schroot 1.3.2-1 - en to it translation catalogue (325 entries)

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: Can't open file '%1%'
it: Impossibile aprire il file «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Deprecated key '%4%' used
it: riga %1%: è stata usata la chiave deprecata «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Deprecated key '%4%' used
it: È stata usata la chiave deprecata «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Disallowed key '%4%' used
it: riga %1%: è stata usata la chiave non permessa «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Disallowed key '%4%' used
it: È stata usata la chiave non permessa «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Duplicate key '%4%'
it: riga %1%: la chiave «%4%» è duplicata

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = line contents as read from the configuration file
en: line %1%: Invalid line: "%4%"
it: riga %1%: la riga «%4%» non è valida

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Required key '%4%' is missing
it: riga %1%: manca la chiave richiesta «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Required key '%4%' is missing
it: Manca la chiave richiesta «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = line contents as read from the configuration file
en: line %1%: No key specified: "%4%"
it: riga %1%: nessuna chiave specificata: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Obsolete key '%4%' used
it: riga %1%: è stata usata la chiave obsoleta «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Obsolete key '%4%' used
it: È stata usata la chiave obsoleta «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %3% = key name ("keyname=value" in configuration file) TRANSLATORS: %4% = additional details
en: line %1%: %3%: %4%
it: riga %1%: %3%: %4%

en: This option will be removed in the future
it: Questa opzione verrà rimossa in futuro

en: This option has been removed, and no longer has any effect
it: Questa opzione è stata rimossa e non ha più alcun effetto

en: File is not a block device
it: Il file non è un device a blocchi

note: TRANSLATORS: %4% = integer process ID
en: Failed to release device lock (lock held by PID %4%)
it: Impossibile rilasciare il blocco del device (il blocco è mantenuto dal processo %4%)

en: Failed to release device lock
it: Impossibile rilasciare il blocco del device

en: Failed to stat device
it: Impossibile effettuare lo stat del device

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] - build Debian packages from source
it: [OPZIONE...] - compila i pacchetti Debian dal sorgente

en: Build options
it: Opzioni di compilazione

en: Package version options
it: Opzioni della versione del pacchetto

en: Build environment options
it: Opzioni dell'ambiente di compilazione

en: User options
it: Opzioni dell'utente

en: Build dependency override options
it: Opzioni di sovrascrittura delle dipendenze della compilazione

en: Special options
it: Opzioni speciali

en: Build source packages (default)
it: Compila i pacchetti sorgente (predefinito)

en: Don't log program output
it: Non registrare l'output del programma

en: Run in batch mode
it: Esegui in modalità batch

en: dpkg-buildpackage option
it: Opzione di dpkg-buildpackage

en: dpkg-buildpackage options (space-separated)
it: Opzioni di dpkg-buildpackage (separate da uno spazio)

en: Distribution to build for
it: Distribuzione obiettivo

en: Archive to build for
it: Archivio obiettivo

en: Build architecture
it: Architettura per la compilazione

en: Build architecture "all" packages
it: Compilare i pacchetti per tutte le architetture

en: Build a source package
it: Compila un pacchetto sorgente

en: Force building of a source package, irrespective of Debian version
it: Forza la compilatura di un pacchetto sorgente indipendentemente dalla versione di Debian

en: Make a binary non-maintainer upload (changelog entry)
it: Crea l'invio di un binario non-manutentore (changelog entry)

en: Make a binary non-maintainer upload (binNMU number)
it: Crea l'invio di un binario non-manutentore (binNMU number)

en: Append version suffix
it: Aggiungi il suffisso della versione

en: Update chroot environment
it: Aggiorna l'ambiente chroot

en: Chroot environment to build in
it: Ambiente chroot nel quale compilare

en: Purge build mode
it: Modalità di ripulitura della compilazione

en: Purge dependencies mode
it: Modalità di ripulitura dalle dipendenze

en: Run setup hook script in chroot prior to building
it: Esegui lo script di aggancio all'impostazione in chroot prima di compilare

