wget 1.8.2 - en to ro translation catalogue (187 entries)

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
ro: 
        Fişierul este deja complet; nu mai e nimic de făcut.

en: 
    %*s[ skipping %dK ]
ro: 
    %*s[ omitere %dK ]

en: 
    %s received, redirecting output to `%s'.
ro: 
    %s recepţionaţi, redirectare output către `%s'.

en: 
    Continued download failed on this file, which conflicts with `-c'.
    Refusing to truncate existing file `%s'.
ro: 
    Continuarea downloadului a eşuat la acest fişier, ceea ce intră în 
    conflict cu `-c'.
    Se refuză trunchierea fişierului `%s' existent.

en: 
    FINISHED --%s--
    Downloaded: %s bytes in %d files
ro: 
    FINALIZAT --%s--
    Downloadat: %s octeţi în %d fişiere

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ro: 
    Parametrii obligatorii pentru opţiuni lungi sunt obligatorii şi la cele scurte.

en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@arsdigita.com>.
ro: 
    Original scris de Hrvoje Niksic <hniksic@arsdigita.com>.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
ro: 
    REST eşuat, start de la început.

en: 
    REST failed; will not truncate `%s'.
ro: 
    REST eşuat; nu se va trunchia `%s'.

en:  (%s bytes)
ro:  (%s octeţi)

en:  (%s to go)
ro:  (%s rămaşi)

en:  (unauthoritative)
ro:  (neobligatoriu)

en:  [%s to go]
ro:  [%s rămaşi]

en:  [following]
ro:  [urmează]

en: %d redirections exceeded.
ro: %d redirectări depăşite.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld.
ro: %s (%s) - Conexiune închisă la octetul %ld.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld/%ld.
ro: %s (%s) - Conexiune închisă la octetul %ld/%ld.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
ro: %s (%s) - Conexiune de date: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %ld (%s).
ro: %s (%s) - Eroare de citire la octetul %ld (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %ld/%ld (%s).
ro: %s (%s) - Eroare de citire la octetul %ld/%ld (%s).

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld]
ro: %s(%s) - `%s' salvat [%ld%ld]

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld])
ro: %s (%s) - `%s' salvat [%ld%ld])

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld]
ro: %s (%s) - `%s' salvat [%ld]

en: %s ERROR %d: %s.
ro: EROARE %s %d: %s.

en: %s request sent, awaiting response...
ro: Cerere %s trimisă, se aşteaptă răspuns...

en: %s: %s, closing control connection.
ro: %s: %s, închid controlul conexiunii.

en: %s: %s: Cannot convert `%s' to an IP address.
ro: %s: %s: Nu se poate converti `%s' în adresă IP.

en: %s: %s: Invalid progress type `%s'.
ro: %s: %s: Tip evoluţie `%s' invalid.

en: %s: %s: Invalid specification `%s'.
ro: %s: %s: Specificaţie invalidă `%s'.

en: %s: %s: Not enough memory.
ro: %s: %s: Memorie plină.

en: %s: %s: Please specify always, on, off, or never.
ro: %s: %s: Specificaţi always, on, off sau never.

en: %s: %s: Please specify on or off.
ro: %s: %s: Specificaţi `on`-activ  sau `off`-inactiv.

en: %s: %s: invalid command
ro: %s: %s: comandă invalidă

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
ro: %s: %s:%d: simbol necunoscut "%s"

en: %s: %s:%d: warning: "%s" token appears before any machine name
ro: %s: %s:%d: avertisment: Simbolul "%s" apare înainte de numele maşinii

en: %s: %s; disabling logging.
ro: %s: %s; logging dezactivat.

en: %s: BUG: unknown command `%s', value `%s'.
ro: %s: BUG: comandă necunoscută `%s', valoare `%s'.

en: %s: Cannot read %s (%s).
ro: %s: Nu s-a putut citi %s (%s).

