vlc - en to nn translation catalogue (130 entries)

en: Select "Advanced Options" to see all options.
nn: Vel "Avanserte Alternativ" for å sjå alle val.

en: General
nn: Generelt

en: Interface
nn: Grensesnitt

en: Settings for VLC's interfaces
nn: Innstillingar for VLC sitt grensesnitt

en: Main interfaces
nn: Hovudgrensesnitt

en: Settings for the main interface
nn: Innstillingar for hovudgrensesnittet

en: Control interfaces
nn: Kontrollgrensesnitt

en: Settings for VLC's control interfaces
nn: Innstillingar for VLC sine kontrollgrensesnitt

en: Audio
nn: Lyd

en: Audio settings
nn: Lydinnstillingar

en: General audio settings
nn: Generelle lydinnstillingar

en: Filters
nn: Filter

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream.
nn: Lydfilter vert brukt til å etterbehandla lydstraumen.

en: Visualizations
nn: Visualiseringar

en: Audio visualizations
nn: Lydvisualiseringar

en: Output modules
nn: Utdatamodular

en: Miscellaneous
nn: Diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
nn: Diverse lydinnstillingar og modular.

en: Video settings
nn: Videoinnstillingar

en: General video settings
nn: Generelle videoinnstillingar

en: Video filters are used to postprocess the video stream.
nn: Videofilter vert brukt til å etterbehandla videostraumen.

en: Subtitles/OSD
nn: Teksting/OSD

en: Input / Codecs
nn: Inndata / Kodekar

en: Access modules
nn: Tilgangsmodular

en: Settings related to the various access methods used by VLC. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nn: Innstillingar relatert til dei forskjellige tilgangsmetodane brukt av VLC. Vanlege innstillingar du kan ønskje å endra er HTTP-mellomtenar eller hurtigbufferinnstillingar.

en: Access filters
nn: Tilgangsfilter

en: Access filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. You should not touch anything here unless you know what you are doing.
nn: Tilgangsfilter er spesielle modular som tillet spesielle operasjonar på inndatadelen av VLC. Du bør ikkje røra noko her med mindre du veit kva du driv med.

en: Video codecs
nn: Videkodekar

en: Audio codecs
nn: Lydkodekar

en: Other codecs
nn: Andre kodekar

en: VLC's implementation of Video On Demand
nn: VLC si implementering av Video On Demand

en: Playlist
nn: Speleliste

en: General playlist behaviour
nn: Generell spelelisteoppførsel

en: Services discovery
nn: Tenesteoppdaging

en: Advanced
nn: Avansert

en: CPU features
nn: Prosessorfunksjonar

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: Other advanced settings
nn: Andre avanserte innstillingar

en: Network
nn: Nettverk

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
nn: Desse modulane gir nettverksfunksjonar til alle andre deler av VLC.

en: Video filters settings
nn: Videfilterinnstillingar

en: No help available
nn: Ingen hjelp tilgjengeleg

en: There is no help available for these modules.
nn: Det er ingen hjelp tilgjengeleg for desse modulane.

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I wx"
nn: 
    Advarsel: dersom du ikkje lenger får adgang til brukargrensesnittet, opne eit kommandolinjevindauge, gå til katalogen der du installerte VLC og køyr "vlc -l wx"

en: Meta-information
nn: Metainformasjon

en: Title
nn: Tittel

en: Author
nn: Forfattar

en: Genre
nn: Sjanger

en: Description
nn: Beskriving

en: Date
nn: Dato

en: Language
nn: Språk

en: Now Playing
nn: Speler no

en: CDDB Artist
nn: CDDB-artist

en: CDDB Category
nn: CDDB-kategori

en: CDDB Extended Data
nn: Utvida CDDB-data

en: CDDB Genre
nn: CDDB-sjanger

en: CDDB Year
nn: CDDB-år

en: CDDB Title
nn: CDDB-tittel

en: Codec Name
nn: Kodeknamn

en: Codec Description
nn: Kodekbeskriving

en: Spectrometer
nn: Spektrometer

en: Spectrum
nn: Spektrum

en: Audio filters
nn: Lydfilter

en: Audio Channels
nn: Lydkanalar

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: Bookmark %i
nn: Bokmerke %i

en: Codec
nn: Kodek

en: Channels
nn: Kanalar

en: Subtitle
nn: Teksting

en: Duration
nn: Varigheit

en: Errors
nn: Feil

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Programs
nn: Program

en: Chapter
nn: Kapittel

en: Navigation
nn: Navigasjon

en: Next title
nn: Neste tittel

en: Previous title
nn: Førre tittel

en: Title %i
nn: Tittel %i

en: Chapter %i
nn: Kapittel %i

en: Next chapter
nn: Neste kapittel

en: Previous chapter
nn: Førre kapittel

en: Password
nn: Passord

en: string
nn: streng

en: integer
nn: heiltal

en: float
nn: flyttal

en: VLC version %s
nn: VLC versjon %s

en: Compiled by %s@%s.%s
nn: Kompilert av %s@%s.%s

en: American English
nn: Engelsk (Amerikansk)

en: British English
nn: Engelsk (Britisk)

en: Danish
nn: Dansk

en: German
nn: Tysk

en: Spanish
nn: Spansk

en: French
nn: Fransk

en: Italian
nn: Italiensk

en: Japanese
nn: Japansk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Dutch
nn: Nederlandsk

en: Brazilian Portuguese
nn: Portugisisk (Brasil)

en: Russian
nn: Russisk

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: Simplified Chinese
nn: Kinesisk (Forenkla)

en: Chinese Traditional
nn: Kinesisk (Tradisjonell)

en: Turn off all warning and information messages.
nn: Skru av alle advarsels- og informasjonsbeskjedar.

en: Color messages
nn: Farg beskjedar

en: Show advanced options
nn: Vis avanserte alternativ

en: On
nn: På

en: Off
nn: Av

en: Audio visualizations
nn: Lydvisualiseringar

en: Video width
nn: Videobreidde

en: Video height
nn: Videohøgde

en: Video title
nn: Videotittel

en: Center
nn: Senter

en: Top
nn: Topp

en: Bottom
nn: Botn

en: Top-Left
nn: Topp-Venstre

en: Top-Right
nn: Topp-Høgre

en: Bottom-Left
nn: Botn-Venstre

en: Bottom-Right
nn: Botn-Høgre

en: Always on top
nn: Alltid på topp

en: Window decorations
nn: Vindaugedekorasjonar

en: Video filter module
nn: Videofiltermodul

en: Clock synchronisation
nn: Klokkesynkronisering

en: Network synchronisation
nn: Nettverkssynkronisering

en: UDP port
nn: UDP-port

en: Audio language
nn: Lydspråk

en: Subtitle language
nn: Tekstingsspråk

en: Start time
nn: Starttid

en: Stop time
nn: Stopptid

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nn: Du kan bruke dette alternativet til å plassera tekstinga under videoen, i staden for over videoen. Prøv fleire posisjonar.