en: GPG key identifier
it: Identificativo della chiave GPG

en: Package maintainer
it: Manutentore del pacchetto

en: Package uploader
it: Caricatore del pacchetto

en: Add a build dependency
it: Aggiungi una dipendenza della compilazione

en: Add a build conflict
it: Aggiungi un conflitto di compilazione

en: Add an architecture-independent build dependency
it: Aggiungi una dipendenza della compilazione indipendente dall'architettura

en: Add an architecture-independent build conflict
it: Aggiungi un conflitto di compilazione indipendente dall'architettura

en: Specify algorithm for dependency checking
it: Specificare l'algoritmo per il controllo delle dipendenze

en: Build using the current GCC development snapshot
it: Compila utilizzando la versione di sviluppo corrente di GCC

en: Package to build
it: Pacchetto da compilare

en: --makebinNMU missing
it: manca «--makebinNMU»

en: --binNMU missing
it: manca «--binNMU»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: %1% chroot (dchroot-dsa compatibility)
it: chroot %1% (compatibilità dchroot-dsa)

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] chroot [COMMAND] - run command or shell in a chroot
it: [OPZIONE...] chroot [COMANDO] - esegui il comando o la shell in un chroot

en: Print paths to available chroots
it: Trova i percorsi dei chroot disponibili

en: Select all chroots
it: Seleziona tutti i chroot

en: Directory to use
it: Directory da utilizzare

en: Only one command may be specified
it: È possibile specificare un solo comando

en: Command must have an absolute path
it: Il comando deve avere un percorso assoluto

en: No chroot specified
it: Non è stato specificato alcun chroot

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = command
en: [%1% chroot] Running command: "%2%"
it: [chroot %1%] Esecuzione in corso del comando: «%2%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: %1% chroot (dchroot compatibility)
it: chroot %1% (compatibilità dchroot)

note: TRANSLATORS: %1% = program name TRANSLATORS: %2% = program version TRANSLATORS: %3% = current date
en: schroot configuration generated by %1% %2% on %3%
it: Configurazione di schroot generata da %1% %2% il %3%

note: TRANSLATORS: Do not translate "users" and "groups"; these are keywords used in the configuration file.
en: To allow users access to the chroots, use the users or groups keys.
it: Per consentire agli utenti di accedere ai chroot, utilizzare le chiavi «users» o «groups».

note: TRANSLATORS: Do not translate "root-users" and "root-groups"; these are keywords used in the configuration file.
en: To allow password-less root access, use the root-users or root-groups keys.
it: Per consentire un accesso senza password, utilizzare le chiavi «root-users» o «root-groups».

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: Remove '%1%' to use the new configuration.
it: Rimuovere «%1%» per utilizzare la nuova configurazione.

note: TRANSLATORS: %1% = program name
en: Running schroot in %1% compatibility mode
it: Esecuzione di schroot in modalità compatibile con %1% in corso

note: TRANSLATORS: "full capabilities" in this context means "all features"
en: Run "schroot" for full capabilities
it: Eseguire «schroot» per tutte le potenzialità

note: TRANSLATORS: %1% = program name TRANSLATORS: %2% = configuration file
en: Using %1% configuration file: '%2%'
it: File di configurazione per %1% in uso: «%2%»

en: Run "%1%"
it: Eseguire «%1%»

en: to migrate to a schroot configuration.
it: per migrare a una configurazione schroot.

en: Edit '%1%' to add appropriate user and/or group access.
it: Modificare «%1%» per aggiungere l'accesso ai gruppi o agli utenti appropriati.

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] [COMMAND] - run command or shell in a chroot
it: [OPZIONE...] [COMANDO] - esegui il comando o la shell in un chroot

en: Print path to selected chroot
it: Mostra il percorso del chroot selezionato

en: Preserve user environment
it: Mantieni l'ambiente dell'utente

en: --quiet and --verbose may not be used at the same time
it: «--quiet» e «--verbose» non possono essere utilizzati contemporaneamente

en: Using verbose output
it: Utilizzando l'output prolisso

en: --chroot and --all may not be used at the same time
it: «--chroot» e «--all» non possono essere utilizzati contemporaneamente

en: Using --chroots only
it: Utilizzando solo «--chroots»

en: dchroot session restriction
it: Restrizioni della sessione dchroot

note: TRANSLATORS: %1% = program name TRANSLATORS: %2% = program version TRANSLATORS: %3% = release date
en: %1% (Debian sbuild) %2% (%3%)
it: %1% (sbuild Debian) %2% (%3%)

en: Written by Roger Leigh
it: Scritto da Roger Leigh

note: TRANSLATORS: '(C)' is a copyright symbol and '-' is an en-dash.
en: Copyright (C) 2004-2010 Roger Leigh
it: Copyright © 2004–2010 Roger Leigh