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
ro: %s: Nu s-a rezolvat linkul incomplet %s.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
ro: %s: Nu am putut găsi un driver de socket folosibil.

en: %s: Error in %s at line %d.
ro: %s: Eroare în %s la linia %d.

en: %s: Invalid specification `%s'
ro: %s: Specificaţie invalidă `%s'

en: %s: Redirection cycle detected.
ro: %s: Ciclu de redirectare detectat.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to `%s'.
ro: %s: Avertisment: Fişierele wgetrc şi sistem şi user trimit către `%s'.

en: %s: cannot stat %s: %s
ro: %s: n-am putut stabili %s: %s

en: %s: corrupt time-stamp.
ro: %s: identificator-timp(time-stamp) corupt.

en: %s: debug support not compiled in.
ro: %s: suport de debug necompilat.

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: illegal option -- `-n%c'
ro: %s: opţiune ilegală -- `-n%c'

en: %s: missing URL
ro: %s: URL lipsă

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite un parametru

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un parametru

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite un parametru

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un parametru -- %c

en: %s: unknown/unsupported file type.
ro: %s: tip fişier necunoscut/nesuportat.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `--%s'

en: (no description)
ro: (fără descriere)

en: (try:%2d)
ro: (încercare:%2d)

en: ==> CWD not needed.
ro: ==> CWD nenecesar.

en: ==> CWD not required.
ro: ==> CWD nu este necesar.

en: Already have correct symlink %s -> %s
ro: Deja există symlinkul corect %s -> %s

en: Authorization failed.
ro: Autorizare eşuată.

en: Bind error (%s).
ro: Eroare de legătură(bind) (%s).

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
ro: Nu pot fi şi detaliat şi silenţios în acelaşi timp.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
ro: Nu pot şi identifica pentru timp (timestamp) şi lăsa fişierele nesecţionate în acelaşi timp.

en: Cannot back up %s as %s: %s
ro: Nu pot face backup la %s ca %s: %s

en: Cannot convert links in %s: %s
ro: Nu pot converti linkurile în %s: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
ro: Nu s-a putut iniţia transferul PASV.

en: Cannot open cookies file `%s': %s
ro: Nu pot deschide fişierul de cookies `%s': %s

en: Cannot parse PASV response.
ro: Nu s-a putut analiza răspunsul PASV.

en: Cannot write to `%s' (%s).
ro: Nu se poate scrie în `%s' (%s).

en: Connecting to %s:%hu...
ro: Conectare la %s:%hu...

en: Connecting to %s[%s]:%hu...
ro: Conectare la %s[%s]:%hu...

en: Continuing in background, pid %d.
ro: Continui în fundal, pid %d.

en: Continuing in background.
ro: Continui în fundal.

en: Control connection closed.
ro: Controlul conexiunii închis.

en: Converted %d files in %.2f seconds.
ro: %d fişiere convertite în %.2f secunde.

en: Converting %s...
ro: Convertire %s...

en: Could not find proxy host.
ro: Nu s-a putut găsi serverul proxy.

en: Could not seed OpenSSL PRNG; disabling SSL.
ro: Nu s-a selectat OpenSSL PRNG; dezactivare SSL.

en: Creating symlink %s -> %s
ro: Creare symlink %s -> %s

en: Data transfer aborted.
ro: Transfer de date întrerupt.

en: Directories:
      -nd  --no-directories            don't create directories.
      -x,  --force-directories         force creation of directories.
      -nH, --no-host-directories       don't create host directories.
      -P,  --directory-prefix=PREFIX   save files to PREFIX/...
           --cut-dirs=NUMBER           ignore NUMBER remote directory components.
ro: Directoare:
      -nd  --no-directories            nu crea directoare.
      -x,  --force-directories         forţează crearea directoarelor.
      -nH, --no-host-directories       nu crea directoare gazdă.
      -P,  --directory-prefix=PREFIX   salvează fişierele în PREFIX/...
           --cut-dirs=NUMĂR            Ignoră NUMĂR componente director remote.

en: Directory
ro: Director

en: Download quota (%s bytes) EXCEEDED!
ro: Cotă de download (%s octeţi) DEPĂŞITĂ!

