input / Codecs
it: Ingresso / Codificatori

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here.
it: Queste sono le impostazioni per l'input, il demultiplexing e le parti di decodifica di VLC. Anche le impostazioni del codificatore si possono trovare qui.

en: Access modules
it: Moduli di accesso

en: Access filters
it: Filtro ingresso

en: Access filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. You should not touch anything here unless you know what you are doing.
it: I filtri di ingresso sono moduli speciali che permettono operazioni avanzate sull'input di VLC. Non si dovrebbe toccare niente qui, se non si sa esattamente cosa si sta facendo.

en: Demuxers
it: Demuxer

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
it: I demuxer vengono usati per separare i flussi audio e video.

en: Video codecs
it: Codificatore video

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
it: Impostazioni per i codificatori e decodificatori dedicati ai video.

en: Audio codecs
it: Codificatore audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
it: Impostazioni per i codificatori e decodificatori dedicati all'audio.

en: Other codecs
it: Altri codificatori

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
it: Impostazioni per i codificatori e decodificatori audio+video e vari.

en: General input settings. Use with care.
it: Impostazioni generali dell'input. Usare con attenzione.

en: Stream output
it: Trasmissione in uscita

en: Stream output is what allows VLC to act as a streaming server or to save incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
it: L'uscita come flusso (stream) è ciò che permette a VLC di essere usato come server di flussi (streaming) o di salvare i flussi in entrata.
    I flussi devono prima passare da un muxer e poi venir mandati ad un modulo "accesso uscita" che può salvare il flusso in un file, oppure trasmetterlo (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    I moduli dei flussi Sout permettono di eseguire operazioni avanzate sui flussi (transcodifica, duplicazione, ...).

en: General stream output settings
it: Impostazioni generali del flusso in uscita

en: Muxers
it: Muxer

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
it: I muxer creano dei formati di incapsulazione che vengono usati per unire i flussi elementari (video, audio, ...). Queste impostazioni permettono di forzare l'uso di un muxer specifico. Questo probabilmente non dovrebbe essere fatto.
    Possono anche essere impostati i parametri predefiniti per ogni muxer.

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
it: Gli accessi in uscita controllano i modi nei quali i flussi mixati sono inviati. Questa impostazione vi permette di forzare uno specifico metodo di accesso in uscita. Probabilmente non dovreste farlo.
    Potete anche impostare i parametri predefiniti per ogni accesso in uscita.

en: Packetizers
it: Generatori di pacchetti

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
it: I pacchettizzatori sono usati per preprocessare i flussi elementari prima del mixaggio. Questa impostazione vi permette di forzare un pacchettizzatore. Probabilmente non dovreste farlo.
    Potete anche impostare i parametri predefiniti per ogni pacchettizzatore.

en: Sout stream
it: Flusso sout

en: VOD
it: VOD (video su richiesta)

en: General playlist behaviour
it: Comportamento generale della playlist

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced settings. Use with care.
it: Opzioni avanzate. Usare con attenzione.

en: CPU features
it: Caratteristiche CPU

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Other advanced settings
it: Altre opzioni avanzate

en: Network
it: Rete

en: Chroma modules settings
it: Impostazioni dei moduli chroma

en: Packetizer modules settings
it: Impostazioni dei moduli di pacchettizzazione

en: Encoders settings
it: Impostazioni di codifica

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
it: Impostazioni generali per i moduli di codifica audio/video/sottotitoli.

en: Dialog providers settings
it: Impostazioni dei fornitori di dialogo

en: Dialog providers can be configured here.
it: I fornitori di dialogo possono essere configurati qui.

en: Subtitle demuxer settings
it: Impostazioni demuxer sottotitoli

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
it: In questa sezione è possibile forzare il comportamento del demuxer dei sottotitoli, per esempio imponendo un tipo di sottotitoli o il nome di un file.

en: Video filters settings
it: Impostazioni filtri video

en: No help available
it: Aiuto non disponibile

en: There is no help available for these modules.
it: La guida per questi moduli non è disponibile.

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I wx"
it: 
    Attenzione: se l'interfaccia grafica non è più accessibile, apri una finestra a linea di comando, vai nella cartella in cui hai installato VLC ed esegui "vlc -I wx"

en: Meta-information
it: Metainformazioni

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Description
it: Descrizione

en: Rating
it: Valutazione

en: Date
it: Data

en: Setting
it: Impostazione

en: Language
it: Lingua

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Publisher
it: Editore

en: CDDB Artist
it: Artista (CDDB)

en: CDDB Category
it: Categoria (CDDB)

en: CDDB Disc ID
it: ID disco (CDDB)

en: CDDB Extended Data
it: Informazioni dettagliate (CDDB)

en: CDDB Genre
it: Genere (CDDB)

en: CDDB Year
it: Anno (CDDB)

en: CDDB Title
it: Titolo (CDDB)

en: CD-Text Arranger
it: Arrangiamento (CD-Text)

en: CD-Text Composer
it: Compositore (CD-Text)

en: CD-Text Disc ID
it: ID disco (CD-Text)

en: CD-Text Genre
it: Genere (CD-Text)

en: CD-Text Message
it: Messaggio (CD-Text)

en: CD-Text Songwriter
it: Autore (CD-Text)

en: CD-Text Performer
it: Esecutore (CD-Text)

en: CD-Text Title
it: Titolo (CD-Text)

en: ISO-9660 Application ID
it: ID Applicazione (ISO-9660)

en: ISO-9660 Preparer
it: Preparatore (ISO-9660)

en: ISO-9660 Publisher
it: Editore (ISO-9660)

en: ISO-9660 Volume
it: Volume (ISO-9660)

en: ISO-9660 Volume Set
it: Serie (ISO-9660)

en: Codec Name
it: Codifica

en: Codec Description
it: Descrizione codifica

en: Disable
it: Disabilita

en: Spectrometer
it: Spettrometro

en: Scope
it: Oscilloscopio

en: Spectrum
it: Spettro

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Audio filters
it: Filtri audio

en: Audio Channels
it: Canali audio

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Reverse stereo
it: Stereo inverso

en: %s: option `%s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `%s' è ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `--%s' non accetta argomenti

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `%c%s' non accetta argomenti

en: %s: option `%s' requires an argument
it: %s: l'opzione `%s' richiede un argomento

en: %s: unrecognized option `--%s'
it: %s: opzione sconosciuta `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
it: %s: opzione sconosciuta `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione illecita -- %c

en: %s: invalid option -- %c
it: %s: opzione non valida -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `-W %s' è ambigua

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `-W %s' non accetta argomenti

en: Bookmark %i
it: Segnalibro %i

en: Track %i
it: Traccia %i

en: Program
it: Programma

en: Stream %d
it: Diffusione %d

en: Codec
it: Codifica

en: Type
it: Tipo

en: Channels
it: Canali

en: Sample rate
it: Campionamento

en: Bits per sample
it: Bit per campione

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Display resolution
it: Risoluzione video

en: Frame rate
it: Immagini al secondo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Stream
it: Sorgente

en: Duration
it: Durata

en: Errors
it: Errori

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Programs
it: Programmi

en: Chapter
it: Capitolo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Video Track
it: Traccia Video

en: Audio Track
it: Traccia Audio

en: Subtitles Track
it: Traccia sottotitoli

en: Next title
it: Titolo successivo

en: Previous title
it: Titolo precedente

en: Title %i
it: Titolo %i

en: Chapter %i
it: Capitolo %i

en: Next chapter
it: Capitolo Successivo

en: Previous chapter
it: Capitolo Precedente

en: Login
it: Accedi

en: Switch interface
it: Cambia interfaccia

en: Add Interface
it: Aggiungi interfaccia

en: Console
it: Controllo

en: Telnet Interface
it: Interfaccia telnet

en: Web Interface
it: Interfaccia web

en: Debug logging
it: Registrazione log di debug

en: Help options
it: Impostazioni guida

en: string
it: stringa

en: integer
it: intero

en: float
it: virgola mobile

en:  (default enabled)
it:  (predefinito abilitato)

en:  (default disabled)
it:  (predefinito disabilitato)

en: VLC version %s
it: VLC versione %s

en: Compiled by %s@%s.%s
it: Compilato da %s@%s.%s

en: Compiler: %s
it: Compilatore: %s

en: Based upon svn changeset [%s]
it: Basato sulle modifiche in svn [%s]

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
it: 
    contenuto copiato nel file vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
it: 
    Premere il tasto INVIO per continuare...

en: American English
it: Inglese (USA)

en: British English
it: Inglese Britannico

en: Catalan
it: Catalano

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: Spanish
it: Spagnolo

en: French
it: Francese

en: Galician
it: Galiziano

en: Hebrew
it: Ebreo

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Korean
it: Coreano

en: Nepali
it: Nepalese

en: Dutch
it: Olandese

en: Occitan
it: Occitano

en: Brazilian Portuguese
it: Portoghese (Brasile)

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
it: Queste opzioni permettono di selezionare l'interfaccia usata da VLC.
    È possibile selezionare l'interfaccia principale, dei moduli di interfaccia supplementari e definire diverse opzioni.

en: Interface module
it: Modulo di interfaccia

en: Extra interface modules
it: Moduli d'interfaccia supplementari

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
it: Questa opzione permette di selezionare interfacce aggiuntive usate da VLC. Verranno lanciate in secondo piano, in aggiunta a quella predefinita. Utilizzare un elenco separato da virgole dei moduli di interfaccia. (valori tipici sono "rc" (telecomando), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
it: Puoi selezionare le interfacce di controllo per VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
it: Dettaglio messaggi (0,1,2)

en: Be quiet
it: Silenzioso

en: Turn off all warning and information messages.
it: Disattiva tutti gli avvisi e i messaggi informativi.

en: Default stream
it: Flusso predefinito

en: This stream will always be opened at VLC startup.
it: Questo flusso sarà aperto sempre all'avvio di VLC.

en: Color messages
it: Messaggi colorati

en: Show advanced options
it: Mostra opzioni avanzate

en: Interface interaction
it: Interazione con l'interfaccia

en: Audio output module
it: Modulo uscita audio

en: Enable audio
it: Abilita audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
it: È possibile disabilitare completamente l'uscita audio. In questo caso la parte di decodifica audio non verrà effettuata, il che fa risparmiare potenza di calcolo.

en: Force mono audio
it: Forzare audio mono

en: This will force a mono audio output.
it: Verrà forzata un'uscita audio mono.

en: Default audio volume
it: Volume predefinito

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
it: È possibile impostare qui il volume di uscita audio predefinito, in un intervallo che va da 0 a 1024.

en: Audio output saved volume
it: Volume uscita audio registrato

en: Audio output volume step
it: Passo del volume dell'uscita audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
it: Questa opzione regola la dimensione del passo del volume dell'uscita audio, da 0 a 1024.

en: Audio output frequency (Hz)
it: Frequenza uscita audio (Hz)

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
it: È possibile imporre la frequenza dell'uscita audio. I valori più comuni sono -1 (predefinito), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: High quality audio resampling
it: Ricampionamento audio alta qualità

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
it: Il ricampionamento audio ad alta qualità può essere pesante per il processore, per cui è possibile disabilitarlo. Un algoritmo di ricampionamento più leggero verrà utilizzato in alternativa.

en: Audio desynchronization compensation
it: Compensazione desincronizzazione audio

en: Audio output channels mode
it: Modalità canali di uscita audio

en: Use S/PDIF when available
it: Utilizza S/PDIF quando possibile

en: Force detection of Dolby Surround
it: Forzare il rilevamento del Dolby Surround

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Spento

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
it: Queste opzioni permettono di modificare il comportamento del sottosistema di uscita video. Per esempio, è possibile attivare dei filtri video (deinterlacciamento, regolazione dell'immagine, ecc.). Questi filtri vanno attivati qui e configurati nella sezione dei moduli Filtri video. È possibile inoltre configurare svariate opzioni video.

en: Video output module
it: Modulo uscita video

en: Enable video
it: Abilita video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
it: È possibile disabilitare completamente l'uscita video. In questo caso, la parte di decodifica video non verrà effettuata, il che fa risparmiare di potenza di calcolo.

en: Video width
it: Ampiezza video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: È possibile forzare qui la larghezza del video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: Video height
it: Altezza video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: È possibile forzare qui l'altezza video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: Video X coordinate
it: Coordinata X del video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
it: È possibile forzare la posizione dell'angolo in alto a sinistra della finestra video (coordinata X).

en: Video Y coordinate
it: Coordinata Y del video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
it: È possibile forzare la posizione dell'angolo in alto a sinistra della finestra video (coordinata Y).

en: Video title
it: Titolo video

en: Video alignment
it: Allineamento video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
it: È possibile forzare l'allineamento del video nella sua finestra. Per impostazione predefinita (0) sarà centrato (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile usare combinare questi valore, ad es. 6=4+2 significa alto-destra).

en: Center
it: Centro

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Top-Left
it: In alto a sinistra

en: Top-Right
it: In alto a destra

en: Bottom-Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom-Right
it: In basso a destra

en: Zoom video
it: Ingrandimento video

en: You can zoom the video by the specified factor.
it: È possibile ingrandire il video di un fattore specificato.

en: Grayscale video output
it: Uscita video in scala di grigi

en: Fullscreen video output
it: Uscita video a schermo intero

en: Start video in fullscreen mode
it: Avvia il video a schermo intero

en: Overlay video output
it: Uscita video sovrapposta (overlay)

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

en: Always place the video window on top of other windows.
it: Mettere la finestra video sempre in primo piano rispetto alle altre.

en: Disable screensaver
it: Disabilita Salvaschermo

en: Disable the screensaver during video playback.
it: Disabilita il salvaschermo durante la riproduzione video.

en: Window decorations
it: Decorazioni della finestra

en: Video filter module
it: Modulo filtro video

en: Video snapshot format
it: Formato schermate di cattura dei video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
it: Il formato immagine che sarà utilizzato per memorizzare la schermata del video

en: Display video snapshot preview
it: Visualizza l'anteprima della schermata video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
it: Visualizza l'anteprima della schermata nell'angolo in alto a sinistra dello schermo.

en: Source aspect ratio
it: Formato immagine sorgente

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
it: Forza il formato fisico del video. Per esempio, alcuni DVD dichiarano di essere in 16:9 mentre in realtà sono in formato 4:3. Può essere anche utilizzata come "suggerimento" per VLC quando un filmato non contiene le informazioni necessarie sulle proporzioni. I formati accettati sono x:y (4:3, 16:9, ecc.), che esprime il formato immagine globale, oppure un valore in virgola mobile (1.25, 1.3333, ecc) che esprime la quadratura del pixel.

en: Fix HDTV height
it: Fissa altezza HDTV

en: Skip frames
it: Salta fotogrammi

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
it: Queste opzioni permettono di modificare la configurazione dei moduli d'ingresso, come la periferica DVD o VCD, i parametri dell'interfaccia di rete o il canale dei sottotitoli.

en: Clock reference average counter
it: Contatore della media dell'orologio di riferimento

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
it: Per utilizzare l'input PVR (o un'altra sorgente particolarmente irregolare), è bene impostare questo valore a 10000.

en: Network synchronisation
it: Sincronizzazione di rete

en: Default
it: Predefinito

en: Enable
it: Abilita

en: UDP port
it: Porta UDP

en: MTU of the network interface
it: MTU dell'interfaccia di rete

en: This is the maximum packet size that can be transmitted over the network interface. On Ethernet it is usually 1500 bytes.
it: È la dimensione massima dei pacchetti che può essere trasmessa attraverso l'interfaccia di rete. Su Ethernet solitamente è 1500 byte.

en: Hop limit (TTL)
it: Limite hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (0 = use operating system built-in default).
it: Questo è il limite hop (anche conosciuto come "Time-To-Live" o TTL) dei pacchetti multicast inviati dalla trasmissione in uscita (0 = utilizza i valori predefiniti del sistema operativo).

en: Default IPv6 multicast interface. This overrides the routing table.
it: Interfaccia multicast IPv6 predefinita. Ignora la tabella di routing.

en: IPv4 adress for the default multicast interface. This overrides the routing table.
it: Indirizzo IPv4 per l'interfaccia multicast predefinita. Ignora la tabella di routing.

