iso_3166 - en to ga translation catalogue (435 entries)

en: Afghanistan
ga: An Afganastáin

en: Albania
ga: An Albáin

en: Algeria
ga: An Ailgéir

en: American Samoa
ga: Samó Meiriceánach

en: Andorra
ga: Andóra

en: Angola
ga: Angóla

en: Antarctica
ga: an Antartaice

en: Antigua and Barbuda
ga: Antigua agus Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
ga: Poblacht Arabach na hÉigipte

en: Argentina
ga: An Airgintín

en: Argentine Republic
ga: Poblacht na hAirgintín

en: Armenia
ga: An Airméin

en: Australia
ga: An Astráil

en: Austria
ga: An Ostair

en: Azerbaijan
ga: An Asarbaiseáin

en: Bahamas
ga: Na Bahámaí

en: Bahrain
ga: Bairéin

en: Bangladesh
ga: An Bhanglaidéis

en: Barbados
ga: Barbadós

en: Belarus
ga: An Bhílearúis

en: Belgium
ga: An Bheilg

en: Belize
ga: An Bheilís

en: Benin
ga: Beinin

en: Bermuda
ga: Na Beirmiúdaí

en: Bhutan
ga: An Bhútáin

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ga: Poblacht Bholavarach Veiniséala

en: Bolivia
ga: An Bholaiv

en: Bolivia, Plurinational State of
ga: An Bholaiv, Stát Ilnáisiúnta

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ga: Bonaire, San Eustatius agus Saba

en: Bosnia and Herzegovina
ga: An Bhoisnia-Heirseagaivéin

en: Botswana
ga: An Bhotsuáin

en: Bouvet Island
ga: Oileán Bouvet

en: Brazil
ga: An Bhrasaíl

en: British Antarctic Territory
ga: Críocha Briotanacha na hAntartaice

en: British Indian Ocean Territory
ga: Críocha Briotanacha an Aigéin Indiaigh

en: British Virgin Islands
ga: Oileáin Bhriotanacha na Maighdean

en: Brunei Darussalam
ga: Brúiné Dárasalám

en: Bulgaria
ga: An Bhulgáir

en: Burkina Faso
ga: Buircíne Fasó

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ga: Burma, Poblacht Shóisialach an Aontais

en: Burundi
ga: An Bhurúin

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ga: Poblacht Sóivéadach Sóisialach na Bílearúise

en: Cambodia
ga: An Chambóid

en: Cameroon
ga: Camarún

en: Canada
ga: Ceanada

en: Canton and Enderbury Islands
ga: Oileáin Canton agus Enderbury

en: Cape Verde
ga: Rinn Verde

en: Cayman Islands
ga: Oileáin Cayman

en: Central African Republic
ga: Poblacht na hAfraice Láir

en: Chad
ga: Sead

en: Chile
ga: An tSile

en: China
ga: An tSín

en: Christmas Island
ga: Oileán na Nollag

en: Cocos (Keeling) Islands
ga: Oileáin Cocos (Oileáin Keeling)

en: Colombia
ga: An Cholóim

en: Commonwealth of Dominica
ga: Comhlathas Doiminice

en: Commonwealth of the Bahamas
ga: Comhlathas na mBahámaí

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ga: Comhlathas Oileáin Mariana Thuaidh

en: Comoros
ga: Oileán Chomóra

en: Congo
ga: An Congó

en: Congo, The Democratic Republic of the
ga: Poblacht Dhaonlathach an Chongó

en: Cook Islands
ga: Oileáin Cook

en: Costa Rica
ga: Cósta Rice

en: Croatia
ga: An Chróit

en: Cuba
ga: Cúba

en: Curaçao
ga: Curasao

en: Cyprus
ga: An Chipir

en: Czech Republic
ga: Poblacht na Seice

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ga: An tSeicslóvaic, Poblacht Shóisialach

en: Côte d'Ivoire
ga: An Cósta Eabhair

en: Dahomey
ga: Dathómaí

en: Democratic People's Republic of Korea
ga: Daonphoblacht Dhaonlathach na Cóiré

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ga: Poblacht Dhaonlathach Sao Tome agus Principe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ga: Poblacht Dhaonlathach Thíomór Thoir

