atk 1.3.4 - en to eo translation catalogue (74 entries)

en: invalid
eo: nevalida

en: accel-label
eo: rapidig-etikedo

en: alert
eo: atentigo

en: animation
eo: animacio

en: arrow
eo: sago

en: calendar
eo: kalendaro

en: canvas
eo: kanvaso

en: check-box
eo: markobutono

en: check-menu-item
eo: mark-menuero

en: color-chooser
eo: kolor-elektilo

en: column-header
eo: kolumn-ĉapo

en: combo-box
eo: tekstlisto

en: date-editor
eo: dat-redaktilo

en: desktop-icon
eo: tabul-piktogramo

en: desktop-frame
eo: tabul-kadro

en: dial
eo: diskelektilo

en: dialog
eo: dialogo

en: directory-pane
eo: dosieruj-vitraĵo

en: drawing-area
eo: desegnareo

en: file-chooser
eo: dosier-elektilo

en: filler
eo: plenigilo

en: font-chooser
eo: font-elektilo

en: frame
eo: kadro

en: glass-pane
eo: vitraĵo

en: html-container
eo: HTMLujo

en: icon
eo: piktogramo

en: image
eo: bildo

en: internal-frame
eo: interna-kadro

en: label
eo: etikedo

en: layered-pane
eo: markota-vitraĵo

en: list
eo: listo

en: list-item
eo: listero

en: menu
eo: menuo

en: menu-bar
eo: menuskalo

en: menu-item
eo: menuero

en: option-pane
eo: opci-vitraĵo

en: page-tab
eo: paĝ-langeto

en: page-tab-list
eo: paĝ-langet-listo

en: panel
eo: panelo

en: password-text
eo: pasvort-teksto

en: popup-menu
eo: ĉeloka-menuo

en: progress-bar
eo: progresskalo

en: push-button
eo: prembutono

en: radio-button
eo: radiobutono

en: radio-menu-item
eo: radiomenuero

en: root-pane
eo: radik-vitraĵo

en: row-header
eo: liniĉapo

en: scroll-bar
eo: rulumskalo

en: scroll-pane
eo: rulumvitraĵo

en: separator
eo: disigilo

en: slider
eo: ŝovilo

en: split-pane
eo: divid-vitraĵo

en: spin-button
eo: ŝpinbutono

en: statusbar
eo: statolistelo

en: table
eo: tabelo

en: table-cell
eo: tabel-ĉelo

en: table-column-header
eo: tabel-kolumn-ĉapo

en: table-row-header
eo: tabel-lini-ĉapo

en: tear-off-menu-item
eo: deŝiril-menuero

en: terminal
eo: terminalo

en: text
eo: teksto

en: toggle-button
eo: baskulbutono

en: tool-bar
eo: ilobreto

en: tool-tip
eo: ŝpruchelpilo

en: tree
eo: arbo

en: tree-table
eo: arb-tabelo

en: unknown
eo: nekonata

en: viewport
eo: vidpordego

en: window
eo: fenestro

en: header
eo: ĉapo

en: footer
eo: suba paĝotitolo

en: paragraph
eo: alineo

en: ruler
eo: liniilo

en: application
eo: aplikaĵo