en: Audio track
it: Traccia audio

en: Subtitles track
it: Traccia sottotitoli

en: Audio language
it: Lingua dell'audio

en: Subtitle language
it: Lingua dei sottotitoli

en: Audio track ID
it: ID traccia audio

en: Subtitles track ID
it: ID traccia sottotitoli

en: Number of time the same input will be repeated
it: Numero di volte in cui il medesimo ingresso verrà ripetuto

en: Input list
it: Elenco ingressi

en: Input slave (experimental)
it: Input slave (sperimentale)

en: Bookmarks list for a stream
it: Elenco di segnalibri per un flusso

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
it: È possibile specificare manualmente un elenco di segnalibri per un flusso, nel formato "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Force subtitle position
it: Forzare la posizione dei sottotitoli

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
it: Usare questa opzione per posizionare i sottotitoli sotto il film, invece che in sovraimpressione. Provare diverse posizioni.

en: On Screen Display
it: Messaggi in sovraimpressione (OSD)

en: Subpictures filter module
it: Modulo di trattamento d'immagine

en: Autodetect subtitle files
it: Selezione automatica file di sottotitoli

en: Subtitle autodetection fuzziness
it: Sensibilità della selezione automatica dei file di sottotitoli

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
it: Determina quanto i nomi dei file del film e dei sottotitoli devono essere simili. Le opzioni sono:
    0 = non rilevare sottotitoli
    1 = qualsiasi file di sottotitoli
    2 = qualsiasi file che contenga il nome del film
    3 = file di sottotitoli con il nome del film, più alcuni caratteri
    4 = file di sottotitoli con il nome esatto del film

en: Subtitle autodetection paths
it: Cartelle della selezione automatica dei sottotitoli

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
it: Cercare il file di sottotitoli anche nelle cartelle specificate, se non è stato trovato nella cartella corrente.

en: Use subtitle file
it: Usa un file di sottotitoli

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
it: Carica il file di sottotitoli specificato. Utilizzare quando la ricerca automatica non riesce a trovarlo o a riconoscerlo.

en: DVD device
it: Periferica DVD

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
it: Lettore DVD predefinito (o file) da utilizzare. Non dimenticare i due punti dopo la lettera (ad es. D:)

en: This is the default DVD device to use.
it: Periferica DVD predefinita da utilizzare.

en: VCD device
it: Periferica VCD

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
it: Periferica VCD da utilizzare. In assenza di un valore predefinito, VLC cercherà un lettore CD-ROM adatto.

en: This is the default VCD device to use.
it: Periferica VCD predefinita da utilizzare.

en: Audio CD device
it: Lettore CD Audio

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
it: Periferica CD Audio da utilizzare. In assenza di un valore predefinito, VLC cercherà un lettore CD-ROM adatto.

en: This is the default Audio CD device to use.
it: Periferica CD Audio predefinita da utilizzare.

en: Force IPv6
it: Forzare IPv6

en: Force IPv4
it: Forzare IPv4

en: SOCKS server
it: Server SOCKS

en: SOCKS user name
it: nome utente SOCKS

en: SOCKS password
it: parola d'ordine SOCKS

en: Title metadata
it: Informazioni titolo

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul titolo di un input.

en: Author metadata
it: Informazioni autore

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'autore di un input.

en: Artist metadata
it: Informazioni artista

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'artista di un input.

en: Genre metadata
it: Informazioni genere

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul genere di un input.

en: Copyright metadata
it: Informazioni sul diritto d'autore

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul diritto d'autore di un input.

en: Description metadata
it: Informazioni descrizione

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione di tipo "descrizione" per un input.

en: Date metadata
it: Informazioni data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sulla data di un input.

en: URL metadata
it: Informazioni URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'URL di un input.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
it: Questa opzione permette di modificare il modo in cui VLC sceglie i codificatori (sistemi di decompressione). Solo gli utilizzatori esperti dovrebbero modificarla: un errore di configurazione può impedire la lettura di tutti i tipi di input.

en: Preferred decoders list
it: Elenco dei decodificatori preferiti

en: Preferred encoders list
it: Elenco dei codificatori preferiti

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
it: Permette di specificare un elenco di codificatori che VLC considererà prioritari.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
it: Queste opzioni permettono di configurare il sistema di trasmissione in uscita (stream output).

en: Enable streaming of all ES
it: Attivare la trasmissione di tutto l'ES

en: Display while streaming
it: Riproduzione durante la trasmissione

en: Enable video stream output
it: Abilita trasmissione video in uscita

en: Enable audio stream output
it: Abilita trasmissione audio in uscita

en: Keep stream output open
it: Mantenere aperto stream output

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
it: Permette di mantenere un'unica istanza di trasmissione in uscita per diversi elementi della playlist (inserisce automaticamente 'gather stream_out' se non specificato)

en: Preferred packetizer list
it: Lista dei pacchettizzatori preferiti

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
it: Permette di selezionare l'ordine col quale VLC sceglierà i suoi pacchettizzatori.

en: Mux module
it: Modulo mux

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
it: Permette di configurare i moduli multiplex (desueto)

en: Access output module
it: Modulo accesso uscita

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
it: Permette di configurare i moduli di accesso in uscita (desueto)

en: Control SAP flow
it: Controllo del flusso SAP

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
it: Se questa opzione è abilitata, il flusso verso l'indirizzo multicast SAP sarà controllato. È necessario per fare annunci su MBone.

en: SAP announcement interval
it: Intervallo annunci SAP

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
it: Queste opzioni permettono di abilitare le ottimizzazioni di alcuni processori.
    È bene lasciarle attive.

en: Enable FPU support
it: Abilita supporto FPU

en: Enable CPU MMX support
it: Abilita supporto CPU MMX

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni MMX, VLC ne trarrà vantaggio.

en: Enable CPU 3D Now! support
it: Abilita supporto CPU 3D Now!

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni 3D Now!, VLC ne trarrà vantaggio.

en: Enable CPU MMX EXT support
it: Abilita supporto CPU MMX EXT

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni MMX EXT, VLC ne trarrà vantaggio.

en: Enable CPU SSE support
it: Abilita supporto CPU SSE

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni SSE, VLC ne trarrà vantaggio.

en: Enable CPU SSE2 support
it: Abilita supporto CPU SSE2

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni SSE2, VLC ne trarrà vantaggio.

en: Enable CPU AltiVec support
it: Abilita supporto CPU Altivec

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
it: Se il processore supporta il set di istruzioni AltiVec, VLC ne trarrà vantaggio.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
it: Queste opzioni permettono di selezionare i moduli predefiniti. Non vanno modificate, tranne che da utenti veramente esperti.

en: Memory copy module
it: Modulo copia memoria

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
it: Selezionare il modulo di copia memoria. Come predefinito VLC selezionerà il più veloce supportato dall'hardware.

en: Access module
it: Modulo accesso

en: Demux module
it: Modulo demux

en: Allow real-time priority
it: Eseguire VLC con priorità di tempo reale

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
it: Eseguire VLC con priorità di tempo reale permette una gestione molto più precisa dell'esecuzione, con risultati molto migliori soprattutto per l'uso in trasmissione (stream output). D'altra parte, può bloccare tutto il sistema o rallentarlo pesantemente. Non attivare senza sapere esattamente perché.

en: Adjust VLC priority
it: Regolare la priorità di VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
it: Questa opzione aggiunge un offset (positivo o negativo) alla priorità predefinita di VLC. Si può usare per adattare la priorità di VLC rispetto ad altri programmi, oppure rispetto ad altre istanze di VLC.

en: Minimize number of threads
it: Minimizza il numero dei thread

en: This option minimizes the number of threads needed to run VLC.
it: Minimizza il numero di thread necessari all'esecuzione di VLC.

en: Modules search path
it: Percorso di ricerca moduli

en: VLM configuration file
it: File di configurazione VLM

en: Use a plugins cache
it: Usa una cache per i plugin

en: Collect statistics
it: Raccogli statistiche

en: Collect miscellaneous statistics.
it: Raccogli varie statistiche.

en: Run as daemon process
it: Esegui come processo daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
it: Esegue VLC come processo daemon, in background.

en: Log to file
it: Registra su file

en: Log all VLC messages to a text file.
it: Registra tutti i messaggi di VLC in un file di testo.

en: Log to syslog
it: Registra in syslog

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
it: Registra tutti i messaggi di VLC in syslog (sistemi UNIX).

en: Allow only one running instance
it: Permette una sola istanza di VLC

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
it: Permettere una sola istanza di VLC in esecuzione può essere utile, per esempio se è stato associato ad alcuni tipi di file e non si vuole aprirne uno nuovo facendo clic su uno di questi file. Se questa opzione è attivata, il file viene trasmesso all'istanza attiva di VLC per leggerlo o metterlo in playlist.

en: Allow only one running instance when started from file.
it: Permette una sola istanza quando si avvia da file.

en: Increase the priority of the process
it: Aumenta la priorità del processo

en: Fast mutex on NT/2K/XP (developers only)
it: Commutazione rapida su NT/2K/XP (solo per sviluppatori)

en: On Windows NT/2K/XP we use a slow mutex implementation but which allows us to correctly implement condition variables. You can also use the faster Win9x implementation but you might experience problems with it.
it: Su Windows NT/2K/XP, VLC usa una implementazione lenta della commutazione di contesto, che ha il vantaggio di gestire meglio le variabili di condizionamento. È possibile servirsi dell'implementazione Win9x, che è più rapida, ma potrebbe dare problemi.

en: Condition variables implementation for Win9x (developers only)
it: Implementazione delle variabili di condizionamento per Win9x (solo per sviluppatori)

en: On Windows 9x/Me you can use a fast but incorrect condition variables implementation (more precisely there is a possibility for a race condition to happen). However it is possible to use slower alternatives which are more robust. Currently you can choose between implementation 0 (which is the fastest but slightly incorrect), 1 (default) and 2.
it: Su Windows 9x/Me VLC usa una implementazione rapida, ma poco corretta delle variabili di condizionamento (più in dettaglio: esiste la possibilità che si verifichi una race condition). È possibile, in ogni caso, scegliere alternative più lente, ma più stabili. Al momento, la scelta è tra 0 (la più rapida, ma poco corretta), 1 (predefinita) e 2.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
it: Queste opzioni definiscono il comportamento della playlist. Alcune possono essere ulteriormente modificate nella finestra di dialogo della playlist.

en: Play files randomly forever
it: Riproduci file casualmente in continuo

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
it: Se selezionata, VLC riproduce i file nella playlist in ordine casuale e in continuo (fino ad interruzione da parte dell'utilizzatore).

en: Repeat all
it: Ripeti tutto

en: Repeat current item
it: Ripeti l'elemento attuale

en: Play and stop
it: Play e stop

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
it: Parametri di controllo via tastiera, conosciuti come "hotkeys".

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
it: Scelta del tasto di passaggio a schermo intero.

en: Play/Pause
it: Play/Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
it: Scelta del tasto di riproduzione/pausa.

en: Pause only
it: Pausa solamente

en: Select the hotkey to use to pause.
it: Scelta del tasto per mettere in pausa.

en: Play only
it: Play solamente

en: Select the hotkey to use to play.
it: Scelta del tasto di riproduzione.

en: Faster
it: Più veloce

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
it: Scelta del tasto di riproduzione accelerata.

en: Slower
it: Più lento

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
it: Scelta del tasto di riproduzione rallentata.

en: Next
it: Successivo

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
it: Scelta del tasto per passare all'elemento successivo della playlist.

en: Previous
it: Precedente

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
it: Scelta del tasto per passare all'elemento precedente della playlist.

en: Stop
it: Interrompi

en: Position
it: Posizione

en: Select the hotkey to display the position.
it: Scelta del tasto per visualizzare la posizione attuale.

en: Quit
it: Esci

en: Select the hotkey to quit the application.
it: Scelta del tasto per uscire dall'applicazione.

en: Navigate up
it: Navigazione: Alto

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
it: Scelta del tasto per muovere il cursore verso l'alto nei menu DVD.

en: Navigate down
it: Navigazione: Basso

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
it: Scelta del tasto per muovere il cursore verso il basso nei menu DVD.

en: Navigate left
it: Navigazione: Sinistra

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
it: Scelta del tasto per muovere il cursore verso sinistra nei menu DVD.

en: Navigate right
it: Navigazione: Destra

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
it: Scelta del tasto per muovere il cursore verso destra nei menu DVD.

en: Activate
it: Navigazione: Conferma

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
it: Scelta del tasto per attivare l'elemento selezionato nei menu DVD.

en: Go to the DVD menu
it: Vai al menu del DVD

en: Select previous DVD title
it: Seleziona titolo precedente del DVD

en: Select next DVD title
it: Seleziona titolo successivo del DVD

en: Select prev DVD chapter
it: Seleziona capitolo precedente del DVD

en: Select next DVD chapter
it: Seleziona capitolo successivo del DVD

en: Volume up
it: Aumenta il volume

en: Select the key to increase audio volume.
it: Scelta del tasto per aumentare il volume audio.

en: Volume down
it: Abbassa il volume

en: Select the key to decrease audio volume.
it: Scelta del tasto per aumentare il volume audio.

en: Mute
it: Muto

en: Subtitle delay up
it: Aumenta ritardo sottotitoli

en: Select the key to increase the subtitle delay.
it: Scelta del tasto per aumentare il ritardo dei sottotitoli.

en: Subtitle delay down
it: Diminuisci ritardo sottotitoli

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
it: Scelta del tasto per diminuire il ritardo dei sottotitoli.

en: Play playlist bookmark 1
it: Riproduci il primo elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 2
it: Riproduci il secondo elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 3
it: Riproduci il terzo elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 4
it: Riproduci il quarto elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 5
it: Riproduci il quinto elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 6
it: Riproduci il sesto elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 7
it: Riproduci il settimo elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 8
it: Riproduci l'ottavo elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 9
it: Riproduci il nono elemento della playlist

en: Play playlist bookmark 10
it: Riproduci il decimo elemento della playlist

en: Select the key to play this bookmark.
it: Tasto per eseguire l'elemento preferito corrente.

en: Set playlist bookmark 1
it: Elemento preferito 1

en: Set playlist bookmark 2
it: Elemento preferito 2

en: Set playlist bookmark 3
it: Elemento preferito 3

en: Set playlist bookmark 4
it: Elemento preferito 4

en: Set playlist bookmark 5
it: Elemento preferito 5

en: Set playlist bookmark 6
it: Elemento preferito 6

en: Set playlist bookmark 7
it: Elemento preferito 7

en: Set playlist bookmark 8
it: Elemento preferito 8

en: Set playlist bookmark 9
it: Elemento preferito 9

en: Set playlist bookmark 10
it: Elemento preferito 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
it: Tasto per selezionare l'elemento preferito corrente.

en: Playlist bookmark 1
it: Elemento preferito 1

en: Playlist bookmark 2
it: Elemento preferito 2

en: Playlist bookmark 3
it: Elemento preferito 3

en: Playlist bookmark 4
it: Elemento preferito 4

en: Playlist bookmark 5
it: Elemento preferito 5

en: Playlist bookmark 6
it: Elemento preferito 6

en: Playlist bookmark 7
it: Elemento preferito 7

en: Playlist bookmark 8
it: Elemento preferito 8

en: Playlist bookmark 9
it: Elemento preferito 9

en: Playlist bookmark 10
it: Elemento preferito 10

en: Go back in browsing history
it: Indietro nella cronologia

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
it: Scelta del tasto per ritornare all'elemento precedente della cronologia.

en: Go forward in browsing history
it: Avanti nella cronologia

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
it: Scelta del tasto per passare all'elemento successivo della cronologia.

en: Cycle audio track
it: Scelta traccia audio

en: Cycle subtitle track
it: Scelta traccia sottotitoli

en: Take video snapshot
it: Cattura schermata video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
it: Cattura schermata video e salvala su disco.