en: Download:
           --bind-address=ADDRESS   bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host.
      -t,  --tries=NUMBER           set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
      -O   --output-document=FILE   write documents to FILE.
      -nc, --no-clobber             don't clobber existing files or use .# suffixes.
      -c,  --continue               resume getting a partially-downloaded file.
           --progress=TYPE          select progress gauge type.
      -N,  --timestamping           don't re-retrieve files unless newer than local.
      -S,  --server-response        print server response.
           --spider                 don't download anything.
      -T,  --timeout=SECONDS        set the read timeout to SECONDS.
      -w,  --wait=SECONDS           wait SECONDS between retrievals.
           --waitretry=SECONDS      wait 1...SECONDS between retries of a retrieval.
           --random-wait            wait from 0...2*WAIT secs between retrievals.
      -Y,  --proxy=on/off           turn proxy on or off.
      -Q,  --quota=NUMBER           set retrieval quota to NUMBER.
           --limit-rate=RATE        limit download rate to RATE.
ro: Download:
    	--bind-address=ADRESĂ	legătură (bind) la ADRESĂ (nume host sau ip)host local
      -t,	--tries=NUMĂR		setează numărul de încercări ca NUMĂR (0 este nelimitat
      -O,	--output-document=FIşIER 	scrie documentele în FIŞIER.
      -nc, --no-clobber		nu secţiona fişierele existente sau utilizează  sufixe .#
      -c,  --continue		    continuă să iei un fişier downloadat parţial.
    	--progress=TIP		    selectează mod măsurare desfaşurare download.
      -N,  --timestamping		nu aduce fişierele dacă nu sunt mai noi decât cele locale.
      -S,  --server-response	tipăreşte răspunsul serverului.
           --spider		    nu descărca nimic.
      -T,  --timeout=SECUNDE	aşteaptă 1...SECUNDE între reîncercările de aducere.
      -Y,  --proxy=on/off		activează (on) sau dezactivează(off) proxy.
      -Q,  --quota=NUMĂR		setează cotă de descărcare la NUMĂR.
    	--limit-rate=RATĂ	    limitează rată descărcare la RATă.

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
ro: EROARE: Redirectare (%d) fără locaţie.

en: End of file while parsing headers.
ro: Sfârşit fişier la analiza headerelor.

en: Error closing `%s': %s
ro: Eroare la închiderea `%s': %s

en: Error in Set-Cookie, field `%s'
ro: Eroare în Set-Cookie, câmpul `%s'

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
ro: Eroare în URL proxy %s: Trebuie să fie HTTP.

en: Error in server greeting.
ro: Eroare în salutul serverului.

en: Error in server response, closing control connection.
ro: Eroare în răspunsul serverului, închid conexiunea.

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
ro: Eroare în analiza URL proxy: %s: %s.

en: Error writing to `%s': %s
ro: Eroare la scriere în `%s': %s

en: FTP options:
      -nr, --dont-remove-listing   don't remove `.listing' files.
      -g,  --glob=on/off           turn file name globbing on or off.
           --passive-ftp           use the "passive" transfer mode.
           --retr-symlinks         when recursing, get linked-to files (not dirs).
ro: Opţiuni FTP:
      -nr, --dont-remove-listing   nu şterge fişierele `.listing'.
      -g,  --glob=on/off           activare/dezactivare nume globale.
           --passive-ftp           utilizează modul de transfer "pasiv".
           --retr-symlinks         în recursiune, adu fişierele linkuite (nu directoarele).

en: Failed to get certificate key from %s
ro: Nu s-a putut primi codul(key) certificatului de la %s

en: Failed to load certificates from %s
ro: S-a eşuat în încărcarea certificatelor din %s

en: Failed to set up an SSL context
ro: S-a eşuat în setarea contextului SSL

en: Failed to unlink symlink `%s': %s
ro: Nu am putut scoate(unlink) symlinkul `%s': %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
ro: Scriere cerere HTTP eşuată: %s.

en: File
ro: Fişier

en: File `%s' already there, not retrieving.
ro: Fişierul `%s' există deja, nu se mai aduce.

en: File `%s' already there, will not retrieve.
ro: Fişierul `%s' există deja, nu se mai aduce.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
ro: GNU Wget %s, un manager de descărcare non-interactiv.

en: Giving up.
ro: Renunţ.

