schroot - en to sv translation catalogue (221 entries)

en: %1% chroot (dchroot compatibility)
sv: %1% chroot (dchroot-kompatibilitet)

en: %1% chroot (dchroot-dsa compatibility)
sv: %1% chroot (dchroot-dsa-kompatibilitet)

en: %1%: Chroot not found
sv: %1%: Chroot hittades inte

en: %1%: Chroots not found
sv: %1%: Chrootmiljöer hittades inte

en: (%1%->%2%): User switching is not permitted
sv: (%1%->%2%): Byte av användare tillåts inte

en: (source chroot)
sv: (käll-chroot)

en: --chroot and --all may not be used at the same time
sv: --chroot och --all kan inte användas samtidigt

en: --chroot may not be used with --list
sv: --chroot får inte användas med --list

en: --quiet and --verbose may not be used at the same time
sv: --quiet och --verbose får inte användas samtidigt

en: Access not authorised
sv: Åtkomst inte auktoriserad

en: Alias '%1%' already associated with '%4%' chroot
sv: Aliaset "%1%" är redan associerat med chrootmiljön "%4%"

en: Aliases
sv: Alias

en: An unknown exception occurred
sv: Ett okänt undantag inträffade

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Available chroots:
sv: Tillgängliga chroot:

en: Begin a session; returns a session ID
sv: Börja en session; returnerar ett sessions-id

en: Can't open file '%1%'
sv: Kan inte öppna filen "%1%"

en: Caught signal '%4%'
sv: Fångade signalen "%4%"

en: Child dumped core
sv: Barnprocess dumpade minnet

en: Child exited abnormally (reason unknown; not a signal or core dump)
sv: Barnprocess avslutades onormalt (anledning är okänd; inte en signal eller minnesdump)

en: Child terminated by signal '%4%'
sv: Barnprocess avslutades av signalen "%4%"

en: Chroot creation failed
sv: Skapandet av chroot misslyckades

en: Chroot environment
sv: Chroot-miljö

en: Chroot selection
sv: Val av chroot

en: Chroot setup failed
sv: Konfigurationen av chroot misslyckades

en: Command "%1%" must have an absolute path
sv: Kommandot "%1%" måste ha en absolut sökväg

en: Command Prefix
sv: Kommandoprefix

en: Command must have an absolute path
sv: Kommandot måste ha en absolut sökväg

en: Command to run
sv: Kommando att köra

en: Copyright (C) 2004-2010 Roger Leigh
sv: Copyright © 2004–2010 Roger Leigh

en: Could not parse value '%1%'
sv: Kunde inte tolka värdet "%1%"

en: D(%1%):
sv: FS(%1%):

en: Description
sv: Beskrivning

en: Device
sv: Enhet

en: Device must have an absolute path
sv: Enheten måste ha en absolut sökväg

en: Device name not set
sv: Enhetsnamnet är inte inställt

en: Device to unlock (full path)
sv: Enhet att låsa upp (full sökväg)

en: Directory to use
sv: Katalog att använda

en: Dump configuration of selected chroots
sv: Dumpa konfigurationen för valda chroot

en: Duplicate names are not allowed
sv: Dubbleta namn tillåts inte

en: E:
sv: F:

en: Edit '%1%' to add appropriate user and/or group access.
sv: Redigera "%1%" för att lägga till lämplig användar- och/eller gruppåtkomst.

en: Enable debugging messages
sv: Aktivera felsökningsmeddelanden

en: End an existing session
sv: Avsluta en existerande session

en: Error restoring terminal settings
sv: Fel vid återställandet av terminalinställningar

en: Error saving terminal settings
sv: Fel vid sparandet av terminalinställningar

en: Exactly one chroot must be specified when beginning a session
sv: Endast en chroot får anges vid början av en session

en: Executing '%1%'
sv: Kör "%1%"

en: Failed to acquire file lock
sv: Misslyckades med att skaffa enhetslås

en: Failed to cancel timeout
sv: Misslyckades med att avbryta tidsgräns

en: Failed to change root to directory '%1%'
sv: Misslyckades med att byta rot till katalogen "%1%"

en: Failed to change to directory '%1%'
sv: Misslyckades med att byta till katalogen "%1%"

en: Failed to discard file lock
sv: Misslyckades med att kasta enhetslåset

en: Failed to drop root permissions
sv: Misslyckades med att släppa root-rättigheter

en: Failed to execute "%1%"
sv: Misslyckades med att starta "%1%"