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
it: Questo è software libero; per le condizioni di copia si veda il sorgente.
    NON viene fornita alcuna garanzia, nemmeno di USABILITÀ o di ADATTABILITÀ
    PER UNO SCOPO PARTICOLARE.

en: Configured features:
it: Funzionalità configurate:

en: Device locking
it: Blocco del device

en: Pluggable Authentication Modules
it: Moduli PAM (Pluggable Authentication Modules)

en: Linux kernel Application Binary Interface switching
it: Passaggio a Linux kernel Application Binary Interface in corso

en: Support for filesystem unioning
it: Supporto all'unione del file system

en: Usage:
it: Uso:

note: TRANSLATORS: %1% = program name
en: Run "%1% --help" to list usage example and all available options
it: Per visualizzare esempi sull'uso e tutte le opzioni disponibili eseguire «%1% --help»

en: %1%: invalid action
it: %1%: azione non valida

en: Only one action may be specified
it: È possibile specificare una sola azione

en: Actions
it: Azioni

en: General options
it: Opzioni generali

en: Hidden options
it: Opzioni nascoste

en: Show help options
it: Mostra le opzioni di aiuto

en: Print version information
it: Mostra le informazioni sulla versione

en: Show less output
it: Mostra meno output

en: Show more output
it: Mostra più output

en: Enable debugging messages
it: Abilita i messaggi di debug

en: Invalid debug level
it: Livello di debug non valido

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: Failed to find '%1%'
it: Impossibile trovare «%1%»

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] - list mount points
it: [OPZIONE...] - elenca i punti di montaggio

en: Mount
it: Monta

en: Mountpoint to check (full path)
it: Punto di montaggio da controllare (percorso completo)

en: No mount point specified
it: Non è stato specificato alcun punto di montaggio

en: Failed to fork child
it: Impossibile effettuare il fork del figlio

en: Wait for child failed
it: Attesa per il figlio non riuscita

note: TRANSLATORS: %1% = command name
en: Failed to execute '%1%'
it: Esecuzione di «%1%» non riuscita

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] - mount filesystems
it: [OPZIONE...] - monta i file system

en: An unknown exception occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Perform a simulation of actions which would be taken
it: Esegue una simulazione delle azioni che verrebbero intraprese

en: fstab file to read (full path)
it: fstab da leggere (percorso completo)

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION...] - release a device lock
it: [OPZIONE…] - rilascia il blocco su un device

en: No PID specified; forcing release of lock
it: Non è stato specificato alcun PID. Viene forzato il rilascio del blocco

en: Lock
it: Blocco

en: Device to unlock (full path)
it: Device da sbloccare (percorso completo)

en: Process ID owning the lock
it: ID del processo proprietario del blocco

en: No device specified
it: Non è stato specificato alcun device

note: TRANSLATORS: %1% = comma-separated list of chroot names
en: %1%: Chroots not found
it: %1%: chroot non trovati

note: TRANSLATORS: %4% = file
en: No chroots are defined in '%4%'
it: Non è stato definito alcun chroot in «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = file TRANSLATORS: %5% = file
en: No chroots are defined in '%4%' or '%5%'
it: Non è stato definito alcun chroot in «%4%» né in «%5%»