en: Record
it: Registra

en: Un-Zoom
it: Riduci zoom

en: Snapshot
it: Schermata

en: Window properties
it: Proprietà della finestra

en: Subpictures
it: Immagini

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: Track settings
it: Impostazioni traccia

en: Playback control
it: Controllo di riproduzione

en: Default devices
it: Dispositivi predefiniti

en: Network settings
it: Impostazioni dei rete

en: Socks proxy
it: Proxy socks

en: Metadata
it: Metadati

en: Decoders
it: Decodificatori

en: Input
it: Ingresso

en: Special modules
it: Moduli speciali

en: Plugins
it: Moduli

en: Performance options
it: Opzioni relative alle prestazioni

en: Hot keys
it: Tasti speciali

en: main program
it: programma principale

en: print help for VLC (can be combined with --advanced)
it: mostra l'aiuto (può essere combinato con --advanced)

en: print a list of available modules
it: mostra una lista dei moduli disponibili

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced)
it: mostra l'aiuto su un modulo (può essere combinato con --advanced)

en: save the current command line options in the config
it: salva le opzioni della linea di comando nel file di configurazione

en: reset the current config to the default values
it: azzera la configurazione corrente e ripristina i valori di default

en: use alternate config file
it: usa un altro file di configurazione

en: resets the current plugins cache
it: azzera la memoria dei plugin

en: print version information
it: mostra informazioni sulla versione

en: boolean
it: booleana

en: key
it: tasto

en: Albanian
it: Albanese

en: Amharic
it: Aramaico

en: Arabic
it: Arabo

en: Armenian
it: Armeno

en: Azerbaijani
it: Azerbaigiano

en: Basque
it: Basco

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Breton
it: Bretone

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Chechen
it: Ceceno

en: Chinese
it: Cinese

en: Church Slavic
it: Slavo Ecclesiastico

en: Corsican
it: Corso

en: English
it: Inglese

en: Estonian
it: Estone

en: Finnish
it: Finnico

en: Frisian
it: Frisiano

en: Gaelic (Scots)
it: Gaelico (scozzese)

en: Irish
it: Irlandese

en: Gallegan
it: Galiego

en: Greek, Modern ()
it: Greco Moderno

en: Icelandic
it: Islandese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Kalaallisut (Greenlandic)
it: Kalaallisut (Groenlandia)

en: Kurdish
it: Curdo

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Macedonian
it: Macedone

en: Moldavian
it: Moldavo

en: Mongolian
it: Mongoliano

en: Ndebele, South
it: Ndebele del Sud

en: Ndebele, North
it: Ndebele del Nord

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
it: Norvegese Bokmål

en: Occitan (post 1500); Provencal
it: Occitano (post 1500); Provenzale

en: Ossetian; Ossetic
it: Ossetiano, Ossetico

en: Persian
it: Persiano

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Serbian
it: Serbo

en: Croatian
it: Croato

en: Northern Sami
it: Sami del Nord

en: Samoan
it: Samoano

en: Somali
it: Somalo

en: Sotho, Southern
it: Sotho del Sud

en: Sardinian
it: Sardo

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Volapuk
it: Volapük

en: Welsh
it: Gallese

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: By category
it: Per categoria

en: Manually added
it: Aggiunto manualmente

en: All items, unsorted
it: Tutti gli elementi, non ordinati

en: Undefined
it: Non definito

en: Deinterlace
it: Deinterlaccia

en: Discard
it: Annulla

en: Mean
it: Media

en: Linear
it: Lineare

en: 1:4 Quarter
it: 1:4 Quarto

en: 1:2 Half
it: 1:2 Metà

en: 1:1 Original
it: 1:1 Originale

en: 2:1 Double
it: 2:1 Doppio

en: Crop
it: Ritaglia

en: Aspect-ratio
it: Proporzioni

en: Caching value in ms
it: Valore cache in ms

en: Audio CD
it: CD Audio

en: Audio CD input
it: Ingresso CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
it: [cdda:][periferica][@[traccia]]

en: CDDB Server
it: Server CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
it: indirizzo del server CDDB da utilizzare.

en: CDDB port
it: Porta CDDB

en: CDDB Server port to use.
it: Porta del server CDDB da utilizzare.

en: Audio CD - Track
it: CD audio - Traccia

en: Audio CD - Track %i
it: CD audio - Traccia %i

en: none
it: no

en: full
it: completo

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
it: cddax://[dispositivo-o-file][@[T]traccia]

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
it: Input Compact Disc Digital Audio (CD-DA)

en: Audio Compact Disc
it: Compact Disc audio

en: Caching value in microseconds
it: Valore cache in microsecondi

en: Number of blocks per CD read
it: Numero di blocchi letti per ogni CD

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
it: Formato da utilizzare per il 'titolo' della playlist in assenza di CDDB

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
it: Formato da utilizzare per il "titolo" della playlist utilizzando CDDB

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
it: Se attivata, VLC ricerca le informazioni sulla traccia CD-DA tramite il protocollo CDDB

en: CDDB server
it: Server CDDB

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
it: Server CDDB da contattare per cercare le informazioni CD-DA

en: CDDB server port
it: Porta server CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
it: Il server CDDB comunica utilizzando questo numero di porta

en: email address reported to CDDB server
it: indirizzo email da dare al server CDDB

en: If set cache CDDB information about this CD
it: Se attivata, VLC memorizza le informazioni CDDB per questo CD

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
it: Contattare CDDB attraverso il protocollo HTTP?

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
it: Se attivata, VLC contatta il server CDDB tramite il protocollo CDDB HTTP

en: CDDB server timeout
it: Timeout del server CDDB

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
it: Tempo (in secondi) di attesa per una risposta dal server CDDB

en: Directory to cache CDDB requests
it: Directory per memorizzare le ricerche CDDB

en: Disc
it: Disco

en: Tracks
it: Tracce

en: Track
it: Traccia

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Subdirectory behavior
it: Comportamento con le sottocartelle

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
it: Scegliere se le sottocartelle debbano essere aperte o no.
    no: le sottocartelle non sono aggiunte alla playlist.
    chiuse: le sottocartelle sono nella playlist ma vengono aperte soltanto durante la riproduzione.
    espanse: tutte le sottocartelle sono aperte.

en: collapse
it: chiuse

en: expand
it: espanse

en: Ignored extensions
it: Estensioni ignorate

en: Directory
it: Cartella

en: Standard filesystem directory input
it: Ingresso predefinito di una directory

en: None
it: Nessuno

en: Cable
it: Cavo

en: Video device name
it: Periferica video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
it: Nome della periferica video che sarà utilizzata dal modulo DirectShow. Se non di specifica nulla, il modulo utilizzerà la periferica predefinita.

en: Audio device name
it: Periferica audio

en: Video size
it: Risoluzione

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used.
it: Nome del video che sarà visualizzato dal modulo DirectShow. Se non si specifica nulla, si utilizzerà la risoluzione predefinita dalla periferica.

en: Video input chroma format
it: Formato chroma dell'ingresso video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
it: Impone all'ingresso video DirectShow l'uso di un formato chroma specifico (per esempio I420 - predefinito -, RV24, etc)

en: Device properties
it: Proprietà della periferica

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
it: Mostra la finestra di dialogo della periferica selezionata prima di avviare il flusso.

en: Tuner properties
it: Proprietà del sintonizzatore

en: DirectShow input
it: Ingresso DirectShow

en: Refresh list
it: Aggiorna l'elenco

en: Configure
it: Configura

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
it: Ingresso Digital Video (Firewire/ieee1394)

en: Adapter card to tune
it: Scheda da configurare

en: Adapter cards have a device file in directory named /dev/dvb/adapter[n] with n>=0.
it: Le schede DVB hanno un file di periferica nella directory /dev/dvb/adapter[n] con n>=0.

en: Device number to use on adapter
it: Numero della periferica da utilizzare sull'adattatore

en: Transponder/multiplex frequency
it: Frequenza del transponder/multiplex

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
it: In kHz per DVB-S o in Hz per DVB-C/T

en: Inversion mode
it: Modo di inversione

en: Inversion mode [0=off, 1=on, 2=auto]
it: Modo di inversione [0=off, 1=on, 2=auto]

en: Probe DVB card for capabilities
it: Test delle capacità della scheda DVB

en: Budget mode
it: Modalità budget

en: Satellite number in the Diseqc system
it: Numero del satellite nel sistema Diseqc

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
it: [0=nessun diseqc, 1-4=numero satellite].

en: LNB voltage
it: Voltaggio LNB

en: 22 kHz tone
it: tono a 22 kHz

en: Transponder FEC
it: FEC del transponder satellitare

en: Transponder symbol rate in kHz
it: Velocità dei simboli del transponder in kHz

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
it: lnb_lof1 dell'antenna (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
it: lnb_lof2 dell'antenna (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
it: lnb_slof dell'antenna (kHz)

en: Modulation type
it: Tipo di modulazione

en: Modulation type for front-end device.
it: Tipo di modulazione per la periferica di frontend.

en: Terrestrial high priority stream code rate (FEC)
it: FEC terrestre ad alta priorità

en: Terrestrial low priority stream code rate (FEC)
it: FEC terrestre a bassa priorità

en: Terrestrial bandwidth
it: Banda passante terrestre

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
it: Banda passante terrestre [0=auto,6,7,8 in MHz]

en: Terrestrial guard interval
it: Intervallo di guardia terrestre

en: Terrestrial transmission mode
it: Modo di trasmissione terrestre

en: Terrestrial hierarchy mode
it: Gerarchia terrestre

en: HTTP Host address
it: Indirizzo host HTTP

en: HTTP user name
it: Nome utente HTTP

en: HTTP password
it: Password HTTP

en: HTTP ACL
it: ACL HTTP

en: Certificate file
it: File del certificato

en: Private key file
it: File chiave privata

en: Root CA file
it: File root CA

en: CRL file
it: File CLR

en: DVB input with v4l2 support
it: Ingresso DVB con supporto v4l2

en: HTTP server
it: Server HTTP

en: DVD angle
it: Angolo DVD

en: Default DVD angle.
it: Angolo DVD predefinito.

en: Start directly in menu
it: Avvia direttamente il menu

en: DVD with menus
it: DVD con menu

en: DVDnav Input
it: Ingresso DVDnav

en: Method used by libdvdcss for decryption
it: Metodo utilizzato da libdvdcss per decrittare la chiave

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
it: Regola il metodo usato da libdvdcss per decifrare la chiave del DVD.
    title: la chiave del titolo è dedotta dai settori cifrati del flusso. Dovrebbe funzionare sia sui lettori DVD che sui file. A volte potrebbe richiedere molto tempo per decifrare la chiave del titolo e anche fallire. Con questo metodo, la chiave è controllata una sola volta all'inizio di ogni titolo, per cui non funziona se la chiave cambia all'interno di un titolo.
    disc: si decifra la chiave del disco, cosa che permette di decifrare le chiavi dei titoli istantaneamente e quindi di controllarle spesso.
    key: come "disc" in assenza di un file di chiavi al momento della compilazione. Se invece il file è presente, la chiave è decifrata molto più velocemente con questo metodo. È quello utilizzato dalla libcss.
    Il metodo predefinito è: "key".

en: title
it: Titolo

en: Key
it: Chiave

en: DVD without menus
it: DVD senza menu

en: Framerate
it: Campionamento

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
it: Numero di fotogrammi per secondo (ad es. 24, 25, 29.97, 30).

en: Duration in ms
it: Durata in ms

en: Concatenate with additional files
it: Concatena con file addizionali

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
it: Memorizza in cache il valore dei flussi FTP. Questo valore dovrebbe essere espresso in millisecondi.

en: FTP user name
it: Nome utente FTP

en: FTP password
it: Password FTP

en: FTP account
it: Account FTP

en: FTP input
it: Ingresso FTP

en: GnomeVFS input
it: Ingresso GnomeVFS

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be usesd It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
it: Proxy HTTP da utilizzare. Deve essere nel formato http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; se non definito, si proverà a variabile di ambiente http_proxy.

en: HTTP user agent
it: User agent HTTP

en: Auto re-connect
it: Connessione automatica

en: Continuous stream
it: Flusso continuo

en: HTTP input
it: Ingresso HTTP

en: Force selection of all streams
it: Forzare la selezione di tutte le sorgenti

en: Maximum bitrate
it: Bitrate massimo

en: Microsoft Media Server (MMS) input
it: Ingresso Microsoft Media Server (MMS)

en: Device
it: Periferica

en: PVR video device
it: Periferica video PVR

en: Radio device
it: Dispositivo radio

en: PVR radio device
it: Dispositivo radio PVR

en: Norm
it: Norma

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
it: Norma del flusso (Automatica, SECAM, PAL o NTSC).

en: Width
it: Larghezza

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
it: Larghezza del flusso da acquisire (-1 per autorilevamento).

en: Height
it: Altezza

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
it: Altezza del flusso da acquisire (-1 per autorilevamento).

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
it: Frequenza di acquisizione (in kHz), quando applicabile.

en: Key interval
it: Intervallo keyframe

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
it: Intervallo tra keyframe (-1 per autorilevamento).

en: B Frames
it: Frame B

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
it: I B-Frame verranno utilizzati se questa opzione è configurata. Specificare il numero di B-Frame.

en: Bitrate to use (-1 for default).
it: Bitrate da utilizzare (-1 predefinito).

en: Bitrate peak
it: Bitrate di picco

en: Peak bitrate in VBR mode.
it: Bitrate di picco in modalità VBR.

en: Bitrate mode)
it: Modalità bitrate)

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
it: Modalità bitrate da utilizzare (VBR o CBR).

en: Audio bitmask
it: Maschera binaria audio

en: Audio volume (0-65535).
it: Volume audio (0-65535).

en: Channel
it: Canale

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
it: Canale della scheda da utilizzare (Normalmente, 0 = sintonizzatore, 1 = composito, 2 = svideo)

en: Automatic
it: Automatico

en: IVTV MPEG Encoding cards input
it: Ingresso per schede di codifica IVTV MPEG

en: Caching value (ms)
it: Valore cache (ms)

en: Capture fragment size
it: Dimensione dei frammenti di acquisizione

en: Screen Input
it: Input schermo

en: Screen
it: Schermo

en: SMB user name
it: Nome utente SMB

en: SMB password
it: Password SMB

en: SMB domain
it: Dominio SMB

en: SMB input
it: Ingresso SMB

en: TCP input
it: Ingresso TCP

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
it: Permette di modificare il valore di cache predefinito per i flussi UDP. Valore in millisecondi.

en: Autodetection of MTU
it: Rilevamento automatico MTU

en: Automatically detect the line's MTU. This will increase the size if truncated packets are found
it: Rileva automaticamente il MTU della linea. Ciò incrementerà la dimensione in caso di pacchetti troncati

en: UDP/RTP input
it: Ingresso UDP/RTP

en: Force the Video4Linux video device to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
it: Impone alla periferica video Video4Linux l'uso di un formato chroma specifico (per esempio I420 - predefinito -, RV24, etc)

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo).
it: Canale della scheda da utilizzare (Normalmente, 0 = sintonizzatore, 1 = composito, 2 = svideo).

en: Audio Channel
it: Canale audio

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
it: Canale audio da utilizzare, se ci sono diversi ingressi audio.

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
it: Larghezza del flusso da acquisire (-1 per autorilevamento).

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
it: Altezza del flusso da acquisire (-1 per autorilevamento).

en: Brightness
it: Luminosità

en: Hue
it: Tonalità

en: Color
it: Colore

en: Contrast
it: Contrasto

en: Tuner
it: Sintonizzatore

en: Samplerate
it: Campionamento

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100)
it: Campionamento del flusso audio acquisito, in Hz (ad es. 11025, 22050, 44100)

en: Decimation
it: Decimazione

en: Quality
it: Qualità

en: Quality of the stream.
it: Qualità del flusso.

en: Video4Linux input
it: Ingresso Video4Linux

en: VCD input
it: Ingresso VCD

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
it: [vcd:][dispositivo][@[titolo][,[capitolo]]]

en: The above message had unknown log level
it: Il messaggio precedente ha priorità sconosciuta

en: The above message had unknown vcdimager log level
it: Il messaggio precedente ha un livello di verbosità sconosciuto

en: Entry
it: Elemento

en: Segments
it: Segmenti

en: Segment
it: Segmento

en: VCD Format
it: Formato VCD

en: Application
it: Applicazione

en: Preparer
it: Preparatore

en: Volume Set
it: Volume

en: System Id
it: ID sistema

en: Entries
it: Elementi

en: First Entry Point
it: Primo punto d'accesso

en: Last Entry Point
it: Ultimo punto d'accesso

en: Track size (in sectors)
it: Dimensione traccia (in settori)

en: type
it: tipo

en: end
it: fine

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

en: List ID
it: ID elenco

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
it: Ingresso Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
it: vcdx://[dispositivo-o-file][@{P,S,T}num]

en: If nonzero, this gives additional debug information.
it: Se diverso da zero, fornisce informazioni di debug supplementari.

en: Use playback control?
it: Utilizzare controllo playback?