en: Failed to execute '%1%'
sv: Misslyckades med att starta "%1%"

en: Failed to find chroot '%1%'
sv: Misslyckades med att hitta chroot "%1%"

en: Failed to fork child
sv: Misslyckades med att grena barnprocess

en: Failed to get hostname
sv: Misslyckades med att få värdnamn

en: Failed to get supplementary group count
sv: Misslyckades med att få tag på antalet tilläggsgrupper

en: Failed to get supplementary groups
sv: Misslyckades med att få tag på tilläggsgrupper

en: Failed to get terminal settings
sv: Misslyckades med att få tag på terminalinställningar

en: Failed to lock chroot
sv: Misslyckades med att låsa chroot

en: Failed to lock device
sv: Misslyckades med att låsa enheten

en: Failed to lock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
sv: Misslyckades med att låsa enheten (tidsgränsen nådd efter %4% sekunder; låset hålls av pid %5%)

en: Failed to lock file
sv: Misslyckades med att låsa filen

en: Failed to lock file (timed out after %4% seconds)
sv: Misslyckades med att låsa filen (tidsgränsen nådd efter %4% sekunder)

en: Failed to open file
sv: Misslyckades med att öppna filen

en: Failed to release device lock
sv: Misslyckades med att släppa enhetslåset

en: Failed to release device lock (lock held by PID %4%)
sv: Misslyckades med att släppa enhetslåset (låset hålls av pid %4%)

en: Failed to set group '%1%'
sv: Misslyckades med att ställa in gruppen "%1%"

en: Failed to set personality '%1%'
sv: Misslyckades med att ställa in personligheten "%1%"

en: Failed to set signal handler '%4%'
sv: Misslyckades med att ställa in signalhanteraren "%4%"

en: Failed to set supplementary groups
sv: Misslyckades med att ställa in tilläggsgrupper

en: Failed to set timeout
sv: Misslyckades med att ställa in tidsgräns

en: Failed to set timeout handler
sv: Misslyckades med att ställa in hanterare för tidsgräns

en: Failed to set user '%1%'
sv: Misslyckades med att ställa in användaren "%1%"

en: Failed to stat device
sv: Misslyckades med att läsa status på enheten

en: Failed to stat file
sv: Misslyckades med att läsa status på filen

en: Failed to test device lock
sv: Misslyckades med att testa enhetslås

en: Failed to unlink session file
sv: Misslyckades med att ta bort sessionsfilen

en: Failed to unlock chroot
sv: Misslyckades med att låsa upp chroot

en: Failed to unlock device
sv: Misslyckades med att låsa upp enheten

en: Failed to unlock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
sv: Misslyckades med att låsa upp enheten (tidsgränsen nådd efter %4% sekunder; låset hålls av pid %5%)

en: Failed to write session file
sv: Misslyckades med att skriva till sessionsfilen

en: Falling back to directory '%4%'
sv: Faller tillbaka på katalogen "%4%"

en: Falling back to shell '%4%'
sv: Faller tillbaka på skalet "%4%"

en: File
sv: Fil

en: File Repack
sv: Filompackning

en: File has write permissions for others
sv: Filen har skrivrättigheter för andra

en: File is not a block device
sv: Filen är inte en blockenhet

en: File is not a regular file
sv: Filen är inte en vanlig fil

en: File is not owned by user root
sv: Filen ägs inte av användaren root

en: File must have an absolute path
sv: Filen måste ha en absolut sökväg

en: Force operation, even if it fails
sv: Tvinga operation, även om den misslyckas

en: General options
sv: Allmänna flaggor

en: Group '%1%' not found
sv: Gruppen "%1%" hittades inte

en: Groups
sv: Grupper

en: Hidden options
sv: Dolda flaggor

en: Invalid debug level
sv: Ogiltig felsökningsnivå

en: LVM Snapshot Device
sv: Enhet för LVM-snapshot

en: LVM Snapshot Options
sv: Flaggor för LVM-snapshot

en: List available chroots
sv: Lista tillgängliga chroot

en: Location
sv: Plats

en: Location must have an absolute path
sv: Platsen måste ha en absolut sökväg

en: Lock
sv: Lås

en: Mount
sv: Montera

en: Mount Device
sv: Montera enhet

en: Mount Location
sv: Montera plats

en: Mount Options
sv: Monteringsflaggor

en: Mountpoint to check (full path)
sv: Monteringspunkt att kontrollera (fullständig sökväg)

en: Name
sv: Namn

en: No chroot found matching name or alias '%1%'
sv: Ingen chroot hittades som matchar namnet eller aliaset "%1%"