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: The specified chroots are not defined in '%1%'
it: I chroot specificati non sono definiti in «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: %1%: Chroot not found
it: %1%: chroot non trovato

en: Available chroot types:
it: Tipi di chroot disponibili:

en: Support for 'block-device' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «block-device»

en: Support for 'directory' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «directory»

en: Support for 'file' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «file»

en: Support for 'loopback' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «loopback»

en: Support for 'lvm-snapshot' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «lvm-snapshot»

en: Support for 'plain' chroots
it: Supporto per chroot di tipo «plain»

en: Chroot selection
it: Selezione del chroot

en: Chroot environment
it: Ambiente di chroot

en: Session actions
it: Azioni della sessione

en: Session options
it: Opzioni della sessione

en: List available chroots
it: Elenco dei chroot disponibili

en: Show information about selected chroots
it: Mostra le informazioni sui chroot selezionati

en: Dump configuration of selected chroots
it: Esegui il salvataggio della configurazione dei chroot selezionati

en: Use specified chroot
it: Usa il chroot specificato

en: Command to run
it: Comando da eseguire

en: Exactly one chroot must be specified when beginning a session
it: All'avvio di una sessione deve essere specificato esattamente un chroot

en: --session-name is not permitted for the specified action; did you mean to use --chroot?
it: «--session-name» non è consentito per l'azione specificata. Si desiderava usare «--chroot »?

en: --chroot may not be used with --list
it: «--chroot» non può essere utilizzato in combinazione con «--list»

en: Unknown action specified
it: È stata specificata un'azione sconosciuta

en: Print location of selected chroots
it: Visualizza la posizione dei chroot selezionati

en: Select all chroots and active sessions
it: Seleziona tutti i chroot e tutte le sessioni attive

en: Select all active sessions
it: Seleziona tutte le sessioni attive

en: Username (default current user)
it: Nome utente (predefinito: l'utente attuale)

en: Begin, run and end a session automatically (default)
it: Inizia, esegui e termina una sessione automaticamente (predefinito)

en: Begin a session; returns a session ID
it: Inizia una sessione e restituisci un ID della sessione

en: Recover an existing session
it: Recupera una sessione esistente

en: Run an existing session
it: Esegui una sessione esistente

en: End an existing session
it: Termina una sessione esistente

en: Session name (defaults to an automatically generated name)
it: Nome della sessione (predefinito: un nome generato automaticamente)

en: Force operation, even if it fails
it: Forza l'operazione anche se non riesce

note: TRANSLATORS: %1% = program name (PAM service name)
en: You do not have permission to access the %1% service.
it: Non si posseggono i permessi per accedere al servizio «%1%».

en: This failure will be reported.
it: Questo errore verrà segnalato.

en: No controlling terminal
it: Nessun terminale di controllo

en: Timed out
it: Scaduto

note: TRANSLATORS: Please use an ellipsis e.g. U+2026
en: Time is running out...
it: Il tempo a disposizione sta per scadere

en: Failed to get terminal settings
it: Impossibile ottenere le impostazioni del terminale

note: TRANSLATORS: %1% = integer
en: Unsupported conversation type '%1%'
it: Tipo di conversazione «%1%» non supportato

en: [schroot] password for %1%:
it: [schroot] password per «%1%»:

en: Set RUSER
it: Imposta RUSER

en: Set RHOST
it: Imposta RHOST

en: Set TTY
it: Imposta TTY

en: Set USER
it: Imposta USER

en: Failed to get hostname
it: Impossibile ottenere il nome dell'host

note: TRANSLATORS: %1% = user name or user ID
en: User '%1%' not found
it: Utente «%1%» non trovato

note: TRANSLATORS: %1% = group name or group ID TRANSLATORS: %1% = group name
en: Group '%1%' not found
it: Gruppo «%1%» non trovato

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Access not authorised
it: Accesso non autorizzato

en: PAM is already initialised
it: PAM è già inizializzato

en: PAM error
it: Errore di PAM

en: This option may be present in a newer version
it: Questa opzione potrebbe essere presente in una versione più nuova

en: This option will be removed in the future; please update your configuration
it: Questa opzione verrà rimossa in futuro. Aggiornare la propria configurazione

note: TRANSLATORS: %1% = chroot alias name TRANSLATORS: %4% = chroot name
en: Alias '%1%' already associated with '%4%' chroot
it: L'alias «%1%» è già associato con il chroot «%4%»

en: No such chroot
it: Questo chroot non esiste

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: A chroot or alias '%1%' already exists with this name
it: Esiste già un chroot o un alias con il nome «%1%»