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
it: Se il VCD prevede il controllo playback, VLC lo utilizza. Altrimenti, eseguire traccia per traccia.

en: Timeshift granularity
it: Granularità del timeshift

en: Timeshift directory
it: Cartella del timeshift

en: Dummy stream output
it: Trasmissione in uscita "dummy"

en: Append to file
it: Aggiungi al file

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
it: Aggiungere alla fine del file, se esiste, anziché sostituirlo.

en: File stream output
it: Trasmissione in uscita file

en: Username
it: Utente

en: Advertise with Bonjour
it: Pubblicizza con Bonjour

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
it: Pubblicizza il flusso con il protocollo Bonjour.

en: HTTP stream output
it: Trasmissione in uscita HTTP

en: Stream name
it: Nome del flusso

en: Stream description
it: Descrizione del flusso

en: Stream MP3
it: Flusso MP3

en: IceCAST output
it: Uscita IceCAST

en: Group packets
it: Raggruppa pacchetti

en: Raw write
it: Scrittura diretta

en: UDP stream output
it: Trasmissione in uscita UDP

en: Dolby Surround decoder
it: Decodificatore Dolby Surround

en: Characteristic dimension
it: Dimensione caratteristica

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
it: Distanza tra l'altoparlante anteriore sinistro e l'ascoltatore in metri.

en: Compensate delay
it: Compensa il ritardo

en: Headphone effect
it: Effetto cuffie

en: A/52 dynamic range compression
it: Compressione dinamica dello spettro A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
it: La compressione dinamica dello spettro rende i suoni forti più leggeri e i suoni leggeri più forti, il che permette di ascoltare la sorgente in un contesto rumoroso senza disturbare. Disabilitando la compressione dinamica, l'uscita audio sarà meglio adattata ad un cinema o ad una sala d'ascolto.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
it: ATSC A/52, il convertitore audio AC-3

en: DTS dynamic range compression
it: Compressione dinamica DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
it: Decodifica audio DTS Coherent Acoustics

en: MPEG audio decoder
it: Decodifica audio MPEG

en: Equalizer preset
it: Valori predefiniti equalizzatore

en: Bands gain
it: Guadagno bande

en: Two pass
it: Passaggio doppio

en: Global gain
it: Guadagno globale

en: Equalizer with 10 bands
it: Equalizzatore a 10 bande

en: Flat
it: Piatto

en: Classical
it: Classica

en: Full bass
it: Bassi a fondo

en: Full bass and treble
it: Acuti e bassi a fondo

en: Full treble
it: Acuti a fondo

en: Headphones
it: Cuffie

en: Large Hall
it: Sala

en: Live
it: Dal vivo

en: Soft
it: Melodico

en: Soft rock
it: Rock melodico

en: Number of audio buffers
it: Numero di buffer audio

en: Max level
it: Livello massimo

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
it: Se la potenza media sugli ultimi N buffer è superiore al valore specificato, il volume verrà normalizzato. Il valore deve essere un numero positivo in virgola mobile; un valore ragionevole può essere compreso tra 0.5 e 10.

en: Volume normalizer
it: Volume normalizzato

en: Parametric Equalizer
it: Equalizzatore parametrico

en: Low freq (Hz)
it: Bassa frequenza (Hz)

en: Low freq gain (Db)
it: Guadagno bassa frequenza (Db)

en: High freq (Hz)
it: Alta frequenza (Hz)

en: High freq gain (Db)
it: Guadagno Alta frequenza (Db)

en: Freq 1 gain (Db)
it: Guadagno frequenza 1 (Db)

en: Freq 2 gain (Db)
it: Guadagno frequenza 2 (Db)

en: Freq 3 gain (Db)
it: Guadagno frequenza 3 (Db)

en: Float32 audio mixer
it: Mixer audio float32

en: Dummy S/PDIF audio mixer
it: Mixer audio S/PDIF "dummy"

en: Trivial audio mixer
it: Semplice mixer audio

en: default
it: predefinito

en: ALSA audio output
it: Uscita audio ALSA

en: ALSA Device Name
it: Periferica ALSA

en: Audio Device
it: Periferica Audio

en: 2 Front 2 Rear
it: 2 Anteriori 2 Posteriori

en: A/52 over S/PDIF
it: A/52 su S/PDIF

en: Unknown soundcard
it: Scheda audio sconosciuta

en: aRts audio output
it: Uscita audio aRts

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
it: Scelta del numero della periferica audio secondo il menu 'Periferica audio'. La periferica indicata verrà utilizzata come predefinita per riprodurre le sorgenti audio.

en: %s (Encoded Output)
it: %s (Uscita codificata)

en: Output device
it: Dispositivo di uscita

en: Use float32 output
it: Usa l'uscita float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
it: Questa opzione permette di attivare (o disattivare) l'uscita audio di alta qualità float32. Attenzione, float32 non è supportato correttamente da alcune schede audio.

en: DirectX audio output
it: Uscita audio DirectX

en: 3 Front 2 Rear
it: 3 Anteriori 2 Posteriori

en: EsounD audio output
it: Uscita audio EsounD

en: Esound server
it: Server Esound

en: Output format
it: Formato uscita

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
it: Scegliere tra "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" e "spdif"

en: Number of output channels
it: Numero di canali di uscita

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
it: Il comportamento predefinito è di conservare tutti i canali in entrata. È però possibile ridurne il numero qui.

en: Add WAVE header
it: Aggiungere intestazione WAVE

en: Output file
it: File in uscita

en: File audio output
it: Uscita audio su file

en: JACK audio output
it: Uscita audio JACK

en: Try to work around buggy OSS drivers
it: Prova a funzionare anche con driver OSS difettosi

en: Some buggy OSS drivers just don't like when their internal buffers are completely filled (the sound gets heavily hashed). If you have one of these drivers, then you need to enable this option.
it: Alcuni driver OSS non accettano che i loro buffer interni siano interamente riempiti (il suono diventa molto frammentato). L'opzione serve per evitare gli effetti di questo bug.

en: Linux OSS audio output
it: Uscita audio Linux OSS

en: OSS DSP device
it: Periferica DSP OSS

en: Portaudio identifier for the output device
it: Identificatore Portaudio per il dispositivo di uscita

en: PORTAUDIO audio output
it: Uscita audio PORTAUDIO

en: Simple DirectMedia Layer audio output
it: Uscita audio Simple DirectMedia Layer

en: Win32 waveOut extension output
it: Uscita waveOut extension per win32

en: A/52 parser
it: Interprete A/52

en: A/52 audio packetizer
it: Incapsulazione audio A/52

en: ADPCM audio decoder
it: Decodifica audio ADPCM

en: Raw/Log Audio decoder
it: Decodifica audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
it: Codifica audio Raw

en: Cinepak video decoder
it: Decodifica video Cinepak

en: CMML annotations decoder
it: Decodifica annotazioni CMML

en: CVD subtitle decoder
it: Decodifica sottotitoli CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
it: Incapsulazione sottotitoli Chaoji VCD

en: Encoding quality
it: Qualità di codifica

en: DirectMedia Object decoder
it: Decodifica DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
it: Codifica DirectMedia Object

en: DTS parser
it: Interprete DTS

en: DTS audio packetizer
it: Incapsulazione audio DTS

en: DVB subtitles decoder
it: Decodifica sottotitoli DVB

en: DVB subtitles encoder
it: Codifica sottotitoli DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
it: Decodifica audio AAC (usa libfaad2)

en: AAC extension
it: Estensione AAC

en: Image file
it: File immagine

en: Output video width.
it: Larghezza video di uscita.

en: Output video height.
it: Altezza video di uscita.

en: Keep aspect ratio
it: Mantieni proporzioni

en: Background aspect ratio
it: Proporzioni sfondo

en: Deinterlace video
it: Deinterlaccia video

en: Deinterlace module to use.
it: Modulo di deinterlacciamento da utilizzare.

en: All
it: Tutto

en: bits
it: bit

en: simple
it: semplice

en: Decoding
it: Decodifica

en: Encoding
it: Codifica

en: FFmpeg demuxer
it: Demuxer FFmpeg

en: FFmpeg muxer
it: Muxer FFmpeg

en: Direct rendering
it: Rendering diretto

en: Error resilience
it: Correzione d'errore

en: Ffmpeg can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
it: ffmpeg può correggere degli errori. 
    Tuttavia, con un codificatore difettoso (come ISO MPEG-4 encoder di M$) questa opzione produce molti errori.
    Valori da 0 a 4 (0 disabilita la correzione d'errore).

en: Workaround bugs
it: Risoluzione bug

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
it: Prova a risolvere alcuni bug:
    1  autodetect
    2  vecchio msmpeg4
    4  xvid interlacciato
    8  ump416 assenza di padding
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Deve essere la somma dei valori. Per esempio, per correggere "ac vlc" e "ump4", inserire 40.

en: Hurry up
it: Sbrigati

en: Post processing quality
it: Qualità di post-trattamento

en: Quality of post processing. Valid range is 0 to 6
    Higher levels require considerable more CPU power, but produce better looking pictures.
it: Qualità di post-trattamento. Valori compresi tra 0 e 6 
    Livelli più alti necessitano di molta potenza di calcolo, ma producono immagini più gradevoli.

en: Debug mask
it: Maschera di debug

en: Set ffmpeg debug mask
it: Imposta la maschera di debug di ffmpeg

en: Visualize motion vectors
it: Visualizza vettori di movimento

en: Low resolution decoding
it: Decodifica a bassa risoluzione

en: Ratio of key frames
it: Proporzione delle immagini chiave

en: Ratio of B frames
it: Proporzione delle immagini B

en: Video bitrate tolerance
it: Tolleranza bitrate video

en: Rate control buffer size
it: Dimensione del buffer per il controllo di banda

en: Rate control buffer aggressiveness
it: Efficacia del controllo di banda

en: I quantization factor
it: Fattore di quantizzazione I

en: Noise reduction
it: Riduzione del rumore

en: MPEG4 quantization matrix
it: Matrice di quantizzazione MPEG4

en: Quality level
it: Qualità

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
it: Permette di specificare se il codificatore deve modificare al volo la qualità di codifica se il processore non riesce a tenere il passo, disabilitando la quantizzazione trellis, il tasso di distorsione dei vettori di movimento (hq), e aumentando la soglia di riduzione del rumore per semplificare il lavoro del codificatore.

en: Minimum video quantizer scale
it: Minimo della scala di quantizzazione video

en: Maximum video quantizer scale
it: Massimo della scala di quantizzazione video

en: Trellis quantization
it: Quantizzazione Trellis

en: Strict standard compliance
it: Rispetto rigoroso della norma

en: Post processing
it: Post-trattamento

en: 1 (Lowest)
it: 1 (minimo)

en: 6 (Highest)
it: 6 (massimo)

en: Flac audio decoder
it: Decodifica audio flac

en: Flac audio encoder
it: Codifica audio flac

en: Flac audio packetizer
it: Incapsulazione audio flac

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
it: Decodifica video MPEG I/II (usa libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
it: Decodifica audio PCM lineare

en: Linear PCM audio packetizer
it: Incapsulazione audio PCM lineare

en: Video decoder using openmash
it: Decoder video che utilizza openmash

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
it: Decodificatore MPEG audio layer I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
it: Incapsulazione MPEG audio strato I/II/III

en: PNG video decoder
it: Decodificatore video PNG

en: QuickTime library decoder
it: Decodifica libreria QuickTime

en: Pseudo raw video decoder
it: Decodifica video Pseudo Raw

en: Pseudo raw video packetizer
it: Incapsulazione video Pseudo Raw

en: RealAudio library decoder
it: Decodificatore libreria RealAudio

en: SDL_image video decoder
it: Decodificatore video SDL_image

en: Speex audio decoder
it: Decodifica audio Speex

en: Speex audio packetizer
it: Incapsulazione audio Speex

en: Speex audio encoder
it: Codifica audio Speex

en: Speex comment
it: Commento Speex

en: Mode
it: Modo

en: DVD subtitles decoder
it: Decodifica sottotitoli DVD

en: DVD subtitles packetizer
it: Incapsulazione sottotitoli DVD

en: Subtitles text encoding
it: Codifica testo sottotitoli

en: Set the encoding used in text subtitles
it: Codifica usata nel testo sottotitoli

en: Subtitles justification
it: Giustificazione sottotitoli

en: Set the justification of subtitles
it: Giustificazione dei sottotitoli

en: UTF-8 subtitles autodetection
it: Rilevamento automatico dei sottotitoli UTF-8

en: Formatted Subtitles
it: Sottotitoli formattati

en: Enable debug
it: Abilita debug

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
it: Decodifica Philips OGT (sottotitoli SVCD)

en: SVCD subtitles
it: Sottotitoli SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
it: Incapsulazione Philips OGT (sottotitoli SVCD)

en: Tarkin decoder module
it: Modulo decodifica Tarkin

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
it: Permette di specificare un valore di qualità crescente da 1 a 10, anziché specificare uno specifico bitrate. Produrrà una uscita a bitrate variabile.

en: Theora video decoder
it: Decodifica video Theora

en: Theora video packetizer
it: Incapsulazione video Theora

en: Theora video encoder
it: Codifica video Theora

en: Theora comment
it: Commento Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
it: Permette di specificare un valore di qualità da 0.0 (alta) a 50.0 (bassa), anziché specificare un bitrate fisso. Produrrà una uscita a bitrate variabile (VBR).

en: Stereo mode
it: Modalità stereo

en: VBR mode
it: Modalità VBR

en: Maximum encoding bitrate
it: Bitrate massimo di codifica

en: Minimum encoding bitrate
it: Bitrate minimo di codifica

en: CBR encoding
it: Codifica CBR

en: Vorbis audio decoder
it: Decodifica audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
it: Incapsulazione audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
it: Codifica audio Vorbis

en: Vorbis comment
it: Commento Vorbis

en: Minimum GOP size
it: Dimensione GOP minima

en: Interlaced mode
it: Modalità interlacciata

en: Set QP
it: Imposta QP

en: Average bitrate tolerance
it: Tolleranza bitrate media

en: Max local bitrate
it: Bitrate locale massimo

en: VBV buffer
it: Buffer VBV

en: CPU optimizations
it: Ottimizzazioni CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
it: Usa ottimizzazioni assembler della CPU.

en: Quiet mode
it: Modalità silente

en: Quiet mode.
it: Modalità silente.

en: Statistics
it: Statistiche

en: fast
it: veloce

en: normal
it: normale

en: slow
it: lento

en: all
it: tutto

en: spatial
it: spaziale

en: temporal
it: temporale

en: Corba control
it: Controllo Corba

en: Reactivity
it: Reattività

en: corba control module
it: Modulo di controllo Corba

en: Motion threshold (10-100)
it: Soglia di movimento (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
it: Movimento minimo del mouse necessario per attivare un'azione.

en: Trigger button
it: Pulsante del mouse

en: Middle
it: Centrale

en: Gestures
it: Movimenti

en: Mouse gestures control interface
it: Interfaccia dei movimenti di controllo del mouse

en: Define playlist bookmarks.
it: Definire i segnalibri della playlist.

en: Hotkeys
it: Tasti speciali

en: Hotkeys management interface
it: Interfaccia tasti di scelta rapida

en: Audio track: %s
it: Traccia audio: %s

en: Subtitle track: %s
it: Traccia sottotitoli: %s

en: Aspect ratio: %s
it: Proporzioni: %s

en: Deinterlace mode: %s
it: Modalità interlacciata: %s

en: Host address
it: Indirizzo host

en: Source directory
it: Cartella sorgente

en: Charset
it: Set di caratteri

en: HTTP remote control interface
it: Interfaccia di controllo a distanza HTTP

en: Infrared remote control interface
it: Interfaccia telecomando infrarossi

en: Act as master
it: Agire da master

en: Master client ip address
it: Indirizzo IP del master

en: Install Windows Service
it: Installazione Windows Service

en: Uninstall Windows Service
it: Disinstalla Windows Service

en: Display name of the Service
it: Visualizza il nome del Service

en: Change the display name of the Service.
it: Cambia il nome visualizzato del Service.

en: Configuration options
it: Opzioni di configurazione

en: Windows Service interface
it: Interfaccia del Windows Service

en: Show stream position
it: Mostra posizione sorgente

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
it: Mostra ogni tanto la posizione attuale (in secondi) nel flusso sorgente.

en: Fake TTY
it: Pseudo-TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
it: Forza il modulo rc ad utilizzare stdin, come se fosse una TTY.

en: UNIX socket command input
it: Ingresso comandi da socket Unix

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
it: Accetta comandi provenienti da un socket Unix anziché da stdin.

en: TCP command input
it: Ingresso comandi da TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
it: Accetta comandi provenienti da un socket TCP anziché da stdin. Si possono specificare l'indirizzo e la porta su cui il socket ascolta.

en: Do not open a DOS command box interface
it: Non aprire una finestra di comando DOS

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
it: Per comportamento predefinito, l'interfaccia rc apre una finestra di comando DOS. Il modo silenzioso elimina questa finestra, ma può risultare fastidioso quando si vuole chiudere VLC e non ci sono finestre video aperte.

en: Remote control interface
it: Interfaccia telecomando

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
it: Interfaccia telecomando inizializzata, `h' per la guida.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
it: Comando `%s' sconosciuto. Digitare `help' per la guida.