en: No chroot specified
sv: Ingen chroot angiven

en: No chroots are defined in '%4%'
sv: Inga chrootmiljöer har definierats "%4%"

en: No chroots are defined in '%4%' or '%5%'
sv: Inga chrootmiljöer har definierats i "%4%" eller "%5%"

en: No device specified
sv: Ingen enhet angiven

en: No mount point specified
sv: Ingen monteringspunkt angiven

en: No such chroot
sv: Ingen sådan chroot

en: Only one action may be specified
sv: Endast en åtgärd får anges

en: Only one command may be specified
sv: Endast ett kommando får anges

en: PAM error
sv: PAM-fel

en: PAM is already initialised
sv: PAM är redan initierad

en: Path
sv: Sökväg

en: Personality
sv: Personlighet

en: Personality '%1%' is unknown
sv: Personligheten "%1%" är okänd

en: Preserve user environment
sv: Behåll användarens miljövariabler

en: Print location of selected chroots
sv: Skriv ut platsen för valda chroot

en: Print path to selected chroot
sv: Skriv ut sökvägen till valda chroot

en: Print paths to available chroots
sv: Skriv ut sökvägar till tillgängliga chrootmiljöer

en: Print version information
sv: Skriv ut versionsinformation

en: Priority
sv: Prioritet

en: Process ID owning the lock
sv: Process-id som äger låset

en: Recover an existing session
sv: Återhämta en existerande session

en: Remove '%1%' to use the new configuration.
sv: Ta bort "%1%" för att använda den nya konfigurationen.

en: Root Groups
sv: Rotgrupper

en: Root Users
sv: Rootanvändare

en: Run "%1% --help" to list usage example and all available options
sv: Kör "%1% --help" för att lista exempel på användning och alla tillgängliga flaggor

en: Run "%1%"
sv: Kör "%1%"

en: Run "schroot" for full capabilities
sv: Kör "schroot" med fullständiga färdigheter

en: Run Setup Scripts
sv: Kör konfigurationsskript

en: Run an existing session
sv: Kör en existerande session

en: Running schroot in %1% compatibility mode
sv: Kör schroot i %1%-kompatibelt läge

en: Select all active sessions
sv: Välj alla aktiva sessioner

en: Select all chroots
sv: Välj alla chroot

en: Select all chroots and active sessions
sv: Välj alla chroot och aktiva sessioner

en: Session Managed
sv: Session hanterad

en: Set RHOST
sv: Ställ in RHOST

en: Set RUSER
sv: Ställ in RUSER

en: Set TTY
sv: Ställ in TTY

en: Set USER
sv: Ställ in USER

en: Shell '%1%' not available
sv: Skalet "%1%" är inte tillgängligt

en: Show help options
sv: Visa hjälpflaggor

en: Show information about selected chroots
sv: Visa information om valda chroot

en: Show less output
sv: Visa mindre utdata

en: Show more output
sv: Visa mer utdata

en: Source Groups
sv: Källgrupper

en: Source Root Groups
sv: Källrotgrupper

en: Source Root Users
sv: Källrootanvändare

en: Source Users
sv: Källanvändare

en: The specified chroots are not defined in '%1%'
sv: De angivna chrootmiljöerna är inte definierade i "%1%"

en: This failure will be reported.
sv: Det här felet kommer att rapporteras.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor. Det finns INGEN GARANTI;
    inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: This option has been removed, and no longer has any effect
sv: Den här flaggan har tagits bort och har inte längre någon effekt

en: This option will be removed in the future
sv: Den här flaggan kommer att tas bort i framtiden

en: Time is running out...
sv: Tiden rinner iväg...

en: Timed out
sv: Tidsgräns överstigen

en: To allow password-less root access, use the root-users or root-groups keys.
sv: För att tillåta roottillgång utan lösenord, använd nycklarna för root-users eller root-groups.

en: To allow users access to the chroots, use the users or groups keys.
sv: För att tillåta användare att komma åt chrootmiljöerna, använd användar- eller gruppnycklarna.