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ga: Daonphoblacht Dhaonlathach Shóisialach Srí Lanca

en: Denmark
ga: An Danmhairg

en: Dominica
ga: Doiminice

en: Dominican Republic
ga: An Phoblacht Dhoiminiceach

en: Dronning Maud Land
ga: Tír Dronning Maud

en: East Timor
ga: Tíomór Thoir

en: Eastern Republic of Uruguay
ga: Poblacht Thoir Uragua

en: Ecuador
ga: Eacuadór

en: Egypt
ga: An Éigipt

en: El Salvador
ga: An tSalvadóir

en: Equatorial Guinea
ga: An Ghuine Mheánchiorclach

en: Eritrea
ga: An Eiritré

en: Estonia
ga: An Eastóin

en: Ethiopia
ga: An Aetóip

en: Falkland Islands (Malvinas)
ga: Oileáin Fháclainne (Malvinas)

en: Faroe Islands
ga: Oileáin Fharó

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ga: Poblacht Dhaonlathach Chónascach na hAetóipe

en: Federal Democratic Republic of Nepal
ga: Poblacht Dhaonlathach Chónascach Neipeal

en: Federal Republic of Germany
ga: Poblacht Chónaidhme na Gearmáine

en: Federal Republic of Nigeria
ga: Poblacht Chónaidhme na Nigéire

en: Federated States of Micronesia
ga: Stáit Chónaidhme na Micrinéise

en: Federative Republic of Brazil
ga: Poblacht Chónascach na Brasaíle

en: Fiji
ga: Fidsí

en: Finland
ga: An Fhionlainn

en: France
ga: An Fhrainc

en: France, Metropolitan
ga: An Fhrainc, Ceannchathartha

en: French Afars and Issas
ga: Críoch Fhrancach na nAfach agus na nIosad

en: French Guiana
ga: An Ghuáin Fhrancach

en: French Polynesia
ga: Polainéis na Fraince

en: French Republic
ga: Poblacht na Fraince

en: French Southern Territories
ga: Críocha Francacha Theas

en: French Southern and Antarctic Territories
ga: Críocha Francacha agus Antartacha

en: Gabon
ga: An Ghabúin

en: Gabonese Republic
ga: Poblacht na Gabúine

en: Gambia
ga: An Ghaimbia

en: Georgia
ga: An tSeoirsia

en: German Democratic Republic
ga: Poblacht Dhaonlathach na Gearmáine

en: Germany
ga: An Ghearmáin

en: Germany, Federal Republic of
ga: Poblacht Chónaidhme na Gearmáine

en: Ghana
ga: Gána

en: Gibraltar
ga: Giobráltar

en: Gilbert and Ellice Islands
ga: Oileáin Gilbert agus Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
ga: Ard-Diúcacht Lucsamburg

en: Greece
ga: An Ghréig

en: Greenland
ga: An Ghraonlainn

en: Guadeloupe
ga: Guadalúip

en: Guatemala
ga: Guatamala

en: Guernsey
ga: Geansaí

en: Guinea
ga: An Ghuine

en: Guinea-Bissau
ga: An Ghuine-Bhissau

en: Guyana
ga: An Ghuáin

en: Haiti
ga: Háítí

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ga: Ríocht Haisimíteach na hIordáine

en: Heard Island and McDonald Islands
ga: Oileán Heard agus Oileáin McDonald

en: Hellenic Republic
ga: An Phoblacht Heilléanach

en: Holy See (Vatican City State)
ga: Suí Naofa (Stát Chathair na Vatacáine)

en: Honduras
ga: Hondúras

en: Hong Kong
ga: Hong Cong

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ga: Réigiún Speisialta Riaracháin Hong Cong na Síne