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
it: | add XYZ  . . . . . . . . . .  aggiunge XYZ alla playlist

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . queue XYZ to playlist
it: | enqueue XYZ  . . . . . . . accoda XYZ alla playlist

en: | playlist . . .  show items currently in playlist
it: | playlist . . .  mostra gli elementi presenti nella playlist

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
it: | play . . . . . . . . . . . . . . . .  riproduce il flusso

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
it: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . ferma il flusso

en: | next . . . . . . . . . . . .  next playlist item
it: | next . . . . . . . . . . . .  elemento successivo nella playlist

en: | prev . . . . . . . . . .  previous playlist item
it: | prev . . . . . . . . . .  elemento precedente nella playlist

en: | clear . . . . . . . . . . .   clear the playlist
it: | clear . . . . . . . . . . .  svuota la playlist

en: | status . . . . . . . . . current playlist status
it: | status . . . . . . . . . stato attuale della playlist

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
it: | get_time . . secondi trascorsi dall'inizio del flusso

en: | is_playing . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
it: | is_playing . .  1 se c'è un flusso in riproduzione, 0 altrimenti

en: | menu [on|off|up|down|left|right|select] use menu
it: | menu [on|off|up|down|left|right|select] usa il menu

en: | mosaic-xoffset # . . . .top left corner position
it: | mosaic-xoffset # . . . .posizione angolo in alto a sinistra

en: | mosaic-yoffset # . . . .top left corner position
it: | mosaic-yoffset # . . . .posizione angolo in alto a sinistra

en: | mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .mosaic alignment
it: | mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .allineamento mosaico

en: | mosaic-position {0=auto,1=fixed} . . . .position
it: | mosaic-position {0=auto,1=fissa} . . . .posizione

en: | mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .aspect ratio
it: | mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .proporzioni

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
it: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . .  esce da vlc

en: +----[ end of help ]
it: +----[ fine della guida ]

en: Please provide one of the following parameters:
it: Fornire uno dei seguenti parametri:

en: Threshold
it: Soglia

en: Port
it: Porta

en: Raw A/52 demuxer
it: Demuxer A/52

en: AIFF demuxer
it: Demuxer AIFF

en: ASF v1.0 demuxer
it: Demuxer ASF v1.0

en: AU demuxer
it: Demuxer AU

en: Force interleaved method
it: Forza metodo interlacciato

en: Force index creation
it: Forza la creazione dell'indice

en: AVI demuxer
it: Demuxer AVI

en: Append to existing file
it: Aggiungi al file esistente

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
it: Se il file esiste, non sarà sovrascritto.

en: Raw DTS demuxer
it: Demuxer DTS

en: FLAC demuxer
it: Demuxer FLAC

en: Allows you to modify the default caching value for RTSP streams. This value should be set in millisecond units.
it: Permette di modificare il valore di cache predefinito per le sorgenti RTSP. Valore in millisecondi.

en: RTSP user name
it: Nome utente RTSP

en: RTSP password
it: Password RTSP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
it: Demuxer RTP/RTSP/SDP (usa Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
it: Accesso e demux RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
it: Usare RTP su RTSP (TCP)

en: Client port
it: Porta del client

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
it: Tunnel RTSP e RTP attraverso HTTP

en: HTTP tunnel port
it: Porta del tunnel HTTP

en: Playlist metademux
it: Meta-demux playlist

en: Frames per Second
it: Fotogrammi al secondo

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
it: Permette di tasso di fotogrammi al secondo quando si riproduce da file. Utilizzare il valore 0 per tempo reale.

en: Matroska stream demuxer
it: Demuxer flussi Matroska

en: ---  DVD Menu
it: ---  Menu DVD

en: Video Manager
it: Gestore video

en: ----- Title
it: ----- Titolo

en: Segment filename
it: Nome file segmento

en: Muxing application
it: Applicazione Muxing

en: Writing application
it: Applicazione scrittura

en: Enable noise reduction algorithm
it: Abilita l'algoritmo di riduzione del rumore

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
it: Livello di riverbero (0-100, predefinito a 0).

en: MOD demuxer (libmodplug)
it: Demuxer MOD (libmodplug)

en: Reverb
it: Riverbero

en: Mega bass
it: Mega Bass

en: Surround level
it: Livello surround

en: Surround delay (ms)
it: Ritardo Surround (ms)

en: MP4 stream demuxer
it: Demuxer flussi MP4

en: MusePack demuxer
it: Demuxer MusePack

en: Desired frame rate for the H264 stream.
it: Velocità fotogrammi desiderata per il flusso H264.

en: H264 video demuxer
it: Demuxer video H264

en: MPEG-4 audio demuxer
it: Demuxer audio MPEG-4

en: MPEG-4 video demuxer
it: Demuxer video MPEG-4

en: MPEG audio / MP3 demuxer
it: Demuxer MPEG audio / MP3

en: MPEG-I/II video demuxer
it: Demuxer video MPEG I/II

en: Windows Media NSC metademux
it: Metademux Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
it: Demuxer NullSoft

en: Nuv demuxer
it: Demuxer Nuv

en: OGG demuxer
it: Demuxer OGG

en: M3U playlist import
it: Importazione playlist M3U

en: PLS playlist import
it: Importazione playlist PLS

en: Podcast parser
it: Analizzatore podcast

en: Podcast Info
it: Informazioni sul podcast

en: Podcast Link
it: Collegamento del podcast

en: Podcast Copyright
it: Copyright del podcast

en: Podcast Category
it: Categoria del podcast

en: Podcast Keywords
it: Parole chiavi del podcast

en: Podcast Subtitle
it: Sottotitoli del podcast

en: Podcast Summary
it: Riassunto del podcast

en: Podcast Publication Date
it: Data di pubblicazione del podcast

en: Podcast Author
it: Autore del podcast

en: Podcast Subcategory
it: Sottocategoria del podcast

en: Podcast Duration
it: Durata del podcast

en: Podcast Size
it: Dimensione del podcast

en: Podcast Type
it: Tipo di podcast

en: Load
it: Carica

en: MPEG-PS demuxer
it: Demuxer MPEG-PS

en: PVA demuxer
it: Demuxer PVA

en: DV (Digital Video) demuxer
it: Demuxer DV (Digital Video)

en: Real demuxer
it: Demuxer Real

en: Kasenna MediaBase parser
it: Analizzatore Kasenna MediBase

en: Frames per second
it: Fotogrammi al secondo

en: Subtitles delay
it: Ritardo sottotitoli

en: Subtitles format
it: Formato sottotitoli

en: Set id of ES to PID
it: Imposta ID dell'ES a PID

en: Fast udp streaming
it: Trasmissione UDP rapida

en: MTU for out mode
it: MTU per modalità out

en: Silent mode
it: Modalità silenziosa

en: Filename of dump
it: File di dump

en: Append
it: Aggiungi

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
it: Se il file esiste e l'opzione è selezionata, non sovrascrive ma aggiunge al file esistente.

en: TTA demuxer
it: Demuxer TTA

en: Classic rock
it: Rock Classico

en: Oldies
it: Vecchi successi

en: Other
it: Altro

en: Industrial
it: Commerciale

en: Alternative
it: Alternativa

en: Soundtrack
it: Colonna sonora

en: Vocal
it: Vocale

en: Instrumental
it: Strumentale

en: Sound clip
it: Videoclip

en: Alternative rock
it: Rock alternativo

en: Meditative
it: Meditativa

en: Instrumental pop
it: Pop Strumentale

en: Instrumental rock
it: Rock Strumentale

en: Ethnic
it: Etnica

en: Gothic
it: Gotica

en: Electronic
it: Elettronica

en: Eurodance
it: Dance

en: Southern rock
it: Rock meridionale

en: Comedy
it: Commedia

en: Christian rap
it: Rap cristiano

en: Native American
it: Indiani d'America

en: Psychedelic
it: Psichedelica

en: Showtunes
it: Musiche TV

en: Trailer
it: Trailer film

en: Tribal
it: Tribale

en: Rock & roll
it: Rock and roll

en: ID3 tags parser
it: Analizzatore tag ID3

en: Vobsub subtitles parser
it: Analizzatore sottotitoli Vobsub

en: VOC demuxer
it: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
it: Demuxer WAV

en: XA demuxer
it: Demuxer XA

en: Use DVD Menus
it: Usa menu DVD

en: BeOS standard API interface
it: Interfaccia API BeOS standard

en: Open files from all sub-folders as well?
it: Aprire anche i file in tutte le sottocartelle?

en: Cancel
it: Annulla

en: Open
it: Apri

en: Preferences
it: Preferenze

en: Messages
it: Messaggi

en: Open File
it: Apri File

en: Open Disc
it: Apri Disco

en: Open Subtitles
it: Apri Sottotitoli

en: About
it: Informazioni su

en: Prev Title
it: Titolo Precedente

en: Next Title
it: Titolo Successivo

en: Go to Title
it: Vai a Titolo

en: Go to Chapter
it: Vai a Capitolo

en: Speed
it: Velocità

en: Window
it: Finestra

en: VLC media player: Open Media Files
it: Lettore multimediale VLC: Apri file media

en: VLC media player: Open Subtitle File
it: Lettore multimediale VLC: Apri file sottotitoli

en: Drop files to play
it: Trascinare i file da riprodurre

en: Close
it: Chiudi

en: Edit
it: Modifica

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Selezione nulla

en: Sort Reverse
it: Inverti l'ordine

en: Sort by Name
it: Ordina per nome

en: Sort by Path
it: Ordina per percorso

en: Randomize
it: Ordine casuale

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All
it: Rimuovi tutto

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Name
it: Nome

en: Apply
it: Applica

en: Save
it: Registra

en: Defaults
it: Preimpostati

en: Show Interface
it: Mostra interfaccia

en: Vertical Sync
it: Sincronizzazione Verticale

en: Correct Aspect Ratio
it: Correzione rapporto dimensioni

en: Stay On Top
it: Resta in primo piano

en: Take Screen Shot
it: Cattura schermata

en: About VLC media player
it: Informazioni su lettore multimediale VLC

en: Compiled by %s, based on SVN revision %s
it: Compilato da %s, basato sulla revisione SVN %s

en: Compiled by %s
it: Compilato da %s

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Add
it: Aggiungi

en: Clear
it: Elimina

en: Extract
it: Estrarre

en: Time
it: Tempo

en: Untitled
it: Senza Titolo

en: No input
it: Ingresso assente

en: Input has changed
it: L'ingresso è cambiato

en: Invalid selection
it: Inverti selezione

en: Two bookmarks have to be selected.
it: Devono essere selezionati due segnalibri.

en: No input found
it: Nessun ingresso trovato

en: Random On
it: Casuale Attivato

en: Random Off
it: Casuale Disattivato

en: Repeat One
it: Ripeti un Elemento

en: Repeat All
it: Ripeti Tutto

en: Repeat Off
it: Non Ripetere

en: Half Size
it: Dimensione Dimezzata

en: Normal Size
it: Dimensione Normale

en: Double Size
it: Dimensione Doppia

en: Float on Top
it: Sempre in Primo Piano

en: Fit to Screen
it: Dimensione Schermo

en: Random
it: Casuale

en: Step Forward
it: Vai Avanti

en: Step Backward
it: Vai Indietro

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Fast Forward
it: Avanti veloce

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: 2 Pass
it: Doppio passaggio

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
it: Abilita l'equalizzatore. È possibile modificare le bande a mano oppure utilizzare un modello predefinito.

en: Preamp
it: Preamplificazione

en: Extended controls
it: Controlli supplementari

en: Video filters
it: Filtri video

en: More Info
it: Ulteriori informazioni

en: Distortion
it: Distorsione

en: Inverts the colors of the image
it: Inverte i colori dell'immagine

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Rotates or flips the image
it: Ruota o riflette l'immagine

en: Volume normalization
it: Normalizzazione del volume

en: Headphone virtualization
it: Virtualizzazione cuffia

en: Maximum level
it: Livello massimo

en: Restore Defaults
it: Ripristina Valori Predefiniti

en: Saturation
it: Saturazione

en: Opaqueness
it: Opacità

en: More Information
it: Ulteriori informazioni

en: Error
it: Errore

en: Yes
it: Sì

en: VLC - Controller
it: Pannello - VLC

en: VLC media player
it: Lettore multimediale VLC

en: Open CrashLog
it: Apri Rapporto d'Errore

en: Check for Update...
it: Controlla aggiornamenti...

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Services
it: Servizi

en: Hide VLC
it: Nascondi VLC

en: Hide Others
it: Nascondi Altre

en: Show All
it: Mostra Tutte

en: Quit VLC
it: Esci da VLC

en: Open File...
it: Apri File...

en: Quick Open File...
it: Apri File (semplice)...

en: Open Disc...
it: Apri Disco...

en: Open Network...
it: Apri Rete...

en: Open Recent
it: Apri Recenti

en: Clear Menu
it: Svuota menu

en: Streaming/Exporting Wizard...
it: Assistente di trasmissione/esportazione...