en: File is not a regular file
it: Il file non è un file regolare

en: Failed to open file
it: Impossibile aprire il file

en: File is not owned by user root
it: Il proprietario del file non è l'utente root

en: File has write permissions for others
it: Il file ha permessi di scrittura per altri

en: Duplicate names are not allowed
it: Non sono ammessi nomi duplicati

en: Available chroots:
it: chroot disponibili:

en: Mount Device
it: Device da montare

en: Mount Options
it: Opzioni di montaggio

en: Location
it: Posizione

note: TRANSLATORS: "Personality" is the Linux kernel personality (process execution domain).  See schroot.conf(5).
en: Personality
it: Personalità

en: Session ID
it: ID della sessione

en: (source chroot)
it: (chroot sorgente)

en: Source Users
it: Utenti sorgente

en: Source Groups
it: Gruppi sorgente

en: Source Root Users
it: Utenti root sorgente

en: Source Root Groups
it: Gruppi root sorgente

note: TRANSLATORS: %1% = chroot fs type
en: Unknown filesystem union type '%1%'
it: Tipo di unione del file system «%1%» sconosciuto

en: Union overlay must have an absolute path
it: L'overlay dell'unione deve avere un percorso assoluto

en: Union underlay must have an absolute path
it: L'underlay dell'unione deve avere un percorso assoluto

en: Filesystem union type
it: Tipo di unione del file system

en: Filesystem union mount options
it: Opzioni di montaggio dell'unione del file system

en: Filesystem union overlay directory
it: Directory overlay dell'unione del file system

en: Filesystem union underlay directory
it: Directory underlay dell'unione del file system

en: File Repack
it: Reimpacchettamento del file

en: LVM Snapshot Device
it: Immagine del device LVM

en: LVM Snapshot Options
it: Opzioni dell'immagine di LVM

en: Chroot creation failed
it: Impossibile creare il chroot

en: Device name not set
it: Il nome del device non è stato impostato

note: TRANSLATORS: %1% = chroot type name
en: Unknown chroot type '%1%'
it: Tipo di chroot «%1%» sconosciuto

en: Device must have an absolute path
it: Il device deve avere un percorso assoluto

en: Failed to lock device
it: Impossibile bloccare il device

en: Failed to unlock device
it: Impossibile sbloccare il device

en: Directory must have an absolute path
it: La directory deve avere un percorso assoluto

en: Attempt to add object which is not a facet
it: Tentativo di aggiungere un oggetto che non è un aspetto

en: Attempt to add facet which is already in use
it: Tentativo di aggiungere un aspetto già in uso

en: File must have an absolute path
it: Il file deve avere un percorso assoluto

en: Failed to acquire file lock
it: Impossibile ottenere il blocco del file

en: Failed to discard file lock
it: Impossibile scartare il blocco del file

en: Location must have an absolute path
it: La posizione deve avere un percorso assoluto

note: TRANSLATORS: unlink refers to the C function which removes a file
en: Failed to unlink session file
it: Impossibile rimuovere il collegamento al file di sessione

en: Failed to write session file
it: Impossibile scrivere il file di sessione

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Type
it: Tipo

en: Priority
it: Priorità

en: Users
it: Utenti

en: Groups
it: Gruppi

en: Root Users
it: Utenti root

en: Root Groups
it: Gruppi root

en: Aliases
it: Alias

en: Environment Filter
it: Filtro dell'ambiente

en: Run Setup Scripts
it: Esegui script di configurazione

en: Script Configuration
it: Configurazione dello script

en: Session Managed
it: Sessione gestita

en: Session Cloned
it: Sessione clonata

en: Session Purged
it: Sessione ripulita

en: Command Prefix
it: Prefisso del comando

en: Mount Location
it: Posizione di montaggio

en: Path
it: Percorso

en: Session
it: Sessione

en: The controlling terminal close-on-execute flag could not be set
it: Impossibile impostare la chiusura in esecuzione del terminale di controllo

en: The controlling terminal file descriptor could not be duplicated
it: Impossibile duplicare il descrittore di file del terminale di controllo