en: HTTP options:
           --http-user=USER      set http user to USER.
           --http-passwd=PASS    set http password to PASS.
      -C,  --cache=on/off        (dis)allow server-cached data (normally allowed).
      -E,  --html-extension      save all text/html documents with .html extension.
           --ignore-length       ignore `Content-Length' header field.
           --header=STRING       insert STRING among the headers.
           --proxy-user=USER     set USER as proxy username.
           --proxy-passwd=PASS   set PASS as proxy password.
           --referer=URL         include `Referer: URL' header in HTTP request.
      -s,  --save-headers        save the HTTP headers to file.
      -U,  --user-agent=AGENT    identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
           --no-http-keep-alive  disable HTTP keep-alive (persistent connections).
           --cookies=off         don't use cookies.
           --load-cookies=FILE   load cookies from FILE before session.
           --save-cookies=FILE   save cookies to FILE after session.
ro: Opţiuni HTTP:
           --http-user=USER      setează userul http ca USER.
           --http-passwd=PASS    setează parola http ca PASS.
      -C,  --cache=on/off        (nu)permite date server-cached (în mod normal permis).
      -E,  --html-extension      salvează toate documentele text/html cu extensie .html.
           --ignore-length       ignoră câmpul header `Content-Length'.
           --header=ŞIR          inserează ŞIR în headere.
           --proxy-user=USER     setează USER drept nume utilizator proxy.
           --proxy-passwd=PASS   setează PASS drept parolă proxy.
           --referer=URL         include headerul `Referer: URL' în cererea HTTP.
      -s,  --save-headers        salvează headerele HTTP în fişier.
      -U,  --user-agent=AGENT    identificare ca AGENT în loc de Wget/VERSIUNE.
           --no-http-keep-alive  dezactivează HTTP keep-alive (conexiuni persistente).
           --cookies=off         nu utiliza cookies.
           --load-cookies=FIŞIER încărcă cookies din FIŞIER înainte de sesiune.
           --save-cookies=FIŞIER salvează cookies în FIŞIER după sesiune.

en: Host not found
ro: Host negăsit

en: Index of /%s on %s:%d
ro: Index al /%s pe %s:%d

en: Invalid PORT.
ro: PORT invalid.

en: Invalid dot style specification `%s'; leaving unchanged.
ro: Specificare punct invalidă `%s'; lăsat neschimbat.

en: Invalid name of the symlink, skipping.
ro: Nume symlink invalid, se omite.

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
ro: Headerul Last-modified invalid -- identificator de timp ignorat.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
ro: Lipseşte headerul Last-modified -- identificatori de timp opriţi.

en: Length:
ro: Dimensiune:

en: Length: %s
ro: Dimensiune: %s

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
ro: Se încarcă robots.txt; ignoraţi erorile.

en: Location: %s%s
ro: Locaţie: %s%s

en: Logged in!
ro: Admis!

en: Logging and input file:
      -o,  --output-file=FILE     log messages to FILE.
      -a,  --append-output=FILE   append messages to FILE.
      -d,  --debug                print debug output.
      -q,  --quiet                quiet (no output).
      -v,  --verbose              be verbose (this is the default).
      -nv, --non-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
      -i,  --input-file=FILE      download URLs found in FILE.
      -F,  --force-html           treat input file as HTML.
      -B,  --base=URL             prepends URL to relative links in -F -i file.
           --sslcertfile=FILE     optional client certificate.
           --sslcertkey=KEYFILE   optional keyfile for this certificate.
           --egd-file=FILE        file name of the EGD socket.
ro: Logări şi fişiere de intrare:
      -o,  --output-file=FIŞIER	logare mesaje în FIŞIER.
      -a,  --append-output=FIŞIER	adăugare mesaje în FIŞIER.
      -d,  --debug			        tipărire output debug.
      -q,  --quiet			        silenţios (fără output).
      -v,  --verbose		        detaliat (este implicit).
      -nv, --non-verbose		    nedetaliat, fără a fi silenţios.
      -i,  --input-file=FIŞIER	    download de URL-uri găsite în FIŞIER.
      -F,  --force-html		    consideră fişierul de intrare ca HTML.
      -B,  --base=URL	            prefixare URL la linkuri relative în -F -i fişier.
           --sslcertfil=FIŞIER	    certificat client opţional.
    	--sslcertkey=FIŞIERCOD	    fişier cod opţional pentru acest certificat.
    	--egd-file=FIŞIER	        nume fişier pentru socketul EGD.

en: Logging in as %s ...
ro: Login ca %s ...