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Playback
it: Riproduzione

en: Volume Up
it: Alza Volume

en: Volume Down
it: Abbassa Volume

en: Video Device
it: Periferica video

en: Minimize Window
it: Riduci finestra

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Controller
it: Pannello

en: Extended Controls
it: Controlli estesi

en: Information
it: Informazioni

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Help
it: Aiuto

en: ReadMe...
it: Leggimi...

en: Online Documentation
it: Documentazione Online

en: Report a Bug
it: Segnala un errore

en: VideoLAN Website
it: Sito Web VideoLAN

en: License
it: Licenza

en: Make a donation
it: Effettua una donazione

en: Online Forum
it: Forum in linea

en: If you believe that it is a bug, please follow the instructions at:
it: Se pensi che si tratti di un bug, segui le istruzioni a:

en: Open Messages Window
it: Apri la Finestra Messaggi

en: Dismiss
it: Chiudi

en: Do not display further errors
it: Non mostrare ulteriori errori

en: No CrashLog found
it: Nessun Rapporto d'Errore trovato

en: Video device
it: Periferica video

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
it: Regolazione della trasparenza dell'uscita video. 1 è opaco (predefinito), 0 è completamente trasparente.

en: In fullscreen mode, crop the picture if necessary in order to fill the screen without black borders (OpenGL only).
it: Nella modalità a schermo intero, taglia l'immagine (se necessario) per riempire tutto lo schermo senza bordi neri. Richiede OpenGL.

en: Use as Desktop Background
it: Usa come sfondo del desktop

en: Mac OS X interface
it: Interfaccia Mac OS X

en: Open Source
it: Apri Risorsa

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Treat as a pipe rather than as a file
it: Usa come un pipe e non come un file

en: Device name
it: Periferica

en: Use DVD menus
it: Usa menu DVD

en: VIDEO_TS directory
it: Cartella VIDEO_TS

en: Address
it: Indirizzo

en: Allow timeshifting
it: Permetti il timeshift

en: Load subtitles file:
it: Carica File Sottotitoli:

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Delay
it: Ritardo

en: Subtitles encoding
it: codifica testo sottotitoli

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Subtitles alignment
it: Allineamento sottotitoli

en: Font Properties
it: Proprietà carattere

en: Subtitle File
it: File sottotitoli

en: No %@s found
it: Nessun %@ trovato

en: Open VIDEO_TS Directory
it: Apri cartella VIDEO_TS

en: Streaming/Saving:
it: Trasmissione/Salvataggio:

en: Streaming and Transcoding Options
it: Opzioni di trasmissione e transcodifica

en: Display the stream locally
it: Visualizza il flusso localmente

en: Dump raw input
it: Registra l'entrata

en: Encapsulation Method
it: Metodo d'incapsulazione

en: Transcoding options
it: Opzioni transcodifica

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Stream Announcing
it: Annunci trasmissioni

en: SAP announce
it: Annunci SAP

en: RTSP announce
it: Annunci RTSP

en: HTTP announce
it: Annunci HTTP

en: Export SDP as file
it: Esporta SDP come file

en: Channel Name
it: Nome del canale

en: SDP URL
it: URL SDP

en: Save File
it: Salva file

en: Save Playlist...
it: Salva playlist...

en: Delete
it: Elimina

en: Expand Node
it: Espandi nodo

en: Get Stream Information
it: Ottieni informazioni sul flusso

en: Sort Node by Name
it: Ordina nodi per nome

en: Sort Node by Author
it: Ordine nodi per autore

en: No items in the playlist
it: Nessun elemento nella playlist

en: Search
it: Cerca

en: Search in Playlist
it: Cerca nella playlist

en: Add Folder to Playlist
it: Aggiungi cartella alla playlist

en: File Format:
it: Formato file:

en: Extended M3U
it: M3U esteso

en: %i items in the playlist
it: %i elementi nella playlist

en: 1 item in the playlist
it: 1 elemento nella playlist

en: Save Playlist
it: Salva playlist

en: Advanced Information
it: Informazioni avanzate

en: Stream bitrate
it: Bitrate del flusso

en: Decoded blocks
it: Blocchi decodificati

en: Displayed frames
it: Fotogrammi visualizzati

en: Lost frames
it: Fotogrammi persi

en: Streaming
it: Trasmissione

en: Sent packets
it: Pacchetti inviati

en: Sent bytes
it: Byte inviati

en: Send rate
it: Velocità di invio

en: Played buffers
it: Buffer riprodotti

en: Reset All
it: Azzera tutto

en: Reset Preferences
it: Azzera Preferenze

en: Continue
it: Prosegui

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
it: Attenzione, la prossima tappa cancellerà il file di configurazione del lettore multimediale VLC.
    Proseguire?

en: Some options are hidden. Check "Advanced" to display them.
it: Alcune opzioni sono nascoste. Spunta "Avanzate" per visualizzarle.

en: Select a directory
it: Seleziona una cartella

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select
it: Seleziona

en: Check for Updates
it: Controllo aggiornamenti

en: Download now
it: Scarica ora

en: Checking for Updates...
it: Controlla aggiornamenti...

en: The latest VLC media player release is %s (%i MB to download).
it: L'ultima versione del lettore multimediale VLC è la %s (%i MB da scaricare).

en: This version of VLC is outdated.
it: Questa versione di VLC è obsoleta.

en: This version of VLC is latest available.
it: Questa versione di VLC è la più recente.

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-1 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-2 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-4 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX prima versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX seconda versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX terza versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
it: H263 è un codificatore video ottimizzato per la videoconferenza (basse velocità, utilizzabile con MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
it: H264 è un nuovo codificatore video (utilizzabile con MPEG TS e MP4)

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 1 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 2 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: Formato audio MPEG standard (1/2) (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: MPEG Audio Layer 3 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
it: Formato audio per MPEG4 (utilizzabile con MPEG TS e MPEG4)

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: Formato audio DVD (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG 1 Format
it: Formato MPEG 1

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
it: Da utilizzare per trasmettere a diversi computer. Non è il metodo più efficiente, poiché il server deve trasmettere i contenuti diverse volte, ma generalmente è il più compatibile

en: Use this to stream to a single computer.
it: Utilizzare per trasmettere ad un solo computer.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
it: Da utilizzare per trasmettere a un gruppo dinamico di computer in una rete abilitata al multicast. È il metodo più efficiente per trasmettere a diversi computer, ma non funziona attraverso Internet.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
it: Da utilizzare per trasmettere ad un gruppo dinamico di computer in una rete abilitata al multicast. È il metodo più efficiente per trasmettere a diversi computer, ma non funziona attraverso Internet. Intestazioni RTP saranno aggiunte al flusso

en: Back
it: Indietro

en: Streaming/Transcoding Wizard
it: Assistente di trasmissione/transcodifica

en: Stream to network
it: Trasmettere in rete

en: Transcode/Save to file
it: Transcodifica/Salva in un file

en: Choose input
it: Scegli ingresso

en: Choose here your input stream.
it: Scegli qui il flusso d'ingresso.

en: Select a stream
it: Seleziona un flusso

en: Existing playlist item
it: Elemento playlist esistente

en: Choose...
it: Sfoglia...

en: Partial Extract
it: Estrazione parziale

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
it: Da utilizzare per leggere soltanto una parte della flusso. È necessario poter controllare il flusso in entrata (per esempio, un file o un disco, ma non una trasmissione di rete UDP.
    I tempi di inizio e fine possono essere forniti in secondi.

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Destination
it: Destinazione

en: Streaming method
it: Sistema di trasmissione

en: UDP Unicast
it: Unicast UDP

en: Transcode
it: Transcodifica

en: Transcode audio
it: Transcodifica Audio

en: Transcode video
it: Transcodifica Video

en: Encapsulation format
it: Formato d'incapsulazione

en: This page allows to select how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
it: In questa pagina, sceglierai come incapsulare il flusso. Secondo le scelte fatte, non tutti i formati saranno disponibili.

en: Additional streaming options
it: Opzioni addizionali di trasmissione

en: SAP Announce
it: Annuncio SAP

en: Local playback
it: Riproduzione locale

en: Additional transcode options
it: Opzioni addizionali di transcodifica

en: Select the file to save to
it: Scelta del file in cui salvare

en: Summary
it: Riassunto

en: Input stream
it: Flusso in ingresso

en: Save file to
it: Salva file in

en: No input selected
it: Nessun ingresso selezionato

en: No valid destination
it: Nessuna destinazione valida

en: Select the directory to save to
it: Seleziona la cartella in cui salvare

en: No folder selected
it: Nessuna cartella selezionata

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Finish
it: Fine

en: %i items
it: %i elementi

en: yes
it: sì

en: yes: from %@ to %@ secs
it: sì: da %@ a %@ sec

en: yes: %@ @ %@ kb/s
it: sì: %@ @ %@ kb/s

en: This allows to stream on a network.
it: Permette di trasmettere in rete.

en: This allows to save a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
it: Consente di salvare un flusso in un file. Offre la possibilità di ricodificare i contenuti al volo. Tutto ciò che VLC può leggere, può essere salvato.
    Notare che VLC non è adatto alla transcodifica da file a file. È meglio utilizzarlo, piuttosto, per salvare trasmissioni di rete, per esempio.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
it: Scelta del codificatore audio. Fare clic su ciascun codificatore per maggiori informazioni.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
it: Scelta del codificatore video. Fare clic su ciascun codificatore per maggiori informazioni.

en: This allows to define the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
it: Definisci il TTL (Time-To-Live) dei pacchetti. Questo parametro è il numero massimo di router che la trasmissione potrà attraversare. Se non sai di che si tratta, o se vuoi trasmettere soltanto sulla tua rete locale, lascia questo parametro a 1.

en: Filebrowser starting point
it: Punto d'inizio per il browser dei file

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
it: Questa opzione permette di specificare una cartella di file che il browser ncurses mostrerà inizialmente.

en: Ncurses interface
it: Interfaccia ncurses

en: Autoplay selected file
it: Autoriproduci file selezionato

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
it: Riproduce automaticamente un file quando selezionato nella lista di selezione file

en: PDA Linux Gtk2+ interface
it: interfaccia PDA Linux Gtk2+

en: Filename
it: Nome file

en: Permissions
it: Permessi

en: Size
it: Dimensione

en: Owner
it: Proprietario

en: Group
it: Gruppo

en: Index
it: Indice

en: Forward
it: Avanti

en: Add to Playlist
it: Aggiungi alla playlist

en: Port:
it: Porta:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Network:
it: Rete:

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Transcode:
it: Transcodifica:

en: enable
it: abilita video

en: Channel:
it: Canale:

en: Norm:
it: Norma:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Frequency:
it: Frequenza:

en: Samplerate:
it: Campionamento:

en: Quality:
it: Qualità:

en: Tuner:
it: Sintonizzatore:

en: Sound:
it: Suono:

en: Decimation:
it: Decimazione:

en: Camera
it: Inquadrature

en: Video Codec:
it: Codifica video:

en: Video Bitrate:
it: Bitrate Video:

en: Bitrate Tolerance:
it: Tolleranza bitrate:

en: Keyframe Interval:
it: Intervallo keyframe:

en: Audio Codec:
it: Codifica audio:

en: Deinterlace:
it: Deinterlaccia:

en: Access:
it: Accesso:

en: kbits/s
it: kbit/s

en: bits/s
it: bit/s

en: Audio Bitrate :
it: Bitrate Audio:

en: SAP Announce:
it: Annuncio SAP:

en: SLP Announce:
it: Annuncio SLP:

en: Announce Channel:
it: Annuncio canale:

en: Update
it: Aggiorna

en:  Clear
it:  Pulisci

en:  Save
it:  Registra

en:  Apply
it:  Applica

en:  Cancel
it:  Annulla

en: Preference
it: Preferenze

en: VLC media player is an MPEG, MPEG 2, MP3 and DivX player that accepts input from local or network sources and is licensed under the GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).
it: VLC è un lettore MPEG, MPEG 2, MP3 e DivX che accetta entrate locali o di rete. VLC è distribuito sotto i termini della licenza GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
it: Autori: la squadra di VideoLAN, http://www.videolan.org/team/

en: (c) 1996-2004 the the VideoLAN team team
it: (c) 1996-2004 la squadra di VideoLAN

en: Couldn't find pixmap file: %s
it: File pixmap %s non trovato

en: QNX RTOS video and audio output
it: uscita video e audio QNX RTOS

en: Open a skin file
it: Apri un file skin

en: Skin files (*.vlt;*.wsz)|*.vlt;*.wsz|Skin files (*.xml)|*.xml
it: File di skin (*.vlt;*.wsz)|*.vlt;*.wsz|File di skin(*.xml)|*.xml

en: Open playlist
it: Apri playlist

en: All playlists|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s;*.xspf|M3U files|*.m3u|XSPF playlist|*.xspf
it: Tutte le playlist|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s;*.xspf|file M3U|*.m3u|playlist XSPF|*.xspf

en: Save playlist
it: Salva playlist

en: M3U file|*.m3u|XSPF playlist|*.xspf
it: file M3U|*.m3u|playlist XSPF|*.xspf

en: Skin to use
it: Skin da utilizzare

en: Path to the skin to use.
it: Percorso delle skin da utilizzare.

en: Config of last used skin
it: Configurazione dell'ultima skin utilizzata

en: Systray icon
it: Icona nel systray

en: Show VLC on the taskbar
it: Mostra VLC nella barra delle applicazioni

en: Enable transparency effects
it: Attivare effetti di trasparenza

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
it: Si possono disabilitare tutti gli effetti di trasparenza. Utile soprattutto quando si riscontrano errori muovendo le finestre.

en: Skins
it: Skin

en: Skinnable Interface
it: Interfaccia skin

en: Skins loader demux
it: Demux caricamento skin

en: Select skin
it: Seleziona skin

en: Open skin...
it: Apri skin...

en: 
    (WinCE interface)
it: 
    (interfaccia WinCE)

en: (c) 1996-2006 - the VideoLAN Team
it: (c) 1996-2006 - la squadra di VideoLAN

en: Compiled by
it: Compilato da

en: Compiler:
it: Compilatore:

en: Based on SVN revision:
it: Basato sulla revisione SVN:

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
it: La squadra di VideoLAN <videolan@videolan.org> 
    http://www.videolan.org/

en: Open:
it: Apri:

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
it: In alternativa, è possibile costruire una MRL utilizzando uno degli obiettivi predefiniti:

en: Choose directory
it: Scelta cartella

en: Choose file
it: Scelta file

en: Embed video in interface
it: Inclusione video nell'interfaccia

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
it: Inserisce la finestra video direttamente nell'interfaccia invece di crearla come finestra separata.

en: All Files (*.*)|*|Sound Files (*.mp3, *.ogg, etc.)|
it: Tutti i file (*.*)|*|File sonori (*.mp3, *.ogg, etc.)|

en: Edit bookmark
it: Modifica segnalibro

en: Bytes
it: Byte

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Clear
it: &Svuota

en: Adds a bookmark at the current position in the stream
it: Aggiunge un segnalibro alla posizione attuale del flusso

en: Removes the selected bookmarks
it: Rimuove i segnalibri selezionati

en: Removes all the bookmarks for that stream
it: Rimuove tutti i segnalibri per quel flusso

en: Edit the properties of a bookmark
it: Modifica le proprietà di un segnalibro

en: You must select two bookmarks
it: È necessario selezionare due segnalibri

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work
it: Il flusso deve essere in riproduzione o in pausa per far funzionare i segnalibri

en: No input found. The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
it: Ingresso non trovato. L'esecuzione deve essere in corso o in pausa per far funzionare i segnalibri.

en: Input has changed, unable to save bookmark. Use "pause" while editing bookmarks to keep the same input.
it: L'ingresso è cambiato, impossibile salvare il segnalibro. Utilizzare la funzione di pausa quando si modificano i segnalibri per mantenere lo stesso ingresso.

en: Input has changed
it: L'ingresso è cambiato

en: Stream and Media Info
it: Informazioni su media e flusso

en: Advanced information
it: Informazioni avanzate

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Yes
it: &Sì

en: Playlist item info
it: Informazioni elemento playlist

en: Save &As...
it: S&alva come...

en: Save Messages As...
it: Salva messaggi come...

en: Advanced options...
it: Opzioni avanzate...

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Options:
it: Opzioni:

en: Open...
it: Apri...

en: Stream/Save
it: Trasmetti/Salva

en: Caching
it: Cache

en: Change the default caching value (in milliseconds)
it: Cambia il valore della cache (in millisecondi)

en: Customize:
it: Personalizza:

en: You can use this field directly by typing the full MRL you want to open.
    Alternatively, the field will be filled automatically when you use the controls above.
it: È possibile usare questo campo inserendo direttamente la MRL da aprire.
    In alternativa, il campo sarà riempito automaticamente usando i pulsanti di controllo.

en: Use a subtitles file
it: Usa file di sottotitoli

en: Use an external subtitles file.
it: Usa un file di sottotitoli esterno.

en: Advanced Settings...
it: Impostazioni avanzate...

en: DVD (menus)
it: DVD (menu)

en: Disc type
it: Tipo Disco

en: DVD device to use
it: Periferica DVD da utilizzare

en: CD-ROM device to use
it: Periferica CD-ROM da utilizzare

en: Open subtitles file
it: Apri File Sottotitoli

en: Title number.
it: Numero titolo.

en: Track number.
it: Numero traccia.

en: Shuffle
it: Rimescola

en: &Simple Add File...
it: Aggiungi file &semplice...

en: Add &Directory...
it: Aggiungi &cartella...

en: &Add URL...
it: &Aggiungi URL...

en: &Open Playlist...
it: Apri &playlist...

en: &Save Playlist...
it: &Salva playlist...

en: Sort by &Title
it: Ordina per &titolo

en: &Reverse Sort by Title
it: O&rdine inverso per titolo

en: D&elete
it: &Elimina

en: &Manage
it: &Gestione

en: S&ort
it: &Ordina

en: &Selection
it: &Selezione

en: &View items
it: &Visualizza elementi

en: Info
it: Informazioni

en: Add Node
it: Aggiungi nodo

en: %i items in playlist (%i not shown)
it: %i elementi nella playlist (%i non mostrati)

en: %i items in playlist
it: %i elementi nella playlist

en: M3U file
it: file M3U

en: XSPF playlist
it: Playlist XSPF

en: Playlist is empty
it: La playlist è vuota

en: Can't save
it: Impossibile salvare

en: Normal
it: Normale

en: Sorted by Artist
it: Ordinati per artista

en: Sorted by Album
it: Ordinati per album

en: Please enter node name
it: Inserire il nome del nodo

en: Add node
it: Aggiungi nodo

en: New node
it: Nuovo nodo

en: &Save
it: Registra

en: This will reset your VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
it: Attenzione, la prossima tappa cancellerà il file di configurazione del lettore multimediale VLC.
    Proseguire?