en: true
it: vero

en: false
it: falso

note: TRANSLATORS: %1% = title of section TRANSLATORS: Please format the --- as a continuous line, e.g. U+2500
en: --- %1% ---
it: ─ %1% ─

en: line %1% [%2%]: Deprecated key '%4%' used
it: riga %1% [%2%]: è stata utilizzata la chiave deprecata «%4%»

en: [%1%]: Deprecated key '%4%' used
it: [%1%]: è stata utilizzata la chiave deprecata «%4%»

en: line %1% [%2%]: Disallowed key '%4%' used
it: riga %1% [%2%]: è stata utilizzata la chiave non permessa «%4%»

en: [%1%]: Disallowed key '%4%' used
it: [%1%]: è stata utilizzata la chiave non permessa «%4%»

en: line %1%: Duplicate group '%4%'
it: riga %1%: gruppo «%4%» duplicato

en: line %1% [%2%]: Duplicate key '%4%'
it: riga %1% [%2%]: chiave «%4%» duplicata

en: line %1%: Invalid group: "%4%"
it: riga %1%: il gruppo «%4%» non è valido

en: line %1% [%2%]: Required key '%4%' is missing
it: riga %1% [%2%]: manca la chiave richiesta «%4%»

en: [%1%]: Required key '%4%' is missing
it: [%1%]: manca la chiave richiesta «%4%»

en: line %1%: No group specified: "%4%"
it: riga %1%: nessun gruppo specificato: «%4%»

en: line %1% [%2%]: Obsolete key '%4%' used
it: riga %1% [%2%]: è stata utilizzata la chiave obsoleta «%4%»

en: [%1%]: Obsolete key '%4%' used
it: [%1%]: è stata utilizzata la chiave obsoleta «%4%»

en: line %1% [%2%]: %4%
it: riga %1% [%2%]: %4%

en: line %1% [%2%] %3%: %4%
it: riga %1% [%2%] %3%: %4%

en: line %1% [%2%]: Unknown key '%4%' used
it: riga %1% [%2%]: è stata utilizzata la chiave sconosciuta «%4%»

en: Failed to set timeout handler
it: Impossibile impostare il gestore della scadenza

en: Failed to set timeout
it: Impossibile impostare la scadenza

en: Failed to cancel timeout
it: Impossibile annullare la scadenza

en: Failed to lock file
it: Impossibile bloccare il file

en: Failed to unlock file
it: Impossibile sbloccare il file

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds
en: Failed to lock file (timed out after %4% seconds)
it: Impossibile bloccare il file (dopo un'attesa di %4% secondi)

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds
en: Failed to unlock file (timed out after %4% seconds)
it: Impossibile sbloccare il file (dopo un'attesa di %4% secondi)

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds TRANSLATORS: %5% = integer process ID
en: Failed to lock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
it: Impossibile bloccare il device (dopo un'attesa di %4% secondi, il proprietario del blocco è il PID %5%)

en: Failed to test device lock
it: Impossibile verificare il blocco del device

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds TRANSLATORS: %5% = integer process ID
en: Failed to unlock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
it: Impossibile sbloccare il device (dopo un'attesa di %4% secondi, il proprietario del blocco è il PID %5%)

note: TRANSLATORS: "W" is an abbreviation of "Warning"
en: W:
it: A:

note: TRANSLATORS: %1% = mount file name
en: Failed to open mount file '%1%'
it: Impossibile aprire il file di montaggio «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = mount file name
en: Failed to read mount file '%1%'
it: Impossibile leggere il file di montaggio «%1%»

en: unknown
it: sconosciuto

note: TRANSLATORS: %1% = value (arbitrary text)
en: Could not parse value '%1%'
it: Impossibile interpretare il valore «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = integer personality ID
en: Personality '%1%' is unknown
it: La personalità «%1%» è sconosciuta

note: TRANSLATORS: %1% = personality name
en: Failed to set personality '%1%'
it: Impossibile impostare la personalità «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = a comma-separated list of personality names
en: Valid personalities: %1%
it: Personalità valide: %1%

en: Failed to create pipe
it: Impossibile creare la pipe

en: Failed to duplicate file descriptor
it: Impossibile duplicare il descrittore del file

en: Failed to poll file descriptor
it: Impossibile interrogare il descrittore del file

en: Failed to read file descriptor
it: Impossibile leggere il descrittore del file