en: Hungary
ga: An Ungáir

en: Iceland
ga: An Íoslainn

en: Independent State of Samoa
ga: Stát Neamhspleách Samó

en: India
ga: An India

en: Indonesia
ga: An Indinéis

en: Iran, Islamic Republic of
ga: An Iaráin

en: Iraq
ga: An Iaráic

en: Ireland
ga: Éire

en: Islamic Republic of Afghanistan
ga: Poblacht Ioslamach na hAfganastáine

en: Islamic Republic of Iran
ga: Poblacht Ioslamach na hIaráine

en: Islamic Republic of Mauritania
ga: Poblacht Ioslamach na Máratáine

en: Islamic Republic of Pakistan
ga: Poblacht Ioslamach na Pacastáine

en: Isle of Man
ga: Oileán Mhanann

en: Israel
ga: Iosrael

en: Italian Republic
ga: Poblacht na hIodáile

en: Italy
ga: An Iodáil

en: Jamaica
ga: Iamáice

en: Japan
ga: An tSeapáin

en: Jersey
ga: Geirsí

en: Johnston Island
ga: Oileán Johnston

en: Jordan
ga: An Iordáin

en: Kazakhstan
ga: An Chasacstáin

en: Kenya
ga: An Chéinia

en: Kingdom of Bahrain
ga: Ríocht Bhairéin

en: Kingdom of Belgium
ga: Ríocht na Beilge

en: Kingdom of Bhutan
ga: Ríocht na Bútáine

en: Kingdom of Cambodia
ga: Ríocht na Cambóide

en: Kingdom of Denmark
ga: Ríocht na Danmhairge

en: Kingdom of Lesotho
ga: Ríocht Leosóta

en: Kingdom of Morocco
ga: Ríocht Mharacó

en: Kingdom of Norway
ga: Ríocht na hIorua

en: Kingdom of Saudi Arabia
ga: Ríocht na hAraibe Sádaí

en: Kingdom of Spain
ga: Ríocht na Spáinne

en: Kingdom of Swaziland
ga: Ríocht na Suasalainne

en: Kingdom of Sweden
ga: Ríocht na Sualainne

en: Kingdom of Thailand
ga: Ríocht na Téalainne

en: Kingdom of Tonga
ga: Ríocht Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
ga: Ríocht na hÍsiltíre

en: Kiribati
ga: Cireabaití

en: Korea, Democratic People's Republic of
ga: Daonphoblacht Dhaonlathach na Cóiré

en: Korea, Republic of
ga: Poblacht na Cóiré

en: Kuwait
ga: Cuáit

en: Kyrgyz Republic
ga: Poblacht na Cirgeastáine

en: Kyrgyzstan
ga: An Chirgeastáin

en: Lao People's Democratic Republic
ga: Daonphoblacht Dhaonlathach Laoch

en: Latvia
ga: An Laitvia

en: Lebanese Republic
ga: Poblacht na Liobáine

en: Lebanon
ga: An Liobáin

en: Lesotho
ga: Leosóta

en: Liberia
ga: An Libéir

en: Libya
ga: An Libia

en: Liechtenstein
ga: Lichtinstéin

en: Lithuania
ga: An Liotuáin

en: Luxembourg
ga: Lucsamburg

en: Macao Special Administrative Region of China
ga: Réigiún Speisialta Riaracháin Macao na Síne

en: Macedonia, Republic of
ga: Poblacht na Macadóine

en: Malawi
ga: An Mhaláiv

en: Malaysia
ga: An Mhalaeisia

en: Maldives
ga: Oileáin Mhaildíve

en: Mali
ga: Mailí

en: Malta
ga: Málta

en: Marshall Islands
ga: Oileáin Marshall

en: Martinique
ga: Martainíc

en: Mauritania
ga: An Mháratáin

en: Mauritius
ga: Oileán Mhuirís

en: Mexico
ga: Meicsiceo

en: Micronesia, Federated States of
ga: An Mhicrinéis

en: Midway Islands
ga: Oileáin Midway

en: Moldova
ga: An Mholdóiv

en: Moldova, Republic of
ga: Moldóive, Poblacht na

en: Monaco
ga: Monacó

en: Mongolia
ga: An Mhongóil

en: Montenegro
ga: Montainéagró

en: Montserrat
ga: Montsarat

en: Morocco
ga: Maracó

en: Mozambique
ga: Mósaimbíc

en: Myanmar
ga: Maenmar

en: Namibia
ga: An Namaib

en: Nauru
ga: Nárú

en: Nepal
ga: Neipeal

en: Netherlands
ga: An Ísiltír

en: Netherlands Antilles
ga: Aintillí na hIsiltíre

en: Neutral Zone
ga: Crios Neodrach

en: New Caledonia
ga: An Nua-Chaladóin

en: New Hebrides
ga: Nua-Inse Ghall

en: New Zealand
ga: An Nua-Shéalainn

en: Nicaragua
ga: Nicearagua

en: Niger
ga: An Nígir

en: Nigeria
ga: An Nigéir

en: Norfolk Island
ga: Oileán Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ga: Oileáin Mariana Thuaidh

en: Norway
ga: An Iorua

en: Pacific Islands (trust territory)
ga: Oileáin an Aigéin Chiúin (críoch iontaobhais)