en: Login incorrect.
ro: Login incorect.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
ro: Rapoarte de bug-uri prin mail şi sugestii la <bug-wget@gnu.org>.

en: Malformed status line
ro: Linie de stare malformată

en: No URLs found in %s.
ro: Nici un URL găsit în %s.

en: No data received
ro: Nici o dată recepţionată

en: No matches on pattern `%s'.
ro: Nu s-au găsit potriviri pentru tiparul `%s'.

en: No such directory `%s'.
ro: Nu există directorul `%s'.

en: No such file `%s'.
ro: Nu există fişierul `%s'.

en: No such file or directory `%s'.
ro: Nu există fişierul sau directorul `%s'.

en: Not descending to `%s' as it is excluded/not-included.
ro: Nu se coboară la `%s' daca este exclus/neinclus.

en: Not sure
ro: Nesigur

en: Output will be written to `%s'.
ro: Output-ul va fi scris în `%s'.

en: Read error (%s) in headers.
ro: Eroare de citire (%s) în headere.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
ro: Adăncimea de recurenţă %d a depaşit max. de adăncime %d.

en: Recursive accept/reject:
      -A,  --accept=LIST                comma-separated list of accepted extensions.
      -R,  --reject=LIST                comma-separated list of rejected extensions.
      -D,  --domains=LIST               comma-separated list of accepted domains.
           --exclude-domains=LIST       comma-separated list of rejected domains.
           --follow-ftp                 follow FTP links from HTML documents.
           --follow-tags=LIST           comma-separated list of followed HTML tags.
      -G,  --ignore-tags=LIST           comma-separated list of ignored HTML tags.
      -H,  --span-hosts                 go to foreign hosts when recursive.
      -L,  --relative                   follow relative links only.
      -I,  --include-directories=LIST   list of allowed directories.
      -X,  --exclude-directories=LIST   list of excluded directories.
      -np, --no-parent                  don't ascend to the parent directory.
ro: Acceptare/refuz recursive:
      -A,  --accept=LISTĂ             listă separată prin virgule a extensiilor acceptate.
      -R,  --reject=LISTĂ             listă separată prin virgule a extensiilor refuzate.
      -D,  --domains=LISTĂ            listă separată prin virgule a domeniilor acceptate.
           --exclude-domains=LISTĂ    listă separată prin virgule a domeniilor refuzate.
           --follow-ftp               urmează legăturile FTP din documente HTML.
           --follow-tags=LISTĂ        listă separată prin virgule a tagurilor HTML urmate.
      -G,  --ignore-tags=LISTĂ        listă separată prin virgule a tagurilor HTML ignorate.
      -H,  --span-hosts                 vizitează şi site-uri străine în recursiune.
      -L,  --relative                   urmează doar linkurile relative.
      -I,  --include-directories=LISTĂ  listă directoare permise.
      -X,  --exclude-directories=LISTĂ  listă directoare excluse.
      -np, --no-parent                  nu urca la directorul părinte.

en: Recursive retrieval:
      -r,  --recursive          recursive web-suck -- use with care!
      -l,  --level=NUMBER       maximum recursion depth (inf or 0 for infinite).
           --delete-after       delete files locally after downloading them.
      -k,  --convert-links      convert non-relative links to relative.
      -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X.orig.
      -m,  --mirror             shortcut option equivalent to -r -N -l inf -nr.
      -p,  --page-requisites    get all images, etc. needed to display HTML page.
ro: Aducere recursivă:
      -r,  --recursive          absorbire web recursivă -- folosiţi cu atenţie!
      -l,  --level=NUMBĂR       adâncime recursiune maximă (inf sau 0 pentru infinită).
           --delete-after       şterge fişierele locale dupa descărcare.
      -k,  --convert-links      converteşte linkuri non-relative în relative.
      -K,  --backup-converted   înainte de a converti fişierul X, back-up ca X.orig.
      -m,  --mirror             opţiune scurtă echivalentă cu -r -N -l inf -nr.
      -p,  --page-requisites    aducere toate imaginile, etc. necesare pentru afişarea paginii HTML.

en: Rejecting `%s'.
ro: Refuzare `%s'.

en: Remote file is newer than local file `%s' -- retrieving.
ro: Fişierul remote este mai nou decăt fişierul local `%s' -- se aduce.