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
it: Alcune opzioni sono disponibili, ma nascoste. Spunta "Opzioni avanzate" per vederle.

en: Stream output MRL
it: MRL trasmissione in uscita

en: Target:
it: Destinazione:

en: Play locally
it: Riproduci localmente

en: Group name
it: Nome del gruppo

en: Channel name
it: Nome canale

en: Video codec
it: Codifica video

en: Audio codec
it: Codifica audio

en: Save file
it: Registra file

en: Subtitle options
it: Opzioni sottotitoli

en: Subtitles file
it: File sottotitoli

en: Options
it: Opzioni

en: Open file
it: Apri file

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Check for updates
it: Controllo aggiornamenti

en: 
    Available updates and related downloads.
    (Double click on a file to download it)
it: 
    Aggiornamenti disponibili e relativi download.
    (Doppio clic su un file per scaricarlo)

en: Save file...
it: Salva file...

en: Broadcasts
it: Trasmissioni di rete

en: Load Configuration
it: Carica configurazione

en: Save Configuration
it: Salva configurazione

en: New broadcast
it: Nuova trasmissione di rete

en: Choose
it: Scegli

en: Output
it: Uscita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Loop
it: Ripeti

en: VLM stream
it: Flusso VLM

en: This wizard helps you to stream, transcode or save a stream.
it: L'assistente aiuta a trasmettere, transcodificare o salvare un flusso.

en: Use this to stream on a network.
it: Da utilizzare per trasmettere in rete.

en: Saves the stream to a file. The stream must be a format that VLC recognizes. If desired, the stream can also be transcoded to another format.
    
    Please note that VLC is not very suited for file-to-file transcoding. Its transcoding features are more appropriate for saving network streams.
it: Salva il flusso in un file. Il flusso deve essere un formato riconosciuto da VLC. Se lo si desidera, il flusso può essere transcodificato in un altro formato.
    Notare che VLC non è adatto alla transcodifica da file a file. È meglio utilizzarlo, piuttosto, per salvare trasmissioni di rete, per esempio.

en: You must choose a stream
it: È necessario scegliere un flusso

en: Unable to find playlist
it: Impossibile trovare una playlist

en: Use this to read only a part of the stream. To use, enter the starting and ending times (in seconds).
    
    Note: You must be able to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not a RTP/UDP network stream).
it: Da utilizzare per leggere soltanto una parte del flusso. Inserire i tempi di inizio e di fine (in secondi.
    
    Nota: È necessario poter controllare il flusso in entrata (per esempio, un file o un disco, ma non una trasmissione di rete RTP/UDP.

en: Transcode video (if available)
it: Transcodifica video (se possibile)

en: Select the target video codec. Choose a codec to display more information about it.
it: Scelta del codificatore video. Scegliere un codificatore per maggiori informazioni.

en: Select the target audio codec. Choose a codec to display more information about it.
it: Scelta del codificatore audio. Scegliere un codificatore per maggiori informazioni.

en: Please enter an address
it: Inserire un indirizzo

en: Determines how the stream will be encapsulated. Depending on the previous choices, some formats might not be available.
it: In questa pagina, sceglierai come incapsulare il flusso. Secondo le scelte fatte, non tutti i formati saranno disponibili.

en: You must choose a file to save to
it: È necessario scegliere un file in cui salvare

en: Define the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
it: Definisci il TTL (Time-To-Live) dei pacchetti. Questo parametro è il numero massimo di router che la trasmissione potrà attraversare. Se non sai di che si tratta, o se vuoi trasmettere soltanto sulla tua rete locale, lascia questo parametro a 1.

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: Save to file
it: Salva su file

en: Transcode audio (if available)
it: Transcodifica audio (se possibile)

en: Video Options
it: Opzioni video

en: Aspect Ratio
it: Correzione rapporto dimensioni

en: Enable the equalizer. You can either manually adjust the bands or use a preset (Audio Menu->Equalizer).
it: Abilita l'equalizzatore. È possibile modificare manualmente le bande oppure usare un modello predefinito (menu Audio -> Equalizzatore).

en: Preamp
    12.0dB
it: Preamplificazione
    12.0db

en: Filtering effects to apply to the video. You must restart the stream for these settings to take effect.
    
    To configure these filters, go to Preferences / Video / Filters. In order to control the order in which they are applied, enter a filters string in the Video Filter Module inside the preferences.
it: Effetti di filtraggio da applicare al video. È necessario riavviare la riproduzione per rendere effettive le modifiche.
    
    Per configurare questi filtri, aprire Preferenze / Video / Filtri. Per specificare l'ordine in cui applicare i filtri, inserire una lista di filtri Modulo filtro video in Preferenze.

en: Stopped
it: Fermato

en: Paused
it: In pausa

en: Playing
it: Riproduzione

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
it: Apri file (rapid&o)...	Ctrl-O

en: Open &File...	Ctrl-F
it: Apri &file...	Ctrl-F

en: Open Dir&ectory...	Ctrl-E
it: Apri cart&ella...	Ctrl-E

en: Open &Disc...	Ctrl-D
it: Apri &disco...	Ctrl-D

en: Open &Network Stream...	Ctrl-N
it: Apri flusso di &rete...	Ctrl-R

en: Open C&apture Device...	Ctrl-A
it: &Apri periferica di acquisizione...	Ctrl-A

en: &Wizard...	Ctrl-W
it: Assis&tente...	Ctrl-T

en: E&xit	Ctrl-X
it: E&sci	Ctrl-S

en: &Messages...	Ctrl-M
it: &Messaggi...	Ctrl-M

en: Stream and Media &Info...	Ctrl-I
it: &Informazioni media e flussi...	Ctrl-I

en: VLM Control...	Ctrl-V
it: Controllo VLM...	Ctrl-V

en: About...
it: Informazioni su...

en: Check for Updates...
it: Controlla aggiornamenti...

en: &View
it: &Visualizza

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: &Navigation
it: &Navigazione

en: &Help
it: &Aiuto

en: Embedded playlist
it: Playlist integrata

en: Previous playlist item
it: Elemento playlist precedente

en: Next playlist item
it: Elemento playlist successivo

en: Play slower
it: Riproduci lentamente

en: Play faster
it: Riproduci velocemente

en: Extended &GUI	Ctrl-G
it: Interfaccia &grafica estesa	Ctrl-G

en: &Bookmarks...	Ctrl-B
it: Segnali&bri...	Ctrl-B

en: Preference&s...	Ctrl-S
it: Preferen&ze...	Ctrl-S

en:  (wxWidgets interface)
it:  (interfaccia wxWidget)

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
it: La squadra di VideoLAN <videolan@videolan.org> 
    http://www.videolan.org/

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Show/Hide Interface
it: Mostra/Nascondi interfaccia

en: Quick &Open File...
it: Apri file (rapid&o)...

en: Open &File...
it: Apri &file...

en: Open D&irectory...
it: Apr&i cartella...

en: Open &Disc...
it: Apri &disco...

en: Open &Network Stream...
it: Apri flusso di &rete...

en: Open &Capture Device...
it: Apri periferi&ca di acquisizione...

en: Media &Info...
it: &Informazioni media...

en: &Messages...
it: &Messaggi...

en: &Preferences...
it: &Preferenze...

en: Empty
it: Vuoto

en: MPEG-1 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-1 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-2 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MPEG4, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-4 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MPEG4)
it: Codificatore video di destinazione

en: WMV (Windows Media Video) 7 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 7 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 8 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 8 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 9 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 9 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: Stream to a single computer.
it: Trasmissione a un solo computer.

en: Stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it does not work over the Internet.
it: Trasmette a un gruppo dinamico di computer in una rete abilitata al multicast. È il metodo più efficiente per trasmettere a diversi computer, ma non funziona attraverso Internet.

en: Stream to several computers. This method is less efficient, as the server needs to send the stream several times.
it: Da utilizzare per trasmettere a diversi computer. È un metodo meno efficiente, poiché il server deve trasmettere i contenuti diverse volte.

en: Bookmarks dialog
it: Finestra segnalibri

en: Show bookmarks dialog at startup
it: Mostra la finestra dei segnalibri all'avvio

en: Extended GUI
it: Interfaccia grafica estesa

en: Show extended GUI (equalizer, image adjust, video filters...) at startup
it: Mostra interfaccia grafica estesa (equalizzatore, regolazione immagine, filtri video...) all'avvio

en: Taskbar
it: Barra delle applicazioni

en: Minimal interface
it: Interfaccia minimale

en: Use minimal interface, with no toolbar and fewer menus.
it: Usa interfaccia minimale, senza barra degli strumenti e pochi menu.

en: Resize VLC to match the video resolution.
it: Ridimensiona VLC per adattarsi alla risoluzione video.

en: Show labels in toolbar
it: Mostra etichette della barra degli strumenti.

en: Playlist view
it: Visualizzazione playlist

en: Embedded
it: Integrata

en: Both
it: Entrambi

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
it: Impone all'uscita video dummy di creare immagini utilizzando uno specifico formato chroma, anziché provare a migliorare le performance utilizzando il più efficiente.

en: Save raw codec data
it: Registra dati codec

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
it: Per comportamento predefinito, l'interfaccia dummy apre una finestra di comando DOS. Il modo silenzioso elimina questa finestra, ma può risultare fastidioso quando si vuole chiudere VLC e non ci sono finestre video aperte.

en: Dummy interface function
it: Funzione interfaccia dummy

en: Dummy access function
it: Funzione accesso dummy

en: Dummy demux function
it: Funzione demux dummy

en: Dummy decoder function
it: Funzione decodifica dummy

en: Dummy encoder function
it: Funzione codifica dummy

en: Dummy audio output function
it: Funzione uscita audio dummy

en: Dummy video output function
it: Funzione uscita video dummy

en: Dummy font renderer function
it: Funzione generatore font dummy

en: Font
it: Carattere

en: Font size in pixels
it: Dimensione carattere (px)

en: Opacity
it: Opacità

en: Text default color
it: Colore predefinito del testo

en: Smaller
it: Più piccolo

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Larger
it: Più grande

en: Black
it: Nero

en: Gray
it: Grigio

en: Silver
it: Argento

en: White
it: Bianco

en: Maroon
it: Marrone

en: Red
it: Rosso

en: Fuchsia
it: Fucsia

en: Yellow
it: Giallo

en: Olive
it: Oliva

en: Green
it: Verde

en: Purple
it: Viola

en: Blue
it: Blu

en: Check TLS/SSL server certificate validity
it: Controlla la validità del certificato TLS/SSL del server

en: Growl server
it: Server Growl

en: Growl password
it: Password Growl

en: Growl password on the server.
it: Password di Growl sul server.

en: Growl UDP port
it: Growl porta UDP

en: Growl UDP port on the server.
it: Porta UDP di Grwol sul server.

en: Growl Notification Plugin
it: Plugin notifiche di Growl

en: (no title)
it: (nessun titolo)

en: (no artist)
it: (nessun artista)

en: (no album)
it: (nessun album)

en: Gtk+ GUI helper
it: Aiuto interfaccia Gtk+

en: Text
it: Testo

en: Log format
it: Formato rapporto

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
it: Specificare il formato dei rapporti (log). Scelte possibili: text (default) o html.

en: Logging
it: Registrazione log

en: Log filename
it: File di log

en: Specify the log filename.
it: Specifica il nome del file di rapporto.

en: AltiVec memcpy
it: AlitVec memcpy

en: Notify
it: Notifica

en: LibNotify Notification Plugin
it: Plugin di notifica Libnotify

en: M3U playlist exporter
it: Esportare playlist M3U

en: Old playlist exporter
it: Esportare vecchia playlist

en: XSPF playlist export
it: Esportazione playlist XSPF

en: Run as standalone Qt/Embedded GUI Server
it: Eseguire come server QT/Embedded GUI autonomo

en: Use this option to run as standalone Qt/Embedded GUI Server. This option is equivalent to the -qws option from normal Qt.
it: Usare questa opzione per eseguire come server autonomo Qt/Embedded GUI. Questa opzione è equivalente all'opzione -qws di Qt.

en: Qt Embedded GUI helper
it: Aiuto Qt Embedded GUI

en: RTSP host address
it: Indirizzo host RTSP

en: RTSP VoD server
it: Server VoD RTSP

en: X Screensaver disabler
it: Disabilita X Screensaver

en: SVG template file
it: File di modello SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
it: File contenente un modello SVG per la conversione automatica delle stringhe

en: C module that does nothing
it: Modulo C che non fa niente

en: Miscellaneous stress tests
it: Diversi test di carico

en: XML Parser (using libxml2)
it: Analizzatore XML (usa libxml2)

en: Simple XML Parser
it: Semplice analizzatore XML

en: Title to put in ASF comments.
it: Titolo da inserire nei commenti ASF.

en: Comment
it: Commento

en: Comment to put in ASF comments.
it: Commento da inserire nei commenti ASF.

en: Packet Size
it: Dimensione pacchetto

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
it: Dimensione pacchetto ASF -- il valore predefinito è 4096 byte

en: ASF muxer
it: Muxer ASF

en: Unknown Video
it: Video Sconosciuto

en: AVI muxer
it: Muxer AVI

en: Dummy/Raw muxer
it: Muxer Dummy/Raw

en: MP4/MOV muxer
it: Muxer MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
it: Ritardo DTS (ms)

en: PES maximum size
it: Dimensione massima PES

en: PS muxer
it: Muxer PS

en: Video PID
it: PID Video

en: Audio PID
it: PID Audio

en: Assign a fixed PID to the SPU.
it: Attribuisce un PID fisso al SPU.

en: PMT PID
it: PID PMT

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
it: Mux PMT (richiede --sout-ts-es-id-pid)

en: Data alignment
it: Allineamento dati

en: Shaping delay (ms)
it: Ritardo di shaping (ms)

en: Use keyframes
it: Usa immagini chiave

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
it: Attivando l'opzione e specificando uno shaping, il muxer TS metterà i limiti del suo intervallo alla fine delle immagini I. In questo caso, la durata di shaping specificata dall'utente è quella di caso peggiore quando non ci sono immagini di riferimento disponibili. Questo aumenta l'efficienza dell'algoritmo di shaping, poiché le immagini I sono di solito le più grosse in un flusso.

en: PCR delay (ms)
it: Ritardo PCR (ms)

en: Crypt audio
it: Cifratura audio

en: Crypt audio using CSA
it: Cifratura CSA dell'audio

en: Crypt video
it: Cifratura video

en: Crypt video using CSA
it: Cifratura CSA del video

en: CSA Key
it: Chiave CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
it: Definisce la chiave di cifratura CSA. Deve essere una stringa di sedici caratteri (8 byte esadecimali).