en: Pakistan
ga: An Phacastáin

en: Palestine, State of
ga: Palaistíne, Stát na

en: Panama Canal Zone
ga: Crios Chanáil Panama

en: Panama, Republic of
ga: Panama, Poblacht

en: Papua New Guinea
ga: Papua Nua-Ghuine

en: Paraguay
ga: Paragua

en: People's Democratic Republic of Algeria
ga: Poblacht Dhaonlathach an Chongó

en: People's Republic of Bangladesh
ga: Daonphoblacht na Banglaidéise

en: People's Republic of China
ga: Daonphoblacht na Síne

en: Peru
ga: Peiriú

en: Philippines
ga: Na hOileáin Fhilipíneacha

en: Plurinational State of Bolivia
ga: Stát Ilnáisiúnta na Bolaive

en: Poland
ga: An Pholainn

en: Portugal
ga: An Phortaingéil

en: Portuguese Republic
ga: Poblacht na Portaingéile

en: Principality of Andorra
ga: Prionsacht Andóra

en: Principality of Liechtenstein
ga: Prionsacht Lichtinstéin

en: Principality of Monaco
ga: Prionsacht Mhonacó

en: Puerto Rico
ga: Portó Ríce

en: Qatar
ga: Catar

en: Republic of Albania
ga: Poblacht na hAlbáine

en: Republic of Angola
ga: Poblacht Angóla

en: Republic of Armenia
ga: Poblacht na hAirméine

en: Republic of Austria
ga: Poblacht na hOstaire

en: Republic of Azerbaijan
ga: Poblacht na hAsarbaiseáine

en: Republic of Belarus
ga: Poblacht na Bílearúise

en: Republic of Benin
ga: Poblacht na Beinin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ga: Poblacht na Boisnia-Heirseagaivéin

