atk - en to hu translation catalogue (113 entries)

en: Selected Link
hu: Kijelölt hivatkozás

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
hu: Megadja, hogy ki van-e jelölve az AtkHyperlink objektum

en: Number of Anchors
hu: Horgonyok száma

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
hu: Az AtkHyperlink objektumhoz rendelt horgonyok száma

en: End index
hu: Befejező index

en: The end index of the AtkHyperlink object
hu: Az AtkHyperlink objektum befejező indexe

en: Start index
hu: Kezdő index

en: The start index of the AtkHyperlink object
hu: Az AtkHyperlink objektum kezdő indexe

en: invalid
hu: érvénytelen

en: accelerator label
hu: gyorsítócímke

en: alert
hu: riadó

en: animation
hu: animáció

en: arrow
hu: nyíl

en: calendar
hu: naptár

en: canvas
hu: rajzvászon

en: check box
hu: jelölőnégyzet

en: check menu item
hu: bejelölhető menüelem

en: color chooser
hu: színválasztó

en: column header
hu: oszlopfejléc

en: combo box
hu: legördülő doboz

en: dateeditor
hu: dátumszerkesztő

en: desktop icon
hu: munkaasztalikon

en: desktop frame
hu: munkaasztalkeret

en: dial
hu: tárcsa

en: dialog
hu: párbeszédablak

en: directory pane
hu: könyvtár-ablaktábla

en: drawing area
hu: rajzterület

en: file chooser
hu: fájlkiválasztó

en: filler
hu: kitöltő

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
hu: betűkészlet-választó

en: frame
hu: keret

en: glass pane
hu: üveg-ablaktábla

en: html container
hu: html-konténer

en: icon
hu: ikon

en: image
hu: kép

en: internal frame
hu: belső keret

en: label
hu: címke

en: layered pane
hu: réteges ablaktábla

en: list
hu: lista

en: list item
hu: listaelem

en: menu
hu: menü

en: menu bar
hu: menüsor

en: menu item
hu: menüelem

en: option pane
hu: beállítás-ablaktábla

en: page tab
hu: oldalfül

en: page tab list
hu: oldalfül-lista

en: password text
hu: jelszószöveg

en: popup menu
hu: helyi menü

en: progress bar
hu: folyamatjelző

en: push button
hu: nyomógomb

en: radio button
hu: választógomb

en: radio menu item
hu: választógomb-elem

en: root pane
hu: gyökér-ablaktábla

en: row header
hu: sorfejléc

en: scroll bar
hu: gördítősáv

en: scroll pane
hu: gördíthető ablaktábla

en: separator
hu: elválasztó

en: slider
hu: csúszka

en: split pane
hu: felosztott ablaktábla

en: spin button
hu: gördítőgomb

en: statusbar
hu: állapotsor

en: table
hu: táblázat

en: table cell
hu: táblázatcella

en: table column header
hu: táblázat-oszlopfejléc

en: table row header
hu: táblázat-sorfejléc

en: tear off menu item
hu: leválasztható menüelem

en: terminal
hu: terminál

en: text
hu: szöveg

en: toggle button
hu: kapcsológomb

en: tool bar
hu: eszköztár

en: tool tip
hu: buboréksúgó

en: tree
hu: fa

en: tree table
hu: fatáblázat

en: unknown
hu: ismeretlen

en: viewport
hu: munkalap

en: window
hu: ablak

en: header
hu: élőfej

en: footer
hu: élőláb

en: paragraph
hu: bekezdés

en: application
hu: alkalmazás

en: autocomplete
hu: automatikus kiegészítés

en: edit bar
hu: szerkesztősáv

en: embedded component
hu: beágyazott komponens

en: Accessible Name
hu: Elérhető név

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
hu: Az objektumpéldány neve a kisegítő technológiás hozzáféréshez formázva

en: Accessible Description
hu: Elérhető leírás

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
hu: Az objektumpéldány leírása, a kisegítő technológiás hozzáféréshez formázva

en: Accessible Parent
hu: Elérhető szülő

en: Is used to notify that the parent has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a szülő módosult

en: Accessible Value
hu: Elérhető érték

en: Is used to notify that the value has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha az érték módosult

en: Accessible Role
hu: Elérhető szerep

en: The accessible role of this object
hu: Az objektum elérhető szerepe

en: Accessible Layer
hu: Elérhető réteg

en: The accessible layer of this object
hu: Az objektum elérhető rétege

en: Accessible MDI Value
hu: Elérhető MDI-érték

en: The accessible MDI value of this object
hu: Az objektum elérhető MDI-értéke

en: Accessible Table Caption
hu: Elérhető táblázatcím

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat címe módosult. Ezt a tulajdonságot nem szabad használni, helyette az accessible-table-caption-object tulajdonság használandó

en: Accessible Table Column Header
hu: Elérhető táblázat-oszlopfejléc

en: Is used to notify that the table column header has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat oszlopfejléc módosult

en: Accessible Table Column Description
hu: Elérhető táblázat-oszlopleírás

en: Is used to notify that the table column description has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat oszlopleírás módosult

en: Accessible Table Row Header
hu: Elérhető táblázat-sorfejléc

en: Is used to notify that the table row header has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat sorfejléc módosult

en: Accessible Table Row Description
hu: Elérhető táblázat-sorleírás

en: Is used to notify that the table row description has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat sorleírás módosult

en: Accessible Table Summary
hu: Elérhető táblázat-összefoglalás

en: Is used to notify that the table summary has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázat-összefoglalás módosult

en: Accessible Table Caption Object
hu: Elérhető táblázatcím objektum

en: Is used to notify that the table caption has changed
hu: Értesítésre szolgál, ha a táblázatcím módosult

en: Number of Accessible Hypertext Links
hu: Az elérhető hiperszöveg-hivatkozások száma

en: The number of links which the current AtkHypertext has
hu: Az aktuális AtkHypertext hivatkozásainak száma