en: Type
sv: Typ

en: Unknown action specified
sv: Okänd åtgärd angiven

en: Unknown chroot type '%1%'
sv: Okänd chroot-typ "%1%"

en: Unsupported conversation type '%1%'
sv: Konversationstypen "%1%" stöds inte

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use specified chroot
sv: Använd angiven chroot

en: User '%1%' not found
sv: Användaren "%1%" hittades inte

en: Username (default current user)
sv: Användarnamn (förval är nuvarande användare)

en: Users
sv: Användare

en: Using %1% configuration file: '%2%'
sv: Använder konfigurationsfilen för %1%: "%2%"

en: Using --chroots only
sv: Använder endast --chroots

en: Using verbose output
sv: Använder informativ utskrift

en: Valid personalities: %1%
sv: Giltiga personligheter: %1%

en: W:
sv: V:

en: Wait for child failed
sv: Väntan på barnprocess misslyckades

en: Written by Roger Leigh
sv: Skrivet av Roger Leigh

en: You do not have permission to access the %1% service.
sv: Du har inte behörighet att komma åt %1%-tjänsten.

en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running command: "%4%"
sv: [%1% chroot] (%2%->%3%) Kör kommando: "%4%"

en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running login shell: '%4%'
sv: [%1% chroot] (%2%->%3%) Kör inloggningsskal: "%4%"

en: [%1% chroot] (%2%->%3%) Running shell: '%4%'
sv: [%1% chroot] (%2%->%3%) Kör skal: "%4%"

en: [%1% chroot] Running command: "%2%"
sv: [%1% chroot] Kör kommando: "%2%"

en: [%1% chroot] Running command: "%4%"
sv: [%1% chroot] Kör kommando: "%4%"

en: [%1% chroot] Running login shell: '%4%'
sv: [%1% chroot] Kör inloggningsskal: "%4%"

en: [%1% chroot] Running shell: '%4%'
sv: [%1% chroot] Kör skal: "%4%"

en: [%1%]: Deprecated key '%4%' used
sv: [%1%]: Den utfasade nyckeln "%4%" används

en: [%1%]: Disallowed key '%4%' used
sv: [%1%]: Den otillåtna nyckeln "%4%" används

en: [%1%]: Obsolete key '%4%' used
sv: [%1%]: Den föråldrade nyckeln "%4%" används

en: [%1%]: Required key '%4%' is missing
sv: [%1%]: Nödvändiga nyckeln "%4%" saknas

en: [OPTION...] - list mount points
sv: [FLAGGA...] - lista monteringspunkter

en: [OPTION...] - release a device lock
sv: [FLAGGA...] - släpp ett enhetslås

en: [OPTION...] [COMMAND] - run command or shell in a chroot
sv:  [FLAGGA...] [KOMMANDO] - kör kommando eller skal i en chroot

en: [OPTION...] chroot [COMMAND] - run command or shell in a chroot
sv:  [FLAGGA...] chroot [KOMMANDO] - kör kommando eller skal i en chroot

en: dchroot session restriction
sv: sessionsbegränsning för dchroot

en: false
sv: falskt

en: line %1% [%2%] %3%: %4%
sv: rad %1% [%2%] %3%: %4%

en: line %1% [%2%]: %4%
sv: rad %1% [%2%]: %4%

en: line %1% [%2%]: Deprecated key '%4%' used
sv: rad %1% [%2%]: Utfasade nyckeln "%4%" används

en: line %1% [%2%]: Disallowed key '%4%' used
sv: rad %1% [%2%]: Otillåtna nyckeln "%4%" används

en: line %1% [%2%]: Duplicate key '%4%'
sv: rad %1% [%2%]: Dubblett av nyckeln "%4%"

en: line %1% [%2%]: Obsolete key '%4%' used
sv: rad %1% [%2%]: Föråldrade nyckeln "%4%" används

en: line %1% [%2%]: Required key '%4%' is missing
sv: rad %1% [%2%]: Nödvändiga nyckeln "%4%" saknas

en: line %1%: Duplicate group '%4%'
sv: rad %1%: Dubblett av gruppen "%4%"

en: line %1%: Invalid group: "%4%"
sv: rad %1%: Ogiltig grupp: "%4%"

en: line %1%: Invalid line: "%4%"
sv: rad %1%: Ogiltig rad: "%4%"

en: line %1%: No group specified: "%4%"
sv: rad %1%: Ingen grupp angiven: "%4%"

en: line %1%: No key specified: "%4%"
sv: rad %1%: Ingen nyckel angiven: "%4%"

en: schroot configuration generated by %1% %2% on %3%
sv: schroot-konfiguration genererad av %1% %2% den %3%

en: stage=%1%
sv: steg=%1%

en: terminating immediately
sv: avslutar omedelbart

en: to migrate to a schroot configuration.
sv: för att migrera till en schroot-konfiguration.

en: true
sv: sant

en: unknown
sv: okänd