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Executing '%1%'
it: Esecuzione di «%1%» in corso

note: TRANSLATORS: %1% = directory
en: Failed to change to directory '%1%'
it: Impossibile cambiare la directory in «%1%»

note: TRANSLATORS: %4% = directory
en: Falling back to directory '%4%'
it: Ritorno alla directory «%4%» in corso

en: Child dumped core
it: Il figlio ha effettuare il core dump

en: Child exited abnormally (reason unknown; not a signal or core dump)
it: Il figlio è terminato in un modo non normale (ragione sconosciuta, nessun segnale né core dump)

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Child terminated by signal '%4%'
it: Il figlio è stato terminato dal segnale «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = directory
en: Failed to change root to directory '%1%'
it: Impossibile cambiare la radice nella directory «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: No chroot found matching name or alias '%1%'
it: Non è stato trovato alcun chroot con il nome o l'alias «%1%»

en: Failed to lock chroot
it: Impossibile effettuare il blocco di chroot

en: Chroot setup failed
it: Impossibile impostare il chroot

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: Failed to find chroot '%1%'
it: Impossibile trovare il chroot «%1%»

en: Failed to unlock chroot
it: Impossibile sbloccare il chroot

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Command "%1%" must have an absolute path
it: Il comando «%1%» deve avere un percorso assoluto

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Failed to execute "%1%"
it: Impossibile eseguire «%1%»

note: TRANSLATORS: A supplementary group is the list of additional system groups a user belongs to, in addition to their default group.
en: Failed to get supplementary groups
it: Impossibile ottenere gruppi supplementari

note: TRANSLATORS: A supplementary group is the list of additional system groups a user belongs to, in addition to their default group.
en: Failed to get supplementary group count
it: Impossibile ottenere il conteggio del gruppo supplementare

note: TRANSLATORS: %1% = integer group ID
en: Failed to set group '%1%'
it: Impossibile impostare il gruppo «%1%»

en: Failed to set supplementary groups
it: Impossibile impostare i gruppi supplementari

en: Failed to drop root permissions
it: Impossibile scartare i permessi di root

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = session identifier
en: %1%: Chroot does not support setting a session ID; ignoring session ID '%4%'
it: %1%: chroot non supporta l'impostazione di un ID di sessione. La richiesta della sessione ID «%4%» viene ignorata

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Shell '%1%' not available
it: La shell «%1%» non è disponibile

note: TRANSLATORS: %4% = command
en: Falling back to shell '%4%'
it: Ritorno alla shell «%4%» in corso

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Caught signal '%4%'
it: È stato intercettato il segnale «%4%»

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Failed to set signal handler '%4%'
it: Impossibile impostare il gestore del segnale «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = integer user ID
en: Failed to set user '%1%'
it: Impossibile impostare l'utente «%1%»

note: TRANSLATORS: %1% = user name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: (%1%->%2%): User switching is not permitted
it: (%1%→%2%): non è consentito il cambio di utente

en: Error saving terminal settings
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni del terminale

en: Error restoring terminal settings
it: Errore durante il ripristino delle impostazioni del terminale

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running login shell: '%4%'
it: [chroot %1%] esecuzione della shell di login in corso: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running shell: '%4%'
it: [chroot %1%] esecuzione della shell in corso: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running login shell: '%4%'
it: [chroot %1%] (%2%→%3%): esecuzione della shell di login in corso: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running shell: '%4%'
it: [chroot %1%] (%2%→%3%) esecuzione della shell in corso: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running command: "%4%"
it: [chroot %1%] esecuzione del comando in corso: «%4%»

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running command: "%4%"
it: [chroot %1%] (%2%→%3%) esecuzione del comando in corso: «%4%»

en: stage=%1%
it: livello=%1%

en: terminating immediately
it: uscita immediata in corso

en: Failed to stat file
it: Impossibile effettuare lo stat del file

en: Failed to stat file descriptor
it: Impossibile effettuare lo stat del descrittore del file
