atk - en to sv translation catalogue (110 entries)

en: Selected Link
sv: Markerad länk

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sv: Anger huruvida AtkHyperlink-objektet är markerat

en: Number of Anchors
sv: Antal ankare

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sv: Antalet ankare som är associerat med AtkHyperlink-objektet

en: End index
sv: Slutindex

en: The end index of the AtkHyperlink object
sv: Slutindexet för AtkHyperlink-objektet

en: Start index
sv: Startindex

en: The start index of the AtkHyperlink object
sv: Startindexet för AtkHyperlink-objektet

en: invalid
sv: ogiltig

en: accelerator label
sv: genvägsetikett

en: alert
sv: varning

en: animation
sv: animering

en: arrow
sv: pil

en: calendar
sv: kalender

en: canvas
sv: rityta

en: check box
sv: kryssruta

en: check menu item
sv: kryssmenypost

en: color chooser
sv: färgväljare

en: column header
sv: kolumnrubrik

en: combo box
sv: komboruta

en: dateeditor
sv: datumredigerare

en: desktop icon
sv: skrivbordsikon

en: desktop frame
sv: skrivbordsram

en: dial
sv: mätare

en: directory pane
sv: katalogpanel

en: drawing area
sv: rityta

en: file chooser
sv: filväljare

en: filler
sv: ifyllare

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sv: typsnittsväljare

en: frame
sv: ram

en: glass pane
sv: glaspanel

en: html container
sv: html-behållare

en: icon
sv: ikon

en: image
sv: bild

en: internal frame
sv: intern ram

en: label
sv: etikett

en: layered pane
sv: lagerpanel

en: list
sv: lista

en: list item
sv: listpost

en: menu
sv: meny

en: menu bar
sv: menyrad

en: menu item
sv: menypost

en: option pane
sv: alternativpanel

en: page tab
sv: sidflik

en: page tab list
sv: sidflikslist

en: password text
sv: lösenordstext

en: popup menu
sv: popupmeny

en: progress bar
sv: förloppsmätare

en: push button
sv: tryckknapp

en: radio button
sv: radioknapp

en: radio menu item
sv: radiomenypost

en: root pane
sv: rotpanel

en: row header
sv: radhuvud

en: scroll bar
sv: rullningslist

en: scroll pane
sv: rullningspanel

en: separator
sv: avskiljare

en: slider
sv: skjutreglage

en: split pane
sv: delad panel

en: spin button
sv: spinnknapp

en: statusbar
sv: statusrad

en: table
sv: tabell

en: table cell
sv: tabellcell

en: table column header
sv: tabellkolumnhuvud

en: table row header
sv: tabellradshuvud

en: tear off menu item
sv: avtagbar menypost

en: toggle button
sv: växlingsknapp

en: tool bar
sv: verktygsrad

en: tool tip
sv: verktygstips

en: tree
sv: träd

en: tree table
sv: trädtabell

en: unknown
sv: okänd

en: viewport
sv: skrivbordsvy

en: window
sv: fönster

en: header
sv: huvud

en: footer
sv: fot

en: paragraph
sv: stycke

en: application
sv: program

en: autocomplete
sv: komplettera automatiskt

en: edit bar
sv: redigeringsrad

en: embedded component
sv: inbyggd komponent

en: Accessible Name
sv: Tillgängligt namn

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
sv: Objektinstansens namn formaterat för åtkomst av hjälpmedelsteknik

en: Accessible Description
sv: Tillgänglig beskrivning

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sv: Beskrivning av ett objekt, formaterat för åtkomst av hjälpmedelsteknik

en: Accessible Parent
sv: Tillgänglig förälder

en: Is used to notify that the parent has changed
sv: Används för att meddela att föräldern har ändrats

en: Accessible Value
sv: Tillgängligt värde

en: Is used to notify that the value has changed
sv: Används för att meddela att värdet har ändrats

en: Accessible Role
sv: Tillgänglig roll

en: The accessible role of this object
sv: Den tillgängliga rollen för detta objekt

en: Accessible Layer
sv: Tillgängligt lager

en: The accessible layer of this object
sv: Det tillgängliga lagret för detta objekt

en: Accessible MDI Value
sv: Tillgängligt MDI-värde

en: The accessible MDI value of this object
sv: Det tillgängliga MDI-värdet för detta objekt

en: Accessible Table Caption
sv: Tillgänglig tabellrubrik

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sv: Används för att meddela att tabellrubriken har ändrats; denna egenskap ska inte användas. accessible-table-caption-object ska användas istället

en: Accessible Table Column Header
sv: Tillgängligt tabellkolumnhuvud

en: Is used to notify that the table column header has changed
sv: Används för att meddela att tabellkolumnrubriken har ändrats

en: Accessible Table Column Description
sv: Tillgänglig tabellkolumnbeskrivning

en: Is used to notify that the table column description has changed
sv: Används för att meddela att tabellkolumnbeskrivningen har ändrats

en: Accessible Table Row Header
sv: Tillgängligt tabellradshuvud

en: Is used to notify that the table row header has changed
sv: Används för att meddela att tabellradshuvudet har ändrats

en: Accessible Table Row Description
sv: Tillgänglig tabellradsbeskrivning

en: Is used to notify that the table row description has changed
sv: Används för att meddela att tabellradsbeskrivningen har ändrats

en: Accessible Table Summary
sv: Tillgänglig tabellsammanfattning

en: Is used to notify that the table summary has changed
sv: Används för att meddela att tabellsammanfattningen har ändrats

en: Accessible Table Caption Object
sv: Tillgängligt tabellrubriksobjekt

en: Is used to notify that the table caption has changed
sv: Används för att meddela att tabellrubriken har ändrats

en: Number of Accessible Hypertext Links
sv: Antal tillgängliga hypertextlänkar

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sv: Antalet länkar som den aktuella AtkHypertext har