en: Republic of Botswana
ga: Poblacht na Botsuáine

en: Republic of Bulgaria
ga: Poblacht na Bulgáire

en: Republic of Burundi
ga: Poblacht na Burúine

en: Republic of Cameroon
ga: Poblacht Chamarún

en: Republic of Cape Verde
ga: Poblacht Rinn Verde

en: Republic of Chad
ga: Poblacht Sead

en: Republic of Chile
ga: Poblacht na Sile

en: Republic of Colombia
ga: Poblacht na Colóime

en: Republic of Costa Rica
ga: Poblacht an Chósta Rice

en: Republic of Croatia
ga: Poblacht na Cróite

en: Republic of Cuba
ga: Poblacht Chúba

en: Republic of Cyprus
ga: Poblacht na Cipire

en: Republic of Côte d'Ivoire
ga: Poblacht an Chósta Eabhair

en: Republic of Djibouti
ga: Poblacht Djibouti

en: Republic of Ecuador
ga: Poblacht Eacuadór

en: Republic of El Salvador
ga: Poblacht na Salvadóire

en: Republic of Equatorial Guinea
ga: Poblacht na Guine Meánchiorclaí

en: Republic of Estonia
ga: Poblacht na hEastóine

en: Republic of Fiji
ga: Poblacht Fhidsí

en: Republic of Finland
ga: Poblacht na Fionlainne

en: Republic of Ghana
ga: Poblacht Ghána

en: Republic of Guatemala
ga: Poblacht Ghuatamala

en: Republic of Guinea
ga: Poblacht na Guine

en: Republic of Guinea-Bissau
ga: Poblacht na Guine-Bhissau

en: Republic of Guyana
ga: Poblacht na Guáine

en: Republic of Haiti
ga: Poblacht Háítí

en: Republic of Honduras
ga: Poblacht Hondúras

en: Republic of Iceland
ga: Poblacht na hÍoslainne

en: Republic of India
ga: Poblacht na hIndia

en: Republic of Indonesia
ga: Poblacht na hIndinéise

en: Republic of Iraq
ga: Poblacht na hIaráice

en: Republic of Kazakhstan
ga: Poblacht na Casacstáine

en: Republic of Kenya
ga: Poblacht na Céinia

en: Republic of Kiribati
ga: Poblacht Chireabaití

en: Republic of Latvia
ga: Poblacht na Laitvia

en: Republic of Liberia
ga: Poblacht na Libéire

en: Republic of Lithuania
ga: Poblacht na Liotuáine

en: Republic of Madagascar
ga: Poblacht Mhadagascar

en: Republic of Malawi
ga: Poblacht na Maláive

en: Republic of Maldives
ga: Poblacht Mhaildíve

en: Republic of Mali
ga: Poblacht Mhailí

en: Republic of Malta
ga: Poblacht Mhálta

en: Republic of Mauritius
ga: Poblacht Mhuirís

en: Republic of Moldova
ga: Poblacht na Moldóive

en: Republic of Mozambique
ga: Poblacht Mhósaimbíc

en: Republic of Myanmar
ga: Poblacht Mhaenmar

en: Republic of Namibia
ga: Poblacht na Namaibe

en: Republic of Nauru
ga: Poblacht Nárú

en: Republic of Nicaragua
ga: Poblacht Nicearagua

en: Republic of Palau
ga: Poblacht Phalau

en: Republic of Panama
ga: Poblacht Phanama

en: Republic of Paraguay
ga: Poblacht Pharagua

en: Republic of Peru
ga: Poblacht Pheiriú

en: Republic of Poland
ga: Poblacht na Polainne

en: Republic of San Marino
ga: Poblacht San Mairíne

en: Republic of Senegal
ga: Poblacht na Seineagáile

en: Republic of Serbia
ga: Poblacht na Seirbia

en: Republic of Seychelles
ga: Poblacht na Séiséil

en: Republic of Sierra Leone
ga: Poblacht Shiarra Leon

en: Republic of Singapore
ga: Poblacht Shingeapór

en: Republic of Slovenia
ga: Poblacht na Slóivéine

en: Republic of South Africa
ga: Poblacht na hAfraice Theas

en: Republic of South Sudan
ga: Poblacht na Súdáine Theas

en: Republic of Suriname
ga: Poblacht Suranam

en: Republic of Tajikistan
ga: Poblacht na Táidsíceastáine

en: Republic of Trinidad and Tobago
ga: Poblacht na Tríonóide agus Tobága

en: Republic of Tunisia
ga: Poblacht na Túinéise

en: Republic of Turkey
ga: Poblacht na Tuirce

en: Republic of Uganda
ga: Poblacht Uganda

en: Republic of Uzbekistan
ga: Poblacht na hÚisbéiceastáine

en: Republic of Vanuatu
ga: Poblacht Vanuatú

en: Republic of Yemen
ga: Poblacht Éimin

en: Republic of Zambia
ga: Poblacht na Saimbia

en: Republic of Zimbabwe
ga: Poblacht na Siombáibe

en: Republic of the Congo
ga: Poblacht an Chongó

en: Republic of the Gambia
ga: Poblacht na Gaimbia

en: Republic of the Marshall Islands
ga: Poblacht Oileán Marshall

en: Republic of the Niger
ga: Poblacht na Nígire

en: Republic of the Philippines
ga: Poblacht na nOileán Filipíneach

en: Republic of the Sudan
ga: Poblacht na Súdáine

en: Romania
ga: An Rómáin

en: Romania, Socialist Republic of
ga: Poblacht Shóisialach na Rómáine

en: Russian Federation
ga: Cónaidhm na Rúise

en: Rwanda
ga: Ruanda

en: Rwandese Republic
ga: Poblacht Ruanda

en: Saint Barthélemy
ga: San Parthalán

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ga: Saint Helena, Ascension agus Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
ga: Saint Kitts agus Nevis

en: Saint Martin (French part)
ga: Saint Martin (An Fhrainc)

en: Saint Pierre and Miquelon
ga: St. Pierre agus Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ga: Saint Vincent agus na Grenadines

en: Samoa
ga: Samó

en: San Marino
ga: San Mairíne

en: Sao Tome and Principe
ga: Sao Tome agus Principe

en: Saudi Arabia
ga: An Araib Shádach

en: Senegal
ga: An tSeineagáil

en: Serbia
ga: An tSeirbia

en: Serbia and Montenegro
ga: An tSeirbia agus Montainéagró

en: Seychelles
ga: Na Séiséil

en: Sierra Leone
ga: Siarra Leon

en: Singapore
ga: Singeapór

en: Sint Maarten (Dutch part)
ga: Sint Maarten (ceantar Ollannach)

en: Slovak Republic
ga: Poblacht na Slóvaice

en: Slovakia
ga: An tSlóvaic

en: Slovenia
ga: An tSlóivéin

en: Socialist Republic of Viet Nam
ga: Poblacht Shóisialach Vítneam

en: Solomon Islands
ga: Oileán Solomon

en: Somalia
ga: An tSomáil

en: South Africa
ga: An Afraic Theas

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ga: An tSeoirsia Theas agus Sandwich Theas

