atk - en to am translation catalogue (39 entries)

en: invalid
am: የማይሰራ

en: arrow
am: ቀስት

en: calendar
am: ቀን መቁጠሪያ

en: column-header
am: ዐምድ-አናት

en: date-editor
am: ቀን-አርትዒ

en: desktop-icon
am: ሠሌዳ-ምልክት

en: desktop-frame
am: ሠሌዳ-ፍሬም

en: dialog
am: መምረጫ

en: frame
am: ፍሬም

en: icon
am: ምልክት

en: image
am: ምስል

en: label
am: መለያ

en: list
am: ዝርዝር

en: list-item
am: ዝርዝር-ዕቃ

en: menu
am: ሜኑ

en: menu-bar
am: ሜኑ-ባር

en: menu-item
am: ሜኑ-ዕቃ

en: panel
am: ፓነል

en: radio-button
am: ሬዲዮ-ቁልፍ

en: radio-menu-item
am: ሬዲዮ-ሜኑ-ዕቃ

en: row-header
am: ረድፍ-አናት

en: scroll-bar
am: መሸብለል-ባር

en: separator
am: መለያ

en: statusbar
am: ስታተስባር

en: table
am: ሠንጠረዥ

en: terminal
am: ተርሚናል

en: text
am: ጽሑፍ

en: toggle-button
am: ቀያያር-ቁልፍ

en: tool-bar
am: ቱል-ባር

en: tool-tip
am: ቱል-ፍንጭ

en: tree
am: ዛፍ

en: tree-table
am: ዛፍ-ሠንጠረዥ

en: unknown
am: ያልታወቀ

en: window
am: መስኮት

en: header
am: የገጽ አናት

en: footer
am: የገጽ ግርጌ

en: paragraph
am: ምዕራፍ

en: ruler
am: ማስመሪያ

en: application
am: መጠቀሚያ ፕሮግራም