en: Remote file is newer, retrieving.
ro: Fişierul remote este mai nou, se aduce.

en: Remote file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
ro: Fişierul remote nu este mai nou decăt fişierul local `%s'--nu se aduce.

en: Removed `%s'.
ro: `%s' şters.

en: Removing %s since it should be rejected.
ro: Ştergere %s pentru că oricum ar fi trebuit refuzat.

en: Removing %s.
ro: Şterg %s.

en: Resolving %s...
ro: Rezolvare %s...

en: Retrying.
ro: Reîncerc.

en: Reusing connection to %s:%hu.
ro: Reutilizare conexiune către %s:%hu.

en: Server error, can't determine system type.
ro: Eroare server, nu se poate determina tipul sistemului.

en: Server file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
ro: Fisierul de pe server nu e mai nou decât fişierul local `%s' -- nu se aduce.

en: Skipping directory `%s'.
ro: Se omite directorul `%s.

en: Starting WinHelp %s
ro: Startare WinHelp %s

en: Startup:
      -V,  --version           display the version of Wget and exit.
      -h,  --help              print this help.
      -b,  --background        go to background after startup.
      -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc'-style command.
ro: De start:
      -V,  --version		    afişează versiunea Wget şi iese.
      -h,  --help			    tipăreşte acest help.
      -b,  --background		rulare în fundal dupa startare.
      -e,  --execute=COMANDĂ	execută o comandă în stilul `.wgetrc'.

en: Symlinks not supported, skipping symlink `%s'.
ro: Symlinkuri nesuportate, se omite symlinkul `%s'.

en: Syntax error in Set-Cookie at character `%c'.
ro: Eroare de sintaxă în Set-Cookie la caracterul `%c'.

en: Syntax error in Set-Cookie: premature end of string.
ro: Eroare de sintaxă în Set-Cookie: sfârşit prematur de şir.

en: The server refuses login.
ro: Serverul refuză loginul.

en: The sizes do not match (local %ld) -- retrieving.
ro: Dimensiunile diferă (local %ld) -- se aduce.

en: The sizes do not match (local %ld) -- retrieving.
ro: Dimensiunile nu corespund (local %ld) -- se aduce.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranţa că va fi folositor,
    dar FĂRĂ NICI O GARANŢIE; chiar fără garanţia presupusă a
    VANDABILITĂŢII sau POTRIVIRII PENT UN SCOP ANUME.  Citiţi
    Licenţa Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: Try `%s --help' for more options.
ro: Încercaţi `%s --help' pentru mai multe opţiuni.

en: Trying without the specified certificate
ro: Se încearcă fără certificatele specificate

en: Unable to delete `%s': %s
ro: Nu pot şterge `%s': %s

en: Unable to establish SSL connection.
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune SSL.

en: Unknown authentication scheme.
ro: Schemă autentificare necunoscută.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown type `%c', closing control connection.
ro: Tip `%c' necunoscut, conexiune închisă.

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
ro: Tip de listare nesuportat, se încearcă trecere la listare Unix.

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
ro: Folosire: %s NETRC [NUME_HOST]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... [URL]...

en: Using `%s' as listing tmp file.
ro: Se utilizează `%s' ca fişier temporar de listare.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
ro: Avertisment: selecţiile globale(wildcards) nu sunt permise în HTTP.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
ro: Nu vor fi aduse directoare pentru adăncime setată la %d (max %d).

en: Write failed, closing control connection.
ro: Scriere eşuată, închid conexiunea.

en: Wrote HTML-ized index to `%s' [%ld].
ro: S-a scris indexul HTML în `%s' [%ld].

en: Wrote HTML-ized index to `%s'.
ro: S-a scris indexul HTML în `%s'

en: connected.
ro: conectat.

en: couldn't connect to %s:%hu: %s
ro: conectare la %s:%hu nereuşită: %s

en: done.
ro: terminat.

en: done.
ro: finalizat.

en: done.
ro: terminat.

en: failed: %s.
ro: eşuare: %s.

en: ignored
ro: ignorat

en: nothing to do.
ro: nimic de făcut.

en: time unknown
ro: durată necunoscută

en: unspecified
ro: nespecificat(ă)