en: South Sudan
ga: An tSúdáin Theas

en: Southern Rhodesia
ga: An Róidéis Theas

en: Spain
ga: An Spáinn

en: Spanish Sahara
ga: An Sahára Spáinneach

en: Sri Lanka
ga: Srí Lanca

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
ga: San Críostóir Nimheas-Anguilla

en: State of Israel
ga: Stát Iosrael

en: State of Kuwait
ga: Stát Cuáit

en: State of Qatar
ga: Stát Catar

en: Sudan
ga: An tSúdáin

en: Sultanate of Oman
ga: Sabhdánacht Oman

en: Suriname
ga: Suranam

en: Svalbard and Jan Mayen
ga: Svalbard agus Jan Mayen

en: Swaziland
ga: An tSuasalainn

en: Sweden
ga: An tSualainn

en: Swiss Confederation
ga: Cónaidhm na hEilvéise

en: Switzerland
ga: An Eilvéis

en: Syrian Arab Republic
ga: Poblacht Arabach na Siria

en: Taiwan
ga: An Téaváin

en: Taiwan, Province of China
ga: An Téaváin, Cúige na Síne

en: Tajikistan
ga: An Táidsíceastáin

en: Tanzania, United Republic of
ga: An Tansáin

en: Thailand
ga: An Téalainn

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ga: Iar-Phoblacht Iúgslavach na Macadóine

en: Timor-Leste
ga: Tíomór Thoir

en: Togo
ga: Tóga

en: Togolese Republic
ga: Poblacht Thóga

en: Tokelau
ga: Tócalá

en: Trinidad and Tobago
ga: Oileáin na Tríonóide agus Tobága

en: Tunisia
ga: An Túinéis

en: Turkey
ga: An Tuirc

en: Turkmenistan
ga: An Tuircméanastáin

en: Turks and Caicos Islands
ga: Oileáin Turks agus Caicos

en: Tuvalu
ga: Tuvalú

en: US Miscellaneous Pacific Islands
ga: Oileáin Éagsúla an Aigéin Chiúin de chuid S.A.M.

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ga: Aontas na bPoblachtaí Sóivéadacha Sóisialacha

en: Ukraine
ga: An Úcráin

en: Union of the Comoros
ga: Aontas Oileán Comóra

en: United Arab Emirates
ga: Aontas na nÉimíríochtaí Arabacha

en: United Kingdom
ga: An Ríocht Aontaithe

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ga: Ríocht Aontaithe na Breataine Móire agus Thuaisceart Éireann

en: United Mexican States
ga: Stáit Aontaithe Mheicsiceo

en: United Republic of Tanzania
ga: Poblacht Aontaithe na Tansáine

en: United States
ga: Na Stáit Aontaithe

en: United States Minor Outlying Islands
ga: Mion-Oileáin Imeallacha S.A.M.

en: United States of America
ga: Stáit Aontaithe Mheiriceá

en: Upper Volta, Republic of
ga: Volta Uachtarach, Poblacht

en: Uruguay
ga: Uragua

en: Uzbekistan
ga: Úisbéiceastáin

en: Vanuatu
ga: Vanuatú

en: Vatican City State (Holy See)
ga: Stát Chathair na Vatacáine (Suí Naofa)

en: Venezuela
ga: Veiniséala

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ga: Veiniséala, Poblacht Bholavarach

en: Viet Nam
ga: Vítneam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ga: Vítneam, Poblacht Dhaonlathach

en: Virgin Islands of the United States
ga: Oileáin na Maighdean, Stáit Aontaithe Mheiriceá

en: Virgin Islands, British
ga: Oileáin Bhriotanacha na Maighdean

en: Virgin Islands, U.S.
ga: Oileáin na Maighdean, S.A.M.

en: Wake Island
ga: Oileán Wake

en: Wallis and Futuna
ga: Oileáin Vailís agus Futúna

en: Western Sahara
ga: An Sahára Thiar

en: Yemen
ga: Éimin

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ga: Éimin, Daonlathach, Daonphoblacht Dhaonlathach

en: Yemen, Yemen Arab Republic
ga: Éimin, Poblacht Arabach Éimin

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ga: An Iúgslaiv, Poblacht Shóisialach Chónaidhme

en: Zaire, Republic of
ga: Poblacht na Sáíre

en: Zambia
ga: An tSaimbia

en: Zimbabwe
ga: An tSiombáib

en: the State of Eritrea
ga: Stát na hEiritré

en: the State of Palestine
ga: Stát na Palaistíne

en: Åland Islands
ga: Oileáin Åland