en: TS muxer (libdvbpsi)
it: Muxer TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
it: Muxer JPEG multiparte

en: Ogg/OGM muxer
it: Muxer Ogg/OGM

en: WAV muxer
it: Muxer WAV

en: MPEG4 audio packetizer
it: Incapsulazione audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
it: Incapsulazione video MPEG4

en: MPEG-I/II video packetizer
it: Incapsulazione video MPEG-I/II

en: Bonjour services
it: Servizi Bonjour

en: DAAP shares
it: Condivisioni DAAP

en: DAAP access
it: Accesso DAAP

en: HAL devices detection
it: Rilevamento dispositivi HAL

en: Devices
it: Dispositivi

en: Podcast URLs list
it: Elenco URL dei podcast

en: Podcasts
it: Podcast

en: SAP multicast address
it: Indirizzo multicast SAP

en: IPv4 SAP
it: SAP IPv4

en: IPv6 SAP
it: SAP IPv6

en: IPv6 SAP scope
it: Estensione SAP IPv6

en: SAP timeout (seconds)
it: Timeout SAP (secondi)

en: Try to parse the announce
it: Prova ad analizzare l'annuncio

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
it: Quando questo è settato, l'interprete SAP non terrà conto di annunci non conformi.

en: Use SAP cache
it: Usa cache SAP

en: SAP Announcements
it: Annunci SAP

en: SDP file parser for UDP
it: Analizzatore file SDP per UDP

en: Session Announcements (SAP)
it: Annunci di sessione (SAP)

en: Session
it: Sessione

en: User
it: Utente

en: Shoutcast radio listings
it: Elenco radio Shoutcast

en: Description stream output
it: Trasmissione in uscita (descrizione)

en: Enable/disable audio rendering.
it: Abilita/disabilita riproduzione audio.

en: Enable/disable video rendering.
it: Abilita/disabilita riproduzione video.

en: Introduces a delay in the display of the stream.
it: Introduce un ritardo nella riproduzione locale della sorgente.

en: Display
it: Schermo

en: Display stream output
it: Visualizza la trasmissione in uscita

en: Duplicate stream output
it: Duplica trasmissione in uscita

en: Output access method
it: Metodi d'uscita

en: Audio output access method
it: Modulo uscita audio

en: Video output access method
it: Metodo uscita video

en: Output muxer
it: Muxer uscita

en: Audio output muxer
it: Muxer uscita audio

en: Video output muxer
it: Muxer uscita video

en: Output URL
it: URL uscita

en: Audio output URL
it: URL uscita audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
it: Questa e' la porta dello schermo locale che verrà usata per la grafica X11. Per esempio :0.1.

en: Video output URL
it: URL uscita video

en: Elementary stream output
it: Trasmissione in uscita ES

en: Gathering stream output
it: Trasmissione in uscita aggregata

en: Specify an identifier string for this subpicture
it: Specificare una stringa di identificazione per questa sottoimmagine

en: Sample aspect ratio
it: Proporzioni del campione

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
it: Proporzioni del campione di destinazione (1:1, 3:4, 2:3).

en: Session name
it: Nome della sessione

en: Session description
it: Descrizione sessione

en: Session URL
it: URL della sessione

en: Session email
it: E-mail della sessione

en: Audio port
it: Porta audio

en: Video port
it: Porta video

en: RTP stream output
it: Trasmissione in uscita RTP

en: SAP announcing
it: Annunci SAP

en: Standard stream output
it: Trasmissione in uscita standard

en: Files
it: File

en: Full paths of the files separated by colons.
it: Percorsi completi dei file separati da due punti.

en: Sizes
it: Dimensioni

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
it: Elenco di dimensioni sparate da due punti (720x576:480x576).

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
it: Rapporto dimensioni (4:3, 16:9).

en: UDP port to listen to for commands.
it: porta UDP per ricevere comandi.

en: Command
it: Comando

en: Initial command to execute.
it: Comando iniziale da eseguire.

en: GOP size
it: Dimensione GOP

en: Mute audio
it: Silenzia audio

en: Mute audio when command is not 0.
it: Azzera audio quando il comando non è 0.

en: Video encoder
it: Codifica video

en: Destination video codec
it: Codec video di destinazione

en: Video bitrate
it: Bitrate video

en: Video scaling
it: Ridimensionamento video

en: Video frame-rate
it: Velocità fotogrammi video

en: Maximum video width
it: Larghezza video massima

en: Maximum video height
it: Altezza video massima

en: Video filter
it: Filtro video

en: Audio encoder
it: Codifica audio

en: Destination audio codec
it: Codec audio di destinazione

en: Audio bitrate
it: Bitrate audio

en: Audio sample rate
it: Campionamento

en: Audio channels
it: Canali audio

en: Subtitles encoder
it: Codifica sottotitoli

en: Destination subtitles codec
it: Codec sottotitoli di destinazione

en: OSD menu
it: Menu OSD

en: Number of threads
it: Numero di thread

en: High priority
it: Priorità alta

en: Synchronise on audio track
it: Sincronizza sulla traccia audio

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
it: Questa opzione salta o duplica le immagini per sincronizzare la traccia video alla traccia audio.

en: Transcode stream output
it: Trasmissione in uscita con transcodifica

en: MPEG2 video transrating stream output
it: Trasmissione in uscita con cambiamento di rate MPEG2 video

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
it: Conversioni da I420,IYUV,YV12 a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
it: Conversioni da MMX I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: Conversions from
it: Conversioni da

en: MMX conversions from
it: Conversioni MMX da

en: AltiVec conversions from
it: Conversioni AltiVec da

en: Image contrast (0-2)
it: Contrasto immagine (0-2)

en: Image hue (0-360)
it: Tinta immagine (0-360)

en: Image saturation (0-3)
it: Saturazione immagine (0-3)

en: Image brightness (0-2)
it: Luminosità immagine (0-2)

en: Image gamma (0-10)
it: Gamma immagine (0-10)

en: Image properties filter
it: Filtro proprietà immagine

en: Image adjust
it: Regolazione immagine

en: Video pictures blending
it: Miscela immagini video

en: Number of clones
it: Numero di cloni

en: Video output modules
it: Moduli uscita video

en: Clone video filter
it: Filtro di clonatura video

en: Clone
it: Clonatura

en: Crop geometry (pixels)
it: Geometria ritaglio (pixel)

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
it: Imposta la geometria della zona da ritagliare. Si specifica nel formato <larghezza> x <altezza> + <offset sinistro> + <offset alto>.

en: Automatic cropping
it: Ritaglio automatico

en: Automatic black border cropping.
it: Ritaglio automatico del bordo nero.

en: Crop video filter
it: Filtro ritaglia video

en: Deinterlace mode
it: Modalità deinterlacciata

en: Deinterlacing video filter
it: Filtro video deinterlacciamento

en: Distort mode
it: Modalità distorsione

en: Gradient
it: Gradiente

en: Distort video filter
it: Filtro video distorsione

en: Invert video filter
it: Filtro video inversione

en: Color inversion
it: Inversione colore

en: Logo filenames
it: Nome file del logo

en: Logo animation # of loops
it: Animazione del logo # di cicli

en: X coordinate
it: Coordinata X

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
it: Coordinata X del logo. Puoi spostarlo con un clic sinistro del mouse.

en: Y coordinate
it: Coordinata Y

en: Transparency of the logo
it: Trasparenza del logo

en: Logo transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
it: Valore di trasparenza del logo (da 0 per la trasparenza totale a 255 per l'opacità totale).

en: Logo position
it: Posizione del logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del logo sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6= alto-destra).

en: Logo video filter
it: Filtro video logo

en: Logo sub filter
it: Filtro video logo

en: X offset
it: Scostamento X

en: Y offset
it: Scostamento Y

en: Font size, pixels
it: Dimensione carattere, pixel

en: Misc
it: Varie

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Keep original size
it: Mantieni dimensioni originali

en: fixed
it: fisso

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Blur factor (1-127)
it: Fattore sfocatura (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
it: Il grado di sfocatura da 1 a 127.

en: Motion blur
it: Sfocatura movimento

en: Motion blur filter
it: Filtro sfocatura movimento

en: Description file
it: File di descrizione

en: A file containing a simple playlist
it: Un file contenente una semplice playlist

en: Motion detect
it: Rilevamento del movimento

en: Configuration file
it: File di configurazione

en: Configuration file for the OSD Menu
it: File di configurazione per il menu OSD

en: You can move the OSD menu by left-clicking on it.
it: È possibile spostare il menu OSD con un clic sinistro del mouse.

en: Menu position
it: Posizione del menu

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del menu OSD sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6 = alto-destra).

en: Menu update interval
it: Intervallo di aggiornamento del menu

en: On Screen Display menu
it: Menu On Screen Display

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) seperated URLs.
it: URL dei feed RSS/Atom separati da '|' (pipe).

en: Max length
it: Lunghezza massima

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
it: Numero massimo di caratteri visualizzati sullo schermo.

en: Refresh time
it: Tempo di aggiornamento

en: Text position
it: Posizione del testo

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del testo sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6 = alto-destra).

en: RV32 conversion filter
it: Filtro di conversione RV32

en: Video scaling filter
it: Filtro ridimensionamento video

en: Scaling mode
it: Modalità di ridimensionamento

en: Fast bilinear
it: Bilineare rapido

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Bicubic (good quality)
it: Bicubico (buona qualità)

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Nearest neighbour (bad quality)
it: Punto più vicino (cattiva qualità)

en: Luma bicubic / chroma bilinear
it: Luminosità bicubica / crominanza bilineare

en: Bicubic spline
it: Spline bicubica

en: Time format string (%Y%m%d %H%M%S)
it: Formato tempo (%Y%m%d %H%M%S)

en: X offset, from the left screen edge
it: Posizione X, dalla sinistra dello schermo

en: Y offset, down from the top
it: Posizione Y, in giù dall'alto

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del testo sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6 = alto-destra).

en: Time display sub filter
it: Filtro visualizzazione orologio

en: Transform type
it: Tipo trasformazione

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
it: Un valore tra '90', '180', '270', 'hflip' e 'vflip'

en: Rotate by 90 degrees
it: Ruota di 90 gradi

en: Rotate by 180 degrees
it: Ruota di 180 gradi

en: Rotate by 270 degrees
it: Ruota di 270 gradi

en: Flip horizontally
it: Specchia orizzontalmente

en: Flip vertically
it: Specchia verticalmente

en: Video transformation filter
it: Filtro trasformazione video

en: Active windows
it: Finestre attive

en: ASCII Art
it: Arte ASCII

en: ASCII-art video output
it: Uscita video ASCII-art

en: Use hardware YUV->RGB conversions
it: Utilizzare conversioni YUV->RGB hardware

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
it: Prova ad utilizzare l'accelerazione hardware per le conversioni YUV->RGB. Questa opzione non ha effetto quando si usa l'overlay.

en: Use video buffers in system memory
it: Usa buffer video nella memoria del sistema

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows to benefit from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
it: Crea i buffer video nella memoria di sistema anziché nella memoria video. Questo è sconsigliato poiché in generale l'uso della memoria video permette di accedere all'accelerazione hardware (per il ridimensionamento o le conversioni YUV->RGB, per esempio). L'opzione non ha effetto quando si usa l'overlay.

en: Use triple buffering for overlays
it: Usa buffer tripli per l'overlay

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
it: Prova ad utilizzare buffer tripli quando si usano gli overlay YUV. Il risultato è una migliore qualità video (niente sfarfallio).

en: Name of desired display device
it: Nome della periferica schermo desiderata

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
it: In una configurazione multimonitor, si può specificare il nome della periferica Windows da utilizzare per la finestra video. Per esempio, "\\.\DISPLAY1" o "\\.\DISPLAY2".

en: Enable wallpaper mode
it: Attiva modalità wallpaper

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
it: La modalità wallpaper permette di visualizzare il video come sfondo dello schermo. Funziona solo in modalità overlay, ed il desktop non deve avere un'altra immagine di sfondo.

en: DirectX video output
it: Uscita video DirectX

en: OpenGL video output
it: Uscita video OpenGL

en: Framebuffer device
it: Periferica framebuffer

en: GNU/Linux console framebuffer video output
it: Uscita video console GNU/Linux framebuffer

en: X11 display
it: display X11

en: 3dfx Glide video output
it: Uscita video 3dfx Glide

en: HD1000 video output
it: Uscita video HD1000

en: Image format
it: Formato immagine

en: Image width
it: Larghezza immagine

en: Image height
it: Altezza immagine

en: Filename prefix
it: Prefisso del nome file

en: Matrox Graphic Array video output
it: Uscita video Matrox Graphic Array

en: Cube
it: Cubo

en: Transparent Cube
it: Cubo trasparente

en: Cylinder
it: Cilindro

en: Sphere
it: Sfera

en: OpenGL Cylinder radius
it: Raggio del cilindro OpenGL

en: OpenGL cube rotation speed
it: Velocità di rotazione cubo OpenGL

en: Effect
it: Effetto

en: QT Embedded display
it: display QT Embedded

en: Qt Embedded hardware display to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
it: Specifica il display QT Embedded da utilizzare. Il comportamento predefinito di VLC prevede l'uso della variabile d'ambiente DISPLAY.

en: QT Embedded video output
it: uscita video QT Embedded

en: Simple DirectMedia Layer video output
it: Uscita video Simple DirectMedia Layer

en: Snapshot width
it: Larghezza schermata

en: Width of the snapshot image.
it: Larghezza dell'immagine acquisita dallo schermo.

en: Snapshot height
it: Altezza schermata

en: Height of the snapshot image.
it: Altezza dell'immagine acquisita dallo schermo.

en: Cache size (number of images)
it: Dimensione cache (numero di immagini)

en: SVGAlib video output
it: Uscita video SVGAlib

en: Windows GAPI video output
it: Uscita video Windows GAPI

en: Windows GDI video output
it: Uscita video Windows GDI

en: XVideo adaptor number
it: Numero dell'adattatore XVideo

en: Alternate fullscreen method
it: Cambia metodo schermo intero

en: There are two ways to make a fullscreen window, unfortunately each one has its drawbacks.
    1) Let the window manager handle your fullscreen window (default), but things like taskbars will likely show on top of the video.
    2) Completely bypass the window manager, but then nothing will be able to show on top of the video.
it: Ci sono due modi di ottenere una finestra a schermo intero. Purtroppo, ciascuno dei due ha i suoi svantaggi.
    1) Permettere al gestore di finestre di occuparsi della finestra a schermo intero (predefinito). Oggetti come le barre delle applicazioni potrebbero apparire in primo piano rispetto al video.
    2) Ignorare completamente il gestore di finestre, ma in questo caso niente potrà essere visualizzato in primo piano rispetto al video.

en: Use shared memory
it: Utilizza memoria condivisa

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
it: Utilizza la memoria condivisa per le comunicazioni tra VLC ed il server X.

en: X11 video output
it: uscita video X11

en: XVimage chroma format
it: Formato chroma XVimage

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
it: Impone all'uscita XVideo di utilizzare uno specifico formato chroma, anziché provare a migliorare le performance utilizzando il più efficiente.

en: XVideo extension video output
it: uscita video XVideo extension

en: GaLaktos visualization plugin
it: Modulo di visualizzazione GaLaktos

en: Goom display width
it: Larghezza finestra Goom

en: Goom display height
it: Altezza finestra Goom

en: Goom animation speed
it: Velocità dell'animazione Goom

en: Goom effect
it: Effetto Goom

en: Effects list
it: Elenco degli effetti

en: The width of the effects video window, in pixels.
it: La larghezza della finestra degli effetti video, in pixel.

en: The height of the effects video window, in pixels.
it: L'altezza della finestra degli effetti video, in pixel.

en: Number of bands
it: Numero di bande

en: Number of bands used by spectrum analyzer, should be 20 or 80.
it: Numero di bande usate dall'analizzatore di spettro, per esempio 20 o 80.

en: Band separator
it: Separatore di banda

en: Number of blank pixels between bands.
it: Pixel bianchi tra le bande.

en: Amplification
it: Amplificazione

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
it: Coefficiente per modificare l'altezza delle bande.

en: Enable peaks
it: Abilita picchi

en: Enable bands
it: Abilita bande

en: Peak height
it: Altezza picco

en: Number of stars
it: Numero di stelle

en: Visualizer
it: Visualizzatore

en: Visualizer filter
it: Filtro visualizzatore

en: Spectrum analyser
it: Analizzatore di spettro

en: Flip vertical position
it: Capovolgi posizione verticale

en: Vertical offset
it: Offset verticale

en: Shadow offset
it: Scostamento ombra

en: XOSD interface
it: Interfaccia XOSD
